BA Book Everything 1.3.27 - en to fr translation catalogue (1651 entries)

en:  before the start
fr:  avant le début

en: %/booking
fr: %/réservation

en: &laquo; Previous
fr: &laquo; précédent

en: (deposit)
fr: (acompte)

en: (don't use)
fr: (ne pas utiliser)

en: (full)
fr: (total)

en: (required)
fr: (requis)

en: - without tabs -
fr: - sans onglets -

en: 0 to auto height
fr: 0 pour hauteur automatique

en: 0 to auto width
fr: 0 pour largeur automatique

en: 1 day
fr: 1 jour

en: 1 day (cars, bikes, etc.)
fr: 1 jour (voitures, vélos, etc.)

en: 1 hour
fr: 1 heure

en: 1 hour (hourly rent: bikes, sport equipment, etc.)
fr: 1 heure (location horaire : vélos, équipement sportif, etc.)

en: 1 month
fr: 1 mois

en: 1 night
fr: 1 nuit

en: 1 night (hotels, apartments, hostels, etc.)
fr: 1 nuit (hôtels, appartements, auberges, etc.)

en: 1-column list
fr: Liste à 1 colonne

en: 2-column list
fr: Liste à 2 colonnes

en: 20+ Payment Gateways
fr: Plus de 20 passerelles de paiement

en: 3-column list
fr: Liste à 3 colonnes

en: 4 hours
fr: 4 heures

en: 9 hours
fr: 9 heures

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or password.
fr: <strong>ERREUR</strong> : Nom d'utilisateur ou mot de passe invalide.

en: <strong>Error</strong>: There is no account with that email address.
fr: <strong>Erreur</strong> : Il n'y a pas de compte associé à cette adresse e-mail.

en: A Coruña
fr: La Corogne

en: A password will be emailed to you.
fr: Un mot de passe te sera envoyé par email.

en: AND
fr: ET

en: Aargau
fr: Argovie

en: Action required to your order #%s
fr: Action requise pour ta commande #%s

en: Activate Coupons
fr: Activer les coupons

en: Activate payment methods
fr: Activer les méthodes de paiement

en: Active
fr: Actif

en: Activity
fr: Activité

en: Add
fr: Ajouter

en: Add
fr: Ajouter

en: Add %s
fr: Ajouter %s

en: Add %s description
fr: Ajouter une description %s

en: Add Comment
fr: Ajouter commentaire

en: Add Extra
fr: Ajouter un extra

en: Add FAQ?
fr: Ajouter une FAQ ?

en: Add Google map to booking objects?
fr: Ajouter Google Maps aux objets de réservation ?

en: Add New
fr: Ajouter nouveau

en: Add New %s
fr: Ajouter nouveau %s

en: Add New Age
fr: Ajouter nouvel âge

en: Add New Category
fr: Ajouter nouvelle catégorie

en: Add New Comment
fr: Ajouter nouveau commentaire

en: Add New Coupon
fr: Ajouter nouveau coupon

en: Add New FAQ
fr: Ajouter nouvelle FAQ

en: Add New Fee
fr: Ajouter nouveaux frais

en: Add New Order
fr: Ajouter nouvelle commande

en: Add New Place
fr: Ajouter nouveau lieu

en: Add New Service
fr: Ajouter nouveau service

en: Add New Taxonomy
fr: Ajouter nouvelle taxonomie

en: Add Services
fr: Ajouter des services

en: Add address field?
fr: Ajouter un champ d'adresse ?

en: Add billing address fields to the checkout form
fr: Ajouter les champs d'adresse de facturation au formulaire de paiement

en: Add checkout fields for all guests
fr: Ajouter des champs de paiement pour tous les invités

en: Add conditional price
fr: Ajouter prix conditionnel

en: Add google map functionality?
fr: Ajouter la fonctionnalité de carte Google ?

en: Add guest data
fr: Ajouter les données de l'invité

en: Add meeting point
fr: Ajouter un point de rencontre

en: Add meeting points functionality?
fr: Ajouter la fonctionnalité de points de rencontre ?

en: Add new Tab
fr: Ajouter un nouvel onglet

en: Add new booking rule
fr: Ajouter une nouvelle règle de réservation

en: Add pagination
fr: Ajouter pagination

en: Add rule
fr: Ajouter une règle

en: Add schema.org Product markup to the booking object page
fr: Ajouter le balisage schema.org Product à la page d'objet de réservation

en: Add services to booking form
fr: Ajouter des services au formulaire de réservation

en: Add services?
fr: Ajouter des services ?

en: Add slideshow image
fr: Ajouter une image au diaporama

en: Add step by step description?
fr: Ajouter une description étape par étape ?

en: Add taxes?
fr: Ajouter des taxes ?

en: Add taxonomy filter
fr: Ajouter un filtre de taxonomie

en: Add time to schedule
fr: Ajouter une heure au planning

en: Added a Bank transfer payment option: show bank transfer details on checkout, order confirmation and in the customer email.
fr: Ajout d'une option de paiement par virement bancaire : affiche les détails du virement bancaire lors du paiement, de la confirmation de commande et dans l'email client.

en: Addons
fr: Extensions

en: Addons for BA Book Everything plugin
fr: Extensions pour le plugin BA Book Everything

en: Address
fr: Adresse

en: Address description (optional)
fr: Description de l'adresse (optionnel)

en: Address section
fr: Section adresse

en: Admin New order email
fr: Email de nouvelle commande pour l'administrateur

en: Admin availability confirmation email
fr: Email de confirmation de disponibilité pour l'administrateur

en: Admin confirmation
fr: Confirmation de l'administrateur

en: Admin order canceled email
fr: Email de commande annulée pour l'administrateur

en: Admin order updated email
fr: Email de mise à jour de commande pour l'administrateur

en: Admin page for order confirmation (for manually availability confirmation)
fr: Page d'administration pour la confirmation de commande (pour confirmation manuelle de disponibilité)

en: Advanced
fr: Avancé

en: Afghan afghani
fr: Afghani afghan

en: Africa
fr: Afrique

en: Age
fr: Âge

en: Age group
fr: Tranche d'âge

en: Ages
fr: Âges

en: Ages Metabox
fr: Boîte méta des âges

en: Agrigento
fr: Agrigente

en: Al Sharqia
fr: Al sharqia

en: Albania
fr: Albanie

en: Albanian lek
fr: Lek albanais

en: Alessandria
fr: Alexandrie

en: Alexandria
fr: Alexandrie

en: Algeria
fr: Algérie

en: Algerian dinar
fr: Dinar algérien

en: Algiers
fr: Alger

en: All
fr: Tous

en: All
fr: Tous les

en: All %s
fr: Tous les %s

en: All Ages
fr: Tous les âges

en: All Categories
fr: Toutes les catégories

en: All Coupons
fr: Tous les coupons

en: All FAQs
fr: Toutes les FAQs

en: All Fees
fr: Tous les frais

en: All Orders
fr: Toutes les commandes

en: All Places
fr: Tous les lieux

en: All Services
fr: Tous les services

en: All Taxonomies
fr: Toutes les taxonomies

en: All items
fr: Tous les éléments

en: Allow only customers who have a successful booking to post a review (one review per booking)
fr: Autoriser uniquement les clients ayant une réservation réussie à publier un avis (un avis par réservation)

en: Allow to select quantity?
fr: Permettre de sélectionner la quantité?

en: Alto Paraguay
fr: Alto paraguay

en: Alto Paraná
fr: Alto paraná

en: American Samoa
fr: Samoa américaines

en: Amnat Charoen
fr: Amnat charoen

en: Amount
fr: Montant

en: Amount Due:
fr: Montant dû :

en: Amount Paid:
fr: Montant payé :

en: Amount to Pay:
fr: Montant à payer :

en: Amount,
fr: Montant,

en: An error occurred while deleting the rule
fr: Une erreur s'est produite lors de la suppression de la règle

en: An error occurred while processing...
fr: Une erreur s'est produite pendant le traitement...

en: Ancona
fr: Ancône

en: Andaman and Nicobar Islands
fr: Îles Andaman et Nicobar

en: Andorra
fr: Andorre

en: Ang Thong
fr: Ang thong

en: Angolan kwanza
fr: Kwanza angolais

en: Antarctica
fr: Antarctique

en: Antigua and Barbuda
fr: Antigua-et-Barbuda

en: Aosta
fr: Aoste

en: Appenzell Ausserrhoden
fr: Appenzell Rhodes-Extérieures

en: Appenzell Innerrhoden
fr: Appenzell Rhodes-Intérieures

en: Applied coupon amount,
fr: Montant du coupon appliqué,

en: Applied coupon number
fr: Numéro de coupon appliqué

en: Apply
fr: Appliquer

en: Apply Coupon
fr: Appliquer le code promo

en: Apply filters
fr: Appliquer les filtres

en: Apply only to items with booking category
fr: Appliquer uniquement aux éléments avec catégorie de réservation

en: Apply only to selected items
fr: Appliquer uniquement aux éléments sélectionnés

en: Apply to categories (check nothing for all):
fr: Appliquer aux catégories (ne rien cocher pour toutes) :

en: Apr
fr: Avr

en: April
fr: Avril

en: Argentina
fr: Argentine

en: Argentine peso
fr: Peso argentin

en: Armed Forces (AA)
fr: Forces armées (AA)

en: Armed Forces (AE)
fr: Forces armées (AE)

en: Armed Forces (AP)
fr: Forces armées (AP)

en: Armenia
fr: Arménie

en: Armenian dram
fr: Dram arménien

en: Aruban florin
fr: Florin arubais

en: Ascending
fr: Croissant

en: Asia
fr: Asie

en: Ask customer to confirm or reject changes in the booking
fr: Demander au client de confirmer ou rejeter les modifications de la réservation

en: Ask customer to confirm or reject changes to the booking
fr: Demander au client de confirmer ou rejeter les modifications de la réservation

en: Asked the customer to confirm or decline the changes to the order #%s
fr: Demandé au client de confirmer ou refuser les modifications de la commande #%s

en: Asturias
fr: Asturies

en: Aswan
fr: Assouan

en: Asyut
fr: Assiout

en: At least one rate is required to publish the post!
fr: Au moins un tarif est requis pour publier l'article !

en: Attica
fr: Attique

en: Aug
fr: Août

en: August
fr: Août

en: Australia
fr: Australie

en: Australian Capital Territory
fr: Territoire de la capitale australienne

en: Australian dollar
fr: Dollar australien

en: Austria
fr: Autriche

en: Auto Draft
fr: Brouillon auto

en: Automatically
fr: Automatiquement

en: Availability date
fr: Date de disponibilité

en: Availability request
fr: Demande de disponibilité

en: Available days
fr: Jours disponibles

en: Available from Date
fr: Disponible à partir de la date

en: Available time from
fr: Heure disponible à partir de

en: Available time to
fr: Heure disponible jusqu'à

en: Available to Date
fr: Disponible jusqu'à la date

en: Azad Kashmir
fr: Azad kashmir

en: Azerbaijan
fr: Azerbaïdjan

en: Azerbaijani manat
fr: Manat azerbaïdjanais

en: Azores
fr: Açores

en: Aïn Defla
fr: Aïn defla

en: Aïn Témouchent
fr: Aïn témouchent

en: BA Book Everything Settings
fr: Paramètres BA Book Everything

en: BA Booking Form
fr: Formulaire de réservation BA

en: BA Price Filter
fr: Filtre de prix BA

en: BA Search Form
fr: Formulaire de recherche BA

en: BA Search filter
fr: Filtre de recherche BA

en: BA Search filter reset button
fr: Bouton de réinitialisation du filtre de recherche BA

en: BA Settings
fr: Paramètres BA

en: BABE Backoffice
fr: BABE backoffice

en: BABE Currency switcher
fr: Convertisseur de devises BABE

en: BABE Marketplace
fr: Place de marché BABE

en: BABE Payment Bank transfer
fr: Paiement BABE par virement bancaire

en: BABE Payment pack
fr: Pack de paiement BABE

en: Background color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Bahamian dollar
fr: Dollar bahaméen

en: Bahrain
fr: Bahreïn

en: Bahraini dinar
fr: Dinar bahreïni

en: Baja California
fr: Basse-Californie

en: Baja California Sur
fr: Basse-Californie du Sud

en: Baker Island
fr: Île Baker

en: Baleares
fr: Baléares

en: Balochistan
fr: Baloutchistan

en: Bangka Belitung
fr: Bangka belitung

en: Bangladeshi taka
fr: Taka bangladais

en: Barbadian dollar
fr: Dollar barbadien

en: Barbados
fr: Barbade

en: Barcelona
fr: Barcelone

en: Basel-Landschaft
fr: Bâle-Campagne

en: Basel-Stadt
fr: Bâle-Ville

en: Basic booking period
fr: Période de réservation de base

en: Basic settings
fr: Paramètres de base

en: Beijing / 北京
fr: Pékin / 北京

en: Belarus
fr: Biélorussie

en: Belarusian ruble
fr: Rouble biélorusse

en: Belau
fr: Palaos

en: Belgium
fr: Belgique

en: Belize dollar
fr: Dollar bélizien

en: Beni Suef
fr: Beni suef

en: Benin
fr: Bénin

en: Bergamo
fr: Bergame

en: Bermuda
fr: Bermudes

en: Bermudian dollar
fr: Dollar bermudien

en: Bern
fr: Berne

en: Bhutan
fr: Bhoutan

en: Bhutanese ngultrum
fr: Ngultrum bhoutanais

en: Bicycling
fr: À vélo

en: Billing address
fr: Adresse de facturation

en: Biscay
fr: Biscaye

en: Bistrița-Năsăud
fr: Bistrița-năsăud

en: Blank or 0 to skip this option
fr: Vide ou 0 pour ignorer cette option

en: Block specified number of days after each booking for housekeeping purposes
fr: Bloquer un nombre spécifié de jours après chaque réservation pour l'entretien

en: Body message
fr: Message du corps

en: Body title
fr: Titre du corps

en: Bolivia
fr: Bolivie

en: Bolivian boliviano
fr: Boliviano bolivien

en: Bologna
fr: Bologne

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
fr: Bonaire, Saint-Eustache et Saba

en: Bono East
fr: Bono est

en: Book Everything
fr: Book everything

en: Book Now
fr: Réserver maintenant

en: Book now, pay later!
fr: Réserve maintenant, paie plus tard !

en: Booking Categories
fr: Catégories de réservation

en: Booking Object
fr: Objet de réservation

en: Booking Objects
fr: Objets de réservation

en: Booking form
fr: Formulaire de réservation

en: Booking form: maximum number of guests available to choose
fr: Formulaire de réservation : nombre maximum d'invités disponibles à choisir

en: Booking mode
fr: Mode de réservation

en: Booking object
fr: Objet de réservation

en: Booking object general (plural) name
fr: Nom général (pluriel) de l'objet de réservation

en: Booking object menu name
fr: Nom de menu de l'objet de réservation

en: Booking object post slug
fr: Slug de l'article d'objet de réservation

en: Booking object singular name
fr: Nom singulier de l'objet de réservation

en: Booking rule
fr: Règle de réservation

en: Booking rules
fr: Règles de réservation

en: Booking rules section
fr: Section des règles de réservation

en: Bordj Bou Arréridj
fr: Bordj bou arréridj

en: Borsod-Abaúj-Zemplén
fr: Borsod-abaúj-zemplén

en: Bosnia and Herzegovina
fr: Bosnie-Herzégovine

en: Bosnia and Herzegovina convertible mark
fr: Mark convertible de Bosnie-Herzégovine

en: Botswana pula
fr: Pula botswanais

en: Bouvet Island
fr: Île Bouvet

en: Brazil
fr: Brésil

en: Brazilian real
fr: Réal brésilien

en: British Columbia
fr: Colombie-Britannique

en: British Indian Ocean Territory
fr: Territoire britannique de l'océan Indien

en: Brong-Ahafo
fr: Brong-ahafo

en: Brunei dollar
fr: Dollar de Brunei

en: Bryce Canyon National Park, USA
fr: Parc national de Bryce Canyon, États-Unis

en: București
fr: Bucarest

en: Bueng Kan
fr: Bueng kan

en: Bulgaria
fr: Bulgarie

en: Bulgarian lev
fr: Lev bulgare

en: Buri Ram
fr: Buri ram

en: Burmese kyat
fr: Kyat birman

en: Burundian franc
fr: Franc burundais

en: Business time
fr: Heures d'ouverture

en: Button default color
fr: Couleur par défaut des boutons

en: Button title:
fr: Titre du bouton :

en: Buttons
fr: Boutons

en: Bács-Kiskun
fr: Bács-kiskun

en: CFP franc
fr: Franc CFP

en: Cairo
fr: Le Caire

en: Calendar & Prices
fr: Calendrier & Prix

en: California
fr: Californie

en: Cambodia
fr: Cambodge

en: Cambodian riel
fr: Riel cambodgien

en: Cameroon
fr: Cameroun

en: Canadian dollar
fr: Dollar canadien

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cancel Order
fr: Annuler la commande

en: Cancel button color
fr: Couleur du bouton d'annulation

en: Cantabria
fr: Cantabrie

en: Cape Verde
fr: Cap-Vert

en: Cape Verdean escudo
fr: Escudo cap-verdien

en: Caraș-Severin
fr: Caraș-severin

en: Caserta
fr: Caserte

en: Castelo Branco
fr: Castelo branco

en: Catania
fr: Catane

en: Categories Metabox
fr: Boîte méta des catégories

en: Category
fr: Catégorie

en: Cayman Islands
fr: Îles Caïmans

en: Cayman Islands dollar
fr: Dollar des îles Caïmans

en: Central African CFA franc
fr: Franc CFA d'Afrique centrale

en: Central African Republic
fr: République centrafricaine

en: Central Greece
fr: Grèce centrale

en: Central Macedonia
fr: Macédoine centrale

en: Chad
fr: Tchad

en: Chaharmahal and Bakhtiari (چهارمحال و بختیاری)
fr: Tchaharmahal-et-Bakhtiari (چهارمحال و بختیاری)

en: Chai Nat
fr: Chai nat

en: Change Password
fr: Changer le mot de passe

en: Change Profile Picture
fr: Changer la photo de profil

en: Change button color
fr: Couleur du bouton de modification

en: Change password
fr: Changer le mot de passe

en: Change the order conditions and ask the customer to confirm
fr: Modifier les conditions de la commande et demander au client de confirmer

en: Check our ready-made integrations with over 20 payment gateways.
fr: Découvre nos intégrations prêtes à l'emploi avec plus de 20 passerelles de paiement.

en: Check this box and click "Save Changes" button to reset all settings to their defaults. <strong>All custom settings will be lost!</strong>
fr: Coche cette case et clique sur le bouton « Enregistrer les modifications » pour réinitialiser tous les paramètres à leurs valeurs par défaut. <strong>Tous les paramètres personnalisés seront perdus !</strong>

en: Check your email address for instructions to reset password
fr: Vérifie ton adresse email pour les instructions de réinitialisation du mot de passe

en: Checkbox
fr: Case à cocher

en: Checkout
fr: Paiement

en: Checkout page
fr: Page de paiement

en: Chiang Mai
fr: Chiang mai

en: Chiang Rai
fr: Chiang rai

en: Chile
fr: Chili

en: Chilean peso
fr: Peso chilien

en: China
fr: Chine

en: Chinese yuan
fr: Yuan chinois

en: Christmas Island
fr: Île Christmas

en: City
fr: Ville

en: Ciudad de México
fr: Mexico

en: Clone
fr: Cloner

en: Close
fr: Fermer

en: Coast
fr: Côte

en: Cocos (Keeling) Islands
fr: Îles Cocos (Keeling)

en: Colombia
fr: Colombie

en: Colombian peso
fr: Peso colombien

en: Comma-separated text
fr: Texte séparé par des virgules

en: Comment
fr: Commentaire

en: Como
fr: Côme

en: Comorian franc
fr: Franc comorien

en: Comoros
fr: Comores

en: Compatibility Alert
fr: Alerte de compatibilité

en: Complete My Order
fr: Finaliser ma commande

en: Complete the booking
fr: Finaliser la réservation

en: Conditional prices
fr: Prix conditionnels

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Confirm Order
fr: Confirmer la commande

en: Confirm Password *
fr: Confirmer le mot de passe *

en: Confirm button color
fr: Couleur du bouton de confirmation

en: Confirm changes to the Order
fr: Confirmer les modifications de la commande

en: Confirm email*
fr: Confirmer l'email*

en: Confirm item availability
fr: Confirmer la disponibilité de l'article

en: Confirmation page
fr: Page de confirmation

en: Congolese franc
fr: Franc congolais

en: Contact Phone
fr: Téléphone de contact

en: Contact information
fr: Informations de contact

en: Content
fr: Contenu

en: Continue
fr: Continuer

en: Cook Islands
fr: Îles Cook

en: Costa Rican col&oacute;n
fr: Colón costaricien

en: Country
fr: Pays

en: Coupon Code %s with amount %s was applied
fr: Le code promo %s d'un montant de %s a été appliqué

en: Coupon Code (unique)
fr: Code de coupon (unique)

en: Coupon number
fr: Numéro de coupon

en: Create an account
fr: Créer un compte

en: Credits text (copyright, etc.)
fr: Texte de crédits (copyright, etc.)

en: Cremona
fr: Crémone

en: Crete
fr: Crète

en: Croatia
fr: Croatie

en: Croatian kuna
fr: Kuna croate

en: Csongrád-Csanád
fr: Csongrád-csanád

en: Cuban convertible peso
fr: Peso cubain convertible

en: Cuban peso
fr: Peso cubain

en: Cuneo
fr: Coni

en: Cura&ccedil;ao
fr: Curaçao

en: Currency
fr: Devise

en: Currency switcher widget. Options: force booking and checkout in the base currency, turn on payment gateways on the checkout depending on currency.
fr: Widget de conversion de devises. Options : forcer la réservation et le paiement dans la devise de base, activer les passerelles de paiement lors du paiement en fonction de la devise.

en: Custom Image
fr: Image personnalisée

en: Custom section
fr: Section personnalisée

en: Customer
fr: Client

en: Customer New order email
fr: Email de nouvelle commande client

en: Customer account created email
fr: Email de création de compte client

en: Customer address
fr: Adresse du client

en: Customer canceled the order email
fr: Email de commande annulée par le client

en: Customer confirmation
fr: Confirmation du client

en: Customer contacts
fr: Contacts client

en: Customer details
fr: Détails du client

en: Customer is waiting for availability confirmation on admin side
fr: Le client attend la confirmation de disponibilité côté administrateur

en: Customer needs to confirm or reject changes to the booking
fr: Le client doit confirmer ou rejeter les modifications de la réservation

en: Customer order rejected email
fr: Email de commande rejetée pour le client

en: Customer order to pay email
fr: Email de commande à payer pour le client

en: Customer order updated email
fr: Email de mise à jour de commande client

en: Customer page for order confirmation (for manually availability confirmation)
fr: Page client pour la confirmation de commande (pour confirmation manuelle de disponibilité)

en: Customer password reseted email
fr: Email de réinitialisation du mot de passe client

en: Cyclic availability: available N days after start
fr: Disponibilité cyclique : disponible N jours après le début

en: Cyclic availability: start after every N days
fr: Disponibilité cyclique : début après tous les N jours

en: Cyprus
fr: Chypre

en: Czech Republic
fr: République tchèque

en: Czech koruna
fr: Couronne tchèque

en: Cádiz
fr: Cadix

en: DKI Jakarta
fr: DKI jakarta

en: Dadra and Nagar Haveli
fr: Dadra et Nagar Haveli

en: Daerah Istimewa Aceh
fr: Daerah istimewa aceh

en: Daerah Istimewa Yogyakarta
fr: Daerah istimewa yogyakarta

en: Daily
fr: Quotidien

en: Daman and Diu
fr: Daman et Diu

en: Damietta
fr: Damiette

en: Danish krone
fr: Couronne danoise

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Date format
fr: Format de date

en: Date from
fr: Date de début

en: Date from:
fr: Date de début :

en: Date of Booking
fr: Date de réservation

en: Date to
fr: Date de fin

en: Date to exclude
fr: Date à exclure

en: Date to include
fr: Date à inclure

en: Date to:
fr: Date de fin :

en: Date:
fr: Date :

en: Day of the week
fr: Jour de la semaine

en: Days
fr: Jours

en: Dec
fr: Déc

en: December
fr: Décembre

en: Decimal Separator of displayed prices
fr: Séparateur décimal des prix affichés

en: Default coupon expires in (days)
fr: Le coupon par défaut expire dans (jours)

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete selected tab?
fr: Supprimer l'onglet sélectionné?

en: Delete these dates
fr: Supprimer ces dates

en: Delete this rule
fr: Supprimer cette règle

en: Demo content
fr: Contenu de démonstration

en: Demo content setup page
fr: Page de configuration du contenu de démonstration

en: Denmark
fr: Danemark

en: Departure from:
fr: Départ de :

en: Departure time:
fr: Heure de départ :

en: Deposit, %
fr: Acompte, %

en: Descending
fr: Décroissant

en: Designates the ascending or descending order. Default by DESC
fr: Désigne l'ordre croissant ou décroissant. Par défaut DESC

en: Details
fr: Détails

en: Difference with the main time
fr: Différence avec l'heure principale

en: Dinagat Islands
fr: Îles Dinagat

en: Disable My Account page and new user mail?
fr: Désactiver la page Mon compte et l'email de nouvel utilisateur ?

en: Disable availability of all booking items for these dates
fr: Désactiver la disponibilité de tous les articles de réservation pour ces dates

en: Disable guest bookings?
fr: Désactiver les réservations invités ?

en: Discount (optional)
fr: Remise (optionnel)

en: Discount coupon
fr: Code promo

en: Discount, %
fr: Remise, %

en: District Of Columbia
fr: District de Columbia

en: Distrito Federal
fr: District fédéral

en: Distrito Nacional
fr: District national

en: Djiboutian franc
fr: Franc djiboutien

en: Do not have an account?
fr: Tu n'as pas de compte ?

en: Do not include availability calendar data in search results
fr: Ne pas inclure les données du calendrier de disponibilité dans les résultats de recherche

en: Do you speak spanish?
fr: Parles-tu espagnol ?

en: Dominica
fr: Dominique

en: Dominican Republic
fr: République dominicaine

en: Dominican peso
fr: Peso dominicain

en: Done!
fr: Terminé!

en: Driving
fr: En voiture

en: Duration
fr: Durée

en: Duration:
fr: Durée :

en: East Azarbaijan (آذربایجان شرقی)
fr: Azerbaïdjan oriental (آذربایجان شرقی)

en: East Caribbean dollar
fr: Dollar des Caraïbes orientales

en: East Macedonia and Thrace
fr: Macédoine orientale et Thrace

en: Eastern
fr: Est

en: Eastern Cape
fr: Cap-Oriental

en: Ecuador
fr: Équateur

en: Edit
fr: Modifier

en: Edit
fr: Modifier

en: Edit %s
fr: Modifier %s

en: Edit %s taxonomy
fr: Modifier la taxonomie %s

en: Edit Age
fr: Modifier âge

en: Edit Category
fr: Modifier catégorie

en: Edit Comment
fr: Modifier commentaire

en: Edit Coupon
fr: Modifier coupon

en: Edit FAQ
fr: Modifier FAQ

en: Edit Fee
fr: Modifier frais

en: Edit Order
fr: Modifier commande

en: Edit Place
fr: Modifier lieu

en: Edit Profile
fr: Modifier le profil

en: Edit Service
fr: Modifier service

en: Edit Taxonomy
fr: Modifier taxonomie

en: Edit demo content or create your own (read setting details in %1$sDocumentation%2$s)
fr: Modifie le contenu de démonstration ou crée le tien (lis les détails de configuration dans la %1$sDocumentation%2$s)

en: Edit this rule
fr: Modifier cette règle

en: Egypt
fr: Égypte

en: Egyptian pound
fr: Livre égyptienne

en: El Bayadh
fr: El bayadh

en: El Oued
fr: El oued

en: El Salvador
fr: Salvador

en: El Tarf
fr: El tarf

en: Emails color scheme
fr: Schéma de couleurs des emails

en: Emails template settings
fr: Paramètres du modèle d'emails

en: End Time
fr: Heure de fin

en: End at
fr: Se termine à

en: Enter Coupon Code and get a discount!
fr: Entre un code promo et obtiens une réduction !

en: Enter address here
fr: Entre ton adresse ici

en: Enter title here
fr: Entre le titre ici

en: Enter your address
fr: Entre ton adresse

en: Epirus
fr: Épire

en: Equatorial Guinea
fr: Guinée équatoriale

en: Eritrea
fr: Érythrée

en: Eritrean nakfa
fr: Nakfa érythréen

en: Estonia
fr: Estonie

en: Ethiopia
fr: Éthiopie

en: Ethiopian birr
fr: Birr éthiopien

en: Exclude more dates from schedule
fr: Exclure plus de dates du planning

en: Exclude new dates:
fr: Exclure de nouvelles dates :

en: Excluded Date
fr: Date exclue

en: Excluded dates
fr: Dates exclues

en: Expected Prepaid amount,
fr: Montant prépayé attendu,

en: Expiration date
fr: Date d'expiration

en: Expired
fr: Expiré

en: Export/import
fr: Exporter/importer

en: Extend WP export/import with BA Book Everything data
fr: Étendre l'exportation/importation WP avec les données BA Book Everything

en: Extra class name
fr: Nom de classe supplémentaire

en: Extra guest
fr: Invité supplémentaire

en: Extra guest %s
fr: Invité supplémentaire %s

en: Extra guest contacts
fr: Contacts des invités supplémentaires

en: Extra guests
fr: Invités supplémentaires

en: FAQ title
fr: Titre de la FAQ

en: Failed to import %s %s
fr: Échec de l'importation de %s %s

en: Falkland Islands
fr: Îles Malouines

en: Falkland Islands pound
fr: Livre des îles Falkland

en: Faroe Islands
fr: Îles Féroé

en: Feature 1
fr: Caractéristique 1

en: Feature 2
fr: Caractéristique 2

en: Feature 3
fr: Caractéristique 3

en: Featured Image
fr: Image à la une

en: Featured image
fr: Image à la une

en: Features
fr: Caractéristiques

en: Feb
fr: Fév

en: February
fr: Février

en: Fee
fr: Frais

en: Fees
fr: Frais

en: Fees section
fr: Section des frais

en: Feild name
fr: Nom du champ

en: Ferrara
fr: Ferrare

en: Fiji
fr: Fidji

en: Fijian dollar
fr: Dollar fidjien

en: Filter search results by terms from selected taxonomy
fr: Filtrer les résultats de recherche par termes de la taxonomie sélectionnée

en: Filters
fr: Filtres

en: Find a route from your location
fr: Trouver un itinéraire depuis ton emplacement

en: Find closest meeting point
fr: Trouver le point de rencontre le plus proche

en: Finland
fr: Finlande

en: Firenze
fr: Florence

en: First name
fr: Prénom

en: First name*
fr: Prénom*

en: Fixed Deposit amount,
fr: Montant de dépôt fixe,

en: Florida
fr: Floride

en: Font Awesome 5 class (far fa-eye)
fr: Classe Font Awesome 5 (far fa-eye)

en: Font color
fr: Couleur de police

en: Footer text (contacts, etc.)
fr: Texte de pied de page (contacts, etc.)

en: For all subsequent payments only allow the payment gateway that was used for the deposit
fr: Pour tous les paiements ultérieurs, autoriser uniquement la passerelle de paiement qui a été utilisée pour l'acompte

en: Forgot password?
fr: Mot de passe oublié?

en: Forgot your password?
fr: Mot de passe oublié?

en: Fr
fr: Ve

en: Free State
fr: État-Libre

en: French Guiana
fr: Guyane française

en: French Polynesia
fr: Polynésie française

en: French Southern Territories
fr: Terres australes françaises

en: Fri
fr: Ven

en: From:
fr: De :

en: Front-end custom class
fr: Classe personnalisée en front-end

en: Front-end style
fr: Style en front-end

en: Full
fr: Complet

en: Gambia
fr: Gambie

en: Gambian dalasi
fr: Dalasi gambien

en: Gateway:
fr: Passerelle :

en: General
fr: Général

en: General price
fr: Prix général

en: General price:
fr: Prix général :

en: General price:
fr: Prix général :

en: General settings
fr: Paramètres généraux

en: General,
fr: Général,

en: Generate
fr: Générer

en: Generate 5 star review in schema.org Product markup if no comments found
fr: Générer une évaluation 5 étoiles dans le balisage schema.org Product si aucun commentaire n'est trouvé

en: Geneva
fr: Genève

en: Genova
fr: Gênes

en: Georgia
fr: Géorgie

en: Georgian lari
fr: Lari géorgien

en: Germany
fr: Allemagne

en: Get address
fr: Obtenir l'adresse

en: Get data from Google API
fr: Obtenir les données depuis l'API Google

en: Get new password
fr: Obtenir un nouveau mot de passe

en: Get the rest amount
fr: Obtenir le montant restant

en: Ghana cedi
fr: Cedi ghanéen

en: Gibraltar pound
fr: Livre de Gibraltar

en: Gilgit Baltistan
fr: Gilgit baltistan

en: Girona
fr: Gérone

en: Giza
fr: Gizeh

en: Glarus
fr: Glaris

en: Go to %1$sAll items%2$s page and check created items on front-end
fr: Va à la page %1$sTous les éléments%2$s et vérifie les éléments créés sur le front-end

en: Go to Booking form
fr: Aller au formulaire de réservation

en: Google API key (see %1$sGoogle Maps API docs%2$s for details). You need to activate the following libraries in your Google map API: places, marker, routes
fr: Clé API Google (voir %1$sla documentation de l'API Google Maps%2$s pour plus de détails). Tu dois activer les bibliothèques suivantes dans ton API Google map : places, marker, routes

en: Google map
fr: Carte Google

en: Google map: add latitude/longitude fields to terms?
fr: Google Maps : ajouter des champs latitude/longitude aux termes ?

en: Granada
fr: Grenade

en: Graubünden
fr: Grisons

en: Greater Accra
fr: Grand Accra

en: Greece
fr: Grèce

en: Greenland
fr: Groenland

en: Grenada
fr: Grenade

en: Grid
fr: Grille

en: Guatemalan quetzal
fr: Quetzal guatémaltèque

en: Guernsey
fr: Guernesey

en: Guernsey pound
fr: Livre de Guernesey

en: Guest
fr: Invité

en: Guests
fr: Invités

en: Guests:
fr: Invités :

en: Guinea
fr: Guinée

en: Guinea-Bissau
fr: Guinée-Bissau

en: Guinean franc
fr: Franc guinéen

en: Guyanese dollar
fr: Dollar guyanien

en: Győr-Moson-Sopron
fr: Győr-moson-sopron

en: Haiti
fr: Haïti

en: Haitian gourde
fr: Gourde haïtienne

en: Hajdú-Bihar
fr: Hajdú-bihar

en: Hawaii
fr: Hawaï

en: Hawke’s Bay
fr: Hawke's Bay

en: Header image
fr: Image d'en-tête

en: Heard Island and McDonald Islands
fr: Îles Heard-et-MacDonald

en: Hello, %1$s
    
    Thank you for booking! Your order has been received.
fr: Bonjour, %1$s
    
    Merci pour ta réservation ! Ta commande a été reçue.

en: Hello, %1$s
    
    There have been changes to your order that require your attention and feedback. Please read the following details and use the buttons below to inform us of your decision.
fr: Bonjour, %1$s
    
    Des modifications ont été apportées à ta commande qui nécessitent ton attention et tes commentaires. Merci de lire les détails suivants et d'utiliser les boutons ci-dessous pour nous informer de ta décision.

en: Hello, %1$s
    
    Your order has been canceled:
fr: Bonjour, %1$s
    
    Ta commande a été annulée :

en: Hello, %1$s
    
    Your order has been updated. Please, find details below.
fr: Bonjour, %1$s
    
    Ta commande a été mise à jour. Tu trouveras les détails ci-dessous.

en: Hello, %1$s
    
    Your order is confirmed, but not completed. To complete your order, click the link below to make a payment. Amount to pay is %2$s.
fr: Bonjour, %1$s
    
    Ta commande est confirmée, mais pas finalisée. Pour finaliser ta commande, clique sur le lien ci-dessous pour effectuer un paiement. Le montant à payer est de %2$s.

en: Hello, %s
    
    Sorry, but your selected items are not available for selected dates/times. You could search another dates/times or items and create new Order.
fr: Bonjour, %s
    
    Désolé, mais les éléments que tu as sélectionnés ne sont pas disponibles aux dates/heures choisies. Tu peux rechercher d'autres dates/heures ou éléments et créer une nouvelle commande.

en: Hello, %s
    
    Thank you for booking with us! You could use this login/password to manage your bookings:
fr: Bonjour, %s
    
    Merci d'avoir réservé avec nous ! Tu peux utiliser cet identifiant/mot de passe pour gérer tes réservations :

en: Hello, %s
    
    Thank you for booking! Your Order is waiting for availability confirmation. We will send you a confirmation letter as soon as possible.
fr: Bonjour, %s
    
    Merci pour ta réservation ! Ta commande est en attente de confirmation de disponibilité. Nous t'enverrons une lettre de confirmation dès que possible.

en: Hello, %s
    
    Your password has been reset. You could use this new password to manage your account:
fr: Bonjour, %s
    
    Ton mot de passe a été réinitialisé. Tu peux utiliser ce nouveau mot de passe pour gérer ton compte :

en: Hide prices in guest selection fields on the booking form
fr: Masquer les prix dans les champs de sélection d'invités sur le formulaire de réservation

en: Hold
fr: Blocage

en: Hold after each booking for service actions (applied to 1 day booking priod only)
fr: Bloquer après chaque réservation pour les actions de service (appliqué uniquement à la période de réservation d'1 jour)

en: Honduran lempira
fr: Lempira hondurien

en: Hong Kong Island
fr: Île de Hong Kong

en: Hong Kong dollar
fr: Dollar de Hong Kong

en: Hour
fr: Heure

en: Hours
fr: Heures

en: How much items per page to show (-1 to show all items)
fr: Combien d'éléments afficher par page (-1 pour afficher tous les éléments)

en: Howland Island
fr: Île Howland

en: Hungarian forint
fr: Forint hongrois

en: Hungary
fr: Hongrie

en: I read and agree to the terms & conditions
fr: J'ai lu et j'accepte les conditions générales

en: IF
fr: SI

en: Iceland
fr: Islande

en: Icelandic kr&oacute;na
fr: Couronne islandaise

en: Icon classes:
fr: Classes d'icônes :

en: Icon image
fr: Image d'icône

en: Icon image height, px
fr: Hauteur de l'image d'icône, px

en: Icon image width, px
fr: Largeur de l'image d'icône, px

en: If you have made a payment, please refresh the page to check the current order status
fr: Si tu as effectué un paiement, actualise la page pour vérifier l'état actuel de la commande

en: Image description (optional)
fr: Description de l'image (optionnel)

en: Image file
fr: Fichier image

en: Important changes to your order
fr: Modifications importantes concernant ta commande

en: Include more dates to the schedule
fr: Inclure plus de dates dans le planning

en: Include taxonomies
fr: Inclure les taxonomies

en: Included Date {#} (if entered other will be excluded)
fr: Date incluse {#} (si saisie, les autres seront exclues)

en: India
fr: Inde

en: Indian rupee
fr: Roupie indienne

en: Indonesia
fr: Indonésie

en: Indonesian rupiah
fr: Roupie indonésienne

en: Inner Mongolia / 內蒙古
fr: Mongolie-Intérieure / 內蒙古

en: Inquiry about
fr: Demande concernant

en: Integrates PayPal and Credit Cards (Stripe) payments. Stripe integration supports 3D Secure card payments, Apple Pay, Google Pay, Microsoft Pay and the Payment Request API.
fr: Intègre les paiements PayPal et par cartes de crédit (Stripe). L'intégration Stripe prend en charge les paiements par carte 3D Secure, Apple Pay, Google Pay, Microsoft Pay et l'API Payment Request.

en: Ionian Islands
fr: Îles Ioniennes

en: Iranian rial
fr: Rial iranien

en: Iraq
fr: Irak

en: Iraqi dinar
fr: Dinar irakien

en: Ireland
fr: Irlande

en: Is mandatory?
fr: Est obligatoire ?

en: Isfahan (اصفهان)
fr: Ispahan (اصفهان)

en: Islamabad Capital Territory
fr: Territoire de la capitale Islamabad

en: Isle of Man
fr: Île de Man

en: Ismailia
fr: Ismaïlia

en: Israel
fr: Israël

en: Israeli new shekel
fr: Nouveau shekel israélien

en: Italy
fr: Italie

en: Item Category
fr: Catégorie d'élément

en: Item Code:
fr: Code de l'article :

en: Item Description step-by-step
fr: Description de l'élément étape par étape

en: Item Questions & Answers
fr: Questions et réponses de l'élément

en: Item address map
fr: Carte d'adresse de l'élément

en: Item calendar
fr: Calendrier de l'élément

en: Item price
fr: Prix de l'élément

en: Item rating
fr: Évaluation de l'élément

en: Item slideshow
fr: Diaporama de l'élément

en: Items
fr: Articles

en: Ivory Coast
fr: Côte d'Ivoire

en: Jamaica
fr: Jamaïque

en: Jamaican dollar
fr: Dollar jamaïcain

en: Jammu and Kashmir
fr: Jammu et Cachemire

en: January
fr: Janvier

en: Japan
fr: Japon

en: Japanese yen
fr: Yen japonais

en: Jarvis Island
fr: Île Jarvis

en: Jawa Barat
fr: Jawa barat

en: Jawa Tengah
fr: Jawa tengah

en: Jawa Timur
fr: Jawa timur

en: Jersey pound
fr: Livre de Jersey

en: Johnston Atoll
fr: Atoll Johnston

en: Jordan
fr: Jordanie

en: Jordanian dinar
fr: Dinar jordanien

en: Jul
fr: Juil

en: July
fr: Juillet

en: Jun
fr: Juin

en: June
fr: Juin

en: Jász-Nagykun-Szolnok
fr: Jász-nagykun-szolnok

en: Kafr el-Sheikh
fr: Kafr el-sheikh

en: Kalimantan Barat
fr: Kalimantan barat

en: Kalimantan Selatan
fr: Kalimantan selatan

en: Kalimantan Tengah
fr: Kalimantan tengah

en: Kalimantan Timur
fr: Kalimantan timur

en: Kalimantan Utara
fr: Kalimantan utara

en: Kamphaeng Phet
fr: Kamphaeng phet

en: Kavango East
fr: Kavango Est

en: Kavango West
fr: Kavango Ouest

en: Kazakhstani tenge
fr: Tenge kazakh

en: Kenyan shilling
fr: Shilling kényan

en: Kepulauan Riau
fr: Kepulauan riau

en: Keyword
fr: Mot-clé

en: Khon Kaen
fr: Khon kaen

en: Khuzestan  (خوزستان)
fr: Khuzestan (خوزستان)

en: Khyber Pakhtunkhwa
fr: Khyber pakhtunkhwa

en: Kilimanjaro
fr: Kilimandjaro

en: Kingman Reef
fr: Récif Kingman

en: Kohgiluyeh and BoyerAhmad (کهگیلوییه و بویراحمد)
fr: Kohgiluyeh et Boyer-Ahmad (کهگیلوییه و بویراحمد)

en: Komárom-Esztergom
fr: Komárom-esztergom

en: Kurdistan / کردستان)
fr: Kurdistan (کردستان)

en: Kuwait
fr: Koweït

en: Kuwaiti dinar
fr: Dinar koweïtien

en: Kyrgyzstan
fr: Kirghizistan

en: Kyrgyzstani som
fr: Som kirghize

en: Label before "price from" amount on the booking item page. Use "%s" to add currency three-letter code ISO 4217
fr: Étiquette avant le montant « prix à partir de » sur la page de l'article de réservation. Utilise « %s » pour ajouter le code à trois lettres de la devise ISO 4217

en: Lao kip
fr: Kip laotien

en: Last available booking time for the current date, H:i
fr: Dernière heure de réservation disponible pour la date actuelle, H:i

en: Last name
fr: Nom

en: Last name*
fr: Nom*

en: Latvia
fr: Lettonie

en: Learn more
fr: En savoir plus

en: Leave blank to allow any time
fr: Laisser vide pour autoriser n'importe quelle heure

en: Lebanese pound
fr: Livre libanaise

en: Lebanon
fr: Liban

en: Left
fr: Gauche

en: Left with space
fr: Gauche avec espace

en: Lesotho loti
fr: Loti lesothan

en: Liberian dollar
fr: Dollar libérien

en: Libya
fr: Libye

en: Libyan dinar
fr: Dinar libyen

en: Limit of uses
fr: Limite d'utilisations

en: Limit on the number of uses (0 for unlimited)
fr: Limite du nombre d'utilisations (0 pour illimité)

en: Links color
fr: Couleur des liens

en: Lisbon
fr: Lisbonne

en: Listing
fr: Liste

en: Lithuania
fr: Lituanie

en: Livorno
fr: Livourne

en: Location Latitude
fr: Latitude de l'emplacement

en: Location Longitude
fr: Longitude de l'emplacement

en: Login
fr: Connexion

en: Login:
fr: Identifiant :

en: Logo image
fr: Image du logo

en: Louisiana
fr: Louisiane

en: Lucca
fr: Lucques

en: Luxor
fr: Louxor

en: Luzern
fr: Lucerne

en: Macanese pataca
fr: Pataca macanais

en: Macedonian denar
fr: Denar macédonien

en: Madeira
fr: Madère

en: Mae Hong Son
fr: Mae hong son

en: Maha Sarakham
fr: Maha sarakham

en: Main address
fr: Adresse principale

en: Make extra checkout fields mandatory
fr: Rendre les champs de paiement supplémentaires obligatoires

en: Make terms of all levels of the hierarchy available for selection
fr: Rendre disponibles à la sélection les termes de tous les niveaux de la hiérarchie

en: Malagasy ariary
fr: Ariary malgache

en: Malawian kwacha
fr: Kwacha malawien

en: Malaysia
fr: Malaisie

en: Malaysian ringgit
fr: Ringgit malaisien

en: Maldivian rufiyaa
fr: Rufiyaa maldivien

en: Malta
fr: Malte

en: Maluku Utara
fr: Maluku utara

en: Management tools: PDF invoices, backend bookings, editing/cancelation orders, extra charge, full and partial refund, iCal synchronization.
fr: Outils de gestion : factures PDF, réservations en back-end, modification/annulation de commandes, frais supplémentaires, remboursement total et partiel, synchronisation iCal.

en: Management tools: PDF invoices, backend bookings, editing/cancellation orders, extra charge, full and partial refund, iCal synchronization, export orders to xlsx, emails and order status router customizer.
fr: Outils de gestion : factures PDF, réservations en back-end, modification/annulation de commandes, frais supplémentaires, remboursement total et partiel, synchronisation iCal, exportation de commandes vers xlsx, personnalisation des emails et du routeur de statut de commande.

en: Manager
fr: Gestionnaire

en: Managing search form fields
fr: Gestion des champs du formulaire de recherche

en: Mandatory fees
fr: Frais obligatoires

en: Mandatory services
fr: Services obligatoires

en: Mantova
fr: Mantoue

en: Manually (by dashboard or e-mail)
fr: Manuellement (par tableau de bord ou e-mail)

en: Manx pound
fr: Livre mannoise

en: Map
fr: Carte

en: Map start Longitude
fr: Longitude de départ de la carte

en: Map start latitude
fr: Latitude de départ de la carte

en: Map zoom
fr: Zoom de la carte

en: Maputo Province
fr: Province de Maputo

en: March
fr: Mars

en: Marshall Islands
fr: Îles Marshall

en: Mauritania
fr: Mauritanie

en: Mauritanian ouguiya
fr: Ouguiya mauritanien

en: Mauritian rupee
fr: Roupie mauricienne

en: Mauritius
fr: Maurice

en: Maximum booking:
fr: Réservation maximum :

en: Maximum number of Guests
fr: Nombre maximum d'invités

en: Maximum number of months in availability calendar
fr: Nombre maximum de mois dans le calendrier de disponibilité

en: Maximum quantity
fr: Quantité maximale

en: May
fr: Mai

en: Media library filter: show only current user attachments and unattached madia in the Media library
fr: Filtre de bibliothèque de médias : afficher uniquement les pièces jointes de l'utilisateur actuel et les médias non attachés dans la bibliothèque de médias

en: Meeting place
fr: Lieu de rendez-vous

en: Meeting point
fr: Point de rencontre

en: Meeting points
fr: Points de rendez-vous

en: Menu order
fr: Ordre du menu

en: Message for status "availability confirmation"
fr: Message pour le statut « confirmation de disponibilité »

en: Message for status "draft"
fr: Message pour le statut « brouillon »

en: Message for status "not available"
fr: Message pour le statut « non disponible »

en: Message for status "payment deferred"
fr: Message pour le statut « paiement différé »

en: Message for status "payment expected"
fr: Message pour le statut « paiement attendu »

en: Message for status "payment processing"
fr: Message pour le statut « paiement en cours »

en: Message for status "payment received"
fr: Message pour le statut « paiement reçu »

en: Messina
fr: Messine

en: Metro Manila
fr: Metro manila

en: Mexican peso
fr: Peso mexicain

en: Mexico
fr: Mexique

en: Micronesia
fr: Micronésie

en: Midway Atoll
fr: Atoll Midway

en: Milano
fr: Milan

en: Minimum booking:
fr: Réservation minimum :

en: Minimum number of Guests
fr: Nombre minimum d'invités

en: Mo
fr: Lu

en: Mode of Travel:
fr: Mode de déplacement :

en: Modena
fr: Modène

en: Moldova
fr: Moldavie

en: Moldovan leu
fr: Leu moldave

en: Mon
fr: Lun

en: Mongolia
fr: Mongolie

en: Mongolian t&ouml;gr&ouml;g
fr: Tögrög mongol

en: Montenegro
fr: Monténégro

en: Monza e della Brianza
fr: Monza et Brianza

en: Moroccan dirham
fr: Dirham marocain

en: Morocco
fr: Maroc

en: Mozambican metical
fr: Metical mozambicain

en: Multi Vendor Marketplace extension for BA Book Everything plugin transforms your booking site into a marketplace.
fr: L'extension Multi Vendor Marketplace pour le plugin BA Book Everything transforme ton site de réservation en place de marché.

en: Multi checkbox
fr: Cases à cocher multiples

en: Multi select
fr: Sélection multiple

en: Municipalidad Metropolitana de Lima
fr: Municipalité Métropolitaine de Lima

en: Murang’a
fr: Murang'a

en: Murcia
fr: Murcie

en: My Account
fr: Mon compte

en: My Account page
fr: Page Mon compte

en: My Bookings
fr: Mes réservations

en: My Profile
fr: Mon profil

en: Málaga
fr: Malaga

en: M’Sila
fr: M'sila

en: Nairobi County
fr: Comté de Nairobi

en: Nakhon Nayok
fr: Nakhon nayok

en: Nakhon Pathom
fr: Nakhon pathom

en: Nakhon Phanom
fr: Nakhon phanom

en: Nakhon Ratchasima
fr: Nakhon ratchasima

en: Nakhon Sawan
fr: Nakhon sawan

en: Nakhon Si Thammarat
fr: Nakhon si thammarat

en: Name
fr: Nom

en: Namibia
fr: Namibie

en: Namibian dollar
fr: Dollar namibien

en: Napoli
fr: Naples

en: Navarra
fr: Navarre

en: Navassa Island
fr: Île Navassa

en: Negros Occidental
fr: Negros occidental

en: Negros Oriental
fr: Negros oriental

en: Nepal
fr: Népal

en: Nepalese rupee
fr: Roupie népalaise

en: Netherlands
fr: Pays-Bas

en: Netherlands Antillean guilder
fr: Florin des Antilles néerlandaises

en: New
fr: Nouveau

en: New %s
fr: Nouveau %s

en: New Age
fr: Nouvel âge

en: New Brunswick
fr: Nouveau-Brunswick

en: New Caledonia
fr: Nouvelle-Calédonie

en: New Category
fr: Nouvelle catégorie

en: New Coupon
fr: Nouveau coupon

en: New FAQ
fr: Nouvelle FAQ

en: New Fee
fr: Nouveaux frais

en: New Mexico
fr: Nouveau-Mexique

en: New Order
fr: Nouvelle commande

en: New Order created
fr: Nouvelle commande créée

en: New Order is waiting for confirmation
fr: Une nouvelle commande est en attente de confirmation

en: New Password *
fr: Nouveau mot de passe *

en: New Place
fr: Nouveau lieu

en: New Service
fr: Nouveau service

en: New South Wales
fr: Nouvelle-Galles du Sud

en: New Taiwan dollar
fr: Nouveau dollar taïwanais

en: New Taxonomy
fr: Nouvelle taxonomie

en: New Territories
fr: Nouveaux Territoires

en: New Valley
fr: Nouvelle Vallée

en: New Zealand
fr: Nouvelle-Zélande

en: New Zealand dollar
fr: Dollar néo-zélandais

en: New booking request
fr: Nouvelle demande de réservation

en: New booking request for %1$s
fr: Nouvelle demande de réservation pour %1$s

en: New order
fr: Nouvelle commande

en: New order #%s
fr: Nouvelle commande #%s

en: New order for confirmation
fr: Nouvelle commande pour confirmation

en: New order to pay
fr: Nouvelle commande à payer

en: New rate
fr: Nouveau tarif

en: Newfoundland and Labrador
fr: Terre-Neuve-et-Labrador

en: Next &raquo;
fr: Suivant &raquo;

en: Next steps:
fr: Prochaines étapes :

en: Nicaraguan c&oacute;rdoba
fr: Córdoba nicaraguayen

en: Nidwalden
fr: Nidwald

en: Nigerian naira
fr: Naira nigérian

en: No
fr: Non

en: No %s found in Trash.
fr: Aucun %s trouvé dans la Corbeille.

en: No %s found.
fr: Aucun %s trouvé.

en: No results were found for your request
fr: Aucun résultat n'a été trouvé pour ta demande

en: None
fr: Aucun

en: Nong Bua Lam Phu
fr: Nong bua lam phu

en: Nong Khai
fr: Nong khai

en: Norfolk Island
fr: Île Norfolk

en: North Aegean
fr: Égée du Nord

en: North America
fr: Amérique du Nord

en: North Carolina
fr: Caroline du Nord

en: North Dakota
fr: Dakota du Nord

en: North East
fr: Nord-est

en: North Khorasan (خراسان شمالی)
fr: Khorasan septentrional (خراسان شمالی)

en: North Korea
fr: Corée du Nord

en: North Korean won
fr: Won nord-coréen

en: North Macedonia
fr: Macédoine du Nord

en: North Sinai
fr: Sinaï du Nord

en: North West
fr: Nord-Ouest

en: North-Western
fr: Nord-Ouest

en: Northern
fr: Nord

en: Northern Cape
fr: Cap-Nord

en: Northern Mariana Islands
fr: Îles Mariannes du Nord

en: Northern Samar
fr: Northern samar

en: Northern Territory
fr: Territoire du Nord

en: Northwest Territories
fr: Territoires du Nord-Ouest

en: Norway
fr: Norvège

en: Norwegian krone
fr: Couronne norvégienne

en: Not found in Trash.
fr: Non trouvé dans la Corbeille.

en: Not found.
fr: Non trouvé.

en: Nova Scotia
fr: Nouvelle-Écosse

en: Novara
fr: Novare

en: November
fr: Novembre

en: Nueva Ecija
fr: Nueva ecija

en: Nueva Vizcaya
fr: Nueva vizcaya

en: Number of decimal points shown in displayed prices
fr: Nombre de décimales affichées dans les prix

en: Number of items
fr: Nombre d'éléments

en: Number of the same rooms, cars, etc.
fr: Nombre de chambres, voitures identiques, etc.

en: Number of uses
fr: Nombre d'utilisations

en: Nusa Tenggara Barat
fr: Nusa tenggara barat

en: Nusa Tenggara Timur
fr: Nusa tenggara timur

en: Object booking
fr: Réservation d'objet

en: Object code (unique)
fr: Code de l'objet (unique)

en: Obwalden
fr: Obwald

en: Occidental Mindoro
fr: Occidental mindoro

en: Oceania
fr: Océanie

en: October
fr: Octobre

en: Offer Ends:
fr: L'offre se termine :

en: Old Password *
fr: Ancien mot de passe *

en: Omani rial
fr: Rial omanais

en: Only a-z letters allowed.
fr: Seules les lettres a-z sont autorisées.

en: Oporto
fr: Porto

en: Optional
fr: Optionnel

en: Optional fees
fr: Frais optionnels

en: Optional. Will be displayed before items
fr: Optionnel. Sera affiché avant les éléments

en: Order
fr: Commande

en: Order #
fr: Commande #

en: Order # %1$s was canceled
fr: La commande # %1$s a été annulée

en: Order #%s
fr: Commande #%s

en: Order #%s is canceled.
fr: La commande #%s est annulée.

en: Order #%s is confirmed.
fr: La commande #%s est confirmée.

en: Order #%s is rejected.
fr: La commande #%s est rejetée.

en: Order #%s updated
fr: Commande #%s mise à jour

en: Order (1, 2, etc.), *required
fr: Ordre (1, 2, etc.), *obligatoire

en: Order By
fr: Trier par

en: Order Number (unique)
fr: Numéro de commande (unique)

en: Order canceled
fr: Commande annulée

en: Order clarification from the administrator to the client
fr: Précisions sur la commande de l'administrateur au client

en: Order has been canceled
fr: La commande a été annulée

en: Order items
fr: Éléments de la commande

en: Order rejected
fr: Commande rejetée

en: Order updated
fr: Commande mise à jour

en: Order updated. Please, find details below.
fr: Commande mise à jour. Trouve les détails ci-dessous.

en: Orders
fr: Commandes

en: Oriental Mindoro
fr: Oriental mindoro

en: Oum El Bouaghi
fr: Oum el bouaghi

en: Overview
fr: Aperçu

en: Padova
fr: Padoue

en: Pakistani rupee
fr: Roupie pakistanaise

en: Palermo
fr: Palerme

en: Palestinian Territory
fr: Territoire palestinien

en: Palmyra Atoll
fr: Atoll Palmyra

en: Panamanian balboa
fr: Balboa panaméen

en: Papua Barat
fr: Papua barat

en: Papua New Guinea
fr: Papouasie-Nouvelle-Guinée

en: Papua New Guinean kina
fr: Kina papou-néo-guinéen

en: Paraguayan guaran&iacute;
fr: Guaraní paraguayen

en: Parent %s:
fr: Parent %s :

en: Parent Age
fr: Âge parent

en: Parent Age:
fr: Âge parent :

en: Parent Category
fr: Catégorie parente

en: Parent Category:
fr: Catégorie parente :

en: Parent Coupon:
fr: Coupon parent :

en: Parent FAQ:
fr: FAQ parent :

en: Parent Fee:
fr: Frais parent :

en: Parent Order:
fr: Commande parent :

en: Parent Place:
fr: Lieu parent :

en: Parent Service:
fr: Service parent :

en: Parent Taxonomy
fr: Taxonomie parente

en: Parent Taxonomy:
fr: Taxonomie parente :

en: Parma
fr: Parme

en: Password
fr: Mot de passe

en: Password:
fr: Mot de passe :

en: Pathum Thani
fr: Pathum thani

en: Pavia
fr: Pavie

en: Pay Now
fr: Payer maintenant

en: Pay Now!
fr: Payer maintenant !

en: Pay by Coupon
fr: Payer par coupon

en: Pay deposit amount
fr: Payer le montant de l'acompte

en: Pay deposit or full amount (the customer will choose)
fr: Payer l'acompte ou le montant total (le client choisira)

en: Pay full amount
fr: Payer le montant total

en: Pay later
fr: Payer plus tard

en: Payment Method
fr: Mode de paiement

en: Payment description
fr: Description du paiement

en: Payment details
fr: Détails du paiement

en: Payment model
fr: Modèle de paiement

en: Payment tab title
fr: Titre de l'onglet de paiement

en: Payments
fr: Paiements

en: Peloponnese
fr: Péloponnèse

en: Pemba North
fr: Pemba nord

en: Pemba South
fr: Pemba sud

en: Pending
fr: En attente

en: Pennsylvania
fr: Pennsylvanie

en: Per Page
fr: Par page

en: Percent,
fr: Pourcentage,

en: Percentage
fr: Pourcentage

en: Percentages from booking (only for per Booking service type)
fr: Pourcentages de la réservation (uniquement pour le type de service par Réservation)

en: Peru
fr: Pérou

en: Perugia
fr: Pérouse

en: Peruvian nuevo sol
fr: Nouveau sol péruvien

en: Pesaro e Urbino
fr: Pesaro et Urbino

en: Phang Nga
fr: Phang nga

en: Philippine peso
fr: Peso philippin

en: Piacenza
fr: Plaisance

en: Pisa
fr: Pise

en: Place
fr: Lieu

en: Place 1
fr: Lieu 1

en: Place 2
fr: Lieu 2

en: Place of currency symbol in displayed prices
fr: Place du symbole de devise dans les prix affichés

en: Places booking
fr: Réservation de places

en: Please click the button below to cancel the order:
fr: Clique sur le bouton ci-dessous pour annuler la commande :

en: Please click the button below to confirm changes to the order:
fr: Clique sur le bouton ci-dessous pour confirmer les modifications de la commande :

en: Please click the button below to confirm the order:
fr: Clique sur le bouton ci-dessous pour confirmer la commande :

en: Please click the button below to reject the order:
fr: Clique sur le bouton ci-dessous pour rejeter la commande :

en: Please describe below any changes to the booking that the client will need to confirm:
fr: Décris ci-dessous les modifications apportées à la réservation que le client devra confirmer :

en: Please fill in all the data.
fr: Merci de remplir toutes les données.

en: Please login or register to continue your booking
fr: Connecte-toi ou inscris-toi pour continuer ta réservation

en: Please, confirm or reject this Order.
fr: Merci de confirmer ou rejeter cette commande.

en: Please, fill in the correct data
fr: S'il te plaît, remplis les données correctement

en: Poland
fr: Pologne

en: Polish z&#x142;oty
fr: Złoty polonais

en: Pondicherry (Puducherry)
fr: Pondichéry (Puducherry)

en: Port Said
fr: Port-Saïd

[ctx: Post Type General Name]
en: Fee
fr: Frais

[ctx: Post Type General Name]
en: Orders
fr: Commandes

[ctx: Post Type General Name]
en: Places
fr: Lieux

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Fee
fr: Frais

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Order
fr: Commande

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Place
fr: Lieu

en: Post date
fr: Date de publication

en: Post modified date
fr: Date de modification

en: Pound sterling
fr: Livre sterling

en: Prachin Buri
fr: Prachin buri

en: Prachuap Khiri Khan
fr: Prachuap khiri khan

en: Prefix for custom taxonomies (*before changing this option it is required to remove all custom taxonomies)
fr: Préfixe pour les taxonomies personnalisées (*avant de modifier cette option, il est nécessaire de supprimer toutes les taxonomies personnalisées)

en: Prepaid amount
fr: Montant prépayé

en: Prepaid received
fr: Prépaiement reçu

en: Prepaid received,
fr: Prépaiement reçu,

en: Prepopulates the date field on the booking form, starting with the nearest available date
fr: Préremplir le champ de date sur le formulaire de réservation, en commençant par la date disponible la plus proche

en: Presidente Hayes
fr: Presidente hayes

en: Price
fr: Prix

en: Price Cut %d%% off applied
fr: Réduction de %d%% appliquée

en: Price from:
fr: Prix à partir de :

en: Price type
fr: Type de prix

en: Prices
fr: Prix

en: Prices
fr: Prix

en: Prince Edward Island
fr: Île-du-Prince-Édouard

en: Puerto Rico
fr: Porto Rico

en: Punjab
fr: Pendjab

en: Qatari riyal
fr: Riyal qatari

en: Quebec
fr: Québec

en: Question 2?
fr: Question 2 ?

en: Questions & Answers
fr: Questions & Réponses

en: Questions & Answers section
fr: Section Questions & Réponses

en: Radio
fr: Bouton radio

en: Ragusa
fr: Raguse

en: Rate Title:
fr: Titre du tarif :

en: Rate applies to days:
fr: Le tarif s'applique aux jours :

en: Rating
fr: Note

en: Rating:
fr: Évaluation :

en: Ravenna
fr: Ravenne

en: Razavi Khorasan (خراسان رضوی)
fr: Khorasan-e Razavi (خراسان رضوی)

en: Re-type Email
fr: Confirmer l'email

en: Recalculate Rating
fr: Recalculer la note

en: Recalculate rating
fr: Recalculer la note

en: Recurrent custom (weekly schedule for tours, events, etc.)
fr: Personnalisé récurrent (planning hebdomadaire pour les visites, événements, etc.)

en: Red Sea
fr: Mer Rouge

en: Refresh the page
fr: Actualiser la page

en: Reggio Calabria
fr: Reggio de Calabre

en: Reggio Emilia
fr: Reggio d'Émilie

en: Reject
fr: Rejeter

en: Reject Order
fr: Rejeter la commande

en: Related items
fr: Articles associés

en: Remove %s
fr: Supprimer %s

en: Remove Coupon
fr: Supprimer le code promo

en: Remove all prices from availability calendar
fr: Supprimer tous les prix du calendrier de disponibilité

en: Remove availability calendar from booking object pages
fr: Supprimer le calendrier de disponibilité des pages d'objets de réservation

en: Remove date
fr: Supprimer la date

en: Remove default login/register form from "My account" page (this allows to use a third party login form shortcode into the "My account" page content)
fr: Supprimer le formulaire de connexion/inscription par défaut de la page « Mon compte » (cela permet d'utiliser un shortcode de formulaire de connexion tiers dans le contenu de la page « Mon compte »)

en: Remove google map from booking object pages
fr: Supprimer la carte Google des pages d'objets de réservation

en: Remove guest data
fr: Supprimer les données de l'invité

en: Remove guests from booking form
fr: Supprimer les invités du formulaire de réservation

en: Remove image
fr: Supprimer l'image

en: Remove meeting point
fr: Supprimer le point de rencontre

en: Remove price details on hover from availability calendar
fr: Supprimer les détails de prix au survol du calendrier de disponibilité

en: Remove search query arguments from booking item links on the search result page
fr: Supprimer les arguments de requête de recherche des liens d'éléments de réservation sur la page de résultats de recherche

en: Remove unitegallery from booking object pages
fr: Supprimer unitegallery des pages d'objets de réservation

en: Reply to Comment
fr: Répondre au commentaire

en: Request Payment
fr: Demander un paiement

en: Request a reservation
fr: Demander une réservation

en: Request for price and details
fr: Demande de prix et détails

en: Require full payment when there are less than specified number of days left before the start of the booking (days, optional)
fr: Exiger le paiement complet lorsqu'il reste moins d'un nombre spécifié de jours avant le début de la réservation (jours, optionnel)

en: Reservations
fr: Réservations

en: Reset password
fr: Réinitialiser le mot de passe

en: Reset settings
fr: Réinitialiser les paramètres

en: Return search results without checking availability if no dates are specified
fr: Renvoyer les résultats de recherche sans vérifier la disponibilité si aucune date n'est spécifiée

en: Reunion
fr: Réunion

en: Reviews
fr: Avis

en: Reviews comment template (leave empty to use the default "/comments.php")
fr: Modèle de commentaire d'avis (laisser vide pour utiliser le « /comments.php » par défaut)

en: Right
fr: Droite

en: Right with space
fr: Droite avec espace

en: Roi Et
fr: Roi et

en: Roma
fr: Rome

en: Romania
fr: Roumanie

en: Romanian leu
fr: Leu roumain

en: Russia
fr: Russie

en: Russian ruble
fr: Rouble russe

en: Rwandan franc
fr: Franc rwandais

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
fr: São Tomé-et-Príncipe

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe dobra
fr: Dobra santoméen

en: Sa Kaeo
fr: Sa kaeo

en: Saint Barth&eacute;lemy
fr: Saint-Barthélemy

en: Saint Helena
fr: Sainte-Hélène

en: Saint Helena pound
fr: Livre de Sainte-Hélène

en: Saint Kitts and Nevis
fr: Saint-Kitts-et-Nevis

en: Saint Lucia
fr: Sainte-Lucie

en: Saint Martin (Dutch part)
fr: Saint-Martin (partie néerlandaise)

en: Saint Martin (French part)
fr: Saint-Martin (partie française)

en: Saint Pierre and Miquelon
fr: Saint-Pierre-et-Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
fr: Saint-Vincent-et-les-Grenadines

en: Sakon Nakhon
fr: Sakon nakhon

en: Salamanca
fr: Salamanque

en: Salerno
fr: Salerne

en: Samoan t&#x101;l&#x101;
fr: Tālā samoan

en: Samut Prakan
fr: Samut prakan

en: Samut Sakhon
fr: Samut sakhon

en: Samut Songkhram
fr: Samut songkhram

en: San Marino
fr: Saint-Marin

en: San Pedro
fr: San pedro

en: Santorini, Greece
fr: Santorin, Grèce

en: Sat
fr: Sam

en: Satu Mare
fr: Satu mare

en: Saudi Arabia
fr: Arabie saoudite

en: Saudi riyal
fr: Riyal saoudien

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save changes in fields
fr: Enregistrer les modifications dans les champs

en: Save schedule
fr: Enregistrer le planning

en: Savona
fr: Savone

en: Schaffhausen
fr: Schaffhouse

en: Schedule
fr: Planning

en: Schedule section
fr: Section planning

en: Schwyz
fr: Schwytz

en: Search
fr: Rechercher

en: Search
fr: Rechercher

en: Search %s
fr: Rechercher %s

en: Search Ages
fr: Rechercher âges

en: Search Categories
fr: Rechercher catégories

en: Search Coupon
fr: Rechercher coupon

en: Search FAQ
fr: Rechercher FAQ

en: Search Fee
fr: Rechercher frais

en: Search Form
fr: Formulaire de recherche

en: Search Form builder
fr: Constructeur de formulaire de recherche

en: Search Now
fr: Rechercher maintenant

en: Search Order
fr: Rechercher commande

en: Search Place
fr: Rechercher lieu

en: Search Service
fr: Rechercher service

en: Search Taxonomies
fr: Rechercher taxonomies

en: Search form
fr: Formulaire de recherche

en: Search form Tabs
fr: Onglets du formulaire de recherche

en: Search result
fr: Résultat de recherche

en: Search result view
fr: Vue des résultats de recherche

en: Search result: items per page
fr: Résultat de recherche : éléments par page

en: Section background image
fr: Image d'arrière-plan de section

en: Section text
fr: Texte de section

en: Section title
fr: Titre de section

en: Segovia
fr: Ségovie

en: Select address
fr: Sélectionner une adresse

en: Select base currency
fr: Sélectionner la devise de base

en: Select category to setup other post fields
fr: Sélectionner une catégorie pour configurer d'autres champs d'article

en: Select map marker
fr: Sélectionner le marqueur de carte

en: Select meeting point
fr: Sélectionner un point de rendez-vous

en: Select search result page
fr: Sélectionner la page de résultats de recherche

en: Select...
fr: Sélectionner...

en: Selected items are not available
fr: Les éléments sélectionnés ne sont pas disponibles

en: Send
fr: Envoyer

en: Senegal
fr: Sénégal

en: September
fr: Septembre

en: Serbia
fr: Serbie

en: Serbian dinar
fr: Dinar serbe

en: Service per booking
fr: Service par réservation

en: Service per person
fr: Service par personne

en: Service selection method
fr: Méthode de sélection des services

en: Service type
fr: Type de service

en: Services page
fr: Page des services

en: Services section
fr: Section des services

en: Services title
fr: Titre des services

en: Set "date to" to N days from the current date by default (leave blank to avoid setting a default date)
fr: Définir la « date de fin » à N jours à partir de la date actuelle par défaut (laisser vide pour éviter de définir une date par défaut)

en: Set the current date in the "date from" field by default
fr: Définir la date actuelle dans le champ « date de début » par défaut

en: Setup Demo Content
fr: Configurer le contenu de démonstration

en: Setup ages and taxonomies...
fr: Configuration des âges et des taxonomies...

en: Setup available days template
fr: Configurer le modèle de jours disponibles

en: Setup images...
fr: Configuration des images...

en: Setup places, service and FAQ posts ...
fr: Configuration des lieux, services et articles FAQ...

en: Setup rules, categories, booking object posts...
fr: Configuration des règles, catégories, articles d'objets de réservation...

en: Sevilla
fr: Séville

en: Seychellois rupee
fr: Roupie seychelloise

en: Shop admin email (site admin email by default)
fr: Email de l'administrateur de la boutique (email de l'administrateur du site par défaut)

en: Show "Pay now" button on the confirmation page if the order has "payment expected" or "draft" status
fr: Afficher le bouton « Payer maintenant » sur la page de confirmation si la commande a le statut « paiement attendu » ou « brouillon »

en: Show Booking form on the booking item page
fr: Afficher le formulaire de réservation sur la page de l'élément de réservation

en: Show Search filter reset button
fr: Afficher le bouton de réinitialisation du filtre de recherche

en: Show Search form
fr: Afficher le formulaire de recherche

en: Show a reload page button on the confirmation page if the order has "payment processing" or "payment expected" status
fr: Afficher un bouton de rechargement de page sur la page de confirmation si la commande a le statut « paiement en cours » ou « paiement attendu »

en: Show all rates in the price details on hover on the availability calendar
fr: Afficher tous les tarifs dans les détails de prix au survol du calendrier de disponibilité

en: Show booking object post content in tabs?
fr: Afficher le contenu de l'article d'objet de réservation dans des onglets ?

en: Show items which are available from selected date.
fr: Afficher les éléments disponibles à partir de la date sélectionnée.

en: Show items which are available up to selected date.
fr: Afficher les éléments disponibles jusqu'à la date sélectionnée.

en: Show price range picker in Advanced field
fr: Afficher le sélecteur de plage de prix dans le champ Avancé

en: Show reviews in tab on booking object page?
fr: Afficher les avis dans un onglet sur la page d'objet de réservation ?

en: Show selected items only. Input item title to see suggestions
fr: Afficher uniquement les éléments sélectionnés. Saisis le titre de l'élément pour voir les suggestions

en: Shows a price filter slider in a widget which lets you narrow down the list of shown items
fr: Affiche un curseur de filtre de prix dans un widget qui te permet de réduire la liste des éléments affichés

en: Sidi Bel Abbès
fr: Sidi bel abbès

en: Siena
fr: Sienne

en: Sierra Leonean leone
fr: Leone sierra-léonais

en: Sign Out
fr: Se déconnecter

en: Sign in
fr: Se connecter

en: Sign up
fr: S'inscrire

en: Sing Buri
fr: Sing buri

en: Singapore
fr: Singapour

en: Singapore dollar
fr: Dollar singapourien

en: Single custom (one-time events, etc.)
fr: Personnalisé unique (événements ponctuels, etc.)

en: Single radio
fr: Bouton radio unique

en: Single rating
fr: Évaluation unique

en: Single select
fr: Sélection unique

en: Siracusa
fr: Syracuse

en: Sistan and Baluchestan (سیستان و بلوچستان)
fr: Sistan et Baloutchistan (سیستان و بلوچستان)

en: Slideshow Image
fr: Image du diaporama

en: Slideshow Images
fr: Images du diaporama

en: Slovakia
fr: Slovaquie

en: Slovenia
fr: Slovénie

en: Sofia-Grad
fr: Sofia-grad

en: Solomon Islands
fr: Îles Salomon

en: Solomon Islands dollar
fr: Dollar des îles Salomon

en: Solothurn
fr: Soleure

en: Somali shilling
fr: Shilling somalien

en: Somalia
fr: Somalie

en: Some of the plugins you’re using have not been tested with the latest version of %1$s (%2$s). To avoid issues, make sure they are all up to date and compatible before updating %1$s.
fr: Certains des plugins que tu utilises n'ont pas été testés avec la dernière version de %1$s (%2$s). Pour éviter des problèmes, assure-toi qu'ils sont tous à jour et compatibles avant de mettre à jour %1$s.

en: Sorry, but your selected items are not available for selected dates/times. Please, search another dates/times or items and create new order.
fr: Désolé, mais les articles que tu as sélectionnés ne sont pas disponibles pour les dates/heures choisies. S'il te plaît, cherche d'autres dates/heures ou articles et crée une nouvelle commande.

en: Sorry, no terms could be found.
fr: Désolé, aucun terme n'a pu être trouvé.

en: Souk Ahras
fr: Souk ahras

en: South Aegean
fr: Égée du Sud

en: South Africa
fr: Afrique du Sud

en: South African rand
fr: Rand sud-africain

en: South America
fr: Amérique du Sud

en: South Australia
fr: Australie-Méridionale

en: South Carolina
fr: Caroline du Sud

en: South Cotabato
fr: South cotabato

en: South Dakota
fr: Dakota du Sud

en: South Georgia/Sandwich Islands
fr: Géorgie du Sud/Îles Sandwich

en: South Khorasan (خراسان جنوبی)
fr: Khorasan méridional (خراسان جنوبی)

en: South Korea
fr: Corée du Sud

en: South Korean won
fr: Won sud-coréen

en: South Sinai
fr: Sinaï du Sud

en: South Sudan
fr: Soudan du Sud

en: South Sudanese pound
fr: Livre sud-soudanaise

en: Southern
fr: Sud

en: Southern Leyte
fr: Southern leyte

en: Spain
fr: Espagne

en: Sri Lankan rupee
fr: Roupie srilankaise

en: St. Gallen
fr: Saint-Gall

en: Start Time
fr: Heure de début

en: Start at
fr: Commence à

en: Start days:
fr: Jours de début :

en: State
fr: État

en: Status
fr: Statut

en: Step
fr: Étape

en: Step title
fr: Titre de l'étape

en: Stop booking
fr: Arrêter la réservation

en: Stop booking .. hours before the start
fr: Arrêter la réservation .. heures avant le début

en: Stop booking .. hours before the start (applied to recurrent custom booking period only)
fr: Arrêter la réservation .. heures avant le début (appliqué uniquement à la période de réservation personnalisée récurrente)

en: Stop booking .. hours before the start (optional)
fr: Arrêter la réservation .. heures avant le début (optionnel)

en: Street, etc.
fr: Rue, etc.

en: Style particular content element differently - add a class name and refer to it in custom CSS.
fr: Style différent pour un élément de contenu particulier - ajoute un nom de classe et fais-y référence dans le CSS personnalisé.

en: Su
fr: Di

en: Subject
fr: Objet

en: Submit Reply
fr: Soumettre réponse

en: Subtotal:
fr: Sous-total :

en: Success!
fr: Succès !

en: Sud Sardegna
fr: Sud Sardaigne

en: Sudan
fr: Soudan

en: Sudanese pound
fr: Livre soudanaise

en: Sulawesi Barat
fr: Sulawesi barat

en: Sulawesi Selatan
fr: Sulawesi selatan

en: Sulawesi Tengah
fr: Sulawesi tengah

en: Sulawesi Tenggara
fr: Sulawesi tenggara

en: Sulawesi Utara
fr: Sulawesi utara

en: Sultan Kudarat
fr: Sultan kudarat

en: Sumatera Barat
fr: Sumatera barat

en: Sumatera Selatan
fr: Sumatera selatan

en: Sumatera Utara
fr: Sumatera utara

en: Sun
fr: Dim

en: Suphan Buri
fr: Suphan buri

en: Surat Thani
fr: Surat thani

en: Surinamese dollar
fr: Dollar surinamais

en: Svalbard and Jan Mayen
fr: Svalbard et Jan Mayen

en: Swazi lilangeni
fr: Lilangeni swazi

en: Sweden
fr: Suède

en: Swedish krona
fr: Couronne suédoise

en: Swiss franc
fr: Franc suisse

en: Switzerland
fr: Suisse

en: Syria
fr: Syrie

en: Syrian pound
fr: Livre syrienne

en: Szabolcs-Szatmár-Bereg
fr: Szabolcs-szatmár-bereg

en: Tab Title:
fr: Titre de l'onglet :

en: Tab slug:
fr: Slug de l'onglet :

en: Taiwan
fr: Taïwan

en: Tajikistan
fr: Tadjikistan

en: Tajikistani somoni
fr: Somoni tadjik

en: Tanzania
fr: Tanzanie

en: Tanzanian shilling
fr: Shilling tanzanien

en: Taranto
fr: Tarente

en: Tarragona
fr: Tarragone

en: Tasmania
fr: Tasmanie

en: Tawi-Tawi
fr: Tawi-tawi

en: Taxes title
fr: Titre des taxes

en: Taxonomies Metabox
fr: Boîte méta des taxonomies

en: Taxonomies and Other fields
fr: Taxonomies et autres champs

en: Taxonomy
fr: Taxonomie

en: Taxonomy archive page: items per page
fr: Page d'archive de taxonomie : éléments par page

en: Taxonomy:
fr: Taxonomie :

en: Tehran  (تهران)
fr: Téhéran (تهران)

en: Terms & Conditions
fr: Conditions générales

en: Terms & Conditions page
fr: Page des conditions générales

en: Terms selection mode
fr: Mode de sélection des termes

en: Tested up to %s version
fr: Testé jusqu'à la version %s

en: Th
fr: Je

en: Thai baht
fr: Baht thaïlandais

en: Thailand
fr: Thaïlande

en: Thank you for registration! Check email for your password.
fr: Merci pour ton inscription ! Vérifie ton email pour recevoir ton mot de passe.

en: The order has been canceled:
fr: La commande a été annulée :

en: Thessaly
fr: Thessalie

en: This email already exists
fr: Cet email existe déjà

en: This order is paid by coupon! You can complete the order
fr: Cette commande est payée par coupon ! Tu peux finaliser la commande

en: This tool will allow you to setup demo content to make it easy to get started with the BA Book Everything plugin. Demo content includes: booking rules, ages, features taxonomy, categories, service posts, places posts, FAQ posts and booking object posts. Please do not close this page during the installation of demo content.
fr: Cet outil te permettra de configurer du contenu de démonstration pour faciliter la prise en main du plugin BA Book Everything. Le contenu de démonstration comprend : règles de réservation, âges, taxonomie de fonctionnalités, catégories, articles de services, articles de lieux, articles FAQ et articles d'objets de réservation. Merci de ne pas fermer cette page pendant l'installation du contenu de démonstration.

en: This username already exists
fr: Ce nom d'utilisateur existe déjà

en: Thousand Separator of displayed prices
fr: Séparateur de milliers des prix affichés

en: Thu
fr: Jeu

en: Thurgau
fr: Thurgovie

en: Ticino
fr: Tessin

en: Tickets booking
fr: Réservation de billets

en: Tickets:
fr: Billets :

en: Time from:
fr: Heure de début :

en: Time to:
fr: Heure de fin :

en: Time:
fr: Heure :

en: Title
fr: Titre

en: Title Icon
fr: Icône du titre

en: Title for mandatory services section
fr: Titre pour la section des services obligatoires

en: Title for optional services section
fr: Titre pour la section des services optionnels

en: Title:
fr: Titre :

en: Titles color
fr: Couleur des titres

en: Tizi Ouzou
fr: Tizi ouzou

en: To:
fr: À :

en: Toledo
fr: Tolède

en: Tongan pa&#x2bb;anga
fr: Paʻanga tongien

en: Torino
fr: Turin

en: Total amount
fr: Montant total

en: Total amount,
fr: Montant total,

en: Total:
fr: Total :

en: Total:
fr: Total :

en: Tourist
fr: Touriste

en: Transnistrian ruble
fr: Rouble transnistrien

en: Trento
fr: Trente

en: Treviso
fr: Trévise

en: Trinidad and Tobago
fr: Trinité-et-Tobago

en: Trinidad and Tobago dollar
fr: Dollar trinidadien

en: Tu
fr: Ma

en: Tue
fr: Mar

en: Tunisia
fr: Tunisie

en: Tunisian dinar
fr: Dinar tunisien

en: Turkey
fr: Turquie

en: Turkish lira
fr: Livre turque

en: Turkmenistan
fr: Turkménistan

en: Turkmenistan manat
fr: Manat turkmène

en: Turks and Caicos Islands
fr: Îles Turques-et-Caïques

[ctx: US state of Georgia]
en: Georgia
fr: Géorgie

en: Ubon Ratchathani
fr: Ubon ratchathani

en: Udon Thani
fr: Udon thani

en: Uganda
fr: Ouganda

en: Ugandan shilling
fr: Shilling ougandais

en: Ukrainian hryvnia
fr: Hryvnia ukrainienne

en: United Arab Emirates
fr: Émirats arabes unis

en: United Arab Emirates dirham
fr: Dirham des Émirats arabes unis

en: United Kingdom (UK)
fr: Royaume-Uni (UK)

en: United States (US)
fr: États-Unis (US)

en: United States (US) Minor Outlying Islands
fr: Îles mineures éloignées des États-Unis (US)

en: United States dollar
fr: Dollar américain

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Update %s
fr: Mettre à jour %s

en: Update Age
fr: Mettre à jour âge

en: Update Category
fr: Mettre à jour catégorie

en: Update Comment
fr: Mettre à jour commentaire

en: Update Coupon
fr: Mettre à jour coupon

en: Update FAQ
fr: Mettre à jour FAQ

en: Update Fee
fr: Mettre à jour frais

en: Update Order
fr: Mettre à jour commande

en: Update Place
fr: Mettre à jour lieu

en: Update Service
fr: Mettre à jour service

en: Update Taxonomy
fr: Mettre à jour taxonomie

en: Update password
fr: Mettre à jour le mot de passe

en: Update profile
fr: Mettre à jour le profil

en: Update rule
fr: Mettre à jour la règle

en: Upload
fr: Télécharger

en: Upload Image
fr: Télécharger une image

en: Upload or add multiple images.
fr: Télécharger ou ajouter plusieurs images.

en: Upper East
fr: Haute-est

en: Upper West
fr: Haute-ouest

en: Uruguayan peso
fr: Peso uruguayen

en: Use "OR" logic when searching among taxonomy terms
fr: Utiliser la logique « OU » lors de la recherche parmi les termes de taxonomie

en: Use Age categories for prices?
fr: Utiliser les catégories d'âge pour les prix ?

en: Use Ages
fr: Utiliser les âges

en: Use Gutenberg for booking object posts
fr: Utiliser Gutenberg pour les articles d'objets de réservation

en: Use global settings
fr: Utiliser les paramètres globaux

en: Use minimized version of the main CSS file
fr: Utiliser la version minimisée du fichier CSS principal

en: Use minimized version of the main JS file
fr: Utiliser la version minimisée du fichier JS principal

en: Use only the main age to calculate the total number of guests in conditional prices
fr: Utiliser uniquement l'âge principal pour calculer le nombre total d'invités dans les prix conditionnels

en: Used
fr: Utilisé

en: Used if previous field value > 1
fr: Utilisé si la valeur du champ précédent > 1

en: User email
fr: Email de l'utilisateur

en: User message
fr: Message de l'utilisateur

en: User must fill all extended guest data to finish order
fr: L'utilisateur doit remplir toutes les données étendues des invités pour finaliser la commande

en: User name
fr: Nom d'utilisateur

en: User will be prompted to enter names off all guest in order
fr: L'utilisateur sera invité à saisir les noms de tous les invités dans l'ordre

en: Username or email
fr: Nom d'utilisateur ou email

en: Username*
fr: Nom d'utilisateur*

en: Uthai Thani
fr: Uthai thani

en: Uzbekistan
fr: Ouzbékistan

en: Uzbekistani som
fr: Som ouzbek

en: Valencia
fr: Valence

en: Value purchase
fr: Achat intéressant

en: Vanuatu vatu
fr: Vatu vanuatuan

en: Venezia
fr: Venise

en: Venezuelan bol&iacute;var
fr: Bolívar vénézuélien

en: Verbano-Cusio-Ossola
fr: Verbano-cusio-ossola

en: Verona
fr: Vérone

en: Vibo Valentia
fr: Vibo valentia

en: Vicenza
fr: Vicence

en: Vientiane Province
fr: Province de Vientiane

en: Vietnamese &#x111;&#x1ed3;ng
fr: Đồng vietnamien

en: View
fr: Voir

en: View Coupon
fr: Voir coupon

en: View FAQ
fr: Voir FAQ

en: View Fee
fr: Voir frais

en: View Order
fr: Voir commande

en: View Place
fr: Voir lieu

en: View Service
fr: Voir service

en: Vila Real
fr: Vila real

en: Virgin Islands (British)
fr: Îles Vierges (britanniques)

en: Virgin Islands (US)
fr: Îles Vierges (US)

en: Virginia
fr: Virginie

en: Viterbo
fr: Viterbe

en: Waiting before delete orders with "payment processing" status, minutes
fr: Attente avant de supprimer les commandes avec le statut « paiement en cours », en minutes

en: Wake Island
fr: Île Wake

en: Walking
fr: À pied

en: Wallis and Futuna
fr: Wallis-et-Futuna

en: We
fr: Me

en: Wed
fr: Mer

en: West African CFA franc
fr: Franc CFA d'Afrique de l'Ouest

en: West Azarbaijan (آذربایجان غربی)
fr: Azerbaïdjan occidental (آذربایجان غربی)

en: West Bengal
fr: Bengale-Occidental

en: West Greece
fr: Grèce occidentale

en: West Macedonia
fr: Macédoine occidentale

en: West Virginia
fr: Virginie-Occidentale

en: Western
fr: Ouest

en: Western Australia
fr: Australie-Occidentale

en: Western Cape
fr: Cap-Occidental

en: Western North
fr: Ouest-nord

en: Western Sahara
fr: Sahara occidental

en: When service price is 0 display
fr: Quand le prix du service est 0, afficher

en: When:
fr: Quand :

en: Will be shown in the order details and in emails to the client
fr: Sera affiché dans les détails de la commande et dans les emails au client

en: Will be used by default if both amount and percent fields filled.
fr: Sera utilisé par défaut si les champs montant et pourcentage sont tous deux remplis.

en: With sorting option
fr: Avec option de tri

en: With the smallest number will be the main age, others will be sorted by ASC
fr: Avec le plus petit nombre sera l'âge principal, les autres seront triés par ASC

en: Yemen
fr: Yémen

en: Yemeni rial
fr: Rial yéménite

en: Yes
fr: Oui

en: Yes (for 1 month basic booking period and pay full amount mode only)
fr: Oui (uniquement pour la période de réservation de base d'1 mois et le mode de paiement du montant total)

en: You are using an unregistered version of %1$s and are not receiving compatibility and security updates. %2$sRegister now%3$s
fr: Tu utilises une version non enregistrée de %1$s et tu ne reçois pas les mises à jour de compatibilité et de sécurité. %2$sEnregistre-toi maintenant%3$s

en: You could pay after the items availability confirmation! <br> Confirmation will be sent to your e-mail. <br> Amount to pay online will be %s.
fr: Tu pourras payer après confirmation de la disponibilité des articles ! <br> La confirmation sera envoyée à ton e-mail. <br> Le montant à payer en ligne sera de %s.

en: You have new booking request. Please, find details below.
fr: Tu as une nouvelle demande de réservation. Trouve les détails ci-dessous.

en: You have new order. Please, find details below.
fr: Tu as une nouvelle commande. Trouve les détails ci-dessous.

en: You have to edit "Terms & Conditions" page to replace this start content with your own.
fr: Tu dois modifier la page « Conditions générales » pour remplacer ce contenu initial par le tien.

en: You may like
fr: Tu pourrais aimer

en: Your account details
fr: Les détails de ton compte

en: Your booking has not been paid or confirmed. Follow the link to complete your booking.
fr: Ta réservation n'a pas été payée ou confirmée. Suis le lien pour finaliser ta réservation.

en: Your contacts
fr: Tes contacts

en: Your email
fr: Ton email

en: Your email*
fr: Ton email*

en: Your message has been sent! Thank you!
fr: Ton message a été envoyé! Merci !

en: Your name
fr: Ton nom

en: Your order #%s
fr: Ta commande #%s

en: Your order #%s is updated
fr: Ta commande #%s a été mise à jour

en: Your order has been canceled
fr: Ta commande a été annulée

en: Your order has been confirmed and your payment is being processed. Thank you!
fr: Ta commande a été confirmée et ton paiement est en cours de traitement. Merci !

en: Your order has been received
fr: Ta commande a été reçue

en: Your order has been updated
fr: Ta commande a été mise à jour

en: Your order is completed and received, and a confirmation email was sent to you. You will pay the full amount later. Thank you!
fr: Ta commande est terminée et reçue, et un email de confirmation t'a été envoyé. Tu paieras le montant total plus tard. Merci !

en: Your order is completed, your payment has been received, and a confirmation email was sent to you. Thank you!
fr: Ta commande est terminée, ton paiement a été reçu, et un email de confirmation t'a été envoyé. Merci !

en: Your order is confirmed, but not completed. To complete your order, please, click the link below to make a payment.
fr: Ta commande est confirmée, mais pas terminée. Pour finaliser ta commande, clique sur le lien ci-dessous pour effectuer un paiement.

en: Your order is waiting for payment
fr: Ta commande est en attente de paiement

en: Your order is waiting for the availability confirmation, you will be notified by email when it's ready. Thank you!
fr: Ta commande est en attente de confirmation de disponibilité, tu seras notifié par email quand elle sera prête. Merci !

en: Your order was canceled
fr: Ta commande a été annulée

en: Your password has been reset
fr: Ton mot de passe a été réinitialisé

en: Your password has been reset.
fr: Ton mot de passe a été réinitialisé.

en: Yukon Territory
fr: Territoire du Yukon

en: Zambia
fr: Zambie

en: Zambian kwacha
fr: Kwacha zambien

en: Zamboanga Sibugay
fr: Zamboanga sibugay

en: Zanzibar North
fr: Zanzibar nord

en: Zanzibar South
fr: Zanzibar sud

en: Zanzibar West
fr: Zanzibar ouest

en: Zaragoza
fr: Saragosse

en: Zug
fr: Zoug

en: Zürich
fr: Zurich

en: active
fr: actif

[ctx: add new on admin bar]
en: Fee
fr: Frais

[ctx: add new on admin bar]
en: Orders
fr: Commandes

[ctx: add new on admin bar]
en: Places
fr: Lieux

en: add time
fr: ajouter l'heure

[ctx: admin menu]
en: Fees
fr: Frais

[ctx: admin menu]
en: Orders
fr: Commandes

[ctx: admin menu]
en: Places
fr: Lieux

[ctx: admin modal messages]
en: Are you sure?
fr: Es-tu sûr ?

[ctx: admin modal messages]
en: Cancel
fr: Annuler

[ctx: admin modal messages]
en: Delete
fr: Supprimer

[ctx: admin modal messages]
en: Done!
fr: Terminé!

[ctx: admin modal messages]
en: Oops...
fr: Oups...

[ctx: admin modal messages]
en: Save
fr: Enregistrer

[ctx: admin modal messages]
en: Save rate
fr: Enregistrer tarif

[ctx: admin modal messages]
en: Something went wrong!
fr: Quelque chose s'est mal passé!

[ctx: admin modal messages]
en: The page will be reloaded
fr: La page va être rechargée

en: advanced field
fr: champ avancé

en: any unique character set for identification
fr: n'importe quel ensemble de caractères unique pour l'identification

en: applies to all prices
fr: s'applique à tous les prix

en: availability confirmation
fr: confirmation de disponibilité

[ctx: booking form]
en: Maximum number of guests:
fr: Nombre maximum d'invités :

[ctx: booking form]
en: Minimum number of guests:
fr: Nombre minimum d'invités :

[ctx: booking object]
en: Add Coupon
fr: Ajouter coupon

[ctx: booking object]
en: Add FAQ
fr: Ajouter FAQ

[ctx: booking object]
en: Add Fee
fr: Ajouter frais

[ctx: booking object]
en: Add Order
fr: Ajouter commande

[ctx: booking object]
en: Add Place
fr: Ajouter lieu

[ctx: booking object]
en: Add Service
fr: Ajouter service

en: by %d reviews
fr: par %d avis

en: canceled
fr: annulé

en: categories:
fr: catégories :

en: completed
fr: terminé

en: customer confirmation
fr: confirmation client

[ctx: customer_confirmation]
en: Your order is confirmed, but not completed. To complete your order, please click the button below to make a payment
fr: Ta commande est confirmée, mais pas finalisée. Pour finaliser ta commande, clique sur le bouton ci-dessous pour effectuer un paiement

en: d/m/Y
fr: j/m/A

[ctx: daterangepicker]
en: Apply
fr: Appliquer

[ctx: daterangepicker]
en: Cancel
fr: Annuler

[ctx: daterangepicker]
en: Custom
fr: Personnalisé

[ctx: daterangepicker]
en: From
fr: De

[ctx: daterangepicker]
en: To
fr: À

[ctx: daterangepicker]
en: W
fr: M

en: day
fr: jour

en: day/night
fr: jour/nuit

en: days
fr: jours

en: days/nights
fr: jours/nuits

en: deposit
fr: acompte

en: deposit and full
fr: acompte et total

[ctx: district]
en: Central Banat
fr: Banat central

[ctx: district]
en: Kosovo-Metohija
fr: Kosovo-Métochie

[ctx: district]
en: North Banat
fr: Banat nord

[ctx: district]
en: North Bačka
fr: Bačka nord

[ctx: district]
en: South Banat
fr: Banat sud

[ctx: district]
en: South Bačka
fr: Bačka sud

[ctx: district]
en: Vojvodina
fr: Voïvodine

[ctx: district]
en: West Bačka
fr: Bačka ouest

en: draft
fr: brouillon

en: example
fr: exemple

en: find closest location
fr: trouver l'emplacement le plus proche

en: from
fr: du

en: full
fr: total

en: guests
fr: invités

en: hour
fr: heure

en: hours
fr: heures

en: hours. 0 or nothing for no hold period.
fr: heures. 0 ou rien pour aucune période de blocage.

[ctx: item price from label]
en: From %s
fr: À partir de %s

en: leave blank to ignore
fr: laisser vide pour ignorer

en: m/d/Y
fr: m/j/A

en: night
fr: nuit

en: nights
fr: nuits

en: no
fr: non

en: no limits
fr: pas de limites

en: not available
fr: non disponible

en: not used
fr: non utilisé

en: payment authorized
fr: paiement autorisé

en: payment deferred
fr: paiement différé

en: payment expected
fr: paiement attendu

en: payment processing
fr: paiement en cours

en: payment received
fr: paiement reçu

en: per Booking
fr: par Réservation

en: per Day
fr: par Jour

en: per Night
fr: par Nuit

en: per Person
fr: par Personne

en: per Person/day
fr: par Personne/jour

en: per Person/night
fr: par Personne/nuit

en: person
fr: personne

en: persons
fr: personnes

en: please, select date first
fr: merci de sélectionner d'abord une date

en: price by age (used instead of the general):
fr: prix par âge (utilisé à la place du général) :

en: qty.
fr: qté.

en: recurrent custom
fr: personnalisé récurrent

en: single custom
fr: personnalisé unique

en: ticket
fr: billet

en: tickets
fr: billets

en: to
fr: au

en: used in the guest selection dropdown for main age, default 0
fr: utilisé dans la liste déroulante de sélection des invités pour l'âge principal, par défaut 0

en: with ages
fr: avec âges

en: yes
fr: oui

en: Åland Islands
fr: Îles Åland
