BA Book Everything 1.3.27 - en to ja translation catalogue (3064 entries)

en:  before the start
ja:  開始前

en:  section
ja:  セクション

en: %/booking
ja: %/予約

en: &laquo; Previous
ja: &laquo; 前へ

en: (deposit)
ja: （デポジット）

en: (don't use)
ja: (使用しない)

en: (full)
ja: （全額）

en: (required)
ja: (必須)

en: - without tabs -
ja: - タブなし -

en: 0 to auto height
ja: 0で自動高さ

en: 0 to auto width
ja: 0で自動幅

en: 1 day
ja: 1日

en: 1 day (cars, bikes, etc.)
ja: 1日（車、自転車など）

en: 1 hour
ja: 1時間

en: 1 hour (hourly rent: bikes, sport equipment, etc.)
ja: 1時間（時間単位のレンタル：自転車、スポーツ用品など）

en: 1 month
ja: 1ヶ月

en: 1 night
ja: 1泊

en: 1 night (hotels, apartments, hostels, etc.)
ja: 1泊（ホテル、アパート、ホステルなど）

en: 1-column list
ja: 1列リスト

en: 2-column list
ja: 2列リスト

en: 20+ Payment Gateways
ja: 20以上の決済ゲートウェイ

en: 3-column list
ja: 3列リスト

en: 4 hours
ja: 4時間

en: 9 hours
ja: 9時間

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or password.
ja: <strong>エラー</strong>：ユーザー名またはパスワードが無効です。

en: <strong>Error</strong>: There is no account with that email address.
ja: <strong>エラー</strong>：そのメールアドレスのアカウントは存在しません。

en: A Coruña
ja: ア・コルーニャ

en: A password will be emailed to you.
ja: パスワードがメールで送信されます。

en: Aargau
ja: アールガウ

en: Abia
ja: アビア

en: Abim
ja: アビム

en: Abra
ja: アブラ

en: Abuja
ja: アブジャ

en: Acre
ja: アクレ

en: Action
ja: アクション

en: Action required to your order #%s
ja: あなたの注文 #%s に対するアクションが必要です

en: Activate Coupons
ja: クーポンを有効化

en: Activate payment methods
ja: 決済方法を有効化する

en: Active
ja: 有効

en: Activity
ja: アクティビティ

en: Adamawa
ja: アダマワ

en: Adana
ja: アダナ

en: Add
ja: 追加

en: Add
ja: 追加

en: Add %s
ja: %sを追加

en: Add %s description
ja: %sの説明を追加

en: Add Comment
ja: コメントを追加

en: Add Extra
ja: 追加オプションを追加

en: Add FAQ?
ja: FAQを追加しますか？

en: Add Google map to booking objects?
ja: 予約オブジェクトにGoogleマップを追加しますか？

en: Add New
ja: 新規追加

en: Add New %s
ja: 新しい%sを追加

en: Add New Age
ja: 新規年齢を追加

en: Add New Category
ja: 新規カテゴリーを追加

en: Add New Comment
ja: 新規コメントを追加

en: Add New Coupon
ja: 新規クーポンを追加

en: Add New FAQ
ja: 新規FAQを追加

en: Add New Fee
ja: 新規料金を追加

en: Add New Order
ja: 新規注文を追加

en: Add New Place
ja: 新規場所を追加

en: Add New Service
ja: 新規サービスを追加

en: Add New Taxonomy
ja: 新規タクソノミーを追加

en: Add Services
ja: サービスを追加

en: Add address field?
ja: 住所フィールドを追加しますか？

en: Add billing address fields to the checkout form
ja: チェックアウトフォームに請求先住所フィールドを追加する

en: Add checkout fields for all guests
ja: すべてのゲストのチェックアウトフィールドを追加

en: Add conditional price
ja: 条件付き価格を追加

en: Add google map functionality?
ja: Googleマップ機能を追加しますか？

en: Add guest data
ja: ゲストデータを追加

en: Add meeting point
ja: 集合ポイントを追加

en: Add meeting points functionality?
ja: 集合場所機能を追加しますか？

en: Add new Tab
ja: 新しいタブを追加

en: Add new booking rule
ja: 新しい予約ルールを追加

en: Add pagination
ja: ページネーションを追加

en: Add rule
ja: ルールを追加

en: Add schema.org Product markup to the booking object page
ja: 予約オブジェクトページにschema.org Product マークアップを追加する

en: Add services to booking form
ja: 予約フォームにサービスを追加する

en: Add services?
ja: サービスを追加しますか？

en: Add slideshow image
ja: スライドショー画像を追加

en: Add step by step description?
ja: ステップバイステップの説明を追加しますか？

en: Add taxes?
ja: 税金を追加しますか？

en: Add taxonomy filter
ja: 分類フィルターを追加

en: Add time to schedule
ja: スケジュールに時間を追加

en: Added a Bank transfer payment option: show bank transfer details on checkout, order confirmation and in the customer email.
ja: 銀行振込決済オプションを追加：チェックアウト、注文確認、顧客メールに銀行振込の詳細を表示します。

en: Addons
ja: アドオン

en: Addons for BA Book Everything plugin
ja: BA Book Everythingプラグイン用アドオン

en: Address
ja: 住所

en: Address description (optional)
ja: 住所の説明（オプション）

en: Address section
ja: 住所セクション

en: Adjumani
ja: アジュマニ

en: Admin New order email
ja: 管理者新規注文メール

en: Admin availability confirmation email
ja: 管理者利用可能性確認メール

en: Admin confirmation
ja: 管理者確認

en: Admin order canceled email
ja: 管理者注文キャンセルメール

en: Admin order updated email
ja: 管理者注文更新メール

en: Admin page for order confirmation (for manually availability confirmation)
ja: 注文確認用の管理ページ（手動での利用可能性確認用）

en: Adrar
ja: アドラール

en: Advanced
ja: 詳細

en: Adıyaman
ja: アドゥヤマン

en: Afghan afghani
ja: アフガニスタン・アフガニ

en: Afghanistan
ja: アフガニスタン

en: Africa
ja: アフリカ

en: Afyon
ja: アフヨン

en: Agago
ja: アガゴ

en: Age
ja: 年齢

en: Age group
ja: 年齢層

en: Ages
ja: 年齢

en: Ages Metabox
ja: 年齢メタボックス

en: Agrigento
ja: アグリジェント

en: Aguascalientes
ja: アグアスカリエンテス

en: Agusan del Norte
ja: アグサン・デル・ノルテ

en: Agusan del Sur
ja: アグサン・デル・スル

en: Ahafo
ja: アハフォ

en: Aichi
ja: 愛知

en: Akita
ja: 秋田

en: Aklan
ja: アクラン

en: Aksaray
ja: アクサライ

en: Akwa Ibom
ja: アクワ・イボム

en: Al Sharqia
ja: シャルキーヤ

en: Alabama
ja: アラバマ

en: Alagoas
ja: アラゴアス

en: Alaska
ja: アラスカ

en: Alba
ja: アルバ

en: Albacete
ja: アルバセテ

en: Albania
ja: アルバニア

en: Albanian lek
ja: アルバニア・レク

en: Albay
ja: アルバイ

en: Alberta
ja: アルバータ

en: Alborz (البرز)
ja: アルボルズ (البرز)

en: Alebtong
ja: アレブトン

en: Alessandria
ja: アレッサンドリア

en: Alexandria
ja: アレクサンドリア

en: Algeria
ja: アルジェリア

en: Algerian dinar
ja: アルジェリア・ディナール

en: Algiers
ja: アルジェ

en: Alibori
ja: アリボリ

en: Alicante
ja: アリカンテ

en: All
ja: すべて

en: All
ja: すべての

en: All %s
ja: すべての%s

en: All Ages
ja: すべての年齢

en: All Categories
ja: すべてのカテゴリー

en: All Coupons
ja: すべてのクーポン

en: All FAQs
ja: すべてのFAQ

en: All Fees
ja: すべての料金

en: All Orders
ja: すべての注文

en: All Places
ja: すべての場所

en: All Services
ja: すべてのサービス

en: All Taxonomies
ja: すべてのタクソノミー

en: All items
ja: すべてのアイテム

en: Allow only customers who have a successful booking to post a review (one review per booking)
ja: 成功した予約を持つ顧客のみがレビューを投稿できるようにする（予約ごとに1つのレビュー）

en: Allow to select quantity?
ja: 数量の選択を許可しますか？

en: Almería
ja: アルメリア

en: Alto Paraguay
ja: アルト・パラグアイ

en: Alto Paraná
ja: アルト・パラナ

en: Amambay
ja: アマンバイ

en: Amapá
ja: アマパー

en: Amasya
ja: アマスヤ

en: Amazonas
ja: アマゾナス

en: American Samoa
ja: アメリカ領サモア

en: Amnat Charoen
ja: アムナート・チャルーン

en: Amolatar
ja: アモラタル

en: Amount
ja: 金額

en: Amount Due:
ja: 未払い金額：

en: Amount Paid:
ja: 支払い済み金額：

en: Amount to Pay:
ja: 支払い金額：

en: Amount,
ja: 金額、

en: Amudat
ja: アムダト

en: Amuria
ja: アムリア

en: Amuru
ja: アムル

en: An error occurred while deleting the rule
ja: ルールの削除中にエラーが発生しました

en: An error occurred while processing...
ja: 処理中にエラーが発生しました...

en: Anambra
ja: アナンブラ

en: Ancash
ja: アンカシュ

en: Ancona
ja: アンコーナ

en: Andaman and Nicobar Islands
ja: アンダマン・ニコバル諸島

en: Andhra Pradesh
ja: アーンドラ・プラデーシュ

en: Andorra
ja: アンドラ

en: Anenii Noi
ja: アネニイ・ノイ

en: Ang Thong
ja: アントーン

en: Angola
ja: アンゴラ

en: Angolan kwanza
ja: アンゴラ・クワンザ

en: Anguilla
ja: アンギラ

en: Anhui / 安徽
ja: 安徽

en: Ankara
ja: アンカラ

en: Annaba
ja: アンナバ

en: Antalya
ja: アンタルヤ

en: Antarctica
ja: 南極大陸

en: Antigua and Barbuda
ja: アンティグア・バーブーダ

en: Antique
ja: アンティーケ

en: Aomori
ja: 青森

en: Aosta
ja: アオスタ

en: Apac
ja: アパク

en: Apayao
ja: アパヤオ

en: Appenzell Ausserrhoden
ja: アッペンツェル・アウサーローデン

en: Appenzell Innerrhoden
ja: アッペンツェル・インナーローデン

en: Applied coupon amount,
ja: 適用されたクーポン金額、

en: Applied coupon number
ja: 適用されたクーポン番号

en: Apply
ja: 適用

en: Apply Coupon
ja: クーポンを適用

en: Apply filters
ja: フィルターを適用

en: Apply only to items with booking category
ja: 予約カテゴリーのあるアイテムにのみ適用

en: Apply only to selected items
ja: 選択したアイテムにのみ適用

en: Apply to categories (check nothing for all):
ja: カテゴリーに適用（すべてに適用する場合は何もチェックしない）:

en: Apr
ja: 4月

en: April
ja: 4月

en: Apurímac
ja: アプリマック

en: Araba/Álava
ja: アラバ/アラバ

en: Arad
ja: アラド

en: Ardabil (اردبیل)
ja: アルダビール (اردبیل)

en: Ardahan
ja: アルダハン

en: Arequipa
ja: アレキパ

en: Arezzo
ja: アレッツォ

en: Argentina
ja: アルゼンチン

en: Argentine peso
ja: アルゼンチン・ペソ

en: Argeș
ja: アルジェシュ

en: Arizona
ja: アリゾナ

en: Arkansas
ja: アーカンソー

en: Armed Forces (AA)
ja: 軍隊 (AA)

en: Armed Forces (AE)
ja: 軍隊 (AE)

en: Armed Forces (AP)
ja: 軍隊 (AP)

en: Armenia
ja: アルメニア

en: Armenian dram
ja: アルメニア・ドラム

en: Artvin
ja: アルトヴィン

en: Arua
ja: アルア

en: Aruba
ja: アルバ

en: Aruban florin
ja: アルバ・フロリン

en: Arunachal Pradesh
ja: アルナーチャル・プラデーシュ

en: Arusha
ja: アルーシャ

en: Ascending
ja: 昇順

en: Ascoli Piceno
ja: アスコリ・ピチェーノ

en: Ashanti
ja: アシャンティ

en: Asia
ja: アジア

en: Ask customer to confirm or reject changes in the booking
ja: 予約の変更を確認または拒否するよう顧客に依頼する

en: Ask customer to confirm or reject changes to the booking
ja: 予約の変更についてお客様に確認または拒否を依頼する

en: Asked the customer to confirm or decline the changes to the order #%s
ja: 注文番号 %s の変更について、お客様に確認または拒否を依頼しました

en: Assam
ja: アッサム

en: Asti
ja: アスティ

en: Asturias
ja: アストゥリアス

en: Asunción
ja: アスンシオン

en: Aswan
ja: アスワン

en: Asyut
ja: アシュート

en: At least one rate is required to publish the post!
ja: 投稿を公開するには少なくとも1つのレートが必要です！

en: Atakora
ja: アタコラ

en: Atlantique
ja: アトランティック

en: Attapeu
ja: アッタプー

en: Attica
ja: アッティカ

en: Auckland
ja: オークランド

en: Aug
ja: 8月

en: August
ja: 8月

en: Aurora
ja: オーロラ

en: Australia
ja: オーストラリア

en: Australian Capital Territory
ja: オーストラリア首都特別地域

en: Australian dollar
ja: オーストラリア・ドル

en: Austria
ja: オーストリア

en: Auto Draft
ja: 自動下書き

en: Automatically
ja: 自動的に

en: Availability date
ja: 利用可能日

en: Availability request
ja: 利用可能性リクエスト

en: Available days
ja: 利用可能な日

en: Available from Date
ja: 利用開始日

en: Available time from
ja: 利用可能時間（開始）

en: Available time to
ja: 利用可能時間（終了）

en: Available to Date
ja: 利用終了日

en: Aveiro
ja: アヴェイロ

en: Avellino
ja: アヴェッリーノ

en: Ayacucho
ja: アヤクチョ

en: Aydın
ja: アイドゥン

en: Ayutthaya
ja: アユタヤ

en: Azad Kashmir
ja: アザド・カシミール

en: Azerbaijan
ja: アゼルバイジャン

en: Azerbaijani manat
ja: アゼルバイジャン・マナト

en: Azores
ja: アゾレス

en: Azua
ja: アスア

en: Aïn Defla
ja: アイン・デフラ

en: Aïn Témouchent
ja: アイン・テムシェント

en: Ağrı
ja: アール

en: BA Book Everything Settings
ja: BA Book Everything設定

en: BA Booking Form
ja: BA予約フォーム

en: BA Price Filter
ja: BA価格フィルター

en: BA Search Form
ja: BA検索フォーム

en: BA Search filter
ja: BA検索フィルター

en: BA Search filter reset button
ja: BA検索フィルターリセットボタン

en: BA Settings
ja: BA設定

en: BABE Backoffice
ja: BABEバックオフィス

en: BABE Currency switcher
ja: BABE通貨切替

en: BABE Marketplace
ja: BABEマーケットプレイス

en: BABE Payment Bank transfer
ja: BABE銀行振込決済

en: BABE Payment pack
ja: BABE決済パック

en: Background color
ja: 背景色

en: Bacău
ja: バカウ

en: Badajoz
ja: バダホス

en: Bagerhat
ja: バゲルハット

en: Bagmati
ja: バグマティ

en: Bahamas
ja: バハマ

en: Bahamian dollar
ja: バハマ・ドル

en: Bahia
ja: バイーア

en: Bahrain
ja: バーレーン

en: Bahraini dinar
ja: バーレーン・ディナール

en: Baja California
ja: バハ・カリフォルニア

en: Baja California Sur
ja: バハ・カリフォルニア・スル

en: Baker Island
ja: ベーカー島

en: Baleares
ja: バレアレス

en: Bali
ja: バリ

en: Balochistan
ja: バロチスタン

en: Balıkesir
ja: バルケシル

en: Bandarban
ja: バンダルバン

en: Bangka Belitung
ja: バンカ・ブリトゥン

en: Bangkok
ja: バンコク

en: Bangladesh
ja: バングラデシュ

en: Bangladeshi taka
ja: バングラデシュ・タカ

en: Banten
ja: バンテン

en: Baoruco
ja: バオルコ

en: Barahona
ja: バラオナ

en: Baranya
ja: バラニャ

en: Barbadian dollar
ja: バルバドス・ドル

en: Barbados
ja: バルバドス

en: Barcelona
ja: バルセロナ

en: Barguna
ja: バルグナ

en: Bari
ja: バーリ

en: Baringo
ja: バリンゴ

en: Barishal
ja: バリサル

en: Barletta-Andria-Trani
ja: バルレッタ・アンドリア・トラーニ

en: Bartın
ja: バルトゥン

en: Basarabeasca
ja: バサラベアスカ

en: Basel-Landschaft
ja: バーゼル・ラントシャフト

en: Basel-Stadt
ja: バーゼル・シュタット

en: Basic booking period
ja: 基本予約期間

en: Basic settings
ja: 基本設定

en: Basilan
ja: バシラン

en: Bataan
ja: バターン

en: Batanes
ja: バタネス

en: Batangas
ja: バタンガス

en: Batman
ja: バトマン

en: Batna
ja: バトナ

en: Bauchi
ja: バウチ

en: Bay of Plenty
ja: ベイ・オブ・プレンティ

en: Bayburt
ja: バイブルト

en: Bayelsa
ja: バイェルサ

en: Beheira
ja: ベヘイラ

en: Beijing / 北京
ja: 北京

en: Beja
ja: ベジャ

en: Belarus
ja: ベラルーシ

en: Belarusian ruble
ja: ベラルーシ・ルーブル

en: Belau
ja: パラオ

en: Belgium
ja: ベルギー

en: Belize
ja: ベリーズ

en: Belize dollar
ja: ベリーズ・ドル

en: Belluno
ja: ベッルーノ

en: Benevento
ja: ベネヴェント

en: Bengkulu
ja: ブンクル

en: Bengo
ja: ベンゴ

en: Benguela
ja: ベンゲラ

en: Benguet
ja: ベンゲット

en: Beni
ja: ベニ

en: Beni Suef
ja: ベニ・スエフ

en: Benin
ja: ベナン

en: Benue
ja: ベヌエ

en: Bergamo
ja: ベルガモ

en: Bermuda
ja: バミューダ

en: Bermudian dollar
ja: バミューダ・ドル

en: Bern
ja: ベルン

en: Bheri
ja: ベリ

en: Bhola
ja: ボラ

en: Bhutan
ja: ブータン

en: Bhutanese ngultrum
ja: ブータン・ニュルタム

en: Bicycling
ja: 自転車

en: Biella
ja: ビエッラ

en: Bihar
ja: ビハール

en: Bihor
ja: ビホール

en: Bilecik
ja: ビレジク

en: Biliran
ja: ビリラン

en: Billing address
ja: 請求先住所

en: Bingöl
ja: ビンギョル

en: Biscay
ja: ビスカヤ

en: Biskra
ja: ビスクラ

en: Bistrița-Năsăud
ja: ビストリツァ＝ナサウド

en: Bitcoin
ja: ビットコイン

en: Bitlis
ja: ビトリス

en: Bié
ja: ビエ

en: Blagoevgrad
ja: ブラゴエヴグラード

en: Blank or 0 to skip this option
ja: このオプションをスキップするには空白または0

en: Blida
ja: ブリダ

en: Block specified number of days after each booking for housekeeping purposes
ja: 清掃のために各予約後に指定した日数をブロック

en: Body message
ja: 本文メッセージ

en: Body title
ja: 本文タイトル

en: Bogura
ja: ボグラ

en: Bohol
ja: ボホール

en: Bokeo
ja: ボケオ

en: Bolikhamsai
ja: ボリカムサイ

en: Bolivia
ja: ボリビア

en: Bolivian boliviano
ja: ボリビア・ボリビアーノ

en: Bologna
ja: ボローニャ

en: Bolu
ja: ボル

en: Bolzano
ja: ボルツァーノ

en: Bomet
ja: ボメット

en: Bomi
ja: ボミ

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
ja: ボネール、シント・ユースタティウス、サバ

en: Bong
ja: ボン

en: Bono
ja: ボノ

en: Bono East
ja: ボノ・イースト

en: Book Everything
ja: すべて予約する

en: Book Now
ja: 今すぐ予約

en: Book now, pay later!
ja: 今予約して、後で支払おう！

en: Booking Categories
ja: 予約カテゴリー

en: Booking Object
ja: 予約オブジェクト

en: Booking Objects
ja: 予約オブジェクト

en: Booking form
ja: 予約フォーム

en: Booking form: maximum number of guests available to choose
ja: 予約フォーム：選択可能な最大ゲスト数

en: Booking mode
ja: 予約モード

en: Booking object
ja: 予約オブジェクト

en: Booking object general (plural) name
ja: 予約オブジェクト一般（複数）名

en: Booking object menu name
ja: 予約オブジェクトメニュー名

en: Booking object post slug
ja: 予約オブジェクト投稿スラッグ

en: Booking object singular name
ja: 予約オブジェクト単数名

en: Booking rule
ja: 予約ルール

en: Booking rules
ja: 予約ルール

en: Booking rules section
ja: 予約ルールセクション

en: Boquerón
ja: ボケロン

en: Bordj Bou Arréridj
ja: ボルジュ・ブ・アレリジ

en: Borgou
ja: ボルグー

en: Borno
ja: ボルノ

en: Borsod-Abaúj-Zemplén
ja: ボルショド・アバウーイ・ゼンプレーン

en: Bosnia and Herzegovina
ja: ボスニア・ヘルツェゴビナ

en: Bosnia and Herzegovina convertible mark
ja: ボスニア・ヘルツェゴビナ・兌換マルク

en: Botoșani
ja: ボトシャニ

en: Botswana
ja: ボツワナ

en: Botswana pula
ja: ボツワナ・プラ

en: Bouira
ja: ブイラ

en: Boumerdès
ja: ブメルデス

en: Bouvet Island
ja: ブーベ島

en: Braga
ja: ブラガ

en: Bragança
ja: ブラガンサ

en: Brahmanbaria
ja: ブラフマンバリア

en: Brazil
ja: ブラジル

en: Brazilian real
ja: ブラジル・レアル

en: Brașov
ja: ブラショフ

en: Brescia
ja: ブレシア

en: Briceni
ja: ブリチェニ

en: Brindisi
ja: ブリンディジ

en: British Columbia
ja: ブリティッシュコロンビア

en: British Indian Ocean Territory
ja: イギリス領インド洋地域

en: Brong-Ahafo
ja: ブロング・アハフォ

en: Brunei
ja: ブルネイ

en: Brunei dollar
ja: ブルネイ・ドル

en: Bryce Canyon National Park, USA
ja: ブライスキャニオン国立公園、アメリカ

en: Brăila
ja: ブライラ

en: București
ja: ブカレスト

en: Budaka
ja: ブダカ

en: Budapest
ja: ブダペスト

en: Bududa
ja: ブドゥダ

en: Bueng Kan
ja: ブンカーン

en: Buenos Aires
ja: ブエノスアイレス

en: Bugiri
ja: ブギリ

en: Bugweri
ja: ブグウェリ

en: Buhweju
ja: ブフウェジュ

en: Buikwe
ja: ブイクウェ

en: Bukedea
ja: ブケデア

en: Bukidnon
ja: ブキドノン

en: Bukomansimbi
ja: ブコマンシンビ

en: Bukwa
ja: ブクワ

en: Bulacan
ja: ブラカン

en: Bulambuli
ja: ブランブリ

en: Bulgaria
ja: ブルガリア

en: Bulgarian lev
ja: ブルガリア・レフ

en: Buliisa
ja: ブリーサ

en: Bundibugyo
ja: ブンディブギョ

en: Bungoma
ja: ブンゴマ

en: Bunyangabu
ja: ブニャンガブ

en: Burdur
ja: ブルドゥル

en: Burgas
ja: ブルガス

en: Burgos
ja: ブルゴス

en: Buri Ram
ja: ブリーラム

en: Burkina Faso
ja: ブルキナファソ

en: Burmese kyat
ja: ミャンマー・チャット

en: Bursa
ja: ブルサ

en: Burundi
ja: ブルンジ

en: Burundian franc
ja: ブルンジ・フラン

en: Bushehr (بوشهر)
ja: ブーシェフル (بوشهر)

en: Bushenyi
ja: ブシェニ

en: Busia
ja: ブシア

en: Business time
ja: 営業時間

en: Butaleja
ja: ブタレジャ

en: Butambala
ja: ブタンバラ

en: Butebo
ja: ブテボ

en: Button default color
ja: ボタンのデフォルト色

en: Button title:
ja: ボタンタイトル：

en: Buttons
ja: ボタン

en: Buvuma
ja: ブヴマ

en: Buyende
ja: ブエンデ

en: Buzău
ja: ブザウ

en: Bács-Kiskun
ja: バーチ・キシュクン

en: Béchar
ja: ベシャール

en: Béjaïa
ja: ベジャイア

en: Békés
ja: ベーケーシュ

en: Bălți
ja: バルツィ

en: CFP franc
ja: CFPフラン

en: Caaguazú
ja: カアグアスー

en: Caazapá
ja: カアサパ

en: Cabinda
ja: カビンダ

en: Cabo Delgado
ja: カボ・デルガド

en: Cagayan
ja: カガヤン

en: Cagliari
ja: カリアリ

en: Cahul
ja: カフル

en: Cairo
ja: カイロ

en: Cajamarca
ja: カハマルカ

en: Calendar & Prices
ja: カレンダーと料金

en: California
ja: カリフォルニア

en: Caltanissetta
ja: カルタニセッタ

en: Camarines Norte
ja: カマリネス・ノルテ

en: Camarines Sur
ja: カマリネス・スル

en: Cambodia
ja: カンボジア

en: Cambodian riel
ja: カンボジア・リエル

en: Cameroon
ja: カメルーン

en: Camiguin
ja: カミギン

en: Campeche
ja: カンペチェ

en: Campobasso
ja: カンポバッソ

en: Canada
ja: カナダ

en: Canadian dollar
ja: カナダ・ドル

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel Order
ja: 注文をキャンセルする

en: Cancel button color
ja: キャンセルボタンの色

en: Canindeyú
ja: カニンデユ

en: Cantabria
ja: カンタブリア

en: Cantemir
ja: カンテミル

en: Canterbury
ja: カンタベリー

en: Cape Verde
ja: カーボベルデ

en: Cape Verdean escudo
ja: カーボベルデ・エスクード

en: Capiz
ja: カピス

en: Caraș-Severin
ja: カラシュ＝セヴェリン

en: Carlow
ja: カーロー

en: Caserta
ja: カゼルタ

en: Castellón
ja: カステリョン

en: Castelo Branco
ja: カステロ・ブランコ

en: Catamarca
ja: カタマルカ

en: Catanduanes
ja: カタンドゥアネス

en: Catania
ja: カターニア

en: Catanzaro
ja: カタンザーロ

en: Categories Metabox
ja: カテゴリーメタボックス

en: Category
ja: カテゴリー

en: Cavan
ja: キャバン

en: Cavite
ja: カビテ

en: Cayman Islands
ja: ケイマン諸島

en: Cayman Islands dollar
ja: ケイマン諸島・ドル

en: Ceará
ja: セアラー

en: Cebu
ja: セブ

en: Central
ja: セントラル

en: Central African CFA franc
ja: 中央アフリカCFAフラン

en: Central African Republic
ja: 中央アフリカ共和国

en: Central Greece
ja: 中央ギリシャ

en: Central Macedonia
ja: 中央マケドニア

en: Ceuta
ja: セウタ

en: Chachoengsao
ja: チャチューンサオ

en: Chaco
ja: チャコ

en: Chad
ja: チャド

en: Chaharmahal and Bakhtiari (چهارمحال و بختیاری)
ja: チャハールマハール・バフティヤーリー (چهارمحال و بختیاری)

en: Chai Nat
ja: チャイナート

en: Chaiyaphum
ja: チャイヤプーム

en: Champasak
ja: チャンパサック

en: Chandigarh
ja: チャンディーガル

en: Chandpur
ja: チャンドプル

en: Change Password
ja: パスワード変更

en: Change Profile Picture
ja: プロフィール画像を変更

en: Change button color
ja: 変更ボタンの色

en: Change password
ja: パスワードを変更

en: Change the order conditions and ask the customer to confirm
ja: 注文条件を変更してお客様に確認を依頼する

en: Chanthaburi
ja: チャンタブリー

en: Chattogram
ja: チッタゴン

en: Check our ready-made integrations with over 20 payment gateways.
ja: 20以上の決済ゲートウェイとの既製統合をチェックしてください。

en: Check this box and click "Save Changes" button to reset all settings to their defaults. <strong>All custom settings will be lost!</strong>
ja: このボックスをチェックして「変更を保存」ボタンをクリックすると、すべての設定がデフォルトにリセットされます。<strong>すべてのカスタム設定は失われます！</strong>

en: Check your email address for instructions to reset password
ja: パスワードをリセットする手順をメールアドレスで確認してください

en: Checkbox
ja: チェックボックス

en: Checkout
ja: チェックアウト

en: Checkout page
ja: チェックアウトページ

en: Chhattisgarh
ja: チャッティースガル

en: Chiang Mai
ja: チェンマイ

en: Chiang Rai
ja: チェンライ

en: Chiapas
ja: チアパス

en: Chiba
ja: 千葉

en: Chieti
ja: キエーティ

en: Chihuahua
ja: チワワ

en: Chile
ja: チリ

en: Chilean peso
ja: チリ・ペソ

en: China
ja: 中国

en: Chinese yuan
ja: 中国人民元

en: Chișinău
ja: キシナウ

en: Chlef
ja: シュレフ

en: Chonburi
ja: チョンブリー

en: Chongqing / 重庆
ja: 重慶

en: Christmas Island
ja: クリスマス島

en: Chuadanga
ja: チュアダンガ

en: Chubut
ja: チュブト

en: Chumphon
ja: チュンポーン

en: Chuquisaca
ja: チュキサカ

en: Cimișlia
ja: チミシュリア

en: City
ja: 市区町村

en: Ciudad Autónoma de Buenos Aires
ja: ブエノスアイレス自治市

en: Ciudad Real
ja: シウダ・レアル

en: Ciudad de México
ja: メキシコシティ

en: Clare
ja: クレア

en: Clarendon
ja: クラレンドン

en: Clone
ja: 複製

en: Close
ja: 閉じる

en: Cluj
ja: クルージュ

en: Coahuila
ja: コアウイラ

en: Coast
ja: 沿岸

en: Cochabamba
ja: コチャバンバ

en: Cocos (Keeling) Islands
ja: ココス（キーリング）諸島

en: Coimbra
ja: コインブラ

en: Colima
ja: コリマ

en: Collines
ja: コリンズ

en: Colombia
ja: コロンビア

en: Colombian peso
ja: コロンビア・ペソ

en: Colorado
ja: コロラド

en: Comma-separated text
ja: カンマ区切りテキスト

en: Comment
ja: コメント

en: Como
ja: コモ

en: Comorian franc
ja: コモロ・フラン

en: Comoros
ja: コモロ

en: Compatibility Alert
ja: 互換性アラート

en: Complete My Order
ja: 注文を完了する

en: Complete the booking
ja: 予約を完了する

en: Compostela Valley
ja: コンポステラ・バレー

en: Concepción
ja: コンセプシオン

en: Conditional prices
ja: 条件付き価格

en: Confirm
ja: 確認

en: Confirm Order
ja: 注文を確定する

en: Confirm Password *
ja: パスワード確認 *

en: Confirm button color
ja: 確認ボタンの色

en: Confirm changes to the Order
ja: 注文の変更を確定する

en: Confirm email*
ja: メールアドレス確認*

en: Confirm item availability
ja: アイテムの在庫確認

en: Confirmation
ja: 確認

en: Confirmation page
ja: 確認ページ

en: Congo (Brazzaville)
ja: コンゴ共和国（ブラザビル）

en: Congo (Kinshasa)
ja: コンゴ民主共和国（キンシャサ）

en: Congolese franc
ja: コンゴ・フラン

en: Connecticut
ja: コネチカット

en: Constantine
ja: コンスタンティーヌ

en: Constanța
ja: コンスタンツァ

en: Contact Phone
ja: 連絡先電話番号

en: Contact information
ja: 連絡先情報

en: Content
ja: 内容

en: Continue
ja: 続ける

en: Cook Islands
ja: クック諸島

en: Copperbelt
ja: コッパーベルト

en: Cordillera
ja: コルディリェラ

en: Cork
ja: コーク

en: Corrientes
ja: コリエンテス

en: Cosenza
ja: コゼンツァ

en: Costa Rica
ja: コスタリカ

en: Costa Rican col&oacute;n
ja: コスタリカ・コロン

en: Cotabato
ja: コタバト

en: Country
ja: 国

en: Coupon
ja: クーポン

en: Coupon Code %s with amount %s was applied
ja: クーポンコード %s（金額 %s）が適用されました

en: Coupon Code (unique)
ja: クーポンコード（一意）

en: Coupon number
ja: クーポン番号

en: Coupons
ja: クーポン

en: Covasna
ja: コヴァスナ

en: Cox's Bazar
ja: コックスバザール

en: Create an account
ja: アカウントを作成する

en: Credits text (copyright, etc.)
ja: クレジットテキスト（著作権など）

en: Cremona
ja: クレモナ

en: Crete
ja: クレタ

en: Criuleni
ja: クリウレニ

en: Croatia
ja: クロアチア

en: Croatian kuna
ja: クロアチア・クーナ

en: Cross River
ja: クロス・リバー

en: Crotone
ja: クロトーネ

en: Csongrád-Csanád
ja: チョングラード・チャナード

en: Cuba
ja: キューバ

en: Cuban convertible peso
ja: キューバ兌換ペソ

en: Cuban peso
ja: キューバ・ペソ

en: Cuenca
ja: クエンカ

en: Cumilla
ja: コミラ

en: Cunene
ja: クネネ

en: Cuneo
ja: クーネオ

en: Cura&ccedil;ao
ja: キュラソー

en: Currency
ja: 通貨

en: Currency switcher widget. Options: force booking and checkout in the base currency, turn on payment gateways on the checkout depending on currency.
ja: 通貨切替ウィジェット。オプション：基本通貨での予約とチェックアウトを強制、通貨に応じてチェックアウトでの決済ゲートウェイをオンにする。

en: Cusco
ja: クスコ

en: Custom Image
ja: カスタム画像

en: Custom section
ja: カスタムセクション

en: Customer
ja: お客様

en: Customer New order email
ja: 顧客新規注文メール

en: Customer account created email
ja: 顧客アカウント作成メール

en: Customer address
ja: 顧客住所

en: Customer canceled the order email
ja: 顧客注文キャンセルメール

en: Customer confirmation
ja: お客様確認

en: Customer contacts
ja: 顧客連絡先

en: Customer details
ja: お客様情報

en: Customer is waiting for availability confirmation on admin side
ja: 顧客は管理側での利用可能性確認を待っています

en: Customer needs to confirm or reject changes to the booking
ja: 顧客は予約の変更を確認または拒否する必要があります

en: Customer order rejected email
ja: 顧客注文拒否メール

en: Customer order to pay email
ja: 顧客支払い待ち注文メール

en: Customer order updated email
ja: 顧客注文更新メール

en: Customer page for order confirmation (for manually availability confirmation)
ja: 注文確認用の顧客ページ（手動での利用可能性確認用）

en: Customer password reseted email
ja: 顧客パスワードリセットメール

en: Cyclic availability: available N days after start
ja: 周期的な利用可能性：開始後N日間利用可能

en: Cyclic availability: start after every N days
ja: 周期的な利用可能性：N日ごとに開始後

en: Cyprus
ja: キプロス

en: Czech Republic
ja: チェコ共和国

en: Czech koruna
ja: チェコ・コルナ

en: Cáceres
ja: カセレス

en: Cádiz
ja: カディス

en: Córdoba
ja: コルドバ

en: Călărași
ja: カラーラシ

en: Căușeni
ja: カウシェニ

en: DKI Jakarta
ja: DKIジャカルタ

en: Dadra and Nagar Haveli
ja: ダードラー・ナガル・ハヴェーリー

en: Daerah Istimewa Aceh
ja: ダエラ・イスティメワ・アチェ

en: Daerah Istimewa Yogyakarta
ja: ダエラ・イスティメワ・ヨグヤカルタ

en: Daily
ja: 毎日

en: Dajabón
ja: ダハボン

en: Dakahlia
ja: ダカリーヤ

en: Daman and Diu
ja: ダマン・ディーウ

en: Damietta
ja: ダミエッタ

en: Danish krone
ja: デンマーク・クローネ

en: Dar es Salaam
ja: ダルエスサラーム

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Date format
ja: 日付形式

en: Date from
ja: 開始日

en: Date from:
ja: 開始日:

en: Date of Booking
ja: 予約日

en: Date to
ja: 終了日

en: Date to exclude
ja: 除外する日付

en: Date to include
ja: 含める日付

en: Date to:
ja: 終了日:

en: Date:
ja: 日付：

en: Dates
ja: 日付

en: Davao Occidental
ja: ダバオ・オクシデンタル

en: Davao Oriental
ja: ダバオ・オリエンタル

en: Davao del Norte
ja: ダバオ・デル・ノルテ

en: Davao del Sur
ja: ダバオ・デル・スル

en: Day of the week
ja: 曜日

en: Days
ja: 日

en: Dec
ja: 12月

en: December
ja: 12月

en: Decimal Separator of displayed prices
ja: 表示価格の小数点区切り文字

en: Default coupon expires in (days)
ja: デフォルトのクーポン有効期限（日数）

en: Delaware
ja: デラウェア

en: Delete
ja: 削除

en: Delete selected tab?
ja: 選択したタブを削除しますか？

en: Delete these dates
ja: これらの日付を削除

en: Delete this rule
ja: このルールを削除

en: Delhi
ja: デリー

en: Delta
ja: デルタ

en: Demo content
ja: デモコンテンツ

en: Demo content setup page
ja: デモコンテンツ設定ページ

en: Denizli
ja: デニズリ

en: Denmark
ja: デンマーク

en: Departure from:
ja: 出発地：

en: Departure time:
ja: 出発時間：

en: Deposit, %
ja: デポジット、%

en: Descending
ja: 降順

en: Description
ja: 説明

en: Designates the ascending or descending order. Default by DESC
ja: 昇順または降順を指定します。デフォルトは降順

en: Details
ja: 詳細

en: Dhaka
ja: ダッカ

en: Dhaulagiri
ja: ダウラギリ

en: Difference with the main time
ja: メインタイムとの差

en: Dinagat Islands
ja: ディナガット諸島

en: Dinajpur
ja: ディナジプール

en: Disable My Account page and new user mail?
ja: マイアカウントページと新規ユーザーメールを無効にしますか？

en: Disable availability of all booking items for these dates
ja: これらの日付ですべての予約アイテムの利用を無効にする

en: Disable guest bookings?
ja: ゲスト予約を無効にしますか？

en: Discount (optional)
ja: 割引（任意）

en: Discount coupon
ja: 割引クーポン

en: Discount, %
ja: 割引、%

en: District Of Columbia
ja: コロンビア特別区

en: Distrito Federal
ja: 連邦区

en: Distrito Nacional
ja: ディストリト・ナシオナル

en: Diyarbakır
ja: ディヤルバクル

en: Djelfa
ja: ジェルファ

en: Djibouti
ja: ジブチ

en: Djiboutian franc
ja: ジブチ・フラン

en: Do not have an account?
ja: アカウントを持っていない？

en: Do not include availability calendar data in search results
ja: 検索結果に利用可能カレンダーデータを含めない

en: Do you speak spanish?
ja: スペイン語を話せますか？

en: Dobrich
ja: ドブリチ

en: Dodoma
ja: ドドマ

en: Dokolo
ja: ドコロ

en: Dolj
ja: ドルジュ

en: Dominica
ja: ドミニカ

en: Dominican Republic
ja: ドミニカ共和国

en: Dominican peso
ja: ドミニカ共和国ペソ

en: Dondușeni
ja: ドンドゥシェニ

en: Done!
ja: 完了！

en: Donegal
ja: ドニゴール

en: Donga
ja: ドンガ

en: Driving
ja: 車

en: Drochia
ja: ドロキア

en: Duarte
ja: ドゥアルテ

en: Dublin
ja: ダブリン

en: Dubăsari
ja: ドゥバサリ

en: Durango
ja: ドゥランゴ

en: Duration
ja: 期間

en: Duration:
ja: 所要時間：

en: Dâmbovița
ja: ドゥンボヴィツァ

en: Düzce
ja: デュズジェ

en: East Azarbaijan (آذربایجان شرقی)
ja: 東アゼルバイジャン (آذربایجان شرقی)

en: East Caribbean dollar
ja: 東カリブ・ドル

en: East Macedonia and Thrace
ja: 東マケドニア・トラキア

en: Eastern
ja: イースタン

en: Eastern Cape
ja: イースタンケープ

en: Eastern Samar
ja: イースタン・サマール

en: Ebonyi
ja: エボニ

en: Ecuador
ja: エクアドル

en: Edineț
ja: エディネツ

en: Edirne
ja: エディルネ

en: Edit
ja: 編集

en: Edit
ja: 編集

en: Edit %s
ja: %sを編集

en: Edit %s taxonomy
ja: %s 分類を編集

en: Edit Age
ja: 年齢を編集

en: Edit Category
ja: カテゴリーを編集

en: Edit Comment
ja: コメントを編集

en: Edit Coupon
ja: クーポンを編集

en: Edit FAQ
ja: FAQを編集

en: Edit Fee
ja: 料金を編集

en: Edit Order
ja: 注文を編集

en: Edit Place
ja: 場所を編集

en: Edit Profile
ja: プロフィール編集

en: Edit Service
ja: サービスを編集

en: Edit Taxonomy
ja: タクソノミーを編集

en: Edit demo content or create your own (read setting details in %1$sDocumentation%2$s)
ja: デモコンテンツを編集するか、独自のコンテンツを作成する（%1$sドキュメント%2$sで設定の詳細を読む）

en: Edit this rule
ja: このルールを編集

en: Edo
ja: エド

en: Egypt
ja: エジプト

en: Egyptian pound
ja: エジプト・ポンド

en: Ehime
ja: 愛媛

en: Ekiti
ja: エキティ

en: El Bayadh
ja: エル・バヤド

en: El Callao
ja: エル・カヤオ

en: El Oued
ja: エル・ウエド

en: El Salvador
ja: エルサルバドル

en: El Seibo
ja: エル・セイボ

en: El Tarf
ja: エル・タルフ

en: Elazığ
ja: エラズー

en: Elgeyo-Marakwet
ja: エルゲヨ・マラクウェット

en: Elías Piña
ja: エリアス・ピニャ

en: Email
ja: メールアドレス

en: Emails
ja: メール

en: Emails color scheme
ja: メールの配色

en: Emails template settings
ja: メールテンプレート設定

en: Embu
ja: エンブ

en: End Time
ja: 終了時間

en: End at
ja: 終了時間

en: Enna
ja: エンナ

en: Enter Coupon Code and get a discount!
ja: クーポンコードを入力して割引を受けよう！

en: Enter address here
ja: ここに住所を入力

en: Enter title here
ja: ここにタイトルを入力

en: Enter your address
ja: 住所を入力してください

en: Entre Ríos
ja: エントレ・リオス

en: Enugu
ja: エヌグ

en: Epirus
ja: エピルス

en: Equatorial Guinea
ja: 赤道ギニア

en: Eritrea
ja: エリトリア

en: Eritrean nakfa
ja: エリトリア・ナクファ

en: Erongo
ja: エロンゴ

en: Erzincan
ja: エルズィンジャン

en: Erzurum
ja: エルズルム

en: Eskişehir
ja: エスキシェヒル

en: Espaillat
ja: エスパイヤット

en: Espírito Santo
ja: エスピリト・サント

en: Estado de México
ja: メキシコ州

en: Estonia
ja: エストニア

en: Ethiopia
ja: エチオピア

en: Ethiopian birr
ja: エチオピア・ブル

en: Euro
ja: ユーロ

en: Europe
ja: ヨーロッパ

en: Exclude more dates from schedule
ja: スケジュールからさらに日付を除外

en: Exclude new dates:
ja: 新しい除外日：

en: Excluded Date
ja: 除外する日付

en: Excluded dates
ja: 除外日

en: Expected Prepaid amount,
ja: 予想前払い金額、

en: Expiration date
ja: 有効期限

en: Expired
ja: 期限切れ

en: Export/import
ja: エクスポート/インポート

en: Extend WP export/import with BA Book Everything data
ja: BA Book Everythingデータでワードプレスのエクスポート/インポートを拡張する

en: Extra class name
ja: 追加クラス名

en: Extra guest
ja: 追加ゲスト

en: Extra guest %s
ja: 追加ゲスト %s

en: Extra guest contacts
ja: 追加ゲスト連絡先

en: Extra guests
ja: 追加ゲスト

en: FAQ
ja: よくある質問

en: FAQ title
ja: FAQのタイトル

en: Failed to import %s %s
ja: %s %sのインポートに失敗しました

en: Faiyum
ja: ファイユーム

en: Falkland Islands
ja: フォークランド諸島

en: Falkland Islands pound
ja: フォークランド諸島ポンド

en: Faridpur
ja: ファリドプール

en: Faro
ja: ファロ

en: Faroe Islands
ja: フェロー諸島

en: Fars (فارس)
ja: ファールス (فارس)

en: Feature 1
ja: 特徴1

en: Feature 2
ja: 特徴2

en: Feature 3
ja: 特徴3

en: Featured Image
ja: アイキャッチ画像

en: Featured image
ja: 特集画像

en: Features
ja: 特徴

en: Feb
ja: 2月

en: February
ja: 2月

en: Fee
ja: 料金

en: Fees
ja: 料金

en: Fees section
ja: 料金セクション

en: Feild name
ja: フィールド名

en: Fejér
ja: フェイェール

en: Feni
ja: フェニ

en: Fermo
ja: フェルモ

en: Ferrara
ja: フェラーラ

en: Fiji
ja: フィジー

en: Fijian dollar
ja: フィジー・ドル

en: Filter search results by terms from selected taxonomy
ja: 選択した分類の用語で検索結果をフィルタリング

en: Filters
ja: フィルター

en: Find a route from your location
ja: 現在地からのルートを検索

en: Find closest meeting point
ja: 最寄りの集合場所を探す

en: Finland
ja: フィンランド

en: Firenze
ja: フィレンツェ

en: First name
ja: 名

en: First name*
ja: 名*

en: Fixed Deposit amount,
ja: 固定デポジット金額、

en: Florești
ja: フロレシュティ

en: Florida
ja: フロリダ

en: Foggia
ja: フォッジア

en: Font Awesome 5 class (far fa-eye)
ja: Font Awesome 5クラス（far fa-eye）

en: Font color
ja: フォント色

en: Footer text (contacts, etc.)
ja: フッターテキスト（連絡先など）

en: For all subsequent payments only allow the payment gateway that was used for the deposit
ja: すべての後続の支払いについて、デポジットに使用された決済ゲートウェイのみを許可する

en: Forgot password?
ja: パスワードを忘れた？

en: Forgot your password?
ja: パスワードを忘れた？

en: Forlì-Cesena
ja: フォルリ・チェゼーナ

en: Formosa
ja: フォルモサ

en: Fr
ja: 金

en: France
ja: フランス

en: Free State
ja: フリーステート

en: French Guiana
ja: フランス領ギアナ

en: French Polynesia
ja: フランス領ポリネシア

en: French Southern Territories
ja: フランス南方領土

en: Fri
ja: 金

en: Fribourg
ja: フリブール

en: From:
ja: 出発地：

en: Front-end custom class
ja: フロントエンドカスタムクラス

en: Front-end style
ja: フロントエンドスタイル

en: Frosinone
ja: フロジノーネ

en: Fujian / 福建
ja: 福建

en: Fukui
ja: 福井

en: Fukuoka
ja: 福岡

en: Fukushima
ja: 福島

en: Full
ja: フル

en: Fălești
ja: ファレシュティ

en: Gabon
ja: ガボン

en: Gabrovo
ja: ガブロヴォ

en: Gaibandha
ja: ガイバンダ

en: Galați
ja: ガラツィ

en: Galway
ja: ゴールウェイ

en: Gambia
ja: ガンビア

en: Gambian dalasi
ja: ガンビア・ダラシ

en: Gandaki
ja: ガンダキ

en: Gansu / 甘肃
ja: 甘粛

en: Garissa
ja: ガリッサ

en: Gateway:
ja: ゲートウェイ：

en: Gauteng
ja: ハウテン

en: Gaza
ja: ガザ

en: Gaziantep
ja: ガジアンテプ

en: Gazipur
ja: ガジプール

en: Gbarpolu
ja: バルポル

en: Geita
ja: ゲイタ

en: General
ja: 一般

en: General price
ja: 一般価格

en: General price:
ja: 通常料金：

en: General price:
ja: 一般価格:

en: General settings
ja: 一般設定

en: General,
ja: 一般、

en: Generate
ja: 生成

en: Generate 5 star review in schema.org Product markup if no comments found
ja: コメントが見つからない場合、schema.org Product マークアップに5つ星のレビューを生成する

en: Geneva
ja: ジュネーブ

en: Genova
ja: ジェノヴァ

en: Georgia
ja: ジョージア

en: Georgian lari
ja: ジョージア・ラリ

en: Germany
ja: ドイツ

en: Get address
ja: 住所を取得

en: Get data from Google API
ja: Google APIからデータを取得

en: Get new password
ja: 新しいパスワードを取得

en: Get the rest amount
ja: 残りの金額を取得

en: Ghana
ja: ガーナ

en: Ghana cedi
ja: ガーナ・セディ

en: Gharbia
ja: ガルビーヤ

en: Ghardaïa
ja: ガルダイア

en: Ghazvin (قزوین)
ja: ガズヴィーン (قزوین)

en: Gibraltar
ja: ジブラルタル

en: Gibraltar pound
ja: ジブラルタル・ポンド

en: Gifu
ja: 岐阜

en: Gilan (گیلان)
ja: ギーラーン (گیلان)

en: Gilgit Baltistan
ja: ギルギット・バルティスタン

en: Gipuzkoa
ja: ギプスコア

en: Giresun
ja: ギレスン

en: Girona
ja: ジローナ

en: Gisborne
ja: ギズボーン

en: Giurgiu
ja: ジュルジュ

en: Giza
ja: ギザ

en: Glarus
ja: グラールス

en: Glodeni
ja: グロデニ

en: Go to %1$sAll items%2$s page and check created items on front-end
ja: %1$sすべてのアイテム%2$sページに移動して、フロントエンドで作成されたアイテムを確認する

en: Go to Booking form
ja: 予約フォームへ進む

en: Goa
ja: ゴア

en: Goiás
ja: ゴイアス

en: Golestan (گلستان)
ja: ゴレスターン (گلستان)

en: Gomba
ja: ゴンバ

en: Gombe
ja: ゴンベ

en: Google API key (see %1$sGoogle Maps API docs%2$s for details). You need to activate the following libraries in your Google map API: places, marker, routes
ja: Google APIキー（詳細は%1$sGoogle Maps APIドキュメント%2$sを参照）。Googleマップ APIで次のライブラリを有効にする必要があります：places、marker、routes

en: Google map
ja: Googleマップ

en: Google map: add latitude/longitude fields to terms?
ja: Googleマップ：用語に緯度/経度フィールドを追加しますか？

en: Gopalganj
ja: ゴパルガンジ

en: Gorizia
ja: ゴリツィア

en: Gorj
ja: ゴルジュ

en: Gorontalo
ja: ゴロンタロ

en: Granada
ja: グラナダ

en: Grand Bassa
ja: グランド・バッサ

en: Grand Cape Mount
ja: グランド・ケープ・マウント

en: Grand Gedeh
ja: グランド・ゲデ

en: Grand Kru
ja: グランド・クルー

en: Graubünden
ja: グラウビュンデン

en: Greater Accra
ja: グレーター・アクラ

en: Greece
ja: ギリシャ

en: Greenland
ja: グリーンランド

en: Grenada
ja: グレナダ

en: Grid
ja: グリッド

en: Grosseto
ja: グロッセート

en: Guadalajara
ja: グアダラハラ

en: Guadeloupe
ja: グアドループ

en: Guairá
ja: グアイラ

en: Guam
ja: グアム

en: Guanajuato
ja: グアナフアト

en: Guangdong / 广东
ja: 広東

en: Guangxi Zhuang / 广西壮族
ja: 広西チワン族

en: Guarda
ja: グアルダ

en: Guatemala
ja: グアテマラ

en: Guatemalan quetzal
ja: グアテマラ・ケツァル

en: Guelma
ja: ゲルマ

en: Guernsey
ja: ガーンジー

en: Guernsey pound
ja: ガーンジー・ポンド

en: Guerrero
ja: ゲレロ

en: Guest
ja: ゲスト

en: Guests
ja: ゲスト

en: Guests:
ja: ゲスト：

en: Guimaras
ja: ギマラス

en: Guinea
ja: ギニア

en: Guinea-Bissau
ja: ギニアビサウ

en: Guinean franc
ja: ギニア・フラン

en: Guizhou / 贵州
ja: 貴州

en: Gujarat
ja: グジャラート

en: Gulu
ja: グル

en: Gunma
ja: 群馬

en: Guyana
ja: ガイアナ

en: Guyanese dollar
ja: ガイアナ・ドル

en: Győr-Moson-Sopron
ja: ジェール・モション・ショプロン

en: Gümüşhane
ja: ギュミュシュハネ

en: Habiganj
ja: ハビガンジ

en: Hainan / 海南
ja: 海南

en: Haiti
ja: ハイチ

en: Haitian gourde
ja: ハイチ・グールド

en: Hajdú-Bihar
ja: ハイドゥー・ビハル

en: Hakkari
ja: ハッカリ

en: Hamadan (همدان)
ja: ハマダーン (همدان)

en: Hanover
ja: ハノーバー

en: Hardap
ja: ハルダップ

en: Harghita
ja: ハルギタ

en: Haryana
ja: ハリヤーナー

en: Haskovo
ja: ハスコヴォ

en: Hatay
ja: ハタイ

en: Hato Mayor
ja: アト・マヨール

en: Hawaii
ja: ハワイ

en: Hawke’s Bay
ja: ホークス・ベイ

en: Header image
ja: ヘッダー画像

en: Heard Island and McDonald Islands
ja: ハード島とマクドナルド諸島

en: Hebei / 河北
ja: 河北

en: Heilongjiang / 黑龙江
ja: 黒竜江

en: Hello, %1$s
    
    Thank you for booking! Your order has been received.
ja: こんにちは、%1$s
    
    ご予約ありがとうございます！あなたの注文を受け付けました。

en: Hello, %1$s
    
    There have been changes to your order that require your attention and feedback. Please read the following details and use the buttons below to inform us of your decision.
ja: こんにちは、%1$s
    
    あなたの注文に、あなたの注意とフィードバックが必要な変更がありました。以下の詳細を読んで、下のボタンを使ってあなたの決定を教えてください。

en: Hello, %1$s
    
    Your order has been canceled:
ja: こんにちは、%1$s
    
    あなたの注文がキャンセルされました：

en: Hello, %1$s
    
    Your order has been updated. Please, find details below.
ja: こんにちは、%1$s
    
    あなたの注文が更新されました。詳細は以下をご確認ください。

en: Hello, %1$s
    
    Your order is confirmed, but not completed. To complete your order, click the link below to make a payment. Amount to pay is %2$s.
ja: こんにちは、%1$s
    
    あなたの注文は確認されましたが、まだ完了していません。注文を完了するには、以下のリンクをクリックして支払いを行ってください。支払い金額は %2$s です。

en: Hello, %s
    
    Sorry, but your selected items are not available for selected dates/times. You could search another dates/times or items and create new Order.
ja: こんにちは、%s
    
    申し訳ありませんが、選択されたアイテムは選択された日付/時間では利用できません。別の日付/時間またはアイテムを検索して、新しい注文を作成することができます。

en: Hello, %s
    
    Thank you for booking with us! You could use this login/password to manage your bookings:
ja: こんにちは、%s
    
    ご予約ありがとうございます！以下のログイン/パスワードを使用して、あなたの予約を管理できます：

en: Hello, %s
    
    Thank you for booking! Your Order is waiting for availability confirmation. We will send you a confirmation letter as soon as possible.
ja: こんにちは、%s
    
    ご予約ありがとうございます！あなたの注文は空き状況の確認待ちです。できるだけ早く確認メールをお送りします。

en: Hello, %s
    
    Your password has been reset. You could use this new password to manage your account:
ja: こんにちは、%s
    
    あなたのパスワードがリセットされました。このパスワードを使ってアカウントを管理できます：

en: Henan / 河南
ja: 河南

en: Hermanas Mirabal
ja: エルマナス・ミラバル

en: Heves
ja: ヘヴェシュ

en: Hidalgo
ja: イダルゴ

en: Hide prices in guest selection fields on the booking form
ja: 予約フォームのゲスト選択フィールドで価格を非表示にする

en: Himachal Pradesh
ja: ヒマーチャル・プラデーシュ

en: Hiroshima
ja: 広島

en: Hoima
ja: ホイマ

en: Hokkaido
ja: 北海道

en: Hold
ja: 保留

en: Hold after each booking for service actions (applied to 1 day booking priod only)
ja: サービス作業のために各予約後に保留する（1日の予約期間のみに適用）

en: Homa Bay
ja: ホマ・ベイ

en: Honduran lempira
ja: ホンジュラス・レンピラ

en: Honduras
ja: ホンジュラス

en: Hong Kong
ja: 香港

en: Hong Kong Island
ja: 香港島

en: Hong Kong dollar
ja: 香港ドル

en: Hormozgan (هرمزگان)
ja: ホルモズガーン (هرمزگان)

en: Houaphanh
ja: フアパン

en: Hour
ja: 時間

en: Hours
ja: 時間

en: How much items per page to show (-1 to show all items)
ja: 1ページに表示するアイテム数（-1ですべてのアイテムを表示）

en: Howland Island
ja: ハウランド島

en: Huambo
ja: ワンボ

en: Huancavelica
ja: ワンカベリカ

en: Hubei / 湖北
ja: 湖北

en: Huelva
ja: ウエルバ

en: Huesca
ja: ウエスカ

en: Hunan / 湖南
ja: 湖南

en: Hunedoara
ja: フネドアラ

en: Hungarian forint
ja: ハンガリー・フォリント

en: Hungary
ja: ハンガリー

en: Huánuco
ja: ワヌコ

en: Huíla
ja: ウイラ

en: Hyogo
ja: 兵庫

en: Hîncești
ja: ヒンチェシュティ

en: I read and agree to the terms & conditions
ja: 利用規約を読み、同意します

en: IF
ja: もし

en: Ialomița
ja: ヤロミツァ

en: Ialoveni
ja: イアロヴェニ

en: Iași
ja: ヤシ

en: Ibanda
ja: イバンダ

en: Ibaraki
ja: 茨城

en: Ica
ja: イカ

en: Iceland
ja: アイスランド

en: Icelandic kr&oacute;na
ja: アイスランド・クローナ

en: Icon classes:
ja: アイコンクラス：

en: Icon image
ja: アイコン画像

en: Icon image height, px
ja: アイコン画像の高さ、px

en: Icon image width, px
ja: アイコン画像の幅、px

en: Idaho
ja: アイダホ

en: If you have made a payment, please refresh the page to check the current order status
ja: 支払いを行った場合は、ページを更新して現在の注文状況を確認してください

en: Ifugao
ja: イフガオ

en: Iganga
ja: イガンガ

en: Ilaam (ایلام)
ja: イーラーム (ایلام)

en: Ilfov
ja: イルフォフ

en: Illinois
ja: イリノイ

en: Illizi
ja: イリジ

en: Ilocos Norte
ja: イロコス・ノルテ

en: Ilocos Sur
ja: イロコス・スル

en: Iloilo
ja: イロイロ

en: Image
ja: 画像

en: Image description (optional)
ja: 画像の説明（オプション）

en: Image file
ja: 画像ファイル

en: Imo
ja: イモ

en: Imperia
ja: インペリア

en: Important changes to your order
ja: あなたの注文に関する重要な変更

en: Include more dates to the schedule
ja: スケジュールにさらに日付を含める

en: Include taxonomies
ja: 分類を含める

en: Included Date {#} (if entered other will be excluded)
ja: 含まれる日付{#}（入力された場合、他は除外されます）

en: Independencia
ja: インデペンデンシア

en: India
ja: インド

en: Indian rupee
ja: インド・ルピー

en: Indiana
ja: インディアナ

en: Indonesia
ja: インドネシア

en: Indonesian rupiah
ja: インドネシア・ルピア

en: Inhambane
ja: インハンバネ

en: Inner Mongolia / 內蒙古
ja: 内モンゴル

en: Inquiry about
ja: お問い合わせ内容

en: Integrates PayPal and Credit Cards (Stripe) payments. Stripe integration supports 3D Secure card payments, Apple Pay, Google Pay, Microsoft Pay and the Payment Request API.
ja: PayPalとクレジットカード（Stripe）決済を統合します。Stripe統合は3Dセキュア決済、Apple Pay、Google Pay、Microsoft Pay、Payment Request APIをサポートしています。

en: Ionian Islands
ja: イオニア諸島

en: Iowa
ja: アイオワ

en: Iran
ja: イラン

en: Iranian rial
ja: イラン・リアル

en: Iraq
ja: イラク

en: Iraqi dinar
ja: イラク・ディナール

en: Ireland
ja: アイルランド

en: Iringa
ja: イリンガ

en: Is mandatory?
ja: 必須ですか？

en: Isabela
ja: イサベラ

en: Isernia
ja: イセルニア

en: Isfahan (اصفهان)
ja: エスファハーン (اصفهان)

en: Ishikawa
ja: 石川

en: Isingiro
ja: イシンギロ

en: Isiolo
ja: イシオロ

en: Islamabad Capital Territory
ja: イスラマバード首都圏

en: Isle of Man
ja: マン島

en: Ismailia
ja: イスマイリア

en: Isparta
ja: イスパルタ

en: Israel
ja: イスラエル

en: Israeli new shekel
ja: イスラエル・新シェケル

en: Italy
ja: イタリア

en: Itapúa
ja: イタプア

en: Item Category
ja: アイテムカテゴリー

en: Item Code:
ja: 商品コード：

en: Item Description step-by-step
ja: アイテム説明ステップバイステップ

en: Item Questions & Answers
ja: アイテムQ&A

en: Item address map
ja: アイテム住所マップ

en: Item calendar
ja: アイテムカレンダー

en: Item price
ja: アイテム価格

en: Item rating
ja: アイテム評価

en: Item slideshow
ja: アイテムスライドショー

en: Items
ja: アイテム

en: Ivory Coast
ja: コートジボワール

en: Iwate
ja: 岩手

en: Iğdır
ja: ウードゥル

en: Jalisco
ja: ハリスコ

en: Jamaica
ja: ジャマイカ

en: Jamaican dollar
ja: ジャマイカ・ドル

en: Jamalpur
ja: ジャマルプール

en: Jambi
ja: ジャンビ

en: Jammu and Kashmir
ja: ジャンムー・カシミール

en: Jan
ja: 1月

en: Janakpur
ja: ジャナクプル

en: January
ja: 1月

en: Japan
ja: 日本

en: Japanese yen
ja: 日本円

en: Jarvis Island
ja: ジャービス島

en: Jashore
ja: ジャショール

en: Jawa Barat
ja: ジャワ・バラト

en: Jawa Tengah
ja: ジャワ・トゥンガ

en: Jawa Timur
ja: ジャワ・ティムール

en: Jaén
ja: ハエン

en: Jersey
ja: ジャージー

en: Jersey pound
ja: ジャージー・ポンド

en: Jhalokati
ja: ジャロカティ

en: Jharkhand
ja: ジャールカンド

en: Jhenaidah
ja: ジェナイダー

en: Jiangsu / 江苏
ja: 江蘇

en: Jiangxi / 江西
ja: 江西

en: Jigawa
ja: ジガワ

en: Jijel
ja: ジジェル

en: Jilin / 吉林
ja: 吉林

en: Jinja
ja: ジンジャ

en: Johnston Atoll
ja: ジョンストン環礁

en: Johor
ja: ジョホール

en: Jordan
ja: ヨルダン

en: Jordanian dinar
ja: ヨルダン・ディナール

en: Joypurhat
ja: ジョイプルハット

en: Jujuy
ja: フフイ

en: Jul
ja: 7月

en: July
ja: 7月

en: Jun
ja: 6月

en: June
ja: 6月

en: Junín
ja: フニン

en: Jura
ja: ジュラ

en: Jász-Nagykun-Szolnok
ja: ヤース・ナジクン・ソルノク

en: Kaabong
ja: カアボン

en: Kabale
ja: カバレ

en: Kabarole
ja: カバロレ

en: Kaberamaido
ja: カベラマイド

en: Kaduna
ja: カドゥナ

en: Kafr el-Sheikh
ja: カフル・エル・シェイク

en: Kagadi
ja: カガディ

en: Kagawa
ja: 香川

en: Kagera
ja: カゲラ

en: Kagoshima
ja: 鹿児島

en: Kahramanmaraş
ja: カフラマンマラシュ

en: Kajiado
ja: カジアド

en: Kakamega
ja: カカメガ

en: Kakumiro
ja: カクミロ

en: Kalangala
ja: カランガラ

en: Kalasin
ja: カラシン

en: Kalimantan Barat
ja: カリマンタン・バラト

en: Kalimantan Selatan
ja: カリマンタン・セラタン

en: Kalimantan Tengah
ja: カリマンタン・トゥンガ

en: Kalimantan Timur
ja: カリマンタン・ティムール

en: Kalimantan Utara
ja: カリマンタン・ウタラ

en: Kalinga
ja: カリンガ

en: Kaliro
ja: カリロ

en: Kalungu
ja: カルング

en: Kampala
ja: カンパラ

en: Kamphaeng Phet
ja: カムペーンペット

en: Kamuli
ja: カムリ

en: Kamwenge
ja: カムウェンゲ

en: Kanagawa
ja: 神奈川

en: Kanchanaburi
ja: カンチャナブリー

en: Kano
ja: カノ

en: Kansas
ja: カンザス

en: Kanungu
ja: カヌング

en: Kapchorwa
ja: カプチョルワ

en: Kapelebyong
ja: カペレビョン

en: Karabük
ja: カラビュク

en: Karaman
ja: カラマン

en: Karas
ja: カラス

en: Kardzhali
ja: カルジャリ

en: Karnali
ja: カルナリ

en: Karnataka
ja: カルナータカ

en: Kars
ja: カルス

en: Kasanda
ja: カサンダ

en: Kasese
ja: カセセ

en: Kastamonu
ja: カスタモヌ

en: Katakwi
ja: カタクウィ

en: Katavi
ja: カタヴィ

en: Katsina
ja: カツィナ

en: Kavango East
ja: カバンゴ・イースト

en: Kavango West
ja: カバンゴ・ウェスト

en: Kayseri
ja: カイセリ

en: Kayunga
ja: カユンガ

en: Kazakhstan
ja: カザフスタン

en: Kazakhstani tenge
ja: カザフスタン・テンゲ

en: Kebbi
ja: ケビ

en: Kedah
ja: ケダ

en: Kelantan
ja: クランタン

en: Kentucky
ja: ケンタッキー

en: Kenya
ja: ケニア

en: Kenyan shilling
ja: ケニア・シリング

en: Kepulauan Riau
ja: ケプラウアン・リアウ

en: Kerala
ja: ケーララ

en: Kericho
ja: ケリチョ

en: Kerman (کرمان)
ja: ケルマーン (کرمان)

en: Kermanshah (کرمانشاه)
ja: ケルマーンシャー (کرمانشاه)

en: Kerry
ja: ケリー

en: Keyword
ja: キーワード

en: Khagrachhari
ja: カグラチョリ

en: Khammouane
ja: カムアン

en: Khenchela
ja: ヘンシェラ

en: Khomas
ja: コマス

en: Khon Kaen
ja: コンケン

en: Khulna
ja: クルナ

en: Khuzestan  (خوزستان)
ja: フーゼスターン (خوزستان)

en: Khyber Pakhtunkhwa
ja: カイバル・パクトゥンクワ

en: Kiambu
ja: キアンブ

en: Kibaale
ja: キバアレ

en: Kiboga
ja: キボガ

en: Kibuku
ja: キブク

en: Kigoma
ja: キゴマ

en: Kikuube
ja: キクーベ

en: Kildare
ja: キルデア

en: Kilifi
ja: キリフィ

en: Kilimanjaro
ja: キリマンジャロ

en: Kilis
ja: キリス

en: Kilkenny
ja: キルケニー

en: Kingman Reef
ja: キングマン礁

en: Kingston
ja: キングストン

en: Kiribati
ja: キリバス

en: Kirinyaga
ja: キリニャガ

en: Kiruhura
ja: キルフラ

en: Kiryandongo
ja: キリャンドンゴ

en: Kishoreganj
ja: キショールガンジ

en: Kisii
ja: キシイ

en: Kisoro
ja: キソロ

en: Kisumu
ja: キスム

en: Kitgum
ja: キトゥグム

en: Kitui
ja: キトゥイ

en: Koboko
ja: コボコ

en: Kocaeli
ja: コジャエリ

en: Kochi
ja: 高知

en: Kogi
ja: コギ

en: Kohgiluyeh and BoyerAhmad (کهگیلوییه و بویراحمد)
ja: コフギルヤ・ボヤラフマド (کهگیلوییه و بویراحمد)

en: Kole
ja: コレ

en: Komárom-Esztergom
ja: コマーロム・エステルゴム

en: Konya
ja: コンヤ

en: Koshi
ja: コシ

en: Kotido
ja: コティド

en: Kouffo
ja: クフォ

en: Kowloon
ja: 九龍

en: Krabi
ja: クラビー

en: Kuala Lumpur
ja: クアラルンプール

en: Kuando Kubango
ja: クアンド・クバンゴ

en: Kumamoto
ja: 熊本

en: Kumi
ja: クミ

en: Kunene
ja: クネネ

en: Kurdistan / کردستان)
ja: クルディスタン (کردستان)

en: Kurigram
ja: クリグラム

en: Kushtia
ja: クシュティア

en: Kuwait
ja: クウェート

en: Kuwaiti dinar
ja: クウェート・ディナール

en: KwaZulu-Natal
ja: クワズールー・ナタール

en: Kwale
ja: クワレ

en: Kwania
ja: クワニア

en: Kwanza-Norte
ja: クワンザ・ノルテ

en: Kwanza-Sul
ja: クワンザ・スル

en: Kwara
ja: クワラ

en: Kween
ja: クウィーン

en: Kyankwanzi
ja: キャンクワンジ

en: Kyegegwa
ja: キェゲグワ

en: Kyenjojo
ja: キェンジョジョ

en: Kyotera
ja: キョテラ

en: Kyoto
ja: 京都

en: Kyrgyzstan
ja: キルギスタン

en: Kyrgyzstani som
ja: キルギス・ソム

en: Kyustendil
ja: キュステンディル

en: Kütahya
ja: キュタヒヤ

en: Kırklareli
ja: クルクラレリ

en: Kırıkkale
ja: クルッカレ

en: Kırşehir
ja: クルシェヒル

en: L'Aquila
ja: ラクイラ

en: La Altagracia
ja: ラ・アルタグラシア

en: La Libertad
ja: ラ・リベルタド

en: La Pampa
ja: ラ・パンパ

en: La Paz
ja: ラパス

en: La Rioja
ja: ラ・リオハ

en: La Romana
ja: ラ・ロマーナ

en: La Spezia
ja: ラ・スペツィア

en: La Union
ja: ラ・ウニオン

en: La Vega
ja: ラ・ベガ

en: Label before "price from" amount on the booking item page. Use "%s" to add currency three-letter code ISO 4217
ja: 予約アイテムページの「最低価格」金額の前のラベル。通貨の3文字コードISO 4217を追加するには「%s」を使用してください

en: Labuan
ja: ラブアン

en: Ladakh
ja: ラダック

en: Laghouat
ja: ラグアット

en: Lagos
ja: ラゴス

en: Laguna
ja: ラグナ

en: Laikipia
ja: ライキピア

en: Lakshadeep
ja: ラクシャドウィープ

en: Lakshmipur
ja: ラクシュミプール

en: Lalmonirhat
ja: ラルモニルハット

en: Lambayeque
ja: ランバイェケ

en: Lampang
ja: ランパーン

en: Lamphun
ja: ランプーン

en: Lampung
ja: ランプン

en: Lamu
ja: ラム

en: Lamwo
ja: ラムウォ

en: Lanao del Norte
ja: ラナオ・デル・ノルテ

en: Lanao del Sur
ja: ラナオ・デル・スル

en: Lao kip
ja: ラオス・キープ

en: Laois
ja: リーシュ

en: Laos
ja: ラオス

en: Las Palmas
ja: ラス・パルマス

en: Last available booking time for the current date, H:i
ja: 当日の最終予約可能時間、H:i

en: Last name
ja: 姓

en: Last name*
ja: 姓*

en: Latina
ja: ラティーナ

en: Latitude
ja: 緯度

en: Latvia
ja: ラトビア

en: Learn more
ja: 詳細を見る

en: Leave blank to allow any time
ja: 任意の時間を許可する場合は空白のままにしてください

en: Lebanese pound
ja: レバノン・ポンド

en: Lebanon
ja: レバノン

en: Lecce
ja: レッチェ

en: Lecco
ja: レッコ

en: Left
ja: 左

en: Left with space
ja: 左（スペース付き）

en: Leiria
ja: レイリア

en: Leitrim
ja: リートリム

en: Leova
ja: レオヴァ

en: Lesotho
ja: レソト

en: Lesotho loti
ja: レソト・ロチ

en: Leyte
ja: レイテ

en: León
ja: レオン

en: Liaoning / 辽宁
ja: 遼寧

en: Liberia
ja: リベリア

en: Liberian dollar
ja: リベリア・ドル

en: Libya
ja: リビア

en: Libyan dinar
ja: リビア・ディナール

en: Liechtenstein
ja: リヒテンシュタイン

en: Lima
ja: リマ

en: Limerick
ja: リムリック

en: Limit of uses
ja: 使用制限

en: Limit on the number of uses (0 for unlimited)
ja: 使用回数の制限（無制限の場合は0）

en: Limpopo
ja: リンポポ

en: Lindi
ja: リンディ

en: Links color
ja: リンク色

en: Lira
ja: リラ

en: Lisbon
ja: リスボン

en: Listing
ja: リスティング

en: Lithuania
ja: リトアニア

en: Littoral
ja: リトラル

en: Livorno
ja: リヴォルノ

en: Lleida
ja: リェイダ

en: Location Latitude
ja: 位置の緯度

en: Location Longitude
ja: 位置の経度

en: Lodi
ja: ローディ

en: Loei
ja: ルーイ

en: Lofa
ja: ロファ

en: Login
ja: ログイン

en: Login:
ja: ログイン：

en: Logo image
ja: ロゴ画像

en: Longford
ja: ロングフォード

en: Longitude
ja: 経度

en: Lopburi
ja: ロッブリー

en: Loreto
ja: ロレト

en: Louisiana
ja: ルイジアナ

en: Louth
ja: ラウス

en: Lovech
ja: ロヴェチ

en: Luanda
ja: ルアンダ

en: Luang Namtha
ja: ルアンナムター

en: Luang Prabang
ja: ルアンパバーン

en: Luapula
ja: ルアプラ

en: Lucca
ja: ルッカ

en: Lugo
ja: ルーゴ

en: Lumbini
ja: ルンビニ

en: Lunda-Norte
ja: ルンダ・ノルテ

en: Lunda-Sul
ja: ルンダ・スル

en: Luristan (لرستان)
ja: ロレスターン (لرستان)

en: Lusaka
ja: ルサカ

en: Luuka
ja: ルーカ

en: Luwero
ja: ルウェロ

en: Luxembourg
ja: ルクセンブルク

en: Luxor
ja: ルクソール

en: Luzern
ja: ルツェルン

en: Lwengo
ja: ルウェンゴ

en: Lyantonde
ja: リャントンデ

en: Macanese pataca
ja: マカオ・パタカ

en: Macao
ja: マカオ

en: Macao / 澳门
ja: マカオ

en: Macedonian denar
ja: マケドニア・デナル

en: Macerata
ja: マチェラータ

en: Machakos
ja: マチャコス

en: Madagascar
ja: マダガスカル

en: Madaripur
ja: マダリプール

en: Madeira
ja: マデイラ

en: Madhya Pradesh
ja: マディヤ・プラデーシュ

en: Madre de Dios
ja: マドレ・デ・ディオス

en: Madrid
ja: マドリード

en: Mae Hong Son
ja: メーホンソン

en: Maguindanao
ja: マギンダナオ

en: Magura
ja: マグラ

en: Maha Sarakham
ja: マハーサーラカーム

en: Mahakali
ja: マハカリ

en: Maharashtra
ja: マハーラーシュトラ

en: Main address
ja: 主要住所

en: Maine
ja: メイン

en: Make extra checkout fields mandatory
ja: 追加のチェックアウトフィールドを必須にする

en: Make terms of all levels of the hierarchy available for selection
ja: 階層のすべてのレベルの用語を選択可能にする

en: Makueni
ja: マクエニ

en: Malacca (Melaka)
ja: マラッカ（メラカ）

en: Malagasy ariary
ja: マダガスカル・アリアリ

en: Malanje
ja: マランジェ

en: Malatya
ja: マラティヤ

en: Malawi
ja: マラウイ

en: Malawian kwacha
ja: マラウイ・クワチャ

en: Malaysia
ja: マレーシア

en: Malaysian ringgit
ja: マレーシア・リンギット

en: Maldives
ja: モルディブ

en: Maldivian rufiyaa
ja: モルディブ・ルフィヤ

en: Mali
ja: マリ

en: Malta
ja: マルタ

en: Maluku
ja: マルク

en: Maluku Utara
ja: 北マルク

en: Manafwa
ja: マナフワ

en: Management tools: PDF invoices, backend bookings, editing/cancelation orders, extra charge, full and partial refund, iCal synchronization.
ja: 管理ツール：PDF請求書、バックエンド予約、注文の編集/キャンセル、追加料金、全額および一部返金、iCal同期。

en: Management tools: PDF invoices, backend bookings, editing/cancellation orders, extra charge, full and partial refund, iCal synchronization, export orders to xlsx, emails and order status router customizer.
ja: 管理ツール：PDF請求書、バックエンド予約、注文の編集/キャンセル、追加料金、全額および一部返金、iCal同期、注文のxlsxへのエクスポート、メールと注文ステータスルーターのカスタマイズ。

en: Manager
ja: マネージャー

en: Managing search form fields
ja: 検索フォームフィールドの管理

en: Manawatu-Wanganui
ja: マナワツ・ワンガヌイ

en: Manchester
ja: マンチェスター

en: Mandatory fees
ja: 必須料金

en: Mandatory services
ja: 必須サービス

en: Mandera
ja: マンデラ

en: Manica
ja: マニカ

en: Manikganj
ja: マニクガンジ

en: Manipur
ja: マニプル

en: Manisa
ja: マニサ

en: Manitoba
ja: マニトバ

en: Mantova
ja: マントヴァ

en: Manually (by dashboard or e-mail)
ja: 手動で（ダッシュボードまたはメールで）

en: Manx pound
ja: マン島・ポンド

en: Manyara
ja: マニャラ

en: Map
ja: 地図

en: Map start Longitude
ja: マップ開始経度

en: Map start latitude
ja: マップ開始緯度

en: Map zoom
ja: マップズーム

en: Maputo
ja: マプト

en: Maputo Province
ja: マプト州

en: Mar
ja: 3月

en: Mara
ja: マラ

en: Maracha
ja: マラチャ

en: Maramureș
ja: マラムレシュ

en: Maranhão
ja: マラニョン

en: March
ja: 3月

en: Mardin
ja: マルディン

en: Margibi
ja: マージビ

en: Marinduque
ja: マリンドゥケ

en: Markazi (مرکزی)
ja: マルカズィー (مرکزی)

en: Marlborough
ja: マールボロ

en: Marsabit
ja: マルサビット

en: Marshall Islands
ja: マーシャル諸島

en: Martinique
ja: マルティニーク

en: Maryland
ja: メリーランド

en: María Trinidad Sánchez
ja: マリア・トリニダード・サンチェス

en: Masaka
ja: マサカ

en: Masbate
ja: マスバテ

en: Mascara
ja: マスカラ

en: Masindi
ja: マシンディ

en: Massa-Carrara
ja: マッサ・カッラーラ

en: Massachusetts
ja: マサチューセッツ

en: Matera
ja: マテーラ

en: Mato Grosso
ja: マット・グロッソ

en: Mato Grosso do Sul
ja: マット・グロッソ・ド・スル

en: Matrouh
ja: マトルーフ

en: Mauritania
ja: モーリタニア

en: Mauritanian ouguiya
ja: モーリタニア・ウギア

en: Mauritian rupee
ja: モーリシャス・ルピー

en: Mauritius
ja: モーリシャス

en: Maximum booking:
ja: 最大予約：

en: Maximum number of Guests
ja: ゲストの最大数

en: Maximum number of months in availability calendar
ja: 利用可能カレンダーの最大月数

en: Maximum quantity
ja: 最大数量

en: May
ja: 5月

en: Mayo
ja: メイヨー

en: Mayotte
ja: マヨット

en: Mayuge
ja: マユゲ

en: Mazandaran (مازندران)
ja: マーザンダラーン (مازندران)

en: Mbale
ja: ムバレ

en: Mbarara
ja: ムバララ

en: Mbeya
ja: ムベヤ

en: Meath
ja: ミース

en: Mechi
ja: メチ

en: Media library filter: show only current user attachments and unattached madia in the Media library
ja: メディアライブラリフィルター：メディアライブラリに現在のユーザーの添付ファイルと未添付メディアのみを表示する

en: Meeting place
ja: 集合場所

en: Meeting point
ja: 集合ポイント

en: Meeting points
ja: 集合場所

en: Meghalaya
ja: メガラヤ

en: Mehedinți
ja: メヘディンツィ

en: Meherpur
ja: メヘルプール

en: Melilla
ja: メリリャ

en: Mendoza
ja: メンドーサ

en: Menu order
ja: メニュー順

en: Meru
ja: メル

en: Message
ja: メッセージ

en: Message for status "availability confirmation"
ja: 「利用可能性確認」ステータスのメッセージ

en: Message for status "draft"
ja: 「下書き」ステータスのメッセージ

en: Message for status "not available"
ja: 「利用不可」ステータスのメッセージ

en: Message for status "payment deferred"
ja: 「支払い延期」ステータスのメッセージ

en: Message for status "payment expected"
ja: 「支払い待ち」ステータスのメッセージ

en: Message for status "payment processing"
ja: 「支払い処理中」ステータスのメッセージ

en: Message for status "payment received"
ja: 「支払い受領済み」ステータスのメッセージ

en: Messina
ja: メッシーナ

en: Metro Manila
ja: メトロ・マニラ

en: Mexican peso
ja: メキシコ・ペソ

en: Mexico
ja: メキシコ

en: Michigan
ja: ミシガン

en: Michoacán
ja: ミチョアカン

en: Micronesia
ja: ミクロネシア

en: Midway Atoll
ja: ミッドウェー環礁

en: Mie
ja: 三重

en: Migori
ja: ミゴリ

en: Mila
ja: ミラ

en: Milano
ja: ミラノ

en: Minas Gerais
ja: ミナス・ジェライス

en: Minimum booking:
ja: 最小予約：

en: Minimum number of Guests
ja: 最小ゲスト数

en: Minnesota
ja: ミネソタ

en: Minutes
ja: 分

en: Minya
ja: ミニヤ

en: Misamis Occidental
ja: ミサミス・オクシデンタル

en: Misamis Oriental
ja: ミサミス・オリエンタル

en: Misiones
ja: ミシオネス

en: Mississippi
ja: ミシシッピ

en: Missouri
ja: ミズーリ

en: Mitooma
ja: ミトーマ

en: Mityana
ja: ミティアナ

en: Miyagi
ja: 宮城

en: Miyazaki
ja: 宮崎

en: Mizoram
ja: ミゾラム

en: Mo
ja: 月

en: Mode of Travel:
ja: 移動手段：

en: Modena
ja: モデナ

en: Moldova
ja: モルドバ

en: Moldovan leu
ja: モルドバ・レウ

en: Mombasa
ja: モンバサ

en: Mon
ja: 月

en: Monaco
ja: モナコ

en: Monaghan
ja: モナハン

en: Mongolia
ja: モンゴル

en: Mongolian t&ouml;gr&ouml;g
ja: モンゴル・トゥグルグ

en: Mono
ja: モノ

en: Monseñor Nouel
ja: モンセニョール・ノウエル

en: Montana
ja: モンタナ

en: Monte Cristi
ja: モンテ・クリスティ

en: Monte Plata
ja: モンテ・プラタ

en: Montenegro
ja: モンテネグロ

en: Montserrado
ja: モンセラード

en: Montserrat
ja: モントセラト

en: Monufia
ja: モヌフィーヤ

en: Monza e della Brianza
ja: モンツァ・エ・デッラ・ブリアンツァ

en: Moquegua
ja: モケグア

en: Morelos
ja: モレロス

en: Moroccan dirham
ja: モロッコ・ディルハム

en: Morocco
ja: モロッコ

en: Morogoro
ja: モロゴロ

en: Moroto
ja: モロト

en: Mostaganem
ja: モスタガネム

en: Moulvibazar
ja: モウルビバザール

en: Mountain Province
ja: マウンテン州

en: Moxico
ja: モシコ

en: Moyo
ja: モヨ

en: Mozambican metical
ja: モザンビーク・メティカル

en: Mozambique
ja: モザンビーク

en: Mpigi
ja: ムピギ

en: Mpumalanga
ja: ムプマランガ

en: Mtwara
ja: ムトワラ

en: Mubende
ja: ムベンデ

en: Muchinga
ja: ムチンガ

en: Mukdahan
ja: ムクダーハーン

en: Mukono
ja: ムコノ

en: Multi Vendor Marketplace extension for BA Book Everything plugin transforms your booking site into a marketplace.
ja: BA Book Everythingプラグイン用のマルチベンダーマーケットプレイス拡張機能は、あなたの予約サイトをマーケットプレイスに変換します。

en: Multi checkbox
ja: 複数チェックボックス

en: Multi select
ja: 複数選択

en: Municipalidad Metropolitana de Lima
ja: リマ首都圏

en: Munshiganj
ja: ムンシガンジ

en: Murang’a
ja: ムランガ

en: Murcia
ja: ムルシア

en: Mureș
ja: ムレシュ

en: Muğla
ja: ムーラ

en: Muş
ja: ムシュ

en: Mwanza
ja: ムワンザ

en: My Account
ja: マイアカウント

en: My Account page
ja: マイアカウントページ

en: My Bookings
ja: 予約履歴

en: My Profile
ja: マイプロフィール

en: Myanmar
ja: ミャンマー

en: Mymensingh
ja: ミメンシン

en: Málaga
ja: マラガ

en: Médéa
ja: メデア

en: M’Sila
ja: ムシラ

en: Naama
ja: ナアマ

en: Nabilatuk
ja: ナビラトゥク

en: Nagaland
ja: ナガランド

en: Nagano
ja: 長野

en: Nagasaki
ja: 長崎

en: Nairobi County
ja: ナイロビ・カウンティ

en: Nakapiripirit
ja: ナカピリピリト

en: Nakaseke
ja: ナカセケ

en: Nakasongola
ja: ナカソンゴラ

en: Nakhon Nayok
ja: ナコンナヨック

en: Nakhon Pathom
ja: ナコンパトム

en: Nakhon Phanom
ja: ナコンパノム

en: Nakhon Ratchasima
ja: ナコンラーチャシーマー

en: Nakhon Sawan
ja: ナコンサワン

en: Nakhon Si Thammarat
ja: ナコンシータンマラート

en: Nakuru
ja: ナクル

en: Namayingo
ja: ナマインゴ

en: Name
ja: 名前

en: Namibe
ja: ナミベ

en: Namibia
ja: ナミビア

en: Namibian dollar
ja: ナミビア・ドル

en: Namisindwa
ja: ナミシンドワ

en: Nampula
ja: ナンプラ

en: Namutumba
ja: ナムトゥンバ

en: Nan
ja: ナーン

en: Nandi
ja: ナンディ

en: Naogaon
ja: ナオガオン

en: Napak
ja: ナパク

en: Napoli
ja: ナポリ

en: Nara
ja: 奈良

en: Narail
ja: ナラーイル

en: Narathiwat
ja: ナラーティワート

en: Narayanganj
ja: ナラヤンガンジ

en: Narayani
ja: ナラヤニ

en: Narok
ja: ナロク

en: Narsingdi
ja: ナルシンディ

en: Nasarawa
ja: ナサラワ

en: Natore
ja: ナトール

en: Nauru
ja: ナウル

en: Navarra
ja: ナバラ

en: Navassa Island
ja: ナバッサ島

en: Nawabganj
ja: ナワブガンジ

en: Nayarit
ja: ナヤリット

en: Neamț
ja: ネアムツ

en: Nebbi
ja: ネッビ

en: Nebraska
ja: ネブラスカ

en: Negeri Sembilan
ja: ヌグリ・スンビラン

en: Negros Occidental
ja: ネグロス・オクシデンタル

en: Negros Oriental
ja: ネグロス・オリエンタル

en: Nelson
ja: ネルソン

en: Nepal
ja: ネパール

en: Nepalese rupee
ja: ネパール・ルピー

en: Netherlands
ja: オランダ

en: Netherlands Antillean guilder
ja: オランダ領アンティル・ギルダー

en: Netrakona
ja: ネトラコナ

en: Neuchâtel
ja: ヌーシャテル

en: Neuquén
ja: ネウケン

en: Nevada
ja: ネバダ

en: Nevşehir
ja: ネヴシェヒル

en: New
ja: 新規

en: New %s
ja: 新しい%s

en: New Age
ja: 新規年齢

en: New Brunswick
ja: ニューブランズウィック

en: New Caledonia
ja: ニューカレドニア

en: New Category
ja: 新規カテゴリー

en: New Coupon
ja: 新規クーポン

en: New FAQ
ja: 新規FAQ

en: New Fee
ja: 新規料金

en: New Hampshire
ja: ニューハンプシャー

en: New Jersey
ja: ニュージャージー

en: New Mexico
ja: ニューメキシコ

en: New Order
ja: 新規注文

en: New Order created
ja: 新しい注文が作成されました

en: New Order is waiting for confirmation
ja: 新しい注文が確認待ちです

en: New Password *
ja: 新しいパスワード *

en: New Place
ja: 新規場所

en: New Service
ja: 新規サービス

en: New South Wales
ja: ニューサウスウェールズ州

en: New Taiwan dollar
ja: 新台湾ドル

en: New Taxonomy
ja: 新規タクソノミー

en: New Territories
ja: 新界

en: New Valley
ja: ニューバレー

en: New York
ja: ニューヨーク

en: New Zealand
ja: ニュージーランド

en: New Zealand dollar
ja: ニュージーランド・ドル

en: New booking request
ja: 新しい予約リクエスト

en: New booking request for %1$s
ja: %1$sの新しい予約リクエスト

en: New order
ja: 新規注文

en: New order #%s
ja: 新規注文 #%s

en: New order for confirmation
ja: 確認用の新規注文

en: New order to pay
ja: 支払い用の新規注文

en: New rate
ja: 新規レート

en: Newfoundland and Labrador
ja: ニューファンドランド・アンド・ラブラドール

en: Next &raquo;
ja: 次へ &raquo;

en: Next steps:
ja: 次のステップ：

en: Ngora
ja: ンゴラ

en: Niassa
ja: ニアサ

en: Nicaragua
ja: ニカラグア

en: Nicaraguan c&oacute;rdoba
ja: ニカラグア・コルドバ

en: Nidwalden
ja: ニトヴァルデン

en: Niger
ja: ニジェール

en: Nigeria
ja: ナイジェリア

en: Nigerian naira
ja: ナイジェリア・ナイラ

en: Niigata
ja: 新潟

en: Nilphamari
ja: ニルファマリ

en: Nimba
ja: ニンバ

en: Ningxia Hui / 宁夏
ja: 寧夏

en: Nisporeni
ja: ニスポレニ

en: Niue
ja: ニウエ

en: Niğde
ja: ニーデ

en: Njombe
ja: ンジョンベ

en: No
ja: いいえ

en: No %s found in Trash.
ja: %s がゴミ箱に見つかりません。

en: No %s found.
ja: %s が見つかりません。

en: No results were found for your request
ja: リクエストに一致する結果が見つかりませんでした

en: Noakhali
ja: ノアカリ

en: None
ja: なし

en: Nong Bua Lam Phu
ja: ノーンブアランプー

en: Nong Khai
ja: ノーンカーイ

en: Nonthaburi
ja: ノンタブリー

en: Norfolk Island
ja: ノーフォーク島

en: North Aegean
ja: 北エーゲ

en: North America
ja: 北アメリカ

en: North Carolina
ja: ノースカロライナ

en: North Dakota
ja: ノースダコタ

en: North East
ja: ノース・イースト

en: North Khorasan (خراسان شمالی)
ja: 北ホラーサーン (خراسان شمالی)

en: North Korea
ja: 北朝鮮

en: North Korean won
ja: 北朝鮮ウォン

en: North Macedonia
ja: 北マケドニア

en: North Sinai
ja: 北シナイ

en: North West
ja: ノースウェスト

en: North-Western
ja: ノースウェスタン

en: Northern
ja: ノーザン

en: Northern Cape
ja: ノーザンケープ

en: Northern Mariana Islands
ja: 北マリアナ諸島

en: Northern Samar
ja: ノーザン・サマール

en: Northern Territory
ja: ノーザンテリトリー

en: Northland
ja: ノースランド

en: Northwest Territories
ja: ノースウェスト準州

en: Norway
ja: ノルウェー

en: Norwegian krone
ja: ノルウェー・クローネ

en: Not found in Trash.
ja: ゴミ箱に見つかりません。

en: Not found.
ja: 見つかりません。

en: Nov
ja: 11月

en: Nova Scotia
ja: ノバスコシア

en: Novara
ja: ノヴァーラ

en: November
ja: 11月

en: Ntoroko
ja: ントロコ

en: Ntungamo
ja: ントゥンガモ

en: Nueva Ecija
ja: ヌエバ・エシハ

en: Nueva Vizcaya
ja: ヌエバ・ビスカヤ

en: Nuevo León
ja: ヌエボ・レオン

en: Number of decimal points shown in displayed prices
ja: 表示価格に表示する小数点以下の桁数

en: Number of items
ja: アイテム数

en: Number of the same rooms, cars, etc.
ja: 同じ部屋、車などの数

en: Number of uses
ja: 使用回数

en: Nunavut
ja: ヌナブト

en: Nuoro
ja: ヌオーロ

en: Nusa Tenggara Barat
ja: ヌサ・トゥンガラ・バラト

en: Nusa Tenggara Timur
ja: ヌサ・トゥンガラ・ティムール

en: Nwoya
ja: ヌォヤ

en: Nyamira
ja: ニャミラ

en: Nyandarua
ja: ニャンダルア

en: Nyeri
ja: ニエリ

en: Nógrád
ja: ノーグラード

en: Oaxaca
ja: オアハカ

en: Object booking
ja: オブジェクト予約

en: Object code (unique)
ja: オブジェクトコード（一意）

en: Obwalden
ja: オプヴァルデン

en: Occidental Mindoro
ja: オクシデンタル・ミンドロ

en: Oceania
ja: オセアニア

en: Ocnița
ja: オクニツァ

en: Oct
ja: 10月

en: October
ja: 10月

en: Odisha
ja: オディシャ

en: Offaly
ja: オファリー

en: Offer Ends:
ja: オファー終了：

en: Ogun
ja: オグン

en: Ohangwena
ja: オハングウェナ

en: Ohio
ja: オハイオ

en: Oita
ja: 大分

en: Ok
ja: OK

en: Okayama
ja: 岡山

en: Okinawa
ja: 沖縄

en: Oklahoma
ja: オクラホマ

en: Old Password *
ja: 古いパスワード *

en: Olt
ja: オルト

en: Omaheke
ja: オマヘケ

en: Oman
ja: オマーン

en: Omani rial
ja: オマーン・リアル

en: Omoro
ja: オモロ

en: Omusati
ja: オムサティ

en: Ondo
ja: オンド

en: Only a-z letters allowed.
ja: a-zの文字のみ許可されています。

en: Ontario
ja: オンタリオ

en: Oporto
ja: ポルト

en: Optional
ja: 任意

en: Optional fees
ja: オプション料金

en: Optional. Will be displayed before items
ja: 任意。アイテムの前に表示されます

en: Options
ja: オプション

en: Oran
ja: オラン

en: Order
ja: 注文

en: Order #
ja: 注文番号

en: Order # %1$s was canceled
ja: 注文 # %1$s がキャンセルされました

en: Order #%s
ja: 注文番号 %s

en: Order #%s is canceled.
ja: 注文番号 %s がキャンセルされました。

en: Order #%s is confirmed.
ja: 注文番号 %s が確認されました。

en: Order #%s is rejected.
ja: 注文番号 %s が拒否されました。

en: Order #%s updated
ja: 注文 #%s が更新されました

en: Order (1, 2, etc.), *required
ja: 順序（1、2など）、*必須

en: Order By
ja: 並び順

en: Order Number (unique)
ja: 注文番号（一意）

en: Order canceled
ja: 注文がキャンセルされました

en: Order clarification from the administrator to the client
ja: 管理者からクライアントへの注文の説明

en: Order has been canceled
ja: 注文がキャンセルされました

en: Order items
ja: 注文アイテム

en: Order rejected
ja: 注文が拒否されました

en: Order updated
ja: 注文が更新されました

en: Order updated. Please, find details below.
ja: 注文が更新されました。詳細は以下をご確認ください。

en: Orders
ja: 注文

en: Ordu
ja: オルドゥ

en: Oregon
ja: オレゴン

en: Orhei
ja: オルヘイ

en: Oriental Mindoro
ja: オリエンタル・ミンドロ

en: Oristano
ja: オリスターノ

en: Oruro
ja: オルロ

en: Osaka
ja: 大阪

en: Oshana
ja: オシャナ

en: Oshikoto
ja: オシコト

en: Osmaniye
ja: オスマニエ

en: Osun
ja: オスン

en: Otago
ja: オタゴ

en: Oti
ja: オティ

en: Otjozondjupa
ja: オチョゾンジュパ

en: Otuke
ja: オトゥケ

en: Ouargla
ja: ワルグラ

en: Oudomxay
ja: ウドムサイ

en: Oum El Bouaghi
ja: ウム・エル・ブアギ

en: Ourense
ja: オウレンセ

en: Ouémé
ja: ウエメ

en: Overview
ja: 概要

en: Oyam
ja: オヤム

en: Oyo
ja: オヨ

en: Pabna
ja: パブナ

en: Pader
ja: パデル

en: Padova
ja: パドヴァ

en: Pahang
ja: パハン

en: Pakistan
ja: パキスタン

en: Pakistani rupee
ja: パキスタン・ルピー

en: Pakwach
ja: パクワチ

en: Palawan
ja: パラワン

en: Palencia
ja: パレンシア

en: Palermo
ja: パレルモ

en: Palestinian Territory
ja: パレスチナ自治区

en: Pallisa
ja: パリサ

en: Palmyra Atoll
ja: パルミラ環礁

en: Pampanga
ja: パンパンガ

en: Panama
ja: パナマ

en: Panamanian balboa
ja: パナマ・バルボア

en: Panchagarh
ja: パンチャガル

en: Pando
ja: パンド

en: Pangasinan
ja: パンガシナン

en: Papua
ja: パプア

en: Papua Barat
ja: 西パプア

en: Papua New Guinea
ja: パプアニューギニア

en: Papua New Guinean kina
ja: パプアニューギニア・キナ

en: Paraguarí
ja: パラグアリ

en: Paraguay
ja: パラグアイ

en: Paraguayan guaran&iacute;
ja: パラグアイ・グアラニー

en: Paraná
ja: パラナ

en: Paraíba
ja: パライーバ

en: Parent
ja: 親

en: Parent %s
ja: 親%s

en: Parent %s:
ja: 親%s:

en: Parent Age
ja: 親年齢

en: Parent Age:
ja: 親年齢:

en: Parent Category
ja: 親カテゴリー

en: Parent Category:
ja: 親カテゴリー:

en: Parent Coupon:
ja: 親クーポン:

en: Parent FAQ:
ja: 親FAQ:

en: Parent Fee:
ja: 親料金:

en: Parent Order:
ja: 親注文:

en: Parent Place:
ja: 親場所:

en: Parent Service:
ja: 親サービス:

en: Parent Taxonomy
ja: 親タクソノミー

en: Parent Taxonomy:
ja: 親タクソノミー:

en: Parma
ja: パルマ

en: Pará
ja: パラー

en: Pasco
ja: パスコ

en: Password
ja: パスワード

en: Password:
ja: パスワード：

en: Pathum Thani
ja: パトゥムターニー

en: Pattani
ja: パッターニー

en: Patuakhali
ja: パトゥアカリ

en: Pavia
ja: パヴィア

en: Pay Now
ja: 今すぐ支払う

en: Pay Now!
ja: 今すぐ支払う！

en: Pay by Coupon
ja: クーポンで支払う

en: Pay deposit amount
ja: デポジット金額を支払う

en: Pay deposit or full amount (the customer will choose)
ja: デポジットまたは全額を支払う（顧客が選択）

en: Pay full amount
ja: 全額を支払う

en: Pay later
ja: 後で支払う

en: Payment Method
ja: 支払い方法

en: Payment description
ja: 支払いの説明

en: Payment details
ja: 支払い詳細

en: Payment model
ja: 支払いモデル

en: Payment tab title
ja: 支払いタブのタイトル

en: Payments
ja: 支払い

en: Pazardzhik
ja: パザルジク

en: Pedernales
ja: ペデルナレス

en: Peloponnese
ja: ペロポネソス

en: Pemba North
ja: ペンバ北部

en: Pemba South
ja: ペンバ南部

en: Penang (Pulau Pinang)
ja: ペナン（プラウ・ピナン）

en: Pending
ja: 保留中

en: Pennsylvania
ja: ペンシルベニア

en: Per Page
ja: ページあたり

en: Perak
ja: ペラ

en: Peravia
ja: ペラビア

en: Percent,
ja: パーセント、

en: Percentage
ja: パーセンテージ

en: Percentages from booking (only for per Booking service type)
ja: 予約からのパーセンテージ（予約ごとのサービスタイプのみ）

en: Perlis
ja: ペルリス

en: Pernambuco
ja: ペルナンブコ

en: Pernik
ja: ペルニク

en: Peru
ja: ペルー

en: Perugia
ja: ペルージャ

en: Peruvian nuevo sol
ja: ペルー・ヌエボソル

en: Pesaro e Urbino
ja: ペーザロ・エ・ウルビーノ

en: Pescara
ja: ペスカーラ

en: Pest
ja: ペシュト

en: Phang Nga
ja: パンガー

en: Phatthalung
ja: パッタルン

en: Phayao
ja: パヤオ

en: Phetchabun
ja: ペッチャブーン

en: Phetchaburi
ja: ペッチャブリー

en: Phichit
ja: ピチット

en: Philippine peso
ja: フィリピン・ペソ

en: Philippines
ja: フィリピン

en: Phitsanulok
ja: ピサヌローク

en: Phongsaly
ja: ポンサリー

en: Phrae
ja: プレー

en: Phuket
ja: プーケット

en: Piacenza
ja: ピアチェンツァ

en: Piauí
ja: ピアウイ

en: Pirojpur
ja: ピロジプール

en: Pisa
ja: ピサ

en: Pistoia
ja: ピストイア

en: Pitcairn
ja: ピトケアン

en: Piura
ja: ピウラ

en: Place
ja: 場所

en: Place 1
ja: 場所1

en: Place 2
ja: 場所2

en: Place of currency symbol in displayed prices
ja: 表示価格での通貨記号の位置

en: Places booking
ja: 場所予約

en: Plateau
ja: プラトー

en: Please click the button below to cancel the order:
ja: 注文をキャンセルするには、以下のボタンをクリックしてください：

en: Please click the button below to confirm changes to the order:
ja: 注文の変更を確定するには、以下のボタンをクリックしてください：

en: Please click the button below to confirm the order:
ja: 注文を確定するには、以下のボタンをクリックしてください：

en: Please click the button below to reject the order:
ja: 注文を拒否するには、以下のボタンをクリックしてください：

en: Please describe below any changes to the booking that the client will need to confirm:
ja: お客様に確認が必要な予約の変更内容を以下に記入してください：

en: Please fill in all the data.
ja: すべてのデータを入力してください。

en: Please login or register to continue your booking
ja: 予約を続けるにはログインまたは登録してください

en: Please, confirm or reject this Order.
ja: このオーダーを確認または拒否してください。

en: Please, fill in the correct data
ja: 正しいデータを入力してください

en: Pleven
ja: プレヴェン

en: Plovdiv
ja: プロヴディフ

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Poland
ja: ポーランド

en: Polish z&#x142;oty
ja: ポーランド・ズウォティ

en: Pondicherry (Puducherry)
ja: ポンディシェリー（プドゥチェリー）

en: Pontevedra
ja: ポンテベドラ

en: Pordenone
ja: ポルデノーネ

en: Port Said
ja: ポートサイド

en: Portalegre
ja: ポルタレグレ

en: Portland
ja: ポートランド

en: Portugal
ja: ポルトガル

[ctx: Post Type General Name]
en: Coupons
ja: クーポン

[ctx: Post Type General Name]
en: Fee
ja: 料金

[ctx: Post Type General Name]
en: Orders
ja: 注文

[ctx: Post Type General Name]
en: Places
ja: 場所

[ctx: Post Type General Name]
en: Services
ja: サービス

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Coupon
ja: クーポン

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Fee
ja: 料金

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Order
ja: 注文

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Place
ja: 場所

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Service
ja: サービス

en: Post date
ja: 投稿日

en: Post modified date
ja: 投稿更新日

en: Potenza
ja: ポテンツァ

en: Potosí
ja: ポトシ

en: Pound sterling
ja: 英ポンド

en: Prachin Buri
ja: プラーチーンブリー

en: Prachuap Khiri Khan
ja: プラチュアップキーリーカン

en: Prahova
ja: プラホヴァ

en: Prato
ja: プラート

en: Prefix for custom taxonomies (*before changing this option it is required to remove all custom taxonomies)
ja: カスタムタクソノミーのプレフィックス（*このオプションを変更する前に、すべてのカスタムタクソノミーを削除する必要があります）

en: Prepaid amount
ja: 前払い金額

en: Prepaid received
ja: 前払い受領済み

en: Prepaid received,
ja: 前払い受領済み、

en: Prepopulates the date field on the booking form, starting with the nearest available date
ja: 予約フォームの日付フィールドに、利用可能な最も近い日付から始めて事前入力する

en: Presidente Hayes
ja: プレジデンテ・ハイエス

en: Price
ja: 価格

en: Price Cut %d%% off applied
ja: 割引 %d%% オフが適用されました

en: Price from:
ja: 価格から:

en: Price type
ja: 価格タイプ

en: Prices
ja: 価格

en: Prices
ja: 価格

en: Prince Edward Island
ja: プリンスエドワード島

en: Puebla
ja: プエブラ

en: Puerto Plata
ja: プエルト・プラタ

en: Puerto Rico
ja: プエルトリコ

en: Punjab
ja: パンジャーブ

en: Puno
ja: プーノ

en: Putrajaya
ja: プトラジャヤ

en: Qalyubia
ja: カリュビーヤ

en: Qatar
ja: カタール

en: Qatari riyal
ja: カタール・リヤル

en: Qena
ja: ケナ

en: Qinghai / 青海
ja: 青海

en: Qom (قم)
ja: ゴム (قم)

en: Quebec
ja: ケベック

en: Queensland
ja: クイーンズランド州

en: Querétaro
ja: ケレタロ

en: Question 2?
ja: 質問2？

en: Questions & Answers
ja: よくある質問

en: Questions & Answers section
ja: 質問と回答セクション

en: Quezon
ja: ケソン

en: Quintana Roo
ja: キンタナ・ロー

en: Quirino
ja: キリノ

en: Radio
ja: ラジオボタン

en: Ragusa
ja: ラグーザ

en: Rajasthan
ja: ラージャスターン

en: Rajbari
ja: ラジバリ

en: Rajshahi
ja: ラジシャヒ

en: Rakai
ja: ラカイ

en: Rangamati
ja: ランガマティ

en: Rangpur
ja: ラングプール

en: Ranong
ja: ラノーン

en: Rapti
ja: ラプティ

en: Ratchaburi
ja: ラーチャブリー

en: Rate Title:
ja: レートタイトル:

en: Rate applies to days:
ja: レート適用日:

en: Rating
ja: 評価

en: Rating:
ja: 評価:

en: Ravenna
ja: ラヴェンナ

en: Rayong
ja: ラヨーン

en: Razavi Khorasan (خراسان رضوی)
ja: ラザヴィー・ホラーサーン (خراسان رضوی)

en: Razgrad
ja: ラズグラード

en: Re-type Email
ja: メールアドレス（確認）

en: Recalculate Rating
ja: 評価を再計算

en: Recalculate rating
ja: 評価を再計算

en: Recurrent custom (weekly schedule for tours, events, etc.)
ja: 定期カスタム（ツアー、イベントなどの週間スケジュール）

en: Red Sea
ja: 紅海

en: Refresh the page
ja: ページを更新

en: Reggio Calabria
ja: レッジョ・カラブリア

en: Reggio Emilia
ja: レッジョ・エミリア

en: Reject
ja: 拒否

en: Reject Order
ja: 注文を拒否する

en: Related items
ja: 関連アイテム

en: Relizane
ja: レリザン

en: Remove %s
ja: %sを削除

en: Remove Coupon
ja: クーポンを削除

en: Remove all prices from availability calendar
ja: 利用可能カレンダーからすべての価格を削除する

en: Remove availability calendar from booking object pages
ja: 予約オブジェクトページから利用可能カレンダーを削除する

en: Remove date
ja: 日付を削除

en: Remove default login/register form from "My account" page (this allows to use a third party login form shortcode into the "My account" page content)
ja: 「マイアカウント」ページからデフォルトのログイン/登録フォームを削除する（これにより「マイアカウント」ページのコンテンツにサードパーティのログインフォームショートコードを使用できます）

en: Remove google map from booking object pages
ja: 予約オブジェクトページからGoogleマップを削除する

en: Remove guest data
ja: ゲストデータを削除

en: Remove guests from booking form
ja: 予約フォームからゲストを削除

en: Remove image
ja: 画像を削除

en: Remove meeting point
ja: 集合ポイントを削除

en: Remove price details on hover from availability calendar
ja: 利用可能カレンダーからホバー時の価格詳細を削除する

en: Remove search query arguments from booking item links on the search result page
ja: 検索結果ページの予約アイテムリンクから検索クエリ引数を削除する

en: Remove unitegallery from booking object pages
ja: 予約オブジェクトページからunitegalleryを削除する

en: Reply to Comment
ja: コメントに返信

en: Request Payment
ja: 支払いをリクエスト

en: Request a reservation
ja: 予約をリクエスト

en: Request for price and details
ja: 価格と詳細のリクエスト

en: Require full payment when there are less than specified number of days left before the start of the booking (days, optional)
ja: 予約開始日まで指定した日数未満の場合、全額支払いを要求する（日数、任意）

en: Reservations
ja: 予約

en: Reset password
ja: パスワードをリセット

en: Reset settings
ja: 設定をリセット

en: Return search results without checking availability if no dates are specified
ja: 日付が指定されていない場合、利用可能性をチェックせずに検索結果を返す

en: Reunion
ja: レユニオン

en: Reviews
ja: レビュー

en: Reviews comment template (leave empty to use the default "/comments.php")
ja: レビューコメントテンプレート（デフォルトの「/comments.php」を使用する場合は空のままにしてください）

en: Rezina
ja: レジナ

en: Rhode Island
ja: ロードアイランド

en: Riau
ja: リアウ

en: Rieti
ja: リエーティ

en: Right
ja: 右

en: Right with space
ja: 右（スペース付き）

en: Rimini
ja: リミニ

en: Rio Grande do Norte
ja: リオ・グランデ・ド・ノルテ

en: Rio Grande do Sul
ja: リオ・グランデ・ド・スル

en: Rio de Janeiro
ja: リオデジャネイロ

en: River Gee
ja: リバー・ジー

en: Rivercess
ja: リバーセス

en: Rivers
ja: リバーズ

en: Rizal
ja: リサール

en: Rize
ja: リゼ

en: Roi Et
ja: ロイエット

en: Roma
ja: ローマ

en: Romania
ja: ルーマニア

en: Romanian leu
ja: ルーマニア・レウ

en: Romblon
ja: ロンブロン

en: Rondônia
ja: ロンドニア

en: Roraima
ja: ロライマ

en: Roscommon
ja: ロスコモン

en: Rovigo
ja: ロヴィーゴ

en: Rubanda
ja: ルバンダ

en: Rubirizi
ja: ルビリジ

en: Rukiga
ja: ルキガ

en: Rukungiri
ja: ルクンギリ

en: Rukwa
ja: ルクワ

en: Ruse
ja: ルセ

en: Russia
ja: ロシア

en: Russian ruble
ja: ロシア・ルーブル

en: Ruvuma
ja: ルヴマ

en: Rwanda
ja: ルワンダ

en: Rwandan franc
ja: ルワンダ・フラン

en: Río Negro
ja: リオ・ネグロ

en: Rîșcani
ja: リシュカニ

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
ja: サントメ・プリンシペ

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe dobra
ja: サントメ・プリンシペ・ドブラ

en: Sa
ja: 土

en: Sa Kaeo
ja: サケーオ

en: Sabah
ja: サバ

en: Saga
ja: 佐賀

en: Sagarmatha
ja: サガルマータ

en: Saint Andrew
ja: セント・アンドリュー

en: Saint Ann
ja: セント・アン

en: Saint Barth&eacute;lemy
ja: サン・バルテルミー

en: Saint Catherine
ja: セント・キャサリン

en: Saint Elizabeth
ja: セント・エリザベス

en: Saint Helena
ja: セントヘレナ

en: Saint Helena pound
ja: セントヘレナ・ポンド

en: Saint James
ja: セント・ジェームズ

en: Saint Kitts and Nevis
ja: セントクリストファー・ネイビス

en: Saint Lucia
ja: セントルシア

en: Saint Martin (Dutch part)
ja: シント・マールテン（オランダ領）

en: Saint Martin (French part)
ja: サン・マルタン（フランス領）

en: Saint Mary
ja: セント・メアリー

en: Saint Pierre and Miquelon
ja: サンピエール島・ミクロン島

en: Saint Thomas
ja: セント・トーマス

en: Saint Vincent and the Grenadines
ja: セントビンセント・グレナディーン

en: Sainyabuli
ja: サイニャブリ

en: Saitama
ja: 埼玉

en: Sakarya
ja: サカリヤ

en: Sakon Nakhon
ja: サコンナコン

en: Salamanca
ja: サラマンカ

en: Salavan
ja: サラワン

en: Salerno
ja: サレルノ

en: Salta
ja: サルタ

en: Samaná
ja: サマナ

en: Samar
ja: サマール

en: Samburu
ja: サンブル

en: Samoa
ja: サモア

en: Samoan t&#x101;l&#x101;
ja: サモア・タラ

en: Samsun
ja: サムスン

en: Samut Prakan
ja: サムットプラーカーン

en: Samut Sakhon
ja: サムットサーコーン

en: Samut Songkhram
ja: サムットソンクラーム

en: San Cristóbal
ja: サン・クリストバル

en: San José de Ocoa
ja: サン・ホセ・デ・オコア

en: San Juan
ja: サン・フアン

en: San Luis
ja: サン・ルイス

en: San Luis Potosí
ja: サン・ルイス・ポトシ

en: San Marino
ja: サンマリノ

en: San Martín
ja: サン・マルティン

en: San Pedro
ja: サン・ペドロ

en: San Pedro de Macorís
ja: サン・ペドロ・デ・マコリス

en: Santa Catarina
ja: サンタ・カタリーナ

en: Santa Cruz
ja: サンタ・クルス

en: Santa Cruz de Tenerife
ja: サンタ・クルス・デ・テネリフェ

en: Santa Fe
ja: サンタ・フェ

en: Santarém
ja: サンタレン

en: Santiago
ja: サンティアゴ

en: Santiago Rodríguez
ja: サンティアゴ・ロドリゲス

en: Santiago del Estero
ja: サンティアゴ・デル・エステロ

en: Santo Domingo
ja: サント・ドミンゴ

en: Santorini, Greece
ja: サントリーニ島、ギリシャ

en: Saraburi
ja: サラブリー

en: Sarangani
ja: サランガニ

en: Sarawak
ja: サラワク

en: Saskatchewan
ja: サスカチュワン

en: Sassari
ja: サッサリ

en: Sat
ja: 土

en: Satkhira
ja: サトキラ

en: Satu Mare
ja: サトゥ・マーレ

en: Satun
ja: サトゥーン

en: Saudi Arabia
ja: サウジアラビア

en: Saudi riyal
ja: サウジアラビア・リヤル

en: Savannah
ja: サバンナ

en: Savannakhet
ja: サワンナケート

en: Save
ja: 保存

en: Save changes in fields
ja: フィールドの変更を保存

en: Save schedule
ja: スケジュールを保存

en: Savona
ja: サヴォーナ

en: Saïda
ja: サイダ

en: Schaffhausen
ja: シャフハウゼン

en: Schedule
ja: スケジュール

en: Schedule section
ja: スケジュールセクション

en: Schwyz
ja: シュヴィーツ

en: Search
ja: 検索

en: Search
ja: 検索

en: Search %s
ja: %sを検索

en: Search Ages
ja: 年齢を検索

en: Search Categories
ja: カテゴリーを検索

en: Search Coupon
ja: クーポンを検索

en: Search FAQ
ja: FAQを検索

en: Search Fee
ja: 料金を検索

en: Search Form
ja: 検索フォーム

en: Search Form builder
ja: 検索フォームビルダー

en: Search Now
ja: 今すぐ検索

en: Search Order
ja: 注文を検索

en: Search Place
ja: 場所を検索

en: Search Service
ja: サービスを検索

en: Search Taxonomies
ja: タクソノミーを検索

en: Search form
ja: 検索フォーム

en: Search form Tabs
ja: 検索フォームタブ

en: Search result
ja: 検索結果

en: Search result view
ja: 検索結果表示

en: Search result: items per page
ja: 検索結果：1ページあたりのアイテム数

en: Section background image
ja: セクション背景画像

en: Section text
ja: セクションテキスト

en: Section title
ja: セクションタイトル

en: Segovia
ja: セゴビア

en: Sekong
ja: セコーン

en: Selangor
ja: セランゴール

en: Select address
ja: 住所を選択

en: Select base currency
ja: 基本通貨を選択

en: Select category to setup other post fields
ja: 他の投稿フィールドを設定するカテゴリーを選択

en: Select map marker
ja: マップマーカーを選択

en: Select meeting point
ja: 集合場所を選択

en: Select search result page
ja: 検索結果ページを選択

en: Select...
ja: 選択...

en: Selected items are not available
ja: 選択されたアイテムは利用できません

en: Sembabule
ja: センババレ

en: Semnan (سمنان)
ja: セムナーン (سمنان)

en: Send
ja: 送信

en: Senegal
ja: セネガル

en: Sep
ja: 9月

en: September
ja: 9月

en: Serbia
ja: セルビア

en: Serbian dinar
ja: セルビア・ディナール

en: Serere
ja: セレレ

en: Sergipe
ja: セルジッペ

en: Service per booking
ja: 予約ごとのサービス

en: Service per person
ja: 人ごとのサービス

en: Service selection method
ja: サービス選択方法

en: Service type
ja: サービスタイプ

en: Services
ja: サービス

en: Services page
ja: サービスページ

en: Services section
ja: サービスセクション

en: Services title
ja: サービスのタイトル

en: Set "date to" to N days from the current date by default (leave blank to avoid setting a default date)
ja: デフォルトで「終了日」を現在の日付からN日後に設定する（デフォルトの日付を設定しない場合は空白のままにしてください）

en: Set the current date in the "date from" field by default
ja: デフォルトで「開始日」フィールドに現在の日付を設定する

en: Seti
ja: セティ

en: Setup Demo Content
ja: デモコンテンツをセットアップ

en: Setup ages and taxonomies...
ja: 年齢とタクソノミーをセットアップ中...

en: Setup available days template
ja: 利用可能な日のテンプレートを設定

en: Setup images...
ja: 画像をセットアップ中...

en: Setup places, service and FAQ posts ...
ja: 場所、サービス、FAQ投稿をセットアップ中...

en: Setup rules, categories, booking object posts...
ja: ルール、カテゴリー、予約オブジェクト投稿をセットアップ中...

en: Setúbal
ja: セトゥーバル

en: Sevilla
ja: セビリア

en: Seychelles
ja: セーシェル

en: Seychellois rupee
ja: セーシェル・ルピー

en: Shaanxi / 陕西
ja: 陝西

en: Shandong / 山东
ja: 山東

en: Shanghai / 上海
ja: 上海

en: Shanxi / 山西
ja: 山西

en: Shariatpur
ja: シャリアトプール

en: Sheema
ja: シーマ

en: Sherpur
ja: シェルプール

en: Shiga
ja: 滋賀

en: Shimane
ja: 島根

en: Shinyanga
ja: シニャンガ

en: Shizuoka
ja: 静岡

en: Shop admin email (site admin email by default)
ja: ショップ管理者メール（デフォルトはサイト管理者メール）

en: Show "Pay now" button on the confirmation page if the order has "payment expected" or "draft" status
ja: 注文が「支払い待ち」または「下書き」ステータスの場合、確認ページに「今すぐ支払う」ボタンを表示する

en: Show Booking form on the booking item page
ja: 予約アイテムページに予約フォームを表示

en: Show Search filter reset button
ja: 検索フィルターリセットボタンを表示

en: Show Search form
ja: 検索フォームを表示

en: Show a reload page button on the confirmation page if the order has "payment processing" or "payment expected" status
ja: 注文が「支払い処理中」または「支払い待ち」ステータスの場合、確認ページにページ再読み込みボタンを表示する

en: Show all rates in the price details on hover on the availability calendar
ja: 利用可能カレンダーのホバー時の価格詳細にすべてのレートを表示する

en: Show booking object post content in tabs?
ja: 予約オブジェクト投稿のコンテンツをタブで表示しますか？

en: Show items which are available from selected date.
ja: 選択した日付から利用可能なアイテムを表示します。

en: Show items which are available up to selected date.
ja: 選択した日付まで利用可能なアイテムを表示します。

en: Show price range picker in Advanced field
ja: 詳細フィールドに価格範囲ピッカーを表示する

en: Show reviews in tab on booking object page?
ja: 予約オブジェクトページのタブにレビューを表示しますか？

en: Show selected items only. Input item title to see suggestions
ja: 選択したアイテムのみ表示。候補を表示するにはアイテムタイトルを入力してください

en: Shows a price filter slider in a widget which lets you narrow down the list of shown items
ja: 表示されるアイテムのリストを絞り込むことができる価格フィルタースライダーをウィジェットに表示します

en: Shumen
ja: シュメン

en: Siaya
ja: シアヤ

en: Sibiu
ja: シビウ

en: Sichuan / 四川
ja: 四川

en: Sidi Bel Abbès
ja: シディ・ベル・アベス

en: Siena
ja: シエナ

en: Sierra Leone
ja: シエラレオネ

en: Sierra Leonean leone
ja: シエラレオネ・レオン

en: Sign Out
ja: サインアウト

en: Sign in
ja: サインイン

en: Sign up
ja: 登録する

en: Siirt
ja: シイルト

en: Sikkim
ja: シッキム

en: Silistra
ja: シリストラ

en: Simiyu
ja: シミユ

en: Sinaloa
ja: シナロア

en: Sindh
ja: シンド

en: Sing Buri
ja: シンブリー

en: Singapore
ja: シンガポール

en: Singapore dollar
ja: シンガポール・ドル

en: Singida
ja: シンギダ

en: Single custom (one-time events, etc.)
ja: 単一カスタム（一回限りのイベントなど）

en: Single radio
ja: 単一ラジオ

en: Single rating
ja: 単一評価

en: Single select
ja: 単一選択

en: Sinoe
ja: シノエ

en: Sinop
ja: シノプ

en: Siquijor
ja: シキホール

en: Siracusa
ja: シラクーザ

en: Sirajganj
ja: シラジガンジ

en: Sironko
ja: シロンコ

en: Sisaket
ja: シーサケート

en: Sistan and Baluchestan (سیستان و بلوچستان)
ja: シースターン・バルーチェスターン (سیستان و بلوچستان)

en: Sivas
ja: シヴァス

en: Skikda
ja: スキクダ

en: Slideshow Image
ja: スライドショー画像

en: Slideshow Images
ja: スライドショー画像

en: Sligo
ja: スライゴ

en: Sliven
ja: スリヴェン

en: Slovakia
ja: スロバキア

en: Slovenia
ja: スロベニア

en: Smolyan
ja: スモリャン

en: Sofala
ja: ソファラ

en: Sofia
ja: ソフィア

en: Sofia-Grad
ja: ソフィア市

en: Sohag
ja: ソハーグ

en: Sokoto
ja: ソコト

en: Solomon Islands
ja: ソロモン諸島

en: Solomon Islands dollar
ja: ソロモン諸島ドル

en: Solothurn
ja: ゾロトゥルン

en: Somali shilling
ja: ソマリア・シリング

en: Somalia
ja: ソマリア

en: Some of the plugins you’re using have not been tested with the latest version of %1$s (%2$s). To avoid issues, make sure they are all up to date and compatible before updating %1$s.
ja: 使用しているプラグインの一部は、最新バージョンの%1$s (%2$s)でテストされていません。問題を避けるために、%1$sを更新する前に、すべてが最新で互換性があることを確認してください。

en: Somogy
ja: ショモジ

en: Sondrio
ja: ソンドリオ

en: Songkhla
ja: ソンクラー

en: Sonora
ja: ソノラ

en: Soria
ja: ソリア

en: Soroca
ja: ソロカ

en: Soroti
ja: ソロティ

en: Sorry, but your selected items are not available for selected dates/times. Please, search another dates/times or items and create new order.
ja: 申し訳ありませんが、選択されたアイテムは選択された日付/時間では利用できません。別の日付/時間またはアイテムを検索して、新しい注文を作成してください。

en: Sorry, no terms could be found.
ja: 申し訳ありませんが、条件に一致する項目が見つかりませんでした。

en: Sorsogon
ja: ソルソゴン

en: Souk Ahras
ja: スーク・アハラス

en: South Aegean
ja: 南エーゲ

en: South Africa
ja: 南アフリカ

en: South African rand
ja: 南アフリカ・ランド

en: South America
ja: 南アメリカ

en: South Australia
ja: 南オーストラリア州

en: South Carolina
ja: サウスカロライナ

en: South Cotabato
ja: サウス・コタバト

en: South Dakota
ja: サウスダコタ

en: South Georgia/Sandwich Islands
ja: サウスジョージア・サウスサンドウィッチ諸島

en: South Khorasan (خراسان جنوبی)
ja: 南ホラーサーン (خراسان جنوبی)

en: South Korea
ja: 韓国

en: South Korean won
ja: 韓国ウォン

en: South Sinai
ja: 南シナイ

en: South Sudan
ja: 南スーダン

en: South Sudanese pound
ja: 南スーダン・ポンド

en: Southern
ja: サザン

en: Southern Leyte
ja: サザン・レイテ

en: Southland
ja: サウスランド

en: Spain
ja: スペイン

en: Sri Lanka
ja: スリランカ

en: Sri Lankan rupee
ja: スリランカ・ルピー

en: St. Gallen
ja: ザンクト・ガレン

en: Stara Zagora
ja: スタラ・ザゴラ

en: Start Time
ja: 開始時間

en: Start at
ja: 開始時間

en: Start days:
ja: 開始日:

en: State
ja: 都道府県

en: Status
ja: ステータス

en: Step
ja: ステップ

en: Step title
ja: ステップのタイトル

en: Stop booking
ja: 予約を停止

en: Stop booking .. hours before the start
ja: 開始前..時間で予約を停止

en: Stop booking .. hours before the start (applied to recurrent custom booking period only)
ja: 開始前..時間で予約を停止（定期カスタム予約期間のみに適用）

en: Stop booking .. hours before the start (optional)
ja: 開始前..時間で予約を停止（オプション）

en: Street, etc.
ja: 通り、など

en: Strășeni
ja: ストラシェニ

en: Style particular content element differently - add a class name and refer to it in custom CSS.
ja: 特定のコンテンツ要素のスタイルを変更するには、クラス名を追加してカスタムCSSで参照してください。

en: Su
ja: 日

en: Subject
ja: 件名

en: Submit Reply
ja: 返信を送信

en: Subtotal:
ja: 小計：

en: Success!
ja: 成功！

en: Suceava
ja: スチャヴァ

en: Sud Sardegna
ja: 南サルデーニャ

en: Sudan
ja: スーダン

en: Sudanese pound
ja: スーダン・ポンド

en: Suez
ja: スエズ

en: Sukhothai
ja: スコータイ

en: Sulawesi Barat
ja: スラウェシ西部

en: Sulawesi Selatan
ja: スラウェシ南部

en: Sulawesi Tengah
ja: スラウェシ中部

en: Sulawesi Tenggara
ja: スラウェシ南東部

en: Sulawesi Utara
ja: スラウェシ・ウタラ

en: Sultan Kudarat
ja: スルタン・クダラット

en: Sulu
ja: スールー

en: Sumatera Barat
ja: スマテラ・バラト

en: Sumatera Selatan
ja: スマテラ・セラタン

en: Sumatera Utara
ja: スマテラ・ウタラ

en: Sun
ja: 日

en: Sunamganj
ja: スナムガンジ

en: Suphan Buri
ja: スパンブリー

en: Surat Thani
ja: スラートターニー

en: Surigao del Norte
ja: スリガオ・デル・ノルテ

en: Surigao del Sur
ja: スリガオ・デル・スル

en: Surin
ja: スリン

en: Suriname
ja: スリナム

en: Surinamese dollar
ja: スリナム・ドル

en: Svalbard and Jan Mayen
ja: スヴァールバル諸島・ヤンマイエン島

en: Swazi lilangeni
ja: スワジランド・リランゲニ

en: Swaziland
ja: スワジランド

en: Sweden
ja: スウェーデン

en: Swedish krona
ja: スウェーデン・クローナ

en: Swiss franc
ja: スイス・フラン

en: Switzerland
ja: スイス

en: Sylhet
ja: シレット

en: Syria
ja: シリア

en: Syrian pound
ja: シリア・ポンド

en: Szabolcs-Szatmár-Bereg
ja: サボルチ・サトマール・ベレグ

en: Sánchez Ramírez
ja: サンチェス・ラミレス

en: São Paulo
ja: サンパウロ

en: Sétif
ja: セティフ

en: Sîngerei
ja: シンゲレイ

en: Sălaj
ja: サラジュ

en: Tab Title:
ja: タブタイトル:

en: Tab slug:
ja: タブスラッグ:

en: Tabasco
ja: タバスコ

en: Tabora
ja: タボラ

en: Tacna
ja: タクナ

en: Taita-Taveta
ja: タイタ・タヴェタ

en: Taiwan
ja: 台湾

en: Tajikistan
ja: タジキスタン

en: Tajikistani somoni
ja: タジキスタン・ソモニ

en: Tak
ja: ターク

en: Tamanghasset
ja: タマンガセット

en: Tamaulipas
ja: タマウリパス

en: Tamil Nadu
ja: タミル・ナードゥ

en: Tana River
ja: タナ・リバー

en: Tanga
ja: タンガ

en: Tangail
ja: タンガイル

en: Tanzania
ja: タンザニア

en: Tanzanian shilling
ja: タンザニア・シリング

en: Taraba
ja: タラバ

en: Taraclia
ja: タラクリア

en: Taranaki
ja: タラナキ

en: Taranto
ja: ターラント

en: Targovishte
ja: タルゴヴィシュテ

en: Tarija
ja: タリハ

en: Tarlac
ja: タルラク

en: Tarragona
ja: タラゴナ

en: Tasman
ja: タスマン

en: Tasmania
ja: タスマニア州

en: Tawi-Tawi
ja: タウィタウィ

en: Taxes
ja: 税金

en: Taxes title
ja: 税金のタイトル

en: Taxes, %
ja: 税金、%

en: Taxonomies
ja: タクソノミー

en: Taxonomies Metabox
ja: 分類メタボックス

en: Taxonomies and Other fields
ja: 分類とその他のフィールド

en: Taxonomy
ja: タクソノミー

en: Taxonomy archive page: items per page
ja: タクソノミーアーカイブページ：1ページあたりのアイテム数

en: Taxonomy:
ja: 分類：

en: Tehran  (تهران)
ja: テヘラン (تهران)

en: Tekirdağ
ja: テキルダー

en: Telangana
ja: テランガーナ

en: Telenești
ja: テレネシュティ

en: Teleorman
ja: テレオルマン

en: Tennessee
ja: テネシー

en: Teramo
ja: テーラモ

en: Terengganu
ja: トレンガヌ

en: Terms & Conditions
ja: 利用規約

en: Terms & Conditions page
ja: 利用規約ページ

en: Terms selection mode
ja: 用語選択モード

en: Terni
ja: テルニ

en: Teruel
ja: テルエル

en: Tested up to %s version
ja: %sバージョンまでテスト済み

en: Tete
ja: テテ

en: Texas
ja: テキサス

en: Th
ja: 木

en: Thai baht
ja: タイ・バーツ

en: Thailand
ja: タイ

en: Thakurgaon
ja: タクルガオン

en: Thank you for registration! Check email for your password.
ja: 登録ありがとう！パスワードをメールで確認してね。

en: Tharaka-Nithi
ja: タラカ・ニシ

en: The order has been canceled:
ja: 注文がキャンセルされました：

en: Thessaly
ja: テッサリア

en: This email already exists
ja: このメールアドレスはすでに存在します

en: This order is paid by coupon! You can complete the order
ja: この注文はクーポンで支払われています！注文を完了できます

en: This tool will allow you to setup demo content to make it easy to get started with the BA Book Everything plugin. Demo content includes: booking rules, ages, features taxonomy, categories, service posts, places posts, FAQ posts and booking object posts. Please do not close this page during the installation of demo content.
ja: このツールを使用すると、BA Book Everythingプラグインを簡単に使い始めるためのデモコンテンツをセットアップできます。デモコンテンツには、予約ルール、年齢、機能タクソノミー、カテゴリー、サービス投稿、場所投稿、FAQ投稿、予約オブジェクト投稿が含まれます。デモコンテンツのインストール中はこのページを閉じないでください。

en: This username already exists
ja: このユーザー名はすでに存在します

en: Thousand Separator of displayed prices
ja: 表示価格の千の区切り文字

en: Thu
ja: 木

en: Thurgau
ja: トゥールガウ

en: Tianjin / 天津
ja: 天津

en: Tiaret
ja: ティアレット

en: Tibet / 西藏
ja: チベット

en: Ticino
ja: ティチーノ

en: Tickets booking
ja: チケット予約

en: Tickets:
ja: チケット：

en: Tierra del Fuego
ja: ティエラ・デル・フエゴ

en: Time from:
ja: 出発時間：

en: Time to:
ja: 到着時間：

en: Time:
ja: 時間：

en: Timiș
ja: ティミシュ

en: Timor-Leste
ja: 東ティモール

en: Tindouf
ja: ティンドゥフ

en: Tipasa
ja: ティパサ

en: Tipperary
ja: ティペラリー

en: Tissemsilt
ja: ティセムシルト

en: Title
ja: タイトル

en: Title Icon
ja: タイトルアイコン

en: Title for mandatory services section
ja: 必須サービスセクションのタイトル

en: Title for optional services section
ja: オプションサービスセクションのタイトル

en: Title:
ja: タイトル：

en: Titles color
ja: タイトル色

en: Tizi Ouzou
ja: ティジ・ウズ

en: Tlaxcala
ja: トラスカラ

en: Tlemcen
ja: トレムセン

en: To:
ja: 目的地：

en: Tocantins
ja: トカンティンス

en: Tochigi
ja: 栃木

en: Togo
ja: トーゴ

en: Tokat
ja: トカト

en: Tokelau
ja: トケラウ

en: Tokushima
ja: 徳島

en: Tokyo
ja: 東京

en: Toledo
ja: トレド

en: Tolna
ja: トルナ

en: Tonga
ja: トンガ

en: Tongan pa&#x2bb;anga
ja: トンガ・パアンガ

en: Torino
ja: トリノ

en: Tororo
ja: トロロ

en: Total amount
ja: 合計金額

en: Total amount,
ja: 合計金額、

en: Total:
ja: 合計：

en: Total:
ja: 合計：

en: Tottori
ja: 鳥取

en: Tourist
ja: 観光客

en: Toyama
ja: 富山

en: Trabzon
ja: トラブゾン

en: Trang
ja: トラン

en: Trans Nzoia
ja: トランス・ンゾイア

en: Transnistrian ruble
ja: トランスニストリア・ルーブル

en: Trapani
ja: トラパニ

en: Trat
ja: トラート

en: Trelawny
ja: トレローニー

en: Trento
ja: トレント

en: Treviso
ja: トレヴィーゾ

en: Trieste
ja: トリエステ

en: Trinidad and Tobago
ja: トリニダード・トバゴ

en: Trinidad and Tobago dollar
ja: トリニダード・トバゴ・ドル

en: Tripura
ja: トリプラ

en: Tu
ja: 火

en: Tucumán
ja: トゥクマン

en: Tue
ja: 火

en: Tulcea
ja: トゥルチャ

en: Tumbes
ja: トゥンベス

en: Tunceli
ja: トゥンジェリ

en: Tunisia
ja: チュニジア

en: Tunisian dinar
ja: チュニジア・ディナール

en: Turkana
ja: トゥルカナ

en: Turkey
ja: トルコ

en: Turkish lira
ja: トルコ・リラ

en: Turkmenistan
ja: トルクメニスタン

en: Turkmenistan manat
ja: トルクメニスタン・マナト

en: Turks and Caicos Islands
ja: タークス・カイコス諸島

en: Tuvalu
ja: ツバル

en: Tébessa
ja: テベッサ

[ctx: US state of Georgia]
en: Georgia
ja: ジョージア

en: UTA Găgăuzia
ja: UTA ガガウジア

en: Uasin Gishu
ja: ウアシン・ギシュ

en: Ubon Ratchathani
ja: ウボンラーチャターニー

en: Ucayali
ja: ウカヤリ

en: Udine
ja: ウディネ

en: Udon Thani
ja: ウドンターニー

en: Uganda
ja: ウガンダ

en: Ugandan shilling
ja: ウガンダ・シリング

en: Ukraine
ja: ウクライナ

en: Ukrainian hryvnia
ja: ウクライナ・フリヴニャ

en: Ungheni
ja: ウンゲニ

en: United Arab Emirates
ja: アラブ首長国連邦

en: United Arab Emirates dirham
ja: アラブ首長国連邦ディルハム

en: United Kingdom (UK)
ja: イギリス（UK）

en: United States (US)
ja: アメリカ合衆国（US）

en: United States (US) Minor Outlying Islands
ja: アメリカ合衆国（US）外諸島

en: United States dollar
ja: アメリカ・ドル

en: Unknown
ja: 不明

en: Update %s
ja: %sを更新

en: Update Age
ja: 年齢を更新

en: Update Category
ja: カテゴリーを更新

en: Update Comment
ja: コメントを更新

en: Update Coupon
ja: クーポンを更新

en: Update FAQ
ja: FAQを更新

en: Update Fee
ja: 料金を更新

en: Update Order
ja: 注文を更新

en: Update Place
ja: 場所を更新

en: Update Service
ja: サービスを更新

en: Update Taxonomy
ja: タクソノミーを更新

en: Update password
ja: パスワードを更新

en: Update profile
ja: プロフィールを更新

en: Update rule
ja: ルールを更新

en: Upload
ja: アップロード

en: Upload Image
ja: 画像をアップロード

en: Upload or add multiple images.
ja: 複数の画像をアップロードまたは追加してください。

en: Upper East
ja: アッパー・イースト

en: Upper West
ja: アッパー・ウェスト

en: Uri
ja: ウーリ

en: Uruguay
ja: ウルグアイ

en: Uruguayan peso
ja: ウルグアイ・ペソ

en: Use "OR" logic when searching among taxonomy terms
ja: タクソノミー用語間で検索する際に「OR」ロジックを使用する

en: Use Age categories for prices?
ja: 価格に年齢カテゴリーを使用しますか？

en: Use Ages
ja: 年齢を使用

en: Use Gutenberg for booking object posts
ja: 予約オブジェクト投稿にGutenbergを使用する

en: Use global settings
ja: グローバル設定を使用

en: Use minimized version of the main CSS file
ja: メインCSSファイルの最小化バージョンを使用する

en: Use minimized version of the main JS file
ja: メインJSファイルの最小化バージョンを使用する

en: Use only the main age to calculate the total number of guests in conditional prices
ja: 条件付き価格でゲストの総数を計算するのに主要な年齢のみを使用する

en: Used
ja: 使用済み

en: Used if previous field value > 1
ja: 前のフィールド値が1より大きい場合に使用

en: User email
ja: ユーザーメール

en: User message
ja: ユーザーメッセージ

en: User must fill all extended guest data to finish order
ja: 注文を完了するには、ユーザーはすべての拡張ゲストデータを入力する必要があります

en: User name
ja: ユーザー名

en: User will be prompted to enter names off all guest in order
ja: ユーザーは順番にすべてのゲストの名前を入力するよう求められます

en: Username or email
ja: ユーザー名またはメール

en: Username*
ja: ユーザー名*

en: Utah
ja: ユタ

en: Uthai Thani
ja: ウタイターニー

en: Uttar Pradesh
ja: ウッタル・プラデーシュ

en: Uttaradit
ja: ウッタラディット

en: Uttarakhand
ja: ウッタラーカンド

en: Uzbekistan
ja: ウズベキスタン

en: Uzbekistani som
ja: ウズベキスタン・スム

en: Uíge
ja: ウイジェ

en: Uşak
ja: ウシャク

en: Valais
ja: ヴァレー

en: Valencia
ja: バレンシア

en: Valladolid
ja: バリャドリード

en: Value purchase
ja: お得な購入

en: Valverde
ja: バルベルデ

en: Van
ja: ヴァン

en: Vanuatu
ja: バヌアツ

en: Vanuatu vatu
ja: バヌアツ・バツ

en: Varese
ja: ヴァレーゼ

en: Varna
ja: ヴァルナ

en: Vas
ja: ヴァシュ

en: Vaslui
ja: ヴァスルイ

en: Vatican
ja: バチカン

en: Vaud
ja: ヴォー

en: Veliko Tarnovo
ja: ヴェリコ・タルノヴォ

en: Venezia
ja: ヴェネツィア

en: Venezuela
ja: ベネズエラ

en: Venezuelan bol&iacute;var
ja: ベネズエラ・ボリバル

en: Veracruz
ja: ベラクルス

en: Verbano-Cusio-Ossola
ja: ヴェルバーノ・クジオ・オッソラ

en: Vercelli
ja: ヴェルチェッリ

en: Vermont
ja: バーモント

en: Verona
ja: ヴェローナ

en: Veszprém
ja: ヴェスプレーム

en: Viana do Castelo
ja: ヴィアナ・ド・カステロ

en: Vibo Valentia
ja: ヴィーボ・ヴァレンティア

en: Vicenza
ja: ヴィチェンツァ

en: Victoria
ja: ビクトリア州

en: Vidin
ja: ヴィディン

en: Vientiane
ja: ヴィエンチャン

en: Vientiane Province
ja: ヴィエンチャン県

en: Vietnam
ja: ベトナム

en: Vietnamese &#x111;&#x1ed3;ng
ja: ベトナム・ドン

en: View
ja: 表示

en: View Coupon
ja: クーポンを表示

en: View FAQ
ja: FAQを表示

en: View Fee
ja: 料金を表示

en: View Order
ja: 注文を表示

en: View Place
ja: 場所を表示

en: View Service
ja: サービスを表示

en: Vihiga
ja: ヴィヒガ

en: Vila Real
ja: ヴィラ・レアル

en: Virgin Islands (British)
ja: ヴァージン諸島（イギリス領）

en: Virgin Islands (US)
ja: ヴァージン諸島（米国領）

en: Virginia
ja: バージニア

en: Viseu
ja: ヴィゼウ

en: Viterbo
ja: ヴィテルボ

en: Volta
ja: ボルタ

en: Vrancea
ja: ヴランチャ

en: Vratsa
ja: ヴラツァ

en: Vâlcea
ja: ヴルチャ

en: Waikato
ja: ワイカト

en: Waiting before delete orders with "payment processing" status, minutes
ja: 「支払い処理中」ステータスの注文を削除するまでの待機時間（分）

en: Wajir
ja: ワジル

en: Wakayama
ja: 和歌山

en: Wake Island
ja: ウェーク島

en: Wakiso
ja: ワキソ

en: Walking
ja: 徒歩

en: Wallis and Futuna
ja: ウォリス・フツナ

en: Washington
ja: ワシントン

en: Waterford
ja: ウォーターフォード

en: We
ja: 水

en: Wed
ja: 水

en: Wellington
ja: ウェリントン

en: West African CFA franc
ja: 西アフリカCFAフラン

en: West Azarbaijan (آذربایجان غربی)
ja: 西アゼルバイジャン (آذربایجان غربی)

en: West Bengal
ja: 西ベンガル

en: West Coast
ja: ウェスト・コースト

en: West Greece
ja: 西ギリシャ

en: West Macedonia
ja: 西マケドニア

en: West Pokot
ja: ウェスト・ポコット

en: West Virginia
ja: ウェストバージニア

en: Western
ja: ウェスタン

en: Western Australia
ja: 西オーストラリア州

en: Western Cape
ja: ウェスタンケープ

en: Western North
ja: ウェスタン・ノース

en: Western Sahara
ja: 西サハラ

en: Westmeath
ja: ウェストミース

en: Westmoreland
ja: ウェストモアランド

en: Wexford
ja: ウェックスフォード

en: When service price is 0 display
ja: サービス価格が0の場合に表示する内容

en: When:
ja: 日時：

en: Wicklow
ja: ウィックロー

en: Will be shown in the order details and in emails to the client
ja: 注文詳細とクライアントへのメールに表示されます

en: Will be used by default if both amount and percent fields filled.
ja: 金額とパーセントの両方が入力されている場合、デフォルトで使用されます。

en: Wisconsin
ja: ウィスコンシン

en: With sorting option
ja: 並べ替えオプション付き

en: With the smallest number will be the main age, others will be sorted by ASC
ja: 最小の数字がメインの年齢になり、他は昇順でソートされます

en: Wyoming
ja: ワイオミング

en: Xaisomboun
ja: サイソンブン

en: Xiangkhouang
ja: シェンクアン

en: Xinjiang / 新疆
ja: 新疆

en: Yala
ja: ヤラー

en: Yalova
ja: ヤロヴァ

en: Yamagata
ja: 山形

en: Yamaguchi
ja: 山口

en: Yamanashi
ja: 山梨

en: Yambol
ja: ヤンボル

en: Yasothon
ja: ヤソトーン

en: Yazd (یزد)
ja: ヤズド (یزد)

en: Yemen
ja: イエメン

en: Yemeni rial
ja: イエメン・リアル

en: Yes
ja: はい

en: Yes (for 1 month basic booking period and pay full amount mode only)
ja: はい（1ヶ月の基本予約期間と全額支払いモードのみ）

en: Yobe
ja: ヨベ

en: You are using an unregistered version of %1$s and are not receiving compatibility and security updates. %2$sRegister now%3$s
ja: あなたは%1$sの未登録バージョンを使用しており、互換性とセキュリティの更新を受け取っていません。%2$s今すぐ登録%3$s

en: You could pay after the items availability confirmation! <br> Confirmation will be sent to your e-mail. <br> Amount to pay online will be %s.
ja: 商品の利用可能確認後に支払いができます！<br>確認はメールで送信されます。<br>オンラインでの支払い金額は %s になります。

en: You have new booking request. Please, find details below.
ja: 新しい予約リクエストがあります。詳細は以下をご確認ください。

en: You have new order. Please, find details below.
ja: 新しい注文があります。詳細は以下をご確認ください。

en: You have to edit "Terms & Conditions" page to replace this start content with your own.
ja: 「利用規約」ページを編集して、このスタートコンテンツをあなた独自のものに置き換える必要があります。

en: You may like
ja: おすすめ

en: Your account details
ja: あなたのアカウント詳細

en: Your booking has not been paid or confirmed. Follow the link to complete your booking.
ja: あなたの予約はまだ支払いや確認が完了していません。リンクをクリックして予約を完了してください。

en: Your contacts
ja: 連絡先

en: Your email
ja: メールアドレス

en: Your email*
ja: メールアドレス*

en: Your message has been sent! Thank you!
ja: メッセージが送信されました！ありがとう！

en: Your name
ja: お名前

en: Your order #%s
ja: あなたの注文 #%s

en: Your order #%s is updated
ja: あなたの注文 #%s が更新されました

en: Your order has been canceled
ja: あなたの注文がキャンセルされました

en: Your order has been confirmed and your payment is being processed. Thank you!
ja: あなたの注文は確認され、支払いは処理中です。ありがとうございます！

en: Your order has been received
ja: あなたの注文を受け付けました

en: Your order has been updated
ja: あなたの注文が更新されました

en: Your order is completed and received, and a confirmation email was sent to you. You will pay the full amount later. Thank you!
ja: あなたの注文は完了し、受領されました。確認メールが送信されました。後ほど全額をお支払いいただきます。ありがとうございます！

en: Your order is completed, your payment has been received, and a confirmation email was sent to you. Thank you!
ja: あなたの注文は完了し、支払いが受領され、確認メールが送信されました。ありがとうございます！

en: Your order is confirmed, but not completed. To complete your order, please, click the link below to make a payment.
ja: あなたの注文は確認されましたが、完了していません。注文を完了するには、以下のリンクをクリックして支払いを行ってください。

en: Your order is waiting for payment
ja: あなたの注文は支払い待ちです

en: Your order is waiting for the availability confirmation, you will be notified by email when it's ready. Thank you!
ja: あなたの注文は利用可能性の確認待ちです。準備ができたらメールで通知されます。ありがとうございます！

en: Your order was canceled
ja: あなたの注文はキャンセルされました

en: Your password has been reset
ja: あなたのパスワードがリセットされました

en: Your password has been reset.
ja: あなたのパスワードがリセットされました。

en: Yozgat
ja: ヨズガト

en: Yucatán
ja: ユカタン

en: Yukon Territory
ja: ユーコン準州

en: Yumbe
ja: ユンベ

en: Yunnan / 云南
ja: 雲南

en: Zacatecas
ja: サカテカス

en: Zaire
ja: ザイレ

en: Zala
ja: ザラ

en: Zambales
ja: サンバレス

en: Zambezi
ja: ザンベジ

en: Zambia
ja: ザンビア

en: Zambian kwacha
ja: ザンビア・クワチャ

en: Zamboanga Sibugay
ja: サンボアンガ・シブガイ

en: Zamboanga del Norte
ja: サンボアンガ・デル・ノルテ

en: Zamboanga del Sur
ja: サンボアンガ・デル・スル

en: Zambézia
ja: ザンベジア

en: Zamfara
ja: ザンファラ

en: Zamora
ja: サモラ

en: Zanjan (زنجان)
ja: ザンジャーン (زنجان)

en: Zanzibar North
ja: ザンジバル北部

en: Zanzibar South
ja: ザンジバル南部

en: Zanzibar West
ja: ザンジバル西部

en: Zaragoza
ja: サラゴサ

en: Zhejiang / 浙江
ja: 浙江

en: Zimbabwe
ja: ジンバブエ

en: Zombo
ja: ゾンボ

en: Zonguldak
ja: ゾングルダク

en: Zou
ja: ゾウ

en: Zug
ja: ツーク

en: Zürich
ja: チューリッヒ

en: active
ja: アクティブ

[ctx: add new on admin bar]
en: Coupon
ja: クーポン

[ctx: add new on admin bar]
en: Fee
ja: 料金

[ctx: add new on admin bar]
en: Orders
ja: 注文

[ctx: add new on admin bar]
en: Places
ja: 場所

[ctx: add new on admin bar]
en: Services
ja: サービス

en: add time
ja: 時間を追加

[ctx: admin menu]
en: Coupons
ja: クーポン

[ctx: admin menu]
en: Fees
ja: 料金

[ctx: admin menu]
en: Orders
ja: 注文

[ctx: admin menu]
en: Places
ja: 場所

[ctx: admin menu]
en: Services
ja: サービス

[ctx: admin modal messages]
en: Are you sure?
ja: 本当に？

[ctx: admin modal messages]
en: Cancel
ja: キャンセル

[ctx: admin modal messages]
en: Delete
ja: 削除

[ctx: admin modal messages]
en: Done!
ja: 完了！

[ctx: admin modal messages]
en: Ok
ja: OK

[ctx: admin modal messages]
en: Oops...
ja: おっと...

[ctx: admin modal messages]
en: Save
ja: 保存

[ctx: admin modal messages]
en: Save rate
ja: レートを保存

[ctx: admin modal messages]
en: Something went wrong!
ja: 何か問題が発生しました！

[ctx: admin modal messages]
en: The page will be reloaded
ja: ページが再読み込みされます

en: advanced field
ja: 詳細フィールド

en: any unique character set for identification
ja: 識別のための一意の文字セット

en: applies to all prices
ja: すべての価格に適用されます

en: availability confirmation
ja: 空き状況確認

[ctx: booking form]
en: Maximum number of guests:
ja: 最大宿泊人数：

[ctx: booking form]
en: Minimum number of guests:
ja: 最小宿泊人数：

[ctx: booking object]
en: Add Coupon
ja: クーポンを追加

[ctx: booking object]
en: Add FAQ
ja: FAQを追加

[ctx: booking object]
en: Add Fee
ja: 料金を追加

[ctx: booking object]
en: Add Order
ja: 注文を追加

[ctx: booking object]
en: Add Place
ja: 場所を追加

[ctx: booking object]
en: Add Service
ja: サービスを追加

en: by %d reviews
ja: %d のレビュー

en: canceled
ja: キャンセル済み

en: categories:
ja: カテゴリー：

en: completed
ja: 完了

en: customer confirmation
ja: 顧客確認

[ctx: customer_confirmation]
en: Your order is confirmed, but not completed. To complete your order, please click the button below to make a payment
ja: ご注文は確認されましたが、まだ完了していません。注文を完了するには、以下のボタンをクリックして支払いを行ってください

[ctx: daterangepicker]
en: Apply
ja: 適用

[ctx: daterangepicker]
en: Cancel
ja: キャンセル

[ctx: daterangepicker]
en: Custom
ja: カスタム

[ctx: daterangepicker]
en: From
ja: 出発地

[ctx: daterangepicker]
en: To
ja: 目的地

[ctx: daterangepicker]
en: W
ja: 水

en: day
ja: 日

en: day/night
ja: 日/泊

en: days
ja: 日

en: days/nights
ja: 日/泊

en: deposit
ja: デポジット

en: deposit and full
ja: デポジットと全額

[ctx: district]
en: Belgrade
ja: ベオグラード

[ctx: district]
en: Bor
ja: ボル

[ctx: district]
en: Braničevo
ja: ブラニチェヴォ

[ctx: district]
en: Central Banat
ja: 中央バナト

[ctx: district]
en: Danube
ja: ドナウ

[ctx: district]
en: Jablanica
ja: ヤブラニツァ

[ctx: district]
en: Kolubara
ja: コルバラ

[ctx: district]
en: Kosovo
ja: コソボ

[ctx: district]
en: Kosovo-Metohija
ja: コソボ・メトヒヤ

[ctx: district]
en: Kosovo-Pomoravlje
ja: コソボ・ポモラヴリエ

[ctx: district]
en: Kosovska Mitrovica
ja: コソヴスカ・ミトロヴィツァ

[ctx: district]
en: Mačva
ja: マチュヴァ

[ctx: district]
en: Morava
ja: モラヴァ

[ctx: district]
en: Nišava
ja: ニシャヴァ

[ctx: district]
en: North Banat
ja: 北バナト

[ctx: district]
en: North Bačka
ja: 北バチカ

[ctx: district]
en: Peć
ja: ペーチ

[ctx: district]
en: Pirot
ja: ピロト

[ctx: district]
en: Pomoravlje
ja: ポモラヴリエ

[ctx: district]
en: Prizren
ja: プリズレン

[ctx: district]
en: Pčinja
ja: プチニャ

[ctx: district]
en: Rasina
ja: ラシナ

[ctx: district]
en: Raška
ja: ラシュカ

[ctx: district]
en: South Banat
ja: 南バナト

[ctx: district]
en: South Bačka
ja: 南バチカ

[ctx: district]
en: Srem
ja: スレム

[ctx: district]
en: Toplica
ja: トプリツァ

[ctx: district]
en: Vojvodina
ja: ヴォイヴォディナ

[ctx: district]
en: West Bačka
ja: 西バチカ

[ctx: district]
en: Zaječar
ja: ザイェチャル

[ctx: district]
en: Zlatibor
ja: ズラティボル

[ctx: district]
en: Šumadija
ja: シュマディヤ

en: draft
ja: 下書き

en: example
ja: 例

en: find closest location
ja: 最寄りの場所を探す

en: from
ja: 開始日

en: full
ja: 全額

en: guests
ja: ゲスト

en: hour
ja: 時間

en: hours
ja: 時間

en: hours. 0 or nothing for no hold period.
ja: 時間。保留期間なしの場合は0または空白。

[ctx: item price from label]
en: From %s
ja: %sから

en: leave blank to ignore
ja: 無視する場合は空白のままにしてください

en: minute
ja: 分

en: minutes
ja: 分

en: night
ja: 泊

en: nights
ja: 泊

en: no
ja: いいえ

en: no limits
ja: 制限なし

en: not available
ja: 利用不可

en: not used
ja: 使用しない

en: payment authorized
ja: 支払い承認済み

en: payment deferred
ja: 支払い延期

en: payment expected
ja: 支払い予定

en: payment processing
ja: 支払い処理中

en: payment received
ja: 支払い受領済み

en: per Booking
ja: 予約ごと

en: per Day
ja: 日ごと

en: per Night
ja: 泊ごと

en: per Person
ja: 人ごと

en: per Person/day
ja: 人/日ごと

en: per Person/night
ja: 人/泊ごと

en: person
ja: 名様

en: persons
ja: 名様

en: place
ja: 場所

en: places
ja: 場所

en: please, select date first
ja: まず日付を選択してください

en: price by age (used instead of the general):
ja: 年齢別価格（一般の代わりに使用）：

en: qty.
ja: 数量

en: recurrent custom
ja: 定期カスタム

en: single custom
ja: 単一カスタム

en: ticket
ja: チケット

en: tickets
ja: チケット

en: to
ja: 終了日

en: used in the guest selection dropdown for main age, default 0
ja: メイン年齢のゲスト選択ドロップダウンで使用、デフォルト0

en: with ages
ja: 年齢付き

en: yes
ja: はい

en: Ávila
ja: アビラ

en: Åland Islands
ja: オーランド諸島

en: Çanakkale
ja: チャナッカレ

en: Çankırı
ja: チャンクル

en: Çorum
ja: チョルム

en: Évora
ja: エヴォラ

en: Ñeembucú
ja: ニェエンブク

en: İstanbul
ja: イスタンブール

en: İzmir
ja: イズミル

en: İçel
ja: イチェル

en: Şanlıurfa
ja: シャンルウルファ

en: Şırnak
ja: シュルナク

en: Șoldănești
ja: ショルダネシュティ

en: Ștefan Vodă
ja: シュテファン・ヴォダ
