BA Book Everything 1.3.27 - en to ar translation catalogue (3070 entries)

en:  before the start
ar:  قبل البدء

en:  section
ar:  قسم

en: %/booking
ar: % / الحجز

en: &laquo; Previous
ar: &raquo; السابق

en: (deposit)
ar: (عربون)

en: (don't use)
ar: (لا تستخدم)

en: (full)
ar: (كامل)

en: (required)
ar: (مطلوب)

en: - without tabs -
ar: - بدون تبويبات -

en: 0 to auto height
ar: 0 للارتفاع التلقائي

en: 0 to auto width
ar: 0 للعرض التلقائي

en: 1 day
ar: يوم واحد

en: 1 day (cars, bikes, etc.)
ar: يوم واحد (سيارات، دراجات، إلخ.)

en: 1 hour
ar: ساعة واحدة

en: 1 hour (hourly rent: bikes, sport equipment, etc.)
ar: ساعة واحدة (إيجار بالساعة: دراجات، معدات رياضية، إلخ.)

en: 1 month
ar: شهر واحد

en: 1 night
ar: ليلة واحدة

en: 1 night (hotels, apartments, hostels, etc.)
ar: ليلة واحدة (فنادق، شقق، نُزل، إلخ.)

en: 1-column list
ar: قائمة بعمود واحد

en: 2-column list
ar: قائمة بعمودين

en: 20+ Payment Gateways
ar: أكثر من 20 بوابة دفع

en: 3-column list
ar: قائمة بثلاثة أعمدة

en: 4 hours
ar: 4 ساعات

en: 9 hours
ar: 9 ساعات

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or password.
ar: <strong>خطأ</strong>: اسم المستخدم أو كلمة المرور غير صحيحة.

en: <strong>Error</strong>: There is no account with that email address.
ar: <strong>خطأ</strong>: لا يوجد حساب بهذا البريد الإلكتروني.

en: A Coruña
ar: لا كورونيا

en: A password will be emailed to you.
ar: سيتم إرسال كلمة مرور إلى بريدك الإلكتروني.

en: AND
ar: و

en: Aargau
ar: آرغاو

en: Abia
ar: أبيا

en: Abim
ar: أبيم

en: Abra
ar: أبرا

en: Abuja
ar: أبوجا

en: Acre
ar: أكري

en: Action
ar: الإجراء

en: Action required to your order #%s
ar: إجراء مطلوب لطلبك رقم %s

en: Activate Coupons
ar: تفعيل الكوبونات

en: Activate payment methods
ar: تفعيل طرق الدفع

en: Active
ar: نشط

en: Activity
ar: النشاط

en: Adamawa
ar: أداماوا

en: Adana
ar: أضنة

en: Add
ar: إضافة

en: Add
ar: إضافة

en: Add %s
ar: إضافة %s

en: Add %s description
ar: إضافة وصف %s

en: Add Comment
ar: إضافة تعليق

en: Add Extra
ar: إضافة إضافي

en: Add FAQ?
ar: إضافة أسئلة شائعة؟

en: Add Google map to booking objects?
ar: إضافة خريطة Google لعناصر الحجز؟

en: Add New
ar: إضافة جديد

en: Add New %s
ar: إضافة %s جديد

en: Add New Age
ar: إضافة عمر جديد

en: Add New Category
ar: إضافة فئة جديدة

en: Add New Comment
ar: إضافة تعليق جديد

en: Add New Coupon
ar: إضافة كوبون جديد

en: Add New FAQ
ar: إضافة سؤال شائع جديد

en: Add New Fee
ar: إضافة رسم جديد

en: Add New Order
ar: إضافة طلب جديد

en: Add New Place
ar: إضافة مكان جديد

en: Add New Service
ar: إضافة خدمة جديدة

en: Add New Taxonomy
ar: إضافة تصنيف جديد

en: Add Services
ar: إضافة خدمات

en: Add address field?
ar: إضافة حقل العنوان؟

en: Add billing address fields to the checkout form
ar: إضافة حقول عنوان الفواتير إلى نموذج الدفع

en: Add checkout fields for all guests
ar: إضافة حقول تسجيل الخروج لجميع الضيوف

en: Add conditional price
ar: إضافة سعر مشروط

en: Add google map functionality?
ar: إضافة وظيفة خريطة Google؟

en: Add guest data
ar: إضافة بيانات الضيف

en: Add meeting point
ar: إضافة نقطة لقاء

en: Add meeting points functionality?
ar: إضافة وظيفة نقاط اللقاء؟

en: Add new Tab
ar: إضافة تبويب جديد

en: Add new booking rule
ar: إضافة قاعدة حجز جديدة

en: Add pagination
ar: إضافة ترقيم الصفحات

en: Add rule
ar: إضافة قاعدة

en: Add schema.org Product markup to the booking object page
ar: إضافة ترميز منتج schema.org إلى صفحة كائن الحجز

en: Add services to booking form
ar: إضافة خدمات إلى نموذج الحجز

en: Add services?
ar: إضافة خدمات؟

en: Add slideshow image
ar: إضافة صورة عرض الشرائح

en: Add step by step description?
ar: إضافة وصف خطوة بخطوة؟

en: Add taxes?
ar: إضافة ضرائب؟

en: Add taxonomy filter
ar: إضافة فلتر التصنيف

en: Add time to schedule
ar: إضافة وقت للجدول

en: Added a Bank transfer payment option: show bank transfer details on checkout, order confirmation and in the customer email.
ar: إضافة خيار التحويل البنكي: عرض تفاصيل التحويل البنكي عند الدفع، وتأكيد الطلب وفي البريد الإلكتروني للعميل.

en: Addons
ar: الإضافات

en: Addons for BA Book Everything plugin
ar: إضافات لإضافة BA Book Everything

en: Address
ar: العنوان

en: Address description (optional)
ar: وصف العنوان (اختياري)

en: Address section
ar: قسم العنوان

en: Adjumani
ar: أدجوماني

en: Admin New order email
ar: بريد طلب جديد للمسؤول

en: Admin availability confirmation email
ar: بريد تأكيد التوفر للمسؤول

en: Admin confirmation
ar: تأكيد المسؤول

en: Admin order canceled email
ar: بريد إلغاء طلب المسؤول

en: Admin order updated email
ar: بريد تحديث طلب المسؤول

en: Admin page for order confirmation (for manually availability confirmation)
ar: صفحة المسؤول لتأكيد الطلب (للتأكيد اليدوي للتوفر)

en: Adrar
ar: أدرار

en: Advanced
ar: متقدم

en: Adıyaman
ar: أديامان

en: Afghan afghani
ar: أفغاني أفغاني

en: Afghanistan
ar: أفغانستان

en: Africa
ar: أفريقيا

en: Afyon
ar: أفيون

en: Agago
ar: أغاغو

en: Age
ar: عمر

en: Age group
ar: الفئة العمرية

en: Ages
ar: الأعمار

en: Ages Metabox
ar: صندوق الأعمار

en: Agrigento
ar: أغريجنتو

en: Aguascalientes
ar: أغواسكاليينتس

en: Agusan del Norte
ar: أغوسان ديل نورتي

en: Agusan del Sur
ar: أغوسان ديل سور

en: Ahafo
ar: أهافو

en: Aichi
ar: آيتشي

en: Akita
ar: أكيتا

en: Aklan
ar: أكلان

en: Aksaray
ar: أكساراي

en: Akwa Ibom
ar: أكوا إيبوم

en: Al Sharqia
ar: الشرقية

en: Alabama
ar: ألاباما

en: Alagoas
ar: ألاغواس

en: Alaska
ar: ألاسكا

en: Alba
ar: ألبا

en: Albacete
ar: ألباسيتي

en: Albania
ar: ألبانيا

en: Albanian lek
ar: ليك ألباني

en: Albay
ar: ألباي

en: Alberta
ar: ألبرتا

en: Alborz (البرز)
ar: البرز (البرز)

en: Alebtong
ar: أليبتونغ

en: Alessandria
ar: أليساندريا

en: Alexandria
ar: الإسكندرية

en: Algeria
ar: الجزائر

en: Algerian dinar
ar: دينار جزائري

en: Algiers
ar: الجزائر

en: Alibori
ar: أليبوري

en: Alicante
ar: أليكانتي

en: All
ar: الكل

en: All
ar: الكل

en: All %s
ar: كل %s

en: All Ages
ar: كل الأعمار

en: All Categories
ar: كل الفئات

en: All Coupons
ar: كل الكوبونات

en: All FAQs
ar: كل الأسئلة الشائعة

en: All Fees
ar: كل الرسوم

en: All Orders
ar: كل الطلبات

en: All Places
ar: كل الأماكن

en: All Services
ar: كل الخدمات

en: All Taxonomies
ar: كل التصنيفات

en: All items
ar: كل العناصر

en: Allow only customers who have a successful booking to post a review (one review per booking)
ar: السماح فقط للعملاء الذين لديهم حجز ناجح بنشر مراجعة (مراجعة واحدة لكل حجز)

en: Allow to select quantity?
ar: السماح باختيار الكمية؟

en: Almería
ar: ألميريا

en: Alto Paraguay
ar: ألتو باراغواي

en: Alto Paraná
ar: ألتو بارانا

en: Amambay
ar: أمامباي

en: Amapá
ar: أمابا

en: Amasya
ar: أماسيا

en: Amazonas
ar: أمازوناس

en: American Samoa
ar: ساموا الأمريكية

en: Amnat Charoen
ar: أمنات تشارون

en: Amolatar
ar: أمولاتار

en: Amount
ar: المبلغ

en: Amount Due:
ar: المبلغ المستحق:

en: Amount Paid:
ar: المبلغ المدفوع:

en: Amount to Pay:
ar: المبلغ المطلوب دفعه:

en: Amount,
ar: المبلغ،

en: Amudat
ar: أمودات

en: Amuria
ar: أموريا

en: Amuru
ar: أمورو

en: An error occurred while deleting the rule
ar: حدث خطأ أثناء حذف القاعدة

en: An error occurred while processing...
ar: حدث خطأ أثناء المعالجة...

en: Anambra
ar: أنامبرا

en: Ancash
ar: أنكاش

en: Ancona
ar: أنكونا

en: Andaman and Nicobar Islands
ar: جزر أندمان ونيكوبار

en: Andhra Pradesh
ar: أندرا براديش

en: Andorra
ar: أندورا

en: Anenii Noi
ar: أنيني نوي

en: Ang Thong
ar: أنغ ثونغ

en: Angola
ar: أنغولا

en: Angolan kwanza
ar: كوانزا أنغولي

en: Anguilla
ar: أنغيلا

en: Anhui / 安徽
ar: أنهوي / 安徽

en: Ankara
ar: أنقرة

en: Annaba
ar: عنابة

en: Antalya
ar: أنطاليا

en: Antarctica
ar: أنتاركتيكا

en: Antigua and Barbuda
ar: أنتيغوا وبربودا

en: Antique
ar: أنتيك

en: Aomori
ar: أوموري

en: Aosta
ar: أوستا

en: Apac
ar: أباك

en: Apayao
ar: أباياو

en: Appenzell Ausserrhoden
ar: أبنزل أوسرهودن

en: Appenzell Innerrhoden
ar: أبنزل إنرهودن

en: Applied coupon amount,
ar: مبلغ الكوبون المطبق،

en: Applied coupon number
ar: رقم الكوبون المطبق

en: Apply
ar: تطبيق

en: Apply Coupon
ar: تطبيق الكوبون

en: Apply filters
ar: تطبيق الفلاتر

en: Apply only to items with booking category
ar: تطبيق على العناصر ذات فئة الحجز فقط

en: Apply only to selected items
ar: تطبيق على العناصر المحددة فقط

en: Apply to categories (check nothing for all):
ar: تطبيق على الفئات (لا تحدد شيئًا للكل):

en: Apr
ar: أبر

en: April
ar: أبريل

en: Apurímac
ar: أبوريماك

en: Araba/Álava
ar: أرابا/ألافا

en: Arad
ar: أراد

en: Ardabil (اردبیل)
ar: أردبيل (اردبیل)

en: Ardahan
ar: أرداهان

en: Arequipa
ar: أريكيبا

en: Arezzo
ar: أريزو

en: Argentina
ar: الأرجنتين

en: Argentine peso
ar: بيزو أرجنتيني

en: Argeș
ar: أرجيش

en: Arizona
ar: أريزونا

en: Arkansas
ar: أركنساس

en: Armed Forces (AA)
ar: القوات المسلحة (AA)

en: Armed Forces (AE)
ar: القوات المسلحة (AE)

en: Armed Forces (AP)
ar: القوات المسلحة (AP)

en: Armenia
ar: أرمينيا

en: Armenian dram
ar: درام أرميني

en: Artvin
ar: أرتفين

en: Arua
ar: أروا

en: Aruba
ar: أروبا

en: Aruban florin
ar: فلورين أروبي

en: Arunachal Pradesh
ar: أروناتشال براديش

en: Arusha
ar: أروشا

en: Ascending
ar: تصاعدي

en: Ascoli Piceno
ar: أسكولي بيتشينو

en: Ashanti
ar: أشانتي

en: Asia
ar: آسيا

en: Ask customer to confirm or reject changes in the booking
ar: اطلب من العميل تأكيد أو رفض التغييرات في الحجز

en: Ask customer to confirm or reject changes to the booking
ar: اطلب من العميل تأكيد أو رفض التغييرات على الحجز

en: Asked the customer to confirm or decline the changes to the order #%s
ar: تم طلب تأكيد أو رفض التغييرات على الطلب رقم #%s من العميل

en: Assam
ar: آسام

en: Asti
ar: أستي

en: Asturias
ar: أستورياس

en: Asunción
ar: أسونسيون

en: Aswan
ar: أسوان

en: Asyut
ar: أسيوط

en: At least one rate is required to publish the post!
ar: مطلوب سعر واحد على الأقل لنشر المنشور!

en: Atakora
ar: أتاكورا

en: Atlantique
ar: أتلانتيك

en: Attapeu
ar: أتابيو

en: Attica
ar: أتيكا

en: Auckland
ar: أوكلاند

en: Aug
ar: أغس

en: August
ar: أغسطس

en: Aurora
ar: أورورا

en: Australia
ar: أستراليا

en: Australian Capital Territory
ar: إقليم العاصمة الأسترالية

en: Australian dollar
ar: دولار أسترالي

en: Austria
ar: النمسا

en: Auto Draft
ar: مسودة تلقائية

en: Automatically
ar: تلقائيًا

en: Availability date
ar: تاريخ التوفر

en: Availability request
ar: طلب التوفر

en: Available days
ar: الأيام المتاحة

en: Available from Date
ar: متاح من تاريخ

en: Available time from
ar: الوقت المتاح من

en: Available time to
ar: الوقت المتاح إلى

en: Available to Date
ar: متاح حتى تاريخ

en: Aveiro
ar: أفيرو

en: Avellino
ar: أفيلينو

en: Ayacucho
ar: أياكوتشو

en: Aydın
ar: أيدن

en: Ayutthaya
ar: أيوتايا

en: Azad Kashmir
ar: آزاد كشمير

en: Azerbaijan
ar: أذربيجان

en: Azerbaijani manat
ar: مانات أذربيجاني

en: Azores
ar: آزوريس

en: Azua
ar: أزوا

en: Aïn Defla
ar: عين الدفلى

en: Aïn Témouchent
ar: عين تموشنت

en: Ağrı
ar: أغري

en: BA Book Everything Settings
ar: إعدادات BA Book Everything

en: BA Booking Form
ar: نموذج حجز BA

en: BA Price Filter
ar: فلتر السعر BA

en: BA Search Form
ar: نموذج بحث BA

en: BA Search filter
ar: فلتر بحث BA

en: BA Search filter reset button
ar: زر إعادة تعيين فلتر بحث BA

en: BA Settings
ar: إعدادات BA

en: BABE Backoffice
ar: الواجهة الخلفية BABE

en: BABE Currency switcher
ar: محول العملات BABE

en: BABE Marketplace
ar: سوق BABE

en: BABE Payment Bank transfer
ar: تحويل بنكي لدفع BABE

en: BABE Payment pack
ar: حزمة دفع BABE

en: Background color
ar: لون الخلفية

en: Bacău
ar: باكاو

en: Badajoz
ar: بطليوس

en: Bagerhat
ar: باغيرهات

en: Bagmati
ar: باغماتي

en: Bahamas
ar: جزر البهاما

en: Bahamian dollar
ar: دولار باهامي

en: Bahia
ar: باهيا

en: Bahrain
ar: البحرين

en: Bahraini dinar
ar: دينار بحريني

en: Baja California
ar: باخا كاليفورنيا

en: Baja California Sur
ar: باخا كاليفورنيا سور

en: Baker Island
ar: جزيرة بيكر

en: Baleares
ar: البليار

en: Bali
ar: بالي

en: Balochistan
ar: بلوشستان

en: Balıkesir
ar: باليكسير

en: Bandarban
ar: باندربان

en: Bangka Belitung
ar: بانكا بيليتونج

en: Bangkok
ar: بانكوك

en: Bangladesh
ar: بنغلاديش

en: Bangladeshi taka
ar: تاكا بنغلاديشي

en: Banten
ar: بانتن

en: Baoruco
ar: باوروكو

en: Barahona
ar: باراهونا

en: Baranya
ar: بارانيا

en: Barbadian dollar
ar: دولار بربادوسي

en: Barbados
ar: بربادوس

en: Barcelona
ar: برشلونة

en: Barguna
ar: بارغونا

en: Bari
ar: باري

en: Baringo
ar: بارينغو

en: Barishal
ar: باريشال

en: Barletta-Andria-Trani
ar: بارليتا-أندريا-تراني

en: Bartın
ar: بارتين

en: Basarabeasca
ar: باسارابياسكا

en: Basel-Landschaft
ar: بازل-لاندشافت

en: Basel-Stadt
ar: بازل-شتات

en: Basic booking period
ar: فترة الحجز الأساسية

en: Basic settings
ar: الإعدادات الأساسية

en: Basilan
ar: باسيلان

en: Bataan
ar: باتان

en: Batanes
ar: باتانيس

en: Batangas
ar: باتانغاس

en: Batman
ar: باتمان

en: Batna
ar: باتنة

en: Bauchi
ar: باوتشي

en: Bay of Plenty
ar: خليج بلينتي

en: Bayburt
ar: بايبورت

en: Bayelsa
ar: بايلسا

en: Beheira
ar: البحيرة

en: Beijing / 北京
ar: بكين / 北京

en: Beja
ar: بيجا

en: Belarus
ar: بيلاروس

en: Belarusian ruble
ar: روبل بيلاروسي

en: Belau
ar: بالاو

en: Belgium
ar: بلجيكا

en: Belize
ar: بليز

en: Belize dollar
ar: دولار بليزي

en: Belluno
ar: بيلونو

en: Benevento
ar: بينيفينتو

en: Bengkulu
ar: بنجكولو

en: Bengo
ar: بينغو

en: Benguela
ar: بنغيلا

en: Benguet
ar: بينغيت

en: Beni
ar: بيني

en: Beni Suef
ar: بني سويف

en: Benin
ar: بنين

en: Benue
ar: بينو

en: Bergamo
ar: بيرغامو

en: Bermuda
ar: برمودا

en: Bermudian dollar
ar: دولار برمودي

en: Bern
ar: برن

en: Bheri
ar: بهيري

en: Bhola
ar: بهولا

en: Bhutan
ar: بوتان

en: Bhutanese ngultrum
ar: نغولتروم بوتاني

en: Bicycling
ar: ركوب الدراجات

en: Biella
ar: بييلا

en: Bihar
ar: بيهار

en: Bihor
ar: بيهور

en: Bilecik
ar: بيلجيك

en: Biliran
ar: بيليران

en: Billing address
ar: عنوان الفواتير

en: Bingöl
ar: بينغول

en: Biscay
ar: بيسكاي

en: Biskra
ar: بسكرة

en: Bistrița-Năsăud
ar: بيستريتسا-ناساود

en: Bitcoin
ar: بيتكوين

en: Bitlis
ar: بيتليس

en: Bié
ar: بيي

en: Blagoevgrad
ar: بلاغويفغراد

en: Blank or 0 to skip this option
ar: فارغ أو 0 لتخطي هذا الخيار

en: Blida
ar: البليدة

en: Block specified number of days after each booking for housekeeping purposes
ar: حظر عدد محدد من الأيام بعد كل حجز لأغراض التنظيف

en: Body message
ar: رسالة النص

en: Body title
ar: عنوان النص

en: Bogura
ar: بوغورا

en: Bohol
ar: بوهول

en: Bokeo
ar: بوكيو

en: Bolikhamsai
ar: بوليخامساي

en: Bolivia
ar: بوليفيا

en: Bolivian boliviano
ar: بوليفيانو بوليفي

en: Bologna
ar: بولونيا

en: Bolu
ar: بولو

en: Bolzano
ar: بولزانو

en: Bomet
ar: بوميت

en: Bomi
ar: بومي

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
ar: بونير، سانت يوستاتيوس وسابا

en: Bong
ar: بونغ

en: Bono
ar: بونو

en: Bono East
ar: بونو الشرقية

en: Book Everything
ar: احجز كل شيء

en: Book Now
ar: احجز الآن

en: Book now, pay later!
ar: احجز الآن، وادفع لاحقًا!

en: Booking Categories
ar: فئات الحجز

en: Booking Object
ar: كائن الحجز

en: Booking Objects
ar: كائنات الحجز

en: Booking form
ar: نموذج الحجز

en: Booking form: maximum number of guests available to choose
ar: نموذج الحجز: الحد الأقصى لعدد الضيوف المتاح للاختيار

en: Booking mode
ar: وضع الحجز

en: Booking object
ar: كائن الحجز

en: Booking object general (plural) name
ar: اسم كائن الحجز العام (الجمع)

en: Booking object menu name
ar: اسم قائمة كائن الحجز

en: Booking object post slug
ar: سلاغ منشور كائن الحجز

en: Booking object singular name
ar: اسم كائن الحجز المفرد

en: Booking rule
ar: قاعدة الحجز

en: Booking rules
ar: قواعد الحجز

en: Booking rules section
ar: قسم قواعد الحجز

en: Boquerón
ar: بوكيرون

en: Bordj Bou Arréridj
ar: برج بوعريريج

en: Borgou
ar: بورغو

en: Borno
ar: بورنو

en: Borsod-Abaúj-Zemplén
ar: بورشود-أباوج-زيمبلين

en: Bosnia and Herzegovina
ar: البوسنة والهرسك

en: Bosnia and Herzegovina convertible mark
ar: مارك بوسني هرسكي قابل للتحويل

en: Botoșani
ar: بوتوشاني

en: Botswana
ar: بوتسوانا

en: Botswana pula
ar: بولا بوتسواني

en: Bouira
ar: البويرة

en: Boumerdès
ar: بومرداس

en: Bouvet Island
ar: جزيرة بوفيت

en: Braga
ar: براغا

en: Bragança
ar: براغانسا

en: Brahmanbaria
ar: براهمانباريا

en: Brazil
ar: البرازيل

en: Brazilian real
ar: ريال برازيلي

en: Brașov
ar: براشوف

en: Brescia
ar: بريشيا

en: Briceni
ar: بريتشيني

en: Brindisi
ar: بريندزي

en: British Columbia
ar: كولومبيا البريطانية

en: British Indian Ocean Territory
ar: إقليم المحيط الهندي البريطاني

en: Brong-Ahafo
ar: برونغ-أهافو

en: Brunei
ar: بروناي

en: Brunei dollar
ar: دولار بروناي

en: Bryce Canyon National Park, USA
ar: منتزه برايس كانيون الوطني، الولايات المتحدة

en: Brăila
ar: برايلا

en: București
ar: بوخارست

en: Budaka
ar: بوداكا

en: Budapest
ar: بودابست

en: Bududa
ar: بودودا

en: Bueng Kan
ar: بوينغ كان

en: Buenos Aires
ar: بوينس آيرس

en: Bugiri
ar: بوغيري

en: Bugweri
ar: بوغويري

en: Buhweju
ar: بوهويجو

en: Buikwe
ar: بويكوي

en: Bukedea
ar: بوكيديا

en: Bukidnon
ar: بوكيدنون

en: Bukomansimbi
ar: بوكومانسيمبي

en: Bukwa
ar: بوكوا

en: Bulacan
ar: بولاكان

en: Bulambuli
ar: بولامبولي

en: Bulgaria
ar: بلغاريا

en: Bulgarian lev
ar: ليف بلغاري

en: Buliisa
ar: بوليسا

en: Bundibugyo
ar: بونديبوغيو

en: Bungoma
ar: بونغوما

en: Bunyangabu
ar: بونيانغابو

en: Burdur
ar: بوردور

en: Burgas
ar: بورغاس

en: Burgos
ar: بورغوس

en: Buri Ram
ar: بوري رام

en: Burkina Faso
ar: بوركينا فاسو

en: Burmese kyat
ar: كيات بورمي

en: Bursa
ar: بورصة

en: Burundi
ar: بوروندي

en: Burundian franc
ar: فرنك بوروندي

en: Bushehr (بوشهر)
ar: بوشهر (بوشهر)

en: Bushenyi
ar: بوشيني

en: Busia
ar: بوسيا

en: Business time
ar: وقت العمل

en: Butaleja
ar: بوتاليجا

en: Butambala
ar: بوتامبالا

en: Butebo
ar: بوتيبو

en: Button default color
ar: لون الزر الافتراضي

en: Button title:
ar: عنوان الزر:

en: Buttons
ar: أزرار

en: Buvuma
ar: بوفوما

en: Buyende
ar: بويندي

en: Buzău
ar: بوزاو

en: Bács-Kiskun
ar: باتش-كيشكون

en: Béchar
ar: بشار

en: Béjaïa
ar: بجاية

en: Békés
ar: بيكيش

en: Bălți
ar: بالتي

en: CFP franc
ar: فرنك CFP

en: Caaguazú
ar: كاغوازو

en: Caazapá
ar: كازابا

en: Cabinda
ar: كابيندا

en: Cabo Delgado
ar: كابو ديلجادو

en: Cagayan
ar: كاغايان

en: Cagliari
ar: كالياري

en: Cahul
ar: كاهول

en: Cairo
ar: القاهرة

en: Cajamarca
ar: كاخاماركا

en: Calendar & Prices
ar: التقويم والأسعار

en: California
ar: كاليفورنيا

en: Caltanissetta
ar: كالتانيسيتا

en: Camarines Norte
ar: كامارينيس نورتي

en: Camarines Sur
ar: كامارينيس سور

en: Cambodia
ar: كمبوديا

en: Cambodian riel
ar: ريال كمبودي

en: Cameroon
ar: الكاميرون

en: Camiguin
ar: كاميغوين

en: Campeche
ar: كامبيتشي

en: Campobasso
ar: كامبوباسو

en: Canada
ar: كندا

en: Canadian dollar
ar: دولار كندي

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Cancel Order
ar: إلغاء الطلب

en: Cancel button color
ar: لون زر الإلغاء

en: Canindeyú
ar: كانينديو

en: Cantabria
ar: كانتابريا

en: Cantemir
ar: كانتيمير

en: Canterbury
ar: كانتربري

en: Cape Verde
ar: الرأس الأخضر

en: Cape Verdean escudo
ar: إسكودو كاب فيردي

en: Capiz
ar: كابيز

en: Caraș-Severin
ar: كاراش-سيفيرين

en: Carlow
ar: كارلو

en: Caserta
ar: كاسيرتا

en: Castellón
ar: كاستيون

en: Castelo Branco
ar: كاستيلو برانكو

en: Catamarca
ar: كاتاماركا

en: Catanduanes
ar: كاتاندوانيس

en: Catania
ar: كاتانيا

en: Catanzaro
ar: كاتانزارو

en: Categories Metabox
ar: صندوق الفئات

en: Category
ar: فئة

en: Cavan
ar: كافان

en: Cavite
ar: كافيتي

en: Cayman Islands
ar: جزر كايمان

en: Cayman Islands dollar
ar: دولار جزر كايمان

en: Ceará
ar: سيارا

en: Cebu
ar: سيبو

en: Central
ar: الوسطى

en: Central African CFA franc
ar: فرنك وسط أفريقي

en: Central African Republic
ar: جمهورية أفريقيا الوسطى

en: Central Greece
ar: وسط اليونان

en: Central Macedonia
ar: وسط مقدونيا

en: Ceuta
ar: سبتة

en: Chachoengsao
ar: تشاتشوينغساو

en: Chaco
ar: تشاكو

en: Chad
ar: تشاد

en: Chaharmahal and Bakhtiari (چهارمحال و بختیاری)
ar: تشهارمحال وبختياري (چهارمحال و بختیاری)

en: Chai Nat
ar: تشاي نات

en: Chaiyaphum
ar: تشايافوم

en: Champasak
ar: تشامباساك

en: Chandigarh
ar: تشانديغار

en: Chandpur
ar: شاندبور

en: Change Password
ar: تغيير كلمة المرور

en: Change Profile Picture
ar: تغيير صورة الملف الشخصي

en: Change button color
ar: لون زر التغيير

en: Change password
ar: تغيير كلمة المرور

en: Change the order conditions and ask the customer to confirm
ar: تغيير شروط الطلب وطلب تأكيد العميل

en: Chanthaburi
ar: تشانتابوري

en: Chattogram
ar: شاتوغرام

en: Check our ready-made integrations with over 20 payment gateways.
ar: تحقق من تكاملاتنا الجاهزة مع أكثر من 20 بوابة دفع.

en: Check this box and click "Save Changes" button to reset all settings to their defaults. <strong>All custom settings will be lost!</strong>
ar: حدد هذا المربع وانقر على زر ”حفظ التغييرات“ لإعادة تعيين جميع الإعدادات إلى قيمها الافتراضية. <strong>ستفقد جميع الإعدادات المخصصة!</strong>

en: Check your email address for instructions to reset password
ar: تحقق من بريدك الإلكتروني للحصول على تعليمات إعادة تعيين كلمة المرور

en: Checkbox
ar: مربع اختيار

en: Checkout
ar: الدفع

en: Checkout page
ar: صفحة الدفع

en: Chhattisgarh
ar: تشاتيسغار

en: Chiang Mai
ar: تشيانغ ماي

en: Chiang Rai
ar: تشيانغ راي

en: Chiapas
ar: تشياباس

en: Chiba
ar: تشيبا

en: Chieti
ar: كييتي

en: Chihuahua
ar: تشيواوا

en: Chile
ar: تشيلي

en: Chilean peso
ar: بيزو تشيلي

en: China
ar: الصين

en: Chinese yuan
ar: يوان صيني

en: Chișinău
ar: كيشيناو

en: Chlef
ar: الشلف

en: Chonburi
ar: تشونبوري

en: Chongqing / 重庆
ar: تشونغتشينغ / 重庆

en: Christmas Island
ar: جزيرة كريسماس

en: Chuadanga
ar: شوادانغا

en: Chubut
ar: تشوبوت

en: Chumphon
ar: تشومفون

en: Chuquisaca
ar: تشوكيساكا

en: Cimișlia
ar: تشيميشليا

en: City
ar: المدينة

en: Ciudad Autónoma de Buenos Aires
ar: مدينة بوينس آيرس المستقلة

en: Ciudad Real
ar: سيوداد ريال

en: Ciudad de México
ar: مدينة المكسيك

en: Clare
ar: كلير

en: Clarendon
ar: كلاريندون

en: Clone
ar: نسخ

en: Close
ar: إغلاق

en: Cluj
ar: كلوج

en: Coahuila
ar: كواويلا

en: Coast
ar: الساحل

en: Cochabamba
ar: كوتشابامبا

en: Cocos (Keeling) Islands
ar: جزر كوكوس (كيلينغ)

en: Coimbra
ar: كويمبرا

en: Colima
ar: كوليما

en: Collines
ar: كولين

en: Colombia
ar: كولومبيا

en: Colombian peso
ar: بيزو كولومبي

en: Colorado
ar: كولورادو

en: Comma-separated text
ar: نص مفصول بفواصل

en: Comment
ar: تعليق

en: Como
ar: كومو

en: Comorian franc
ar: فرنك قمري

en: Comoros
ar: جزر القمر

en: Compatibility Alert
ar: تنبيه التوافق

en: Complete My Order
ar: إكمال طلبي

en: Complete the booking
ar: إكمال الحجز

en: Compostela Valley
ar: وادي كومبوستيلا

en: Concepción
ar: كونسيبسيون

en: Conditional prices
ar: الأسعار المشروطة

en: Confirm
ar: تأكيد

en: Confirm Order
ar: تأكيد الطلب

en: Confirm Password *
ar: تأكيد كلمة المرور *

en: Confirm button color
ar: لون زر التأكيد

en: Confirm changes to the Order
ar: تأكيد التغييرات على الطلب

en: Confirm email*
ar: تأكيد البريد الإلكتروني*

en: Confirm item availability
ar: تأكيد توفر العنصر

en: Confirmation
ar: تأكيد

en: Confirmation page
ar: صفحة التأكيد

en: Congo (Brazzaville)
ar: الكونغو (برازافيل)

en: Congo (Kinshasa)
ar: الكونغو (كينشاسا)

en: Congolese franc
ar: فرنك كونغولي

en: Connecticut
ar: كونيتيكت

en: Constantine
ar: قسنطينة

en: Constanța
ar: كونستانتسا

en: Contact Phone
ar: هاتف الاتصال

en: Contact information
ar: معلومات الاتصال

en: Content
ar: المحتوى

en: Continue
ar: متابعة

en: Cook Islands
ar: جزر كوك

en: Copperbelt
ar: كوبربلت

en: Cordillera
ar: كورديليرا

en: Cork
ar: كورك

en: Corrientes
ar: كوريينتس

en: Cosenza
ar: كوزينزا

en: Costa Rica
ar: كوستاريكا

en: Costa Rican col&oacute;n
ar: كولون كوستاريكي

en: Cotabato
ar: كوتاباتو

en: Country
ar: البلد

en: Coupon
ar: كوبون

en: Coupon Code %s with amount %s was applied
ar: تم تطبيق كود الكوبون %s بقيمة %s

en: Coupon Code (unique)
ar: رمز الكوبون (فريد)

en: Coupon number
ar: رقم الكوبون

en: Coupons
ar: الكوبونات

en: Covasna
ar: كوفاسنا

en: Cox's Bazar
ar: كوكس بازار

en: Create an account
ar: إنشاء حساب

en: Credits text (copyright, etc.)
ar: نص الحقوق (حقوق النشر، إلخ.)

en: Cremona
ar: كريمونا

en: Crete
ar: كريت

en: Criuleni
ar: كريوليني

en: Croatia
ar: كرواتيا

en: Croatian kuna
ar: كونا كرواتية

en: Cross River
ar: كروس ريفر

en: Crotone
ar: كروتوني

en: Csongrád-Csanád
ar: تشونغراد-تشاناد

en: Cuba
ar: كوبا

en: Cuban convertible peso
ar: بيزو كوبي قابل للتحويل

en: Cuban peso
ar: بيزو كوبي

en: Cuenca
ar: كوينكا

en: Cumilla
ar: كوميلا

en: Cunene
ar: كونين

en: Cuneo
ar: كونيو

en: Cura&ccedil;ao
ar: كوراساو

en: Currency
ar: العملة

en: Currency switcher widget. Options: force booking and checkout in the base currency, turn on payment gateways on the checkout depending on currency.
ar: أداة محول العملات. الخيارات: فرض الحجز والدفع بالعملة الأساسية، تشغيل بوابات الدفع عند الدفع حسب العملة.

en: Cusco
ar: كوسكو

en: Custom Image
ar: صورة مخصصة

en: Custom section
ar: قسم مخصص

en: Customer
ar: العميل

en: Customer New order email
ar: بريد طلب جديد للعميل

en: Customer account created email
ar: بريد إنشاء حساب العميل

en: Customer address
ar: عنوان العميل

en: Customer canceled the order email
ar: بريد إلغاء العميل للطلب

en: Customer confirmation
ar: تأكيد العميل

en: Customer contacts
ar: معلومات الاتصال بالعميل

en: Customer details
ar: تفاصيل العميل

en: Customer is waiting for availability confirmation on admin side
ar: العميل ينتظر تأكيد التوفر من جانب المسؤول

en: Customer needs to confirm or reject changes to the booking
ar: يحتاج العميل إلى تأكيد أو رفض التغييرات في الحجز

en: Customer order rejected email
ar: بريد رفض طلب العميل

en: Customer order to pay email
ar: بريد طلب الدفع للعميل

en: Customer order updated email
ar: بريد تحديث طلب العميل

en: Customer page for order confirmation (for manually availability confirmation)
ar: صفحة العميل لتأكيد الطلب (للتأكيد اليدوي للتوفر)

en: Customer password reseted email
ar: بريد إعادة تعيين كلمة مرور العميل

en: Cyclic availability: available N days after start
ar: التوفر الدوري: متاح N يوم بعد البدء

en: Cyclic availability: start after every N days
ar: التوفر الدوري: يبدأ بعد كل N يوم

en: Cyprus
ar: قبرص

en: Czech Republic
ar: جمهورية التشيك

en: Czech koruna
ar: كورونا تشيكية

en: Cáceres
ar: كاسيريس

en: Cádiz
ar: قادس

en: Córdoba
ar: قرطبة

en: Călărași
ar: كالاراشي

en: Căușeni
ar: كاوشيني

en: DKI Jakarta
ar: جاكرتا

en: Dadra and Nagar Haveli
ar: دادرا وناغار هافيلي

en: Daerah Istimewa Aceh
ar: منطقة آتشيه الخاصة

en: Daerah Istimewa Yogyakarta
ar: منطقة يوجياكارتا الخاصة

en: Daily
ar: يومي

en: Dajabón
ar: داخابون

en: Dakahlia
ar: الدقهلية

en: Daman and Diu
ar: دامان وديو

en: Damietta
ar: دمياط

en: Danish krone
ar: كرونة دنماركية

en: Dar es Salaam
ar: دار السلام

en: Dashboard
ar: لوحة التحكم

en: Date format
ar: تنسيق التاريخ

en: Date from
ar: التاريخ من

en: Date from:
ar: التاريخ من:

en: Date of Booking
ar: تاريخ الحجز

en: Date to
ar: التاريخ إلى

en: Date to exclude
ar: التاريخ المراد استبعاده

en: Date to include
ar: التاريخ المراد تضمينه

en: Date to:
ar: التاريخ إلى:

en: Date:
ar: التاريخ:

en: Dates
ar: التواريخ

en: Davao Occidental
ar: دافاو أوكسيدنتال

en: Davao Oriental
ar: دافاو أورينتال

en: Davao del Norte
ar: دافاو ديل نورتي

en: Davao del Sur
ar: دافاو ديل سور

en: Day of the week
ar: يوم الأسبوع

en: Days
ar: أيام

en: Dec
ar: ديس

en: December
ar: ديسمبر

en: Decimal Separator of displayed prices
ar: فاصل العشري للأسعار المعروضة

en: Default coupon expires in (days)
ar: تنتهي صلاحية الكوبون الافتراضي خلال (أيام)

en: Delaware
ar: ديلاوير

en: Delete
ar: حذف

en: Delete selected tab?
ar: حذف التبويب المحدد؟

en: Delete these dates
ar: حذف هذه التواريخ

en: Delete this rule
ar: حذف هذه القاعدة

en: Delhi
ar: دلهي

en: Delta
ar: دلتا

en: Demo content
ar: محتوى تجريبي

en: Demo content setup page
ar: صفحة إعداد المحتوى التجريبي

en: Denizli
ar: دينيزلي

en: Denmark
ar: الدنمارك

en: Departure from:
ar: المغادرة من:

en: Departure time:
ar: وقت المغادرة:

en: Deposit, %
ar: العربون، %

en: Descending
ar: تنازلي

en: Description
ar: الوصف

en: Designates the ascending or descending order. Default by DESC
ar: يحدد الترتيب التصاعدي أو التنازلي. الافتراضي هو تنازلي

en: Details
ar: التفاصيل

en: Dhaka
ar: دكا

en: Dhaulagiri
ar: دهاولاجيري

en: Difference with the main time
ar: الفرق مع الوقت الرئيسي

en: Dinagat Islands
ar: جزر ديناغات

en: Dinajpur
ar: دينابور

en: Disable My Account page and new user mail?
ar: تعطيل صفحة حسابي وبريد المستخدم الجديد؟

en: Disable availability of all booking items for these dates
ar: تعطيل توفر جميع عناصر الحجز لهذه التواريخ

en: Disable guest bookings?
ar: تعطيل حجوزات الضيوف؟

en: Discount (optional)
ar: الخصم (اختياري)

en: Discount coupon
ar: كوبون الخصم

en: Discount, %
ar: خصم، %

en: District Of Columbia
ar: مقاطعة كولومبيا

en: Distrito Federal
ar: المنطقة الفيدرالية

en: Distrito Nacional
ar: المنطقة الوطنية

en: Diyarbakır
ar: ديار بكر

en: Djelfa
ar: الجلفة

en: Djibouti
ar: جيبوتي

en: Djiboutian franc
ar: فرنك جيبوتي

en: Do not have an account?
ar: ليس لديك حساب؟

en: Do not include availability calendar data in search results
ar: عدم تضمين بيانات تقويم التوفر في نتائج البحث

en: Do you speak spanish?
ar: هل تتحدث الإسبانية؟

en: Dobrich
ar: دوبريتش

en: Dodoma
ar: دودوما

en: Dokolo
ar: دوكولو

en: Dolj
ar: دولج

en: Dominica
ar: دومينيكا

en: Dominican Republic
ar: جمهورية الدومينيكان

en: Dominican peso
ar: بيزو دومينيكاني

en: Dondușeni
ar: دوندوشيني

en: Done!
ar: تم!

en: Donegal
ar: دونيغال

en: Donga
ar: دونغا

en: Driving
ar: القيادة

en: Drochia
ar: دروكيا

en: Duarte
ar: دوارتي

en: Dublin
ar: دبلن

en: Dubăsari
ar: دوباساري

en: Durango
ar: دورانغو

en: Duration
ar: المدة

en: Duration:
ar: المدة:

en: Dâmbovița
ar: دامبوفيتسا

en: Düzce
ar: دوزجي

en: East Azarbaijan (آذربایجان شرقی)
ar: أذربيجان الشرقية (آذربایجان شرقی)

en: East Caribbean dollar
ar: دولار شرق الكاريبي

en: East Macedonia and Thrace
ar: شرق مقدونيا وتراقيا

en: Eastern
ar: الشرقية

en: Eastern Cape
ar: كيب الشرقية

en: Eastern Samar
ar: شرق سامار

en: Ebonyi
ar: إيبوني

en: Ecuador
ar: الإكوادور

en: Edineț
ar: إدينيت

en: Edirne
ar: أدرنة

en: Edit
ar: تعديل

en: Edit
ar: تعديل

en: Edit %s
ar: تعديل %s

en: Edit %s taxonomy
ar: تعديل تصنيف %s

en: Edit Age
ar: تعديل عمر

en: Edit Category
ar: تعديل فئة

en: Edit Comment
ar: تعديل تعليق

en: Edit Coupon
ar: تعديل كوبون

en: Edit FAQ
ar: تعديل سؤال شائع

en: Edit Fee
ar: تعديل رسم

en: Edit Order
ar: تعديل طلب

en: Edit Place
ar: تعديل مكان

en: Edit Profile
ar: تعديل الملف الشخصي

en: Edit Service
ar: تعديل خدمة

en: Edit Taxonomy
ar: تعديل تصنيف

en: Edit demo content or create your own (read setting details in %1$sDocumentation%2$s)
ar: قم بتحرير المحتوى التجريبي أو إنشاء المحتوى الخاص بك (اقرأ تفاصيل الإعداد في %1$sالوثائق%2$s)

en: Edit this rule
ar: تعديل هذه القاعدة

en: Edo
ar: إيدو

en: Egypt
ar: مصر

en: Egyptian pound
ar: جنيه مصري

en: Ehime
ar: إيهيمي

en: Ekiti
ar: إيكيتي

en: El Bayadh
ar: البيض

en: El Callao
ar: إل كاياو

en: El Oued
ar: الوادي

en: El Salvador
ar: السلفادور

en: El Seibo
ar: إل سيبو

en: El Tarf
ar: الطارف

en: Elazığ
ar: إلازيغ

en: Elgeyo-Marakwet
ar: إلغيو-ماراكويت

en: Elías Piña
ar: إلياس بينيا

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Emails
ar: رسائل البريد الإلكتروني

en: Emails color scheme
ar: مخطط ألوان رسائل البريد الإلكتروني

en: Emails template settings
ar: إعدادات قالب رسائل البريد الإلكتروني

en: Embu
ar: إمبو

en: End Time
ar: وقت الانتهاء

en: End at
ar: ينتهي في

en: Enna
ar: إنا

en: Enter Coupon Code and get a discount!
ar: أدخل كود الكوبون واحصل على خصم!

en: Enter address here
ar: أدخل العنوان هنا

en: Enter title here
ar: أدخل العنوان هنا

en: Enter your address
ar: أدخل عنوانك

en: Entre Ríos
ar: إنتري ريوس

en: Enugu
ar: إينوغو

en: Epirus
ar: إبيروس

en: Equatorial Guinea
ar: غينيا الاستوائية

en: Eritrea
ar: إريتريا

en: Eritrean nakfa
ar: ناكفا إريتري

en: Erongo
ar: إيرونجو

en: Erzincan
ar: إرزينجان

en: Erzurum
ar: إرضروم

en: Eskişehir
ar: إسكيشهر

en: Espaillat
ar: إسبايات

en: Espírito Santo
ar: إسبيريتو سانتو

en: Estado de México
ar: ولاية المكسيك

en: Estonia
ar: إستونيا

en: Ethiopia
ar: إثيوبيا

en: Ethiopian birr
ar: بير إثيوبي

en: Euro
ar: يورو

en: Europe
ar: أوروبا

en: Exclude more dates from schedule
ar: استبعاد المزيد من التواريخ من الجدول

en: Exclude new dates:
ar: استبعاد تواريخ جديدة:

en: Excluded Date
ar: التاريخ المستبعد

en: Excluded dates
ar: التواريخ المستبعدة

en: Expected Prepaid amount,
ar: المبلغ المتوقع المدفوع مسبقًا،

en: Expiration date
ar: تاريخ انتهاء الصلاحية

en: Expired
ar: منتهي الصلاحية

en: Export/import
ar: تصدير/استيراد

en: Extend WP export/import with BA Book Everything data
ar: توسيع تصدير/استيراد WP ببيانات BA Book Everything

en: Extra class name
ar: اسم الفئة الإضافية

en: Extra guest
ar: ضيف إضافي

en: Extra guest %s
ar: ضيف إضافي %s

en: Extra guest contacts
ar: معلومات الاتصال بالضيف الإضافي

en: Extra guests
ar: ضيوف إضافيون

en: FAQ
ar: الأسئلة الشائعة

en: FAQ title
ar: عنوان الأسئلة الشائعة

en: Failed to import %s %s
ar: فشل استيراد %s %s

en: Faiyum
ar: الفيوم

en: Falkland Islands
ar: جزر فوكلاند

en: Falkland Islands pound
ar: جنيه جزر فوكلاند

en: Faridpur
ar: فريدبور

en: Faro
ar: فارو

en: Faroe Islands
ar: جزر فارو

en: Fars (فارس)
ar: فارس (فارس)

en: Feature 1
ar: الميزة 1

en: Feature 2
ar: الميزة 2

en: Feature 3
ar: الميزة 3

en: Featured Image
ar: الصورة المميزة

en: Featured image
ar: الصورة المميزة

en: Features
ar: المميزات

en: Feb
ar: فبر

en: February
ar: فبراير

en: Fee
ar: رسم

en: Fees
ar: الرسوم

en: Fees section
ar: قسم الرسوم

en: Feild name
ar: اسم الحقل

en: Fejér
ar: فيير

en: Feni
ar: فيني

en: Fermo
ar: فيرمو

en: Ferrara
ar: فيرارا

en: Fiji
ar: فيجي

en: Fijian dollar
ar: دولار فيجي

en: Filter search results by terms from selected taxonomy
ar: فلترة نتائج البحث حسب المصطلحات من التصنيف المحدد

en: Filters
ar: الفلاتر

en: Find a route from your location
ar: ابحث عن طريق من موقعك

en: Find closest meeting point
ar: البحث عن أقرب نقطة لقاء

en: Finland
ar: فنلندا

en: Firenze
ar: فلورنسا

en: First name
ar: الاسم الأول

en: First name*
ar: الاسم الأول*

en: Fixed Deposit amount,
ar: مبلغ الإيداع الثابت،

en: Florești
ar: فلوريشتي

en: Florida
ar: فلوريدا

en: Foggia
ar: فوجا

en: Font Awesome 5 class (far fa-eye)
ar: فئة Font Awesome 5 (far fa-eye)

en: Font color
ar: لون الخط

en: Footer text (contacts, etc.)
ar: نص التذييل (جهات الاتصال، إلخ.)

en: For all subsequent payments only allow the payment gateway that was used for the deposit
ar: لجميع المدفوعات اللاحقة، السماح فقط ببوابة الدفع التي تم استخدامها للإيداع

en: Forgot password?
ar: نسيت كلمة المرور؟

en: Forgot your password?
ar: نسيت كلمة المرور؟

en: Forlì-Cesena
ar: فورلي-تشيزينا

en: Formosa
ar: فورموسا

en: Fr
ar: جم

en: France
ar: فرنسا

en: Free State
ar: الولاية الحرة

en: French Guiana
ar: غيانا الفرنسية

en: French Polynesia
ar: بولينيزيا الفرنسية

en: French Southern Territories
ar: الأقاليم الجنوبية الفرنسية

en: Fri
ar: الجمعة

en: Fribourg
ar: فريبورغ

en: From:
ar: من:

en: Front-end custom class
ar: فئة مخصصة للواجهة الأمامية

en: Front-end style
ar: نمط الواجهة الأمامية

en: Frosinone
ar: فروزينوني

en: Fujian / 福建
ar: فوجيان / 福建

en: Fukui
ar: فوكوي

en: Fukuoka
ar: فوكوكا

en: Fukushima
ar: فوكوشيما

en: Full
ar: كامل

en: Fălești
ar: فاليشتي

en: Gabon
ar: الغابون

en: Gabrovo
ar: غابروفو

en: Gaibandha
ar: غايباندا

en: Galați
ar: غالاتسي

en: Galway
ar: غالواي

en: Gambia
ar: غامبيا

en: Gambian dalasi
ar: دالاسي غامبي

en: Gandaki
ar: غانداكي

en: Gansu / 甘肃
ar: غانسو / 甘肃

en: Garissa
ar: غاريسا

en: Gateway:
ar: البوابة:

en: Gauteng
ar: غاوتنغ

en: Gaza
ar: غزة

en: Gaziantep
ar: غازي عنتاب

en: Gazipur
ar: غازيبور

en: Gbarpolu
ar: غباربولو

en: Geita
ar: غيتا

en: General
ar: عام

en: General price
ar: السعر العام

en: General price:
ar: السعر العام:

en: General price:
ar: السعر العام:

en: General settings
ar: الإعدادات العامة

en: General,
ar: عام،

en: Generate
ar: توليد

en: Generate 5 star review in schema.org Product markup if no comments found
ar: إنشاء مراجعة 5 نجوم في ترميز منتج schema.org إذا لم يتم العثور على تعليقات

en: Geneva
ar: جنيف

en: Genova
ar: جنوة

en: Georgia
ar: جورجيا

en: Georgian lari
ar: لاري جورجي

en: Germany
ar: ألمانيا

en: Get address
ar: الحصول على العنوان

en: Get data from Google API
ar: الحصول على البيانات من Google API

en: Get new password
ar: الحصول على كلمة مرور جديدة

en: Get the rest amount
ar: الحصول على المبلغ المتبقي

en: Ghana
ar: غانا

en: Ghana cedi
ar: سيدي غاني

en: Gharbia
ar: الغربية

en: Ghardaïa
ar: غرداية

en: Ghazvin (قزوین)
ar: قزوين (قزوین)

en: Gibraltar
ar: جبل طارق

en: Gibraltar pound
ar: جنيه جبل طارق

en: Gifu
ar: غيفو

en: Gilan (گیلان)
ar: غيلان (گیلان)

en: Gilgit Baltistan
ar: غيلغيت بالتستان

en: Gipuzkoa
ar: غيبوثكوا

en: Giresun
ar: غيرسون

en: Girona
ar: جيرونا

en: Gisborne
ar: جيسبورن

en: Giurgiu
ar: جيورجيو

en: Giza
ar: الجيزة

en: Glarus
ar: غلاروس

en: Glodeni
ar: غلوديني

en: Go to %1$sAll items%2$s page and check created items on front-end
ar: انتقل إلى صفحة %1$sكل العناصر%2$s وتحقق من العناصر التي تم إنشاؤها في الواجهة الأمامية

en: Go to Booking form
ar: انتقل إلى نموذج الحجز

en: Goa
ar: غوا

en: Goiás
ar: غوياس

en: Golestan (گلستان)
ar: غولستان (گلستان)

en: Gomba
ar: غومبا

en: Gombe
ar: غومبي

en: Google API key (see %1$sGoogle Maps API docs%2$s for details). You need to activate the following libraries in your Google map API: places, marker, routes
ar: مفتاح Google API (انظر %1$sوثائق Google Maps API%2$s للتفاصيل). تحتاج إلى تفعيل المكتبات التالية في Google map API الخاص بك: places، marker، routes

en: Google map
ar: خريطة Google

en: Google map: add latitude/longitude fields to terms?
ar: خريطة Google: إضافة حقول خط العرض/خط الطول للمصطلحات؟

en: Gopalganj
ar: غوبالغانج

en: Gorizia
ar: غوريتسيا

en: Gorj
ar: غورج

en: Gorontalo
ar: غورونتالو

en: Granada
ar: غرناطة

en: Grand Bassa
ar: غراند باسا

en: Grand Cape Mount
ar: غراند كيب ماونت

en: Grand Gedeh
ar: غراند غيديه

en: Grand Kru
ar: غراند كرو

en: Graubünden
ar: غراوبوندن

en: Greater Accra
ar: أكرا الكبرى

en: Greece
ar: اليونان

en: Greenland
ar: غرينلاند

en: Grenada
ar: غرينادا

en: Grid
ar: شبكة

en: Grosseto
ar: غروسيتو

en: Guadalajara
ar: غوادالاخارا

en: Guadeloupe
ar: غوادلوب

en: Guairá
ar: غوايرا

en: Guam
ar: غوام

en: Guanajuato
ar: غواناخواتو

en: Guangdong / 广东
ar: غوانغدونغ / 广东

en: Guangxi Zhuang / 广西壮族
ar: غوانغشي تشوانغ / 广西壮族

en: Guarda
ar: غواردا

en: Guatemala
ar: غواتيمالا

en: Guatemalan quetzal
ar: كتزال غواتيمالي

en: Guelma
ar: قالمة

en: Guernsey
ar: غيرنسي

en: Guernsey pound
ar: جنيه غيرنزي

en: Guerrero
ar: غيريرو

en: Guest
ar: ضيف

en: Guests
ar: الضيوف

en: Guests:
ar: الضيوف:

en: Guimaras
ar: غيماراس

en: Guinea
ar: غينيا

en: Guinea-Bissau
ar: غينيا بيساو

en: Guinean franc
ar: فرنك غيني

en: Guizhou / 贵州
ar: غويتشو / 贵州

en: Gujarat
ar: غوجارات

en: Gulu
ar: غولو

en: Gunma
ar: غونما

en: Guyana
ar: غيانا

en: Guyanese dollar
ar: دولار غياني

en: Győr-Moson-Sopron
ar: جيور-موشون-شوبرون

en: Gümüşhane
ar: غوموشهاني

en: Habiganj
ar: هابيغانج

en: Hainan / 海南
ar: هاينان / 海南

en: Haiti
ar: هايتي

en: Haitian gourde
ar: غورد هايتي

en: Hajdú-Bihar
ar: هايدو-بيهار

en: Hakkari
ar: هكاري

en: Hamadan (همدان)
ar: همدان (همدان)

en: Hanover
ar: هانوفر

en: Hardap
ar: هارداب

en: Harghita
ar: هارغيتا

en: Haryana
ar: هاريانا

en: Haskovo
ar: هاسكوفو

en: Hatay
ar: هاتاي

en: Hato Mayor
ar: هاتو مايور

en: Hawaii
ar: هاواي

en: Hawke’s Bay
ar: خليج هوك

en: Header image
ar: صورة الرأس

en: Heard Island and McDonald Islands
ar: جزيرة هيرد وجزر ماكدونالد

en: Hebei / 河北
ar: خبي / 河北

en: Heilongjiang / 黑龙江
ar: هيلونغجيانغ / 黑龙江

en: Hello, %1$s
    
    Thank you for booking! Your order has been received.
ar: مرحبًا، %1$s
    
    شكرًا للحجز! تم استلام طلبك.

en: Hello, %1$s
    
    There have been changes to your order that require your attention and feedback. Please read the following details and use the buttons below to inform us of your decision.
ar: مرحبًا، %1$s
    
    حدثت تغييرات على طلبك تتطلب انتباهك وردك. يرجى قراءة التفاصيل التالية واستخدام الأزرار أدناه لإبلاغنا بقرارك.

en: Hello, %1$s
    
    Your order has been canceled:
ar: مرحبًا، %1$s
    
    تم إلغاء طلبك:

en: Hello, %1$s
    
    Your order has been updated. Please, find details below.
ar: مرحبًا، %1$s
    
    تم تحديث طلبك. يرجى الاطلاع على التفاصيل أدناه.

en: Hello, %1$s
    
    Your order is confirmed, but not completed. To complete your order, click the link below to make a payment. Amount to pay is %2$s.
ar: مرحبًا، %1$s
    
    تم تأكيد طلبك، لكنه غير مكتمل. لإكمال طلبك، انقر على الرابط أدناه لإجراء الدفع. المبلغ المطلوب دفعه هو %2$s.

en: Hello, %s
    
    Sorry, but your selected items are not available for selected dates/times. You could search another dates/times or items and create new Order.
ar: مرحبًا، %s
    
    عذرًا، لكن العناصر التي اخترتها غير متوفرة في التواريخ/الأوقات المحددة. يمكنك البحث عن تواريخ/أوقات أو عناصر أخرى وإنشاء طلب جديد.

en: Hello, %s
    
    Thank you for booking with us! You could use this login/password to manage your bookings:
ar: مرحبًا، %s
    
    شكرًا للحجز معنا! يمكنك استخدام اسم المستخدم/كلمة السر هذه لإدارة حجوزاتك:

en: Hello, %s
    
    Thank you for booking! Your Order is waiting for availability confirmation. We will send you a confirmation letter as soon as possible.
ar: مرحبًا، %s
    
    شكرًا للحجز! طلبك ينتظر تأكيد التوفر. سنرسل لك رسالة تأكيد في أقرب وقت ممكن.

en: Hello, %s
    
    Your password has been reset. You could use this new password to manage your account:
ar: مرحبًا، %s
    
    تم إعادة تعيين كلمة السر الخاصة بك. يمكنك استخدام كلمة السر الجديدة هذه لإدارة حسابك:

en: Henan / 河南
ar: خنان / 河南

en: Hermanas Mirabal
ar: هيرماناس ميرابال

en: Heves
ar: هيفيش

en: Hidalgo
ar: هيدالغو

en: Hide prices in guest selection fields on the booking form
ar: إخفاء الأسعار في حقول اختيار الضيوف في نموذج الحجز

en: Himachal Pradesh
ar: هيماتشال براديش

en: Hiroshima
ar: هيروشيما

en: Hoima
ar: هويما

en: Hokkaido
ar: هوكايدو

en: Hold
ar: تعليق

en: Hold after each booking for service actions (applied to 1 day booking priod only)
ar: تعليق بعد كل حجز للإجراءات الخدمية (تطبق على فترة حجز يوم واحد فقط)

en: Homa Bay
ar: هوما باي

en: Honduran lempira
ar: لمبيرا هندوراسي

en: Honduras
ar: هندوراس

en: Hong Kong
ar: هونغ كونغ

en: Hong Kong Island
ar: جزيرة هونغ كونغ

en: Hong Kong dollar
ar: دولار هونغ كونغ

en: Hormozgan (هرمزگان)
ar: هرمزغان (هرمزگان)

en: Houaphanh
ar: هوابهان

en: Hour
ar: الساعة

en: Hours
ar: ساعات

en: How much items per page to show (-1 to show all items)
ar: كم عدد العناصر التي تظهر في كل صفحة (-1 لعرض جميع العناصر)

en: Howland Island
ar: جزيرة هاولاند

en: Huambo
ar: هوامبو

en: Huancavelica
ar: هوانكافيليكا

en: Hubei / 湖北
ar: هوبي / 湖北

en: Huelva
ar: ويلبة

en: Huesca
ar: ويسكا

en: Hunan / 湖南
ar: هونان / 湖南

en: Hunedoara
ar: هونيدوارا

en: Hungarian forint
ar: فورنت مجري

en: Hungary
ar: المجر

en: Huánuco
ar: هوانوكو

en: Huíla
ar: هويلا

en: Hyogo
ar: هيوغو

en: Hîncești
ar: هينتشيشتي

en: I read and agree to the terms & conditions
ar: لقد قرأت ووافقت على الشروط والأحكام

en: IF
ar: إذا

en: Ialomița
ar: يالوميتسا

en: Ialoveni
ar: يالوفيني

en: Iași
ar: ياشي

en: Ibanda
ar: إيباندا

en: Ibaraki
ar: إيباراكي

en: Ica
ar: إيكا

en: Iceland
ar: آيسلندا

en: Icelandic kr&oacute;na
ar: كرونا أيسلندية

en: Icon classes:
ar: فئات الأيقونات:

en: Icon image
ar: صورة الأيقونة

en: Icon image height, px
ar: ارتفاع صورة الأيقونة، بكسل

en: Icon image width, px
ar: عرض صورة الأيقونة، بكسل

en: Idaho
ar: آيداهو

en: If you have made a payment, please refresh the page to check the current order status
ar: إذا قمت بالدفع، يرجى تحديث الصفحة للتحقق من حالة الطلب الحالية

en: Ifugao
ar: إيفوغاو

en: Iganga
ar: إيغانغا

en: Ilaam (ایلام)
ar: إيلام (ایلام)

en: Ilfov
ar: إلفوف

en: Illinois
ar: إلينوي

en: Illizi
ar: إليزي

en: Ilocos Norte
ar: إيلوكوس نورتي

en: Ilocos Sur
ar: إيلوكوس سور

en: Iloilo
ar: إيلويلو

en: Image
ar: الصورة

en: Image description (optional)
ar: وصف الصورة (اختياري)

en: Image file
ar: ملف الصورة

en: Imo
ar: إيمو

en: Imperia
ar: إمبيريا

en: Important changes to your order
ar: تغييرات مهمة على طلبك

en: Include more dates to the schedule
ar: تضمين المزيد من التواريخ في الجدول

en: Include taxonomies
ar: تضمين التصنيفات

en: Included Date {#} (if entered other will be excluded)
ar: التاريخ المضمن {#} (إذا تم إدخاله سيتم استبعاد الآخرين)

en: Independencia
ar: إندبندنسيا

en: India
ar: الهند

en: Indian rupee
ar: روبية هندية

en: Indiana
ar: إنديانا

en: Indonesia
ar: إندونيسيا

en: Indonesian rupiah
ar: روبية إندونيسية

en: Inhambane
ar: إنهامبان

en: Inner Mongolia / 內蒙古
ar: منغوليا الداخلية / 內蒙古

en: Inquiry about
ar: استفسار حول

en: Integrates PayPal and Credit Cards (Stripe) payments. Stripe integration supports 3D Secure card payments, Apple Pay, Google Pay, Microsoft Pay and the Payment Request API.
ar: تدمج مدفوعات PayPal وبطاقات الائتمان (Stripe). يدعم تكامل Stripe مدفوعات البطاقات بتقنية 3D Secure، وApple Pay، وGoogle Pay، وMicrosoft Pay وواجهة برمجة طلبات الدفع.

en: Ionian Islands
ar: جزر أيونيان

en: Iowa
ar: آيوا

en: Iran
ar: إيران

en: Iranian rial
ar: ريال إيراني

en: Iraq
ar: العراق

en: Iraqi dinar
ar: دينار عراقي

en: Ireland
ar: أيرلندا

en: Iringa
ar: إيرينغا

en: Is mandatory?
ar: هل هو إلزامي؟

en: Isabela
ar: إيزابيلا

en: Isernia
ar: إيسيرنيا

en: Isfahan (اصفهان)
ar: أصفهان (اصفهان)

en: Ishikawa
ar: إيشيكاوا

en: Isingiro
ar: إيسينغيرو

en: Isiolo
ar: إيسيولو

en: Islamabad Capital Territory
ar: إقليم إسلام آباد العاصمة

en: Isle of Man
ar: جزيرة مان

en: Ismailia
ar: الإسماعيلية

en: Isparta
ar: إسبرطة

en: Israel
ar: إسرائيل

en: Israeli new shekel
ar: شيكل إسرائيلي جديد

en: Italy
ar: إيطاليا

en: Itapúa
ar: إيتابوا

en: Item Category
ar: فئة العنصر

en: Item Code:
ar: رمز العنصر:

en: Item Description step-by-step
ar: وصف العنصر خطوة بخطوة

en: Item Questions & Answers
ar: أسئلة وأجوبة العنصر

en: Item address map
ar: خريطة عنوان العنصر

en: Item calendar
ar: تقويم العنصر

en: Item price
ar: سعر العنصر

en: Item rating
ar: تقييم العنصر

en: Item slideshow
ar: عرض شرائح العنصر

en: Items
ar: العناصر

en: Ivory Coast
ar: ساحل العاج

en: Iwate
ar: إيواتي

en: Iğdır
ar: إغدير

en: Jalisco
ar: خاليسكو

en: Jamaica
ar: جامايكا

en: Jamaican dollar
ar: دولار جامايكي

en: Jamalpur
ar: جمالبور

en: Jambi
ar: جامبي

en: Jammu and Kashmir
ar: جامو وكشمير

en: Jan
ar: ينا

en: Janakpur
ar: جاناكبور

en: January
ar: يناير

en: Japan
ar: اليابان

en: Japanese yen
ar: ين ياباني

en: Jarvis Island
ar: جزيرة جارفيس

en: Jashore
ar: جاشور

en: Jawa Barat
ar: جاوة الغربية

en: Jawa Tengah
ar: جاوة الوسطى

en: Jawa Timur
ar: جاوة الشرقية

en: Jaén
ar: خاين

en: Jersey
ar: جيرسي

en: Jersey pound
ar: جنيه جيرزي

en: Jhalokati
ar: جالوكاتي

en: Jharkhand
ar: جهارخاند

en: Jhenaidah
ar: جينايدا

en: Jiangsu / 江苏
ar: جيانغسو / 江苏

en: Jiangxi / 江西
ar: جيانغشي / 江西

en: Jigawa
ar: جيغاوا

en: Jijel
ar: جيجل

en: Jilin / 吉林
ar: جيلين / 吉林

en: Jinja
ar: جينجا

en: Johnston Atoll
ar: جزر جونستون

en: Johor
ar: جوهور

en: Jordan
ar: الأردن

en: Jordanian dinar
ar: دينار أردني

en: Joypurhat
ar: جويبورهات

en: Jujuy
ar: خوخوي

en: Jul
ar: يول

en: July
ar: يوليو

en: Jun
ar: يون

en: June
ar: يونيو

en: Junín
ar: خونين

en: Jura
ar: جورا

en: Jász-Nagykun-Szolnok
ar: ياس-ناجيكون-سولنوك

en: Kaabong
ar: كابونغ

en: Kabale
ar: كابالي

en: Kabarole
ar: كاباروله

en: Kaberamaido
ar: كابيراميدو

en: Kaduna
ar: كادونا

en: Kafr el-Sheikh
ar: كفر الشيخ

en: Kagadi
ar: كاغادي

en: Kagawa
ar: كاغاوا

en: Kagera
ar: كاجيرا

en: Kagoshima
ar: كاغوشيما

en: Kahramanmaraş
ar: كهرمان مرعش

en: Kajiado
ar: كاجيادو

en: Kakamega
ar: كاكاميغا

en: Kakumiro
ar: كاكوميرو

en: Kalangala
ar: كالانغالا

en: Kalasin
ar: كالاسين

en: Kalimantan Barat
ar: كاليمانتان الغربية

en: Kalimantan Selatan
ar: كاليمانتان الجنوبية

en: Kalimantan Tengah
ar: كاليمانتان الوسطى

en: Kalimantan Timur
ar: كاليمانتان الشرقية

en: Kalimantan Utara
ar: كاليمانتان الشمالية

en: Kalinga
ar: كالينغا

en: Kaliro
ar: كاليرو

en: Kalungu
ar: كالونغو

en: Kampala
ar: كامبالا

en: Kamphaeng Phet
ar: كامفينغ فيت

en: Kamuli
ar: كامولي

en: Kamwenge
ar: كاموينغي

en: Kanagawa
ar: كاناغاوا

en: Kanchanaburi
ar: كانتشانابوري

en: Kano
ar: كانو

en: Kansas
ar: كانساس

en: Kanungu
ar: كانونغو

en: Kapchorwa
ar: كابتشوروا

en: Kapelebyong
ar: كابيليبيونغ

en: Karabük
ar: كارابوك

en: Karaman
ar: كارامان

en: Karas
ar: كاراس

en: Kardzhali
ar: كاردزالي

en: Karnali
ar: كارنالي

en: Karnataka
ar: كارناتاكا

en: Kars
ar: قارص

en: Kasanda
ar: كاساندا

en: Kasese
ar: كاسيسي

en: Kastamonu
ar: كاستامونو

en: Katakwi
ar: كاتاكوي

en: Katavi
ar: كاتافي

en: Katsina
ar: كاتسينا

en: Kavango East
ar: كافانجو الشرقية

en: Kavango West
ar: كافانجو الغربية

en: Kayseri
ar: قيصري

en: Kayunga
ar: كايونغا

en: Kazakhstan
ar: كازاخستان

en: Kazakhstani tenge
ar: تينغي كازاخستاني

en: Kebbi
ar: كيبي

en: Kedah
ar: قدح

en: Kelantan
ar: كيلانتان

en: Kentucky
ar: كنتاكي

en: Kenya
ar: كينيا

en: Kenyan shilling
ar: شلن كيني

en: Kepulauan Riau
ar: جزر رياو

en: Kerala
ar: كيرالا

en: Kericho
ar: كيريتشو

en: Kerman (کرمان)
ar: كرمان (کرمان)

en: Kermanshah (کرمانشاه)
ar: كرمانشاه (کرمانشاه)

en: Kerry
ar: كيري

en: Keyword
ar: الكلمة المفتاحية

en: Khagrachhari
ar: خاغراتشاري

en: Khammouane
ar: خامون

en: Khenchela
ar: خنشلة

en: Khomas
ar: خوماس

en: Khon Kaen
ar: خون كاين

en: Khulna
ar: خولنا

en: Khuzestan  (خوزستان)
ar: خوزستان (خوزستان)

en: Khyber Pakhtunkhwa
ar: خيبر باختونخوا

en: Kiambu
ar: كيامبو

en: Kibaale
ar: كيبالي

en: Kiboga
ar: كيبوغا

en: Kibuku
ar: كيبوكو

en: Kigoma
ar: كيغوما

en: Kikuube
ar: كيكوبي

en: Kildare
ar: كيلدير

en: Kilifi
ar: كيليفي

en: Kilimanjaro
ar: كليمنجارو

en: Kilis
ar: كيليس

en: Kilkenny
ar: كيلكيني

en: Kingman Reef
ar: شعاب كينغمان

en: Kingston
ar: كينغستون

en: Kiribati
ar: كيريباتي

en: Kirinyaga
ar: كيرينياغا

en: Kiruhura
ar: كيروهورا

en: Kiryandongo
ar: كيرياندونغو

en: Kishoreganj
ar: كيشورغانج

en: Kisii
ar: كيسي

en: Kisoro
ar: كيسورو

en: Kisumu
ar: كيسومو

en: Kitgum
ar: كيتغوم

en: Kitui
ar: كيتوي

en: Koboko
ar: كوبوكو

en: Kocaeli
ar: كوجايلي

en: Kochi
ar: كوتشي

en: Kogi
ar: كوجي

en: Kohgiluyeh and BoyerAhmad (کهگیلوییه و بویراحمد)
ar: كهكيلويه وبوير أحمد (کهگیلوییه و بویراحمد)

en: Kole
ar: كول

en: Komárom-Esztergom
ar: كومارم-إستيرغوم

en: Konya
ar: قونية

en: Koshi
ar: كوشي

en: Kotido
ar: كوتيدو

en: Kouffo
ar: كوفو

en: Kowloon
ar: كولون

en: Krabi
ar: كرابي

en: Kuala Lumpur
ar: كوالالمبور

en: Kuando Kubango
ar: كواندو كوبانغو

en: Kumamoto
ar: كوماموتو

en: Kumi
ar: كومي

en: Kunene
ar: كونين

en: Kurdistan / کردستان)
ar: كردستان (کردستان)

en: Kurigram
ar: كوريغرام

en: Kushtia
ar: كوشتيا

en: Kuwait
ar: الكويت

en: Kuwaiti dinar
ar: دينار كويتي

en: KwaZulu-Natal
ar: كوازولو-ناتال

en: Kwale
ar: كوالي

en: Kwania
ar: كوانيا

en: Kwanza-Norte
ar: كوانزا-نورتي

en: Kwanza-Sul
ar: كوانزا-سول

en: Kwara
ar: كوارا

en: Kween
ar: كوين

en: Kyankwanzi
ar: كيانكوانزي

en: Kyegegwa
ar: كييغيغوا

en: Kyenjojo
ar: كيينجوجو

en: Kyotera
ar: كيوتيرا

en: Kyoto
ar: كيوتو

en: Kyrgyzstan
ar: قيرغيزستان

en: Kyrgyzstani som
ar: سوم قيرغيزستاني

en: Kyustendil
ar: كيوستنديل

en: Kütahya
ar: كوتاهيا

en: Kırklareli
ar: كيركلاريلي

en: Kırıkkale
ar: كيريكالي

en: Kırşehir
ar: كيرشهير

en: L'Aquila
ar: لاكويلا

en: La Altagracia
ar: لا ألتاغراسيا

en: La Libertad
ar: لا ليبرتاد

en: La Pampa
ar: لا بامبا

en: La Paz
ar: لا باز

en: La Rioja
ar: لا ريوخا

en: La Romana
ar: لا رومانا

en: La Spezia
ar: لا سبيتسيا

en: La Union
ar: لا يونيون

en: La Vega
ar: لا فيغا

en: Label before "price from" amount on the booking item page. Use "%s" to add currency three-letter code ISO 4217
ar: تسمية قبل مبلغ ”السعر من“ على صفحة عنصر الحجز. استخدم ”%s“ لإضافة رمز العملة المكون من ثلاثة أحرف ISO 4217

en: Labuan
ar: لابوان

en: Ladakh
ar: لاداخ

en: Laghouat
ar: الأغواط

en: Lagos
ar: لاغوس

en: Laguna
ar: لاغونا

en: Laikipia
ar: لايكيبيا

en: Lakshadeep
ar: لاكشاديب

en: Lakshmipur
ar: لاكشميبور

en: Lalmonirhat
ar: لالمونيرهات

en: Lambayeque
ar: لامباييكي

en: Lampang
ar: لامبانغ

en: Lamphun
ar: لامفون

en: Lampung
ar: لامبونج

en: Lamu
ar: لامو

en: Lamwo
ar: لامو

en: Lanao del Norte
ar: لاناو ديل نورتي

en: Lanao del Sur
ar: لاناو ديل سور

en: Lao kip
ar: كيب لاوي

en: Laois
ar: ليش

en: Laos
ar: لاوس

en: Las Palmas
ar: لاس بالماس

en: Last available booking time for the current date, H:i
ar: آخر وقت متاح للحجز في التاريخ الحالي، H:i

en: Last name
ar: اسم العائلة

en: Last name*
ar: الاسم الأخير*

en: Latina
ar: لاتينا

en: Latitude
ar: خط العرض

en: Latvia
ar: لاتفيا

en: Learn more
ar: معرفة المزيد

en: Leave blank to allow any time
ar: اترك فارغًا للسماح بأي وقت

en: Lebanese pound
ar: ليرة لبنانية

en: Lebanon
ar: لبنان

en: Lecce
ar: ليتشي

en: Lecco
ar: ليكو

en: Left
ar: يسار

en: Left with space
ar: يسار مع مسافة

en: Leiria
ar: ليريا

en: Leitrim
ar: ليتريم

en: Leova
ar: ليوفا

en: Lesotho
ar: ليسوتو

en: Lesotho loti
ar: لوتي ليسوتو

en: Leyte
ar: ليتي

en: León
ar: ليون

en: Liaoning / 辽宁
ar: لياونينغ / 辽宁

en: Liberia
ar: ليبيريا

en: Liberian dollar
ar: دولار ليبيري

en: Libya
ar: ليبيا

en: Libyan dinar
ar: دينار ليبي

en: Liechtenstein
ar: ليختنشتاين

en: Lima
ar: ليما

en: Limerick
ar: ليمريك

en: Limit of uses
ar: حد الاستخدامات

en: Limit on the number of uses (0 for unlimited)
ar: الحد الأقصى لعدد مرات الاستخدام (0 للاستخدام غير المحدود)

en: Limpopo
ar: ليمبوبو

en: Lindi
ar: ليندي

en: Links color
ar: لون الروابط

en: Lira
ar: ليرا

en: Lisbon
ar: لشبونة

en: Listing
ar: القائمة

en: Lithuania
ar: ليتوانيا

en: Littoral
ar: ليتورال

en: Livorno
ar: ليفورنو

en: Lleida
ar: ليدا

en: Location Latitude
ar: خط عرض الموقع

en: Location Longitude
ar: خط طول الموقع

en: Lodi
ar: لودي

en: Loei
ar: لوي

en: Lofa
ar: لوفا

en: Login
ar: تسجيل الدخول

en: Login:
ar: تسجيل الدخول:

en: Logo image
ar: صورة الشعار

en: Longford
ar: لونغفورد

en: Longitude
ar: خط الطول

en: Lopburi
ar: لوبوري

en: Loreto
ar: لوريتو

en: Louisiana
ar: لويزيانا

en: Louth
ar: لوث

en: Lovech
ar: لوفيتش

en: Luanda
ar: لواندا

en: Luang Namtha
ar: لوانغ نامثا

en: Luang Prabang
ar: لوانغ برابانغ

en: Luapula
ar: لوابولا

en: Lucca
ar: لوكا

en: Lugo
ar: لوغو

en: Lumbini
ar: لومبيني

en: Lunda-Norte
ar: لوندا-نورتي

en: Lunda-Sul
ar: لوندا-سول

en: Luristan (لرستان)
ar: لورستان (لرستان)

en: Lusaka
ar: لوساكا

en: Luuka
ar: لوكا

en: Luwero
ar: لويرو

en: Luxembourg
ar: لوكسمبورغ

en: Luxor
ar: الأقصر

en: Luzern
ar: لوزيرن

en: Lwengo
ar: لوينغو

en: Lyantonde
ar: ليانتوندي

en: Macanese pataca
ar: باتاكا ماكاوية

en: Macao
ar: ماكاو

en: Macao / 澳门
ar: ماكاو / 澳门

en: Macedonian denar
ar: دينار مقدوني

en: Macerata
ar: ماتشيراتا

en: Machakos
ar: ماتشاكوس

en: Madagascar
ar: مدغشقر

en: Madaripur
ar: مادريبور

en: Madeira
ar: ماديرا

en: Madhya Pradesh
ar: ماديا براديش

en: Madre de Dios
ar: مادري دي ديوس

en: Madrid
ar: مدريد

en: Mae Hong Son
ar: ماي هونغ سون

en: Maguindanao
ar: ماغوينداناو

en: Magura
ar: ماغورا

en: Maha Sarakham
ar: ماها ساراخام

en: Mahakali
ar: ماهاكالي

en: Maharashtra
ar: ماهاراشترا

en: Main address
ar: العنوان الرئيسي

en: Maine
ar: مين

en: Make extra checkout fields mandatory
ar: جعل حقول تسجيل الخروج الإضافية إلزامية

en: Make terms of all levels of the hierarchy available for selection
ar: جعل مصطلحات جميع مستويات التسلسل الهرمي متاحة للاختيار

en: Makueni
ar: ماكويني

en: Malacca (Melaka)
ar: ملقا (ميلاكا)

en: Malagasy ariary
ar: أرياري مدغشقر

en: Malanje
ar: مالانجي

en: Malatya
ar: ملاطية

en: Malawi
ar: مالاوي

en: Malawian kwacha
ar: كواشا مالاوي

en: Malaysia
ar: ماليزيا

en: Malaysian ringgit
ar: رينغيت ماليزي

en: Maldives
ar: جزر المالديف

en: Maldivian rufiyaa
ar: روفيا مالديفية

en: Mali
ar: مالي

en: Malta
ar: مالطا

en: Maluku
ar: مالوكو

en: Maluku Utara
ar: مالوكو الشمالية

en: Manafwa
ar: مانافوا

en: Management tools: PDF invoices, backend bookings, editing/cancelation orders, extra charge, full and partial refund, iCal synchronization.
ar: أدوات الإدارة: فواتير PDF، حجوزات الواجهة الخلفية، تحرير/إلغاء الطلبات، رسوم إضافية، استرداد كامل وجزئي، مزامنة iCal.

en: Management tools: PDF invoices, backend bookings, editing/cancellation orders, extra charge, full and partial refund, iCal synchronization, export orders to xlsx, emails and order status router customizer.
ar: أدوات الإدارة: فواتير PDF، حجوزات الواجهة الخلفية، تحرير/إلغاء الطلبات، رسوم إضافية، استرداد كامل وجزئي، مزامنة iCal، تصدير الطلبات إلى xlsx، مخصص البريد الإلكتروني وحالة الطلب.

en: Manager
ar: المدير

en: Managing search form fields
ar: إدارة حقول نموذج البحث

en: Manawatu-Wanganui
ar: ماناواتو-وانجانوي

en: Manchester
ar: مانشستر

en: Mandatory fees
ar: الرسوم الإلزامية

en: Mandatory services
ar: خدمات إلزامية

en: Mandera
ar: ماندير

en: Manica
ar: مانيكا

en: Manikganj
ar: مانيكغانج

en: Manipur
ar: مانيبور

en: Manisa
ar: مانيسا

en: Manitoba
ar: مانيتوبا

en: Mantova
ar: مانتوفا

en: Manually (by dashboard or e-mail)
ar: يدويًا (من لوحة التحكم أو البريد الإلكتروني)

en: Manx pound
ar: جنيه مانكس

en: Manyara
ar: مانيارا

en: Map
ar: الخريطة

en: Map start Longitude
ar: خط الطول البدائي للخريطة

en: Map start latitude
ar: خط العرض البدائي للخريطة

en: Map zoom
ar: تكبير الخريطة

en: Maputo
ar: مابوتو

en: Maputo Province
ar: مقاطعة مابوتو

en: Mar
ar: مار

en: Mara
ar: مارا

en: Maracha
ar: ماراشا

en: Maramureș
ar: مارامورش

en: Maranhão
ar: مارانهاو

en: March
ar: مارس

en: Mardin
ar: ماردين

en: Margibi
ar: مارجيبي

en: Marinduque
ar: مارينديوك

en: Markazi (مرکزی)
ar: مركزي (مرکزی)

en: Marlborough
ar: مارلبورو

en: Marsabit
ar: مارسابيت

en: Marshall Islands
ar: جزر مارشال

en: Martinique
ar: مارتينيك

en: Maryland
ar: ماريلاند

en: María Trinidad Sánchez
ar: ماريا ترينيداد سانشيز

en: Masaka
ar: ماساكا

en: Masbate
ar: ماسباتي

en: Mascara
ar: معسكر

en: Masindi
ar: ماسيندي

en: Massa-Carrara
ar: ماسا-كارارا

en: Massachusetts
ar: ماساتشوستس

en: Matera
ar: ماتيرا

en: Mato Grosso
ar: ماتو غروسو

en: Mato Grosso do Sul
ar: ماتو غروسو دو سول

en: Matrouh
ar: مطروح

en: Mauritania
ar: موريتانيا

en: Mauritanian ouguiya
ar: أوقية موريتانية

en: Mauritian rupee
ar: روبية موريشيوس

en: Mauritius
ar: موريشيوس

en: Maximum booking:
ar: الحد الأقصى للحجز:

en: Maximum number of Guests
ar: الحد الأقصى لعدد الضيوف

en: Maximum number of months in availability calendar
ar: الحد الأقصى لعدد الأشهر في تقويم التوفر

en: Maximum quantity
ar: الحد الأقصى للكمية

en: May
ar: مايو

en: Mayo
ar: مايو

en: Mayotte
ar: مايوت

en: Mayuge
ar: مايوجي

en: Mazandaran (مازندران)
ar: مازندران (مازندران)

en: Mbale
ar: مبالي

en: Mbarara
ar: مبارارا

en: Mbeya
ar: مبيا

en: Meath
ar: ميث

en: Mechi
ar: ميتشي

en: Media library filter: show only current user attachments and unattached madia in the Media library
ar: تصفية مكتبة الوسائط: عرض مرفقات المستخدم الحالي فقط والوسائط غير المرفقة في مكتبة الوسائط

en: Meeting place
ar: مكان اللقاء

en: Meeting point
ar: نقطة اللقاء

en: Meeting points
ar: نقاط اللقاء

en: Meghalaya
ar: ميغالايا

en: Mehedinți
ar: ميهيدينتسي

en: Meherpur
ar: ميهيربور

en: Melilla
ar: مليلية

en: Mendoza
ar: مندوزا

en: Menu order
ar: ترتيب القائمة

en: Meru
ar: ميرو

en: Message
ar: الرسالة

en: Message for status "availability confirmation"
ar: رسالة لحالة ”تأكيد التوفر“

en: Message for status "draft"
ar: رسالة لحالة ”مسودة“

en: Message for status "not available"
ar: رسالة لحالة ”غير متوفر“

en: Message for status "payment deferred"
ar: رسالة لحالة ”دفع مؤجل“

en: Message for status "payment expected"
ar: رسالة لحالة ”دفع متوقع“

en: Message for status "payment processing"
ar: رسالة لحالة ”معالجة الدفع“

en: Message for status "payment received"
ar: رسالة لحالة ”تم استلام الدفع“

en: Messina
ar: ميسينا

en: Metro Manila
ar: مترو مانيلا

en: Mexican peso
ar: بيزو مكسيكي

en: Mexico
ar: المكسيك

en: Michigan
ar: ميشيغان

en: Michoacán
ar: ميتشواكان

en: Micronesia
ar: ميكرونيزيا

en: Midway Atoll
ar: جزر ميدواي

en: Mie
ar: ميه

en: Migori
ar: ميغوري

en: Mila
ar: ميلة

en: Milano
ar: ميلانو

en: Minas Gerais
ar: ميناس جيرايس

en: Minimum booking:
ar: الحد الأدنى للحجز:

en: Minimum number of Guests
ar: الحد الأدنى لعدد الضيوف

en: Minnesota
ar: مينيسوتا

en: Minutes
ar: دقائق

en: Minya
ar: المنيا

en: Misamis Occidental
ar: ميساميس أوكسيدنتال

en: Misamis Oriental
ar: ميساميس أورينتال

en: Misiones
ar: ميسيونيس

en: Mississippi
ar: ميسيسيبي

en: Missouri
ar: ميزوري

en: Mitooma
ar: ميتوما

en: Mityana
ar: ميتيانا

en: Miyagi
ar: مياجي

en: Miyazaki
ar: ميازاكي

en: Mizoram
ar: ميزورام

en: Mo
ar: إث

en: Mode of Travel:
ar: وسيلة السفر:

en: Modena
ar: مودينا

en: Moldova
ar: مولدوفا

en: Moldovan leu
ar: ليو مولدوفي

en: Mombasa
ar: مومباسا

en: Mon
ar: الإثنين

en: Monaco
ar: موناكو

en: Monaghan
ar: مونغان

en: Mongolia
ar: منغوليا

en: Mongolian t&ouml;gr&ouml;g
ar: توغروغ منغولي

en: Mono
ar: مونو

en: Monseñor Nouel
ar: مونسينيور نويل

en: Montana
ar: مونتانا

en: Monte Cristi
ar: مونتي كريستي

en: Monte Plata
ar: مونتي بلاتا

en: Montenegro
ar: الجبل الأسود

en: Montserrado
ar: مونتسيرادو

en: Montserrat
ar: مونتسيرات

en: Monufia
ar: المنوفية

en: Monza e della Brianza
ar: مونزا إي ديلا بريانزا

en: Moquegua
ar: موكيغوا

en: Morelos
ar: موريلوس

en: Moroccan dirham
ar: درهم مغربي

en: Morocco
ar: المغرب

en: Morogoro
ar: موروغورو

en: Moroto
ar: موروتو

en: Mostaganem
ar: مستغانم

en: Moulvibazar
ar: مولفيبازار

en: Mountain Province
ar: مقاطعة ماونتن

en: Moxico
ar: موشيكو

en: Moyo
ar: مويو

en: Mozambican metical
ar: متكال موزمبيقي

en: Mozambique
ar: موزمبيق

en: Mpigi
ar: مبيجي

en: Mpumalanga
ar: مبومالانغا

en: Mtwara
ar: متوارا

en: Mubende
ar: موبيندي

en: Muchinga
ar: موشينغا

en: Mukdahan
ar: موكداهان

en: Mukono
ar: موكونو

en: Multi Vendor Marketplace extension for BA Book Everything plugin transforms your booking site into a marketplace.
ar: يحول امتداد سوق البائعين المتعددين لإضافة BA Book Everything موقع الحجز الخاص بك إلى سوق.

en: Multi checkbox
ar: مربع اختيار متعدد

en: Multi select
ar: اختيار متعدد

en: Municipalidad Metropolitana de Lima
ar: بلدية ليما متروبوليتان

en: Munshiganj
ar: مونشيغانج

en: Murang’a
ar: مورانغا

en: Murcia
ar: مرسية

en: Mureș
ar: موريش

en: Muğla
ar: موغلا

en: Muş
ar: موش

en: Mwanza
ar: موانزا

en: My Account
ar: حسابي

en: My Account page
ar: صفحة حسابي

en: My Bookings
ar: حجوزاتي

en: My Profile
ar: ملفي الشخصي

en: Myanmar
ar: ميانمار

en: Mymensingh
ar: ميمنسينغ

en: Málaga
ar: مالقة

en: Médéa
ar: المدية

en: M’Sila
ar: المسيلة

en: Naama
ar: النعامة

en: Nabilatuk
ar: نابيلاتوك

en: Nagaland
ar: ناغالاند

en: Nagano
ar: ناغانو

en: Nagasaki
ar: ناغاساكي

en: Nairobi County
ar: مقاطعة نيروبي

en: Nakapiripirit
ar: ناكابيريبيريت

en: Nakaseke
ar: ناكاسيكي

en: Nakasongola
ar: ناكاسونغولا

en: Nakhon Nayok
ar: ناخون نايوك

en: Nakhon Pathom
ar: ناخون باثوم

en: Nakhon Phanom
ar: ناخون فانوم

en: Nakhon Ratchasima
ar: ناخون راتشاسيما

en: Nakhon Sawan
ar: ناخون ساوان

en: Nakhon Si Thammarat
ar: ناخون سي ثامارات

en: Nakuru
ar: ناكورو

en: Namayingo
ar: نامايينغو

en: Name
ar: الاسم

en: Namibe
ar: ناميبي

en: Namibia
ar: ناميبيا

en: Namibian dollar
ar: دولار ناميبي

en: Namisindwa
ar: ناميسيندوا

en: Nampula
ar: نامبولا

en: Namutumba
ar: ناموتومبا

en: Nan
ar: نان

en: Nandi
ar: ناندي

en: Naogaon
ar: ناوغاون

en: Napak
ar: ناباك

en: Napoli
ar: نابولي

en: Nara
ar: نارا

en: Narail
ar: نارايل

en: Narathiwat
ar: ناراثيوات

en: Narayanganj
ar: نارايانغانج

en: Narayani
ar: نارياني

en: Narok
ar: ناروك

en: Narsingdi
ar: نارسينغدي

en: Nasarawa
ar: ناساراوا

en: Natore
ar: ناتور

en: Nauru
ar: ناورو

en: Navarra
ar: نافارا

en: Navassa Island
ar: جزيرة نافاسا

en: Nawabganj
ar: نوابغانج

en: Nayarit
ar: نايريت

en: Neamț
ar: نيامتس

en: Nebbi
ar: نيبي

en: Nebraska
ar: نبراسكا

en: Negeri Sembilan
ar: نيجري سيمبيلان

en: Negros Occidental
ar: نيغروس أوكسيدنتال

en: Negros Oriental
ar: نيغروس أورينتال

en: Nelson
ar: نيلسون

en: Nepal
ar: نيبال

en: Nepalese rupee
ar: روبية نيبالية

en: Netherlands
ar: هولندا

en: Netherlands Antillean guilder
ar: جلدر أنتيلي هولندي

en: Netrakona
ar: نيتراكونا

en: Neuchâtel
ar: نوشاتيل

en: Neuquén
ar: نيوكوين

en: Nevada
ar: نيفادا

en: Nevşehir
ar: نيفشهير

en: New
ar: جديد

en: New %s
ar: %s جديد

en: New Age
ar: عمر جديد

en: New Brunswick
ar: نيو برونزويك

en: New Caledonia
ar: كاليدونيا الجديدة

en: New Category
ar: فئة جديدة

en: New Coupon
ar: كوبون جديد

en: New FAQ
ar: سؤال شائع جديد

en: New Fee
ar: رسم جديد

en: New Hampshire
ar: نيو هامبشير

en: New Jersey
ar: نيو جيرسي

en: New Mexico
ar: نيو مكسيكو

en: New Order
ar: طلب جديد

en: New Order created
ar: تم إنشاء طلب جديد

en: New Order is waiting for confirmation
ar: طلب جديد ينتظر التأكيد

en: New Password *
ar: كلمة المرور الجديدة *

en: New Place
ar: مكان جديد

en: New Service
ar: خدمة جديدة

en: New South Wales
ar: نيو ساوث ويلز

en: New Taiwan dollar
ar: دولار تايواني جديد

en: New Taxonomy
ar: تصنيف جديد

en: New Territories
ar: الأقاليم الجديدة

en: New Valley
ar: الوادي الجديد

en: New York
ar: نيويورك

en: New Zealand
ar: نيوزيلندا

en: New Zealand dollar
ar: دولار نيوزيلندي

en: New booking request
ar: طلب حجز جديد

en: New booking request for %1$s
ar: طلب حجز جديد لـ %1$s

en: New order
ar: طلب جديد

en: New order #%s
ar: طلب جديد #%s

en: New order for confirmation
ar: طلب جديد للتأكيد

en: New order to pay
ar: طلب جديد للدفع

en: New rate
ar: سعر جديد

en: Newfoundland and Labrador
ar: نيوفاوندلاند ولابرادور

en: Next &raquo;
ar: التالي &laquo;

en: Next steps:
ar: الخطوات التالية:

en: Ngora
ar: نغورا

en: Niassa
ar: نياسا

en: Nicaragua
ar: نيكاراغوا

en: Nicaraguan c&oacute;rdoba
ar: كوردوبا نيكاراغوا

en: Nidwalden
ar: نيدفالدن

en: Niger
ar: النيجر

en: Nigeria
ar: نيجيريا

en: Nigerian naira
ar: نيرة نيجيرية

en: Niigata
ar: نييغاتا

en: Nilphamari
ar: نيلفاماري

en: Nimba
ar: نيمبا

en: Ningxia Hui / 宁夏
ar: نينغشيا هوي / 宁夏

en: Nisporeni
ar: نيسبوريني

en: Niue
ar: نيوي

en: Niğde
ar: نيغدة

en: Njombe
ar: نجومبي

en: No
ar: لا

en: No %s found in Trash.
ar: لم يتم العثور على %s في سلة المحذوفات.

en: No %s found.
ar: لم يتم العثور على %s.

en: No results were found for your request
ar: لم يتم العثور على نتائج لطلبك

en: Noakhali
ar: نواخالي

en: None
ar: لا شيء

en: Nong Bua Lam Phu
ar: نونغ بوا لام فو

en: Nong Khai
ar: نونغ خاي

en: Nonthaburi
ar: نونثابوري

en: Norfolk Island
ar: جزيرة نورفولك

en: North Aegean
ar: شمال بحر إيجة

en: North America
ar: أمريكا الشمالية

en: North Carolina
ar: نورث كارولاينا

en: North Dakota
ar: نورث داكوتا

en: North East
ar: الشمال الشرقي

en: North Khorasan (خراسان شمالی)
ar: خراسان الشمالية (خراسان شمالی)

en: North Korea
ar: كوريا الشمالية

en: North Korean won
ar: وون كوري شمالي

en: North Macedonia
ar: مقدونيا الشمالية

en: North Sinai
ar: شمال سيناء

en: North West
ar: الشمال الغربي

en: North-Western
ar: الشمالية الغربية

en: Northern
ar: الشمالية

en: Northern Cape
ar: كيب الشمالية

en: Northern Mariana Islands
ar: جزر ماريانا الشمالية

en: Northern Samar
ar: نورثرن سامار

en: Northern Territory
ar: المنطقة الشمالية

en: Northland
ar: نورثلاند

en: Northwest Territories
ar: الأقاليم الشمالية الغربية

en: Norway
ar: النرويج

en: Norwegian krone
ar: كرونة نرويجية

en: Not found in Trash.
ar: غير موجود في سلة المحذوفات.

en: Not found.
ar: غير موجود.

en: Nov
ar: نوف

en: Nova Scotia
ar: نوفا سكوشيا

en: Novara
ar: نوفارا

en: November
ar: نوفمبر

en: Ntoroko
ar: نتوروكو

en: Ntungamo
ar: نتونغامو

en: Nueva Ecija
ar: نويفا إيسيخا

en: Nueva Vizcaya
ar: نويفا فيزكايا

en: Nuevo León
ar: نويفو ليون

en: Number of decimal points shown in displayed prices
ar: عدد النقاط العشرية المعروضة في الأسعار المعروضة

en: Number of items
ar: عدد العناصر

en: Number of the same rooms, cars, etc.
ar: عدد الغرف المتشابهة، السيارات، إلخ.

en: Number of uses
ar: عدد مرات الاستخدام

en: Nunavut
ar: نونافوت

en: Nuoro
ar: نوورو

en: Nusa Tenggara Barat
ar: نوسا تينجارا الغربية

en: Nusa Tenggara Timur
ar: نوسا تينجارا الشرقية

en: Nwoya
ar: نوويا

en: Nyamira
ar: نياميرا

en: Nyandarua
ar: نياندارو

en: Nyeri
ar: نييري

en: Nógrád
ar: نوغراد

en: Oaxaca
ar: واكساكا

en: Object booking
ar: حجز عنصر

en: Object code (unique)
ar: رمز العنصر (فريد)

en: Obwalden
ar: أوبفالدن

en: Occidental Mindoro
ar: أوكسيدنتال ميندورو

en: Oceania
ar: أوقيانوسيا

en: Ocnița
ar: أوكنيتا

en: Oct
ar: أكت

en: October
ar: أكتوبر

en: Odisha
ar: أوديشا

en: Offaly
ar: أوفالي

en: Offer Ends:
ar: ينتهي العرض:

en: Ogun
ar: أوغون

en: Ohangwena
ar: أوهانجوينا

en: Ohio
ar: أوهايو

en: Oita
ar: أويتا

en: Ok
ar: موافق

en: Okayama
ar: أوكاياما

en: Okinawa
ar: أوكيناوا

en: Oklahoma
ar: أوكلاهوما

en: Old Password *
ar: كلمة المرور القديمة *

en: Olt
ar: أولت

en: Omaheke
ar: أوماهيكي

en: Oman
ar: عمان

en: Omani rial
ar: ريال عماني

en: Omoro
ar: أومورو

en: Omusati
ar: أوموساتي

en: Ondo
ar: أوندو

en: Only a-z letters allowed.
ar: يُسمح فقط بالحروف من a إلى z.

en: Ontario
ar: أونتاريو

en: Oporto
ar: أوبورتو

en: Optional
ar: اختياري

en: Optional fees
ar: الرسوم الاختيارية

en: Optional. Will be displayed before items
ar: اختياري. سيتم عرضه قبل العناصر

en: Options
ar: الخيارات

en: Oran
ar: وهران

en: Order
ar: طلب

en: Order #
ar: الطلب رقم #

en: Order # %1$s was canceled
ar: تم إلغاء الطلب رقم %1$s

en: Order #%s
ar: الطلب رقم #%s

en: Order #%s is canceled.
ar: تم إلغاء الطلب رقم #%s.

en: Order #%s is confirmed.
ar: تم تأكيد الطلب رقم #%s.

en: Order #%s is rejected.
ar: تم رفض الطلب رقم #%s.

en: Order #%s updated
ar: تم تحديث الطلب #%s

en: Order (1, 2, etc.), *required
ar: الترتيب (1، 2، إلخ)، *مطلوب

en: Order By
ar: ترتيب حسب

en: Order Number (unique)
ar: رقم الطلب (فريد)

en: Order canceled
ar: تم إلغاء الطلب

en: Order clarification from the administrator to the client
ar: توضيح الطلب من المسؤول للعميل

en: Order has been canceled
ar: تم إلغاء الطلب

en: Order items
ar: عناصر الطلب

en: Order rejected
ar: تم رفض الطلب

en: Order updated
ar: تم تحديث الطلب

en: Order updated. Please, find details below.
ar: تم تحديث الطلب. يرجى الاطلاع على التفاصيل أدناه.

en: Orders
ar: الطلبات

en: Ordu
ar: أوردو

en: Oregon
ar: أوريغون

en: Orhei
ar: أورهي

en: Oriental Mindoro
ar: أورينتال ميندورو

en: Oristano
ar: أوريستانو

en: Oruro
ar: أورورو

en: Osaka
ar: أوساكا

en: Oshana
ar: أوشانا

en: Oshikoto
ar: أوشيكوتو

en: Osmaniye
ar: عثمانية

en: Osun
ar: أوسون

en: Otago
ar: أوتاغو

en: Oti
ar: أوتي

en: Otjozondjupa
ar: أوتجوزوندجوبا

en: Otuke
ar: أوتوكي

en: Ouargla
ar: ورقلة

en: Oudomxay
ar: أودومكساي

en: Oum El Bouaghi
ar: أم البواقي

en: Ourense
ar: أورينسي

en: Ouémé
ar: أويمي

en: Overview
ar: نظرة عامة

en: Oyam
ar: أويام

en: Oyo
ar: أويو

en: Pabna
ar: بابنا

en: Pader
ar: بادير

en: Padova
ar: بادوفا

en: Pahang
ar: باهانج

en: Pakistan
ar: باكستان

en: Pakistani rupee
ar: روبية باكستانية

en: Pakwach
ar: باكواش

en: Palawan
ar: بالاوان

en: Palencia
ar: بالينسيا

en: Palermo
ar: باليرمو

en: Palestinian Territory
ar: الأراضي الفلسطينية

en: Pallisa
ar: باليسا

en: Palmyra Atoll
ar: جزر بالميرا

en: Pampanga
ar: بامبانغا

en: Panama
ar: بنما

en: Panamanian balboa
ar: بالبوا بنمي

en: Panchagarh
ar: بانشاغاره

en: Pando
ar: باندو

en: Pangasinan
ar: بانغاسينان

en: Papua
ar: بابوا

en: Papua Barat
ar: بابوا الغربية

en: Papua New Guinea
ar: بابوا غينيا الجديدة

en: Papua New Guinean kina
ar: كينا بابوا غينيا الجديدة

en: Paraguarí
ar: باراغواري

en: Paraguay
ar: باراغواي

en: Paraguayan guaran&iacute;
ar: غواراني باراغواي

en: Paraná
ar: بارانا

en: Paraíba
ar: بارايبا

en: Parent
ar: الأصل

en: Parent %s
ar: الأصل %s

en: Parent %s:
ar: الأصل %s:

en: Parent Age
ar: العمر الأصل

en: Parent Age:
ar: العمر الأصل:

en: Parent Category
ar: الفئة الأصل

en: Parent Category:
ar: الفئة الأصل:

en: Parent Coupon:
ar: الكوبون الأصل:

en: Parent FAQ:
ar: السؤال الشائع الأصل:

en: Parent Fee:
ar: الرسم الأصل:

en: Parent Order:
ar: الطلب الأصل:

en: Parent Place:
ar: المكان الأصل:

en: Parent Service:
ar: الخدمة الأصل:

en: Parent Taxonomy
ar: التصنيف الأصل

en: Parent Taxonomy:
ar: التصنيف الأصل:

en: Parma
ar: بارما

en: Pará
ar: بارا

en: Pasco
ar: باسكو

en: Password
ar: كلمة المرور

en: Password:
ar: كلمة السر:

en: Pathum Thani
ar: باثوم ثاني

en: Pattani
ar: باتاني

en: Patuakhali
ar: باتواخالي

en: Pavia
ar: بافيا

en: Pay Now
ar: ادفع الآن

en: Pay Now!
ar: ادفع الآن!

en: Pay by Coupon
ar: الدفع بالكوبون

en: Pay deposit amount
ar: دفع مبلغ العربون

en: Pay deposit or full amount (the customer will choose)
ar: دفع العربون أو المبلغ كاملاً (يختار العميل)

en: Pay full amount
ar: دفع المبلغ كاملاً

en: Pay later
ar: الدفع لاحقًا

en: Payment Method
ar: طريقة الدفع

en: Payment description
ar: وصف الدفع

en: Payment details
ar: تفاصيل الدفع

en: Payment model
ar: نموذج الدفع

en: Payment tab title
ar: عنوان تبويب الدفع

en: Payments
ar: المدفوعات

en: Pazardzhik
ar: بازاردجيك

en: Pedernales
ar: بيدرناليس

en: Peloponnese
ar: بيلوبونيز

en: Pemba North
ar: بيمبا الشمالية

en: Pemba South
ar: بيمبا الجنوبية

en: Penang (Pulau Pinang)
ar: بينانج (بولاو بينانج)

en: Pending
ar: قيد الانتظار

en: Pennsylvania
ar: بنسلفانيا

en: Per Page
ar: لكل صفحة

en: Perak
ar: بيراك

en: Peravia
ar: بيرافيا

en: Percent,
ar: نسبة مئوية،

en: Percentage
ar: النسبة المئوية

en: Percentages from booking (only for per Booking service type)
ar: النسبة المئوية من الحجز (فقط لنوع خدمة لكل حجز)

en: Perlis
ar: بيرليس

en: Pernambuco
ar: بيرنامبوكو

en: Pernik
ar: بيرنيك

en: Peru
ar: بيرو

en: Perugia
ar: بيروجا

en: Peruvian nuevo sol
ar: سول بيروفي جديد

en: Pesaro e Urbino
ar: بيزارو إي أوربينو

en: Pescara
ar: بيسكارا

en: Pest
ar: بيشت

en: Phang Nga
ar: فانغ نغا

en: Phatthalung
ar: فاتالونغ

en: Phayao
ar: فاياو

en: Phetchabun
ar: فيتشابون

en: Phetchaburi
ar: فيتشابوري

en: Phichit
ar: فيتشيت

en: Philippine peso
ar: بيزو فلبيني

en: Philippines
ar: الفلبين

en: Phitsanulok
ar: فيتسانولوك

en: Phongsaly
ar: فونغسالي

en: Phrae
ar: فراي

en: Phuket
ar: فوكيت

en: Piacenza
ar: بياتشينزا

en: Piauí
ar: بياوي

en: Pirojpur
ar: بيروجبور

en: Pisa
ar: بيزا

en: Pistoia
ar: بيستويا

en: Pitcairn
ar: بيتكيرن

en: Piura
ar: بيورا

en: Place
ar: المكان

en: Place 1
ar: المكان 1

en: Place 2
ar: المكان 2

en: Place of currency symbol in displayed prices
ar: مكان رمز العملة في الأسعار المعروضة

en: Places booking
ar: حجز أماكن

en: Plateau
ar: بلاتو

en: Please click the button below to cancel the order:
ar: يرجى النقر على الزر أدناه لإلغاء الطلب:

en: Please click the button below to confirm changes to the order:
ar: يرجى النقر على الزر أدناه لتأكيد التغييرات على الطلب:

en: Please click the button below to confirm the order:
ar: يرجى النقر على الزر أدناه لتأكيد الطلب:

en: Please click the button below to reject the order:
ar: يرجى النقر على الزر أدناه لرفض الطلب:

en: Please describe below any changes to the booking that the client will need to confirm:
ar: يرجى وصف أي تغييرات على الحجز سيحتاج العميل إلى تأكيدها أدناه:

en: Please fill in all the data.
ar: يرجى ملء جميع البيانات.

en: Please login or register to continue your booking
ar: يرجى تسجيل الدخول أو التسجيل لمواصلة الحجز

en: Please, confirm or reject this Order.
ar: يرجى تأكيد أو رفض هذا الطلب.

en: Please, fill in the correct data
ar: من فضلك، أدخل البيانات الصحيحة

en: Pleven
ar: بليفن

en: Plovdiv
ar: بلوفديف

en: Plugin
ar: الإضافة

en: Poland
ar: بولندا

en: Polish z&#x142;oty
ar: زلوتي بولندي

en: Pondicherry (Puducherry)
ar: بونديتشيري (بودوتشيري)

en: Pontevedra
ar: بونتيفيدرا

en: Pordenone
ar: بوردينوني

en: Port Said
ar: بورسعيد

en: Portalegre
ar: بورتاليغري

en: Portland
ar: بورتلاند

en: Portugal
ar: البرتغال

[ctx: Post Type General Name]
en: Coupons
ar: الكوبونات

[ctx: Post Type General Name]
en: FAQ
ar: الأسئلة الشائعة

[ctx: Post Type General Name]
en: Fee
ar: رسم

[ctx: Post Type General Name]
en: Orders
ar: الطلبات

[ctx: Post Type General Name]
en: Places
ar: الأماكن

[ctx: Post Type General Name]
en: Services
ar: الخدمات

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Coupon
ar: كوبون

[ctx: Post Type Singular Name]
en: FAQ
ar: الأسئلة الشائعة

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Fee
ar: رسم

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Order
ar: طلب

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Place
ar: مكان

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Service
ar: خدمة

en: Post date
ar: تاريخ النشر

en: Post modified date
ar: تاريخ تعديل المنشور

en: Potenza
ar: بوتينزا

en: Potosí
ar: بوتوسي

en: Pound sterling
ar: جنيه إسترليني

en: Prachin Buri
ar: براتشين بوري

en: Prachuap Khiri Khan
ar: براتشواب خيري خان

en: Prahova
ar: براهوفا

en: Prato
ar: براتو

en: Prefix for custom taxonomies (*before changing this option it is required to remove all custom taxonomies)
ar: بادئة للتصنيفات المخصصة (*قبل تغيير هذا الخيار، يجب إزالة جميع التصنيفات المخصصة)

en: Prepaid amount
ar: المبلغ المدفوع مسبقًا

en: Prepaid received
ar: تم استلام الدفعة المسبقة

en: Prepaid received,
ar: تم استلام المبلغ المدفوع مسبقًا،

en: Prepopulates the date field on the booking form, starting with the nearest available date
ar: ملء حقل التاريخ مسبقًا في نموذج الحجز، بدءًا من أقرب تاريخ متاح

en: Presidente Hayes
ar: بريزيدنتي هايس

en: Price
ar: السعر

en: Price Cut %d%% off applied
ar: تم تطبيق خصم %d%%

en: Price from:
ar: السعر من:

en: Price type
ar: نوع السعر

en: Prices
ar: الأسعار

en: Prices
ar: الأسعار

en: Prince Edward Island
ar: جزيرة الأمير إدوارد

en: Puebla
ar: بويبلا

en: Puerto Plata
ar: بويرتو بلاتا

en: Puerto Rico
ar: بورتوريكو

en: Punjab
ar: البنجاب

en: Puno
ar: بونو

en: Putrajaya
ar: بوتراجايا

en: Qalyubia
ar: القليوبية

en: Qatar
ar: قطر

en: Qatari riyal
ar: ريال قطري

en: Qena
ar: قنا

en: Qinghai / 青海
ar: تشينغهاي / 青海

en: Qom (قم)
ar: قم (قم)

en: Quebec
ar: كيبيك

en: Queensland
ar: كوينزلاند

en: Querétaro
ar: كيريتارو

en: Question 2?
ar: السؤال 2؟

en: Questions & Answers
ar: الأسئلة والأجوبة

en: Questions & Answers section
ar: قسم الأسئلة والأجوبة

en: Quezon
ar: كيزون

en: Quintana Roo
ar: كينتانا رو

en: Quirino
ar: كيرينو

en: Radio
ar: زر راديو

en: Ragusa
ar: راغوزا

en: Rajasthan
ar: راجستان

en: Rajbari
ar: راجباري

en: Rajshahi
ar: راجشاهي

en: Rakai
ar: راكاي

en: Rangamati
ar: رانغاماتي

en: Rangpur
ar: رانغبور

en: Ranong
ar: رانونغ

en: Rapti
ar: رابتي

en: Ratchaburi
ar: راتشابوري

en: Rate Title:
ar: عنوان السعر:

en: Rate applies to days:
ar: ينطبق السعر على الأيام:

en: Rating
ar: التقييم

en: Rating:
ar: التقييم:

en: Ravenna
ar: رافينا

en: Rayong
ar: رايونغ

en: Razavi Khorasan (خراسان رضوی)
ar: خراسان الرضوية (خراسان رضوی)

en: Razgrad
ar: رازغراد

en: Re-type Email
ar: إعادة كتابة البريد الإلكتروني

en: Recalculate Rating
ar: إعادة حساب التقييم

en: Recalculate rating
ar: إعادة حساب التقييم

en: Recurrent custom (weekly schedule for tours, events, etc.)
ar: مخصص متكرر (جدول أسبوعي للجولات، الفعاليات، إلخ.)

en: Red Sea
ar: البحر الأحمر

en: Refresh the page
ar: تحديث الصفحة

en: Reggio Calabria
ar: ريجيو كالابريا

en: Reggio Emilia
ar: ريجيو إيميليا

en: Reject
ar: رفض

en: Reject Order
ar: رفض الطلب

en: Related items
ar: العناصر ذات الصلة

en: Relizane
ar: غليزان

en: Remove %s
ar: إزالة %s

en: Remove Coupon
ar: إزالة الكوبون

en: Remove all prices from availability calendar
ar: إزالة جميع الأسعار من تقويم التوفر

en: Remove availability calendar from booking object pages
ar: إزالة تقويم التوفر من صفحات كائن الحجز

en: Remove date
ar: إزالة التاريخ

en: Remove default login/register form from "My account" page (this allows to use a third party login form shortcode into the "My account" page content)
ar: إزالة نموذج تسجيل الدخول/التسجيل الافتراضي من صفحة ”حسابي“ (هذا يسمح باستخدام رمز نموذج تسجيل الدخول من طرف ثالث في محتوى صفحة ”حسابي“)

en: Remove google map from booking object pages
ar: إزالة خريطة Google من صفحات كائن الحجز

en: Remove guest data
ar: إزالة بيانات الضيف

en: Remove guests from booking form
ar: إزالة الضيوف من نموذج الحجز

en: Remove image
ar: إزالة الصورة

en: Remove meeting point
ar: إزالة نقطة اللقاء

en: Remove price details on hover from availability calendar
ar: إزالة تفاصيل السعر عند التحويم من تقويم التوفر

en: Remove search query arguments from booking item links on the search result page
ar: إزالة معلمات استعلام البحث من روابط عنصر الحجز في صفحة نتائج البحث

en: Remove unitegallery from booking object pages
ar: إزالة unitegallery من صفحات كائن الحجز

en: Reply to Comment
ar: الرد على تعليق

en: Request Payment
ar: طلب الدفع

en: Request a reservation
ar: طلب حجز

en: Request for price and details
ar: طلب السعر والتفاصيل

en: Require full payment when there are less than specified number of days left before the start of the booking (days, optional)
ar: طلب الدفع الكامل عندما يكون هناك أقل من عدد محدد من الأيام المتبقية قبل بدء الحجز (أيام، اختياري)

en: Reservations
ar: الحجوزات

en: Reset password
ar: إعادة تعيين كلمة المرور

en: Reset settings
ar: إعادة تعيين الإعدادات

en: Return search results without checking availability if no dates are specified
ar: إرجاع نتائج البحث دون التحقق من التوفر إذا لم يتم تحديد تواريخ

en: Reunion
ar: ريونيون

en: Reviews
ar: المراجعات

en: Reviews comment template (leave empty to use the default "/comments.php")
ar: قالب تعليق المراجعات (اتركه فارغًا لاستخدام ”/comments.php“ الافتراضي)

en: Rezina
ar: ريزينا

en: Rhode Island
ar: رود آيلاند

en: Riau
ar: رياو

en: Rieti
ar: رييتي

en: Right
ar: يمين

en: Right with space
ar: يمين مع مسافة

en: Rimini
ar: ريميني

en: Rio Grande do Norte
ar: ريو غراندي دو نورتي

en: Rio Grande do Sul
ar: ريو غراندي دو سول

en: Rio de Janeiro
ar: ريو دي جانيرو

en: River Gee
ar: ريفر جي

en: Rivercess
ar: ريفرسيس

en: Rivers
ar: ريفرز

en: Rizal
ar: ريزال

en: Rize
ar: ريزي

en: Roi Et
ar: روي إت

en: Roma
ar: روما

en: Romania
ar: رومانيا

en: Romanian leu
ar: ليو روماني

en: Romblon
ar: رومبلون

en: Rondônia
ar: روندونيا

en: Roraima
ar: روريما

en: Roscommon
ar: روسكومون

en: Rovigo
ar: روفيغو

en: Rubanda
ar: روباندا

en: Rubirizi
ar: روبيريزي

en: Rukiga
ar: روكيغا

en: Rukungiri
ar: روكونغيري

en: Rukwa
ar: روكوا

en: Ruse
ar: روسي

en: Russia
ar: روسيا

en: Russian ruble
ar: روبل روسي

en: Ruvuma
ar: روفوما

en: Rwanda
ar: رواندا

en: Rwandan franc
ar: فرنك رواندي

en: Río Negro
ar: ريو نيغرو

en: Rîșcani
ar: ريشكاني

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
ar: ساو تومي وبرينسيبي

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe dobra
ar: دوبرا ساو تومي وبرينسيبي

en: Sa
ar: سب

en: Sa Kaeo
ar: سا كايو

en: Sabah
ar: صباح

en: Saga
ar: ساغا

en: Sagarmatha
ar: ساغارماثا

en: Saint Andrew
ar: سانت أندرو

en: Saint Ann
ar: سانت آن

en: Saint Barth&eacute;lemy
ar: سان بارتيليمي

en: Saint Catherine
ar: سانت كاثرين

en: Saint Elizabeth
ar: سانت إليزابيث

en: Saint Helena
ar: سانت هيلينا

en: Saint Helena pound
ar: جنيه سانت هيلينا

en: Saint James
ar: سانت جيمس

en: Saint Kitts and Nevis
ar: سانت كيتس ونيفيس

en: Saint Lucia
ar: سانت لوسيا

en: Saint Martin (Dutch part)
ar: سان مارتن (الجزء الهولندي)

en: Saint Martin (French part)
ar: سان مارتن (الجزء الفرنسي)

en: Saint Mary
ar: سانت ماري

en: Saint Pierre and Miquelon
ar: سان بيير وميكلون

en: Saint Thomas
ar: سانت توماس

en: Saint Vincent and the Grenadines
ar: سانت فنسنت وجزر غرينادين

en: Sainyabuli
ar: ساينيابولي

en: Saitama
ar: سايتاما

en: Sakarya
ar: ساكاريا

en: Sakon Nakhon
ar: ساكون ناخون

en: Salamanca
ar: سالامانكا

en: Salavan
ar: سالافان

en: Salerno
ar: ساليرنو

en: Salta
ar: سالتا

en: Samaná
ar: سامانا

en: Samar
ar: سامار

en: Samburu
ar: سامبورو

en: Samoa
ar: ساموا

en: Samoan t&#x101;l&#x101;
ar: تالا ساموا

en: Samsun
ar: سامسون

en: Samut Prakan
ar: ساموت براكان

en: Samut Sakhon
ar: ساموت ساخون

en: Samut Songkhram
ar: ساموت سونغخرام

en: San Cristóbal
ar: سان كريستوبال

en: San José de Ocoa
ar: سان خوسيه دي أوكوا

en: San Juan
ar: سان خوان

en: San Luis
ar: سان لويس

en: San Luis Potosí
ar: سان لويس بوتوسي

en: San Marino
ar: سان مارينو

en: San Martín
ar: سان مارتين

en: San Pedro
ar: سان بيدرو

en: San Pedro de Macorís
ar: سان بيدرو دي ماكوريس

en: Santa Catarina
ar: سانتا كاتارينا

en: Santa Cruz
ar: سانتا كروز

en: Santa Cruz de Tenerife
ar: سانتا كروز دي تينيريفي

en: Santa Fe
ar: سانتا في

en: Santarém
ar: سانتاريم

en: Santiago
ar: سانتياغو

en: Santiago Rodríguez
ar: سانتياغو رودريغيز

en: Santiago del Estero
ar: سانتياغو ديل إستيرو

en: Santo Domingo
ar: سانتو دومينغو

en: Santorini, Greece
ar: سانتوريني، اليونان

en: Saraburi
ar: سارابوري

en: Sarangani
ar: سارانغاني

en: Sarawak
ar: سراواك

en: Saskatchewan
ar: ساسكاتشوان

en: Sassari
ar: ساساري

en: Sat
ar: السبت

en: Satkhira
ar: ساتخيرا

en: Satu Mare
ar: ساتو ماري

en: Satun
ar: ساتون

en: Saudi Arabia
ar: المملكة العربية السعودية

en: Saudi riyal
ar: ريال سعودي

en: Savannah
ar: سافانا

en: Savannakhet
ar: سافانخيت

en: Save
ar: حفظ

en: Save changes in fields
ar: حفظ التغييرات في الحقول

en: Save schedule
ar: حفظ الجدول

en: Savona
ar: سافونا

en: Saïda
ar: سعيدة

en: Schaffhausen
ar: شافهاوزن

en: Schedule
ar: الجدول

en: Schedule section
ar: قسم الجدول

en: Schwyz
ar: شفيتس

en: Search
ar: بحث

en: Search
ar: بحث

en: Search %s
ar: بحث %s

en: Search Ages
ar: بحث عن أعمار

en: Search Categories
ar: بحث عن فئات

en: Search Coupon
ar: بحث عن كوبون

en: Search FAQ
ar: بحث عن سؤال شائع

en: Search Fee
ar: بحث عن رسم

en: Search Form
ar: نموذج البحث

en: Search Form builder
ar: منشئ نموذج البحث

en: Search Now
ar: ابحث الآن

en: Search Order
ar: بحث عن طلب

en: Search Place
ar: بحث عن مكان

en: Search Service
ar: بحث عن خدمة

en: Search Taxonomies
ar: بحث عن تصنيفات

en: Search form
ar: نموذج البحث

en: Search form Tabs
ar: علامات تبويب نموذج البحث

en: Search result
ar: نتيجة البحث

en: Search result view
ar: عرض نتيجة البحث

en: Search result: items per page
ar: نتيجة البحث: العناصر لكل صفحة

en: Section background image
ar: صورة خلفية القسم

en: Section text
ar: نص القسم

en: Section title
ar: عنوان القسم

en: Segovia
ar: سيغوفيا

en: Sekong
ar: سيكونغ

en: Selangor
ar: سيلانجور

en: Select address
ar: اختر العنوان

en: Select base currency
ar: اختر العملة الأساسية

en: Select category to setup other post fields
ar: اختر الفئة لإعداد حقول المنشور الأخرى

en: Select map marker
ar: اختر علامة الخريطة

en: Select meeting point
ar: اختر نقطة اللقاء

en: Select search result page
ar: اختر صفحة نتائج البحث

en: Select...
ar: اختر...

en: Selected items are not available
ar: العناصر المحددة غير متوفرة

en: Sembabule
ar: سيمبابولي

en: Semnan (سمنان)
ar: سمنان (سمنان)

en: Send
ar: إرسال

en: Senegal
ar: السنغال

en: Sep
ar: سبت

en: September
ar: سبتمبر

en: Serbia
ar: صربيا

en: Serbian dinar
ar: دينار صربي

en: Serere
ar: سيريري

en: Sergipe
ar: سيرجيبي

en: Service per booking
ar: خدمة لكل حجز

en: Service per person
ar: خدمة لكل شخص

en: Service selection method
ar: طريقة اختيار الخدمة

en: Service type
ar: نوع الخدمة

en: Services
ar: الخدمات

en: Services page
ar: صفحة الخدمات

en: Services section
ar: قسم الخدمات

en: Services title
ar: عنوان الخدمات

en: Set "date to" to N days from the current date by default (leave blank to avoid setting a default date)
ar: تعيين ”التاريخ إلى“ إلى N أيام من التاريخ الحالي افتراضيًا (اتركه فارغًا لتجنب تعيين تاريخ افتراضي)

en: Set the current date in the "date from" field by default
ar: تعيين التاريخ الحالي في حقل ”التاريخ من“ افتراضيًا

en: Seti
ar: سيتي

en: Setup Demo Content
ar: إعداد محتوى تجريبي

en: Setup ages and taxonomies...
ar: إعداد الأعمار والتصنيفات...

en: Setup available days template
ar: إعداد قالب الأيام المتاحة

en: Setup images...
ar: إعداد الصور...

en: Setup places, service and FAQ posts ...
ar: إعداد الأماكن والخدمات ومنشورات الأسئلة الشائعة...

en: Setup rules, categories, booking object posts...
ar: إعداد القواعد والفئات ومنشورات كائنات الحجز...

en: Setúbal
ar: سيتوبال

en: Sevilla
ar: إشبيلية

en: Seychelles
ar: سيشيل

en: Seychellois rupee
ar: روبية سيشيلية

en: Shaanxi / 陕西
ar: شنشي / 陕西

en: Shandong / 山东
ar: شاندونغ / 山东

en: Shanghai / 上海
ar: شنغهاي / 上海

en: Shanxi / 山西
ar: شانشي / 山西

en: Shariatpur
ar: شارياتبور

en: Sheema
ar: شيما

en: Sherpur
ar: شيربور

en: Shiga
ar: شيغا

en: Shimane
ar: شيماني

en: Shinyanga
ar: شينيانغا

en: Shizuoka
ar: شيزوكا

en: Shop admin email (site admin email by default)
ar: البريد الإلكتروني لمسؤول المتجر (البريد الإلكتروني لمسؤول الموقع افتراضيًا)

en: Show "Pay now" button on the confirmation page if the order has "payment expected" or "draft" status
ar: عرض زر ”ادفع الآن“ في صفحة التأكيد إذا كان الطلب بحالة ”دفع متوقع“ أو ”مسودة“

en: Show Booking form on the booking item page
ar: عرض نموذج الحجز في صفحة عنصر الحجز

en: Show Search filter reset button
ar: عرض زر إعادة تعيين فلتر البحث

en: Show Search form
ar: عرض نموذج البحث

en: Show a reload page button on the confirmation page if the order has "payment processing" or "payment expected" status
ar: عرض زر إعادة تحميل الصفحة في صفحة التأكيد إذا كان الطلب بحالة ”معالجة الدفع“ أو ”دفع متوقع“

en: Show all rates in the price details on hover on the availability calendar
ar: عرض جميع الأسعار في تفاصيل السعر عند التحويم على تقويم التوفر

en: Show booking object post content in tabs?
ar: عرض محتوى منشور كائن الحجز في تبويبات؟

en: Show items which are available from selected date.
ar: عرض العناصر المتوفرة من التاريخ المحدد.

en: Show items which are available up to selected date.
ar: عرض العناصر المتوفرة حتى التاريخ المحدد.

en: Show price range picker in Advanced field
ar: عرض منتقي نطاق السعر في الحقل المتقدم

en: Show reviews in tab on booking object page?
ar: عرض المراجعات في تبويب على صفحة كائن الحجز؟

en: Show selected items only. Input item title to see suggestions
ar: عرض العناصر المحددة فقط. أدخل عنوان العنصر لرؤية الاقتراحات

en: Shows a price filter slider in a widget which lets you narrow down the list of shown items
ar: يعرض شريط تمرير لفلتر السعر في أداة تتيح لك تضييق قائمة العناصر المعروضة

en: Shumen
ar: شومن

en: Siaya
ar: سيايا

en: Sibiu
ar: سيبيو

en: Sichuan / 四川
ar: سيتشوان / 四川

en: Sidi Bel Abbès
ar: سيدي بلعباس

en: Siena
ar: سيينا

en: Sierra Leone
ar: سيراليون

en: Sierra Leonean leone
ar: ليون سيراليوني

en: Sign Out
ar: تسجيل الخروج

en: Sign in
ar: تسجيل الدخول

en: Sign up
ar: التسجيل

en: Siirt
ar: سيرت

en: Sikkim
ar: سيكيم

en: Silistra
ar: سيليسترا

en: Simiyu
ar: سيميو

en: Sinaloa
ar: سينالوا

en: Sindh
ar: السند

en: Sing Buri
ar: سينغ بوري

en: Singapore
ar: سنغافورة

en: Singapore dollar
ar: دولار سنغافوري

en: Singida
ar: سينغيدا

en: Single custom (one-time events, etc.)
ar: مخصص فردي (فعاليات لمرة واحدة، إلخ.)

en: Single radio
ar: زر راديو مفرد

en: Single rating
ar: تقييم واحد

en: Single select
ar: اختيار مفرد

en: Sinoe
ar: سينوي

en: Sinop
ar: سينوب

en: Siquijor
ar: سيكيخور

en: Siracusa
ar: سيراكوزا

en: Sirajganj
ar: سيراجغانج

en: Sironko
ar: سيرونكو

en: Sisaket
ar: سيساكيت

en: Sistan and Baluchestan (سیستان و بلوچستان)
ar: سيستان وبلوشستان (سیستان و بلوچستان)

en: Sivas
ar: سيواس

en: Skikda
ar: سكيكدة

en: Slideshow Image
ar: صورة عرض الشرائح

en: Slideshow Images
ar: صور عرض الشرائح

en: Sligo
ar: سليغو

en: Sliven
ar: سليفن

en: Slovakia
ar: سلوفاكيا

en: Slovenia
ar: سلوفينيا

en: Smolyan
ar: سموليان

en: Sofala
ar: سوفالا

en: Sofia
ar: صوفيا

en: Sofia-Grad
ar: صوفيا-غراد

en: Sohag
ar: سوهاج

en: Sokoto
ar: سوكوتو

en: Solomon Islands
ar: جزر سليمان

en: Solomon Islands dollar
ar: دولار جزر سليمان

en: Solothurn
ar: سولوتورن

en: Somali shilling
ar: شلن صومالي

en: Somalia
ar: الصومال

en: Some of the plugins you’re using have not been tested with the latest version of %1$s (%2$s). To avoid issues, make sure they are all up to date and compatible before updating %1$s.
ar: بعض الإضافات التي تستخدمها لم يتم اختبارها مع أحدث إصدار من %1$s (%2$s). لتجنب المشاكل، تأكد من أنها جميعًا محدثة ومتوافقة قبل تحديث %1$s.

en: Somogy
ar: شوموج

en: Sondrio
ar: سوندريو

en: Songkhla
ar: سونغخلا

en: Sonora
ar: سونورا

en: Soria
ar: سوريا

en: Soroca
ar: سوروكا

en: Soroti
ar: سوروتي

en: Sorry, but your selected items are not available for selected dates/times. Please, search another dates/times or items and create new order.
ar: عذرًا، ولكن العناصر المحددة غير متوفرة للتواريخ/الأوقات المحددة. يرجى البحث عن تواريخ/أوقات أو عناصر أخرى وإنشاء طلب جديد.

en: Sorry, no terms could be found.
ar: عذرًا، لم يتم العثور على مصطلحات.

en: Sorsogon
ar: سورسوغون

en: Souk Ahras
ar: سوق أهراس

en: South Aegean
ar: جنوب بحر إيجة

en: South Africa
ar: جنوب أفريقيا

en: South African rand
ar: راند جنوب أفريقي

en: South America
ar: أمريكا الجنوبية

en: South Australia
ar: جنوب أستراليا

en: South Carolina
ar: ساوث كارولاينا

en: South Cotabato
ar: ساوث كوتاباتو

en: South Dakota
ar: ساوث داكوتا

en: South Georgia/Sandwich Islands
ar: جورجيا الجنوبية/جزر ساندويتش

en: South Khorasan (خراسان جنوبی)
ar: خراسان الجنوبية (خراسان جنوبی)

en: South Korea
ar: كوريا الجنوبية

en: South Korean won
ar: وون كوري جنوبي

en: South Sinai
ar: جنوب سيناء

en: South Sudan
ar: جنوب السودان

en: South Sudanese pound
ar: جنيه جنوب سوداني

en: Southern
ar: الجنوبية

en: Southern Leyte
ar: ساوثرن ليتي

en: Southland
ar: ساوثلاند

en: Spain
ar: إسبانيا

en: Sri Lanka
ar: سريلانكا

en: Sri Lankan rupee
ar: روبية سريلانكية

en: St. Gallen
ar: سانت غالن

en: Stara Zagora
ar: ستارا زاغورا

en: Start Time
ar: وقت البدء

en: Start at
ar: يبدأ في

en: Start days:
ar: أيام البدء:

en: State
ar: الولاية

en: Status
ar: الحالة

en: Step
ar: الخطوة

en: Step title
ar: عنوان الخطوة

en: Stop booking
ar: إيقاف الحجز

en: Stop booking .. hours before the start
ar: إيقاف الحجز قبل .. ساعة من البدء

en: Stop booking .. hours before the start (applied to recurrent custom booking period only)
ar: إيقاف الحجز قبل .. ساعة من البدء (تطبق على فترة الحجز المخصصة المتكررة فقط)

en: Stop booking .. hours before the start (optional)
ar: إيقاف الحجز قبل .. ساعة من البدء (اختياري)

en: Street, etc.
ar: الشارع، إلخ.

en: Strășeni
ar: ستراشيني

en: Style particular content element differently - add a class name and refer to it in custom CSS.
ar: تنسيق عنصر المحتوى بشكل مختلف - أضف اسم فئة وأشر إليه في CSS المخصص.

en: Su
ar: أح

en: Subject
ar: الموضوع

en: Submit Reply
ar: إرسال رد

en: Subtotal:
ar: المجموع الفرعي:

en: Success!
ar: تم بنجاح!

en: Suceava
ar: سوتشيافا

en: Sud Sardegna
ar: جنوب سردينيا

en: Sudan
ar: السودان

en: Sudanese pound
ar: جنيه سوداني

en: Suez
ar: السويس

en: Sukhothai
ar: سوخوتاي

en: Sulawesi Barat
ar: سولاويسي الغربية

en: Sulawesi Selatan
ar: سولاويسي الجنوبية

en: Sulawesi Tengah
ar: سولاويسي الوسطى

en: Sulawesi Tenggara
ar: سولاويسي الجنوبية الشرقية

en: Sulawesi Utara
ar: سولاويسي الشمالية

en: Sultan Kudarat
ar: سلطان كودارات

en: Sulu
ar: سولو

en: Sumatera Barat
ar: سومطرة الغربية

en: Sumatera Selatan
ar: سومطرة الجنوبية

en: Sumatera Utara
ar: سومطرة الشمالية

en: Sun
ar: الأحد

en: Sunamganj
ar: سونامغانج

en: Suphan Buri
ar: سوفان بوري

en: Surat Thani
ar: سورات ثاني

en: Surigao del Norte
ar: سوريغاو ديل نورتي

en: Surigao del Sur
ar: سوريغاو ديل سور

en: Surin
ar: سورين

en: Suriname
ar: سورينام

en: Surinamese dollar
ar: دولار سورينامي

en: Svalbard and Jan Mayen
ar: سفالبارد وجان ماين

en: Swazi lilangeni
ar: ليلانجيني سوازي

en: Swaziland
ar: سوازيلاند

en: Sweden
ar: السويد

en: Swedish krona
ar: كرونة سويدية

en: Swiss franc
ar: فرنك سويسري

en: Switzerland
ar: سويسرا

en: Sylhet
ar: سيلهيت

en: Syria
ar: سوريا

en: Syrian pound
ar: ليرة سورية

en: Szabolcs-Szatmár-Bereg
ar: سابولتش-ساتمار-بيريج

en: Sánchez Ramírez
ar: سانشيز راميريز

en: São Paulo
ar: ساو باولو

en: Sétif
ar: سطيف

en: Sîngerei
ar: سينجيري

en: Sălaj
ar: سالاج

en: Tab Title:
ar: عنوان التبويب:

en: Tab slug:
ar: سلاج التبويب:

en: Tabasco
ar: تاباسكو

en: Tabora
ar: تابورا

en: Tacna
ar: تاكنا

en: Taita-Taveta
ar: تايتا-تافيتا

en: Taiwan
ar: تايوان

en: Tajikistan
ar: طاجيكستان

en: Tajikistani somoni
ar: سوموني طاجيكستاني

en: Tak
ar: تاك

en: Tamanghasset
ar: تمنراست

en: Tamaulipas
ar: تاماوليباس

en: Tamil Nadu
ar: تاميل نادو

en: Tana River
ar: تانا ريفر

en: Tanga
ar: تانغا

en: Tangail
ar: تانغايل

en: Tanzania
ar: تنزانيا

en: Tanzanian shilling
ar: شلن تنزاني

en: Taraba
ar: تارابا

en: Taraclia
ar: تاراكليا

en: Taranaki
ar: تاراناكي

en: Taranto
ar: تارانتو

en: Targovishte
ar: تارغوفيشته

en: Tarija
ar: تاريخا

en: Tarlac
ar: تارلاك

en: Tarragona
ar: طراغونة

en: Tasman
ar: تاسمان

en: Tasmania
ar: تسمانيا

en: Tawi-Tawi
ar: تاوي-تاوي

en: Taxes
ar: الضرائب

en: Taxes title
ar: عنوان الضرائب

en: Taxes, %
ar: الضرائب، %

en: Taxonomies
ar: التصنيفات

en: Taxonomies Metabox
ar: صندوق التصنيفات

en: Taxonomies and Other fields
ar: التصنيفات والحقول الأخرى

en: Taxonomy
ar: تصنيف

en: Taxonomy archive page: items per page
ar: صفحة أرشيف التصنيف: العناصر لكل صفحة

en: Taxonomy:
ar: التصنيف:

en: Tehran  (تهران)
ar: طهران (تهران)

en: Tekirdağ
ar: تيكيرداغ

en: Telangana
ar: تيلانغانا

en: Telenești
ar: تيلينيشتي

en: Teleorman
ar: تيليورمان

en: Tennessee
ar: تينيسي

en: Teramo
ar: تيرامو

en: Terengganu
ar: ترينجانو

en: Terms & Conditions
ar: الشروط والأحكام

en: Terms & Conditions page
ar: صفحة الشروط والأحكام

en: Terms selection mode
ar: وضع اختيار المصطلحات

en: Terni
ar: تيرني

en: Teruel
ar: تيرويل

en: Tested up to %s version
ar: تم اختباره حتى إصدار %s

en: Tete
ar: تيتي

en: Texas
ar: تكساس

en: Th
ar: خم

en: Thai baht
ar: بات تايلندي

en: Thailand
ar: تايلاند

en: Thakurgaon
ar: ثاكورغاون

en: Thank you for registration! Check email for your password.
ar: شكرًا للتسجيل! تحقق من بريدك الإلكتروني للحصول على كلمة المرور.

en: Tharaka-Nithi
ar: ثاراكا-نيثي

en: The order has been canceled:
ar: تم إلغاء الطلب:

en: Thessaly
ar: ثيساليا

en: This email already exists
ar: هذا البريد الإلكتروني موجود بالفعل

en: This order is paid by coupon! You can complete the order
ar: تم دفع هذا الطلب بواسطة كوبون! يمكنك إكمال الطلب

en: This tool will allow you to setup demo content to make it easy to get started with the BA Book Everything plugin. Demo content includes: booking rules, ages, features taxonomy, categories, service posts, places posts, FAQ posts and booking object posts. Please do not close this page during the installation of demo content.
ar: ستسمح لك هذه الأداة بإعداد محتوى تجريبي لتسهيل البدء مع إضافة BA Book Everything. يتضمن المحتوى التجريبي: قواعد الحجز، الأعمار، تصنيف الميزات، الفئات، منشورات الخدمة، منشورات الأماكن، منشورات الأسئلة الشائعة ومنشورات كائنات الحجز. الرجاء عدم إغلاق هذه الصفحة أثناء تثبيت المحتوى التجريبي.

en: This username already exists
ar: اسم المستخدم هذا موجود بالفعل

en: Thousand Separator of displayed prices
ar: فاصل الآلاف للأسعار المعروضة

en: Thu
ar: الخميس

en: Thurgau
ar: تورغاو

en: Tianjin / 天津
ar: تيانجين / 天津

en: Tiaret
ar: تيارت

en: Tibet / 西藏
ar: التبت / 西藏

en: Ticino
ar: تيتشينو

en: Tickets booking
ar: حجز تذاكر

en: Tickets:
ar: التذاكر:

en: Tierra del Fuego
ar: تييرا ديل فويغو

en: Time from:
ar: الوقت من:

en: Time to:
ar: الوقت إلى:

en: Time:
ar: الوقت:

en: Timiș
ar: تيميش

en: Timor-Leste
ar: تيمور الشرقية

en: Tindouf
ar: تندوف

en: Tipasa
ar: تيبازة

en: Tipperary
ar: تيبيراري

en: Tissemsilt
ar: تيسمسيلت

en: Title
ar: العنوان

en: Title Icon
ar: أيقونة العنوان

en: Title for mandatory services section
ar: عنوان لقسم الخدمات الإلزامية

en: Title for optional services section
ar: عنوان لقسم الخدمات الاختيارية

en: Title:
ar: العنوان:

en: Titles color
ar: لون العناوين

en: Tizi Ouzou
ar: تيزي وزو

en: Tlaxcala
ar: تلاكسكالا

en: Tlemcen
ar: تلمسان

en: To:
ar: إلى:

en: Tocantins
ar: توكانتينس

en: Tochigi
ar: توتشيغي

en: Togo
ar: توغو

en: Tokat
ar: توكات

en: Tokelau
ar: توكيلاو

en: Tokushima
ar: توكوشيما

en: Tokyo
ar: طوكيو

en: Toledo
ar: طليطلة

en: Tolna
ar: تولنا

en: Tonga
ar: تونغا

en: Tongan pa&#x2bb;anga
ar: باانغا تونغي

en: Torino
ar: تورينو

en: Tororo
ar: تورورو

en: Total amount
ar: المبلغ الإجمالي

en: Total amount,
ar: المبلغ الإجمالي،

en: Total:
ar: المجموع:

en: Total:
ar: الإجمالي:

en: Tottori
ar: توتوري

en: Tourist
ar: سائح

en: Toyama
ar: تويامة

en: Trabzon
ar: طرابزون

en: Trang
ar: ترانغ

en: Trans Nzoia
ar: ترانس نزويا

en: Transnistrian ruble
ar: روبل ترانسنيستريا

en: Trapani
ar: ترباني

en: Trat
ar: ترات

en: Trelawny
ar: تريلاوني

en: Trento
ar: ترينتو

en: Treviso
ar: تريفيزو

en: Trieste
ar: ترييستي

en: Trinidad and Tobago
ar: ترينيداد وتوباغو

en: Trinidad and Tobago dollar
ar: دولار ترينيداد وتوباغو

en: Tripura
ar: تريبورا

en: Tu
ar: ثل

en: Tucumán
ar: توكومان

en: Tue
ar: الثلاثاء

en: Tulcea
ar: تولتشيا

en: Tumbes
ar: تومبيس

en: Tunceli
ar: تونجيلي

en: Tunisia
ar: تونس

en: Tunisian dinar
ar: دينار تونسي

en: Turkana
ar: توركانا

en: Turkey
ar: تركيا

en: Turkish lira
ar: ليرة تركية

en: Turkmenistan
ar: تركمانستان

en: Turkmenistan manat
ar: مانات تركمانستاني

en: Turks and Caicos Islands
ar: جزر تركس وكايكوس

en: Tuvalu
ar: توفالو

en: Tébessa
ar: تبسة

en: URL
ar: الرابط

[ctx: US state of Georgia]
en: Georgia
ar: جورجيا

en: UTA Găgăuzia
ar: منطقة غاغاوزيا المتمتعة بالحكم الذاتي

en: Uasin Gishu
ar: أواسين غيشو

en: Ubon Ratchathani
ar: أوبون راتشاثاني

en: Ucayali
ar: أوكايالي

en: Udine
ar: أوديني

en: Udon Thani
ar: أودون ثاني

en: Uganda
ar: أوغندا

en: Ugandan shilling
ar: شلن أوغندي

en: Ukraine
ar: أوكرانيا

en: Ukrainian hryvnia
ar: هريفنيا أوكرانية

en: Ungheni
ar: أونغيني

en: United Arab Emirates
ar: الإمارات العربية المتحدة

en: United Arab Emirates dirham
ar: درهم إماراتي

en: United Kingdom (UK)
ar: المملكة المتحدة (UK)

en: United States (US)
ar: الولايات المتحدة (US)

en: United States (US) Minor Outlying Islands
ar: جزر الولايات المتحدة (US) النائية

en: United States dollar
ar: دولار أمريكي

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Update %s
ar: تحديث %s

en: Update Age
ar: تحديث عمر

en: Update Category
ar: تحديث فئة

en: Update Comment
ar: تحديث تعليق

en: Update Coupon
ar: تحديث كوبون

en: Update FAQ
ar: تحديث سؤال شائع

en: Update Fee
ar: تحديث رسم

en: Update Order
ar: تحديث طلب

en: Update Place
ar: تحديث مكان

en: Update Service
ar: تحديث خدمة

en: Update Taxonomy
ar: تحديث تصنيف

en: Update password
ar: تحديث كلمة المرور

en: Update profile
ar: تحديث الملف الشخصي

en: Update rule
ar: تحديث القاعدة

en: Upload
ar: تحميل

en: Upload Image
ar: تحميل صورة

en: Upload or add multiple images.
ar: تحميل أو إضافة صور متعددة.

en: Upper East
ar: الشرق الأعلى

en: Upper West
ar: الغرب الأعلى

en: Uri
ar: أوري

en: Uruguay
ar: أوروغواي

en: Uruguayan peso
ar: بيزو أوروغواي

en: Use "OR" logic when searching among taxonomy terms
ar: استخدام منطق ”OR“ عند البحث بين مصطلحات التصنيف

en: Use Age categories for prices?
ar: استخدام فئات العمر للأسعار؟

en: Use Ages
ar: استخدام الأعمار

en: Use Gutenberg for booking object posts
ar: استخدام Gutenberg لمنشورات كائن الحجز

en: Use global settings
ar: استخدام الإعدادات العامة

en: Use minimized version of the main CSS file
ar: استخدام النسخة المصغرة من ملف CSS الرئيسي

en: Use minimized version of the main JS file
ar: استخدام النسخة المصغرة من ملف JS الرئيسي

en: Use only the main age to calculate the total number of guests in conditional prices
ar: استخدام العمر الرئيسي فقط لحساب العدد الإجمالي للضيوف في الأسعار المشروطة

en: Used
ar: مستخدم

en: Used if previous field value > 1
ar: يستخدم إذا كانت قيمة الحقل السابق > 1

en: User email
ar: بريد المستخدم الإلكتروني

en: User message
ar: رسالة المستخدم

en: User must fill all extended guest data to finish order
ar: يجب على المستخدم ملء جميع بيانات الضيف الموسعة لإنهاء الطلب

en: User name
ar: اسم المستخدم

en: User will be prompted to enter names off all guest in order
ar: سيُطلب من المستخدم إدخال أسماء جميع الضيوف بالترتيب

en: Username or email
ar: اسم المستخدم أو البريد الإلكتروني

en: Username*
ar: اسم المستخدم*

en: Utah
ar: يوتا

en: Uthai Thani
ar: أوتاي ثاني

en: Uttar Pradesh
ar: أوتار براديش

en: Uttaradit
ar: أوتارديت

en: Uttarakhand
ar: أوتاراخاند

en: Uzbekistan
ar: أوزبكستان

en: Uzbekistani som
ar: سوم أوزبكستاني

en: Uíge
ar: أويجي

en: Uşak
ar: أوشاك

en: Valais
ar: فاليه

en: Valencia
ar: فالنسيا

en: Valladolid
ar: بلد الوليد

en: Value purchase
ar: قيمة الشراء

en: Valverde
ar: فالفيردي

en: Van
ar: فان

en: Vanuatu
ar: فانواتو

en: Vanuatu vatu
ar: فاتو فانواتو

en: Varese
ar: فاريزي

en: Varna
ar: فارنا

en: Vas
ar: فاش

en: Vaslui
ar: فاسلوي

en: Vatican
ar: الفاتيكان

en: Vaud
ar: فود

en: Veliko Tarnovo
ar: فيليكو تارنوفو

en: Venezia
ar: فينيسيا

en: Venezuela
ar: فنزويلا

en: Venezuelan bol&iacute;var
ar: بوليفار فنزويلي

en: Veracruz
ar: فيراكروز

en: Verbano-Cusio-Ossola
ar: فيربانو-كوسيو-أوسولا

en: Vercelli
ar: فيرتشيلي

en: Vermont
ar: فيرمونت

en: Verona
ar: فيرونا

en: Veszprém
ar: فيسبريم

en: Viana do Castelo
ar: فيانا دو كاستيلو

en: Vibo Valentia
ar: فيبو فالينتيا

en: Vicenza
ar: فيتشينزا

en: Victoria
ar: فيكتوريا

en: Vidin
ar: فيدين

en: Vientiane
ar: فيينتيان

en: Vientiane Province
ar: مقاطعة فيينتيان

en: Vietnam
ar: فيتنام

en: Vietnamese &#x111;&#x1ed3;ng
ar: دونغ فيتنامي

en: View
ar: عرض

en: View Coupon
ar: عرض كوبون

en: View FAQ
ar: عرض سؤال شائع

en: View Fee
ar: عرض رسم

en: View Order
ar: عرض طلب

en: View Place
ar: عرض مكان

en: View Service
ar: عرض خدمة

en: Vihiga
ar: فيهيغا

en: Vila Real
ar: فيلا ريال

en: Virgin Islands (British)
ar: جزر العذراء (البريطانية)

en: Virgin Islands (US)
ar: جزر العذراء (الأمريكية)

en: Virginia
ar: فرجينيا

en: Viseu
ar: فيزيو

en: Viterbo
ar: فيتيربو

en: Volta
ar: فولتا

en: Vrancea
ar: فرانتشيا

en: Vratsa
ar: فراتسا

en: Vâlcea
ar: فالتشيا

en: Waikato
ar: وايكاتو

en: Waiting before delete orders with "payment processing" status, minutes
ar: الانتظار قبل حذف الطلبات ذات حالة ”معالجة الدفع“، بالدقائق

en: Wajir
ar: واجير

en: Wakayama
ar: واكاياما

en: Wake Island
ar: جزيرة ويك

en: Wakiso
ar: واكيسو

en: Walking
ar: المشي

en: Wallis and Futuna
ar: واليس وفوتونا

en: Washington
ar: واشنطن

en: Waterford
ar: واترفورد

en: We
ar: أر

en: Wed
ar: الأربعاء

en: Wellington
ar: ويلينجتون

en: West African CFA franc
ar: فرنك غرب أفريقي

en: West Azarbaijan (آذربایجان غربی)
ar: أذربيجان الغربية (آذربایجان غربی)

en: West Bengal
ar: البنغال الغربية

en: West Coast
ar: الساحل الغربي

en: West Greece
ar: غرب اليونان

en: West Macedonia
ar: غرب مقدونيا

en: West Pokot
ar: ويست بوكوت

en: West Virginia
ar: ويست فرجينيا

en: Western
ar: الغربية

en: Western Australia
ar: غرب أستراليا

en: Western Cape
ar: كيب الغربية

en: Western North
ar: الشمال الغربي

en: Western Sahara
ar: الصحراء الغربية

en: Westmeath
ar: ويستميث

en: Westmoreland
ar: ويستمورلاند

en: Wexford
ar: ويكسفورد

en: When service price is 0 display
ar: عندما يكون سعر الخدمة 0 عرض

en: When:
ar: متى:

en: Wicklow
ar: ويكلو

en: Will be shown in the order details and in emails to the client
ar: سيظهر في تفاصيل الطلب وفي رسائل البريد الإلكتروني للعميل

en: Will be used by default if both amount and percent fields filled.
ar: سيتم استخدامها افتراضيًا إذا تم ملء حقلي المبلغ والنسبة المئوية.

en: Wisconsin
ar: ويسكونسن

en: With sorting option
ar: مع خيار الفرز

en: With the smallest number will be the main age, others will be sorted by ASC
ar: الرقم الأصغر سيكون العمر الرئيسي، وسيتم ترتيب الآخرين تصاعديًا

en: Wyoming
ar: وايومنغ

en: Xaisomboun
ar: شايسومبون

en: Xiangkhouang
ar: شيانغخوانغ

en: Xinjiang / 新疆
ar: شينجيانغ / 新疆

en: Yala
ar: يالا

en: Yalova
ar: يالوفا

en: Yamagata
ar: ياماغاتا

en: Yamaguchi
ar: ياماغوتشي

en: Yamanashi
ar: ياماناشي

en: Yambol
ar: يامبول

en: Yasothon
ar: ياسوثون

en: Yazd (یزد)
ar: يزد (یزد)

en: Yemen
ar: اليمن

en: Yemeni rial
ar: ريال يمني

en: Yes
ar: نعم

en: Yes (for 1 month basic booking period and pay full amount mode only)
ar: نعم (لفترة حجز أساسية شهر واحد ووضع دفع المبلغ كاملاً فقط)

en: Yobe
ar: يوبي

en: You are using an unregistered version of %1$s and are not receiving compatibility and security updates. %2$sRegister now%3$s
ar: أنت تستخدم نسخة غير مسجلة من %1$s ولا تتلقى تحديثات التوافق والأمان. %2$sسجل الآن%3$s

en: You could pay after the items availability confirmation! <br> Confirmation will be sent to your e-mail. <br> Amount to pay online will be %s.
ar: يمكنك الدفع بعد تأكيد توفر العناصر! <br> سيتم إرسال التأكيد إلى بريدك الإلكتروني. <br> المبلغ المطلوب دفعه عبر الإنترنت سيكون %s.

en: You have new booking request. Please, find details below.
ar: لديك طلب حجز جديد. يرجى الاطلاع على التفاصيل أدناه.

en: You have new order. Please, find details below.
ar: لديك طلب جديد. يرجى الاطلاع على التفاصيل أدناه.

en: You have to edit "Terms & Conditions" page to replace this start content with your own.
ar: عليك تعديل صفحة ”الشروط والأحكام“ لاستبدال هذا المحتوى الأولي بالمحتوى الخاص بك.

en: You may like
ar: قد يعجبك

en: Your account details
ar: تفاصيل حسابك

en: Your booking has not been paid or confirmed. Follow the link to complete your booking.
ar: لم يتم دفع حجزك أو تأكيده. اتبع الرابط لإكمال حجزك.

en: Your contacts
ar: جهات الاتصال الخاصة بك

en: Your email
ar: بريدك الإلكتروني

en: Your email*
ar: بريدك الإلكتروني*

en: Your message has been sent! Thank you!
ar: تم إرسال رسالتك! شكرًا لك!

en: Your name
ar: اسمك

en: Your order #%s
ar: طلبك رقم %s

en: Your order #%s is updated
ar: تم تحديث طلبك رقم %s

en: Your order has been canceled
ar: تم إلغاء طلبك

en: Your order has been confirmed and your payment is being processed. Thank you!
ar: تم تأكيد طلبك وجاري معالجة دفعتك. شكرًا لك!

en: Your order has been received
ar: تم استلام طلبك

en: Your order has been updated
ar: تم تحديث طلبك

en: Your order is completed and received, and a confirmation email was sent to you. You will pay the full amount later. Thank you!
ar: تم إكمال طلبك واستلامه، وتم إرسال رسالة تأكيد بالبريد الإلكتروني إليك. ستدفع المبلغ الكامل لاحقًا. شكرًا لك!

en: Your order is completed, your payment has been received, and a confirmation email was sent to you. Thank you!
ar: تم إكمال طلبك، وتم استلام دفعتك، وتم إرسال رسالة تأكيد بالبريد الإلكتروني إليك. شكرًا لك!

en: Your order is confirmed, but not completed. To complete your order, please, click the link below to make a payment.
ar: تم تأكيد طلبك، ولكنه غير مكتمل. لإكمال طلبك، يرجى النقر على الرابط أدناه لإجراء الدفع.

en: Your order is waiting for payment
ar: طلبك ينتظر الدفع

en: Your order is waiting for the availability confirmation, you will be notified by email when it's ready. Thank you!
ar: طلبك ينتظر تأكيد التوفر، سيتم إخطارك عبر البريد الإلكتروني عندما يكون جاهزًا. شكرًا لك!

en: Your order was canceled
ar: تم إلغاء طلبك

en: Your password has been reset
ar: تم إعادة تعيين كلمة السر الخاصة بك

en: Your password has been reset.
ar: تم إعادة تعيين كلمة السر الخاصة بك.

en: Yozgat
ar: يوزغات

en: Yucatán
ar: يوكاتان

en: Yukon Territory
ar: إقليم يوكون

en: Yumbe
ar: يومبي

en: Yunnan / 云南
ar: يونان / 云南

en: Zacatecas
ar: زاكاتيكاس

en: Zaire
ar: زائير

en: Zala
ar: زالا

en: Zambales
ar: زامباليس

en: Zambezi
ar: زامبيزي

en: Zambia
ar: زامبيا

en: Zambian kwacha
ar: كواشا زامبي

en: Zamboanga Sibugay
ar: زامبوانغا سيبوغاي

en: Zamboanga del Norte
ar: زامبوانغا ديل نورتي

en: Zamboanga del Sur
ar: زامبوانغا ديل سور

en: Zambézia
ar: زامبيزيا

en: Zamfara
ar: زامفارا

en: Zamora
ar: ثامورا

en: Zanjan (زنجان)
ar: زنجان (زنجان)

en: Zanzibar North
ar: زنجبار الشمالية

en: Zanzibar South
ar: زنجبار الجنوبية

en: Zanzibar West
ar: زنجبار الغربية

en: Zaragoza
ar: سرقسطة

en: Zhejiang / 浙江
ar: تشجيانغ / 浙江

en: Zimbabwe
ar: زيمبابوي

en: Zombo
ar: زومبو

en: Zonguldak
ar: زونغولداك

en: Zou
ar: زو

en: Zug
ar: تسوغ

en: Zürich
ar: زيورخ

en: active
ar: نشط

[ctx: add new on admin bar]
en: Coupon
ar: كوبون

[ctx: add new on admin bar]
en: FAQ
ar: الأسئلة الشائعة

[ctx: add new on admin bar]
en: Fee
ar: رسم

[ctx: add new on admin bar]
en: Orders
ar: الطلبات

[ctx: add new on admin bar]
en: Places
ar: الأماكن

[ctx: add new on admin bar]
en: Services
ar: الخدمات

en: add time
ar: إضافة وقت

[ctx: admin menu]
en: Coupons
ar: الكوبونات

[ctx: admin menu]
en: FAQ
ar: الأسئلة الشائعة

[ctx: admin menu]
en: Fees
ar: الرسوم

[ctx: admin menu]
en: Orders
ar: الطلبات

[ctx: admin menu]
en: Places
ar: الأماكن

[ctx: admin menu]
en: Services
ar: الخدمات

[ctx: admin modal messages]
en: Are you sure?
ar: متأكد؟

[ctx: admin modal messages]
en: Cancel
ar: إلغاء

[ctx: admin modal messages]
en: Delete
ar: حذف

[ctx: admin modal messages]
en: Done!
ar: تم!

[ctx: admin modal messages]
en: Ok
ar: موافق

[ctx: admin modal messages]
en: Oops...
ar: عفواً...

[ctx: admin modal messages]
en: Save
ar: حفظ

[ctx: admin modal messages]
en: Save rate
ar: حفظ السعر

[ctx: admin modal messages]
en: Something went wrong!
ar: حدث خطأ ما!

[ctx: admin modal messages]
en: The page will be reloaded
ar: سيتم إعادة تحميل الصفحة

en: advanced field
ar: حقل متقدم

en: any unique character set for identification
ar: أي مجموعة أحرف فريدة للتعريف

en: applies to all prices
ar: ينطبق على جميع الأسعار

en: availability confirmation
ar: تأكيد التوفر

[ctx: booking form]
en: Maximum number of guests:
ar: الحد الأقصى لعدد الضيوف:

[ctx: booking form]
en: Minimum number of guests:
ar: الحد الأدنى لعدد الضيوف:

[ctx: booking object]
en: Add Coupon
ar: إضافة كوبون

[ctx: booking object]
en: Add FAQ
ar: إضافة سؤال شائع

[ctx: booking object]
en: Add Fee
ar: إضافة رسم

[ctx: booking object]
en: Add Order
ar: إضافة طلب

[ctx: booking object]
en: Add Place
ar: إضافة مكان

[ctx: booking object]
en: Add Service
ar: إضافة خدمة

en: by %d reviews
ar: بواسطة %d مراجعات

en: canceled
ar: ملغي

en: categories:
ar: الفئات:

en: completed
ar: مكتمل

en: customer confirmation
ar: تأكيد العميل

[ctx: customer_confirmation]
en: Your order is confirmed, but not completed. To complete your order, please click the button below to make a payment
ar: تم تأكيد طلبك، ولكنه غير مكتمل. لإكمال طلبك، يرجى النقر على الزر أدناه لإجراء الدفع

[ctx: daterangepicker]
en: Apply
ar: تطبيق

[ctx: daterangepicker]
en: Cancel
ar: إلغاء

[ctx: daterangepicker]
en: Custom
ar: مخصص

[ctx: daterangepicker]
en: From
ar: من

[ctx: daterangepicker]
en: To
ar: إلى

[ctx: daterangepicker]
en: W
ar: أ

en: day
ar: يوم

en: day/night
ar: يوم/ليلة

en: days
ar: أيام

en: days/nights
ar: أيام/ليالي

en: deposit
ar: عربون

en: deposit and full
ar: عربون ودفع كامل

[ctx: district]
en: Belgrade
ar: بلغراد

[ctx: district]
en: Bor
ar: بور

[ctx: district]
en: Braničevo
ar: برانيتشيفو

[ctx: district]
en: Central Banat
ar: وسط بانات

[ctx: district]
en: Danube
ar: الدانوب

[ctx: district]
en: Jablanica
ar: يابلانيتسا

[ctx: district]
en: Kolubara
ar: كولوبارا

[ctx: district]
en: Kosovo
ar: كوسوفو

[ctx: district]
en: Kosovo-Metohija
ar: كوسوفو-ميتوهيا

[ctx: district]
en: Kosovo-Pomoravlje
ar: كوسوفو-بوموراڤلي

[ctx: district]
en: Kosovska Mitrovica
ar: كوسوفسكا ميتروفيتسا

[ctx: district]
en: Mačva
ar: ماتشفا

[ctx: district]
en: Morava
ar: مورافا

[ctx: district]
en: Nišava
ar: نيشافا

[ctx: district]
en: North Banat
ar: شمال بانات

[ctx: district]
en: North Bačka
ar: شمال باتشكا

[ctx: district]
en: Peć
ar: بيتش

[ctx: district]
en: Pirot
ar: بيروت

[ctx: district]
en: Pomoravlje
ar: بوموراڤلي

[ctx: district]
en: Prizren
ar: بريزرن

[ctx: district]
en: Pčinja
ar: بتشينيا

[ctx: district]
en: Rasina
ar: راسينا

[ctx: district]
en: Raška
ar: راشكا

[ctx: district]
en: South Banat
ar: جنوب بانات

[ctx: district]
en: South Bačka
ar: جنوب باتشكا

[ctx: district]
en: Srem
ar: سريم

[ctx: district]
en: Toplica
ar: توبليتسا

[ctx: district]
en: Vojvodina
ar: فويفودينا

[ctx: district]
en: West Bačka
ar: غرب باتشكا

[ctx: district]
en: Zaječar
ar: زاييتشار

[ctx: district]
en: Zlatibor
ar: زلاتيبور

[ctx: district]
en: Šumadija
ar: شوماديا

en: draft
ar: مسودة

en: example
ar: مثال

en: find closest location
ar: ابحث عن أقرب موقع

en: from
ar: من

en: full
ar: دفع كامل

en: guests
ar: ضيوف

en: hour
ar: ساعة

en: hours
ar: ساعات

en: hours. 0 or nothing for no hold period.
ar: ساعات. 0 أو فارغ لعدم وجود فترة تعليق.

[ctx: item price from label]
en: From %s
ar: من %s

en: leave blank to ignore
ar: اتركه فارغًا للتجاهل

en: minute
ar: دقيقة

en: minutes
ar: دقائق

en: night
ar: ليلة

en: nights
ar: ليالي

en: no
ar: لا

en: no limits
ar: بلا حدود

en: not available
ar: غير متوفر

en: not used
ar: غير مستخدم

en: payment authorized
ar: الدفع مصرح به

en: payment deferred
ar: الدفع مؤجل

en: payment expected
ar: الدفع متوقع

en: payment processing
ar: معالجة الدفع

en: payment received
ar: تم استلام الدفع

en: per Booking
ar: لكل حجز

en: per Day
ar: لكل يوم

en: per Night
ar: لكل ليلة

en: per Person
ar: لكل شخص

en: per Person/day
ar: لكل شخص/يوم

en: per Person/night
ar: لكل شخص/ليلة

en: person
ar: شخص

en: persons
ar: أشخاص

en: place
ar: مكان

en: places
ar: أماكن

en: please, select date first
ar: من فضلك، اختر التاريخ أولاً

en: price by age (used instead of the general):
ar: السعر حسب العمر (يستخدم بدلاً من العام):

en: qty.
ar: الكمية

en: recurrent custom
ar: مخصص متكرر

en: single custom
ar: مخصص فردي

en: ticket
ar: تذكرة

en: tickets
ar: تذاكر

en: to
ar: إلى

en: used in the guest selection dropdown for main age, default 0
ar: يستخدم في القائمة المنسدلة لاختيار الضيوف للعمر الرئيسي، الافتراضي 0

en: with ages
ar: مع الأعمار

en: yes
ar: نعم

en: Ávila
ar: أفيلا

en: Åland Islands
ar: جزر آلاند

en: Çanakkale
ar: تشاناكالي

en: Çankırı
ar: تشانكيري

en: Çorum
ar: تشوروم

en: Évora
ar: إيفورا

en: Ñeembucú
ar: نيمبوكو

en: İstanbul
ar: إسطنبول

en: İzmir
ar: إزمير

en: İçel
ar: إيتشل

en: Şanlıurfa
ar: شانلي أورفا

en: Şırnak
ar: شيرناك

en: Șoldănești
ar: شولدانيشتي

en: Ștefan Vodă
ar: شتيفان فودا
