BA Book Everything 1.3.27 - en to id translation catalogue (1458 entries)

[ctx: admin modal messages]
en: Are you sure?
id: Kamu yakin?

[ctx: admin modal messages]
en: Cancel
id: Batal

[ctx: admin modal messages]
en: Oops...
id: Ups...

[ctx: admin modal messages]
en: Something went wrong!
id: Ada yang salah!

[ctx: admin modal messages]
en: The page will be reloaded
id: Halaman akan dimuat ulang

[ctx: admin modal messages]
en: Done!
id: Selesai!

[ctx: admin modal messages]
en: Save
id: Simpan

[ctx: admin modal messages]
en: Delete
id: Hapus

en: Add rule
id: Tambah aturan

en: Update rule
id: Perbarui aturan

en: Booking rules
id: Aturan pemesanan

en: Cancel
id: Batal

en: Title
id: Judul

en: Basic booking period
id: Periode pemesanan dasar

en: Use Ages
id: Gunakan usia

en: Payment model
id: Model pembayaran

en: Hold
id: Tahan

en: Stop booking .. hours before the start
id: Hentikan pemesanan .. jam sebelum mulai

en: Booking mode
id: Mode pemesanan

en: yes
id: ya

en: no
id: tidak

en: hours
id: jam

en:  before the start
id:  sebelum mulai

en: deposit and full
id: deposit dan penuh

en: full
id: penuh

en: single custom
id: kustom tunggal

en: recurrent custom
id: kustom berulang

en: 1 day
id: 1 hari

en: 1 month
id: 1 bulan

en: 1 hour
id: 1 jam

en: 1 night
id: 1 malam

en: Stop booking
id: Hentikan pemesanan

en: Edit this rule
id: Edit aturan ini

en: Delete this rule
id: Hapus aturan ini

en: An error occurred while deleting the rule
id: Terjadi kesalahan saat menghapus aturan

en: Add new booking rule
id: Tambah aturan pemesanan baru

en: Hold after each booking for service actions (applied to 1 day booking priod only)
id: Tahan setelah setiap pemesanan untuk tindakan layanan (hanya berlaku untuk periode pemesanan 1 hari)

en: Stop booking .. hours before the start (applied to recurrent custom booking period only)
id: Hentikan pemesanan .. jam sebelum mulai (hanya berlaku untuk periode pemesanan kustom berulang)

en: Use Age categories for prices?
id: Gunakan kategori Usia untuk harga?

en: not used
id: tidak digunakan

en: Single custom (one-time events, etc.)
id: Kustom tunggal (acara satu kali, dll.)

en: Recurrent custom (weekly schedule for tours, events, etc.)
id: Kustom berulang (jadwal mingguan untuk tur, acara, dll.)

en: days
id: hari

en: 1 day (cars, bikes, etc.)
id: 1 hari (mobil, sepeda, dll.)

en: nights
id: malam

en: 1 night (hotels, apartments, hostels, etc.)
id: 1 malam (hotel, apartemen, hostel, dll.)

en: 1 hour (hourly rent: bikes, sport equipment, etc.)
id: 1 jam (sewa per jam: sepeda, peralatan olahraga, dll.)

en: hours. 0 or nothing for no hold period.
id: jam. 0 atau kosong untuk tidak ada periode tahan.

en: No
id: Tidak

en: Yes
id: Ya

en: Pay deposit amount
id: Bayar jumlah deposit

en: Pay full amount
id: Bayar jumlah penuh

en: Pay deposit or full amount (the customer will choose)
id: Bayar jumlah deposit atau penuh (pelanggan akan memilih)

en: Yes (for 1 month basic booking period and pay full amount mode only)
id: Ya (hanya untuk periode pemesanan dasar 1 bulan dan mode pembayaran penuh)

en: Object booking
id: Pemesanan objek

en: Places booking
id: Pemesanan tempat

en: Tickets booking
id: Pemesanan tiket

en: Request for price and details
id: Permintaan harga dan detail

en: January
id: Januari

en: February
id: Februari

en: March
id: Maret

en: May
id: Mei

en: June
id: Juni

en: July
id: Juli

en: August
id: Agustus

en: October
id: Oktober

en: December
id: Desember

en: Aug
id: Agu

en: Oct
id: Okt

en: Dec
id: Des

en: Sun
id: Min

en: Mon
id: Sen

en: Tue
id: Sel

en: Wed
id: Rab

en: Thu
id: Kam

en: Fri
id: Jum

en: Sat
id: Sab

en: Mo
id: Se

en: Tu
id: Se

en: We
id: Ra

en: Th
id: Ka

en: Fr
id: Ju

en: Su
id: Mi

en: Select...
id: Pilih...

en: Coupon Code (unique)
id: Kode Kupon (unik)

en: Generate
id: Hasilkan

en: Percent,
id: Persen,

en: Will be used by default if both amount and percent fields filled.
id: Akan digunakan secara default jika kedua kolom jumlah dan persen diisi.

en: Amount,
id: Jumlah,

en: Number of uses
id: Jumlah penggunaan

en: Limit on the number of uses (0 for unlimited)
id: Batas jumlah penggunaan (0 untuk tidak terbatas)

en: Apply only to selected items
id: Terapkan hanya untuk item yang dipilih

en: Apply only to items with booking category
id: Terapkan hanya untuk item dengan kategori pemesanan

en: Expiration date
id: Tanggal kedaluwarsa

en: General,
id: Umum,

en: price by age (used instead of the general):
id: harga berdasarkan usia (digunakan sebagai pengganti umum):

en: Recalculate rating
id: Hitung ulang peringkat

en: Days
id: Hari

en: Hours
id: Jam

en: Minutes
id: Menit

en: None
id: Tidak ada

en: Discount, %
id: Diskon, %

en: Date from
id: Tanggal dari

en: Date to
id: Tanggal sampai

en: Address
id: Alamat

en: Latitude
id: Garis Lintang

en: Longitude
id: Garis Bujur

en: Get data from Google API
id: Dapatkan data dari API Google

en: Enter address here
id: Masukkan alamat di sini

en: Get address
id: Dapatkan alamat

en: Day of the week
id: Hari dalam seminggu

en: Hour
id: Jam

en: Add time to schedule
id: Tambah waktu ke jadwal

en: Save schedule
id: Simpan jadwal

en: Number of items
id: Jumlah item

en: Number of the same rooms, cars, etc.
id: Jumlah kamar, mobil, dll. yang sama

en: Object code (unique)
id: Kode objek (unik)

en: any unique character set for identification
id: set karakter unik apa pun untuk identifikasi

en: Stop booking .. hours before the start (optional)
id: Hentikan pemesanan .. jam sebelum mulai (opsional)

en: Start Time
id: Waktu mulai

en: End Time
id: Waktu selesai

en: Duration
id: Durasi

en: Schedule section
id: Bagian jadwal

en: Available time from
id: Waktu tersedia dari

en: Leave blank to allow any time
id: Biarkan kosong untuk mengizinkan waktu apa pun

en: Business time
id: Waktu bisnis

en: Available time to
id: Waktu tersedia sampai

en: Schedule
id: Jadwal

en: Order Number (unique)
id: Nomor Pesanan (unik)

en: Total amount,
id: Jumlah total,

en: Coupon number
id: Nomor kupon

en: Applied coupon number
id: Nomor kupon yang diterapkan

en: Applied coupon amount,
id: Jumlah kupon yang diterapkan,

en: Expected Prepaid amount,
id: Jumlah Prabayar yang diharapkan,

en: Get the rest amount
id: Dapatkan jumlah sisa

en: Prepaid received,
id: Prabayar diterima,

en: Order clarification from the administrator to the client
id: Klarifikasi pesanan dari administrator kepada klien

en: Will be shown in the order details and in emails to the client
id: Akan ditampilkan dalam detail pesanan dan dalam email ke klien

en: Order items
id: Item pesanan

en: Customer contacts
id: Kontak pelanggan

en: Extra guest contacts
id: Kontak tamu tambahan

en: Extra guest
id: Tamu tambahan

en: Add guest data
id: Tambah data tamu

en: Remove guest data
id: Hapus data tamu

en: Enter title here
id: Masukkan judul di sini

en: Content
id: Konten

en: Service type
id: Jenis layanan

en: Price type
id: Jenis harga

en: Amount
id: Jumlah

en: Percentages from booking (only for per Booking service type)
id: Persentase dari pemesanan (hanya untuk jenis layanan per Pemesanan)

en: Prices
id: Harga

en: Use only the main age to calculate the total number of guests in conditional prices
id: Gunakan hanya usia utama untuk menghitung jumlah total tamu dalam harga kondisional

en: Is mandatory?
id: Apakah wajib?

en: Allow to select quantity?
id: Izinkan untuk memilih kuantitas?

en: Maximum quantity
id: Kuantitas maksimum

en: Percentage
id: Persentase

en: Price
id: Harga

en: Street, etc.
id: Jalan, dll.

en: Address description (optional)
id: Deskripsi alamat (opsional)

en: Featured image
id: Gambar unggulan

en: Slideshow Images
id: Gambar slideshow

en: Slideshow Image
id: Gambar slideshow

en: Add slideshow image
id: Tambah gambar slideshow

en: Remove image
id: Hapus gambar

en: Image file
id: File gambar

en: Image description (optional)
id: Deskripsi gambar (opsional)

en: Image
id: Gambar

en: Available from Date
id: Tersedia dari tanggal

en: Basic settings
id: Pengaturan dasar

en: Available to Date
id: Tersedia sampai tanggal

en: Cyclic availability: start after every N days
id: Ketersediaan siklik: mulai setelah setiap N hari

en: Blank or 0 to skip this option
id: Kosong atau 0 untuk melewati opsi ini

en: Cyclic availability: available N days after start
id: Ketersediaan siklik: tersedia N hari setelah mulai

en: Used if previous field value > 1
id: Digunakan jika nilai bidang sebelumnya > 1

en: Included Date {#} (if entered other will be excluded)
id: Tanggal Termasuk {#} (jika dimasukkan yang lain akan dikecualikan)

en: Include more dates to the schedule
id: Sertakan lebih banyak tanggal ke jadwal

en: Remove date
id: Hapus tanggal

en: Date to include
id: Tanggal untuk disertakan

en: Excluded Date
id: Tanggal yang dikecualikan

en: Exclude more dates from schedule
id: Kecualikan lebih banyak tanggal dari jadwal

en: Date to exclude
id: Tanggal untuk dikecualikan

en: Minimum number of Guests
id: Jumlah minimum Tamu

en: used in the guest selection dropdown for main age, default 0
id: digunakan dalam dropdown pemilihan tamu untuk usia utama, default 0

en: Maximum number of Guests
id: Jumlah Maksimum Tamu

en: Confirm item availability
id: Konfirmasi ketersediaan item

en: Use global settings
id: Gunakan pengaturan global

en: Automatically
id: Secara otomatis

en: Manually (by dashboard or e-mail)
id: Secara manual (melalui dashboard atau e-mail)

en: Select category to setup other post fields
id: Pilih kategori untuk mengatur bidang pos lainnya

en: Sorry, no terms could be found.
id: Maaf, tidak ada istilah yang ditemukan.

en: Fixed Deposit amount,
id: Jumlah Deposit tetap,

en: Require full payment when there are less than specified number of days left before the start of the booking (days, optional)
id: Memerlukan pembayaran penuh ketika tersisa kurang dari jumlah hari tertentu sebelum awal pemesanan (hari, opsional)

en: leave blank to ignore
id: biarkan kosong untuk mengabaikan

en: Discount (optional)
id: Diskon (opsional)

en: applies to all prices
id: berlaku untuk semua harga

en: Fees
id: Biaya

en: Fees section
id: Bagian biaya

en: Last available booking time for the current date, H:i
id: Waktu pemesanan terakhir yang tersedia untuk tanggal saat ini, H:i

en: Booking rules section
id: Bagian aturan pemesanan

en: Block specified number of days after each booking for housekeeping purposes
id: Blokir jumlah hari tertentu setelah setiap pemesanan untuk keperluan pembersihan

en: Address section
id: Bagian alamat

en: Meeting place
id: Tempat pertemuan

en: Main address
id: Alamat utama

en: Meeting point
id: Titik pertemuan

en: Customer address
id: Alamat pelanggan

en: Add meeting point
id: Tambah titik pertemuan

en: Remove meeting point
id: Hapus titik pertemuan

en: Place
id: Tempat

en: Difference with the main time
id: Perbedaan dengan waktu utama

en: Step
id: Langkah

en: Add %s description
id: Tambah deskripsi %s

en: Add %s
id: Tambah %s

en: Remove %s
id: Hapus %s

en:  section
id:  bagian

en: Description
id: Deskripsi

en: Taxonomies and Other fields
id: Taksonomi dan Bidang Lainnya

en: Service selection method
id: Metode pemilihan layanan

en: Checkbox
id: Kotak centang

en: Services section
id: Bagian layanan

en: Services
id: Layanan

en: Questions & Answers section
id: Bagian Pertanyaan & Jawaban

en: Custom section
id: Bagian kustom

en: Font Awesome 5 class (far fa-eye)
id: Kelas Font Awesome 5 (far fa-eye)

en: Related items
id: Item terkait

en: Recalculate Rating
id: Hitung ulang rating

en: Ages Metabox
id: Kotak meta usia

en: Order (1, 2, etc.), *required
id: Urutan (1, 2, dll.), *wajib

en: With the smallest number will be the main age, others will be sorted by ASC
id: Dengan angka terkecil akan menjadi usia utama, yang lain akan diurutkan secara ASC

en: Categories Metabox
id: Kotak meta kategori

en: Available days
id: Hari yang tersedia

en: Setup available days template
id: Siapkan template hari yang tersedia

en: Excluded dates
id: Tanggal yang dikecualikan

en: Disable availability of all booking items for these dates
id: Nonaktifkan ketersediaan semua item pemesanan untuk tanggal ini

en: Booking rule
id: Aturan pemesanan

en: Add checkout fields for all guests
id: Tambahkan bidang checkout untuk semua tamu

en: User will be prompted to enter names off all guest in order
id: Pengguna akan diminta untuk memasukkan nama semua tamu secara berurutan

en: Make extra checkout fields mandatory
id: Jadikan bidang checkout tambahan wajib diisi

en: User must fill all extended guest data to finish order
id: Pengguna harus mengisi semua data tamu tambahan untuk menyelesaikan pesanan

en: Remove guests from booking form
id: Hapus tamu dari formulir pemesanan

en: Add taxes?
id: Tambahkan pajak?

en: Taxes, %
id: Pajak, %

en: Taxes title
id: Judul pajak

en: Add services?
id: Tambahkan layanan?

en: Services title
id: Judul layanan

en: Add FAQ?
id: Tambahkan FAQ?

en: FAQ title
id: Judul FAQ

en: Include taxonomies
id: Sertakan taksonomi

en: Add step by step description?
id: Tambahkan deskripsi langkah demi langkah?

en: Step title
id: Judul langkah

en: Add address field?
id: Tambahkan bidang alamat?

en: Add Google map to booking objects?
id: Tambahkan peta Google ke objek pemesanan?

en: Featured Image
id: Gambar unggulan

en: Upload or add multiple images.
id: Unggah atau tambahkan beberapa gambar.

en: Delete these dates
id: Hapus tanggal ini

en: Action
id: Tindakan

en: Exclude new dates:
id: Kecualikan tanggal baru:

en: from
id: dari

en: to
id: sampai

en: Add
id: Tambah

en: Success!
id: Berhasil!

en: Taxonomies Metabox
id: Kotak meta taksonomi

en: Google map: add latitude/longitude fields to terms?
id: Peta Google: tambahkan bidang latitude/longitude ke istilah?

en: Terms selection mode
id: Mode pemilihan istilah

en: Multi checkbox
id: Multi kotak centang

en: Multi select
id: Multi pilihan

en: Single radio
id: Radio tunggal

en: Single select
id: Pilihan tunggal

en: Front-end style
id: Gaya tampilan depan

en: Buttons
id: Tombol

en: Comma-separated text
id: Teks dipisahkan koma

en: 3-column list
id: Daftar 3 kolom

en: 2-column list
id: Daftar 2 kolom

en: 1-column list
id: Daftar 1 kolom

en: Front-end custom class
id: Kelas kustom tampilan depan

en: Optional
id: Opsional

en: Location Latitude
id: Latitude lokasi

en: Location Longitude
id: Longitude lokasi

en: Make terms of all levels of the hierarchy available for selection
id: Jadikan istilah dari semua tingkat hierarki tersedia untuk dipilih

en: Icon image
id: Gambar ikon

en: Icon image width, px
id: Lebar gambar ikon, px

en: 0 to auto width
id: 0 untuk lebar otomatis

en: Icon image height, px
id: Tinggi gambar ikon, px

en: 0 to auto height
id: 0 untuk tinggi otomatis

en: Limit of uses
id: Batas penggunaan

en: Coupons
id: Kupon

en: Activate Coupons
id: Aktifkan kupon

en: Default coupon expires in (days)
id: Kupon default kedaluwarsa dalam (hari)

en: Active
id: Aktif

en: Pending
id: Tertunda

en: Used
id: Digunakan

en: Expired
id: Kedaluwarsa

en: United Arab Emirates dirham
id: Dirham Uni Emirat Arab

en: Afghan afghani
id: Afghani Afghanistan

en: Albanian lek
id: Lek Albania

en: Armenian dram
id: Dram Armenia

en: Netherlands Antillean guilder
id: Guilder Antillen Belanda

en: Angolan kwanza
id: Kwanza Angola

en: Argentine peso
id: Peso Argentina

en: Australian dollar
id: Dolar Australia

en: Aruban florin
id: Florin Aruba

en: Azerbaijani manat
id: Manat Azerbaijan

en: Bosnia and Herzegovina convertible mark
id: Mark konvertibel Bosnia dan Herzegovina

en: Barbadian dollar
id: Dolar Barbados

en: Bangladeshi taka
id: Taka Bangladesh

en: Bulgarian lev
id: Lev Bulgaria

en: Bahraini dinar
id: Dinar Bahrain

en: Burundian franc
id: Franc Burundi

en: Bermudian dollar
id: Dolar Bermuda

en: Brunei dollar
id: Dolar Brunei

en: Bolivian boliviano
id: Boliviano Bolivia

en: Brazilian real
id: Real Brasil

en: Bahamian dollar
id: Dolar Bahama

en: Bhutanese ngultrum
id: Ngultrum Bhutan

en: Botswana pula
id: Pula Botswana

en: Belarusian ruble
id: Rubel Belarus

en: Belize dollar
id: Dolar Belize

en: Canadian dollar
id: Dolar Kanada

en: Congolese franc
id: Franc Kongo

en: Swiss franc
id: Franc Swiss

en: Chilean peso
id: Peso Chili

en: Chinese yuan
id: Yuan China

en: Colombian peso
id: Peso Kolombia

en: Costa Rican col&oacute;n
id: Colón Kosta Rika

en: Cuban convertible peso
id: Peso konvertibel Kuba

en: Cuban peso
id: Peso Kuba

en: Cape Verdean escudo
id: Escudo Tanjung Verde

en: Czech koruna
id: Koruna Ceko

en: Djiboutian franc
id: Franc Djibouti

en: Danish krone
id: Krone Denmark

en: Dominican peso
id: Peso Dominika

en: Algerian dinar
id: Dinar Aljazair

en: Egyptian pound
id: Pound Mesir

en: Eritrean nakfa
id: Nakfa Eritrea

en: Ethiopian birr
id: Birr Ethiopia

en: Fijian dollar
id: Dolar Fiji

en: Falkland Islands pound
id: Pound Kepulauan Falkland

en: Georgian lari
id: Lari Georgia

en: Guernsey pound
id: Pound Guernsey

en: Ghana cedi
id: Cedi Ghana

en: Gibraltar pound
id: Pound Gibraltar

en: Gambian dalasi
id: Dalasi Gambia

en: Guinean franc
id: Franc Guinea

en: Guatemalan quetzal
id: Quetzal Guatemala

en: Guyanese dollar
id: Dolar Guyana

en: Hong Kong dollar
id: Dolar Hong Kong

en: Honduran lempira
id: Lempira Honduras

en: Croatian kuna
id: Kuna Kroasia

en: Haitian gourde
id: Gourde Haiti

en: Hungarian forint
id: Forint Hungaria

en: Indonesian rupiah
id: Rupiah Indonesia

en: Israeli new shekel
id: Shekel baru Israel

en: Manx pound
id: Pound Manx

en: Indian rupee
id: Rupee India

en: Iraqi dinar
id: Dinar Irak

en: Iranian rial
id: Rial Iran

en: Icelandic kr&oacute;na
id: Króna Islandia

en: Jersey pound
id: Pound Jersey

en: Jamaican dollar
id: Dolar Jamaika

en: Jordanian dinar
id: Dinar Yordania

en: Japanese yen
id: Yen Jepang

en: Kenyan shilling
id: Shilling Kenya

en: Kyrgyzstani som
id: Som Kyrgyzstan

en: Cambodian riel
id: Riel Kamboja

en: Comorian franc
id: Franc Komoro

en: North Korean won
id: Won Korea Utara

en: South Korean won
id: Won Korea Selatan

en: Kuwaiti dinar
id: Dinar Kuwait

en: Cayman Islands dollar
id: Dolar Kepulauan Cayman

en: Kazakhstani tenge
id: Tenge Kazakhstan

en: Lao kip
id: Kip Laos

en: Lebanese pound
id: Pound Lebanon

en: Sri Lankan rupee
id: Rupee Sri Lanka

en: Liberian dollar
id: Dolar Liberia

en: Lesotho loti
id: Loti Lesotho

en: Libyan dinar
id: Dinar Libya

en: Moroccan dirham
id: Dirham Maroko

en: Moldovan leu
id: Leu Moldova

en: Malagasy ariary
id: Ariary Madagaskar

en: Macedonian denar
id: Denar Makedonia

en: Burmese kyat
id: Kyat Burma

en: Mongolian t&ouml;gr&ouml;g
id: Tögrög Mongolia

en: Macanese pataca
id: Pataca Makau

en: Mauritanian ouguiya
id: Ouguiya Mauritania

en: Mauritian rupee
id: Rupee Mauritius

en: Maldivian rufiyaa
id: Rufiyaa Maladewa

en: Malawian kwacha
id: Kwacha Malawi

en: Mexican peso
id: Peso Meksiko

en: Malaysian ringgit
id: Ringgit Malaysia

en: Mozambican metical
id: Metical Mozambik

en: Namibian dollar
id: Dolar Namibia

en: Nigerian naira
id: Naira Nigeria

en: Nicaraguan c&oacute;rdoba
id: Córdoba Nikaragua

en: Norwegian krone
id: Krone Norwegia

en: Nepalese rupee
id: Rupee Nepal

en: New Zealand dollar
id: Dolar Selandia Baru

en: Omani rial
id: Rial Oman

en: Panamanian balboa
id: Balboa Panama

en: Peruvian nuevo sol
id: Nuevo Sol Peru

en: Papua New Guinean kina
id: Kina Papua Nugini

en: Philippine peso
id: Peso Filipina

en: Pakistani rupee
id: Rupee Pakistan

en: Polish z&#x142;oty
id: Złoty Polandia

en: Transnistrian ruble
id: Rubel Transnistria

en: Paraguayan guaran&iacute;
id: Guaraní Paraguay

en: Qatari riyal
id: Riyal Qatar

en: Romanian leu
id: Leu Rumania

en: Serbian dinar
id: Dinar Serbia

en: Russian ruble
id: Rubel Rusia

en: Rwandan franc
id: Franc Rwanda

en: Saudi riyal
id: Riyal Saudi

en: Solomon Islands dollar
id: Dolar Kepulauan Solomon

en: Seychellois rupee
id: Rupee Seychelles

en: Sudanese pound
id: Pound Sudan

en: Swedish krona
id: Krona Swedia

en: Singapore dollar
id: Dolar Singapura

en: Saint Helena pound
id: Pound Saint Helena

en: Sierra Leonean leone
id: Leone Sierra Leone

en: Somali shilling
id: Shilling Somalia

en: Surinamese dollar
id: Dolar Suriname

en: South Sudanese pound
id: Pound Sudan Selatan

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe dobra
id: Dobra São Tomé dan Príncipe

en: Syrian pound
id: Pound Suriah

en: Swazi lilangeni
id: Lilangeni Swaziland

en: Thai baht
id: Baht Thailand

en: Tajikistani somoni
id: Somoni Tajikistan

en: Turkmenistan manat
id: Manat Turkmenistan

en: Tunisian dinar
id: Dinar Tunisia

en: Tongan pa&#x2bb;anga
id: Paʻanga Tonga

en: Turkish lira
id: Lira Turki

en: Trinidad and Tobago dollar
id: Dolar Trinidad dan Tobago

en: New Taiwan dollar
id: Dolar Taiwan Baru

en: Tanzanian shilling
id: Shilling Tanzania

en: Ukrainian hryvnia
id: Hryvnia Ukraina

en: Ugandan shilling
id: Shilling Uganda

en: United States dollar
id: Dolar Amerika Serikat

en: Uruguayan peso
id: Peso Uruguay

en: Uzbekistani som
id: Som Uzbekistan

en: Venezuelan bol&iacute;var
id: Bolívar Venezuela

en: Vietnamese &#x111;&#x1ed3;ng
id: Đồng Vietnam

en: Vanuatu vatu
id: Vatu Vanuatu

en: Samoan t&#x101;l&#x101;
id: Tālā Samoa

en: Central African CFA franc
id: Franc CFA Afrika Tengah

en: East Caribbean dollar
id: Dolar Karibia Timur

en: West African CFA franc
id: Franc CFA Afrika Barat

en: CFP franc
id: Franc CFP

en: Yemeni rial
id: Rial Yaman

en: South African rand
id: Rand Afrika Selatan

en: Zambian kwacha
id: Kwacha Zambia

en: Order #
id: Pesanan #

en: Customer details
id: Detail pelanggan

en: Inquiry about
id: Pertanyaan tentang

en: Dates
id: Tanggal

en: User name
id: Nama pengguna

en: User email
id: Email pengguna

en: User message
id: Pesan pengguna

en: Confirm
id: Konfirmasi

en: Reject
id: Tolak

en: Change the order conditions and ask the customer to confirm
id: Ubah kondisi pesanan dan minta pelanggan untuk mengonfirmasi

en: Your contacts
id: Kontak kamu

en: Pay Now!
id: Bayar sekarang!

en: Search Now
id: Cari sekarang

en: My Account
id: Akun saya

en: &laquo; Previous
id: &laquo; sebelumnya

en: Next &raquo;
id: Selanjutnya &raquo;

en: Mode of Travel:
id: Mode perjalanan:

en: Walking
id: Berjalan kaki

en: Driving
id: Berkendara

en: Bicycling
id: Bersepeda

en: Enter your address
id: Masukkan alamat kamu

en: Please fill in all the data.
id: Harap isi semua data.

[ctx: booking form]
en: Minimum number of guests:
id: Jumlah minimum tamu:

[ctx: booking form]
en: Maximum number of guests:
id: Jumlah maksimum tamu:

[ctx: daterangepicker]
en: Apply
id: Terapkan

[ctx: daterangepicker]
en: Cancel
id: Batal

[ctx: daterangepicker]
en: From
id: Dari

[ctx: daterangepicker]
en: To
id: Ke

[ctx: daterangepicker]
en: Custom
id: Kustom

en: Billing address
id: Alamat penagihan

en: Country
id: Negara

en: State
id: Provinsi

en: City
id: Kota

en: Extra guest %s
id: Tamu tambahan %s

en: First name
id: Nama depan

en: Last name
id: Nama belakang

en: Age group
id: Kelompok usia

en: Item Code:
id: Kode item:

en: When:
id: Kapan:

en: Overview
id: Ikhtisar

en: Calendar & Prices
id: Kalender & Harga

en: Details
id: Detail

en: Meeting points
id: Titik pertemuan

en: Map
id: Peta

en: Questions & Answers
id: Tanya & Jawab

en: Reviews
id: Ulasan

en: You may like
id: Kamu mungkin suka

en: Save
id: Simpan

en: Offer Ends:
id: Penawaran berakhir:

en: Value purchase
id: Pembelian bernilai

en: Tourist
id: Turis

en: No results were found for your request
id: Tidak ditemukan hasil untuk permintaan kamu

en: Select address
id: Pilih alamat

en: Select meeting point
id: Pilih titik pertemuan

en: Go to Booking form
id: Pergi ke formulir Pemesanan

en: From:
id: Dari:

en: Time from:
id: Waktu dari:

en: To:
id: Ke:

en: Time to:
id: Waktu ke:

en: Time:
id: Waktu:

en: please, select date first
id: silakan pilih tanggal terlebih dahulu

en: Tickets:
id: Tiket:

en: Guests:
id: Tamu:

en: find closest location
id: temukan lokasi terdekat

en: Find a route from your location
id: Temukan rute dari lokasi kamu

en: Please login or register to continue your booking
id: Silakan login atau daftar untuk melanjutkan pemesanan kamu

en: Book Now
id: Pesan sekarang

en: Your name
id: Nama kamu

en: Your email
id: Email kamu

en: Message
id: Pesan

en: Request a reservation
id: Minta reservasi

en: Order #%s is confirmed.
id: Pesanan #%s dikonfirmasi.

en: Asked the customer to confirm or decline the changes to the order #%s
id: Meminta pelanggan untuk mengonfirmasi atau menolak perubahan pada pesanan #%s

en: Order #%s is rejected.
id: Pesanan #%s ditolak.

en: Please click the button below to confirm the order:
id: Silakan klik tombol di bawah untuk mengonfirmasi pesanan:

en: Confirm Order
id: Konfirmasi pesanan

en: Ask customer to confirm or reject changes to the booking
id: Minta pelanggan untuk mengonfirmasi atau menolak perubahan pada pemesanan

en: Please describe below any changes to the booking that the client will need to confirm:
id: Silakan jelaskan di bawah ini perubahan apa pun pada pemesanan yang perlu dikonfirmasi oleh klien:

en: Please click the button below to reject the order:
id: Silakan klik tombol di bawah untuk menolak pesanan:

en: Reject Order
id: Tolak pesanan

en: Order #%s
id: Pesanan #%s

en: Order #%s is canceled.
id: Pesanan #%s dibatalkan.

[ctx: customer_confirmation]
en: Your order is confirmed, but not completed. To complete your order, please click the button below to make a payment
id: Pesanan kamu dikonfirmasi, tetapi belum selesai. Untuk menyelesaikan pesanan kamu, silakan klik tombol di bawah untuk melakukan pembayaran

en: Please click the button below to confirm changes to the order:
id: Silakan klik tombol di bawah untuk mengonfirmasi perubahan pada pesanan:

en: Confirm changes to the Order
id: Konfirmasi perubahan pada Pesanan

en: Please click the button below to cancel the order:
id: Silakan klik tombol di bawah untuk membatalkan pesanan:

en: Cancel Order
id: Batalkan pesanan

en: Date:
id: Tanggal:

en: Duration:
id: Durasi:

en: Departure from:
id: Keberangkatan dari:

en: Departure time:
id: Waktu keberangkatan:

en: persons
id: orang

en: person
id: orang

en: Price Cut %d%% off applied
id: Potongan Harga %d%% diterapkan

en: Taxes
id: Pajak

en: Discount coupon
id: Kupon diskon

en: Amount Paid:
id: Jumlah yang dibayarkan:

en: Amount Due:
id: Jumlah yang harus dibayar:

en: Remove Coupon
id: Hapus kupon

en: Coupon Code %s with amount %s was applied
id: Kode Kupon %s dengan jumlah %s telah diterapkan

en: Enter Coupon Code and get a discount!
id: Masukkan Kode Kupon dan dapatkan diskon!

en: Apply Coupon
id: Terapkan kupon

en: Re-type Email
id: Ketik ulang email

en: Contact Phone
id: Telepon kontak

en: Guest
id: Tamu

en: Extra guests
id: Tamu tambahan

en: Amount to Pay:
id: Jumlah yang harus dibayar:

en: (full)
id: (penuh)

en: Payment Method
id: Metode pembayaran

en: You could pay after the items availability confirmation! <br> Confirmation will be sent to your e-mail. <br> Amount to pay online will be %s.
id: Kamu bisa membayar setelah konfirmasi ketersediaan item! <br> Konfirmasi akan dikirim ke email kamu. <br> Jumlah yang harus dibayar secara online adalah %s.

en: Payment details
id: Detail pembayaran

en: Contact information
id: Informasi kontak

en: I read and agree to the terms & conditions
id: Saya membaca dan menyetujui syarat & ketentuan

en: Complete My Order
id: Selesaikan pesanan saya

en: Complete the booking
id: Selesaikan pemesanan

en: If you have made a payment, please refresh the page to check the current order status
id: Jika kamu telah melakukan pembayaran, silakan refresh halaman untuk memeriksa status pesanan saat ini

en: Refresh the page
id: Refresh halaman

en: Minimum booking:
id: Pemesanan minimum:

en: Maximum booking:
id: Pemesanan maksimum:

en: General price:
id: Harga umum:

en: Options
id: Opsi

en: guests
id: tamu

en: AND
id: DAN

en: Add
id: Tambahkan

en: Mandatory fees
id: Biaya wajib

en: Optional fees
id: Biaya opsional

en: %/booking
id: %/pemesanan

en: qty.
id: jml.

en: Prices
id: Harga

en: Continue
id: Lanjutkan

en: Find closest meeting point
id: Temukan titik pertemuan terdekat

en: Search
id: Cari

en: Export/import
id: Ekspor/impor

en: Extend WP export/import with BA Book Everything data
id: Perluas ekspor/impor WP dengan data BA Book Everything

en: Failed to import %s %s
id: Gagal mengimpor %s %s

en: You are using an unregistered version of %1$s and are not receiving compatibility and security updates. %2$sRegister now%3$s
id: Kamu menggunakan versi %1$s yang tidak terdaftar dan tidak menerima pembaruan kompatibilitas dan keamanan. %2$sDaftar sekarang%3$s

en: Customer confirmation
id: Konfirmasi pelanggan

en: Search result
id: Hasil pencarian

en: Add Services
id: Tambah layanan

en: Confirmation
id: Konfirmasi

en: Terms & Conditions
id: Syarat & Ketentuan

en: You have to edit "Terms & Conditions" page to replace this start content with your own.
id: Kamu harus mengedit halaman “Syarat & Ketentuan” untuk mengganti konten awal ini dengan kontenmu sendiri.

en: Admin confirmation
id: Konfirmasi admin

en: Customer
id: Pelanggan

en: Manager
id: Manajer

en: Features
id: Fitur

en: Search %s
id: Cari %s

en: All %s
id: Semua %s

en: Parent %s
id: Induk %s

en: Parent %s:
id: Induk %s:

en: Update %s
id: Perbarui %s

en: Add New %s
id: Tambah %s baru

en: New %s
id: %s baru

en: Feature 1
id: Fitur 1

en: Feature 2
id: Fitur 2

en: Feature 3
id: Fitur 3

en: All items
id: Semua item

en: Do you speak spanish?
id: Apakah kamu bisa berbahasa Spanyol?

en: Question 2?
id: Pertanyaan 2?

en: Service per booking
id: Layanan per pemesanan

en: Service per person
id: Layanan per orang

en: Santorini, Greece
id: Santorini, Yunani

en: Place 1
id: Tempat 1

en: Place 2
id: Tempat 2

en: Bryce Canyon National Park, USA
id: Taman nasional Bryce Canyon, AS

en: example
id: contoh

en: General
id: Umum

en: 9 hours
id: 9 jam

en: 4 hours
id: 4 jam

en: Unknown
id: Tidak diketahui

en: Compatibility Alert
id: Peringatan kompatibilitas

en: Some of the plugins you’re using have not been tested with the latest version of %1$s (%2$s). To avoid issues, make sure they are all up to date and compatible before updating %1$s.
id: Beberapa plugin yang kamu gunakan belum diuji dengan versi terbaru %1$s (%2$s). Untuk menghindari masalah, pastikan semuanya terbaru dan kompatibel sebelum memperbarui %1$s.

en: Tested up to %s version
id: Diuji hingga versi %s

en: Åland Islands
id: Kepulauan Åland

en: Algeria
id: Aljazair

en: American Samoa
id: Samoa Amerika

en: Antarctica
id: Antartika

en: Antigua and Barbuda
id: Antigua dan Barbuda

en: Bahamas
id: Bahama

en: Belgium
id: Belgia

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
id: Bonaire, Saint Eustatius dan Saba

en: Bosnia and Herzegovina
id: Bosnia dan Herzegovina

en: Bouvet Island
id: Pulau Bouvet

en: Brazil
id: Brasil

en: British Indian Ocean Territory
id: Wilayah Samudra Hindia Britania

en: Cambodia
id: Kamboja

en: Cameroon
id: Kamerun

en: Canada
id: Kanada

en: Cape Verde
id: Tanjung Verde

en: Cayman Islands
id: Kepulauan Cayman

en: Central African Republic
id: Republik Afrika Tengah

en: Chile
id: Chili

en: Christmas Island
id: Pulau Christmas

en: Cocos (Keeling) Islands
id: Kepulauan Cocos (Keeling)

en: Colombia
id: Kolombia

en: Comoros
id: Komoro

en: Congo (Brazzaville)
id: Kongo (Brazzaville)

en: Congo (Kinshasa)
id: Kongo (Kinshasa)

en: Cook Islands
id: Kepulauan Cook

en: Costa Rica
id: Kosta Rika

en: Croatia
id: Kroasia

en: Cuba
id: Kuba

en: Cura&ccedil;ao
id: Curaçao

en: Cyprus
id: Siprus

en: Czech Republic
id: Republik Ceko

en: Dominica
id: Dominika

en: Dominican Republic
id: Republik Dominika

en: Ecuador
id: Ekuador

en: Egypt
id: Mesir

en: Equatorial Guinea
id: Guinea Khatulistiwa

en: Falkland Islands
id: Kepulauan Falkland

en: Faroe Islands
id: Kepulauan Faroe

en: Finland
id: Finlandia

en: France
id: Prancis

en: French Guiana
id: Guyana Prancis

en: French Polynesia
id: Polinesia Prancis

en: French Southern Territories
id: Wilayah Selatan Prancis

en: Germany
id: Jerman

en: Greece
id: Yunani

en: Heard Island and McDonald Islands
id: Pulau Heard dan Kepulauan McDonald

en: Hungary
id: Hungaria

en: Iceland
id: Islandia

en: Iraq
id: Irak

en: Ireland
id: Irlandia

en: Isle of Man
id: Pulau Man

en: Italy
id: Italia

en: Ivory Coast
id: Pantai Gading

en: Jamaica
id: Jamaika

en: Japan
id: Jepang

en: Jordan
id: Yordania

en: Kyrgyzstan
id: Kirgistan

en: Lithuania
id: Lituania

en: Luxembourg
id: Luksemburg

en: Macao
id: Makau

en: North Macedonia
id: Makedonia Utara

en: Madagascar
id: Madagaskar

en: Maldives
id: Maladewa

en: Marshall Islands
id: Kepulauan Marshall

en: Martinique
id: Martinik

en: Mexico
id: Meksiko

en: Micronesia
id: Mikronesia

en: Monaco
id: Monako

en: Morocco
id: Maroko

en: Mozambique
id: Mozambik

en: Netherlands
id: Belanda

en: New Caledonia
id: Kaledonia Baru

en: New Zealand
id: Selandia Baru

en: Nicaragua
id: Nikaragua

en: Norfolk Island
id: Pulau Norfolk

en: Northern Mariana Islands
id: Kepulauan Mariana Utara

en: North Korea
id: Korea Utara

en: Norway
id: Norwegia

en: Palestinian Territory
id: Wilayah Palestina

en: Papua New Guinea
id: Papua Nugini

en: Philippines
id: Filipina

en: Poland
id: Polandia

en: Romania
id: Rumania

en: Russia
id: Rusia

en: Saint Barth&eacute;lemy
id: Saint Barthélemy

en: Saint Kitts and Nevis
id: Saint Kitts dan Nevis

en: Saint Martin (French part)
id: Saint Martin (Bagian Prancis)

en: Saint Martin (Dutch part)
id: Saint Martin (Bagian Belanda)

en: Saint Pierre and Miquelon
id: Saint Pierre dan Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
id: Saint Vincent dan Grenadines

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
id: São Tomé dan Príncipe

en: Saudi Arabia
id: Arab Saudi

en: Singapore
id: Singapura

en: Solomon Islands
id: Kepulauan Solomon

en: South Africa
id: Afrika Selatan

en: South Georgia/Sandwich Islands
id: Georgia Selatan/Kepulauan Sandwich

en: South Korea
id: Korea Selatan

en: South Sudan
id: Sudan Selatan

en: Spain
id: Spanyol

en: Svalbard and Jan Mayen
id: Svalbard dan Jan Mayen

en: Sweden
id: Swedia

en: Switzerland
id: Swiss

en: Syria
id: Suriah

en: Trinidad and Tobago
id: Trinidad dan Tobago

en: Turkey
id: Turki

en: Turks and Caicos Islands
id: Kepulauan Turks dan Caicos

en: Ukraine
id: Ukraina

en: United Arab Emirates
id: Uni Emirat Arab

en: United Kingdom (UK)
id: Britania Raya (UK)

en: United States (US)
id: Amerika Serikat (US)

en: United States (US) Minor Outlying Islands
id: Kepulauan Terluar Minor Amerika Serikat (US)

en: Vatican
id: Vatikan

en: Virgin Islands (British)
id: Kepulauan Virgin (Inggris)

en: Virgin Islands (US)
id: Kepulauan Virgin (AS)

en: Wallis and Futuna
id: Wallis dan Futuna

en: Western Sahara
id: Sahara Barat

en: Yemen
id: Yaman

en: Australian Capital Territory
id: Wilayah Ibu Kota Australia

en: South Australia
id: Australia Selatan

en: Western Australia
id: Australia Barat

en: Sofia-Grad
id: Sofia-grad

en: Newfoundland and Labrador
id: Newfoundland dan Labrador

en: Northwest Territories
id: Teritorial Northwest

en: Prince Edward Island
id: Pulau Pangeran Edward

en: Yukon Territory
id: Teritorial Yukon

en: Geneva
id: Jenewa

en: Inner Mongolia / 內蒙古
id: Mongolia Dalam / 內蒙古

en: Macao / 澳门
id: Makau / 澳门

en: Oum El Bouaghi
id: Oum el bouaghi

en: Tizi Ouzou
id: Tizi ouzou

en: Algiers
id: Aljir

en: Sidi Bel Abbès
id: Sidi bel abbès

en: M’Sila
id: M'sila

en: El Bayadh
id: El bayadh

en: Bordj Bou Arréridj
id: Bordj bou arréridj

en: El Tarf
id: El tarf

en: El Oued
id: El oued

en: Souk Ahras
id: Souk ahras

en: Aïn Defla
id: Aïn defla

en: Aïn Témouchent
id: Aïn témouchent

en: Red Sea
id: Laut Merah

en: Beni Suef
id: Beni suef

en: Cairo
id: Kairo

en: South Sinai
id: Sinai Selatan

en: Kafr el-Sheikh
id: Kafr el-sheikh

en: Port Said
id: Port said

en: Al Sharqia
id: Al sharqia

en: North Sinai
id: Sinai Utara

en: New Valley
id: Lembah Baru

en: A Coruña
id: A coruña

en: Araba/Álava
id: Araba/álava

en: Ciudad Real
id: Ciudad real

en: Las Palmas
id: Las palmas

en: Brong-Ahafo
id: Brong-ahafo

en: Bono East
id: Bono timur

en: Central
id: Tengah

en: Eastern
id: Timur

en: Greater Accra
id: Greater accra

en: North East
id: Timur laut

en: Northern
id: Utara

en: Upper East
id: Timur atas

en: Upper West
id: Barat atas

en: Western
id: Barat

en: Western North
id: Barat utara

en: East Macedonia and Thrace
id: Makedonia Timur dan Thrace

en: Central Macedonia
id: Makedonia Tengah

en: West Macedonia
id: Makedonia Barat

en: Ionian Islands
id: Kepulauan Ionia

en: West Greece
id: Yunani Barat

en: Central Greece
id: Yunani Tengah

en: North Aegean
id: Aegean Utara

en: South Aegean
id: Aegean Selatan

en: Crete
id: Kreta

en: Hong Kong Island
id: Pulau Hong Kong

en: New Territories
id: Wilayah Baru

en: Bács-Kiskun
id: Bács-kiskun

en: Borsod-Abaúj-Zemplén
id: Borsod-abaúj-zemplén

en: Csongrád-Csanád
id: Csongrád-csanád

en: Győr-Moson-Sopron
id: Győr-moson-sopron

en: Hajdú-Bihar
id: Hajdú-bihar

en: Jász-Nagykun-Szolnok
id: Jász-nagykun-szolnok

en: Komárom-Esztergom
id: Komárom-esztergom

en: Szabolcs-Szatmár-Bereg
id: Szabolcs-szatmár-bereg

en: Daerah Istimewa Aceh
id: Daerah istimewa aceh

en: Sumatera Utara
id: Sumatera utara

en: Sumatera Barat
id: Sumatera barat

en: Kepulauan Riau
id: Kepulauan riau

en: Sumatera Selatan
id: Sumatera selatan

en: Bangka Belitung
id: Bangka belitung

en: DKI Jakarta
id: DKI jakarta

en: Jawa Barat
id: Jawa barat

en: Jawa Tengah
id: Jawa tengah

en: Jawa Timur
id: Jawa timur

en: Daerah Istimewa Yogyakarta
id: Daerah istimewa yogyakarta

en: Nusa Tenggara Barat
id: Nusa tenggara barat

en: Nusa Tenggara Timur
id: Nusa tenggara timur

en: Kalimantan Barat
id: Kalimantan barat

en: Kalimantan Tengah
id: Kalimantan tengah

en: Kalimantan Timur
id: Kalimantan timur

en: Kalimantan Selatan
id: Kalimantan selatan

en: Kalimantan Utara
id: Kalimantan utara

en: Sulawesi Utara
id: Sulawesi utara

en: Sulawesi Tengah
id: Sulawesi tengah

en: Sulawesi Tenggara
id: Sulawesi tenggara

en: Sulawesi Barat
id: Sulawesi barat

en: Sulawesi Selatan
id: Sulawesi selatan

en: Maluku Utara
id: Maluku utara

en: Papua Barat
id: Papua barat

en: Jammu and Kashmir
id: Jammu dan Kashmir

en: West Bengal
id: Bengal Barat

en: Andaman and Nicobar Islands
id: Kepulauan Andaman dan Nicobar

en: Dadra and Nagar Haveli
id: Dadra dan Nagar Haveli

en: Daman and Diu
id: Daman dan Diu

en: Khuzestan  (خوزستان)
id: Khuzestan (خوزستان)

en: Tehran  (تهران)
id: Tehran (تهران)

en: East Azarbaijan (آذربایجان شرقی)
id: Azerbaijan Timur (آذربایجان شرقی)

en: West Azarbaijan (آذربایجان غربی)
id: Azerbaijan Barat (آذربایجان غربی)

en: Chaharmahal and Bakhtiari (چهارمحال و بختیاری)
id: Chaharmahal dan Bakhtiari (چهارمحال و بختیاری)

en: South Khorasan (خراسان جنوبی)
id: Khorasan Selatan (خراسان جنوبی)

en: Razavi Khorasan (خراسان رضوی)
id: Khorasan Razavi (خراسان رضوی)

en: North Khorasan (خراسان شمالی)
id: Khorasan Utara (خراسان شمالی)

en: Kurdistan / کردستان)
id: Kurdistan (کردستان)

en: Kohgiluyeh and BoyerAhmad (کهگیلوییه و بویراحمد)
id: Kohgiluyeh dan BoyerAhmad (کهگیلوییه و بویراحمد)

en: Sistan and Baluchestan (سیستان و بلوچستان)
id: Sistan dan Baluchestan (سیستان و بلوچستان)

en: Verbano-Cusio-Ossola
id: Verbano-cusio-ossola

en: Vibo Valentia
id: Vibo valentia

en: Murang’a
id: Murang'a

en: Nairobi County
id: Kabupaten Nairobi

en: Vientiane Province
id: Provinsi Vientiane

en: Maputo Province
id: Provinsi Maputo

en: Kavango East
id: Kavango Timur

en: Kavango West
id: Kavango Barat

en: Hawke’s Bay
id: Hawke's Bay

en: Dinagat Islands
id: Kepulauan Dinagat

en: Negros Occidental
id: Negros occidental

en: Negros Oriental
id: Negros oriental

en: Northern Samar
id: Northern samar

en: Nueva Ecija
id: Nueva ecija

en: Nueva Vizcaya
id: Nueva vizcaya

en: Occidental Mindoro
id: Occidental mindoro

en: Oriental Mindoro
id: Oriental mindoro

en: South Cotabato
id: South cotabato

en: Southern Leyte
id: Southern leyte

en: Sultan Kudarat
id: Sultan kudarat

en: Tawi-Tawi
id: Tawi-tawi

en: Zamboanga Sibugay
id: Zamboanga sibugay

en: Metro Manila
id: Metro manila

en: Azad Kashmir
id: Azad kashmir

en: Gilgit Baltistan
id: Gilgit baltistan

en: Islamabad Capital Territory
id: Islamabad capital territory

en: Khyber Pakhtunkhwa
id: Khyber pakhtunkhwa

en: Castelo Branco
id: Castelo branco

en: Vila Real
id: Vila real

en: San Pedro
id: San pedro

en: Alto Paraná
id: Alto paraná

en: Presidente Hayes
id: Presidente hayes

en: Alto Paraguay
id: Alto paraguay

en: Bistrița-Năsăud
id: Bistrița-năsăud

en: Caraș-Severin
id: Caraș-severin

en: Satu Mare
id: Satu mare

en: Amnat Charoen
id: Amnat charoen

en: Ang Thong
id: Ang thong

en: Bueng Kan
id: Bueng kan

en: Buri Ram
id: Buri ram

en: Chai Nat
id: Chai nat

en: Chiang Mai
id: Chiang mai

en: Chiang Rai
id: Chiang rai

en: Kamphaeng Phet
id: Kamphaeng phet

en: Khon Kaen
id: Khon kaen

en: Mae Hong Son
id: Mae hong son

en: Maha Sarakham
id: Maha sarakham

en: Nakhon Nayok
id: Nakhon nayok

en: Nakhon Pathom
id: Nakhon pathom

en: Nakhon Phanom
id: Nakhon phanom

en: Nakhon Ratchasima
id: Nakhon ratchasima

en: Nakhon Sawan
id: Nakhon sawan

en: Nakhon Si Thammarat
id: Nakhon si thammarat

en: Nong Bua Lam Phu
id: Nong bua lam phu

en: Nong Khai
id: Nong khai

en: Pathum Thani
id: Pathum thani

en: Phang Nga
id: Phang nga

en: Prachin Buri
id: Prachin buri

en: Prachuap Khiri Khan
id: Prachuap khiri khan

en: Roi Et
id: Roi et

en: Sa Kaeo
id: Sa kaeo

en: Sakon Nakhon
id: Sakon nakhon

en: Samut Prakan
id: Samut prakan

en: Samut Sakhon
id: Samut sakhon

en: Samut Songkhram
id: Samut songkhram

en: Sing Buri
id: Sing buri

en: Suphan Buri
id: Suphan buri

en: Surat Thani
id: Surat thani

en: Ubon Ratchathani
id: Ubon ratchathani

en: Udon Thani
id: Udon thani

en: Uthai Thani
id: Uthai thani

en: Pemba North
id: Pemba utara

en: Zanzibar North
id: Zanzibar utara

en: Pemba South
id: Pemba selatan

en: Zanzibar South
id: Zanzibar selatan

en: Zanzibar West
id: Zanzibar barat

en: Coast
id: Pantai

[ctx: district]
en: Belgrade
id: Beograd

[ctx: district]
en: Central Banat
id: Banat Tengah

[ctx: district]
en: North Bačka
id: Bačka Utara

[ctx: district]
en: North Banat
id: Banat Utara

[ctx: district]
en: South Bačka
id: Bačka Selatan

[ctx: district]
en: South Banat
id: Banat Selatan

[ctx: district]
en: West Bačka
id: Bačka Barat

en: Baker Island
id: Pulau Baker

en: Howland Island
id: Pulau Howland

en: Jarvis Island
id: Pulau Jarvis

en: Johnston Atoll
id: Atol Johnston

en: Kingman Reef
id: Terumbu Kingman

en: Midway Atoll
id: Atol Midway

en: Navassa Island
id: Pulau Navassa

en: Palmyra Atoll
id: Atol Palmyra

en: Wake Island
id: Pulau Wake

en: District Of Columbia
id: District of Columbia

en: Armed Forces (AA)
id: Angkatan Bersenjata (AA)

en: Armed Forces (AE)
id: Angkatan Bersenjata (AE)

en: Armed Forces (AP)
id: Angkatan Bersenjata (AP)

en: Africa
id: Afrika

en: Europe
id: Eropa

en: North America
id: Amerika Utara

en: Oceania
id: Oseania

en: South America
id: Amerika Selatan

en: Thank you for registration! Check email for your password.
id: Terima kasih atas pendaftaranmu! Cek email untuk passwordmu.

en: Close
id: Tutup

en: Do not have an account?
id: Belum punya akun?

en: Create an account
id: Buat akun

en: This username already exists
id: Username ini sudah ada

en: First name*
id: Nama depan*

en: Last name*
id: Nama belakang*

en: Your email*
id: Email kamu*

en: This email already exists
id: Email ini sudah ada

en: Confirm email*
id: Konfirmasi email*

en: A password will be emailed to you.
id: Password akan dikirim ke emailmu.

en: Sign up
id: Daftar

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or password.
id: <strong>ERROR</strong>: Username atau password tidak valid.

en: Forgot your password?
id: Lupa password kamu?

en: Check your email address for instructions to reset password
id: Cek alamat emailmu untuk petunjuk reset password

en: Forgot password?
id: Lupa password?

en: Username or email
id: Username atau email

en: Sign in
id: Masuk

en: Get new password
id: Dapatkan password baru

en: My Profile
id: Profil saya

en: Edit Profile
id: Edit profil

en: Change Password
id: Ubah password

en: Activity
id: Aktivitas

en: My Bookings
id: Pemesanan saya

en: Sign Out
id: Keluar

en: Reservations
id: Reservasi

en: Orders
id: Pesanan

en: Change Profile Picture
id: Ubah foto profil

en: Update profile
id: Perbarui profil

en: Change password
id: Ubah password

en: Old Password *
id: Password Lama *

en: New Password *
id: Password Baru *

en: Confirm Password *
id: Konfirmasi Password *

en: Update password
id: Perbarui password

en: Items
id: Item

en: Guests
id: Tamu

en: Total amount
id: Jumlah total

en: Pay Now
id: Bayar sekarang

en: Auto Draft
id: Draft otomatis

en: Done!
id: Selesai!

en: Date of Booking
id: Tanggal pemesanan

en: Prepaid amount
id: Jumlah prabayar

en: Prepaid received
id: Prabayar diterima

en: Request Payment
id: Minta pembayaran

en: Send
id: Kirim

en: availability confirmation
id: konfirmasi ketersediaan

en: customer confirmation
id: konfirmasi pelanggan

en: not available
id: tidak tersedia

en: payment deferred
id: pembayaran ditunda

en: payment expected
id: pembayaran diharapkan

en: payment processing
id: pembayaran diproses

en: payment authorized
id: pembayaran diotorisasi

en: payment received
id: pembayaran diterima

en: canceled
id: dibatalkan

en: completed
id: selesai

en: New order
id: Pesanan baru

en: New order for confirmation
id: Pesanan baru untuk konfirmasi

en: Ask customer to confirm or reject changes in the booking
id: Minta pelanggan untuk mengkonfirmasi atau menolak perubahan dalam pemesanan

en: New order to pay
id: Pesanan baru untuk dibayar

en: Order updated
id: Pesanan diperbarui

en: Order rejected
id: Pesanan ditolak

en: Order canceled
id: Pesanan dibatalkan

en: Your message has been sent! Thank you!
id: Pesan kamu telah dikirim! Terima kasih!

en: Book now, pay later!
id: Pesan sekarang, bayar nanti!

en: Pay later
id: Bayar nanti

en: Payment tab title
id: Judul tab pembayaran

en: Payment description
id: Deskripsi pembayaran

en: Pay by Coupon
id: Bayar dengan kupon

en: This order is paid by coupon! You can complete the order
id: Pesanan ini dibayar dengan kupon! Kamu bisa menyelesaikan pesanan

en: per Booking
id: per Pemesanan

en: per Person
id: per Orang

en: per Day
id: per Hari

en: per Night
id: per Malam

en: per Person/day
id: per Orang/hari

en: per Person/night
id: per Orang/malam

en: Availability date
id: Tanggal ketersediaan

en: Add New
id: Tambah baru

en: New
id: Baru

en: View
id: Lihat

en: All
id: Semua

en: Search
id: Cari

en: Parent
id: Induk

en: No %s found.
id: Tidak ada %s ditemukan.

en: No %s found in Trash.
id: Tidak ada %s ditemukan di Sampah.

[ctx: booking object]
en: Add FAQ
id: Tambah FAQ

en: Add New FAQ
id: Tambah FAQ baru

en: New FAQ
id: FAQ baru

en: View FAQ
id: Lihat FAQ

en: All FAQs
id: Semua FAQ

en: Search FAQ
id: Cari FAQ

en: Parent FAQ:
id: FAQ induk:

en: Not found.
id: Tidak ditemukan.

en: Not found in Trash.
id: Tidak ditemukan di Sampah.

en: Update FAQ
id: Perbarui FAQ

[ctx: Post Type General Name]
en: Services
id: Layanan

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Service
id: Layanan

[ctx: admin menu]
en: Services
id: Layanan

[ctx: add new on admin bar]
en: Services
id: Layanan

[ctx: booking object]
en: Add Service
id: Tambah layanan

en: Add New Service
id: Tambah layanan baru

en: New Service
id: Layanan baru

en: Edit Service
id: Edit layanan

en: View Service
id: Lihat layanan

en: All Services
id: Semua layanan

en: Search Service
id: Cari layanan

en: Parent Service:
id: Layanan induk:

en: Update Service
id: Perbarui layanan

[ctx: Post Type General Name]
en: Orders
id: Pesanan

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Order
id: Pesanan

[ctx: admin menu]
en: Orders
id: Pesanan

[ctx: add new on admin bar]
en: Orders
id: Pesanan

[ctx: booking object]
en: Add Order
id: Tambah pesanan

en: Add New Order
id: Tambah pesanan baru

en: New Order
id: Pesanan baru

en: Edit Order
id: Edit pesanan

en: View Order
id: Lihat pesanan

en: All Orders
id: Semua pesanan

en: Search Order
id: Cari pesanan

en: Parent Order:
id: Pesanan induk:

en: Update Order
id: Perbarui pesanan

en: Order
id: Pesanan

[ctx: Post Type General Name]
en: Fee
id: Biaya

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Fee
id: Biaya

[ctx: admin menu]
en: Fees
id: Biaya

[ctx: add new on admin bar]
en: Fee
id: Biaya

[ctx: booking object]
en: Add Fee
id: Tambah biaya

en: Add New Fee
id: Tambah biaya baru

en: New Fee
id: Biaya baru

en: Edit Fee
id: Edit biaya

en: View Fee
id: Lihat biaya

en: All Fees
id: Semua biaya

en: Search Fee
id: Cari biaya

en: Parent Fee:
id: Biaya induk:

en: Update Fee
id: Perbarui biaya

en: Fee
id: Biaya

[ctx: Post Type General Name]
en: Coupons
id: Kupon

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Coupon
id: Kupon

[ctx: admin menu]
en: Coupons
id: Kupon

[ctx: add new on admin bar]
en: Coupon
id: Kupon

[ctx: booking object]
en: Add Coupon
id: Tambah kupon

en: Add New Coupon
id: Tambah kupon baru

en: New Coupon
id: Kupon baru

en: Edit Coupon
id: Edit kupon

en: View Coupon
id: Lihat kupon

en: All Coupons
id: Semua kupon

en: Search Coupon
id: Cari kupon

en: Parent Coupon:
id: Kupon induk:

en: Update Coupon
id: Perbarui kupon

en: Coupon
id: Kupon

[ctx: Post Type General Name]
en: Places
id: Tempat

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Place
id: Tempat

[ctx: admin menu]
en: Places
id: Tempat

[ctx: add new on admin bar]
en: Places
id: Tempat

[ctx: booking object]
en: Add Place
id: Tambah tempat

en: Add New Place
id: Tambah tempat baru

en: New Place
id: Tempat baru

en: Edit Place
id: Edit tempat

en: View Place
id: Lihat tempat

en: All Places
id: Semua tempat

en: Search Place
id: Cari tempat

en: Parent Place:
id: Tempat induk:

en: Update Place
id: Perbarui tempat

en: Booking Categories
id: Kategori pemesanan

en: Category
id: Kategori

en: Search Categories
id: Cari kategori

en: All Categories
id: Semua kategori

en: Parent Category
id: Kategori induk

en: Parent Category:
id: Kategori induk:

en: Edit Category
id: Edit kategori

en: Update Category
id: Perbarui kategori

en: Add New Category
id: Tambah kategori baru

en: New Category
id: Kategori baru

en: Taxonomies
id: Taksonomi

en: Taxonomy
id: Taksonomi

en: Search Taxonomies
id: Cari taksonomi

en: All Taxonomies
id: Semua taksonomi

en: Parent Taxonomy
id: Taksonomi induk

en: Parent Taxonomy:
id: Taksonomi induk:

en: Edit Taxonomy
id: Edit taksonomi

en: Update Taxonomy
id: Perbarui taksonomi

en: Add New Taxonomy
id: Tambah taksonomi baru

en: New Taxonomy
id: Taksonomi baru

en: Ages
id: Usia

en: Age
id: Usia

en: Search Ages
id: Cari usia

en: All Ages
id: Semua usia

en: Parent Age
id: Usia induk

en: Parent Age:
id: Usia induk:

en: Edit Age
id: Edit usia

en: Update Age
id: Perbarui usia

en: Add New Age
id: Tambah usia baru

en: New Age
id: Usia baru

en: Daily
id: Harian

en: day
id: hari

en: hour
id: jam

en: minute
id: menit

en: minutes
id: menit

en: At least one rate is required to publish the post!
id: Setidaknya satu tarif diperlukan untuk mempublikasikan postingan!

[ctx: admin modal messages]
en: Save rate
id: Simpan tarif

en: night
id: malam

en: places
id: tempat

en: place
id: tempat

en: tickets
id: tiket

en: ticket
id: tiket

en: New rate
id: Tarif baru

en: Rate Title:
id: Judul tarif:

en: (required)
id: (wajib)

en: Date from:
id: Tanggal dari:

en: no limits
id: tidak ada batasan

en: Date to:
id: Tanggal sampai:

en: Rate applies to days:
id: Tarif berlaku untuk hari:

en: Start days:
id: Hari mulai:

en: General price
id: Harga umum

en: Price from:
id: Harga dari:

en: days/nights
id: hari/malam

en: day/night
id: hari/malam

en: Conditional prices
id: Harga bersyarat

en: IF
id: JIKA

en: (don't use)
id: (jangan gunakan)

en: Add conditional price
id: Tambah harga bersyarat

en: All
id: Semua

en: General price:
id: Harga umum:

en: Clone
id: Duplikat

en: Delete
id: Hapus

en: Rating:
id: Peringkat:

en: Edit Comment
id: Edit komentar

en: Reply to Comment
id: Balas komentar

en: Add New Comment
id: Tambah komentar baru

en: Comment
id: Komentar

en: Name
id: Nama

en: Add Comment
id: Tambah komentar

en: Update Comment
id: Perbarui komentar

en: Submit Reply
id: Kirim balasan

en: by %d reviews
id: oleh %d ulasan

en: Search Form
id: Formulir pencarian

en: Search Form builder
id: Pembuat formulir pencarian

en: Search form Tabs
id: Tab formulir pencarian

en: Tab Title:
id: Judul tab:

en: Tab slug:
id: Slug tab:

en: Only a-z letters allowed.
id: Hanya huruf a-z yang diperbolehkan.

en: Apply to categories (check nothing for all):
id: Terapkan ke kategori (tidak mencentang apapun untuk semua):

en: Add new Tab
id: Tambah Tab baru

en: General settings
id: Pengaturan umum

en: Show price range picker in Advanced field
id: Tampilkan pemilih rentang harga di kolom Lanjutan

en: Set the current date in the "date from" field by default
id: Tetapkan tanggal saat ini di kolom “tanggal dari” secara default

en: Set "date to" to N days from the current date by default (leave blank to avoid setting a default date)
id: Tetapkan “tanggal sampai” ke N hari dari tanggal saat ini secara default (biarkan kosong untuk menghindari pengaturan tanggal default)

en: Managing search form fields
id: Mengelola kolom formulir pencarian

en: Save changes in fields
id: Simpan perubahan di kolom

en: Delete selected tab?
id: Hapus tab yang dipilih?

en: An error occurred while processing...
id: Terjadi kesalahan saat memproses...

en: Please, fill in the correct data
id: Mohon, isi data yang benar

en: categories:
id: kategori:

en: Icon classes:
id: Kelas ikon:

en: advanced field
id: kolom lanjutan

en: Title:
id: Judul:

en: active
id: aktif

en: with ages
id: dengan usia

en: add time
id: tambah waktu

en: Feild name
id: Nama kolom

en: - without tabs -
id: - tanpa tab -

en: Keyword
id: Kata kunci

en: Advanced
id: Lanjutan

en: Start at
id: Mulai pada

en: End at
id: Berakhir pada

en: Apply
id: Terapkan

en: BA Book Everything Settings
id: Pengaturan BA Book Everything

en: BA Settings
id: Pengaturan BA

en: Addons
id: Addon

en: Demo content
id: Konten demo

en: Demo content setup page
id: Halaman pengaturan konten demo

en: This tool will allow you to setup demo content to make it easy to get started with the BA Book Everything plugin. Demo content includes: booking rules, ages, features taxonomy, categories, service posts, places posts, FAQ posts and booking object posts. Please do not close this page during the installation of demo content.
id: Alat ini akan memungkinkan kamu untuk mengatur konten demo agar mudah memulai dengan plugin BA Book Everything. Konten demo mencakup: aturan pemesanan, usia, taksonomi fitur, kategori, pos layanan, pos tempat, pos FAQ dan pos objek pemesanan. Mohon jangan tutup halaman ini selama instalasi konten demo.

en: Setup Demo Content
id: Siapkan konten demo

en: Setup ages and taxonomies...
id: Siapkan usia dan taksonomi...

en: Setup images...
id: Siapkan gambar...

en: Setup places, service and FAQ posts ...
id: Siapkan pos tempat, layanan dan FAQ...

en: Setup rules, categories, booking object posts...
id: Siapkan aturan, kategori, pos objek pemesanan...

en: Next steps:
id: Langkah selanjutnya:

en: Go to %1$sAll items%2$s page and check created items on front-end
id: Pergi ke halaman %1$sSemua item%2$s dan periksa item yang dibuat di front-end

en: Edit demo content or create your own (read setting details in %1$sDocumentation%2$s)
id: Edit konten demo atau buat milikmu sendiri (baca detail pengaturan di %1$sDokumentasi%2$s)

en: Addons for BA Book Everything plugin
id: Addon untuk plugin BA Book Everything

en: Integrates PayPal and Credit Cards (Stripe) payments. Stripe integration supports 3D Secure card payments, Apple Pay, Google Pay, Microsoft Pay and the Payment Request API.
id: Mengintegrasikan pembayaran PayPal dan Kartu Kredit (Stripe). Integrasi Stripe mendukung pembayaran kartu 3D Secure, Apple Pay, Google Pay, Microsoft Pay dan Payment Request API.

en: BABE Backoffice
id: BABE backoffice

en: Management tools: PDF invoices, backend bookings, editing/cancellation orders, extra charge, full and partial refund, iCal synchronization, export orders to xlsx, emails and order status router customizer.
id: Alat manajemen: faktur PDF, pemesanan backend, pengeditan/pembatalan pesanan, biaya tambahan, pengembalian dana penuh dan sebagian, sinkronisasi iCal, ekspor pesanan ke xlsx, email dan penyesuai status pesanan.

en: Currency switcher widget. Options: force booking and checkout in the base currency, turn on payment gateways on the checkout depending on currency.
id: Widget pengalih mata uang. Opsi: paksa pemesanan dan checkout dalam mata uang dasar, aktifkan gateway pembayaran pada checkout tergantung pada mata uang.

en: BABE Marketplace
id: BABE marketplace

en: Multi Vendor Marketplace extension for BA Book Everything plugin transforms your booking site into a marketplace.
id: Ekstensi Multi Vendor Marketplace untuk plugin BA Book Everything mengubah situs pemesanan kamu menjadi marketplace.

en: Added a Bank transfer payment option: show bank transfer details on checkout, order confirmation and in the customer email.
id: Menambahkan opsi pembayaran transfer Bank: menampilkan detail transfer bank pada checkout, konfirmasi pesanan dan dalam email pelanggan.

en: 20+ Payment Gateways
id: 20+ gateway pembayaran

en: Check our ready-made integrations with over 20 payment gateways.
id: Periksa integrasi siap pakai kami dengan lebih dari 20 gateway pembayaran.

en: Learn more
id: Pelajari lebih lanjut

en: Management tools: PDF invoices, backend bookings, editing/cancelation orders, extra charge, full and partial refund, iCal synchronization.
id: Alat manajemen: faktur PDF, pemesanan backend, pengeditan/pembatalan pesanan, biaya tambahan, pengembalian dana penuh dan sebagian, sinkronisasi iCal.

en: Date format
id: Format tanggal

en: Booking object post slug
id: Slug pos objek pemesanan

en: Booking object singular name
id: Nama tunggal objek pemesanan

en: Booking object general (plural) name
id: Nama umum (jamak) objek pemesanan

en: Booking object menu name
id: Nama menu objek pemesanan

en: Prefix for custom taxonomies (*before changing this option it is required to remove all custom taxonomies)
id: Awalan untuk taksonomi kustom (*sebelum mengubah opsi ini diperlukan untuk menghapus semua taksonomi kustom)

en: Select search result page
id: Pilih halaman hasil pencarian

en: Services page
id: Halaman layanan

en: Checkout page
id: Halaman checkout

en: Confirmation page
id: Halaman konfirmasi

en: Terms & Conditions page
id: Halaman Syarat & Ketentuan

en: Admin page for order confirmation (for manually availability confirmation)
id: Halaman admin untuk konfirmasi pesanan (untuk konfirmasi ketersediaan manual)

en: Customer page for order confirmation (for manually availability confirmation)
id: Halaman pelanggan untuk konfirmasi pesanan (untuk konfirmasi ketersediaan manual)

en: My Account page
id: Halaman Akun Saya

en: Disable My Account page and new user mail?
id: Nonaktifkan halaman Akun Saya dan email pengguna baru?

en: Remove default login/register form from "My account" page (this allows to use a third party login form shortcode into the "My account" page content)
id: Hapus formulir login/register default dari halaman “Akun saya” (ini memungkinkan penggunaan shortcode formulir login pihak ketiga ke dalam konten halaman “Akun saya”)

en: Search result: items per page
id: Hasil pencarian: item per halaman

en: Taxonomy archive page: items per page
id: Halaman arsip taksonomi: item per halaman

en: Return search results without checking availability if no dates are specified
id: Tampilkan hasil pencarian tanpa memeriksa ketersediaan jika tidak ada tanggal yang ditentukan

en: Do not include availability calendar data in search results
id: Jangan sertakan data kalender ketersediaan dalam hasil pencarian

en: Use "OR" logic when searching among taxonomy terms
id: Gunakan logika “OR” saat mencari di antara istilah taksonomi

en: Remove search query arguments from booking item links on the search result page
id: Hapus argumen kueri pencarian dari tautan item pemesanan di halaman hasil pencarian

en: Search result view
id: Tampilan hasil pencarian

en: Use minimized version of the main CSS file
id: Gunakan versi minimized dari file CSS utama

en: Use minimized version of the main JS file
id: Gunakan versi minimized dari file JS utama

en: Reset settings
id: Atur ulang pengaturan

en: Booking object
id: Objek pemesanan

en: Use Gutenberg for booking object posts
id: Gunakan Gutenberg untuk pos objek pemesanan

en: When service price is 0 display
id: Ketika harga layanan 0 tampilkan

en: Maximum number of months in availability calendar
id: Jumlah maksimum bulan dalam kalender ketersediaan

en: Show booking object post content in tabs?
id: Tampilkan konten pos objek pemesanan dalam tab?

en: Add meeting points functionality?
id: Tambahkan fungsionalitas titik pertemuan?

en: Media library filter: show only current user attachments and unattached madia in the Media library
id: Filter perpustakaan media: hanya tampilkan lampiran pengguna saat ini dan media yang tidak terlampir di Perpustakaan Media

en: Remove unitegallery from booking object pages
id: Hapus unitegallery dari halaman objek pemesanan

en: Remove availability calendar from booking object pages
id: Hapus kalender ketersediaan dari halaman objek pemesanan

en: Remove all prices from availability calendar
id: Hapus semua harga dari kalender ketersediaan

en: Remove price details on hover from availability calendar
id: Hapus detail harga saat hover dari kalender ketersediaan

en: Show all rates in the price details on hover on the availability calendar
id: Tampilkan semua tarif dalam detail harga saat hover pada kalender ketersediaan

en: Remove google map from booking object pages
id: Hapus peta google dari halaman objek pemesanan

en: Add schema.org Product markup to the booking object page
id: Tambahkan markup Product schema.org ke halaman objek pemesanan

en: Generate 5 star review in schema.org Product markup if no comments found
id: Hasilkan ulasan 5 bintang dalam markup Product schema.org jika tidak ada komentar yang ditemukan

en: Allow only customers who have a successful booking to post a review (one review per booking)
id: Hanya izinkan pelanggan yang memiliki pemesanan sukses untuk memposting ulasan (satu ulasan per pemesanan)

en: Show reviews in tab on booking object page?
id: Tampilkan ulasan dalam tab pada halaman objek pemesanan?

en: Reviews comment template (leave empty to use the default "/comments.php")
id: Template komentar ulasan (biarkan kosong untuk menggunakan default “/comments.php”)

en: Booking form
id: Formulir pemesanan

en: Booking form: maximum number of guests available to choose
id: Formulir pemesanan: jumlah maksimum tamu yang tersedia untuk dipilih

en: Add services to booking form
id: Tambahkan layanan ke formulir pemesanan

en: Prepopulates the date field on the booking form, starting with the nearest available date
id: Pra-isi kolom tanggal pada formulir pemesanan, dimulai dengan tanggal tersedia terdekat

en: Hide prices in guest selection fields on the booking form
id: Sembunyikan harga di kolom pemilihan tamu pada formulir pemesanan

en: Title for optional services section
id: Judul untuk bagian layanan opsional

en: Title for mandatory services section
id: Judul untuk bagian layanan wajib

en: Currency
id: Mata uang

en: Select base currency
id: Pilih mata uang dasar

en: Place of currency symbol in displayed prices
id: Tempat simbol mata uang dalam harga yang ditampilkan

en: Thousand Separator of displayed prices
id: Pemisah Ribuan dari harga yang ditampilkan

en: Decimal Separator of displayed prices
id: Pemisah Desimal dari harga yang ditampilkan

en: Number of decimal points shown in displayed prices
id: Jumlah titik desimal yang ditampilkan dalam harga yang ditampilkan

en: Label before "price from" amount on the booking item page. Use "%s" to add currency three-letter code ISO 4217
id: Label sebelum jumlah “harga dari” pada halaman item pemesanan. Gunakan “%s” untuk menambahkan kode tiga huruf mata uang ISO 4217

en: Payments
id: Pembayaran

en: For all subsequent payments only allow the payment gateway that was used for the deposit
id: Untuk semua pembayaran berikutnya hanya izinkan gateway pembayaran yang digunakan untuk deposit

en: Activate payment methods
id: Aktifkan metode pembayaran

en: Add billing address fields to the checkout form
id: Tambahkan kolom alamat penagihan ke formulir checkout

en: Disable guest bookings?
id: Nonaktifkan pemesanan tamu?

en: Waiting before delete orders with "payment processing" status, minutes
id: Menunggu sebelum menghapus pesanan dengan status “pemrosesan pembayaran”, menit

en: Show "Pay now" button on the confirmation page if the order has "payment expected" or "draft" status
id: Tampilkan tombol “Bayar sekarang” di halaman konfirmasi jika pesanan memiliki status “pembayaran diharapkan” atau “draft”

en: Show a reload page button on the confirmation page if the order has "payment processing" or "payment expected" status
id: Tampilkan tombol muat ulang halaman di halaman konfirmasi jika pesanan memiliki status “pemrosesan pembayaran” atau “pembayaran diharapkan”

en: Message for status "availability confirmation"
id: Pesan untuk status “konfirmasi ketersediaan”

en: Message for status "not available"
id: Pesan untuk status “tidak tersedia”

en: Message for status "payment deferred"
id: Pesan untuk status “pembayaran ditunda”

en: Message for status "payment expected"
id: Pesan untuk status “pembayaran diharapkan”

en: Message for status "payment processing"
id: Pesan untuk status “pemrosesan pembayaran”

en: Message for status "payment received"
id: Pesan untuk status “pembayaran diterima”

en: Message for status "draft"
id: Pesan untuk status “draft”

en: Emails
id: Email

en: Shop admin email (site admin email by default)
id: Email admin toko (email admin situs secara default)

en: Emails template settings
id: Pengaturan template email

en: Logo image
id: Gambar logo

en: Header image
id: Gambar header

en: Footer text (contacts, etc.)
id: Teks footer (kontak, dll.)

en: Credits text (copyright, etc.)
id: Teks kredit (hak cipta, dll.)

en: Customer account created email
id: Email akun pelanggan dibuat

en: Subject
id: Subjek

en: Body title
id: Judul badan

en: Body message
id: Pesan badan

en: Customer password reseted email
id: Email reset password pelanggan

en: Emails color scheme
id: Skema warna email

en: Font color
id: Warna font

en: Background color
id: Warna latar belakang

en: Titles color
id: Warna judul

en: Links color
id: Warna tautan

en: Button default color
id: Warna default tombol

en: Confirm button color
id: Warna tombol konfirmasi

en: Cancel button color
id: Warna tombol batal

en: Change button color
id: Warna tombol ubah

en: Google map
id: Peta Google

en: Add google map functionality?
id: Tambahkan fungsionalitas peta google?

en: Google API key (see %1$sGoogle Maps API docs%2$s for details). You need to activate the following libraries in your Google map API: places, marker, routes
id: Kunci API Google (lihat %1$sdokumentasi Google Maps API%2$s untuk detailnya). Kamu perlu mengaktifkan library berikut di API Google map: places, marker, routes

en: Map zoom
id: Zoom peta

en: Map start latitude
id: Latitude awal peta

en: Map start Longitude
id: Longitude awal peta

en: Select map marker
id: Pilih penanda peta

en: Customer New order email
id: Email pesanan baru pelanggan

en: Customer order updated email
id: Email pesanan diperbarui pelanggan

en: Customer is waiting for availability confirmation on admin side
id: Pelanggan sedang menunggu konfirmasi ketersediaan di sisi admin

en: Customer needs to confirm or reject changes to the booking
id: Pelanggan perlu mengkonfirmasi atau menolak perubahan pada pemesanan

en: Customer order to pay email
id: Email pesanan untuk dibayar pelanggan

en: Customer order rejected email
id: Email pesanan ditolak pelanggan

en: Customer canceled the order email
id: Email pelanggan membatalkan pesanan

en: Admin New order email
id: Email pesanan baru admin

en: Admin order updated email
id: Email pesanan diperbarui admin

en: Admin availability confirmation email
id: Email konfirmasi ketersediaan admin

en: Admin order canceled email
id: Email pesanan dibatalkan admin

en: Upload
id: Unggah

en: Custom Image
id: Gambar kustom

en: Upload Image
id: Unggah gambar

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: Left with space
id: Kiri dengan spasi

en: Right with space
id: Kanan dengan spasi

en: Check this box and click "Save Changes" button to reset all settings to their defaults. <strong>All custom settings will be lost!</strong>
id: Centang kotak ini dan klik tombol “Simpan Perubahan” untuk mengatur ulang semua pengaturan ke default. <strong>Semua pengaturan kustom akan hilang!</strong>

en: Full
id: Penuh

en: Booking Object
id: Objek pemesanan

en: Booking Objects
id: Objek pemesanan

en: Add Extra
id: Tambah ekstra

en: Mandatory services
id: Layanan wajib

[ctx: item price from label]
en: From %s
id: Dari %s

en: Your order is waiting for the availability confirmation, you will be notified by email when it's ready. Thank you!
id: Pesanan kamu sedang menunggu konfirmasi ketersediaan, kamu akan diberitahu melalui email ketika siap. Terima kasih!

en: Sorry, but your selected items are not available for selected dates/times. Please, search another dates/times or items and create new order.
id: Maaf, tetapi item yang kamu pilih tidak tersedia untuk tanggal/waktu yang dipilih. Silakan, cari tanggal/waktu atau item lain dan buat pesanan baru.

en: Your order is completed and received, and a confirmation email was sent to you. You will pay the full amount later. Thank you!
id: Pesanan kamu telah selesai dan diterima, dan email konfirmasi telah dikirimkan kepadamu. Kamu akan membayar jumlah penuh nanti. Terima kasih!

en: Your order is confirmed, but not completed. To complete your order, please, click the link below to make a payment.
id: Pesanan kamu telah dikonfirmasi, tetapi belum selesai. Untuk menyelesaikan pesanan kamu, silakan klik tautan di bawah untuk melakukan pembayaran.

en: Your order has been confirmed and your payment is being processed. Thank you!
id: Pesanan kamu telah dikonfirmasi dan pembayaran kamu sedang diproses. Terima kasih!

en: Your order is completed, your payment has been received, and a confirmation email was sent to you. Thank you!
id: Pesanan kamu telah selesai, pembayaran kamu telah diterima, dan email konfirmasi telah dikirimkan kepadamu. Terima kasih!

en: Your booking has not been paid or confirmed. Follow the link to complete your booking.
id: Pemesanan kamu belum dibayar atau dikonfirmasi. Ikuti tautan untuk menyelesaikan pemesanan kamu.

en: Order #%s updated
id: Pesanan #%s diperbarui

en: Order updated. Please, find details below.
id: Pesanan diperbarui. Silakan, temukan detail di bawah ini.

en: New order #%s
id: Pesanan baru #%s

en: You have new order. Please, find details below.
id: Kamu memiliki pesanan baru. Silakan, temukan detail di bawah ini.

en: New booking request for %1$s
id: Permintaan pemesanan baru untuk %1$s

en: New booking request
id: Permintaan pemesanan baru

en: You have new booking request. Please, find details below.
id: Kamu memiliki permintaan pemesanan baru. Silakan, temukan detail di bawah ini.

en: Availability request
id: Permintaan ketersediaan

en: New Order is waiting for confirmation
id: Pesanan Baru sedang menunggu konfirmasi

en: Please, confirm or reject this Order.
id: Mohon konfirmasi atau tolak Pesanan ini.

en: Action required to your order #%s
id: Tindakan diperlukan untuk pesananmu #%s

en: Important changes to your order
id: Perubahan penting pada pesananmu

en: Hello, %1$s
    
    There have been changes to your order that require your attention and feedback. Please read the following details and use the buttons below to inform us of your decision.
id: Halo, %1$s
    
    Ada perubahan pada pesananmu yang memerlukan perhatian dan tanggapanmu. Silakan baca detail berikut dan gunakan tombol di bawah untuk memberi tahu kami keputusanmu.

en: Your order #%s
id: Pesananmu #%s

en: New Order created
id: Pesanan Baru dibuat

en: Hello, %s
    
    Thank you for booking! Your Order is waiting for availability confirmation. We will send you a confirmation letter as soon as possible.
id: Halo, %s
    
    Terima kasih atas pemesananmu! Pesananmu sedang menunggu konfirmasi ketersediaan. Kami akan mengirimkan surat konfirmasi secepatnya.

en: Your order #%s is updated
id: Pesananmu #%s telah diperbarui

en: Your order has been updated
id: Pesananmu telah diperbarui

en: Hello, %1$s
    
    Your order has been updated. Please, find details below.
id: Halo, %1$s
    
    Pesananmu telah diperbarui. Silakan lihat detail di bawah ini.

en: Your order has been received
id: Pesananmu telah diterima

en: Hello, %1$s
    
    Thank you for booking! Your order has been received.
id: Halo, %1$s
    
    Terima kasih atas pemesananmu! Pesananmu telah diterima.

en: Your order is waiting for payment
id: Pesananmu menunggu pembayaran

en: Hello, %1$s
    
    Your order is confirmed, but not completed. To complete your order, click the link below to make a payment. Amount to pay is %2$s.
id: Halo, %1$s
    
    Pesananmu telah dikonfirmasi, tapi belum selesai. Untuk menyelesaikan pesananmu, klik tautan di bawah untuk melakukan pembayaran. Jumlah yang harus dibayar adalah %2$s.

en: Selected items are not available
id: Item yang dipilih tidak tersedia

en: Hello, %s
    
    Sorry, but your selected items are not available for selected dates/times. You could search another dates/times or items and create new Order.
id: Halo, %s
    
    Maaf, tetapi item yang kamu pilih tidak tersedia untuk tanggal/waktu yang dipilih. Kamu bisa mencari tanggal/waktu atau item lain dan membuat Pesanan baru.

en: Your account details
id: Detail akunmu

en: Hello, %s
    
    Thank you for booking with us! You could use this login/password to manage your bookings:
id: Halo, %s
    
    Terima kasih telah memesan dengan kami! Kamu bisa menggunakan login/password ini untuk mengelola pemesananmu:

en: Your password has been reset
id: Passwordmu telah direset

en: Your password has been reset.
id: Passwordmu telah direset.

en: Hello, %s
    
    Your password has been reset. You could use this new password to manage your account:
id: Halo, %s
    
    Passwordmu telah direset. Kamu bisa menggunakan password baru ini untuk mengelola akunmu:

en: Order # %1$s was canceled
id: Pesanan # %1$s telah dibatalkan

en: Order has been canceled
id: Pesanan telah dibatalkan

en: The order has been canceled:
id: Pesanan telah dibatalkan:

en: Your order was canceled
id: Pesananmu telah dibatalkan

en: Your order has been canceled
id: Pesananmu telah dibatalkan

en: Hello, %1$s
    
    Your order has been canceled:
id: Halo, %1$s
    
    Pesananmu telah dibatalkan:

en: Single rating
id: Rating tunggal

en: Filters
id: Filter

en: Apply filters
id: Terapkan filter

en: Edit %s taxonomy
id: Edit taksonomi %s

en: <strong>Error</strong>: There is no account with that email address.
id: <strong>Error</strong>: Tidak ada akun dengan alamat email tersebut.

en: Book Everything
id: Book everything

en: Section title
id: Judul bagian

en: Title Icon
id: Ikon judul

en: Section text
id: Teks bagian

en: Optional. Will be displayed before items
id: Opsional. Akan ditampilkan sebelum item

en: Item Category
id: Kategori item

en: Show selected items only. Input item title to see suggestions
id: Tampilkan hanya item yang dipilih. Masukkan judul item untuk melihat saran

en: Per Page
id: Per halaman

en: How much items per page to show (-1 to show all items)
id: Berapa banyak item per halaman yang ditampilkan (-1 untuk menampilkan semua item)

en: Order By
id: Urutkan berdasarkan

en: Post date
id: Tanggal posting

en: Post modified date
id: Tanggal modifikasi posting

en: Menu order
id: Urutan menu

en: Designates the ascending or descending order. Default by DESC
id: Menentukan urutan naik atau turun. Default by DESC

en: Ascending
id: Naik

en: Descending
id: Turun

en: Show items which are available from selected date.
id: Tampilkan item yang tersedia dari tanggal yang dipilih.

en: Show items which are available up to selected date.
id: Tampilkan item yang tersedia hingga tanggal yang dipilih.

en: Extra class name
id: Nama kelas tambahan

en: Style particular content element differently - add a class name and refer to it in custom CSS.
id: Tampilkan elemen konten tertentu secara berbeda - tambahkan nama kelas dan merujuk padanya di CSS kustom.

en: Section background image
id: Gambar latar belakang bagian

en: Item address map
id: Peta alamat item

en: Item calendar
id: Kalender item

en: Item Questions & Answers
id: Tanya Jawab Item

en: Item price
id: Harga item

en: Item slideshow
id: Slideshow item

en: Item rating
id: Rating item

en: Item Description step-by-step
id: Deskripsi Item langkah demi langkah

en: Listing
id: Daftar

en: Add taxonomy filter
id: Tambahkan filter taksonomi

en: With sorting option
id: Dengan opsi pengurutan

en: Add pagination
id: Tambahkan pagination

en: Search form
id: Formulir pencarian

en: BA Booking Form
id: Formulir pemesanan BA

en: Show Booking form on the booking item page
id: Tampilkan formulir Pemesanan di halaman item pemesanan

en: BA Price Filter
id: Filter harga BA

en: Shows a price filter slider in a widget which lets you narrow down the list of shown items
id: Menampilkan slider filter harga dalam widget yang memungkinkanmu mempersempit daftar item yang ditampilkan

en: BA Search filter reset button
id: Tombol reset filter Pencarian BA

en: Show Search filter reset button
id: Tampilkan tombol reset filter Pencarian

en: Button title:
id: Judul tombol:

en: BA Search filter
id: Filter pencarian BA

en: Filter search results by terms from selected taxonomy
id: Filter hasil pencarian berdasarkan istilah dari taksonomi yang dipilih

en: Taxonomy:
id: Taksonomi:

en: BA Search Form
id: Formulir pencarian BA

en: Show Search form
id: Tampilkan formulir Pencarian
