BA Book Everything 1.3.27 - en to cs translation catalogue (1616 entries)

en:  before the start
cs:  před začátkem

en:  section
cs:  sekce

en: %/booking
cs: %/rezervace

en: &laquo; Previous
cs: &laquo; předchozí

en: (deposit)
cs: (záloha)

en: (don't use)
cs: (nepoužívat)

en: (full)
cs: (plná)

en: (required)
cs: (povinné)

en: - without tabs -
cs: - bez záložek -

en: 0 to auto height
cs: 0 pro automatickou výšku

en: 0 to auto width
cs: 0 pro automatickou šířku

en: 1 day
cs: 1 den

en: 1 day (cars, bikes, etc.)
cs: 1 den (auta, kola atd.)

en: 1 hour
cs: 1 hodina

en: 1 hour (hourly rent: bikes, sport equipment, etc.)
cs: 1 hodina (hodinový pronájem: kola, sportovní vybavení atd.)

en: 1 month
cs: 1 měsíc

en: 1 night
cs: 1 noc

en: 1 night (hotels, apartments, hostels, etc.)
cs: 1 noc (hotely, apartmány, hostely atd.)

en: 1-column list
cs: 1sloupcový seznam

en: 2-column list
cs: 2sloupcový seznam

en: 20+ Payment Gateways
cs: 20+ platebních bran

en: 3-column list
cs: 3sloupcový seznam

en: 4 hours
cs: 4 hodiny

en: 9 hours
cs: 9 hodin

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or password.
cs: <strong>CHYBA</strong>: Neplatné uživatelské jméno nebo heslo.

en: <strong>Error</strong>: There is no account with that email address.
cs: <strong>Chyba</strong>: Neexistuje účet s touto emailovou adresou.

en: A Coruña
cs: A coruña

en: A password will be emailed to you.
cs: Heslo ti bude zasláno emailem.

en: AND
cs: A

en: Action
cs: Akce

en: Action required to your order #%s
cs: Vyžadována akce k tvé objednávce #%s

en: Activate Coupons
cs: Aktivovat kupóny

en: Activate payment methods
cs: Aktivovat platební metody

en: Active
cs: Aktivní

en: Activity
cs: Aktivita

en: Add
cs: Přidat

en: Add
cs: Přidat

en: Add %s
cs: Přidat %s

en: Add %s description
cs: Přidat popis %s

en: Add Comment
cs: Přidat komentář

en: Add Extra
cs: Přidat extra

en: Add FAQ?
cs: Přidat FAQ?

en: Add Google map to booking objects?
cs: Přidat Google mapu k objektům rezervace?

en: Add New
cs: Přidat nový

en: Add New %s
cs: Přidat nové %s

en: Add New Age
cs: Přidat novou věkovou kategorii

en: Add New Category
cs: Přidat novou kategorii

en: Add New Comment
cs: Přidat nový komentář

en: Add New Coupon
cs: Přidat nový kupon

en: Add New FAQ
cs: Přidat nové FAQ

en: Add New Fee
cs: Přidat nový poplatek

en: Add New Order
cs: Přidat novou objednávku

en: Add New Place
cs: Přidat nové místo

en: Add New Service
cs: Přidat novou službu

en: Add New Taxonomy
cs: Přidat novou taxonomii

en: Add Services
cs: Přidat služby

en: Add address field?
cs: Přidat pole adresy?

en: Add billing address fields to the checkout form
cs: Přidat pole fakturační adresy do formuláře pokladny

en: Add checkout fields for all guests
cs: Přidat pole pro pokladnu pro všechny hosty

en: Add conditional price
cs: Přidat podmíněnou cenu

en: Add google map functionality?
cs: Přidat funkci google mapy?

en: Add guest data
cs: Přidat údaje o hostovi

en: Add meeting point
cs: Přidat místo setkání

en: Add meeting points functionality?
cs: Přidat funkci míst setkání?

en: Add new Tab
cs: Přidat novou záložku

en: Add new booking rule
cs: Přidat nové pravidlo rezervace

en: Add pagination
cs: Přidat stránkování

en: Add rule
cs: Přidat pravidlo

en: Add schema.org Product markup to the booking object page
cs: Přidat značkování schema.org Product na stránku rezervačního objektu

en: Add services to booking form
cs: Přidat služby do rezervačního formuláře

en: Add services?
cs: Přidat služby?

en: Add slideshow image
cs: Přidat obrázek prezentace

en: Add step by step description?
cs: Přidat popis krok za krokem?

en: Add taxes?
cs: Přidat daně?

en: Add taxonomy filter
cs: Přidat filtr taxonomie

en: Add time to schedule
cs: Přidat čas do rozvrhu

en: Added a Bank transfer payment option: show bank transfer details on checkout, order confirmation and in the customer email.
cs: Přidána možnost bankovního převodu: zobrazení údajů pro bankovní převod při pokladně, potvrzení objednávky a v emailu zákazníkovi.

en: Addons
cs: Doplňky

en: Addons for BA Book Everything plugin
cs: Doplňky pro plugin BA Book Everything

en: Address
cs: Adresa

en: Address description (optional)
cs: Popis adresy (volitelné)

en: Address section
cs: Sekce adresy

en: Admin New order email
cs: Email administrátora o nové objednávce

en: Admin availability confirmation email
cs: Email administrátora o potvrzení dostupnosti

en: Admin confirmation
cs: Potvrzení administrátora

en: Admin order canceled email
cs: Email administrátora o zrušení objednávky

en: Admin order updated email
cs: Email administrátora o aktualizaci objednávky

en: Admin page for order confirmation (for manually availability confirmation)
cs: Stránka administrátora pro potvrzení objednávky (pro ruční potvrzení dostupnosti)

en: Advanced
cs: Pokročilé

en: Afghan afghani
cs: Afghánský afghání

en: Afghanistan
cs: Afghánistán

en: Africa
cs: Afrika

en: Age
cs: Věková kategorie

en: Age group
cs: Věková skupina

en: Ages
cs: Věkové kategorie

en: Ages Metabox
cs: Metabox věku

en: Aichi
cs: Aiči

en: Al Sharqia
cs: Al sharqia

en: Alaska
cs: Aljaška

en: Albania
cs: Albánie

en: Albanian lek
cs: Albánský lek

en: Algeria
cs: Alžírsko

en: Algerian dinar
cs: Alžírský dinár

en: Algiers
cs: Alžír

en: All
cs: Vše

en: All
cs: Všechny

en: All %s
cs: Všechny %s

en: All Ages
cs: Všechny věkové kategorie

en: All Categories
cs: Všechny kategorie

en: All Coupons
cs: Všechny kupony

en: All FAQs
cs: Všechny FAQ

en: All Fees
cs: Všechny poplatky

en: All Orders
cs: Všechny objednávky

en: All Places
cs: Všechna místa

en: All Services
cs: Všechny služby

en: All Taxonomies
cs: Všechny taxonomie

en: All items
cs: Všechny položky

en: Allow only customers who have a successful booking to post a review (one review per booking)
cs: Povolit psát recenze pouze zákazníkům, kteří mají úspěšnou rezervaci (jedna recenze na rezervaci)

en: Allow to select quantity?
cs: Povolit výběr množství?

en: American Samoa
cs: Americká Samoa

en: Amount
cs: Částka

en: Amount Due:
cs: Částka k úhradě:

en: Amount Paid:
cs: Zaplacená částka:

en: Amount to Pay:
cs: Částka k úhradě:

en: Amount,
cs: Částka,

en: An error occurred while deleting the rule
cs: Při mazání pravidla došlo k chybě

en: An error occurred while processing...
cs: Při zpracování došlo k chybě...

en: Andaman and Nicobar Islands
cs: Andamanské a Nikobarské ostrovy

en: Andhra Pradesh
cs: Andhra pradesh

en: Anenii Noi
cs: Anenii noi

en: Angolan kwanza
cs: Angolská kwanza

en: Antarctica
cs: Antarktida

en: Antigua and Barbuda
cs: Antigua a Barbuda

en: Applied coupon amount,
cs: Částka použitého kupónu,

en: Applied coupon number
cs: Použité číslo kupónu

en: Apply
cs: Použít

en: Apply Coupon
cs: Použít kupón

en: Apply filters
cs: Použít filtry

en: Apply only to items with booking category
cs: Použít pouze na položky s rezervační kategorií

en: Apply only to selected items
cs: Použít pouze na vybrané položky

en: Apply to categories (check nothing for all):
cs: Použít pro kategorie (nezaškrtávej nic pro všechny):

en: Apr
cs: Dub

en: April
cs: Duben

en: Araba/Álava
cs: Araba/álava

en: Argentine peso
cs: Argentinské peso

en: Armed Forces (AA)
cs: Ozbrojené síly (AA)

en: Armed Forces (AE)
cs: Ozbrojené síly (AE)

en: Armed Forces (AP)
cs: Ozbrojené síly (AP)

en: Armenia
cs: Arménie

en: Armenian dram
cs: Arménský dram

en: Aruban florin
cs: Arubský florin

en: Arunachal Pradesh
cs: Arunachal pradesh

en: Ascending
cs: Vzestupně

en: Ascoli Piceno
cs: Ascoli piceno

en: Asia
cs: Asie

en: Ask customer to confirm or reject changes in the booking
cs: Požádat zákazníka o potvrzení nebo odmítnutí změn v rezervaci

en: Ask customer to confirm or reject changes to the booking
cs: Požádat zákazníka o potvrzení nebo odmítnutí změn v rezervaci

en: Asked the customer to confirm or decline the changes to the order #%s
cs: Zákazník byl požádán o potvrzení nebo odmítnutí změn v objednávce č. %s

en: Asturias
cs: Asturie

en: Aswan
cs: Asuán

en: At least one rate is required to publish the post!
cs: Pro publikování příspěvku je vyžadována alespoň jedna sazba!

en: Aug
cs: Srp

en: August
cs: Srpen

en: Australia
cs: Austrálie

en: Australian Capital Territory
cs: Teritorium hlavního města Austrálie

en: Australian dollar
cs: Australský dolar

en: Austria
cs: Rakousko

en: Auto Draft
cs: Automatický koncept

en: Automatically
cs: Automaticky

en: Availability date
cs: Datum dostupnosti

en: Availability request
cs: Žádost o dostupnost

en: Available days
cs: Dostupné dny

en: Available from Date
cs: Dostupné od data

en: Available time from
cs: Dostupný čas od

en: Available time to
cs: Dostupný čas do

en: Available to Date
cs: Dostupné do data

en: Azad Kashmir
cs: Azad Kašmír

en: Azerbaijan
cs: Ázerbájdžán

en: Azerbaijani manat
cs: Ázerbájdžánský manat

en: Azores
cs: Azory

en: Aïn Defla
cs: Aïn defla

en: Aïn Témouchent
cs: Aïn témouchent

en: BA Book Everything Settings
cs: Nastavení BA Book Everything

en: BA Booking Form
cs: BA rezervační formulář

en: BA Price Filter
cs: BA cenový filtr

en: BA Search Form
cs: BA vyhledávací formulář

en: BA Search filter
cs: BA filtr vyhledávání

en: BA Search filter reset button
cs: BA tlačítko pro reset filtru vyhledávání

en: BA Settings
cs: BA nastavení

en: BABE Backoffice
cs: BABE backoffice

en: BABE Marketplace
cs: BABE marketplace

en: Background color
cs: Barva pozadí

en: Bahamas
cs: Bahamy

en: Bahamian dollar
cs: Bahamský dolar

en: Bahrain
cs: Bahrajn

en: Bahraini dinar
cs: Bahrajnský dinár

en: Baja California
cs: Baja california

en: Baja California Sur
cs: Baja california sur

en: Baker Island
cs: Ostrov Baker

en: Baleares
cs: Baleáry

en: Balochistan
cs: Balúčistán

en: Bangka Belitung
cs: Bangka belitung

en: Bangladesh
cs: Bangladéš

en: Bangladeshi taka
cs: Bangladéšská taka

en: Barbadian dollar
cs: Barbadoský dolar

en: Barletta-Andria-Trani
cs: Barletta-andria-trani

en: Basic booking period
cs: Základní období rezervace

en: Basic settings
cs: Základní nastavení

en: Beijing / 北京
cs: Peking / 北京

en: Belarus
cs: Bělorusko

en: Belarusian ruble
cs: Běloruský rubl

en: Belgium
cs: Belgie

en: Belize dollar
cs: Belizský dolar

en: Beni Suef
cs: Beni suef

en: Bermuda
cs: Bermudy

en: Bermudian dollar
cs: Bermudský dolar

en: Bhutan
cs: Bhútán

en: Bhutanese ngultrum
cs: Bhútánský ngultrum

en: Bicycling
cs: Na kole

en: Billing address
cs: Fakturační adresa

en: Blank or 0 to skip this option
cs: Prázdné nebo 0 pro přeskočení této možnosti

en: Block specified number of days after each booking for housekeeping purposes
cs: Blokovat zadaný počet dní po každé rezervaci pro účely úklidu

en: Body message
cs: Zpráva těla

en: Body title
cs: Název těla

en: Bolivia
cs: Bolívie

en: Bolivian boliviano
cs: Bolivijský boliviano

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
cs: Bonaire, Svatý Eustach a Saba

en: Bono East
cs: Bono east

en: Book Everything
cs: Book everything

en: Book Now
cs: Rezervovat

en: Book now, pay later!
cs: Rezervuj teď, zaplať později!

en: Booking Categories
cs: Kategorie rezervací

en: Booking Object
cs: Rezervační objekt

en: Booking Objects
cs: Rezervační objekty

en: Booking form
cs: Rezervační formulář

en: Booking form: maximum number of guests available to choose
cs: Rezervační formulář: maximální počet hostů k výběru

en: Booking mode
cs: Režim rezervace

en: Booking object
cs: Rezervační objekt

en: Booking object general (plural) name
cs: Obecné (množné) označení rezervačního objektu

en: Booking object menu name
cs: Název menu rezervačního objektu

en: Booking object post slug
cs: Slug příspěvku rezervačního objektu

en: Booking object singular name
cs: Jednotné označení rezervačního objektu

en: Booking rule
cs: Pravidlo rezervace

en: Booking rules
cs: Pravidla rezervací

en: Booking rules section
cs: Sekce pravidel rezervace

en: Bordj Bou Arréridj
cs: Bordj bou arréridj

en: Borsod-Abaúj-Zemplén
cs: Borsod-abaúj-zemplén

en: Bosnia and Herzegovina
cs: Bosna a Hercegovina

en: Bosnia and Herzegovina convertible mark
cs: Konvertibilní marka Bosny a Hercegoviny

en: Botswana pula
cs: Botswanská pula

en: Bouvet Island
cs: Bouvetův ostrov

en: Brazil
cs: Brazílie

en: Brazilian real
cs: Brazilský real

en: British Columbia
cs: Britská Kolumbie

en: British Indian Ocean Territory
cs: Britské indickooceánské území

en: Brong-Ahafo
cs: Brong-ahafo

en: Brunei
cs: Brunej

en: Brunei dollar
cs: Brunejský dolar

en: Bryce Canyon National Park, USA
cs: Národní park Bryce Canyon, USA

en: București
cs: Bukurešť

en: Budapest
cs: Budapešť

en: Bulgaria
cs: Bulharsko

en: Bulgarian lev
cs: Bulharský lev

en: Burmese kyat
cs: Barmský kyat

en: Burundian franc
cs: Burundský frank

en: Business time
cs: Pracovní doba

en: Button default color
cs: Výchozí barva tlačítka

en: Button title:
cs: Název tlačítka:

en: Buttons
cs: Tlačítka

en: Bács-Kiskun
cs: Bács-kiskun

en: CFP franc
cs: CFP frank

en: Cairo
cs: Káhira

en: Calendar & Prices
cs: Kalendář a ceny

en: California
cs: Kalifornie

en: Cambodia
cs: Kambodža

en: Cambodian riel
cs: Kambodžský riel

en: Cameroon
cs: Kamerun

en: Canada
cs: Kanada

en: Canadian dollar
cs: Kanadský dolar

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Cancel Order
cs: Zrušit objednávku

en: Cancel button color
cs: Barva tlačítka zrušení

en: Cantabria
cs: Kantábrie

en: Cape Verde
cs: Kapverdy

en: Cape Verdean escudo
cs: Kapverdské escudo

en: Categories Metabox
cs: Metabox kategorií

en: Category
cs: Kategorie

en: Cayman Islands
cs: Kajmanské ostrovy

en: Cayman Islands dollar
cs: Kajmanský dolar

en: Central African CFA franc
cs: Středoafrický CFA frank

en: Central African Republic
cs: Středoafrická republika

en: Central Greece
cs: Střední Řecko

en: Central Macedonia
cs: Střední Makedonie

en: Chad
cs: Čad

en: Change Password
cs: Změnit heslo

en: Change Profile Picture
cs: Změnit profilový obrázek

en: Change button color
cs: Barva tlačítka změny

en: Change password
cs: Změnit heslo

en: Change the order conditions and ask the customer to confirm
cs: Změnit podmínky objednávky a požádat zákazníka o potvrzení

en: Check our ready-made integrations with over 20 payment gateways.
cs: Podívej se na naše hotové integrace s více než 20 platebními branami.

en: Check this box and click "Save Changes" button to reset all settings to their defaults. <strong>All custom settings will be lost!</strong>
cs: Zaškrtni toto políčko a klikni na tlačítko „Uložit změny“ pro resetování všech nastavení na výchozí hodnoty. <strong>Všechna vlastní nastavení budou ztracena!</strong>

en: Check your email address for instructions to reset password
cs: Zkontroluj svůj email pro instrukce k obnovení hesla

en: Checkbox
cs: Zaškrtávací pole

en: Checkout
cs: Pokladna

en: Checkout page
cs: Stránka pokladny

en: Chiba
cs: Čiba

en: Chilean peso
cs: Chilské peso

en: China
cs: Čína

en: Chinese yuan
cs: Čínský jüan

en: Chișinău
cs: Kišiněv

en: Christmas Island
cs: Vánoční ostrov

en: City
cs: Město

en: Ciudad Real
cs: Ciudad real

en: Clone
cs: Klonovat

en: Close
cs: Zavřít

en: Coast
cs: Pobřeží

en: Cocos (Keeling) Islands
cs: Kokosové (Keelingovy) ostrovy

en: Colombia
cs: Kolumbie

en: Colombian peso
cs: Kolumbijské peso

en: Comma-separated text
cs: Text oddělený čárkami

en: Comment
cs: Komentář

en: Comorian franc
cs: Komorský frank

en: Comoros
cs: Komory

en: Compatibility Alert
cs: Upozornění na kompatibilitu

en: Complete My Order
cs: Dokončit objednávku

en: Complete the booking
cs: Dokončit rezervaci

en: Conditional prices
cs: Podmíněné ceny

en: Confirm
cs: Potvrdit

en: Confirm Order
cs: Potvrdit objednávku

en: Confirm Password *
cs: Potvrdit heslo *

en: Confirm button color
cs: Barva tlačítka potvrzení

en: Confirm changes to the Order
cs: Potvrdit změny v objednávce

en: Confirm email*
cs: Potvrď email*

en: Confirm item availability
cs: Potvrdit dostupnost položky

en: Confirmation
cs: Potvrzení

en: Confirmation page
cs: Stránka potvrzení

en: Congo (Brazzaville)
cs: Kongo (Brazzaville)

en: Congo (Kinshasa)
cs: Kongo (Kinshasa)

en: Congolese franc
cs: Konžský frank

en: Contact Phone
cs: Kontaktní telefon

en: Contact information
cs: Kontaktní informace

en: Content
cs: Obsah

en: Continue
cs: Pokračovat

en: Cook Islands
cs: Cookovy ostrovy

en: Costa Rica
cs: Kostarika

en: Costa Rican col&oacute;n
cs: Kostarický colón

en: Country
cs: Země

en: Coupon
cs: Kupon

en: Coupon Code %s with amount %s was applied
cs: Kupónový kód %s s částkou %s byl uplatněn

en: Coupon Code (unique)
cs: Kód kupónu (unikátní)

en: Coupon number
cs: Číslo kupónu

en: Coupons
cs: Kupóny

en: Create an account
cs: Vytvořit účet

en: Credits text (copyright, etc.)
cs: Text autorských práv (copyright atd.)

en: Crete
cs: Kréta

en: Croatia
cs: Chorvatsko

en: Croatian kuna
cs: Chorvatská kuna

en: Csongrád-Csanád
cs: Csongrád-csanád

en: Cuba
cs: Kuba

en: Cuban convertible peso
cs: Kubánské konvertibilní peso

en: Cuban peso
cs: Kubánské peso

en: Cura&ccedil;ao
cs: Curaçao

en: Currency
cs: Měna

en: Currency switcher widget. Options: force booking and checkout in the base currency, turn on payment gateways on the checkout depending on currency.
cs: Widget pro přepínání měn. Možnosti: vynucení rezervace a pokladny v základní měně, zapnutí platebních bran na pokladně v závislosti na měně.

en: Custom Image
cs: Vlastní obrázek

en: Custom section
cs: Vlastní sekce

en: Customer
cs: Zákazník

en: Customer New order email
cs: Email zákazníka o nové objednávce

en: Customer account created email
cs: Email o vytvoření účtu zákazníka

en: Customer address
cs: Adresa zákazníka

en: Customer canceled the order email
cs: Email zákazníka o zrušení objednávky

en: Customer confirmation
cs: Potvrzení zákazníka

en: Customer contacts
cs: Kontakty zákazníka

en: Customer details
cs: Údaje o zákazníkovi

en: Customer is waiting for availability confirmation on admin side
cs: Zákazník čeká na potvrzení dostupnosti na straně administrátora

en: Customer needs to confirm or reject changes to the booking
cs: Zákazník musí potvrdit nebo odmítnout změny v rezervaci

en: Customer order rejected email
cs: Email zákazníka o odmítnutí objednávky

en: Customer order to pay email
cs: Email zákazníka o objednávce k zaplacení

en: Customer order updated email
cs: Email zákazníka o aktualizaci objednávky

en: Customer page for order confirmation (for manually availability confirmation)
cs: Stránka zákazníka pro potvrzení objednávky (pro ruční potvrzení dostupnosti)

en: Customer password reseted email
cs: Email o resetování hesla zákazníka

en: Cyclic availability: available N days after start
cs: Cyklická dostupnost: dostupné N dní po začátku

en: Cyclic availability: start after every N days
cs: Cyklická dostupnost: začátek po každých N dnech

en: Cyprus
cs: Kypr

en: Czech Republic
cs: Česká republika

en: Czech koruna
cs: Česká koruna

en: DKI Jakarta
cs: DKI jakarta

en: Dadra and Nagar Haveli
cs: Dadra a Nagar Haveli

en: Daerah Istimewa Aceh
cs: Daerah istimewa aceh

en: Daerah Istimewa Yogyakarta
cs: Daerah istimewa yogyakarta

en: Daily
cs: Denně

en: Daman and Diu
cs: Daman a Diu

en: Danish krone
cs: Dánská koruna

en: Dashboard
cs: Nástěnka

en: Date format
cs: Formát data

en: Date from
cs: Datum od

en: Date from:
cs: Datum od:

en: Date of Booking
cs: Datum rezervace

en: Date to
cs: Datum do

en: Date to exclude
cs: Datum k vyloučení

en: Date to include
cs: Datum k zahrnutí

en: Date to:
cs: Datum do:

en: Date:
cs: Datum:

en: Dates
cs: Termíny

en: Day of the week
cs: Den v týdnu

en: Days
cs: Dny

en: Dec
cs: Pro

en: December
cs: Prosinec

en: Decimal Separator of displayed prices
cs: Oddělovač desetinných míst v zobrazených cenách

en: Default coupon expires in (days)
cs: Výchozí kupón vyprší za (dny)

en: Delete
cs: Smazat

en: Delete selected tab?
cs: Smazat vybranou záložku?

en: Delete these dates
cs: Smazat tyto datumy

en: Delete this rule
cs: Smazat toto pravidlo

en: Demo content
cs: Demo obsah

en: Demo content setup page
cs: Stránka nastavení demo obsahu

en: Denmark
cs: Dánsko

en: Departure from:
cs: Odjezd z:

en: Departure time:
cs: Čas odjezdu:

en: Deposit, %
cs: Záloha, %

en: Descending
cs: Sestupně

en: Description
cs: Popis

en: Designates the ascending or descending order. Default by DESC
cs: Určuje vzestupné nebo sestupné pořadí. Výchozí je sestupně

en: Details
cs: Podrobnosti

en: Difference with the main time
cs: Rozdíl oproti hlavnímu času

en: Disable My Account page and new user mail?
cs: Zakázat stránku Můj účet a email pro nového uživatele?

en: Disable availability of all booking items for these dates
cs: Zakázat dostupnost všech položek rezervace pro tyto datumy

en: Disable guest bookings?
cs: Zakázat rezervace hostů?

en: Discount (optional)
cs: Sleva (volitelné)

en: Discount coupon
cs: Slevový kupón

en: Discount, %
cs: Sleva, %

en: District Of Columbia
cs: District of Columbia

en: Djibouti
cs: Džibutsko

en: Djiboutian franc
cs: Džibutský frank

en: Do not have an account?
cs: Nemáš účet?

en: Do not include availability calendar data in search results
cs: Nezahrnovat data kalendáře dostupnosti ve výsledcích vyhledávání

en: Do you speak spanish?
cs: Mluvíš španělsky?

en: Dominica
cs: Dominika

en: Dominican Republic
cs: Dominikánská republika

en: Dominican peso
cs: Dominikánské peso

en: Done!
cs: Hotovo!

en: Driving
cs: Autem

en: Duration
cs: Doba trvání

en: Duration:
cs: Doba trvání:

en: East Caribbean dollar
cs: Východokaribský dolar

en: East Macedonia and Thrace
cs: Východní Makedonie a Thrákie

en: Eastern Cape
cs: Východní Kapsko

en: Ecuador
cs: Ekvádor

en: Edit
cs: Upravit

en: Edit
cs: Upravit

en: Edit %s
cs: Upravit %s

en: Edit %s taxonomy
cs: Upravit taxonomii %s

en: Edit Age
cs: Upravit věkovou kategorii

en: Edit Category
cs: Upravit kategorii

en: Edit Comment
cs: Upravit komentář

en: Edit Coupon
cs: Upravit kupon

en: Edit FAQ
cs: Upravit FAQ

en: Edit Fee
cs: Upravit poplatek

en: Edit Order
cs: Upravit objednávku

en: Edit Place
cs: Upravit místo

en: Edit Profile
cs: Upravit profil

en: Edit Service
cs: Upravit službu

en: Edit Taxonomy
cs: Upravit taxonomii

en: Edit demo content or create your own (read setting details in %1$sDocumentation%2$s)
cs: Uprav demo obsah nebo vytvoř vlastní (přečti si podrobnosti nastavení v %1$sDokumentaci%2$s)

en: Edit this rule
cs: Upravit toto pravidlo

en: Egyptian pound
cs: Egyptská libra

en: El Bayadh
cs: El bayadh

en: El Oued
cs: El oued

en: El Salvador
cs: Salvador

en: El Tarf
cs: El tarf

en: Elgeyo-Marakwet
cs: Elgeyo-marakwet

en: Emails
cs: Emaily

en: Emails color scheme
cs: Barevné schéma emailů

en: Emails template settings
cs: Nastavení šablony emailů

en: End Time
cs: Čas konce

en: End at
cs: Konec v

en: Enter Coupon Code and get a discount!
cs: Zadej kód kupónu a získej slevu!

en: Enter address here
cs: Zadej adresu zde

en: Enter title here
cs: Zadej název zde

en: Enter your address
cs: Zadej svou adresu

en: Equatorial Guinea
cs: Rovníková Guinea

en: Eritrean nakfa
cs: Eritrejská nakfa

en: Estonia
cs: Estonsko

en: Ethiopia
cs: Etiopie

en: Ethiopian birr
cs: Etiopský birr

en: Europe
cs: Evropa

en: Exclude more dates from schedule
cs: Vyloučit více dat z rozvrhu

en: Exclude new dates:
cs: Vyloučit nové datumy:

en: Excluded Date
cs: Vyloučené datum

en: Excluded dates
cs: Vyloučené datumy

en: Expected Prepaid amount,
cs: Očekávaná předplacená částka,

en: Expiration date
cs: Datum vypršení platnosti

en: Expired
cs: Vypršel

en: Extend WP export/import with BA Book Everything data
cs: Rozšířit WP export/import o data BA Book Everything

en: Extra class name
cs: Extra název třídy

en: Extra guest
cs: Další host

en: Extra guest %s
cs: Extra host %s

en: Extra guest contacts
cs: Kontakty dalšího hosta

en: Extra guests
cs: Extra hosté

en: FAQ title
cs: Název FAQ

en: Failed to import %s %s
cs: Nepodařilo se importovat %s %s

en: Falkland Islands
cs: Falklandské ostrovy

en: Falkland Islands pound
cs: Falklandská libra

en: Faroe Islands
cs: Faerské ostrovy

en: Feature 1
cs: Funkce 1

en: Feature 2
cs: Funkce 2

en: Feature 3
cs: Funkce 3

en: Featured Image
cs: Hlavní obrázek

en: Featured image
cs: Hlavní obrázek

en: Features
cs: Funkce

en: Feb
cs: Úno

en: February
cs: Únor

en: Fee
cs: Poplatek

en: Fees
cs: Poplatky

en: Fees section
cs: Sekce poplatků

en: Feild name
cs: Název pole

en: Fiji
cs: Fidži

en: Fijian dollar
cs: Fidžijský dolar

en: Filter search results by terms from selected taxonomy
cs: Filtrovat výsledky vyhledávání podle termínů z vybrané taxonomie

en: Filters
cs: Filtry

en: Find a route from your location
cs: Najít trasu z tvé polohy

en: Find closest meeting point
cs: Najít nejbližší místo setkání

en: Finland
cs: Finsko

en: First name
cs: Jméno

en: First name*
cs: Jméno*

en: Fixed Deposit amount,
cs: Pevná výše zálohy,

en: Font Awesome 5 class (far fa-eye)
cs: Font Awesome 5 třída (far fa-eye)

en: Font color
cs: Barva písma

en: Footer text (contacts, etc.)
cs: Text zápatí (kontakty atd.)

en: For all subsequent payments only allow the payment gateway that was used for the deposit
cs: Pro všechny následné platby povolit pouze platební bránu, která byla použita pro zálohu

en: Forgot password?
cs: Zapomenuté heslo?

en: Forgot your password?
cs: Zapomněl jsi heslo?

en: Forlì-Cesena
cs: Forlì-cesena

en: Fr
cs: Pá

en: France
cs: Francie

en: Free State
cs: Svobodný stát

en: French Guiana
cs: Francouzská Guyana

en: French Polynesia
cs: Francouzská Polynésie

en: French Southern Territories
cs: Francouzská jižní území

en: Fri
cs: Pá

en: From:
cs: Od:

en: Front-end custom class
cs: Vlastní třída front-endu

en: Front-end style
cs: Styl front-endu

en: Fukushima
cs: Fukušima

en: Full
cs: Plné

en: Gambia
cs: Gambie

en: Gambian dalasi
cs: Gambijský dalasi

en: Gateway:
cs: Brána:

en: General
cs: Obecné

en: General price
cs: Obecná cena

en: General price:
cs: Základní cena:

en: General price:
cs: Obecná cena:

en: General settings
cs: Obecná nastavení

en: General,
cs: Obecné,

en: Generate
cs: Vygenerovat

en: Generate 5 star review in schema.org Product markup if no comments found
cs: Generovat 5hvězdičkové hodnocení ve značkování schema.org Product, pokud nejsou nalezeny žádné komentáře

en: Geneva
cs: Ženeva

en: Georgia
cs: Gruzie

en: Georgian lari
cs: Gruzínské lari

en: Germany
cs: Německo

en: Get address
cs: Získat adresu

en: Get data from Google API
cs: Získat data z Google API

en: Get new password
cs: Získat nové heslo

en: Get the rest amount
cs: Získat zbývající částku

en: Ghana cedi
cs: Ghanský cedi

en: Gibraltar pound
cs: Gibraltarská libra

en: Gilgit Baltistan
cs: Gilgit-Baltistán

en: Giza
cs: Gíza

en: Go to %1$sAll items%2$s page and check created items on front-end
cs: Přejdi na stránku %1$sVšechny položky%2$s a zkontroluj vytvořené položky na webu

en: Go to Booking form
cs: Přejít na rezervační formulář

en: Google API key (see %1$sGoogle Maps API docs%2$s for details). You need to activate the following libraries in your Google map API: places, marker, routes
cs: Google API klíč (viz %1$sdokumentace Google Maps API%2$s pro podrobnosti). Musíš aktivovat následující knihovny ve svém Google map API: places, marker, routes

en: Google map
cs: Google mapa

en: Google map: add latitude/longitude fields to terms?
cs: Google mapa: přidat pole zeměpisné šířky/délky k termínům?

en: Grand Bassa
cs: Grand bassa

en: Grand Cape Mount
cs: Grand cape mount

en: Grand Gedeh
cs: Grand gedeh

en: Grand Kru
cs: Grand kru

en: Greater Accra
cs: Greater accra

en: Greece
cs: Řecko

en: Greenland
cs: Grónsko

en: Grid
cs: Mřížka

en: Guatemalan quetzal
cs: Guatemalský quetzal

en: Guernsey pound
cs: Guernseyská libra

en: Guest
cs: Host

en: Guests
cs: Hosté

en: Guests:
cs: Hosté:

en: Guinean franc
cs: Guinejský frank

en: Guyanese dollar
cs: Guyanský dolar

en: Győr-Moson-Sopron
cs: Győr-moson-sopron

en: Haitian gourde
cs: Haitský gourde

en: Hajdú-Bihar
cs: Hajdú-bihar

en: Hawaii
cs: Havaj

en: Hawke’s Bay
cs: Hawke's Bay

en: Header image
cs: Obrázek záhlaví

en: Heard Island and McDonald Islands
cs: Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy

en: Hello, %1$s
    
    Thank you for booking! Your order has been received.
cs: Ahoj, %1$s
    
    Děkujeme za rezervaci! Tvá objednávka byla přijata.

en: Hello, %1$s
    
    There have been changes to your order that require your attention and feedback. Please read the following details and use the buttons below to inform us of your decision.
cs: Ahoj, %1$s
    
    V tvé objednávce došlo ke změnám, které vyžadují tvou pozornost a zpětnou vazbu. Přečti si prosím následující podrobnosti a pomocí tlačítek níže nám sdělte své rozhodnutí.

en: Hello, %1$s
    
    Your order has been canceled:
cs: Ahoj, %1$s
    
    Tvá objednávka byla zrušena:

en: Hello, %1$s
    
    Your order has been updated. Please, find details below.
cs: Ahoj, %1$s
    
    Tvá objednávka byla aktualizována. Níže najdeš podrobnosti.

en: Hello, %1$s
    
    Your order is confirmed, but not completed. To complete your order, click the link below to make a payment. Amount to pay is %2$s.
cs: Ahoj, %1$s
    
    Tvá objednávka je potvrzena, ale není dokončena. Pro dokončení objednávky klikni na odkaz níže a proveď platbu. Částka k úhradě je %2$s.

en: Hello, %s
    
    Sorry, but your selected items are not available for selected dates/times. You could search another dates/times or items and create new Order.
cs: Ahoj, %s
    
    Omlouváme se, ale tvé vybrané položky nejsou dostupné pro vybrané datum/čas. Můžeš vyhledat jiné datum/čas nebo položky a vytvořit novou objednávku.

en: Hello, %s
    
    Thank you for booking with us! You could use this login/password to manage your bookings:
cs: Ahoj, %s
    
    Děkujeme za rezervaci u nás! Pro správu svých rezervací můžeš použít tento login/heslo:

en: Hello, %s
    
    Thank you for booking! Your Order is waiting for availability confirmation. We will send you a confirmation letter as soon as possible.
cs: Ahoj, %s
    
    Děkujeme za rezervaci! Tvá objednávka čeká na potvrzení dostupnosti. Potvrzovací dopis ti zašleme co nejdříve.

en: Hello, %s
    
    Your password has been reset. You could use this new password to manage your account:
cs: Ahoj, %s
    
    Tvé heslo bylo resetováno. Pro správu svého účtu můžeš použít toto nové heslo:

en: Hide prices in guest selection fields on the booking form
cs: Skrýt ceny v polích výběru hostů v rezervačním formuláři

en: Himachal Pradesh
cs: Himachal pradesh

en: Hiroshima
cs: Hirošima

en: Hokkaido
cs: Hokkaidó

en: Hold
cs: Pozastavení

en: Hold after each booking for service actions (applied to 1 day booking priod only)
cs: Pozastavit po každé rezervaci pro servisní úkony (platí pouze pro rezervační období 1 den)

en: Homa Bay
cs: Homa bay

en: Honduran lempira
cs: Honduraská lempira

en: Hong Kong Island
cs: Hongkongský ostrov

en: Hong Kong dollar
cs: Hongkongský dolar

en: Hour
cs: Hodina

en: Hours
cs: Hodiny

en: How much items per page to show (-1 to show all items)
cs: Kolik položek na stránku zobrazit (-1 pro zobrazení všech položek)

en: Howland Island
cs: Ostrov Howland

en: Hungarian forint
cs: Maďarský forint

en: Hungary
cs: Maďarsko

en: Hyogo
cs: Hjógo

en: I read and agree to the terms & conditions
cs: Přečetl jsem si a souhlasím s obchodními podmínkami

en: IF
cs: POKUD

en: Iceland
cs: Island

en: Icelandic kr&oacute;na
cs: Islandská koruna

en: Icon classes:
cs: Třídy ikon:

en: Icon image
cs: Obrázek ikony

en: Icon image height, px
cs: Výška obrázku ikony, px

en: Icon image width, px
cs: Šířka obrázku ikony, px

en: If you have made a payment, please refresh the page to check the current order status
cs: Pokud jsi provedl platbu, obnov stránku pro kontrolu aktuálního stavu objednávky

en: Image
cs: Obrázek

en: Image description (optional)
cs: Popis obrázku (volitelné)

en: Image file
cs: Soubor obrázku

en: Important changes to your order
cs: Důležité změny v tvé objednávce

en: Include more dates to the schedule
cs: Zahrnout více dat do rozvrhu

en: Include taxonomies
cs: Zahrnout taxonomie

en: Included Date {#} (if entered other will be excluded)
cs: Zahrnuté datum {#} (pokud je zadáno, ostatní budou vyloučena)

en: India
cs: Indie

en: Indian rupee
cs: Indická rupie

en: Indonesia
cs: Indonésie

en: Indonesian rupiah
cs: Indonéská rupie

en: Inner Mongolia / 內蒙古
cs: Vnitřní Mongolsko / 內蒙古

en: Inquiry about
cs: Dotaz ohledně

en: Integrates PayPal and Credit Cards (Stripe) payments. Stripe integration supports 3D Secure card payments, Apple Pay, Google Pay, Microsoft Pay and the Payment Request API.
cs: Integruje platby PayPal a platební karty (Stripe). Integrace Stripe podporuje platby kartou 3D Secure, Apple Pay, Google Pay, Microsoft Pay a Payment Request API.

en: Ionian Islands
cs: Jónské ostrovy

en: Iran
cs: Írán

en: Iranian rial
cs: Íránský riál

en: Iraq
cs: Irák

en: Iraqi dinar
cs: Irácký dinár

en: Ireland
cs: Irsko

en: Is mandatory?
cs: Je povinné?

en: Ishikawa
cs: Išikawa

en: Islamabad Capital Territory
cs: Islámábád - hlavní území

en: Isle of Man
cs: Ostrov Man

en: Israel
cs: Izrael

en: Israeli new shekel
cs: Izraelský nový šekel

en: Italy
cs: Itálie

en: Item Category
cs: Kategorie položky

en: Item Code:
cs: Kód položky:

en: Item Description step-by-step
cs: Popis položky krok za krokem

en: Item Questions & Answers
cs: Otázky a odpovědi k položce

en: Item address map
cs: Mapa adresy položky

en: Item calendar
cs: Kalendář položky

en: Item price
cs: Cena položky

en: Item rating
cs: Hodnocení položky

en: Item slideshow
cs: Slideshow položky

en: Items
cs: Položky

en: Ivory Coast
cs: Pobřeží slonoviny

en: Jamaica
cs: Jamajka

en: Jamaican dollar
cs: Jamajský dolar

en: Jammu and Kashmir
cs: Jammu a Kašmír

en: Jan
cs: Led

en: January
cs: Leden

en: Japan
cs: Japonsko

en: Japanese yen
cs: Japonský jen

en: Jarvis Island
cs: Ostrov Jarvis

en: Jawa Barat
cs: Jawa barat

en: Jawa Tengah
cs: Jawa tengah

en: Jawa Timur
cs: Jawa timur

en: Jersey pound
cs: Jerseyská libra

en: Johnston Atoll
cs: Atol Johnston

en: Jordan
cs: Jordánsko

en: Jordanian dinar
cs: Jordánský dinár

en: Jul
cs: Čvc

en: July
cs: Červenec

en: Jun
cs: Čvn

en: June
cs: Červen

en: Jász-Nagykun-Szolnok
cs: Jász-nagykun-szolnok

en: Kafr el-Sheikh
cs: Kafr el-sheikh

en: Kagoshima
cs: Kagošima

en: Kalimantan Barat
cs: Kalimantan barat

en: Kalimantan Selatan
cs: Kalimantan selatan

en: Kalimantan Tengah
cs: Kalimantan tengah

en: Kalimantan Timur
cs: Kalimantan timur

en: Kalimantan Utara
cs: Kalimantan utara

en: Kazakhstan
cs: Kazachstán

en: Kazakhstani tenge
cs: Kazachstánské tenge

en: Kenya
cs: Keňa

en: Kenyan shilling
cs: Keňský šilink

en: Kepulauan Riau
cs: Kepulauan riau

en: Keyword
cs: Klíčové slovo

en: Khuzestan  (خوزستان)
cs: Khuzestan (خوزستان)

en: Khyber Pakhtunkhwa
cs: Chajbar Paštúnchwá

en: Kilimanjaro
cs: Kilimandžáro

en: Kingman Reef
cs: Útes Kingman

en: Kochi
cs: Kóči

en: Komárom-Esztergom
cs: Komárom-esztergom

en: Kuwait
cs: Kuvajt

en: Kuwaiti dinar
cs: Kuvajtský dinár

en: Kyoto
cs: Kjóto

en: Kyrgyzstan
cs: Kyrgyzstán

en: Kyrgyzstani som
cs: Kyrgyzský som

en: L'Aquila
cs: L'aquila

en: La Spezia
cs: La spezia

en: Label before "price from" amount on the booking item page. Use "%s" to add currency three-letter code ISO 4217
cs: Popisek před částkou „cena od“ na stránce položky rezervace. Použij „%s“ pro přidání třípísmenného kódu měny ISO 4217

en: Lao kip
cs: Laoský kip

en: Las Palmas
cs: Las palmas

en: Last available booking time for the current date, H:i
cs: Poslední dostupný čas rezervace pro aktuální datum, H:i

en: Last name
cs: Příjmení

en: Last name*
cs: Příjmení*

en: Latitude
cs: Zeměpisná šířka

en: Latvia
cs: Lotyšsko

en: Learn more
cs: Zjistit více

en: Leave blank to allow any time
cs: Nechte prázdné pro povolení jakéhokoliv času

en: Lebanese pound
cs: Libanonská libra

en: Lebanon
cs: Libanon

en: Left
cs: Vlevo

en: Left with space
cs: Vlevo s mezerou

en: Lesotho loti
cs: Lesothský loti

en: Liberia
cs: Libérie

en: Liberian dollar
cs: Liberijský dolar

en: Libya
cs: Libye

en: Libyan dinar
cs: Libyjský dinár

en: Liechtenstein
cs: Lichtenštejnsko

en: Limit of uses
cs: Limit použití

en: Limit on the number of uses (0 for unlimited)
cs: Limit počtu použití (0 pro neomezeno)

en: Links color
cs: Barva odkazů

en: Lisbon
cs: Lisabon

en: Listing
cs: Výpis

en: Lithuania
cs: Litva

en: Location Latitude
cs: Zeměpisná šířka lokace

en: Location Longitude
cs: Zeměpisná délka lokace

en: Login
cs: Přihlášení

en: Login:
cs: Přihlášení:

en: Logo image
cs: Logo obrázek

en: Longitude
cs: Zeměpisná délka

en: Luang Namtha
cs: Luang namtha

en: Luang Prabang
cs: Luang prabang

en: Luxembourg
cs: Lucembursko

en: Luzern
cs: Lucern

en: Macanese pataca
cs: Macajská pataca

en: Macedonian denar
cs: Makedonský denár

en: Madagascar
cs: Madagaskar

en: Madhya Pradesh
cs: Madhya pradesh

en: Main address
cs: Hlavní adresa

en: Make extra checkout fields mandatory
cs: Učinit další pole pokladny povinnými

en: Make terms of all levels of the hierarchy available for selection
cs: Zpřístupnit termíny všech úrovní hierarchie pro výběr

en: Malagasy ariary
cs: Malgašský ariary

en: Malawian kwacha
cs: Malawijská kwacha

en: Malaysia
cs: Malajsie

en: Malaysian ringgit
cs: Malajsijský ringgit

en: Maldives
cs: Maledivy

en: Maldivian rufiyaa
cs: Maledivská rufiyaa

en: Maluku Utara
cs: Maluku utara

en: Management tools: PDF invoices, backend bookings, editing/cancelation orders, extra charge, full and partial refund, iCal synchronization.
cs: Nástroje pro správu: PDF faktury, backend rezervace, úpravy/stornování objednávek, extra poplatky, plné a částečné vrácení peněz, synchronizace iCal.

en: Management tools: PDF invoices, backend bookings, editing/cancellation orders, extra charge, full and partial refund, iCal synchronization, export orders to xlsx, emails and order status router customizer.
cs: Nástroje pro správu: PDF faktury, backend rezervace, úpravy/stornování objednávek, extra poplatky, plné a částečné vrácení peněz, synchronizace iCal, export objednávek do xlsx, přizpůsobení emailů a směrování stavů objednávek.

en: Manager
cs: Manažer

en: Managing search form fields
cs: Správa polí vyhledávacího formuláře

en: Mandatory fees
cs: Povinné poplatky

en: Mandatory services
cs: Povinné služby

en: Manually (by dashboard or e-mail)
cs: Ručně (přes dashboard nebo e-mail)

en: Manx pound
cs: Manská libra

en: Map
cs: Mapa

en: Map start Longitude
cs: Počáteční zeměpisná délka mapy

en: Map start latitude
cs: Počáteční zeměpisná šířka mapy

en: Map zoom
cs: Přiblížení mapy

en: Maputo Province
cs: Provincie Maputo

en: Mar
cs: Bře

en: March
cs: Březen

en: Marshall Islands
cs: Marshallovy ostrovy

en: Martinique
cs: Martinik

en: Massa-Carrara
cs: Massa-carrara

en: Mauritania
cs: Mauritánie

en: Mauritanian ouguiya
cs: Mauritánská ouguiya

en: Mauritian rupee
cs: Mauricijská rupie

en: Mauritius
cs: Mauricius

en: Maximum booking:
cs: Maximální rezervace:

en: Maximum number of Guests
cs: Maximální počet hostů

en: Maximum number of months in availability calendar
cs: Maximální počet měsíců v kalendáři dostupnosti

en: Maximum quantity
cs: Maximální množství

en: May
cs: Květen

en: Media library filter: show only current user attachments and unattached madia in the Media library
cs: Filtr knihovny médií: zobrazit v knihovně médií pouze přílohy aktuálního uživatele a nepřipojená média

en: Meeting place
cs: Místo setkání

en: Meeting point
cs: Místo setkání

en: Meeting points
cs: Místa setkání

en: Menu order
cs: Pořadí v menu

en: Message
cs: Zpráva

en: Message for status "availability confirmation"
cs: Zpráva pro stav „potvrzení dostupnosti“

en: Message for status "draft"
cs: Zpráva pro stav „koncept“

en: Message for status "not available"
cs: Zpráva pro stav „není k dispozici“

en: Message for status "payment deferred"
cs: Zpráva pro stav „odložená platba“

en: Message for status "payment expected"
cs: Zpráva pro stav „očekávaná platba“

en: Message for status "payment processing"
cs: Zpráva pro stav „zpracování platby“

en: Message for status "payment received"
cs: Zpráva pro stav „platba přijata“

en: Mexican peso
cs: Mexické peso

en: Mexico
cs: Mexiko

en: Micronesia
cs: Mikronésie

en: Midway Atoll
cs: Atol Midway

en: Minimum booking:
cs: Minimální rezervace:

en: Minimum number of Guests
cs: Minimální počet hostů

en: Minutes
cs: Minuty

en: Miyagi
cs: Mijagi

en: Miyazaki
cs: Mijazaki

en: Mo
cs: Po

en: Mode of Travel:
cs: Způsob dopravy:

en: Moldova
cs: Moldavsko

en: Moldovan leu
cs: Moldavské leu

en: Mon
cs: Po

en: Monaco
cs: Monako

en: Mongolia
cs: Mongolsko

en: Mongolian t&ouml;gr&ouml;g
cs: Mongolský tugrik

en: Montenegro
cs: Černá Hora

en: Moroccan dirham
cs: Marocký dirham

en: Morocco
cs: Maroko

en: Mozambican metical
cs: Mozambický metical

en: Mozambique
cs: Mosambik

en: Multi Vendor Marketplace extension for BA Book Everything plugin transforms your booking site into a marketplace.
cs: Rozšíření Multi Vendor Marketplace pro plugin BA Book Everything promění tvůj rezervační web na tržiště.

en: Multi checkbox
cs: Vícenásobné zaškrtávací pole

en: Multi select
cs: Vícenásobný výběr

en: Murang’a
cs: Murang'a

en: My Account
cs: Můj účet

en: My Account page
cs: Stránka Můj účet

en: My Bookings
cs: Moje rezervace

en: My Profile
cs: Můj profil

en: M’Sila
cs: M'sila

en: Nairobi County
cs: Okres Nairobi

en: Name
cs: Jméno

en: Namibia
cs: Namibie

en: Namibian dollar
cs: Namibijský dolar

en: Navassa Island
cs: Ostrov Navassa

en: Negros Occidental
cs: Negros occidental

en: Negros Oriental
cs: Negros oriental

en: Nepal
cs: Nepál

en: Nepalese rupee
cs: Nepálská rupie

en: Netherlands
cs: Nizozemsko

en: Netherlands Antillean guilder
cs: Nizozemskoantilský gulden

en: New
cs: Nový

en: New %s
cs: Nové %s

en: New Age
cs: Nová věková kategorie

en: New Brunswick
cs: Nový Brunšvik

en: New Caledonia
cs: Nová Kaledonie

en: New Category
cs: Nová kategorie

en: New Coupon
cs: Nový kupon

en: New FAQ
cs: Nové FAQ

en: New Fee
cs: Nový poplatek

en: New Mexico
cs: Nové Mexiko

en: New Order
cs: Nová objednávka

en: New Order created
cs: Vytvořena nová objednávka

en: New Order is waiting for confirmation
cs: Nová objednávka čeká na potvrzení

en: New Password *
cs: Nové heslo *

en: New Place
cs: Nové místo

en: New Service
cs: Nová služba

en: New South Wales
cs: Nový Jižní Wales

en: New Taiwan dollar
cs: Tchajwanský dolar

en: New Taxonomy
cs: Nová taxonomie

en: New Territories
cs: Nová teritoria

en: New Valley
cs: Nové údolí

en: New Zealand
cs: Nový Zéland

en: New Zealand dollar
cs: Novozélandský dolar

en: New booking request
cs: Nová žádost o rezervaci

en: New booking request for %1$s
cs: Nová žádost o rezervaci pro %1$s

en: New order
cs: Nová objednávka

en: New order #%s
cs: Nová objednávka #%s

en: New order for confirmation
cs: Nová objednávka k potvrzení

en: New order to pay
cs: Nová objednávka k zaplacení

en: New rate
cs: Nová sazba

en: Newfoundland and Labrador
cs: Newfoundland a Labrador

en: Next &raquo;
cs: Další &raquo;

en: Next steps:
cs: Další kroky:

en: Nicaragua
cs: Nikaragua

en: Nicaraguan c&oacute;rdoba
cs: Nikaragujská córdoba

en: Nigeria
cs: Nigérie

en: Nigerian naira
cs: Nigerijská naira

en: No
cs: Ne

en: No %s found in Trash.
cs: Žádný %s nenalezen v koši.

en: No %s found.
cs: Žádný %s nenalezen.

en: No results were found for your request
cs: Pro tvůj požadavek nebyly nalezeny žádné výsledky

en: None
cs: Žádné

en: Norfolk Island
cs: Ostrov Norfolk

en: North Aegean
cs: Severní Egejské ostrovy

en: North America
cs: Severní Amerika

en: North Carolina
cs: Severní Karolína

en: North Dakota
cs: Severní Dakota

en: North East
cs: North east

en: North Korea
cs: Severní Korea

en: North Korean won
cs: Severokorejský won

en: North Macedonia
cs: Severní Makedonie

en: North Sinai
cs: Severní Sinaj

en: North West
cs: Severozápad

en: North-Western
cs: Severozápadní

en: Northern Cape
cs: Severní Kapsko

en: Northern Mariana Islands
cs: Severní Mariany

en: Northern Samar
cs: Severní Samar

en: Northern Territory
cs: Severní teritorium

en: Northwest Territories
cs: Severozápadní teritoria

en: Norway
cs: Norsko

en: Norwegian krone
cs: Norská koruna

en: Not found in Trash.
cs: Nenalezeno v koši.

en: Not found.
cs: Nenalezeno.

en: Nov
cs: Lis

en: Nova Scotia
cs: Nové Skotsko

en: November
cs: Listopad

en: Nuevo León
cs: Nuevo león

en: Number of decimal points shown in displayed prices
cs: Počet desetinných míst zobrazených v cenách

en: Number of items
cs: Počet položek

en: Number of the same rooms, cars, etc.
cs: Počet stejných pokojů, aut atd.

en: Number of uses
cs: Počet použití

en: Nusa Tenggara Barat
cs: Nusa tenggara barat

en: Nusa Tenggara Timur
cs: Nusa tenggara timur

en: Object booking
cs: Rezervace objektu

en: Object code (unique)
cs: Kód objektu (unikátní)

en: Oceania
cs: Oceánie

en: Oct
cs: Říj

en: October
cs: Říjen

en: Offer Ends:
cs: Nabídka končí:

en: Oita
cs: Óita

en: Okayama
cs: Okajama

en: Old Password *
cs: Staré heslo *

en: Oman
cs: Omán

en: Omani rial
cs: Ománský rijál

en: Only a-z letters allowed.
cs: Povolena jsou pouze písmena a-z.

en: Oporto
cs: Porto

en: Optional
cs: Volitelné

en: Optional fees
cs: Volitelné poplatky

en: Optional. Will be displayed before items
cs: Volitelné. Bude zobrazeno před položkami

en: Options
cs: Možnosti

en: Order
cs: Objednávka

en: Order #
cs: Objednávka č.

en: Order # %1$s was canceled
cs: Objednávka # %1$s byla zrušena

en: Order #%s
cs: Objednávka č. %s

en: Order #%s is canceled.
cs: Objednávka č. %s je zrušena.

en: Order #%s is confirmed.
cs: Objednávka č. %s je potvrzena.

en: Order #%s is rejected.
cs: Objednávka č. %s je odmítnuta.

en: Order #%s updated
cs: Objednávka #%s aktualizována

en: Order (1, 2, etc.), *required
cs: Pořadí (1, 2, atd.), *povinné

en: Order By
cs: Řadit podle

en: Order Number (unique)
cs: Číslo objednávky (unikátní)

en: Order canceled
cs: Objednávka zrušena

en: Order clarification from the administrator to the client
cs: Upřesnění objednávky od administrátora pro klienta

en: Order has been canceled
cs: Objednávka byla zrušena

en: Order items
cs: Položky objednávky

en: Order rejected
cs: Objednávka odmítnuta

en: Order updated
cs: Objednávka aktualizována

en: Order updated. Please, find details below.
cs: Objednávka aktualizována. Níže najdeš podrobnosti.

en: Orders
cs: Objednávky

en: Osaka
cs: Ósaka

en: Oum El Bouaghi
cs: Oum el bouaghi

en: Overview
cs: Přehled

en: Pakistan
cs: Pákistán

en: Pakistani rupee
cs: Pákistánská rupie

en: Palestinian Territory
cs: Palestinské území

en: Palmyra Atoll
cs: Atol Palmyra

en: Panamanian balboa
cs: Panamská balboa

en: Papua Barat
cs: Papua barat

en: Papua New Guinea
cs: Papua-Nová Guinea

en: Papua New Guinean kina
cs: Papuánská kina

en: Paraguayan guaran&iacute;
cs: Paraguayský guaraní

en: Parent
cs: Nadřazený

en: Parent %s
cs: Nadřazené %s

en: Parent %s:
cs: Nadřazené %s:

en: Parent Age
cs: Nadřazená věková kategorie

en: Parent Age:
cs: Nadřazená věková kategorie:

en: Parent Category
cs: Nadřazená kategorie

en: Parent Category:
cs: Nadřazená kategorie:

en: Parent Coupon:
cs: Nadřazený kupon:

en: Parent FAQ:
cs: Nadřazené FAQ:

en: Parent Fee:
cs: Nadřazený poplatek:

en: Parent Order:
cs: Nadřazená objednávka:

en: Parent Place:
cs: Nadřazené místo:

en: Parent Service:
cs: Nadřazená služba:

en: Parent Taxonomy
cs: Nadřazená taxonomie

en: Parent Taxonomy:
cs: Nadřazená taxonomie:

en: Password
cs: Heslo

en: Password:
cs: Heslo:

en: Pay Now
cs: Zaplatit nyní

en: Pay Now!
cs: Zaplať teď!

en: Pay by Coupon
cs: Zaplatit kuponem

en: Pay deposit amount
cs: Zaplatit zálohu

en: Pay deposit or full amount (the customer will choose)
cs: Zaplatit zálohu nebo plnou částku (zákazník si vybere)

en: Pay full amount
cs: Zaplatit plnou částku

en: Pay later
cs: Zaplatit později

en: Payment Method
cs: Způsob platby

en: Payment description
cs: Popis platby

en: Payment details
cs: Platební údaje

en: Payment model
cs: Platební model

en: Payment tab title
cs: Název záložky platby

en: Payments
cs: Platby

en: Peloponnese
cs: Peloponés

en: Pemba North
cs: Severní Pemba

en: Pemba South
cs: Jižní Pemba

en: Pending
cs: Čekající

en: Pennsylvania
cs: Pensylvánie

en: Per Page
cs: Na stránku

en: Percent,
cs: Procento,

en: Percentage
cs: Procento

en: Percentages from booking (only for per Booking service type)
cs: Procenta z rezervace (pouze pro typ služby za rezervaci)

en: Peruvian nuevo sol
cs: Peruánský nuevo sol

en: Philippine peso
cs: Filipínské peso

en: Philippines
cs: Filipíny

en: Place
cs: Místo

en: Place 1
cs: Místo 1

en: Place 2
cs: Místo 2

en: Place of currency symbol in displayed prices
cs: Umístění symbolu měny v zobrazených cenách

en: Places booking
cs: Rezervace míst

en: Please click the button below to cancel the order:
cs: Pro zrušení objednávky klikni na tlačítko níže:

en: Please click the button below to confirm changes to the order:
cs: Pro potvrzení změn v objednávce klikni na tlačítko níže:

en: Please click the button below to confirm the order:
cs: Pro potvrzení objednávky klikni na tlačítko níže:

en: Please click the button below to reject the order:
cs: Pro odmítnutí objednávky klikni na tlačítko níže:

en: Please describe below any changes to the booking that the client will need to confirm:
cs: Níže popiš jakékoli změny v rezervaci, které bude klient muset potvrdit:

en: Please fill in all the data.
cs: Prosím vyplň všechny údaje.

en: Please login or register to continue your booking
cs: Pro pokračování v rezervaci se prosím přihlas nebo zaregistruj

en: Please, confirm or reject this Order.
cs: Prosím, potvrď nebo odmítni tuto objednávku.

en: Please, fill in the correct data
cs: Prosím, vyplň správná data

en: Poland
cs: Polsko

en: Polish z&#x142;oty
cs: Polský zlotý

en: Pondicherry (Puducherry)
cs: Pondicherry (puducherry)

en: Port Said
cs: Port said

en: Portugal
cs: Portugalsko

[ctx: Post Type General Name]
en: Coupons
cs: Kupony

[ctx: Post Type General Name]
en: Fee
cs: Poplatek

[ctx: Post Type General Name]
en: Orders
cs: Objednávky

[ctx: Post Type General Name]
en: Places
cs: Místa

[ctx: Post Type General Name]
en: Services
cs: Služby

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Coupon
cs: Kupon

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Fee
cs: Poplatek

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Order
cs: Objednávka

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Place
cs: Místo

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Service
cs: Služba

en: Post date
cs: Datum příspěvku

en: Post modified date
cs: Datum úpravy příspěvku

en: Pound sterling
cs: Britská libra

en: Prefix for custom taxonomies (*before changing this option it is required to remove all custom taxonomies)
cs: Prefix pro vlastní taxonomie (*před změnou této možnosti je nutné odstranit všechny vlastní taxonomie)

en: Prepaid amount
cs: Předplacená částka

en: Prepaid received
cs: Předplatné přijato

en: Prepaid received,
cs: Přijatá záloha,

en: Prepopulates the date field on the booking form, starting with the nearest available date
cs: Předvyplnit pole data v rezervačním formuláři, začínající nejbližším dostupným datem

en: Price
cs: Cena

en: Price Cut %d%% off applied
cs: Sleva %d%% uplatněna

en: Price from:
cs: Cena od:

en: Price type
cs: Typ ceny

en: Prices
cs: Ceny

en: Prices
cs: Ceny

en: Prince Edward Island
cs: Ostrov prince Edwarda

en: Puerto Rico
cs: Portoriko

en: Qatar
cs: Katar

en: Qatari riyal
cs: Katarský rijál

en: Question 2?
cs: Otázka 2?

en: Questions & Answers
cs: Otázky a odpovědi

en: Questions & Answers section
cs: Sekce otázek a odpovědí

en: Radio
cs: Přepínač

en: Rate Title:
cs: Název sazby:

en: Rate applies to days:
cs: Sazba platí pro dny:

en: Rating
cs: Hodnocení

en: Rating:
cs: Hodnocení:

en: Re-type Email
cs: Znovu zadej email

en: Recalculate Rating
cs: Přepočítat hodnocení

en: Recalculate rating
cs: Přepočítat hodnocení

en: Recurrent custom (weekly schedule for tours, events, etc.)
cs: Opakovaná vlastní (týdenní rozvrh pro prohlídky, události atd.)

en: Red Sea
cs: Rudé moře

en: Refresh the page
cs: Obnovit stránku

en: Reggio Calabria
cs: Reggio calabria

en: Reggio Emilia
cs: Reggio emilia

en: Reject
cs: Odmítnout

en: Reject Order
cs: Odmítnout objednávku

en: Related items
cs: Související položky

en: Remove %s
cs: Odebrat %s

en: Remove Coupon
cs: Odstranit kupón

en: Remove all prices from availability calendar
cs: Odstranit všechny ceny z kalendáře dostupnosti

en: Remove availability calendar from booking object pages
cs: Odstranit kalendář dostupnosti ze stránek rezervačních objektů

en: Remove date
cs: Odstranit datum

en: Remove default login/register form from "My account" page (this allows to use a third party login form shortcode into the "My account" page content)
cs: Odstranit výchozí přihlašovací/registrační formulář ze stránky „Můj účet“ (to umožňuje použít shortcode přihlašovacího formuláře třetí strany v obsahu stránky „Můj účet“)

en: Remove google map from booking object pages
cs: Odstranit google mapu ze stránek rezervačních objektů

en: Remove guest data
cs: Odstranit údaje o hostovi

en: Remove guests from booking form
cs: Odebrat hosty z formuláře rezervace

en: Remove image
cs: Odstranit obrázek

en: Remove meeting point
cs: Odebrat místo setkání

en: Remove price details on hover from availability calendar
cs: Odstranit podrobnosti o ceně při najetí myší z kalendáře dostupnosti

en: Remove search query arguments from booking item links on the search result page
cs: Odstranit argumenty vyhledávacího dotazu z odkazů na položky rezervace na stránce výsledků vyhledávání

en: Remove unitegallery from booking object pages
cs: Odstranit unitegallery ze stránek rezervačních objektů

en: Reply to Comment
cs: Odpovědět na komentář

en: Request Payment
cs: Požádat o platbu

en: Request a reservation
cs: Požádat o rezervaci

en: Request for price and details
cs: Žádost o cenu a podrobnosti

en: Require full payment when there are less than specified number of days left before the start of the booking (days, optional)
cs: Vyžadovat plnou platbu, když zbývá méně než zadaný počet dní do začátku rezervace (dny, volitelné)

en: Reservations
cs: Rezervace

en: Reset password
cs: Obnovit heslo

en: Reset settings
cs: Resetovat nastavení

en: Return search results without checking availability if no dates are specified
cs: Vrátit výsledky vyhledávání bez kontroly dostupnosti, pokud nejsou zadána data

en: Reunion
cs: Réunion

en: Reviews
cs: Recenze

en: Reviews comment template (leave empty to use the default "/comments.php")
cs: Šablona komentářů recenzí (ponechte prázdné pro použití výchozí „/comments.php“)

en: Right
cs: Vpravo

en: Right with space
cs: Vpravo s mezerou

en: River Gee
cs: River gee

en: Romania
cs: Rumunsko

en: Romanian leu
cs: Rumunské leu

en: Russia
cs: Rusko

en: Russian ruble
cs: Ruský rubl

en: Rwandan franc
cs: Rwandský frank

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
cs: Svatý Tomáš a Princův ostrov

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe dobra
cs: Svatotomášská dobra

en: Sa
cs: So

en: Saint Andrew
cs: Saint andrew

en: Saint Ann
cs: Saint ann

en: Saint Barth&eacute;lemy
cs: Svatý Bartoloměj

en: Saint Catherine
cs: Saint catherine

en: Saint Elizabeth
cs: Saint elizabeth

en: Saint Helena
cs: Svatá Helena

en: Saint Helena pound
cs: Svatohelenská libra

en: Saint James
cs: Saint james

en: Saint Kitts and Nevis
cs: Svatý Kryštof a Nevis

en: Saint Lucia
cs: Svatá Lucie

en: Saint Martin (Dutch part)
cs: Svatý Martin (nizozemská část)

en: Saint Martin (French part)
cs: Svatý Martin (francouzská část)

en: Saint Mary
cs: Saint mary

en: Saint Pierre and Miquelon
cs: Saint Pierre a Miquelon

en: Saint Thomas
cs: Saint thomas

en: Saint Vincent and the Grenadines
cs: Svatý Vincenc a Grenadiny

en: Samoan t&#x101;l&#x101;
cs: Samojská tala

en: Santorini, Greece
cs: Santorini, Řecko

en: Sat
cs: So

en: Saudi Arabia
cs: Saúdská Arábie

en: Saudi riyal
cs: Saúdský rijál

en: Save
cs: Uložit

en: Save changes in fields
cs: Uložit změny v polích

en: Save schedule
cs: Uložit rozvrh

en: Schedule
cs: Rozvrh

en: Schedule section
cs: Sekce rozvrhu

en: Search
cs: Hledat

en: Search
cs: Hledat

en: Search %s
cs: Hledat %s

en: Search Ages
cs: Hledat věkové kategorie

en: Search Categories
cs: Hledat kategorie

en: Search Coupon
cs: Hledat kupon

en: Search FAQ
cs: Hledat FAQ

en: Search Fee
cs: Hledat poplatek

en: Search Form
cs: Vyhledávací formulář

en: Search Form builder
cs: Tvůrce vyhledávacího formuláře

en: Search Now
cs: Hledat

en: Search Order
cs: Hledat objednávku

en: Search Place
cs: Hledat místo

en: Search Service
cs: Hledat službu

en: Search Taxonomies
cs: Hledat taxonomie

en: Search form
cs: Vyhledávací formulář

en: Search form Tabs
cs: Záložky vyhledávacího formuláře

en: Search result
cs: Výsledek hledání

en: Search result view
cs: Zobrazení výsledků vyhledávání

en: Search result: items per page
cs: Výsledky vyhledávání: položek na stránku

en: Section background image
cs: Obrázek pozadí sekce

en: Section text
cs: Text sekce

en: Section title
cs: Nadpis sekce

en: Select address
cs: Vybrat adresu

en: Select base currency
cs: Vybrat základní měnu

en: Select category to setup other post fields
cs: Vyberte kategorii pro nastavení dalších polí příspěvku

en: Select map marker
cs: Vybrat značku mapy

en: Select meeting point
cs: Vybrat místo setkání

en: Select search result page
cs: Vybrat stránku výsledků vyhledávání

en: Select...
cs: Vybrat...

en: Selected items are not available
cs: Vybrané položky nejsou dostupné

en: Send
cs: Odeslat

en: Sep
cs: Zář

en: September
cs: Září

en: Serbia
cs: Srbsko

en: Serbian dinar
cs: Srbský dinár

en: Service per booking
cs: Služba za rezervaci

en: Service per person
cs: Služba za osobu

en: Service selection method
cs: Metoda výběru služeb

en: Service type
cs: Typ služby

en: Services
cs: Služby

en: Services page
cs: Stránka služeb

en: Services section
cs: Sekce služeb

en: Services title
cs: Název služeb

en: Set "date to" to N days from the current date by default (leave blank to avoid setting a default date)
cs: Nastavit „datum do“ na N dní od aktuálního data jako výchozí (ponechte prázdné, pokud nechcete nastavit výchozí datum)

en: Set the current date in the "date from" field by default
cs: Nastavit aktuální datum v poli „datum od“ jako výchozí

en: Setup Demo Content
cs: Nastavit demo obsah

en: Setup ages and taxonomies...
cs: Nastavení věkových kategorií a taxonomií...

en: Setup available days template
cs: Nastavit šablonu dostupných dnů

en: Setup images...
cs: Nastavení obrázků...

en: Setup places, service and FAQ posts ...
cs: Nastavení míst, služeb a FAQ příspěvků...

en: Setup rules, categories, booking object posts...
cs: Nastavení pravidel, kategorií, příspěvků rezervačních objektů...

en: Seychelles
cs: Seychely

en: Seychellois rupee
cs: Seychelská rupie

en: Shanghai / 上海
cs: Šanghaj / 上海

en: Shiga
cs: Šiga

en: Shimane
cs: Šimane

en: Shizuoka
cs: Šizuoka

en: Shop admin email (site admin email by default)
cs: Email administrátora obchodu (ve výchozím nastavení email administrátora webu)

en: Show "Pay now" button on the confirmation page if the order has "payment expected" or "draft" status
cs: Zobrazit tlačítko „Zaplatit nyní“ na stránce potvrzení, pokud má objednávka stav „očekávaná platba“ nebo „koncept“

en: Show Booking form on the booking item page
cs: Zobrazit rezervační formulář na stránce rezervační položky

en: Show Search filter reset button
cs: Zobrazit tlačítko pro reset filtru vyhledávání

en: Show Search form
cs: Zobrazit vyhledávací formulář

en: Show a reload page button on the confirmation page if the order has "payment processing" or "payment expected" status
cs: Zobrazit tlačítko pro obnovení stránky na stránce potvrzení, pokud má objednávka stav „zpracování platby“ nebo „očekávaná platba“

en: Show all rates in the price details on hover on the availability calendar
cs: Zobrazit všechny sazby v podrobnostech o ceně při najetí myší na kalendář dostupnosti

en: Show booking object post content in tabs?
cs: Zobrazit obsah příspěvku rezervačního objektu v záložkách?

en: Show items which are available from selected date.
cs: Zobrazit položky, které jsou dostupné od vybraného data.

en: Show items which are available up to selected date.
cs: Zobrazit položky, které jsou dostupné do vybraného data.

en: Show price range picker in Advanced field
cs: Zobrazit výběr cenového rozsahu v pokročilém poli

en: Show reviews in tab on booking object page?
cs: Zobrazit recenze v záložce na stránce rezervačního objektu?

en: Show selected items only. Input item title to see suggestions
cs: Zobrazit pouze vybrané položky. Zadej název položky pro zobrazení návrhů

en: Shows a price filter slider in a widget which lets you narrow down the list of shown items
cs: Zobrazí posuvník cenového filtru ve widgetu, který ti umožní zúžit seznam zobrazených položek

en: Sidi Bel Abbès
cs: Sidi bel abbès

en: Sierra Leonean leone
cs: Sierraleonský leone

en: Sign Out
cs: Odhlásit se

en: Sign in
cs: Přihlásit se

en: Sign up
cs: Registrovat se

en: Singapore
cs: Singapur

en: Singapore dollar
cs: Singapurský dolar

en: Single custom (one-time events, etc.)
cs: Jednorázová vlastní (jednorázové události atd.)

en: Single radio
cs: Jednoduchý přepínač

en: Single rating
cs: Jednotlivé hodnocení

en: Single select
cs: Jednoduchý výběr

en: Slideshow Image
cs: Obrázek prezentace

en: Slideshow Images
cs: Obrázky prezentace

en: Slovakia
cs: Slovensko

en: Slovenia
cs: Slovinsko

en: Sofia-Grad
cs: Sofia-grad

en: Solomon Islands
cs: Šalamounovy ostrovy

en: Solomon Islands dollar
cs: Šalamounský dolar

en: Somali shilling
cs: Somálský šilink

en: Somalia
cs: Somálsko

en: Some of the plugins you’re using have not been tested with the latest version of %1$s (%2$s). To avoid issues, make sure they are all up to date and compatible before updating %1$s.
cs: Některé z pluginů, které používáš, nebyly testovány s nejnovější verzí %1$s (%2$s). Aby se předešlo problémům, ujisti se, že jsou všechny aktuální a kompatibilní před aktualizací %1$s.

en: Sorry, but your selected items are not available for selected dates/times. Please, search another dates/times or items and create new order.
cs: Omlouváme se, ale tvé vybrané položky nejsou dostupné pro vybraná data/časy. Prosím, hledej jiná data/časy nebo položky a vytvoř novou objednávku.

en: Sorry, no terms could be found.
cs: Omlouváme se, nebyly nalezeny žádné položky.

en: Souk Ahras
cs: Souk ahras

en: South Aegean
cs: Jižní Egejské ostrovy

en: South Africa
cs: Jihoafrická republika

en: South African rand
cs: Jihoafrický rand

en: South America
cs: Jižní Amerika

en: South Australia
cs: Jižní Austrálie

en: South Carolina
cs: Jižní Karolína

en: South Cotabato
cs: Jižní Cotabato

en: South Dakota
cs: Jižní Dakota

en: South Georgia/Sandwich Islands
cs: Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy

en: South Korea
cs: Jižní Korea

en: South Korean won
cs: Jihokorejský won

en: South Sinai
cs: Jižní Sinaj

en: South Sudan
cs: Jižní Súdán

en: South Sudanese pound
cs: Jihosúdánská libra

en: Southern
cs: Jižní

en: Southern Leyte
cs: Jižní Leyte

en: Spain
cs: Španělsko

en: Sri Lanka
cs: Srí Lanka

en: Sri Lankan rupee
cs: Srílanská rupie

en: Start Time
cs: Čas začátku

en: Start at
cs: Začátek v

en: Start days:
cs: Počáteční dny:

en: State
cs: Stát

en: Status
cs: Stav

en: Step
cs: Krok

en: Step title
cs: Název kroku

en: Stop booking
cs: Zastavit rezervace

en: Stop booking .. hours before the start
cs: Zastavit rezervace .. hodin před začátkem

en: Stop booking .. hours before the start (applied to recurrent custom booking period only)
cs: Zastavit rezervace .. hodin před začátkem (platí pouze pro opakované vlastní rezervační období)

en: Stop booking .. hours before the start (optional)
cs: Zastavit rezervace .. hodin před začátkem (volitelné)

en: Street, etc.
cs: Ulice atd.

en: Style particular content element differently - add a class name and refer to it in custom CSS.
cs: Stylizuj konkrétní prvek obsahu jinak - přidej název třídy a odkaž na něj ve vlastním CSS.

en: Su
cs: Ne

en: Subject
cs: Předmět

en: Submit Reply
cs: Odeslat odpověď

en: Subtotal:
cs: Mezisoučet:

en: Success!
cs: Úspěch!

en: Sud Sardegna
cs: Sud sardegna

en: Sudan
cs: Súdán

en: Sudanese pound
cs: Súdánská libra

en: Sulawesi Barat
cs: Sulawesi barat

en: Sulawesi Selatan
cs: Sulawesi selatan

en: Sulawesi Tengah
cs: Sulawesi tengah

en: Sulawesi Tenggara
cs: Sulawesi tenggara

en: Sulawesi Utara
cs: Sulawesi utara

en: Sumatera Barat
cs: Sumatera barat

en: Sumatera Selatan
cs: Sumatera selatan

en: Sumatera Utara
cs: Sumatera utara

en: Sun
cs: Ne

en: Suriname
cs: Surinam

en: Surinamese dollar
cs: Surinamský dolar

en: Svalbard and Jan Mayen
cs: Špicberky a Jan Mayen

en: Swazi lilangeni
cs: Svazijské lilangeni

en: Swaziland
cs: Svazijsko

en: Sweden
cs: Švédsko

en: Swedish krona
cs: Švédská koruna

en: Swiss franc
cs: Švýcarský frank

en: Switzerland
cs: Švýcarsko

en: Syria
cs: Sýrie

en: Syrian pound
cs: Syrská libra

en: Szabolcs-Szatmár-Bereg
cs: Szabolcs-szatmár-bereg

en: Tab Title:
cs: Název záložky:

en: Tab slug:
cs: Slug záložky:

en: Taita-Taveta
cs: Taita-taveta

en: Taiwan
cs: Tchaj-wan

en: Tajikistan
cs: Tádžikistán

en: Tajikistani somoni
cs: Tádžický somoni

en: Tamil Nadu
cs: Tamil nadu

en: Tana River
cs: Tana river

en: Tanzania
cs: Tanzanie

en: Tanzanian shilling
cs: Tanzanský šilink

en: Tasmania
cs: Tasmánie

en: Tawi-Tawi
cs: Tawi-tawi

en: Taxes
cs: Daně

en: Taxes title
cs: Název daní

en: Taxes, %
cs: Daně, %

en: Taxonomies
cs: Taxonomie

en: Taxonomies Metabox
cs: Metabox taxonomií

en: Taxonomies and Other fields
cs: Taxonomie a další pole

en: Taxonomy
cs: Taxonomie

en: Taxonomy archive page: items per page
cs: Stránka archivu taxonomie: položek na stránku

en: Taxonomy:
cs: Taxonomie:

en: Tehran  (تهران)
cs: Tehran (تهران)

en: Terms & Conditions
cs: Obchodní podmínky

en: Terms & Conditions page
cs: Stránka Podmínek a ujednání

en: Terms selection mode
cs: Režim výběru termínů

en: Tested up to %s version
cs: Testováno až do verze %s

en: Th
cs: Čt

en: Thai baht
cs: Thajský baht

en: Thailand
cs: Thajsko

en: Thank you for registration! Check email for your password.
cs: Děkujeme za registraci! Zkontroluj svůj email, kde najdeš heslo.

en: Tharaka-Nithi
cs: Tharaka-nithi

en: The order has been canceled:
cs: Objednávka byla zrušena:

en: Thessaly
cs: Thesálie

en: This email already exists
cs: Tento email již existuje

en: This order is paid by coupon! You can complete the order
cs: Tato objednávka je zaplacena kuponem! Můžeš dokončit objednávku

en: This tool will allow you to setup demo content to make it easy to get started with the BA Book Everything plugin. Demo content includes: booking rules, ages, features taxonomy, categories, service posts, places posts, FAQ posts and booking object posts. Please do not close this page during the installation of demo content.
cs: Tento nástroj ti umožní nastavit demo obsah pro snadné začátky s pluginem BA Book Everything. Demo obsah zahrnuje: pravidla rezervací, věkové kategorie, taxonomii funkcí, kategorie, příspěvky služeb, příspěvky míst, příspěvky FAQ a příspěvky rezervačních objektů. Prosím, nezavírej tuto stránku během instalace demo obsahu.

en: This username already exists
cs: Toto uživatelské jméno již existuje

en: Thousand Separator of displayed prices
cs: Oddělovač tisíců v zobrazených cenách

en: Thu
cs: Čt

en: Tickets booking
cs: Rezervace vstupenek

en: Tickets:
cs: Vstupenky:

en: Time from:
cs: Čas od:

en: Time to:
cs: Čas do:

en: Time:
cs: Čas:

en: Timor-Leste
cs: Východní Timor

en: Title
cs: Název

en: Title Icon
cs: Ikona nadpisu

en: Title for mandatory services section
cs: Název pro sekci povinných služeb

en: Title for optional services section
cs: Název pro sekci volitelných služeb

en: Title:
cs: Název:

en: Titles color
cs: Barva nadpisů

en: Tizi Ouzou
cs: Tizi ouzou

en: To:
cs: Do:

en: Tochigi
cs: Točigi

en: Tokushima
cs: Tokušima

en: Tokyo
cs: Tokio

en: Tongan pa&#x2bb;anga
cs: Tonžská paʻanga

en: Total amount
cs: Celková částka

en: Total amount,
cs: Celková částka,

en: Total:
cs: Celkem:

en: Total:
cs: Celkem:

en: Tourist
cs: Turista

en: Toyama
cs: Tojama

en: Trans Nzoia
cs: Trans nzoia

en: Transnistrian ruble
cs: Podněsterský rubl

en: Trieste
cs: Terst

en: Trinidad and Tobago
cs: Trinidad a Tobago

en: Trinidad and Tobago dollar
cs: Trinidadský dolar

en: Tu
cs: Út

en: Tue
cs: Út

en: Tunisia
cs: Tunisko

en: Tunisian dinar
cs: Tuniský dinár

en: Turkey
cs: Turecko

en: Turkish lira
cs: Turecká lira

en: Turkmenistan
cs: Turkmenistán

en: Turkmenistan manat
cs: Turkmenský manat

en: Turks and Caicos Islands
cs: Turks a Caicos

[ctx: US state of Georgia]
en: Georgia
cs: Georgie

en: UTA Găgăuzia
cs: UTA găgăuzia

en: Uasin Gishu
cs: Uasin gishu

en: Ugandan shilling
cs: Ugandský šilink

en: Ukraine
cs: Ukrajina

en: Ukrainian hryvnia
cs: Ukrajinská hřivna

en: United Arab Emirates
cs: Spojené arabské emiráty

en: United Arab Emirates dirham
cs: Dirham Spojených arabských emirátů

en: United Kingdom (UK)
cs: Spojené království (UK)

en: United States (US)
cs: Spojené státy (US)

en: United States (US) Minor Outlying Islands
cs: Menší odlehlé ostrovy USA

en: United States dollar
cs: Americký dolar

en: Unknown
cs: Neznámé

en: Update %s
cs: Aktualizovat %s

en: Update Age
cs: Aktualizovat věkovou kategorii

en: Update Category
cs: Aktualizovat kategorii

en: Update Comment
cs: Aktualizovat komentář

en: Update Coupon
cs: Aktualizovat kupon

en: Update FAQ
cs: Aktualizovat FAQ

en: Update Fee
cs: Aktualizovat poplatek

en: Update Order
cs: Aktualizovat objednávku

en: Update Place
cs: Aktualizovat místo

en: Update Service
cs: Aktualizovat službu

en: Update Taxonomy
cs: Aktualizovat taxonomii

en: Update password
cs: Aktualizovat heslo

en: Update profile
cs: Aktualizovat profil

en: Update rule
cs: Aktualizovat pravidlo

en: Upload
cs: Nahrát

en: Upload Image
cs: Nahrát obrázek

en: Upload or add multiple images.
cs: Nahrajte nebo přidejte více obrázků.

en: Upper East
cs: Upper east

en: Upper West
cs: Upper west

en: Uruguayan peso
cs: Uruguayské peso

en: Use "OR" logic when searching among taxonomy terms
cs: Použít logiku „NEBO“ při vyhledávání mezi termíny taxonomie

en: Use Age categories for prices?
cs: Použít věkové kategorie pro ceny?

en: Use Ages
cs: Použít věkové kategorie

en: Use Gutenberg for booking object posts
cs: Použít Gutenberg pro příspěvky rezervačních objektů

en: Use global settings
cs: Použít globální nastavení

en: Use minimized version of the main CSS file
cs: Použít minimalizovanou verzi hlavního CSS souboru

en: Use minimized version of the main JS file
cs: Použít minimalizovanou verzi hlavního JS souboru

en: Use only the main age to calculate the total number of guests in conditional prices
cs: Použít pouze hlavní věk pro výpočet celkového počtu hostů v podmíněných cenách

en: Used
cs: Použitý

en: Used if previous field value > 1
cs: Použije se, pokud je hodnota předchozího pole > 1

en: User email
cs: Email uživatele

en: User message
cs: Zpráva uživatele

en: User must fill all extended guest data to finish order
cs: Uživatel musí vyplnit všechna rozšířená data o hostech pro dokončení objednávky

en: User name
cs: Uživatelské jméno

en: User will be prompted to enter names off all guest in order
cs: Uživatel bude vyzván k zadání jmen všech hostů v pořadí

en: Username or email
cs: Uživatelské jméno nebo email

en: Username*
cs: Uživatelské jméno*

en: Uttar Pradesh
cs: Uttar pradesh

en: Uzbekistan
cs: Uzbekistán

en: Uzbekistani som
cs: Uzbecký som

en: Value purchase
cs: Výhodný nákup

en: Vanuatu vatu
cs: Vanuatské vatu

en: Vatican
cs: Vatikán

en: Venezia
cs: Benátky

en: Venezuelan bol&iacute;var
cs: Venezuelský bolívar

en: Verbano-Cusio-Ossola
cs: Verbano-cusio-ossola

en: Vibo Valentia
cs: Vibo valentia

en: Vientiane Province
cs: Provincie Vientiane

en: Vietnamese &#x111;&#x1ed3;ng
cs: Vietnamský dong

en: View
cs: Zobrazit

en: View Coupon
cs: Zobrazit kupon

en: View FAQ
cs: Zobrazit FAQ

en: View Fee
cs: Zobrazit poplatek

en: View Order
cs: Zobrazit objednávku

en: View Place
cs: Zobrazit místo

en: View Service
cs: Zobrazit službu

en: Virgin Islands (British)
cs: Panenské ostrovy (britské)

en: Virgin Islands (US)
cs: Panenské ostrovy (US)

en: Virginia
cs: Virginie

en: Waiting before delete orders with "payment processing" status, minutes
cs: Čekání před smazáním objednávek se stavem „zpracování platby“, minuty

en: Wakayama
cs: Wakajama

en: Wake Island
cs: Ostrov Wake

en: Walking
cs: Pěšky

en: Wallis and Futuna
cs: Wallis a Futuna

en: We
cs: St

en: Wed
cs: St

en: West African CFA franc
cs: Západoafrický CFA frank

en: West Bengal
cs: West bengal

en: West Greece
cs: Západní Řecko

en: West Macedonia
cs: Západní Makedonie

en: West Pokot
cs: West pokot

en: West Virginia
cs: Západní Virginie

en: Western Australia
cs: Západní Austrálie

en: Western Cape
cs: Západní Kapsko

en: Western North
cs: Western north

en: Western Sahara
cs: Západní Sahara

en: When service price is 0 display
cs: Když je cena služby 0, zobrazit

en: When:
cs: Kdy:

en: Will be shown in the order details and in emails to the client
cs: Bude zobrazeno v detailech objednávky a v emailech klientovi

en: Will be used by default if both amount and percent fields filled.
cs: Bude použito jako výchozí, pokud jsou vyplněna obě pole - částka i procento.

en: With sorting option
cs: S možností řazení

en: With the smallest number will be the main age, others will be sorted by ASC
cs: S nejmenším číslem bude hlavní věk, ostatní budou seřazeny vzestupně

en: Yamagata
cs: Jamagata

en: Yamaguchi
cs: Jamaguči

en: Yamanashi
cs: Jamanaši

en: Yemen
cs: Jemen

en: Yemeni rial
cs: Jemenský rijál

en: Yes
cs: Ano

en: Yes (for 1 month basic booking period and pay full amount mode only)
cs: Ano (pouze pro základní rezervační období 1 měsíc a režim platby plné částky)

en: You are using an unregistered version of %1$s and are not receiving compatibility and security updates. %2$sRegister now%3$s
cs: Používáte neregistrovanou verzi %1$s a nedostáváte aktualizace kompatibility a zabezpečení. %2$sZaregistrujte se nyní%3$s

en: You could pay after the items availability confirmation! <br> Confirmation will be sent to your e-mail. <br> Amount to pay online will be %s.
cs: Můžeš zaplatit po potvrzení dostupnosti položek! <br> Potvrzení bude zasláno na tvůj e-mail. <br> Částka k online úhradě bude %s.

en: You have new booking request. Please, find details below.
cs: Máš novou žádost o rezervaci. Níže najdeš podrobnosti.

en: You have new order. Please, find details below.
cs: Máš novou objednávku. Níže najdeš podrobnosti.

en: You have to edit "Terms & Conditions" page to replace this start content with your own.
cs: Musíš upravit stránku „Obchodní podmínky“, abys nahradil tento výchozí obsah svým vlastním.

en: You may like
cs: Mohlo by se ti líbit

en: Your account details
cs: Údaje tvého účtu

en: Your booking has not been paid or confirmed. Follow the link to complete your booking.
cs: Tvá rezervace nebyla zaplacena ani potvrzena. Klikni na odkaz pro dokončení rezervace.

en: Your contacts
cs: Tvoje kontakty

en: Your email
cs: Tvůj email

en: Your email*
cs: Tvůj email*

en: Your message has been sent! Thank you!
cs: Tvá zpráva byla odeslána! Děkujeme!

en: Your name
cs: Tvé jméno

en: Your order #%s
cs: Tvá objednávka #%s

en: Your order #%s is updated
cs: Tvá objednávka #%s byla aktualizována

en: Your order has been canceled
cs: Tvá objednávka byla zrušena

en: Your order has been confirmed and your payment is being processed. Thank you!
cs: Tvoje objednávka byla potvrzena a tvá platba se zpracovává. Děkujeme!

en: Your order has been received
cs: Tvá objednávka byla přijata

en: Your order has been updated
cs: Tvá objednávka byla aktualizována

en: Your order is completed and received, and a confirmation email was sent to you. You will pay the full amount later. Thank you!
cs: Tvoje objednávka je dokončena a přijata, a byl ti zaslán potvrzovací email. Celou částku zaplatíš později. Děkujeme!

en: Your order is completed, your payment has been received, and a confirmation email was sent to you. Thank you!
cs: Tvoje objednávka je dokončena, tvá platba byla přijata a byl ti zaslán potvrzovací email. Děkujeme!

en: Your order is confirmed, but not completed. To complete your order, please, click the link below to make a payment.
cs: Tvoje objednávka je potvrzena, ale není dokončena. Pro dokončení objednávky klikni na odkaz níže a proveď platbu.

en: Your order is waiting for payment
cs: Tvá objednávka čeká na platbu

en: Your order is waiting for the availability confirmation, you will be notified by email when it's ready. Thank you!
cs: Tvoje objednávka čeká na potvrzení dostupnosti, budeš informován emailem, až bude připravena. Děkujeme!

en: Your order was canceled
cs: Tvá objednávka byla zrušena

en: Your password has been reset
cs: Tvé heslo bylo resetováno

en: Your password has been reset.
cs: Tvé heslo bylo resetováno.

en: Yukon Territory
cs: Yukonské teritorium

en: Zambia
cs: Zambie

en: Zambian kwacha
cs: Zambijská kwacha

en: Zanzibar North
cs: Severní Zanzibar

en: Zanzibar South
cs: Jižní Zanzibar

en: Zanzibar West
cs: Západní Zanzibar

en: Zürich
cs: Curych

en: active
cs: aktivní

[ctx: add new on admin bar]
en: Coupon
cs: Kupon

[ctx: add new on admin bar]
en: Fee
cs: Poplatek

[ctx: add new on admin bar]
en: Orders
cs: Objednávky

[ctx: add new on admin bar]
en: Places
cs: Místa

[ctx: add new on admin bar]
en: Services
cs: Služby

en: add time
cs: přidat čas

[ctx: admin menu]
en: Coupons
cs: Kupony

[ctx: admin menu]
en: Fees
cs: Poplatky

[ctx: admin menu]
en: Orders
cs: Objednávky

[ctx: admin menu]
en: Places
cs: Místa

[ctx: admin menu]
en: Services
cs: Služby

[ctx: admin modal messages]
en: Are you sure?
cs: Jsi si jistý?

[ctx: admin modal messages]
en: Cancel
cs: Zrušit

[ctx: admin modal messages]
en: Delete
cs: Smazat

[ctx: admin modal messages]
en: Done!
cs: Hotovo!

[ctx: admin modal messages]
en: Oops...
cs: Jejda...

[ctx: admin modal messages]
en: Save
cs: Uložit

[ctx: admin modal messages]
en: Save rate
cs: Uložit sazbu

[ctx: admin modal messages]
en: Something went wrong!
cs: Něco se pokazilo!

[ctx: admin modal messages]
en: The page will be reloaded
cs: Stránka bude znovu načtena

en: advanced field
cs: pokročilé pole

en: any unique character set for identification
cs: jakýkoliv unikátní soubor znaků pro identifikaci

en: applies to all prices
cs: platí pro všechny ceny

en: availability confirmation
cs: potvrzení dostupnosti

[ctx: booking form]
en: Maximum number of guests:
cs: Maximální počet hostů:

[ctx: booking form]
en: Minimum number of guests:
cs: Minimální počet hostů:

[ctx: booking object]
en: Add Coupon
cs: Přidat kupon

[ctx: booking object]
en: Add FAQ
cs: Přidat FAQ

[ctx: booking object]
en: Add Fee
cs: Přidat poplatek

[ctx: booking object]
en: Add Order
cs: Přidat objednávku

[ctx: booking object]
en: Add Place
cs: Přidat místo

[ctx: booking object]
en: Add Service
cs: Přidat službu

en: by %d reviews
cs: podle %d recenzí

en: canceled
cs: zrušeno

en: categories:
cs: kategorie:

en: completed
cs: dokončeno

en: customer confirmation
cs: potvrzení zákazníka

[ctx: customer_confirmation]
en: Your order is confirmed, but not completed. To complete your order, please click the button below to make a payment
cs: Tvá objednávka je potvrzena, ale není dokončena. Pro dokončení objednávky klikni na tlačítko níže a proveď platbu

[ctx: daterangepicker]
en: Apply
cs: Použít

[ctx: daterangepicker]
en: Cancel
cs: Zrušit

[ctx: daterangepicker]
en: Custom
cs: Vlastní

[ctx: daterangepicker]
en: From
cs: Od

[ctx: daterangepicker]
en: To
cs: Do

[ctx: daterangepicker]
en: W
cs: S

en: day
cs: den

en: day/night
cs: den/noc

en: days
cs: dny

en: days/nights
cs: dny/noci

en: deposit
cs: záloha

en: deposit and full
cs: záloha a plná částka

[ctx: district]
en: Belgrade
cs: Bělehrad

[ctx: district]
en: Central Banat
cs: Centrální Banát

[ctx: district]
en: Danube
cs: Dunaj

[ctx: district]
en: Kosovo-Pomoravlje
cs: Kosovo-Pomoraví

[ctx: district]
en: North Banat
cs: Severní Banát

[ctx: district]
en: North Bačka
cs: Severní Bačka

[ctx: district]
en: Pomoravlje
cs: Pomoraví

[ctx: district]
en: South Banat
cs: Jižní Banát

[ctx: district]
en: South Bačka
cs: Jižní Bačka

[ctx: district]
en: West Bačka
cs: Západní Bačka

en: draft
cs: koncept

en: example
cs: příklad

en: find closest location
cs: najít nejbližší místo

en: from
cs: od

en: full
cs: plná částka

en: guests
cs: hosté

en: hour
cs: hodina

en: hours
cs: hodin

en: hours. 0 or nothing for no hold period.
cs: hodin. 0 nebo nic pro žádné období pozastavení.

[ctx: item price from label]
en: From %s
cs: Od %s

en: leave blank to ignore
cs: nechte prázdné pro ignorování

en: minute
cs: minuta

en: minutes
cs: minuty

en: night
cs: noc

en: nights
cs: noci

en: no
cs: ne

en: no limits
cs: bez omezení

en: not available
cs: není k dispozici

en: not used
cs: nepoužito

en: payment authorized
cs: platba autorizována

en: payment deferred
cs: platba odložena

en: payment expected
cs: očekávaná platba

en: payment processing
cs: zpracování platby

en: payment received
cs: platba přijata

en: per Booking
cs: za rezervaci

en: per Day
cs: za den

en: per Night
cs: za noc

en: per Person
cs: za osobu

en: per Person/day
cs: za osobu/den

en: per Person/night
cs: za osobu/noc

en: person
cs: osoba

en: persons
cs: osob

en: place
cs: místo

en: places
cs: místa

en: please, select date first
cs: prosím, nejprve vyber datum

en: price by age (used instead of the general):
cs: cena podle věku (použije se místo obecné):

en: qty.
cs: množství

en: recurrent custom
cs: opakovaná vlastní

en: single custom
cs: jednorázová vlastní

en: ticket
cs: vstupenka

en: tickets
cs: vstupenky

en: to
cs: do

en: used in the guest selection dropdown for main age, default 0
cs: použito v rozbalovací nabídce výběru hostů pro hlavní věk, výchozí 0

en: with ages
cs: s věkem

en: yes
cs: ano

en: Åland Islands
cs: Ålandské ostrovy

en: Ștefan Vodă
cs: Ștefan vodă
