BA Book Everything 1.3.27 - en to th translation catalogue (2933 entries)

[ctx: admin modal messages]
en: Are you sure?
th: แน่ใจนะ?

[ctx: admin modal messages]
en: Ok
th: ตกลง

[ctx: admin modal messages]
en: Cancel
th: ยกเลิก

[ctx: admin modal messages]
en: Oops...
th: อุ๊ปส์...

[ctx: admin modal messages]
en: Something went wrong!
th: มีบางอย่างผิดพลาด!

[ctx: admin modal messages]
en: The page will be reloaded
th: หน้าเว็บจะถูกโหลดใหม่

[ctx: admin modal messages]
en: Done!
th: เสร็จสิ้น!

[ctx: admin modal messages]
en: Save
th: บันทึก

[ctx: admin modal messages]
en: Delete
th: ลบ

en: Add rule
th: เพิ่มกฎ

en: Update rule
th: อัปเดตกฎ

en: Booking rules
th: กฎการจอง

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Title
th: ชื่อ

en: Basic booking period
th: ช่วงเวลาการจองพื้นฐาน

en: Use Ages
th: ใช้อายุ

en: Payment model
th: รูปแบบการชำระเงิน

en: Deposit, %
th: มัดจำ, %

en: Hold
th: พักการจอง

en: Stop booking .. hours before the start
th: หยุดการจอง.. ชั่วโมงก่อนเริ่ม

en: Booking mode
th: โหมดการจอง

en: yes
th: ใช่

en: no
th: ไม่

en: hours
th: ชั่วโมง

en:  before the start
th:  ก่อนเริ่ม

en: deposit
th: มัดจำ

en: deposit and full
th: มัดจำและเต็มจำนวน

en: full
th: เต็มจำนวน

en: single custom
th: กำหนดเองครั้งเดียว

en: recurrent custom
th: กำหนดเองซ้ำ

en: 1 day
th: 1 วัน

en: 1 month
th: 1 เดือน

en: 1 hour
th: 1 ชั่วโมง

en: 1 night
th: 1 คืน

en: Stop booking
th: หยุดการจอง

en: Edit this rule
th: แก้ไขกฎนี้

en: Delete this rule
th: ลบกฎนี้

en: An error occurred while deleting the rule
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะลบกฎ

en: Add new booking rule
th: เพิ่มกฎการจองใหม่

en: Hold after each booking for service actions (applied to 1 day booking priod only)
th: พักการจองหลังจากการจองแต่ละครั้งสำหรับการบริการ (ใช้กับช่วงการจอง 1 วันเท่านั้น)

en: Stop booking .. hours before the start (applied to recurrent custom booking period only)
th: หยุดการจอง.. ชั่วโมงก่อนเริ่ม (ใช้กับช่วงการจองแบบกำหนดเองซ้ำเท่านั้น)

en: Use Age categories for prices?
th: ใช้หมวดหมู่อายุสำหรับราคาไหม?

en: not used
th: ไม่ได้ใช้

en: Single custom (one-time events, etc.)
th: กำหนดเองครั้งเดียว (กิจกรรมครั้งเดียว ฯลฯ)

en: Recurrent custom (weekly schedule for tours, events, etc.)
th: กำหนดเองซ้ำ (ตารางรายสัปดาห์สำหรับทัวร์ กิจกรรม ฯลฯ)

en: days
th: วัน

en: 1 day (cars, bikes, etc.)
th: 1 วัน (รถยนต์ จักรยาน ฯลฯ)

en: nights
th: คืน

en: 1 night (hotels, apartments, hostels, etc.)
th: 1 คืน (โรงแรม อพาร์ทเมนท์ โฮสเทล ฯลฯ)

en: 1 hour (hourly rent: bikes, sport equipment, etc.)
th: 1 ชั่วโมง (เช่ารายชั่วโมง: จักรยาน อุปกรณ์กีฬา ฯลฯ)

en: hours. 0 or nothing for no hold period.
th: ชั่วโมง 0 หรือไม่ใส่อะไรเลยสำหรับไม่มีช่วงพักการจอง

en: No
th: ไม่

en: Yes
th: ใช่

en: Pay deposit amount
th: จ่ายเงินมัดจำ

en: Pay full amount
th: จ่ายเงินเต็มจำนวน

en: Pay deposit or full amount (the customer will choose)
th: จ่ายเงินมัดจำหรือเต็มจำนวน (ลูกค้าจะเป็นผู้เลือก)

en: Yes (for 1 month basic booking period and pay full amount mode only)
th: ใช่ (สำหรับช่วงการจองพื้นฐาน 1 เดือนและโหมดจ่ายเงินเต็มจำนวนเท่านั้น)

en: Object booking
th: การจองวัตถุ

en: Places booking
th: การจองสถานที่

en: Tickets booking
th: การจองตั๋ว

en: Request for price and details
th: ขอราคาและรายละเอียด

en: January
th: มกราคม

en: February
th: กุมภาพันธ์

en: March
th: มีนาคม

en: April
th: เมษายน

en: May
th: พฤษภาคม

en: June
th: มิถุนายน

en: July
th: กรกฎาคม

en: August
th: สิงหาคม

en: September
th: กันยายน

en: October
th: ตุลาคม

en: November
th: พฤศจิกายน

en: December
th: ธันวาคม

en: Jan
th: ม.ค.

en: Feb
th: ก.พ.

en: Mar
th: มี.ค.

en: Apr
th: เม.ย.

en: Jun
th: มิ.ย.

en: Jul
th: ก.ค.

en: Aug
th: ส.ค.

en: Sep
th: ก.ย.

en: Oct
th: ต.ค.

en: Nov
th: พ.ย.

en: Dec
th: ธ.ค.

en: Sun
th: อา

en: Mon
th: จ

en: Tue
th: อ

en: Wed
th: พ

en: Thu
th: พฤ

en: Fri
th: ศ

en: Sat
th: ส

en: Mo
th: จ

en: Tu
th: อ

en: We
th: พ

en: Th
th: พฤ

en: Fr
th: ศ

en: Sa
th: ส

en: Su
th: อา

en: Select...
th: เลือก...

en: Coupon Code (unique)
th: รหัสคูปอง (ไม่ซ้ำ)

en: Generate
th: สร้าง

en: Percent,
th: เปอร์เซ็นต์,

en: Will be used by default if both amount and percent fields filled.
th: จะถูกใช้เป็นค่าเริ่มต้นหากกรอกทั้งช่องจำนวนเงินและเปอร์เซ็นต์

en: Amount,
th: จำนวนเงิน,

en: Status
th: สถานะ

en: Number of uses
th: จำนวนการใช้

en: Limit on the number of uses (0 for unlimited)
th: จำกัดจำนวนการใช้ (0 สำหรับไม่จำกัด)

en: Apply only to selected items
th: ใช้กับรายการที่เลือกเท่านั้น

en: Apply only to items with booking category
th: ใช้กับรายการที่มีหมวดหมู่การจองเท่านั้น

en: Expiration date
th: วันหมดอายุ

en: General,
th: ทั่วไป,

en: price by age (used instead of the general):
th: ราคาตามอายุ (ใช้แทนราคาทั่วไป):

en: Recalculate rating
th: คำนวณคะแนนใหม่

en: Days
th: วัน

en: Hours
th: ชั่วโมง

en: Minutes
th: นาที

en: None
th: ไม่มี

en: Discount, %
th: ส่วนลด, %

en: Date from
th: วันที่เริ่มต้น

en: Date to
th: วันที่สิ้นสุด

en: Address
th: ที่อยู่

en: Latitude
th: ละติจูด

en: Longitude
th: ลองจิจูด

en: Get data from Google API
th: รับข้อมูลจาก Google API

en: Enter address here
th: ใส่ที่อยู่ที่นี่

en: Get address
th: รับที่อยู่

en: Day of the week
th: วันในสัปดาห์

en: Hour
th: ชั่วโมง

en: Add time to schedule
th: เพิ่มเวลาในตาราง

en: Save schedule
th: บันทึกตาราง

en: Number of items
th: จำนวนรายการ

en: Number of the same rooms, cars, etc.
th: จำนวนห้อง รถ ฯลฯ ที่เหมือนกัน

en: Object code (unique)
th: รหัสวัตถุ (ไม่ซ้ำ)

en: any unique character set for identification
th: ชุดอักขระที่ไม่ซ้ำกันสำหรับการระบุตัวตน

en: Stop booking .. hours before the start (optional)
th: หยุดการจอง.. ชั่วโมงก่อนเริ่ม (ไม่บังคับ)

en: Start Time
th: เวลาเริ่มต้น

en: End Time
th: เวลาสิ้นสุด

en: Duration
th: ระยะเวลา

en: Schedule section
th: ส่วนตาราง

en: Available time from
th: เวลาที่ว่างตั้งแต่

en: Leave blank to allow any time
th: เว้นว่างไว้เพื่ออนุญาตทุกเวลา

en: Business time
th: เวลาทำการ

en: Available time to
th: เวลาที่ว่างถึง

en: Schedule
th: ตาราง

en: Order Number (unique)
th: หมายเลขคำสั่งซื้อ (ไม่ซ้ำ)

en: Total amount,
th: จำนวนเงินทั้งหมด,

en: Coupon number
th: หมายเลขคูปอง

en: Applied coupon number
th: หมายเลขคูปองที่ใช้

en: Applied coupon amount,
th: จำนวนคูปองที่ใช้,

en: Expected Prepaid amount,
th: จำนวนเงินมัดจำที่คาดหวัง,

en: Get the rest amount
th: รับจำนวนเงินที่เหลือ

en: Prepaid received,
th: ได้รับเงินมัดจำแล้ว,

en: Order clarification from the administrator to the client
th: คำชี้แจงคำสั่งซื้อจากผู้ดูแลระบบถึงลูกค้า

en: Will be shown in the order details and in emails to the client
th: จะแสดงในรายละเอียดคำสั่งซื้อและในอีเมลถึงลูกค้า

en: Order items
th: รายการคำสั่งซื้อ

en: Customer contacts
th: ข้อมูลติดต่อลูกค้า

en: Extra guest contacts
th: ข้อมูลติดต่อผู้เข้าพักเพิ่มเติม

en: Extra guest
th: ผู้เข้าพักเพิ่มเติม

en: Add guest data
th: เพิ่มข้อมูลผู้เข้าพัก

en: Remove guest data
th: ลบข้อมูลผู้เข้าพัก

en: Enter title here
th: ใส่ชื่อที่นี่

en: Content
th: เนื้อหา

en: Service type
th: ประเภทบริการ

en: Price type
th: ประเภทราคา

en: Amount
th: จำนวนเงิน

en: Percentages from booking (only for per Booking service type)
th: เปอร์เซ็นต์จากการจอง (สำหรับประเภทบริการต่อการจองเท่านั้น)

en: Prices
th: ราคา

en: Use only the main age to calculate the total number of guests in conditional prices
th: ใช้เฉพาะอายุหลักในการคำนวณจำนวนผู้เข้าพักทั้งหมดในราคาตามเงื่อนไข

en: Is mandatory?
th: เป็นสิ่งจำเป็นหรือไม่?

en: Allow to select quantity?
th: อนุญาตให้เลือกจำนวนหรือไม่?

en: Maximum quantity
th: จำนวนสูงสุด

en: Percentage
th: เปอร์เซ็นต์

en: Price
th: ราคา

en: Street, etc.
th: ถนน ฯลฯ

en: Address description (optional)
th: คำอธิบายที่อยู่ (ไม่บังคับ)

en: Featured image
th: ภาพเด่น

en: Slideshow Images
th: ภาพสไลด์โชว์

en: Slideshow Image
th: ภาพสไลด์โชว์

en: Add slideshow image
th: เพิ่มภาพสไลด์โชว์

en: Remove image
th: ลบภาพ

en: Image file
th: ไฟล์ภาพ

en: Image description (optional)
th: คำอธิบายภาพ (ไม่บังคับ)

en: Image
th: ภาพ

en: Available from Date
th: มีให้บริการตั้งแต่วันที่

en: Basic settings
th: การตั้งค่าพื้นฐาน

en: Available to Date
th: มีให้บริการถึงวันที่

en: Cyclic availability: start after every N days
th: ความพร้อมใช้งานแบบวงรอบ: เริ่มหลังจากทุก N วัน

en: Blank or 0 to skip this option
th: เว้นว่างหรือ 0 เพื่อข้ามตัวเลือกนี้

en: Cyclic availability: available N days after start
th: ความพร้อมใช้งานแบบวงรอบ: พร้อมใช้งาน N วันหลังจากเริ่ม

en: Used if previous field value > 1
th: ใช้หากค่าฟิลด์ก่อนหน้า > 1

en: Included Date {#} (if entered other will be excluded)
th: วันที่รวม {#} (หากป้อนแล้ว วันอื่นๆ จะถูกยกเว้น)

en: Include more dates to the schedule
th: รวมวันที่เพิ่มเติมในตาราง

en: Remove date
th: ลบวันที่

en: Date to include
th: วันที่ต้องการรวม

en: Excluded Date
th: วันที่ยกเว้น

en: Exclude more dates from schedule
th: ยกเว้นวันที่เพิ่มเติมจากตาราง

en: Date to exclude
th: วันที่ต้องการยกเว้น

en: Minimum number of Guests
th: จำนวนผู้เข้าพักขั้นต่ำ

en: used in the guest selection dropdown for main age, default 0
th: ใช้ในเมนูแบบเลื่อนลงสำหรับการเลือกผู้เข้าพักสำหรับอายุหลัก ค่าเริ่มต้น 0

en: Maximum number of Guests
th: จำนวนผู้เข้าพักสูงสุด

en: Confirm item availability
th: ยืนยันความพร้อมของรายการ

en: Use global settings
th: ใช้การตั้งค่าส่วนกลาง

en: Automatically
th: โดยอัตโนมัติ

en: Manually (by dashboard or e-mail)
th: ด้วยตนเอง (ผ่านแดชบอร์ดหรืออีเมล)

en: Select category to setup other post fields
th: เลือกหมวดหมู่เพื่อตั้งค่าฟิลด์โพสต์อื่นๆ

en: Sorry, no terms could be found.
th: ขออภัย ไม่พบคำศัพท์

en: Fixed Deposit amount,
th: จำนวนเงินมัดจำคงที่

en: Require full payment when there are less than specified number of days left before the start of the booking (days, optional)
th: ต้องชำระเต็มจำนวนเมื่อเหลือเวลาก่อนวันเริ่มการจองน้อยกว่าจำนวนวันที่ระบุ (วัน, ไม่บังคับ)

en: leave blank to ignore
th: เว้นว่างไว้เพื่อข้าม

en: Discount (optional)
th: ส่วนลด (ไม่บังคับ)

en: applies to all prices
th: ใช้กับราคาทั้งหมด

en: Fees
th: ค่าธรรมเนียม

en: Fees section
th: ส่วนค่าธรรมเนียม

en: Last available booking time for the current date, H:i
th: เวลาจองล่าสุดที่ใช้ได้สำหรับวันปัจจุบัน, H:i

en: Booking rules section
th: ส่วนกฎการจอง

en: Block specified number of days after each booking for housekeeping purposes
th: บล็อกจำนวนวันที่ระบุหลังจากการจองแต่ละครั้งเพื่อวัตถุประสงค์ในการทำความสะอาด

en: Address section
th: ส่วนที่อยู่

en: Meeting place
th: สถานที่นัดพบ

en: Main address
th: ที่อยู่หลัก

en: Meeting point
th: จุดนัดพบ

en: Customer address
th: ที่อยู่ลูกค้า

en: Add meeting point
th: เพิ่มจุดนัดพบ

en: Remove meeting point
th: ลบจุดนัดพบ

en: Place
th: สถานที่

en: Difference with the main time
th: ความแตกต่างกับเวลาหลัก

en: Step
th: ขั้นตอน

en: Add %s description
th: เพิ่มคำอธิบาย %s

en: Add %s
th: เพิ่ม %s

en: Remove %s
th: ลบ %s

en:  section
th:  ส่วน

en: Description
th: คำอธิบาย

en: Taxonomies and Other fields
th: หมวดหมู่และฟิลด์อื่นๆ

en: Service selection method
th: วิธีการเลือกบริการ

en: Checkbox
th: ช่องทำเครื่องหมาย

en: Radio
th: ตัวเลือกวงกลม

en: Services section
th: ส่วนบริการ

en: Services
th: บริการ

en: FAQ
th: คำถามที่พบบ่อย

en: Questions & Answers section
th: ส่วนคำถามและคำตอบ

en: Custom section
th: ส่วนที่กำหนดเอง

en: Font Awesome 5 class (far fa-eye)
th: คลาส Font Awesome 5 (far fa-eye)

en: Related items
th: รายการที่เกี่ยวข้อง

en: Recalculate Rating
th: คำนวณคะแนนใหม่

en: Rating
th: คะแนน

en: Ages Metabox
th: เมตาบ็อกซ์อายุ

en: Order (1, 2, etc.), *required
th: ลำดับ (1, 2, ฯลฯ), *จำเป็น

en: With the smallest number will be the main age, others will be sorted by ASC
th: ตัวเลขที่น้อยที่สุดจะเป็นอายุหลัก อื่นๆ จะเรียงตาม ASC

en: Categories Metabox
th: เมตาบ็อกซ์หมวดหมู่

en: Available days
th: วันที่ว่าง

en: Setup available days template
th: ตั้งค่าเทมเพลตวันที่ว่าง

en: Excluded dates
th: วันที่ยกเว้น

en: Disable availability of all booking items for these dates
th: ปิดการใช้งานความพร้อมของรายการจองทั้งหมดสำหรับวันที่เหล่านี้

en: Booking rule
th: กฎการจอง

en: Add checkout fields for all guests
th: เพิ่มฟิลด์เช็คเอาท์สำหรับผู้เข้าพักทุกคน

en: User will be prompted to enter names off all guest in order
th: ผู้ใช้จะถูกขอให้ป้อนชื่อของผู้เข้าพักทั้งหมดตามลำดับ

en: Make extra checkout fields mandatory
th: ทำให้ฟิลด์เช็คเอาท์เพิ่มเติมเป็นฟิลด์บังคับ

en: User must fill all extended guest data to finish order
th: ผู้ใช้ต้องกรอกข้อมูลผู้เข้าพักเพิ่มเติมทั้งหมดเพื่อเสร็จสิ้นการสั่งซื้อ

en: Remove guests from booking form
th: ลบผู้เข้าพักออกจากแบบฟอร์มการจอง

en: Add taxes?
th: เพิ่มภาษีหรือไม่?

en: Taxes, %
th: ภาษี, %

en: Taxes title
th: ชื่อภาษี

en: Add services?
th: เพิ่มบริการหรือไม่?

en: Services title
th: ชื่อบริการ

en: Add FAQ?
th: เพิ่มคำถามที่พบบ่อยหรือไม่?

en: FAQ title
th: ชื่อคำถามที่พบบ่อย

en: Include taxonomies
th: รวมหมวดหมู่

en: Add step by step description?
th: เพิ่มคำอธิบายทีละขั้นตอนหรือไม่?

en: Step title
th: ชื่อขั้นตอน

en: Add address field?
th: เพิ่มฟิลด์ที่อยู่หรือไม่?

en: Add Google map to booking objects?
th: เพิ่มแผนที่ Google ให้กับวัตถุการจองหรือไม่?

en: Featured Image
th: รูปภาพเด่น

en: Upload or add multiple images.
th: อัปโหลดหรือเพิ่มรูปภาพหลายรูป

en: Delete these dates
th: ลบวันที่เหล่านี้

en: Action
th: การกระทำ

en: Exclude new dates:
th: ยกเว้นวันที่ใหม่:

en: from
th: จาก

en: to
th: ถึง

en: Add
th: เพิ่ม

en: Success!
th: สำเร็จ!

en: Taxonomies Metabox
th: เมตาบ็อกซ์หมวดหมู่

en: Google map: add latitude/longitude fields to terms?
th: แผนที่ Google: เพิ่มฟิลด์ละติจูด/ลองจิจูดให้กับคำศัพท์หรือไม่?

en: Terms selection mode
th: โหมดการเลือกคำศัพท์

en: Multi checkbox
th: ช่องทำเครื่องหมายหลายรายการ

en: Multi select
th: เลือกหลายรายการ

en: Single radio
th: ตัวเลือกวงกลมเดียว

en: Single select
th: เลือกรายการเดียว

en: Front-end style
th: สไตล์หน้าเว็บ

en: Buttons
th: ปุ่ม

en: Comma-separated text
th: ข้อความคั่นด้วยเครื่องหมายจุลภาค

en: 3-column list
th: รายการ 3 คอลัมน์

en: 2-column list
th: รายการ 2 คอลัมน์

en: 1-column list
th: รายการ 1 คอลัมน์

en: Front-end custom class
th: คลาสกำหนดเองสำหรับหน้าเว็บ

en: Optional
th: ไม่บังคับ

en: Location Latitude
th: ละติจูดของตำแหน่ง

en: Location Longitude
th: ลองจิจูดของตำแหน่ง

en: Make terms of all levels of the hierarchy available for selection
th: ทำให้คำศัพท์ทุกระดับของลำดับชั้นสามารถเลือกได้

en: Icon image
th: รูปภาพไอคอน

en: Icon image width, px
th: ความกว้างของรูปภาพไอคอน, px

en: 0 to auto width
th: 0 เพื่อความกว้างอัตโนมัติ

en: Icon image height, px
th: ความสูงของรูปภาพไอคอน, px

en: 0 to auto height
th: 0 เพื่อความสูงอัตโนมัติ

en: Limit of uses
th: จำกัดการใช้งาน

en: Coupons
th: คูปอง

en: Activate Coupons
th: เปิดใช้งานคูปอง

en: Default coupon expires in (days)
th: คูปองเริ่มต้นหมดอายุใน (วัน)

en: Active
th: ใช้งานได้

en: Pending
th: รอดำเนินการ

en: Used
th: ใช้แล้ว

en: Expired
th: หมดอายุ

en: United Arab Emirates dirham
th: เดอร์แฮมสหรัฐอาหรับเอมิเรตส์

en: Afghan afghani
th: อัฟกานิอัฟกานิสถาน

en: Albanian lek
th: เลกแอลเบเนีย

en: Armenian dram
th: ดรัมอาร์เมเนีย

en: Netherlands Antillean guilder
th: กิลเดอร์เนเธอร์แลนด์แอนทิลลิส

en: Angolan kwanza
th: กวานซาแองโกลา

en: Argentine peso
th: เปโซอาร์เจนตินา

en: Australian dollar
th: ดอลลาร์ออสเตรเลีย

en: Aruban florin
th: ฟลอรินอารูบา

en: Azerbaijani manat
th: มานัตอาเซอร์ไบจาน

en: Bosnia and Herzegovina convertible mark
th: มาร์กบอสเนียและเฮอร์เซโกวีนา

en: Barbadian dollar
th: ดอลลาร์บาร์เบโดส

en: Bangladeshi taka
th: ตากาบังกลาเทศ

en: Bulgarian lev
th: เลฟบัลแกเรีย

en: Bahraini dinar
th: ดีนาร์บาห์เรน

en: Burundian franc
th: ฟรังก์บุรุนดี

en: Bermudian dollar
th: ดอลลาร์เบอร์มิวดา

en: Brunei dollar
th: ดอลลาร์บรูไน

en: Bolivian boliviano
th: โบลิเวียโนโบลิเวีย

en: Brazilian real
th: เรียลบราซิล

en: Bahamian dollar
th: ดอลลาร์บาฮามาส

en: Bitcoin
th: บิตคอยน์

en: Bhutanese ngultrum
th: งุลตรัมภูฏาน

en: Botswana pula
th: พูลาบอตสวานา

en: Belarusian ruble
th: รูเบิลเบลารุส

en: Belize dollar
th: ดอลลาร์เบลีซ

en: Canadian dollar
th: ดอลลาร์แคนาดา

en: Congolese franc
th: ฟรังก์คองโก

en: Swiss franc
th: ฟรังก์สวิส

en: Chilean peso
th: เปโซชิลี

en: Chinese yuan
th: หยวนจีน

en: Colombian peso
th: เปโซโคลอมเบีย

en: Costa Rican col&oacute;n
th: โคลอนคอสตาริกา

en: Cuban convertible peso
th: เปโซคิวบาแปลงสภาพ

en: Cuban peso
th: เปโซคิวบา

en: Cape Verdean escudo
th: เอสคูโดเคปเวิร์ด

en: Czech koruna
th: โครูนาเช็ก

en: Djiboutian franc
th: ฟรังก์จิบูตี

en: Danish krone
th: โครนเดนมาร์ก

en: Dominican peso
th: เปโซโดมินิกัน

en: Algerian dinar
th: ดีนาร์แอลจีเรีย

en: Egyptian pound
th: ปอนด์อียิปต์

en: Eritrean nakfa
th: นักฟาเอริเทรีย

en: Ethiopian birr
th: เบอร์รเอธิโอเปีย

en: Euro
th: ยูโร

en: Fijian dollar
th: ดอลลาร์ฟิจิ

en: Falkland Islands pound
th: ปอนด์หมู่เกาะฟอล์กแลนด์

en: Pound sterling
th: ปอนด์สเตอร์ลิง

en: Georgian lari
th: ลารีจอร์เจีย

en: Guernsey pound
th: ปอนด์เกิร์นซีย์

en: Ghana cedi
th: ซีดีกานา

en: Gibraltar pound
th: ปอนด์ยิบรอลตาร์

en: Gambian dalasi
th: ดาลาซีแกมเบีย

en: Guinean franc
th: ฟรังก์กินี

en: Guatemalan quetzal
th: เควตซัลกัวเตมาลา

en: Guyanese dollar
th: ดอลลาร์กายอานา

en: Hong Kong dollar
th: ดอลลาร์ฮ่องกง

en: Honduran lempira
th: เลมปิราฮอนดูรัส

en: Croatian kuna
th: คูนาโครเอเชีย

en: Haitian gourde
th: กูร์ดเฮติ

en: Hungarian forint
th: ฟอรินต์ฮังการี

en: Indonesian rupiah
th: รูเปียห์อินโดนีเซีย

en: Israeli new shekel
th: เชเกลใหม่อิสราเอล

en: Manx pound
th: ปอนด์เกาะแมน

en: Indian rupee
th: รูปีอินเดีย

en: Iraqi dinar
th: ดีนาร์อิรัก

en: Iranian rial
th: เรียลอิหร่าน

en: Icelandic kr&oacute;na
th: โครนาไอซ์แลนด์

en: Jersey pound
th: ปอนด์เจอร์ซีย์

en: Jamaican dollar
th: ดอลลาร์จาเมกา

en: Jordanian dinar
th: ดีนาร์จอร์แดน

en: Japanese yen
th: เยนญี่ปุ่น

en: Kenyan shilling
th: ชิลลิงเคนยา

en: Kyrgyzstani som
th: ซอมคีร์กีซสถาน

en: Cambodian riel
th: เรียลกัมพูชา

en: Comorian franc
th: ฟรังก์คอโมโรส

en: North Korean won
th: วอนเกาหลีเหนือ

en: South Korean won
th: วอนเกาหลีใต้

en: Kuwaiti dinar
th: ดีนาร์คูเวต

en: Cayman Islands dollar
th: ดอลลาร์หมู่เกาะเคย์แมน

en: Kazakhstani tenge
th: เทงเกคาซัคสถาน

en: Lao kip
th: กีบลาว

en: Lebanese pound
th: ปอนด์เลบานอน

en: Sri Lankan rupee
th: รูปีศรีลังกา

en: Liberian dollar
th: ดอลลาร์ไลบีเรีย

en: Lesotho loti
th: โลตีเลโซโท

en: Libyan dinar
th: ดีนาร์ลิเบีย

en: Moroccan dirham
th: ดีแรห์มโมร็อกโก

en: Moldovan leu
th: เลอูมอลโดวา

en: Malagasy ariary
th: อาเรียรีมาลากาซี

en: Macedonian denar
th: เดนาร์มาซิโดเนีย

en: Burmese kyat
th: จัตพม่า

en: Mongolian t&ouml;gr&ouml;g
th: ทูกรุกมองโกเลีย

en: Macanese pataca
th: ปาตากามาเก๊า

en: Mauritanian ouguiya
th: อูกียามอริเตเนีย

en: Mauritian rupee
th: รูปีมอริเชียส

en: Maldivian rufiyaa
th: รูฟิยามัลดีฟส์

en: Malawian kwacha
th: ควาชามาลาวี

en: Mexican peso
th: เปโซเม็กซิโก

en: Malaysian ringgit
th: ริงกิตมาเลเซีย

en: Mozambican metical
th: เมติคัลโมซัมบิก

en: Namibian dollar
th: ดอลลาร์นามิเบีย

en: Nigerian naira
th: ไนราไนจีเรีย

en: Nicaraguan c&oacute;rdoba
th: คอร์โดบานิการากัว

en: Norwegian krone
th: โครนนอร์เวย์

en: Nepalese rupee
th: รูปีเนปาล

en: New Zealand dollar
th: ดอลลาร์นิวซีแลนด์

en: Omani rial
th: เรียลโอมาน

en: Panamanian balboa
th: บัลบัวปานามา

en: Peruvian nuevo sol
th: นูเอโวโซลเปรู

en: Papua New Guinean kina
th: กีนาปาปัวนิวกินี

en: Philippine peso
th: เปโซฟิลิปปินส์

en: Pakistani rupee
th: รูปีปากีสถาน

en: Polish z&#x142;oty
th: ซวอตีโปแลนด์

en: Transnistrian ruble
th: รูเบิลทรานส์นิสเตรีย

en: Paraguayan guaran&iacute;
th: กวารานีปารากวัย

en: Qatari riyal
th: เรียลกาตาร์

en: Romanian leu
th: ลิวโรมาเนีย

en: Serbian dinar
th: ดีนาร์เซอร์เบีย

en: Russian ruble
th: รูเบิลรัสเซีย

en: Rwandan franc
th: ฟรังก์รวันดา

en: Saudi riyal
th: ริยัลซาอุดีอาระเบีย

en: Solomon Islands dollar
th: ดอลลาร์หมู่เกาะโซโลมอน

en: Seychellois rupee
th: รูปีเซเชลส์

en: Sudanese pound
th: ปอนด์ซูดาน

en: Swedish krona
th: โครนาสวีเดน

en: Singapore dollar
th: ดอลลาร์สิงคโปร์

en: Saint Helena pound
th: ปอนด์เซนต์เฮเลนา

en: Sierra Leonean leone
th: ลีโอนเซียร์ราลีโอน

en: Somali shilling
th: ชิลลิงโซมาเลีย

en: Surinamese dollar
th: ดอลลาร์ซูรินาเม

en: South Sudanese pound
th: ปอนด์ซูดานใต้

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe dobra
th: โดบราเซาตูเมและปรินซิปี

en: Syrian pound
th: ปอนด์ซีเรีย

en: Swazi lilangeni
th: ลิลันเจนีสวาซิแลนด์

en: Thai baht
th: บาทไทย

en: Tajikistani somoni
th: โซโมนีทาจิกิสถาน

en: Turkmenistan manat
th: มานัตเติร์กเมนิสถาน

en: Tunisian dinar
th: ดีนาร์ตูนิเซีย

en: Tongan pa&#x2bb;anga
th: พาอังกาตองกา

en: Turkish lira
th: ลีราตุรกี

en: Trinidad and Tobago dollar
th: ดอลลาร์ตรินิแดดและโตเบโก

en: New Taiwan dollar
th: ดอลลาร์ไต้หวันใหม่

en: Tanzanian shilling
th: ชิลลิงแทนซาเนีย

en: Ukrainian hryvnia
th: ฮริฟเนียยูเครน

en: Ugandan shilling
th: ชิลลิงยูกันดา

en: United States dollar
th: ดอลลาร์สหรัฐ

en: Uruguayan peso
th: เปโซอุรุกวัย

en: Uzbekistani som
th: ซอมอุซเบกิสถาน

en: Venezuelan bol&iacute;var
th: โบลิวาร์เวเนซุเอลา

en: Vietnamese &#x111;&#x1ed3;ng
th: ด่งเวียดนาม

en: Vanuatu vatu
th: วาตูวานูอาตู

en: Samoan t&#x101;l&#x101;
th: ตาลาซามัว

en: Central African CFA franc
th: ฟรังก์ซีเอฟเอแอฟริกากลาง

en: East Caribbean dollar
th: ดอลลาร์แคริบเบียนตะวันออก

en: West African CFA franc
th: ฟรังก์ซีเอฟเอแอฟริกาตะวันตก

en: CFP franc
th: ฟรังก์ซีเอฟพี

en: Yemeni rial
th: เรียลเยเมน

en: South African rand
th: แรนด์แอฟริกาใต้

en: Zambian kwacha
th: ควาชาแซมเบีย

en: Order #
th: คำสั่งซื้อ #

en: Customer details
th: รายละเอียดลูกค้า

en: Inquiry about
th: สอบถามเกี่ยวกับ

en: Dates
th: วันที่

en: User name
th: ชื่อผู้ใช้

en: User email
th: อีเมลผู้ใช้

en: User message
th: ข้อความจากผู้ใช้

en: Confirm
th: ยืนยัน

en: Reject
th: ปฏิเสธ

en: Change the order conditions and ask the customer to confirm
th: เปลี่ยนเงื่อนไขการสั่งซื้อและขอให้ลูกค้ายืนยัน

en: Your contacts
th: ข้อมูลติดต่อของคุณ

en: Pay Now!
th: ชำระเงินเลย!

en: Search Now
th: ค้นหาเลย

en: Login:
th: เข้าสู่ระบบ:

en: Password:
th: รหัสผ่าน:

en: My Account
th: บัญชีของฉัน

en: &laquo; Previous
th: &laquo; ก่อนหน้า

en: Next &raquo;
th: ถัดไป &raquo;

en: Mode of Travel:
th: รูปแบบการเดินทาง:

en: Walking
th: เดินเท้า

en: Driving
th: ขับรถ

en: Bicycling
th: ปั่นจักรยาน

en: Enter your address
th: ป้อนที่อยู่ของคุณ

en: Please fill in all the data.
th: กรุณากรอกข้อมูลให้ครบถ้วน

[ctx: booking form]
en: Minimum number of guests:
th: จำนวนแขกขั้นต่ำ:

[ctx: booking form]
en: Maximum number of guests:
th: จำนวนแขกสูงสุด:

[ctx: daterangepicker]
en: Apply
th: นำไปใช้

[ctx: daterangepicker]
en: Cancel
th: ยกเลิก

[ctx: daterangepicker]
en: From
th: จาก

[ctx: daterangepicker]
en: To
th: ถึง

[ctx: daterangepicker]
en: Custom
th: กำหนดเอง

[ctx: daterangepicker]
en: W
th: พ

en: Billing address
th: ที่อยู่สำหรับเรียกเก็บเงิน

en: Country
th: ประเทศ

en: State
th: รัฐ

en: City
th: เมือง

en: Extra guest %s
th: แขกเพิ่มเติม %s

en: First name
th: ชื่อจริง

en: Last name
th: นามสกุล

en: Age group
th: กลุ่มอายุ

en: Item Code:
th: รหัสสินค้า:

en: When:
th: เมื่อไร:

en: Overview
th: ภาพรวม

en: Calendar & Prices
th: ปฏิทินและราคา

en: Details
th: รายละเอียด

en: Meeting points
th: จุดนัดพบ

en: Map
th: แผนที่

en: Questions & Answers
th: คำถามและคำตอบ

en: Reviews
th: รีวิว

en: You may like
th: คุณอาจชอบ

en: Save
th: บันทึก

en: Offer Ends:
th: ข้อเสนอสิ้นสุด:

en: Value purchase
th: คุ้มค่าการซื้อ

en: Tourist
th: นักท่องเที่ยว

en: No results were found for your request
th: ไม่พบผลลัพธ์สำหรับคำขอของคุณ

en: Select address
th: เลือกที่อยู่

en: Select meeting point
th: เลือกจุดนัดพบ

en: Go to Booking form
th: ไปที่แบบฟอร์มการจอง

en: From:
th: จาก:

en: Time from:
th: เวลาจาก:

en: To:
th: ถึง:

en: Time to:
th: เวลาถึง:

en: Time:
th: เวลา:

en: please, select date first
th: กรุณาเลือกวันที่ก่อน

en: Tickets:
th: ตั๋ว:

en: Guests:
th: แขก:

en: find closest location
th: ค้นหาตำแหน่งที่ใกล้ที่สุด

en: Find a route from your location
th: ค้นหาเส้นทางจากตำแหน่งของคุณ

en: Ok
th: ตกลง

en: Please login or register to continue your booking
th: กรุณาเข้าสู่ระบบหรือลงทะเบียนเพื่อดำเนินการจองต่อ

en: Book Now
th: จองเลย

en: Total:
th: รวม:

en: Your name
th: ชื่อของคุณ

en: Your email
th: อีเมลของคุณ

en: Message
th: ข้อความ

en: Request a reservation
th: ขอการจอง

en: Order #%s is confirmed.
th: คำสั่งซื้อ #%s ได้รับการยืนยันแล้ว

en: Asked the customer to confirm or decline the changes to the order #%s
th: ขอให้ลูกค้ายืนยันหรือปฏิเสธการเปลี่ยนแปลงคำสั่งซื้อ #%s

en: Order #%s is rejected.
th: คำสั่งซื้อ #%s ถูกปฏิเสธแล้ว

en: Please click the button below to confirm the order:
th: กรุณาคลิกปุ่มด้านล่างเพื่อยืนยันคำสั่งซื้อ:

en: Confirm Order
th: ยืนยันคำสั่งซื้อ

en: Ask customer to confirm or reject changes to the booking
th: ขอให้ลูกค้ายืนยันหรือปฏิเสธการเปลี่ยนแปลงการจอง

en: Please describe below any changes to the booking that the client will need to confirm:
th: กรุณาอธิบายการเปลี่ยนแปลงใด ๆ ในการจองที่ลูกค้าจะต้องยืนยัน:

en: Please click the button below to reject the order:
th: กรุณาคลิกปุ่มด้านล่างเพื่อปฏิเสธคำสั่งซื้อ:

en: Reject Order
th: ปฏิเสธคำสั่งซื้อ

en: Order #%s
th: คำสั่งซื้อ #%s

en: Order #%s is canceled.
th: คำสั่งซื้อ #%s ถูกยกเลิกแล้ว

[ctx: customer_confirmation]
en: Your order is confirmed, but not completed. To complete your order, please click the button below to make a payment
th: คำสั่งซื้อของคุณได้รับการยืนยันแล้ว แต่ยังไม่เสร็จสมบูรณ์ เพื่อทำให้คำสั่งซื้อเสร็จสมบูรณ์ กรุณาคลิกปุ่มด้านล่างเพื่อชำระเงิน

en: Please click the button below to confirm changes to the order:
th: กรุณาคลิกปุ่มด้านล่างเพื่อยืนยันการเปลี่ยนแปลงคำสั่งซื้อ:

en: Confirm changes to the Order
th: ยืนยันการเปลี่ยนแปลงคำสั่งซื้อ

en: Please click the button below to cancel the order:
th: กรุณาคลิกปุ่มด้านล่างเพื่อยกเลิกคำสั่งซื้อ:

en: Cancel Order
th: ยกเลิกคำสั่งซื้อ

en: Date:
th: วันที่:

en: Duration:
th: ระยะเวลา:

en: Departure from:
th: ออกเดินทางจาก:

en: Departure time:
th: เวลาออกเดินทาง:

en: persons
th: คน

en: person
th: คน

en: Price Cut %d%% off applied
th: ส่วนลด %d%% ถูกนำมาใช้แล้ว

en: Taxes
th: ภาษี

en: Subtotal:
th: ยอดรวมย่อย:

en: Discount coupon
th: คูปองส่วนลด

en: Amount Paid:
th: จำนวนที่ชำระแล้ว:

en: Amount Due:
th: จำนวนที่ต้องชำระ:

en: Remove Coupon
th: ลบคูปอง

en: Coupon Code %s with amount %s was applied
th: รหัสคูปอง %s มูลค่า %s ถูกนำมาใช้แล้ว

en: Enter Coupon Code and get a discount!
th: ป้อนรหัสคูปองและรับส่วนลด!

en: Apply Coupon
th: ใช้คูปอง

en: Email
th: อีเมล

en: Re-type Email
th: พิมพ์อีเมลอีกครั้ง

en: Contact Phone
th: เบอร์โทรติดต่อ

en: Guest
th: แขก

en: Extra guests
th: แขกเพิ่มเติม

en: Amount to Pay:
th: จำนวนที่ต้องชำระ:

en: (deposit)
th: (มัดจำ)

en: (full)
th: (เต็มจำนวน)

en: Payment Method
th: วิธีการชำระเงิน

en: You could pay after the items availability confirmation! <br> Confirmation will be sent to your e-mail. <br> Amount to pay online will be %s.
th: คุณสามารถชำระเงินหลังจากได้รับการยืนยันความพร้อมของรายการ! <br> การยืนยันจะถูกส่งไปยังอีเมลของคุณ <br> จำนวนเงินที่ต้องชำระออนไลน์คือ %s

en: Payment details
th: รายละเอียดการชำระเงิน

en: Contact information
th: ข้อมูลติดต่อ

en: I read and agree to the terms & conditions
th: ฉันได้อ่านและยอมรับข้อกำหนดและเงื่อนไข

en: Complete My Order
th: ทำคำสั่งซื้อให้เสร็จสมบูรณ์

en: Complete the booking
th: ทำการจองให้เสร็จสมบูรณ์

en: If you have made a payment, please refresh the page to check the current order status
th: หากคุณได้ชำระเงินแล้ว กรุณารีเฟรชหน้าเพื่อตรวจสอบสถานะคำสั่งซื้อปัจจุบัน

en: Refresh the page
th: รีเฟรชหน้า

en: Minimum booking:
th: การจองขั้นต่ำ:

en: Maximum booking:
th: การจองสูงสุด:

en: General price:
th: ราคาทั่วไป:

en: Options
th: ตัวเลือก

en: guests
th: แขก

en: AND
th: และ

en: Add
th: เพิ่ม

en: Mandatory fees
th: ค่าธรรมเนียมที่จำเป็น

en: Optional fees
th: ค่าธรรมเนียมเพิ่มเติม

en: %/booking
th: %/การจอง

en: qty.
th: จำนวน

en: Prices
th: ราคา

en: Continue
th: ดำเนินการต่อ

en: Find closest meeting point
th: ค้นหาจุดนัดพบที่ใกล้ที่สุด

en: Search
th: ค้นหา

en: Export/import
th: นำเข้า/ส่งออก

en: Extend WP export/import with BA Book Everything data
th: ขยายการนำเข้า/ส่งออก WP ด้วยข้อมูล BA Book Everything

en: Failed to import %s %s
th: ไม่สามารถนำเข้า %s %s

en: You are using an unregistered version of %1$s and are not receiving compatibility and security updates. %2$sRegister now%3$s
th: คุณกำลังใช้เวอร์ชันที่ไม่ได้ลงทะเบียนของ %1$s และไม่ได้รับการอัปเดตความเข้ากันได้และความปลอดภัย %2$sลงทะเบียนตอนนี้%3$s

en: Customer confirmation
th: การยืนยันจากลูกค้า

en: Search result
th: ผลการค้นหา

en: Checkout
th: ชำระเงิน

en: Add Services
th: เพิ่มบริการ

en: Confirmation
th: การยืนยัน

en: Terms & Conditions
th: ข้อกำหนดและเงื่อนไข

en: You have to edit "Terms & Conditions" page to replace this start content with your own.
th: คุณต้องแก้ไขหน้า “ข้อกำหนดและเงื่อนไข” เพื่อแทนที่เนื้อหาเริ่มต้นนี้ด้วยเนื้อหาของคุณเอง

en: Admin confirmation
th: การยืนยันจากผู้ดูแลระบบ

en: Customer
th: ลูกค้า

en: Manager
th: ผู้จัดการ

en: Features
th: คุณสมบัติ

en: Search %s
th: ค้นหา %s

en: All %s
th: %s ทั้งหมด

en: Parent %s
th: %s หลัก

en: Parent %s:
th: %s หลัก:

en: Edit %s
th: แก้ไข %s

en: Update %s
th: อัปเดต %s

en: Add New %s
th: เพิ่ม %s ใหม่

en: New %s
th: %s ใหม่

en: Feature 1
th: คุณสมบัติ 1

en: Feature 2
th: คุณสมบัติ 2

en: Feature 3
th: คุณสมบัติ 3

en: All items
th: รายการทั้งหมด

en: Do you speak spanish?
th: คุณพูดภาษาสเปนได้ไหม?

en: Question 2?
th: คำถามที่ 2?

en: Service per booking
th: บริการต่อการจอง

en: Service per person
th: บริการต่อคน

en: Santorini, Greece
th: ซานโตรินี่, กรีซ

en: Place 1
th: สถานที่ 1

en: Place 2
th: สถานที่ 2

en: Bryce Canyon National Park, USA
th: อุทยานแห่งชาติไบรซ์แคนยอน, สหรัฐอเมริกา

en: example
th: ตัวอย่าง

en: General
th: ทั่วไป

en: 9 hours
th: 9 ชั่วโมง

en: 4 hours
th: 4 ชั่วโมง

en: Unknown
th: ไม่ทราบ

en: Compatibility Alert
th: แจ้งเตือนความเข้ากันได้

en: Some of the plugins you’re using have not been tested with the latest version of %1$s (%2$s). To avoid issues, make sure they are all up to date and compatible before updating %1$s.
th: ปลั๊กอินบางตัวที่คุณใช้อยู่ยังไม่ได้รับการทดสอบกับเวอร์ชันล่าสุดของ %1$s (%2$s) เพื่อหลีกเลี่ยงปัญหา โปรดตรวจสอบว่าปลั๊กอินทั้งหมดเป็นเวอร์ชันล่าสุดและเข้ากันได้ก่อนอัปเดต %1$s

en: Plugin
th: ปลั๊กอิน

en: Tested up to %s version
th: ทดสอบถึงเวอร์ชัน %s

en: Afghanistan
th: อัฟกานิสถาน

en: Åland Islands
th: หมู่เกาะโอลันด์

en: Albania
th: แอลเบเนีย

en: Algeria
th: แอลจีเรีย

en: American Samoa
th: อเมริกันซามัว

en: Andorra
th: อันดอร์รา

en: Angola
th: แองโกลา

en: Anguilla
th: แองกวิลลา

en: Antarctica
th: แอนตาร์กติกา

en: Antigua and Barbuda
th: แอนติกาและบาร์บูดา

en: Argentina
th: อาร์เจนตินา

en: Armenia
th: อาร์เมเนีย

en: Aruba
th: อารูบา

en: Australia
th: ออสเตรเลีย

en: Austria
th: ออสเตรีย

en: Azerbaijan
th: อาเซอร์ไบจาน

en: Bahamas
th: บาฮามาส

en: Bahrain
th: บาห์เรน

en: Bangladesh
th: บังกลาเทศ

en: Barbados
th: บาร์เบโดส

en: Belarus
th: เบลารุส

en: Belgium
th: เบลเยียม

en: Belau
th: ปาเลา

en: Belize
th: เบลีซ

en: Benin
th: เบนิน

en: Bermuda
th: เบอร์มิวดา

en: Bhutan
th: ภูฏาน

en: Bolivia
th: โบลิเวีย

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
th: โบแนร์, เซนต์ยูสเตเชียสและซาบา

en: Bosnia and Herzegovina
th: บอสเนียและเฮอร์เซโกวีนา

en: Botswana
th: บอตสวานา

en: Bouvet Island
th: เกาะบูเวต

en: Brazil
th: บราซิล

en: British Indian Ocean Territory
th: ดินแดนบริติชอินเดียนโอเชียน

en: Brunei
th: บรูไน

en: Bulgaria
th: บัลแกเรีย

en: Burkina Faso
th: บูร์กินาฟาโซ

en: Burundi
th: บุรุนดี

en: Cambodia
th: กัมพูชา

en: Cameroon
th: แคเมอรูน

en: Canada
th: แคนาดา

en: Cape Verde
th: เคปเวิร์ด

en: Cayman Islands
th: หมู่เกาะเคย์แมน

en: Central African Republic
th: สาธารณรัฐแอฟริกากลาง

en: Chad
th: ชาด

en: Chile
th: ชิลี

en: China
th: จีน

en: Christmas Island
th: เกาะคริสต์มาส

en: Cocos (Keeling) Islands
th: หมู่เกาะโคโคส (คีลิง)

en: Colombia
th: โคลอมเบีย

en: Comoros
th: คอโมโรส

en: Congo (Brazzaville)
th: คองโก (บราซซาวิล)

en: Congo (Kinshasa)
th: คองโก (กินชาซา)

en: Cook Islands
th: หมู่เกาะคุก

en: Costa Rica
th: คอสตาริกา

en: Croatia
th: โครเอเชีย

en: Cuba
th: คิวบา

en: Cura&ccedil;ao
th: คูราเซา

en: Cyprus
th: ไซปรัส

en: Czech Republic
th: สาธารณรัฐเช็ก

en: Denmark
th: เดนมาร์ก

en: Djibouti
th: จิบูตี

en: Dominica
th: โดมินิกา

en: Dominican Republic
th: สาธารณรัฐโดมินิกัน

en: Ecuador
th: เอกวาดอร์

en: Egypt
th: อียิปต์

en: El Salvador
th: เอลซัลวาดอร์

en: Equatorial Guinea
th: อิเควทอเรียลกินี

en: Eritrea
th: เอริเทรีย

en: Estonia
th: เอสโตเนีย

en: Ethiopia
th: เอธิโอเปีย

en: Falkland Islands
th: หมู่เกาะฟอล์กแลนด์

en: Faroe Islands
th: หมู่เกาะแฟโร

en: Fiji
th: ฟิจิ

en: Finland
th: ฟินแลนด์

en: France
th: ฝรั่งเศส

en: French Guiana
th: เฟรนช์เกียนา

en: French Polynesia
th: เฟรนช์โปลินีเซีย

en: French Southern Territories
th: ดินแดนทางใต้ของฝรั่งเศส

en: Gabon
th: กาบอง

en: Gambia
th: แกมเบีย

en: Georgia
th: จอร์เจีย

en: Germany
th: เยอรมนี

en: Ghana
th: กานา

en: Gibraltar
th: ยิบรอลตาร์

en: Greece
th: กรีซ

en: Greenland
th: กรีนแลนด์

en: Grenada
th: เกรนาดา

en: Guadeloupe
th: กวาเดอลูป

en: Guam
th: กวม

en: Guatemala
th: กัวเตมาลา

en: Guernsey
th: เกิร์นซีย์

en: Guinea
th: กินี

en: Guinea-Bissau
th: กินี-บิสเซา

en: Guyana
th: กายอานา

en: Haiti
th: เฮติ

en: Heard Island and McDonald Islands
th: เกาะเฮิร์ดและหมู่เกาะแมคโดนัลด์

en: Honduras
th: ฮอนดูรัส

en: Hong Kong
th: ฮ่องกง

en: Hungary
th: ฮังการี

en: Iceland
th: ไอซ์แลนด์

en: India
th: อินเดีย

en: Indonesia
th: อินโดนีเซีย

en: Iran
th: อิหร่าน

en: Iraq
th: อิรัก

en: Ireland
th: ไอร์แลนด์

en: Isle of Man
th: เกาะแมน

en: Israel
th: อิสราเอล

en: Italy
th: อิตาลี

en: Ivory Coast
th: ไอวอรีโคสต์

en: Jamaica
th: จาเมกา

en: Japan
th: ญี่ปุ่น

en: Jersey
th: เจอร์ซีย์

en: Jordan
th: จอร์แดน

en: Kazakhstan
th: คาซัคสถาน

en: Kenya
th: เคนยา

en: Kiribati
th: คิริบาส

en: Kuwait
th: คูเวต

en: Kyrgyzstan
th: คีร์กีซสถาน

en: Laos
th: ลาว

en: Latvia
th: ลัตเวีย

en: Lebanon
th: เลบานอน

en: Lesotho
th: เลโซโท

en: Liberia
th: ไลบีเรีย

en: Libya
th: ลิเบีย

en: Liechtenstein
th: ลิกเตนสไตน์

en: Lithuania
th: ลิทัวเนีย

en: Luxembourg
th: ลักเซมเบิร์ก

en: Macao
th: มาเก๊า

en: North Macedonia
th: นอร์ทมาซิโดเนีย

en: Madagascar
th: มาดากัสการ์

en: Malawi
th: มาลาวี

en: Malaysia
th: มาเลเซีย

en: Maldives
th: มัลดีฟส์

en: Mali
th: มาลี

en: Malta
th: มอลตา

en: Marshall Islands
th: หมู่เกาะมาร์แชลล์

en: Martinique
th: มาร์ตินีก

en: Mauritania
th: มอริเตเนีย

en: Mauritius
th: มอริเชียส

en: Mayotte
th: มายอต

en: Mexico
th: เม็กซิโก

en: Micronesia
th: ไมโครนีเซีย

en: Moldova
th: มอลโดวา

en: Monaco
th: โมนาโก

en: Mongolia
th: มองโกเลีย

en: Montenegro
th: มอนเตเนโกร

en: Montserrat
th: มอนต์เซอร์รัต

en: Morocco
th: โมร็อกโก

en: Mozambique
th: โมซัมบิก

en: Myanmar
th: เมียนมาร์

en: Namibia
th: นามิเบีย

en: Nauru
th: นาอูรู

en: Nepal
th: เนปาล

en: Netherlands
th: เนเธอร์แลนด์

en: New Caledonia
th: นิวแคลิโดเนีย

en: New Zealand
th: นิวซีแลนด์

en: Nicaragua
th: นิการากัว

en: Niger
th: ไนเจอร์

en: Nigeria
th: ไนจีเรีย

en: Niue
th: นีอูเอ

en: Norfolk Island
th: เกาะนอร์ฟอล์ก

en: Northern Mariana Islands
th: หมู่เกาะนอร์เทิร์นมาเรียนา

en: North Korea
th: เกาหลีเหนือ

en: Norway
th: นอร์เวย์

en: Oman
th: โอมาน

en: Pakistan
th: ปากีสถาน

en: Palestinian Territory
th: ดินแดนปาเลสไตน์

en: Panama
th: ปานามา

en: Papua New Guinea
th: ปาปัวนิวกินี

en: Paraguay
th: ปารากวัย

en: Peru
th: เปรู

en: Philippines
th: ฟิลิปปินส์

en: Pitcairn
th: พิตแคร์น

en: Poland
th: โปแลนด์

en: Portugal
th: โปรตุเกส

en: Puerto Rico
th: เปอร์โตริโก

en: Qatar
th: กาตาร์

en: Reunion
th: เรอูนียง

en: Romania
th: โรมาเนีย

en: Russia
th: รัสเซีย

en: Rwanda
th: รวันดา

en: Saint Barth&eacute;lemy
th: แซงบาร์เตเลมี

en: Saint Helena
th: เซนต์เฮเลนา

en: Saint Kitts and Nevis
th: เซนต์คิตส์และเนวิส

en: Saint Lucia
th: เซนต์ลูเซีย

en: Saint Martin (French part)
th: แซงมาร์แตง (ฝรั่งเศส)

en: Saint Martin (Dutch part)
th: ซินต์มาร์เติน (ดัตช์)

en: Saint Pierre and Miquelon
th: แซงปีแยร์และมีเกอลง

en: Saint Vincent and the Grenadines
th: เซนต์วินเซนต์และเกรนาดีนส์

en: San Marino
th: ซานมารีโน

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
th: เซาตูเมและปรินซิปี

en: Saudi Arabia
th: ซาอุดีอาระเบีย

en: Senegal
th: เซเนกัล

en: Serbia
th: เซอร์เบีย

en: Seychelles
th: เซเชลส์

en: Sierra Leone
th: เซียร์ราลีโอน

en: Singapore
th: สิงคโปร์

en: Slovakia
th: สโลวาเกีย

en: Slovenia
th: สโลวีเนีย

en: Solomon Islands
th: หมู่เกาะโซโลมอน

en: Somalia
th: โซมาเลีย

en: South Africa
th: แอฟริกาใต้

en: South Georgia/Sandwich Islands
th: เกาะเซาท์จอร์เจียและหมู่เกาะเซาท์แซนด์วิช

en: South Korea
th: เกาหลีใต้

en: South Sudan
th: ซูดานใต้

en: Spain
th: สเปน

en: Sri Lanka
th: ศรีลังกา

en: Sudan
th: ซูดาน

en: Suriname
th: ซูรินาเม

en: Svalbard and Jan Mayen
th: สฟาลบาร์และยานไมเอน

en: Swaziland
th: สวาซิแลนด์

en: Sweden
th: สวีเดน

en: Switzerland
th: สวิตเซอร์แลนด์

en: Syria
th: ซีเรีย

en: Taiwan
th: ไต้หวัน

en: Tajikistan
th: ทาจิกิสถาน

en: Tanzania
th: แทนซาเนีย

en: Thailand
th: ไทย

en: Timor-Leste
th: ติมอร์-เลสเต

en: Togo
th: โตโก

en: Tokelau
th: โตเกเลา

en: Tonga
th: ตองกา

en: Trinidad and Tobago
th: ตรินิแดดและโตเบโก

en: Tunisia
th: ตูนิเซีย

en: Turkey
th: ตุรกี

en: Turkmenistan
th: เติร์กเมนิสถาน

en: Turks and Caicos Islands
th: หมู่เกาะเติกส์และเคคอส

en: Tuvalu
th: ตูวาลู

en: Uganda
th: ยูกันดา

en: Ukraine
th: ยูเครน

en: United Arab Emirates
th: สหรัฐอาหรับเอมิเรตส์

en: United Kingdom (UK)
th: สหราชอาณาจักร (UK)

en: United States (US)
th: สหรัฐอเมริกา (US)

en: United States (US) Minor Outlying Islands
th: เกาะเล็กรอบนอกของสหรัฐอเมริกา (US)

en: Uruguay
th: อุรุกวัย

en: Uzbekistan
th: อุซเบกิสถาน

en: Vanuatu
th: วานูอาตู

en: Vatican
th: วาติกัน

en: Venezuela
th: เวเนซุเอลา

en: Vietnam
th: เวียดนาม

en: Virgin Islands (British)
th: หมู่เกาะบริติชเวอร์จิน

en: Virgin Islands (US)
th: หมู่เกาะเวอร์จิน (US)

en: Wallis and Futuna
th: วาลลิสและฟูตูนา

en: Western Sahara
th: ซาฮาร่าตะวันตก

en: Samoa
th: ซามัว

en: Yemen
th: เยเมน

en: Zambia
th: แซมเบีย

en: Zimbabwe
th: ซิมบับเว

en: Bengo
th: เบงโก

en: Benguela
th: เบงเกลา

en: Bié
th: บีเอ

en: Cabinda
th: กาบินดา

en: Cunene
th: กูเนเน

en: Huambo
th: ฮวัมโบ

en: Huíla
th: ฮูอิลา

en: Kuando Kubango
th: กวานโด กูบังโก

en: Kwanza-Norte
th: กวานซา-นอร์เต

en: Kwanza-Sul
th: กวานซา-ซูล

en: Luanda
th: ลูอันดา

en: Lunda-Norte
th: ลุนดา-นอร์เต

en: Lunda-Sul
th: ลุนดา-ซูล

en: Malanje
th: มาลานเจ

en: Moxico
th: โมซิโก

en: Namibe
th: นามิเบ

en: Uíge
th: อูเอเจ

en: Zaire
th: ไซร์

en: Ciudad Autónoma de Buenos Aires
th: เมืองอิสระบัวโนสไอเรส

en: Buenos Aires
th: บัวโนสไอเรส

en: Catamarca
th: กาตามาร์กา

en: Chaco
th: ชาโก

en: Chubut
th: ชูบุต

en: Córdoba
th: กอร์โดบา

en: Corrientes
th: กอร์เรียนเตส

en: Entre Ríos
th: เอนเตร รีโอส

en: Formosa
th: ฟอร์โมซา

en: Jujuy
th: ฮูฮุย

en: La Pampa
th: ลา ปัมปา

en: La Rioja
th: ลา ริโอฮา

en: Mendoza
th: เมนโดซา

en: Misiones
th: มิซิโอเนส

en: Neuquén
th: เนวเกน

en: Río Negro
th: รีโอ เนโกร

en: Salta
th: ซัลตา

en: San Juan
th: ซาน ฮวน

en: San Luis
th: ซาน ลุยส์

en: Santa Cruz
th: ซานตา ครูซ

en: Santa Fe
th: ซานตา เฟ

en: Santiago del Estero
th: ซานติอาโก เดล เอสเตโร

en: Tierra del Fuego
th: เตียร์รา เดล ฟูเอโก

en: Tucumán
th: ตูกูมัน

en: Australian Capital Territory
th: เขตเมืองหลวงออสเตรเลีย

en: New South Wales
th: รัฐนิวเซาท์เวลส์

en: Northern Territory
th: ดินแดนนอร์เทิร์น

en: Queensland
th: รัฐควีนส์แลนด์

en: South Australia
th: รัฐเซาท์ออสเตรเลีย

en: Tasmania
th: รัฐแทสเมเนีย

en: Victoria
th: รัฐวิกตอเรีย

en: Western Australia
th: รัฐเวสเทิร์นออสเตรเลีย

en: Bagerhat
th: บาเกอร์ฮัต

en: Bandarban
th: บันดาร์บัน

en: Barguna
th: บาร์กุนา

en: Barishal
th: บาริซาล

en: Bhola
th: โภลา

en: Bogura
th: โบกุระ

en: Brahmanbaria
th: พราห์มณบุรี

en: Chandpur
th: จันทปุระ

en: Chattogram
th: จิตตะกอง

en: Chuadanga
th: ชัวดังกา

en: Cox's Bazar
th: ค็อกซ์บาซาร์

en: Cumilla
th: โคมิลลา

en: Dhaka
th: ธากา

en: Dinajpur
th: ดินาจปุระ

en: Faridpur
th: ฟารีดปุระ

en: Feni
th: เฟนี

en: Gaibandha
th: ไกบันดา

en: Gazipur
th: กาซีปุระ

en: Gopalganj
th: โกปาลกันจ์

en: Habiganj
th: หะบีกันจ์

en: Jamalpur
th: จามาลปุระ

en: Jashore
th: ยะโสธร

en: Jhalokati
th: ฌาโลกาฐิ

en: Jhenaidah
th: เฌไนดะห์

en: Joypurhat
th: จอยปุรหัต

en: Khagrachhari
th: คากราชารี

en: Khulna
th: คุลนา

en: Kishoreganj
th: กิโศรกันจ์

en: Kurigram
th: กุริกราม

en: Kushtia
th: กุษฏิยา

en: Lakshmipur
th: ลักษมีปุระ

en: Lalmonirhat
th: ลัลโมนิรหัต

en: Madaripur
th: มาดาริปุระ

en: Magura
th: มากุรา

en: Manikganj
th: มานิกกันจ์

en: Meherpur
th: เมเหอร์ปุระ

en: Moulvibazar
th: เมาลวีบาซาร์

en: Munshiganj
th: มุนชิกันจ์

en: Mymensingh
th: ไมเมนสิงห์

en: Naogaon
th: นาโอกาวน์

en: Narail
th: นาราอิล

en: Narayanganj
th: นารายันกันจ์

en: Narsingdi
th: นรสิงดี

en: Natore
th: นาโตร์

en: Nawabganj
th: นวาบกันจ์

en: Netrakona
th: เนตราโคนา

en: Nilphamari
th: นิลพามาริ

en: Noakhali
th: โนอาคาลิ

en: Pabna
th: ปาบนา

en: Panchagarh
th: ปัญจาการห์

en: Patuakhali
th: ปาตัวคาลิ

en: Pirojpur
th: พิโรจปุระ

en: Rajbari
th: ราชบาริ

en: Rajshahi
th: ราชชาฮี

en: Rangamati
th: รังคามาติ

en: Rangpur
th: รังปุระ

en: Satkhira
th: สัตคีรา

en: Shariatpur
th: ชาเรียตปุระ

en: Sherpur
th: เชอร์ปุระ

en: Sirajganj
th: สิราจคันจ์

en: Sunamganj
th: สุนามคันจ์

en: Sylhet
th: ซิลเฮต

en: Tangail
th: ตังไกล์

en: Thakurgaon
th: ทากุรกาวน์

en: Blagoevgrad
th: บลาโกเอฟกราด

en: Burgas
th: บูร์กัส

en: Dobrich
th: โดบริช

en: Gabrovo
th: กาบโรโว

en: Haskovo
th: ฮัสโคโว

en: Kardzhali
th: คาร์ดซาลี

en: Kyustendil
th: คูสเตนดิล

en: Lovech
th: โลเวช

en: Montana
th: มอนทานา

en: Pazardzhik
th: พาซาร์ดซิค

en: Pernik
th: เพอร์นิค

en: Pleven
th: เพลเวน

en: Plovdiv
th: พลอฟดิฟ

en: Razgrad
th: ราซกราด

en: Ruse
th: รูเซ

en: Shumen
th: ชูเมน

en: Silistra
th: ซิลิสตรา

en: Sliven
th: สลิเวน

en: Smolyan
th: สโมลยาน

en: Sofia
th: โซเฟีย

en: Sofia-Grad
th: โซเฟีย-กราด

en: Stara Zagora
th: สตารา ซาโกรา

en: Targovishte
th: ทาร์โกวิชเต

en: Varna
th: วาร์นา

en: Veliko Tarnovo
th: เวลิโค ทาร์โนโว

en: Vidin
th: วิดิน

en: Vratsa
th: วราตซา

en: Yambol
th: ยัมโบล

en: Alibori
th: อาลิโบริ

en: Atakora
th: อาตาโคร่า

en: Atlantique
th: แอตแลนติก

en: Borgou
th: บอร์กู

en: Collines
th: โคลลีนส์

en: Kouffo
th: คูฟโฟ

en: Donga
th: ดองกา

en: Littoral
th: ลิตโตรัล

en: Mono
th: โมโน

en: Ouémé
th: อูเอเม

en: Plateau
th: พลาโต

en: Zou
th: ซู

en: Chuquisaca
th: ชูกีซากา

en: Beni
th: เบนี

en: Cochabamba
th: โคชาบัมบา

en: La Paz
th: ลาปาซ

en: Oruro
th: โอรูโร

en: Pando
th: ปันโด

en: Potosí
th: โปโตซี

en: Tarija
th: ตาริฮา

en: Acre
th: อาเคร

en: Alagoas
th: อาลากัวส์

en: Amapá
th: อามาปา

en: Amazonas
th: อามาโซนัส

en: Bahia
th: บาเฮีย

en: Ceará
th: เซอารา

en: Distrito Federal
th: ดิสตริโต เฟเดอรัล

en: Espírito Santo
th: เอสปีริตู ซานตู

en: Goiás
th: โกยาส

en: Maranhão
th: มารันเฮา

en: Mato Grosso
th: มาตู กรอสซู

en: Mato Grosso do Sul
th: มาตู กรอสซู โด ซูล

en: Minas Gerais
th: มีนัส เชไรส์

en: Pará
th: ปารา

en: Paraíba
th: ปาราอีบา

en: Paraná
th: ปารานา

en: Pernambuco
th: เปร์นัมบูกู

en: Piauí
th: เปียอุย

en: Rio de Janeiro
th: รีโอ เดอ จาเนโร

en: Rio Grande do Norte
th: รีโอ กรันดี โด นอร์ตี

en: Rio Grande do Sul
th: รีโอ กรันดี โด ซูล

en: Rondônia
th: รอนโดเนีย

en: Roraima
th: โรไรมา

en: Santa Catarina
th: ซานตา คาตารินา

en: São Paulo
th: เซา เปาลู

en: Sergipe
th: แซร์จีปี

en: Tocantins
th: โตกันตินส์

en: Alberta
th: แอลเบอร์ตา

en: British Columbia
th: บริติชโคลัมเบีย

en: Manitoba
th: แมนิโทบา

en: New Brunswick
th: นิวบรันสวิก

en: Newfoundland and Labrador
th: นิวฟันด์แลนด์และแลบราดอร์

en: Northwest Territories
th: นอร์ทเวสต์เทร์ริทอรีส์

en: Nova Scotia
th: โนวาสโกเชีย

en: Nunavut
th: นูนาวุต

en: Ontario
th: ออนแทรีโอ

en: Prince Edward Island
th: เกาะปรินซ์เอ็ดเวิร์ด

en: Quebec
th: ควิเบก

en: Saskatchewan
th: ซัสแคตเชวัน

en: Yukon Territory
th: ยูคอนเทร์ริทอรี

en: Aargau
th: อาร์เกา

en: Appenzell Ausserrhoden
th: อัพเพนเซลล์ เอาส์เซอร์โรเดน

en: Appenzell Innerrhoden
th: อัพเพนเซลล์ อินเนอร์โรเดน

en: Basel-Landschaft
th: บาเซิล-ลันด์ชาฟท์

en: Basel-Stadt
th: บาเซิล-ชตัดท์

en: Bern
th: เบิร์น

en: Fribourg
th: ฟรีบูร์ก

en: Geneva
th: เจนีวา

en: Glarus
th: กลารุส

en: Graubünden
th: เกราบึนเดิน

en: Jura
th: จูรา

en: Luzern
th: ลูเซิร์น

en: Neuchâtel
th: เนอชาแตล

en: Nidwalden
th: นิดวัลเดิน

en: Obwalden
th: ออบวัลเดิน

en: Schaffhausen
th: ชาฟเฮาเซิน

en: Schwyz
th: ชวีซ

en: Solothurn
th: โซโลทูร์น

en: St. Gallen
th: เซนต์กัลเลน

en: Thurgau
th: ทูร์เกา

en: Ticino
th: ทีชีโน

en: Uri
th: อูรี

en: Valais
th: วาเล

en: Vaud
th: โว

en: Zug
th: ซุก

en: Zürich
th: ซูริค

en: Yunnan / 云南
th: ยูนนาน / 云南

en: Beijing / 北京
th: ปักกิ่ง / 北京

en: Tianjin / 天津
th: เทียนจิน / 天津

en: Hebei / 河北
th: เหอเป่ย / 河北

en: Shanxi / 山西
th: ซานซี / 山西

en: Inner Mongolia / 內蒙古
th: มองโกเลียใน / 內蒙古

en: Liaoning / 辽宁
th: เหลียวหนิง / 辽宁

en: Jilin / 吉林
th: จี๋หลิน / 吉林

en: Heilongjiang / 黑龙江
th: เฮย์หลงเจียง / 黑龙江

en: Shanghai / 上海
th: เซี่ยงไฮ้ / 上海

en: Jiangsu / 江苏
th: เจียงซู / 江苏

en: Zhejiang / 浙江
th: เจ้อเจียง / 浙江

en: Anhui / 安徽
th: อานฮุย / 安徽

en: Fujian / 福建
th: ฝูเจี้ยน / 福建

en: Jiangxi / 江西
th: เจียงซี / 江西

en: Shandong / 山东
th: ซานตง / 山东

en: Henan / 河南
th: เหอหนาน / 河南

en: Hubei / 湖北
th: หูเป่ย / 湖北

en: Hunan / 湖南
th: หูหนาน / 湖南

en: Guangdong / 广东
th: กวางตุ้ง / 广东

en: Guangxi Zhuang / 广西壮族
th: กวางสีจ้วง / 广西壮族

en: Hainan / 海南
th: ไห่หนาน / 海南

en: Chongqing / 重庆
th: ฉงชิ่ง / 重庆

en: Sichuan / 四川
th: เสฉวน / 四川

en: Guizhou / 贵州
th: กุ้ยโจว / 贵州

en: Shaanxi / 陕西
th: ส่านซี / 陕西

en: Gansu / 甘肃
th: กานซู / 甘肃

en: Qinghai / 青海
th: ชิงไห่ / 青海

en: Ningxia Hui / 宁夏
th: หนิงเซี่ยหุย / 宁夏

en: Macao / 澳门
th: มาเก๊า / 澳门

en: Tibet / 西藏
th: ทิเบต / 西藏

en: Xinjiang / 新疆
th: ซินเจียง / 新疆

en: Distrito Nacional
th: ดิสตริโต นาซิอนนัล

en: Azua
th: อาซัว

en: Baoruco
th: บาอรูโก

en: Barahona
th: บาราโอนา

en: Dajabón
th: ดาฮาบอน

en: Duarte
th: ดวาร์เต

en: Elías Piña
th: เอลีอัส ปีญา

en: El Seibo
th: เอล เซยโบ

en: Espaillat
th: เอสปายยัต

en: Independencia
th: อินเดเพนเดนเซีย

en: La Altagracia
th: ลา อัลตากราเซีย

en: La Romana
th: ลา โรมานา

en: La Vega
th: ลา เวกา

en: María Trinidad Sánchez
th: มาเรีย ตรินิดัด ซานเชซ

en: Monte Cristi
th: มอนเต คริสติ

en: Pedernales
th: เปเดอร์นาเลส

en: Peravia
th: เปราเวีย

en: Puerto Plata
th: ปวยร์โต พลาตา

en: Hermanas Mirabal
th: เอร์มานัส มิราบัล

en: Samaná
th: ซามานา

en: San Cristóbal
th: ซาน คริสโตบัล

en: San Pedro de Macorís
th: ซาน เปโดร เด มาโกริส

en: Sánchez Ramírez
th: ซานเชซ รามีเรซ

en: Santiago
th: ซานติอาโก

en: Santiago Rodríguez
th: ซานติอาโก โรดรีเกซ

en: Valverde
th: วัลเวอร์เด

en: Monseñor Nouel
th: มอนเซญอร์ โนเอล

en: Monte Plata
th: มอนเต พลาตา

en: Hato Mayor
th: อาโต มายอร์

en: San José de Ocoa
th: ซาน โฮเซ เด โอโกอา

en: Santo Domingo
th: ซานโต โดมิงโก

en: Adrar
th: อัดราร์

en: Chlef
th: ชเลฟ

en: Laghouat
th: ลาฆวัต

en: Oum El Bouaghi
th: อูม เอล บูอาฆี

en: Batna
th: บัตนา

en: Béjaïa
th: เบจาอีอา

en: Biskra
th: บิสกรา

en: Béchar
th: เบชาร์

en: Blida
th: บลิดา

en: Bouira
th: บูอิรา

en: Tamanghasset
th: ทามังฮาสเซต

en: Tébessa
th: เตเบสซา

en: Tlemcen
th: เทลมเซน

en: Tiaret
th: เทียเรต

en: Tizi Ouzou
th: ทิซี อูซู

en: Algiers
th: แอลเจียร์

en: Djelfa
th: เจลฟา

en: Jijel
th: จิเจล

en: Sétif
th: เซทิฟ

en: Saïda
th: ซาอีดา

en: Skikda
th: สกิกดา

en: Sidi Bel Abbès
th: ซิดิ เบล อับเบส

en: Annaba
th: อันนาบา

en: Guelma
th: เกลมา

en: Constantine
th: คอนสแตนติน

en: Médéa
th: เมเดีย

en: Mostaganem
th: มอสตากาเนม

en: M’Sila
th: มซิลา

en: Mascara
th: มาสคารา

en: Ouargla
th: วาร์กลา

en: Oran
th: โอรัน

en: El Bayadh
th: เอล บายาด

en: Illizi
th: อิลลิซี

en: Bordj Bou Arréridj
th: บอร์จ บู อาร์เรริจ

en: Boumerdès
th: บูเมอร์เดส

en: El Tarf
th: เอล ทาร์ฟ

en: Tindouf
th: ทินดูฟ

en: Tissemsilt
th: ทิสเซมซิลต์

en: El Oued
th: เอล อูเอด

en: Khenchela
th: เคนเชลา

en: Souk Ahras
th: ซุก อาห์ราส

en: Tipasa
th: ทิปาซา

en: Mila
th: มิลา

en: Aïn Defla
th: อาอีน เดฟลา

en: Naama
th: นาอามา

en: Aïn Témouchent
th: อาอีน เตมูเชนต์

en: Ghardaïa
th: ฆาร์ดาอีอา

en: Relizane
th: เรลิซาน

en: Alexandria
th: อเล็กซานเดรีย

en: Aswan
th: อัสวาน

en: Asyut
th: อัสยุต

en: Red Sea
th: ทะเลแดง

en: Beheira
th: เบเฮรา

en: Beni Suef
th: เบนี ซูเอฟ

en: Cairo
th: ไคโร

en: Dakahlia
th: ดาคาห์เลีย

en: Damietta
th: ดาเมียตตา

en: Faiyum
th: ไฟยุม

en: Gharbia
th: ฆาร์เบีย

en: Giza
th: กิซา

en: Ismailia
th: อิสมาอิเลีย

en: South Sinai
th: ซาวท์ ไซนาย

en: Qalyubia
th: คาลยูเบีย

en: Kafr el-Sheikh
th: คาฟร์ เอล-เชค

en: Qena
th: เคนา

en: Luxor
th: ลักซอร์

en: Minya
th: มินยา

en: Monufia
th: โมนูเฟีย

en: Matrouh
th: มาโทรห์

en: Port Said
th: พอร์ต ซาอิด

en: Sohag
th: โซฮาก

en: Al Sharqia
th: อัล ชาร์เคีย

en: North Sinai
th: นอร์ท ไซนาย

en: Suez
th: ซูเอซ

en: New Valley
th: นิว วัลเลย์

en: A Coruña
th: อา โกรุนญา

en: Araba/Álava
th: อาราบา/อาลาวา

en: Albacete
th: อัลบาเซเต

en: Alicante
th: อาลิกันเต

en: Almería
th: อัลเมเรีย

en: Asturias
th: อัสตูเรียส

en: Ávila
th: อาวิลา

en: Badajoz
th: บาดาโฮซ

en: Baleares
th: บาเลอาเรส

en: Barcelona
th: บาร์เซโลนา

en: Burgos
th: บูร์โกส

en: Cáceres
th: กาเซเรส

en: Cádiz
th: กาดิซ

en: Cantabria
th: กันตาเบรีย

en: Castellón
th: กัสเตยอน

en: Ceuta
th: เซวตา

en: Ciudad Real
th: ซิวดัด เรอัล

en: Cuenca
th: กูเอนกา

en: Girona
th: จิโรนา

en: Granada
th: กรานาดา

en: Guadalajara
th: กวาดาลาฮารา

en: Gipuzkoa
th: กีปุซกัว

en: Huelva
th: อูเอลวา

en: Huesca
th: อูเอสกา

en: Jaén
th: ฮาเอน

en: Las Palmas
th: ลาส ปัลมาส

en: León
th: เลออน

en: Lleida
th: เยอิดา

en: Lugo
th: ลูโก

en: Madrid
th: มาดริด

en: Málaga
th: มาลากา

en: Melilla
th: เมลิยา

en: Murcia
th: มูร์เซีย

en: Navarra
th: นาวาร์รา

en: Ourense
th: อูเรนเซ

en: Palencia
th: ปาเลนเซีย

en: Pontevedra
th: ปอนเตเวดรา

en: Salamanca
th: ซาลามังกา

en: Santa Cruz de Tenerife
th: ซานตา ครูซ เด เตเนรีเฟ

en: Segovia
th: เซโกเวีย

en: Sevilla
th: เซบียา

en: Soria
th: โซเรีย

en: Tarragona
th: ตาร์ราโกนา

en: Teruel
th: เตรูเอล

en: Toledo
th: โตเลโด

en: Valencia
th: บาเลนเซีย

en: Valladolid
th: บายาโดลิด

en: Biscay
th: บิสเกย์

en: Zamora
th: ซาโมรา

en: Zaragoza
th: ซารากอซา

en: Ahafo
th: อาฮาโฟ

en: Ashanti
th: อาชันติ

en: Brong-Ahafo
th: บรอง-อาฮาโฟ

en: Bono
th: โบโน

en: Bono East
th: โบโน อีสต์

en: Central
th: เซ็นทรัล

en: Eastern
th: อีสเทิร์น

en: Greater Accra
th: เกรเทอร์ อักกรา

en: North East
th: นอร์ท อีสต์

en: Northern
th: นอร์เทิร์น

en: Oti
th: โอติ

en: Savannah
th: ซาวันนาห์

en: Upper East
th: อัปเปอร์ อีสต์

en: Upper West
th: อัปเปอร์ เวสต์

en: Volta
th: โวลตา

en: Western
th: เวสเทิร์น

en: Western North
th: เวสเทิร์น นอร์ท

en: Attica
th: แอตติกา

en: East Macedonia and Thrace
th: อีสต์ มาซิโดเนียและเทรซ

en: Central Macedonia
th: เซ็นทรัล มาซิโดเนีย

en: West Macedonia
th: เวสต์ มาซิโดเนีย

en: Epirus
th: เอพิรุส

en: Thessaly
th: เทสซาลี

en: Ionian Islands
th: ไอโอเนียน ไอแลนด์ส

en: West Greece
th: เวสต์ กรีซ

en: Central Greece
th: เซ็นทรัล กรีซ

en: Peloponnese
th: เพโลพอนนีส

en: North Aegean
th: นอร์ท อีเจียน

en: South Aegean
th: เซาท์ อีเจียน

en: Crete
th: ครีต

en: Hong Kong Island
th: เกาะฮ่องกง

en: Kowloon
th: เกาลูน

en: New Territories
th: นิวเทร์ริทอรีส์

en: Bács-Kiskun
th: บาช-คิชคุน

en: Békés
th: เบเคช

en: Baranya
th: บารานยา

en: Borsod-Abaúj-Zemplén
th: บอร์ชอด-อาบาอูย-เซมเปลน

en: Budapest
th: บูดาเปสต์

en: Csongrád-Csanád
th: ชองกราด-ชานาด

en: Fejér
th: เฟเยร์

en: Győr-Moson-Sopron
th: เยอร์-โมชอน-โซปรอน

en: Hajdú-Bihar
th: ฮายดู-บิฮาร์

en: Heves
th: เฮเวช

en: Jász-Nagykun-Szolnok
th: ยาซ-นาจีคุน-โซลโนก

en: Komárom-Esztergom
th: โคมารอม-เอสเตอร์กอม

en: Nógrád
th: โนกราด

en: Pest
th: เปสต์

en: Somogy
th: โซโมจี

en: Szabolcs-Szatmár-Bereg
th: ซาโบลช์-ซัตมาร์-เบเร็ก

en: Tolna
th: โทลนา

en: Vas
th: วาช

en: Veszprém
th: เวสพรีม

en: Zala
th: ซาลา

en: Daerah Istimewa Aceh
th: ดาเอราห์ อิสติเมวา อาเจะห์

en: Sumatera Utara
th: สุมาเตรา อูตารา

en: Sumatera Barat
th: สุมาเตรา บาราต

en: Riau
th: เรียว

en: Kepulauan Riau
th: เกปูเลาวัน เรียว

en: Jambi
th: จัมบี

en: Sumatera Selatan
th: สุมาเตรา เซลาตัน

en: Bangka Belitung
th: บังกา เบลิตุง

en: Bengkulu
th: เบงกูลู

en: Lampung
th: ลัมปุง

en: DKI Jakarta
th: DKI จาการ์ตา

en: Jawa Barat
th: ชวา บาราต

en: Banten
th: บันเตน

en: Jawa Tengah
th: ชวา เตงกาห์

en: Jawa Timur
th: ชวา ติมูร์

en: Daerah Istimewa Yogyakarta
th: ดาเอราห์ อิสติเมวา ยอกยาการ์ตา

en: Bali
th: บาหลี

en: Nusa Tenggara Barat
th: นูซา เตงการา บาราต

en: Nusa Tenggara Timur
th: นูซา เตงการา ติมูร์

en: Kalimantan Barat
th: กาลิมันตัน บาราต

en: Kalimantan Tengah
th: กาลิมันตัน เตงกาห์

en: Kalimantan Timur
th: กาลิมันตัน ติมูร์

en: Kalimantan Selatan
th: กาลิมันตัน เซลาตัน

en: Kalimantan Utara
th: กาลิมันตัน อูตารา

en: Sulawesi Utara
th: สุลาเวสี อูตารา

en: Sulawesi Tengah
th: สุลาเวสีตอนกลาง

en: Sulawesi Tenggara
th: สุลาเวสีตะวันออกเฉียงใต้

en: Sulawesi Barat
th: สุลาเวสีตะวันตก

en: Sulawesi Selatan
th: สุลาเวสีใต้

en: Gorontalo
th: โกรอนตาโล

en: Maluku
th: มาลุกุ

en: Maluku Utara
th: มาลุกุเหนือ

en: Papua
th: ปาปัว

en: Papua Barat
th: ปาปัวตะวันตก

en: Carlow
th: คาร์โลว์

en: Cavan
th: คาวาน

en: Clare
th: แคลร์

en: Cork
th: คอร์ก

en: Donegal
th: โดนีกัล

en: Dublin
th: ดับลิน

en: Galway
th: กัลเวย์

en: Kerry
th: เคอร์รี่

en: Kildare
th: คิลแดร์

en: Kilkenny
th: คิลเคนนี

en: Laois
th: เลย์ออยส์

en: Leitrim
th: ลีทริม

en: Limerick
th: ลิเมอริค

en: Longford
th: ลองฟอร์ด

en: Louth
th: เลาธ์

en: Mayo
th: เมโย

en: Meath
th: มีธ

en: Monaghan
th: โมนาฮาน

en: Offaly
th: ออฟฟาลี

en: Roscommon
th: รอสคอมมอน

en: Sligo
th: สไลโก

en: Tipperary
th: ทิปเปอรารี

en: Waterford
th: วอเตอร์ฟอร์ด

en: Westmeath
th: เวสต์มีธ

en: Wexford
th: เว็กซ์ฟอร์ด

en: Wicklow
th: วิกโลว์

en: Andhra Pradesh
th: รัฐอานธรประเทศ

en: Arunachal Pradesh
th: รัฐอรุณาจัลประเทศ

en: Assam
th: รัฐอัสสัม

en: Bihar
th: รัฐพิหาร

en: Chhattisgarh
th: รัฐฉัตติสครห์

en: Goa
th: รัฐกัว

en: Gujarat
th: รัฐคุชราต

en: Haryana
th: รัฐหรยาณา

en: Himachal Pradesh
th: รัฐหิมาจัลประเทศ

en: Jammu and Kashmir
th: รัฐชัมมูและแคชเมียร์

en: Jharkhand
th: รัฐจาร์คันด์

en: Karnataka
th: รัฐกรณาฏกะ

en: Kerala
th: รัฐเกรละ

en: Ladakh
th: ลาดักห์

en: Madhya Pradesh
th: รัฐมัธยประเทศ

en: Maharashtra
th: รัฐมหาราษฏระ

en: Manipur
th: รัฐมณีปุระ

en: Meghalaya
th: รัฐเมฆาลัย

en: Mizoram
th: รัฐมิโซรัม

en: Nagaland
th: รัฐนาคาแลนด์

en: Odisha
th: รัฐโอดิชา

en: Punjab
th: รัฐปัญจาบ

en: Rajasthan
th: รัฐราชสถาน

en: Sikkim
th: รัฐสิกขิม

en: Tamil Nadu
th: รัฐทมิฬนาฑู

en: Telangana
th: รัฐเตลังคานา

en: Tripura
th: รัฐตริปุระ

en: Uttarakhand
th: รัฐอุตตราขัณฑ์

en: Uttar Pradesh
th: รัฐอุตตรประเทศ

en: West Bengal
th: รัฐเบงกอลตะวันตก

en: Andaman and Nicobar Islands
th: หมู่เกาะอันดามันและนิโคบาร์

en: Chandigarh
th: จัณฑีครห์

en: Dadra and Nagar Haveli
th: ดาดราและนครหเวลี

en: Daman and Diu
th: ดามันและดิอู

en: Delhi
th: เดลี

en: Lakshadeep
th: ลักษทวีป

en: Pondicherry (Puducherry)
th: ปอนดิเชอร์รี (พุทุเชอร์รี)

en: Khuzestan  (خوزستان)
th: คูเซสถาน (خوزستان)

en: Tehran  (تهران)
th: เตหะราน (تهران)

en: Ilaam (ایلام)
th: อีลาม (ایلام)

en: Bushehr (بوشهر)
th: บูเชฮร์ (بوشهر)

en: Ardabil (اردبیل)
th: อาร์ดาบิล (اردبیل)

en: Isfahan (اصفهان)
th: อิสฟาฮาน (اصفهان)

en: Yazd (یزد)
th: ยาซด์ (یزد)

en: Kermanshah (کرمانشاه)
th: เคอร์มานชาห์ (کرمانشاه)

en: Kerman (کرمان)
th: เคอร์มาน (کرمان)

en: Hamadan (همدان)
th: ฮามาดาน (همدان)

en: Ghazvin (قزوین)
th: กาซวิน (قزوین)

en: Zanjan (زنجان)
th: ซานจาน (زنجان)

en: Luristan (لرستان)
th: ลูริสถาน (لرستان)

en: Alborz (البرز)
th: อัลบอร์ซ (البرز)

en: East Azarbaijan (آذربایجان شرقی)
th: อาเซอร์ไบจานตะวันออก (آذربایجان شرقی)

en: West Azarbaijan (آذربایجان غربی)
th: อาเซอร์ไบจานตะวันตก (آذربایجان غربی)

en: Chaharmahal and Bakhtiari (چهارمحال و بختیاری)
th: จาฮาร์มาฮาลและบัคเตียรี (چهارمحال و بختیاری)

en: South Khorasan (خراسان جنوبی)
th: โคราซานใต้ (خراسان جنوبی)

en: Razavi Khorasan (خراسان رضوی)
th: โคราซานราซาวี (خراسان رضوی)

en: North Khorasan (خراسان شمالی)
th: โคราซานเหนือ (خراسان شمالی)

en: Semnan (سمنان)
th: เซมนาน (سمنان)

en: Fars (فارس)
th: ฟาร์ส (فارس)

en: Qom (قم)
th: กม (قم)

en: Kurdistan / کردستان)
th: เคอร์ดิสถาน (کردستان)

en: Kohgiluyeh and BoyerAhmad (کهگیلوییه و بویراحمد)
th: โคห์กิลูเยห์และบอเยอร์อาห์มัด (کهگیلوییه و بویراحمد)

en: Golestan (گلستان)
th: โกเลสถาน (گلستان)

en: Gilan (گیلان)
th: กีลาน (گیلان)

en: Mazandaran (مازندران)
th: มาซันดารัน (مازندران)

en: Markazi (مرکزی)
th: มาร์คาซี (مرکزی)

en: Hormozgan (هرمزگان)
th: ฮอร์มซกาน (هرمزگان)

en: Sistan and Baluchestan (سیستان و بلوچستان)
th: ซีสตานและบาลูจิสถาน (سیستان و بلوچستان)

en: Agrigento
th: อากริเจนโต

en: Alessandria
th: อเลสซานเดรีย

en: Ancona
th: อันโคนา

en: Aosta
th: อาออสตา

en: Arezzo
th: อาเรซโซ

en: Ascoli Piceno
th: อัสโคลี ปิเชโน

en: Asti
th: อัสติ

en: Avellino
th: อาเวลลิโน

en: Bari
th: บารี

en: Barletta-Andria-Trani
th: บาร์เลตตา-อันเดรีย-ทรานี

en: Belluno
th: เบลลูโน

en: Benevento
th: เบเนเวนโต

en: Bergamo
th: แบร์กาโม

en: Biella
th: บิเอลลา

en: Bologna
th: โบโลญญา

en: Bolzano
th: โบลซาโน

en: Brescia
th: เบรสชา

en: Brindisi
th: บรินดิซี

en: Cagliari
th: กายารี

en: Caltanissetta
th: กัลตานิสเซตตา

en: Campobasso
th: กัมโปบัสโซ

en: Caserta
th: กาแซร์ตา

en: Catania
th: กาตาเนีย

en: Catanzaro
th: กาตันซาโร

en: Chieti
th: กีเอติ

en: Como
th: โคโม

en: Cosenza
th: โคเซนซา

en: Cremona
th: เครโมนา

en: Crotone
th: โครโตเน

en: Cuneo
th: กูเนโอ

en: Enna
th: เอนนา

en: Fermo
th: แฟร์โม

en: Ferrara
th: แฟร์รารา

en: Firenze
th: ฟิเรนเซ

en: Foggia
th: ฟอจจา

en: Forlì-Cesena
th: ฟอร์ลี-เชเซนา

en: Frosinone
th: โฟรซิโนเน

en: Genova
th: เจนัว

en: Gorizia
th: โกริเซีย

en: Grosseto
th: กรอสเซโต

en: Imperia
th: อิมเปเรีย

en: Isernia
th: อิเซร์เนีย

en: La Spezia
th: ลา สเปเซีย

en: L'Aquila
th: ลากีลา

en: Latina
th: ลาตินา

en: Lecce
th: เลชเช

en: Lecco
th: เลคโค

en: Livorno
th: ลิวอร์โน

en: Lodi
th: โลดิ

en: Lucca
th: ลุกกา

en: Macerata
th: มาเชราตา

en: Mantova
th: มันโตวา

en: Massa-Carrara
th: มัสซา-คาร์รารา

en: Matera
th: มาเตรา

en: Messina
th: เมสซีนา

en: Milano
th: มิลาน

en: Modena
th: โมเดนา

en: Monza e della Brianza
th: มอนซาและบริอันซา

en: Napoli
th: นาโปลี

en: Novara
th: โนวารา

en: Nuoro
th: นูโอโร

en: Oristano
th: โอริสตาโน

en: Padova
th: ปาโดวา

en: Palermo
th: ปาแลร์โม

en: Parma
th: ปาร์มา

en: Pavia
th: ปาเวีย

en: Perugia
th: เปรูจา

en: Pesaro e Urbino
th: เปซาโรและอูร์บิโน

en: Pescara
th: เปสการา

en: Piacenza
th: ปิอาเชนซา

en: Pisa
th: ปิซา

en: Pistoia
th: ปิสโตยา

en: Pordenone
th: ปอร์เดโนเน

en: Potenza
th: โปเตนซา

en: Prato
th: ปราโต

en: Ragusa
th: รากูซา

en: Ravenna
th: ราเวนนา

en: Reggio Calabria
th: เรจโจ คาลาเบรีย

en: Reggio Emilia
th: เรจโจ เอมีเลีย

en: Rieti
th: รีเอติ

en: Rimini
th: ริมินี

en: Roma
th: โรม

en: Rovigo
th: โรวิโก

en: Salerno
th: ซาเลร์โน

en: Sassari
th: ซัสซารี

en: Savona
th: ซาโวนา

en: Siena
th: เซียนา

en: Siracusa
th: ซีราคูซา

en: Sondrio
th: ซอนดริโอ

en: Sud Sardegna
th: ซาร์ดิเนียใต้

en: Taranto
th: ตารันโต

en: Teramo
th: เตรามอ

en: Terni
th: เตร์นี

en: Torino
th: ตูริน

en: Trapani
th: ตราปานี

en: Trento
th: เตรนโต

en: Treviso
th: เตรวิโซ

en: Trieste
th: ตรีเอสเต

en: Udine
th: อูดีเน

en: Varese
th: วาเรเซ

en: Venezia
th: เวเนเซีย

en: Verbano-Cusio-Ossola
th: แวร์บาโน-คูซิโอ-ออสโซลา

en: Vercelli
th: แวร์เชลลี

en: Verona
th: เวโรนา

en: Vibo Valentia
th: วีโบ วาเลนเทีย

en: Vicenza
th: วีเชนซา

en: Viterbo
th: วีเตอร์โบ

en: Kingston
th: คิงส์ตัน

en: Saint Andrew
th: เซนต์แอนดรูว์

en: Saint Thomas
th: เซนต์โทมัส

en: Portland
th: พอร์ตแลนด์

en: Saint Mary
th: เซนต์แมรี

en: Saint Ann
th: เซนต์แอนน์

en: Trelawny
th: เทรลอว์นี

en: Saint James
th: เซนต์เจมส์

en: Hanover
th: ฮาโนเวอร์

en: Westmoreland
th: เวสต์มอร์แลนด์

en: Saint Elizabeth
th: เซนต์เอลิซาเบธ

en: Manchester
th: แมนเชสเตอร์

en: Clarendon
th: คลาเรนดอน

en: Saint Catherine
th: เซนต์แคทเธอรีน

en: Hokkaido
th: ฮอกไกโด

en: Aomori
th: อาโอโมริ

en: Iwate
th: อิวาเตะ

en: Miyagi
th: มิยากิ

en: Akita
th: อาคิตะ

en: Yamagata
th: ยามากาตะ

en: Fukushima
th: ฟุกุชิมะ

en: Ibaraki
th: อิบารากิ

en: Tochigi
th: โทจิงิ

en: Gunma
th: กุนมะ

en: Saitama
th: ไซตามะ

en: Chiba
th: ชิบะ

en: Tokyo
th: โตเกียว

en: Kanagawa
th: คานากาวะ

en: Niigata
th: นีงาตะ

en: Toyama
th: โทยามะ

en: Ishikawa
th: อิชิคาวะ

en: Fukui
th: ฟุกุอิ

en: Yamanashi
th: ยามานาชิ

en: Nagano
th: นากาโนะ

en: Gifu
th: กิฟุ

en: Shizuoka
th: ชิซุโอกะ

en: Aichi
th: ไอจิ

en: Mie
th: มิเอะ

en: Shiga
th: ชิงะ

en: Kyoto
th: เกียวโต

en: Osaka
th: โอซาก้า

en: Hyogo
th: เฮียวโกะ

en: Nara
th: นารา

en: Wakayama
th: วาคายามะ

en: Tottori
th: ทตโตริ

en: Shimane
th: ชิมาเนะ

en: Okayama
th: โอคายามะ

en: Hiroshima
th: ฮิโรชิมะ

en: Yamaguchi
th: ยามากุจิ

en: Tokushima
th: โทคุชิมะ

en: Kagawa
th: คากาวะ

en: Ehime
th: เอฮิเมะ

en: Kochi
th: โคจิ

en: Fukuoka
th: ฟุกุโอกะ

en: Saga
th: ซากะ

en: Nagasaki
th: นางาซากิ

en: Kumamoto
th: คุมาโมโตะ

en: Oita
th: โออิตะ

en: Miyazaki
th: มิยาซากิ

en: Kagoshima
th: คาโกชิมะ

en: Okinawa
th: โอกินาวะ

en: Baringo
th: บารินโก

en: Bomet
th: โบเมต

en: Bungoma
th: บุนโกมา

en: Busia
th: บูเซีย

en: Elgeyo-Marakwet
th: เอลเกโย-มาราเควต

en: Embu
th: เอมบู

en: Garissa
th: การิสซา

en: Homa Bay
th: โฮมา เบย์

en: Isiolo
th: อิซิโอโล

en: Kajiado
th: คาจิอาโด

en: Kakamega
th: คาคาเมกา

en: Kericho
th: เคริโช

en: Kiambu
th: เคียมบู

en: Kilifi
th: คิลิฟี

en: Kirinyaga
th: คิรินยากา

en: Kisii
th: คิซิอิ

en: Kisumu
th: คิซูมู

en: Kitui
th: คิตุย

en: Kwale
th: ควาเล

en: Laikipia
th: ไลคิเปีย

en: Lamu
th: ลามู

en: Machakos
th: มาชาคอส

en: Makueni
th: มาคูเอนิ

en: Mandera
th: มันเดรา

en: Marsabit
th: มาร์ซาบิต

en: Meru
th: เมรุ

en: Migori
th: มิโกริ

en: Mombasa
th: มอมบาซา

en: Murang’a
th: มูรัง'อา

en: Nairobi County
th: เขตไนโรบี

en: Nakuru
th: นาคูรู

en: Nandi
th: นันดิ

en: Narok
th: นาร็อค

en: Nyamira
th: เนียมิรา

en: Nyandarua
th: เนียนดารัว

en: Nyeri
th: เนียรี

en: Samburu
th: ซัมบูรู

en: Siaya
th: เซียยา

en: Taita-Taveta
th: ไตตา-ทาเวตา

en: Tana River
th: ทานา ริเวอร์

en: Tharaka-Nithi
th: ทาราคา-นิธิ

en: Trans Nzoia
th: ทรานส์ นโซเอีย

en: Turkana
th: เทอร์คานา

en: Uasin Gishu
th: อัวซิน กิชู

en: Vihiga
th: วิฮิกา

en: Wajir
th: วาจีร์

en: West Pokot
th: เวสต์ โปโคต

en: Attapeu
th: อัตตะปือ

en: Bokeo
th: บ่อแก้ว

en: Bolikhamsai
th: บอลิคำไซ

en: Champasak
th: จำปาสัก

en: Houaphanh
th: หัวพัน

en: Khammouane
th: คำม่วน

en: Luang Namtha
th: หลวงน้ำทา

en: Luang Prabang
th: หลวงพระบาง

en: Oudomxay
th: อุดมไซ

en: Phongsaly
th: พงสาลี

en: Salavan
th: สาละวัน

en: Savannakhet
th: สะหวันนะเขต

en: Vientiane Province
th: แขวงเวียงจันทน์

en: Vientiane
th: เวียงจันทน์

en: Sainyabuli
th: ไซยะบุลี

en: Sekong
th: เซกอง

en: Xiangkhouang
th: เชียงขวาง

en: Xaisomboun
th: ไซสมบูน

en: Bomi
th: โบมี

en: Bong
th: บอง

en: Gbarpolu
th: กบาร์โปลู

en: Grand Bassa
th: แกรนด์ บาสซา

en: Grand Cape Mount
th: แกรนด์ เคป เมาท์

en: Grand Gedeh
th: แกรนด์ เกเด

en: Grand Kru
th: แกรนด์ ครู

en: Lofa
th: โลฟา

en: Margibi
th: มาร์จิบี

en: Maryland
th: แมริแลนด์

en: Montserrado
th: มอนต์เซอร์ราโด

en: Nimba
th: นิมบา

en: Rivercess
th: ริเวอร์เซส

en: River Gee
th: ริเวอร์ จี

en: Sinoe
th: ซิโน

en: Chișinău
th: คีชีเนา

en: Bălți
th: เบลซี

en: Anenii Noi
th: อาเนนี โนอิ

en: Basarabeasca
th: บาซาราเบียสกา

en: Briceni
th: บริเชนี

en: Cahul
th: คาฮุล

en: Cantemir
th: คานเตมีร์

en: Călărași
th: คาลาราชี

en: Căușeni
th: เคาเชนี

en: Cimișlia
th: ชิมิชเลีย

en: Criuleni
th: ครูเลนี

en: Dondușeni
th: ดอนดูเชนี

en: Drochia
th: โดรเคีย

en: Dubăsari
th: ดูบาซารี

en: Edineț
th: เอดิเนต

en: Fălești
th: ฟาเลชตี

en: Florești
th: ฟลอเรชตี

en: UTA Găgăuzia
th: UTA กาเกาเซีย

en: Glodeni
th: โกลเดนี

en: Hîncești
th: ฮึนเชชตี

en: Ialoveni
th: ยาโลเวนี

en: Leova
th: เลโอวา

en: Nisporeni
th: นิสโปเรนี

en: Ocnița
th: อ็อคนิตซา

en: Orhei
th: ออร์เฮย์

en: Rezina
th: เรซินา

en: Rîșcani
th: รึชคานี

en: Sîngerei
th: ซึงเกเรย์

en: Soroca
th: โซโรคา

en: Strășeni
th: สตราเชนี

en: Șoldănești
th: โชลดาเนชตี

en: Ștefan Vodă
th: ชเตฟาน โวดา

en: Taraclia
th: ทาราคเลีย

en: Telenești
th: เทเลเนชตี

en: Ungheni
th: อุงเฮนี

en: Ciudad de México
th: เม็กซิโกซิตี้

en: Jalisco
th: ฮาลิสโก

en: Nuevo León
th: นูเอโว เลออน

en: Aguascalientes
th: อากัวสกาเลียนเตส

en: Baja California
th: บาฮา แคลิฟอร์เนีย

en: Baja California Sur
th: บาฮา แคลิฟอร์เนีย ซูร์

en: Campeche
th: กัมเปเช

en: Chiapas
th: เชียปัส

en: Chihuahua
th: ชีวาวา

en: Coahuila
th: โกอาวีลา

en: Colima
th: โกลิมา

en: Durango
th: ดูรังโก

en: Guanajuato
th: กวานาวาโต

en: Guerrero
th: เกร์เรโร

en: Hidalgo
th: อิดัลโก

en: Estado de México
th: รัฐเม็กซิโก

en: Michoacán
th: มิโชอากัน

en: Morelos
th: โมเรลอส

en: Nayarit
th: นายาริต

en: Oaxaca
th: โออาซากา

en: Puebla
th: ปูเอบลา

en: Querétaro
th: เกเรตาโร

en: Quintana Roo
th: กินตานา รู

en: San Luis Potosí
th: ซาน ลุยส์ โปโตซี

en: Sinaloa
th: ซินาโลอา

en: Sonora
th: โซโนรา

en: Tabasco
th: ตาบัสโก

en: Tamaulipas
th: ตามาอูลีปัส

en: Tlaxcala
th: ตลัซกาลา

en: Veracruz
th: เวรากรุซ

en: Yucatán
th: ยูกาตัน

en: Zacatecas
th: ซากาเตกัส

en: Johor
th: ยะโฮร์

en: Kedah
th: เคดะห์

en: Kelantan
th: กลันตัน

en: Labuan
th: ลาบวน

en: Malacca (Melaka)
th: มะละกา (เมลากา)

en: Negeri Sembilan
th: เนเกรี เซมบิลัน

en: Pahang
th: ปาหัง

en: Penang (Pulau Pinang)
th: ปีนัง (ปูเลา ปีนัง)

en: Perak
th: เปรัก

en: Perlis
th: เปอร์ลิส

en: Sabah
th: ซาบาห์

en: Sarawak
th: ซาราวัก

en: Selangor
th: สลังงอร์

en: Terengganu
th: ตรังกานู

en: Putrajaya
th: ปุตราจายา

en: Kuala Lumpur
th: กัวลาลัมเปอร์

en: Cabo Delgado
th: กาบู เดลกาดู

en: Gaza
th: กาซา

en: Inhambane
th: อินฮัมบาเน

en: Manica
th: มานิกา

en: Maputo Province
th: จังหวัดมาปูโต

en: Maputo
th: มาปูโต

en: Nampula
th: นัมปูลา

en: Niassa
th: นีอัสซา

en: Sofala
th: โซฟาลา

en: Tete
th: เตเต

en: Zambézia
th: ซัมเบเซีย

en: Erongo
th: เอรองโก

en: Hardap
th: ฮาร์ดัป

en: Karas
th: คารัส

en: Kavango East
th: คาวังโก อีสต์

en: Kavango West
th: คาวังโก เวสต์

en: Khomas
th: โคมัส

en: Kunene
th: คูเนเน

en: Ohangwena
th: โอฮังเกวา

en: Omaheke
th: โอมาเฮเก

en: Omusati
th: โอมูซาติ

en: Oshana
th: โอชานา

en: Oshikoto
th: โอชิโคโต

en: Otjozondjupa
th: โอตโจซอนจูปา

en: Zambezi
th: แซมเบซี

en: Abia
th: อาเบีย

en: Abuja
th: อาบูจา

en: Adamawa
th: อาดามาวา

en: Akwa Ibom
th: อัควา อิบอม

en: Anambra
th: อานัมบรา

en: Bauchi
th: บาอูชิ

en: Bayelsa
th: บาเยลซา

en: Benue
th: เบนูเอ

en: Borno
th: บอร์โน

en: Cross River
th: ครอส ริเวอร์

en: Delta
th: เดลตา

en: Ebonyi
th: เอโบนยี

en: Edo
th: เอโด

en: Ekiti
th: เอคิติ

en: Enugu
th: เอนูกู

en: Gombe
th: กอมเบ

en: Imo
th: อิโม

en: Jigawa
th: จิกาวา

en: Kaduna
th: คาดูนา

en: Kano
th: คาโน

en: Katsina
th: คัตซินา

en: Kebbi
th: เคบบี

en: Kogi
th: โคกิ

en: Kwara
th: ควารา

en: Lagos
th: ลากอส

en: Nasarawa
th: นาซาราวา

en: Ogun
th: โอกุน

en: Ondo
th: ออนโด

en: Osun
th: โอซุน

en: Oyo
th: โอโย

en: Rivers
th: ริเวอร์ส

en: Sokoto
th: โซโคโต

en: Taraba
th: ทาราบา

en: Yobe
th: โยเบ

en: Zamfara
th: ซัมฟารา

en: Bagmati
th: บักมาตี

en: Bheri
th: เภรี

en: Dhaulagiri
th: เธาลากิริ

en: Gandaki
th: คันดากิ

en: Janakpur
th: จนักปุร

en: Karnali
th: กรรณาลี

en: Koshi
th: โคชิ

en: Lumbini
th: ลุมบินี

en: Mahakali
th: มหากาลี

en: Mechi
th: เมชิ

en: Narayani
th: นารายานี

en: Rapti
th: รัปติ

en: Sagarmatha
th: สาครมาถา

en: Seti
th: เสติ

en: Northland
th: นอร์ทแลนด์

en: Auckland
th: โอ๊คแลนด์

en: Waikato
th: ไวกาโต

en: Bay of Plenty
th: เบย์ออฟเพลนตี้

en: Taranaki
th: ทารานากิ

en: Gisborne
th: กิสบอร์น

en: Hawke’s Bay
th: ฮอว์คส์เบย์

en: Manawatu-Wanganui
th: มานาวาตู-วังกานูอิ

en: Wellington
th: เวลลิงตัน

en: Nelson
th: เนลสัน

en: Marlborough
th: มาร์ลโบโร

en: Tasman
th: ทัสมัน

en: West Coast
th: เวสต์โคสต์

en: Canterbury
th: แคนเทอร์เบอรี

en: Otago
th: โอตาโก

en: Southland
th: เซาท์แลนด์

en: El Callao
th: เอล คายาโอ

en: Municipalidad Metropolitana de Lima
th: เทศบาลนครลิมา

en: Ancash
th: อันกาช

en: Apurímac
th: อปูรีมัก

en: Arequipa
th: อาเรกีปา

en: Ayacucho
th: อายากูโช

en: Cajamarca
th: คาฮามาร์กา

en: Cusco
th: กุสโก

en: Huancavelica
th: วันกาเวลิกา

en: Huánuco
th: วาโนโก

en: Ica
th: อิกา

en: Junín
th: ฮูนิน

en: La Libertad
th: ลา ลิเบอร์ตัด

en: Lambayeque
th: ลัมบาเยเก

en: Lima
th: ลิมา

en: Loreto
th: โลเรโต

en: Madre de Dios
th: มาเดร เด ดิออส

en: Moquegua
th: โมเกกัว

en: Pasco
th: ปาสโก

en: Piura
th: ปิอูรา

en: Puno
th: ปูโน

en: San Martín
th: ซาน มาร์ติน

en: Tacna
th: ตักนา

en: Tumbes
th: ตุมเบส

en: Ucayali
th: อูกายาลี

en: Abra
th: อาบรา

en: Agusan del Norte
th: อากูซาน เดล นอร์เต

en: Agusan del Sur
th: อากูซาน เดล ซูร์

en: Aklan
th: อักลาน

en: Albay
th: อัลเบย์

en: Antique
th: อันติเก

en: Apayao
th: อาปายาโอ

en: Aurora
th: ออโรรา

en: Basilan
th: บาซิลัน

en: Bataan
th: บาตาอัน

en: Batanes
th: บาตาเนส

en: Batangas
th: บาตังกัส

en: Benguet
th: เบงเกต

en: Biliran
th: บิลิรัน

en: Bohol
th: โบโฮล

en: Bukidnon
th: บูกิดนอน

en: Bulacan
th: บูลาคัน

en: Cagayan
th: คากายัน

en: Camarines Norte
th: คามารีเนส นอร์เต

en: Camarines Sur
th: คามารีเนส ซูร์

en: Camiguin
th: คามิกิน

en: Capiz
th: คาปิซ

en: Catanduanes
th: คาตันดัวเนส

en: Cavite
th: คาวิเต

en: Cebu
th: เซบู

en: Compostela Valley
th: คอมโปสเตลา วัลเลย์

en: Cotabato
th: โคตาบาโต

en: Davao del Norte
th: ดาเวา เดล นอร์เต

en: Davao del Sur
th: ดาเวา เดล ซูร์

en: Davao Occidental
th: ดาเวา ออกซิเดนตัล

en: Davao Oriental
th: ดาเวา โอเรียนตัล

en: Dinagat Islands
th: ดินากัต ไอแลนด์ส

en: Eastern Samar
th: อีสเทิร์น ซามาร์

en: Guimaras
th: กีมารัส

en: Ifugao
th: อิฟูเกา

en: Ilocos Norte
th: อิโลคอส นอร์เต

en: Ilocos Sur
th: อิโลคอส ซูร์

en: Iloilo
th: อิโลอิโล

en: Isabela
th: อิซาเบลา

en: Kalinga
th: คาลิงกา

en: La Union
th: ลา ยูเนียน

en: Laguna
th: ลากูนา

en: Lanao del Norte
th: ลาเนา เดล นอร์เต

en: Lanao del Sur
th: ลาเนา เดล ซูร์

en: Leyte
th: เลเต

en: Maguindanao
th: มากินดาเนา

en: Marinduque
th: มารินดูเก

en: Masbate
th: มัสเบต

en: Misamis Occidental
th: มิซามิส ออกซิเดนตัล

en: Misamis Oriental
th: มิซามิส โอเรียนตัล

en: Mountain Province
th: เมาน์เทน โพรวินซ์

en: Negros Occidental
th: เนโกรส ออกซิเดนตัล

en: Negros Oriental
th: เนโกรส โอเรียนตัล

en: Northern Samar
th: นอร์เทิร์น ซามาร์

en: Nueva Ecija
th: นูเอวา เอซิฮา

en: Nueva Vizcaya
th: นูเอวา วิซคายา

en: Occidental Mindoro
th: ออกซิเดนตัล มินโดโร

en: Oriental Mindoro
th: โอเรียนตัล มินโดโร

en: Palawan
th: ปาลาวัน

en: Pampanga
th: ปัมปังกา

en: Pangasinan
th: ปังกาซีนัน

en: Quezon
th: เกซอน

en: Quirino
th: กีรีโน

en: Rizal
th: รีซาล

en: Romblon
th: รอมบลอน

en: Samar
th: ซามาร์

en: Sarangani
th: ซารังกานี

en: Siquijor
th: ซีกีฮอร์

en: Sorsogon
th: ซอร์โซกอน

en: South Cotabato
th: เซาท์ โคตาบาโต

en: Southern Leyte
th: เซาเทิร์น เลเต

en: Sultan Kudarat
th: สุลต่าน กูดารัต

en: Sulu
th: ซูลู

en: Surigao del Norte
th: ซูรีเกา เดล นอร์เต

en: Surigao del Sur
th: ซูรีเกา เดล ซูร์

en: Tarlac
th: ตาร์ลัก

en: Tawi-Tawi
th: ตาวี-ตาวี

en: Zambales
th: ซัมบาเลส

en: Zamboanga del Norte
th: ซัมบวงกา เดล นอร์เต

en: Zamboanga del Sur
th: ซัมบวงกา เดล ซูร์

en: Zamboanga Sibugay
th: ซัมบวงกา ซิบูเกย์

en: Metro Manila
th: เมโทร มะนิลา

en: Azad Kashmir
th: อาซาด แคชเมียร์

en: Balochistan
th: บาลูจิสถาน

en: Gilgit Baltistan
th: กิลกิต บัลติสถาน

en: Islamabad Capital Territory
th: อิสลามาบาด แคปิตอล เทร์ริทอรี

en: Khyber Pakhtunkhwa
th: ไคเบอร์ปัคตุนควา

en: Sindh
th: สินธ์

en: Azores
th: อะซอเรส

en: Aveiro
th: อาเวโร

en: Beja
th: เบจา

en: Braga
th: บรากา

en: Bragança
th: บรากันซา

en: Castelo Branco
th: คาสเตโล บรังโก

en: Coimbra
th: โกอิมบรา

en: Évora
th: เอโวรา

en: Faro
th: ฟาโร

en: Guarda
th: กวาร์ดา

en: Leiria
th: เลเรีย

en: Lisbon
th: ลิสบอน

en: Madeira
th: มาเดรา

en: Portalegre
th: ปอร์ตาเลเกร

en: Oporto
th: โอปอร์โต

en: Santarém
th: ซานตาเรม

en: Setúbal
th: เซตูบัล

en: Viana do Castelo
th: เวียนา ดู คาสเตโล

en: Vila Real
th: วิลา เรียล

en: Viseu
th: วิเซอู

en: Asunción
th: อะซุนซิออน

en: Concepción
th: คอนเซปซิออน

en: San Pedro
th: ซาน เปโดร

en: Cordillera
th: คอร์ดิลเลรา

en: Guairá
th: กวาอิรา

en: Caaguazú
th: กาอากวาซู

en: Caazapá
th: กาอาซาปา

en: Itapúa
th: อิตาปัว

en: Paraguarí
th: ปารากวารี

en: Alto Paraná
th: อัลโต ปารานา

en: Ñeembucú
th: เญมบูกู

en: Amambay
th: อมัมบาย

en: Canindeyú
th: กานินเดยู

en: Presidente Hayes
th: เปรซิเดนเต เฮส์

en: Alto Paraguay
th: อัลโต ปารากวัย

en: Boquerón
th: โบเกรอน

en: Alba
th: อัลบา

en: Arad
th: อาราด

en: Argeș
th: อาร์เจช

en: Bacău
th: บาเคา

en: Bihor
th: บิฮอร์

en: Bistrița-Năsăud
th: บิสตริตา-นาซาอุด

en: Botoșani
th: โบโตชานี

en: Brăila
th: บราอิลา

en: Brașov
th: บราชอฟ

en: București
th: บูคาเรสต์

en: Buzău
th: บูเซา

en: Caraș-Severin
th: คาราช-เซเวริน

en: Cluj
th: คลูจ

en: Constanța
th: คอนสตันตา

en: Covasna
th: โควาสนา

en: Dâmbovița
th: ดึมโบวิตา

en: Dolj
th: โดลจ์

en: Galați
th: กาลาตี

en: Giurgiu
th: จูร์จู

en: Gorj
th: กอร์จ

en: Harghita
th: ฮาร์กิตา

en: Hunedoara
th: ฮุเนโดอารา

en: Ialomița
th: ยาโลมิตา

en: Iași
th: ยาซี

en: Ilfov
th: อิลฟอฟ

en: Maramureș
th: มารามูเรช

en: Mehedinți
th: เมเฮดินตี

en: Mureș
th: มูเรช

en: Neamț
th: เนอามต์

en: Olt
th: โอลต์

en: Prahova
th: พราโฮวา

en: Sălaj
th: ซาลาจ

en: Satu Mare
th: ซาตู มาเร

en: Sibiu
th: ซิบิอู

en: Suceava
th: ซูเชอาวา

en: Teleorman
th: เทเลออร์มาน

en: Timiș
th: ติมิช

en: Tulcea
th: ตุลเชอา

en: Vâlcea
th: วึลเชอา

en: Vaslui
th: วาสลุย

en: Vrancea
th: วรานเชอา

en: Amnat Charoen
th: อำนาจเจริญ

en: Ang Thong
th: อ่างทอง

en: Ayutthaya
th: พระนครศรีอยุธยา

en: Bangkok
th: กรุงเทพฯ

en: Bueng Kan
th: บึงกาฬ

en: Buri Ram
th: บุรีรัมย์

en: Chachoengsao
th: ฉะเชิงเทรา

en: Chai Nat
th: ชัยนาท

en: Chaiyaphum
th: ชัยภูมิ

en: Chanthaburi
th: จันทบุรี

en: Chiang Mai
th: เชียงใหม่

en: Chiang Rai
th: เชียงราย

en: Chonburi
th: ชลบุรี

en: Chumphon
th: ชุมพร

en: Kalasin
th: กาฬสินธุ์

en: Kamphaeng Phet
th: กำแพงเพชร

en: Kanchanaburi
th: กาญจนบุรี

en: Khon Kaen
th: ขอนแก่น

en: Krabi
th: กระบี่

en: Lampang
th: ลำปาง

en: Lamphun
th: ลำพูน

en: Loei
th: เลย

en: Lopburi
th: ลพบุรี

en: Mae Hong Son
th: แม่ฮ่องสอน

en: Maha Sarakham
th: มหาสารคาม

en: Mukdahan
th: มุกดาหาร

en: Nakhon Nayok
th: นครนายก

en: Nakhon Pathom
th: นครปฐม

en: Nakhon Phanom
th: นครพนม

en: Nakhon Ratchasima
th: นครราชสีมา

en: Nakhon Sawan
th: นครสวรรค์

en: Nakhon Si Thammarat
th: นครศรีธรรมราช

en: Nan
th: น่าน

en: Narathiwat
th: นราธิวาส

en: Nong Bua Lam Phu
th: หนองบัวลำภู

en: Nong Khai
th: หนองคาย

en: Nonthaburi
th: นนทบุรี

en: Pathum Thani
th: ปทุมธานี

en: Pattani
th: ปัตตานี

en: Phang Nga
th: พังงา

en: Phatthalung
th: พัทลุง

en: Phayao
th: พะเยา

en: Phetchabun
th: เพชรบูรณ์

en: Phetchaburi
th: เพชรบุรี

en: Phichit
th: พิจิตร

en: Phitsanulok
th: พิษณุโลก

en: Phrae
th: แพร่

en: Phuket
th: ภูเก็ต

en: Prachin Buri
th: ปราจีนบุรี

en: Prachuap Khiri Khan
th: ประจวบคีรีขันธ์

en: Ranong
th: ระนอง

en: Ratchaburi
th: ราชบุรี

en: Rayong
th: ระยอง

en: Roi Et
th: ร้อยเอ็ด

en: Sa Kaeo
th: สระแก้ว

en: Sakon Nakhon
th: สกลนคร

en: Samut Prakan
th: สมุทรปราการ

en: Samut Sakhon
th: สมุทรสาคร

en: Samut Songkhram
th: สมุทรสงคราม

en: Saraburi
th: สระบุรี

en: Satun
th: สตูล

en: Sing Buri
th: สิงห์บุรี

en: Sisaket
th: ศรีสะเกษ

en: Songkhla
th: สงขลา

en: Sukhothai
th: สุโขทัย

en: Suphan Buri
th: สุพรรณบุรี

en: Surat Thani
th: สุราษฎร์ธานี

en: Surin
th: สุรินทร์

en: Tak
th: ตาก

en: Trang
th: ตรัง

en: Trat
th: ตราด

en: Ubon Ratchathani
th: อุบลราชธานี

en: Udon Thani
th: อุดรธานี

en: Uthai Thani
th: อุทัยธานี

en: Uttaradit
th: อุตรดิตถ์

en: Yala
th: ยะลา

en: Yasothon
th: ยโสธร

en: Adana
th: อะดานา

en: Adıyaman
th: อดือยามัน

en: Afyon
th: อัฟยอน

en: Ağrı
th: อารี

en: Amasya
th: อามาสยา

en: Ankara
th: อังการา

en: Antalya
th: อันตัลยา

en: Artvin
th: อาร์ตวิน

en: İstanbul
th: อิสตันบูล

en: İzmir
th: อิซเมียร์

en: Arusha
th: อารูชา

en: Dar es Salaam
th: ดาร์ เอส ซาลาม

en: Dodoma
th: โดโดมา

en: Iringa
th: อิรินกา

en: Kagera
th: คาเกรา

en: Pemba North
th: เปมบาเหนือ

en: Zanzibar North
th: แซนซิบาร์เหนือ

en: Kigoma
th: คิโกมา

en: Kilimanjaro
th: คิลิมันจาโร

en: Pemba South
th: เปมบาใต้

en: Zanzibar South
th: แซนซิบาร์ใต้

en: Lindi
th: ลินดิ

en: Mara
th: มารา

en: Mbeya
th: เอ็มเบยา

en: Zanzibar West
th: แซนซิบาร์ตะวันตก

en: Morogoro
th: โมโรโกโร

en: Mtwara
th: มต์วารา

en: Mwanza
th: มวันซา

en: Coast
th: ชายฝั่ง

en: Rukwa
th: รุควา

en: Ruvuma
th: รุวูมา

en: Shinyanga
th: ชินยังกา

en: Singida
th: ซินกิดา

en: Tabora
th: ทาบอรา

en: Tanga
th: ทังกา

en: Manyara
th: มันยารา

en: Geita
th: เกตา

en: Katavi
th: คาทาวี

en: Njombe
th: นจอมเบ

en: Simiyu
th: ซิมิยู

[ctx: district]
en: Belgrade
th: เบลเกรด

[ctx: district]
en: Bor
th: บอร์

[ctx: district]
en: Braničevo
th: บรานิเชโว

[ctx: district]
en: Central Banat
th: เซ็นทรัลบานัต

[ctx: district]
en: Danube
th: ดานูบ

[ctx: district]
en: Jablanica
th: ยาบลานิกา

[ctx: district]
en: Kolubara
th: โคลูบารา

[ctx: district]
en: Mačva
th: มัชวา

[ctx: district]
en: Morava
th: โมราวา

[ctx: district]
en: Nišava
th: นิชาวา

[ctx: district]
en: North Bačka
th: นอร์ทบัชกา

[ctx: district]
en: North Banat
th: นอร์ทบานัต

[ctx: district]
en: Pčinja
th: พชินยา

[ctx: district]
en: Pirot
th: พิรอต

[ctx: district]
en: Pomoravlje
th: โปโมราฟเลีย

[ctx: district]
en: Rasina
th: ราซินา

[ctx: district]
en: Raška
th: ราชกา

[ctx: district]
en: South Bačka
th: เซาท์บัชกา

[ctx: district]
en: South Banat
th: เซาท์บานัต

[ctx: district]
en: Srem
th: สเรม

[ctx: district]
en: Šumadija
th: ชูมาดิยา

[ctx: district]
en: Toplica
th: โทพลิกา

[ctx: district]
en: West Bačka
th: เวสต์บัชกา

[ctx: district]
en: Zaječar
th: ซาเยชาร์

[ctx: district]
en: Zlatibor
th: ซลาติบอร์

[ctx: district]
en: Kosovo
th: โคโซโว

[ctx: district]
en: Peć
th: เปช

[ctx: district]
en: Prizren
th: พริซเรน

[ctx: district]
en: Kosovska Mitrovica
th: โคซอฟสกา มิโทรวิกา

[ctx: district]
en: Kosovo-Pomoravlje
th: โคโซโว-โปโมราฟเลีย

[ctx: district]
en: Kosovo-Metohija
th: โคโซโว-เมโทฮิยา

[ctx: district]
en: Vojvodina
th: วอยโวดินา

en: Abim
th: อบิม

en: Adjumani
th: อดจูมานี

en: Agago
th: อกาโก

en: Alebtong
th: อเลบตง

en: Amolatar
th: อโมลาตาร์

en: Amudat
th: อมูดัต

en: Amuria
th: อมูเรีย

en: Amuru
th: อมูรู

en: Apac
th: อแพค

en: Arua
th: อรัว

en: Budaka
th: บูดากา

en: Bududa
th: บูดูดา

en: Bugiri
th: บูกิริ

en: Bugweri
th: บูกเวริ

en: Buhweju
th: บูเวจู

en: Buikwe
th: บูอิคเว

en: Bukedea
th: บูเคเดีย

en: Bukomansimbi
th: บูโคมันซิมบิ

en: Bukwa
th: บูควา

en: Bulambuli
th: บูลัมบูลิ

en: Buliisa
th: บูลิซา

en: Bundibugyo
th: บุนดิบูกโย

en: Bunyangabu
th: บุนยังกาบู

en: Bushenyi
th: บูเชนยี

en: Butaleja
th: บูตาเลจา

en: Butambala
th: บูตัมบาลา

en: Butebo
th: บูเตโบ

en: Buvuma
th: บูวูมา

en: Buyende
th: บูเยนเด

en: Dokolo
th: โดโคโล

en: Gomba
th: กอมบา

en: Gulu
th: กูลู

en: Hoima
th: โฮอิมา

en: Ibanda
th: อิบันดา

en: Iganga
th: อิกังกา

en: Isingiro
th: อิซินกิโร

en: Jinja
th: จินจา

en: Kaabong
th: คาบอง

en: Kabale
th: คาบาเล

en: Kabarole
th: คาบาโรเล

en: Kaberamaido
th: คาเบรามาอิโด

en: Kagadi
th: คากาดิ

en: Kakumiro
th: คาคูมิโร

en: Kalangala
th: คาลังกาลา

en: Kaliro
th: คาลิโร

en: Kalungu
th: คาลุงกู

en: Kampala
th: กัมปาลา

en: Kamuli
th: คามูลิ

en: Kamwenge
th: คัมเวงเก

en: Kanungu
th: คานุงกู

en: Kapchorwa
th: คาปชอร์วา

en: Kapelebyong
th: คาเปเลบยอง

en: Kasanda
th: คาซานดา

en: Kasese
th: คาเซเซ

en: Katakwi
th: คาตัควิ

en: Kayunga
th: คายุงกา

en: Kibaale
th: คิบาเล

en: Kiboga
th: คิโบกา

en: Kibuku
th: คิบูคู

en: Kikuube
th: คิคูเบ

en: Kiruhura
th: คิรูฮูรา

en: Kiryandongo
th: คิรยันดองโก

en: Kisoro
th: คิโซโร

en: Kitgum
th: คิตกุม

en: Koboko
th: โคโบโค

en: Baker Island
th: เกาะเบเกอร์

en: Howland Island
th: เกาะฮาวแลนด์

en: Jarvis Island
th: เกาะจาร์วิส

en: Johnston Atoll
th: แอทอลล์จอห์นสตัน

en: Kingman Reef
th: หินโสโครกคิงแมน

en: Midway Atoll
th: แอทอลล์มิดเวย์

en: Navassa Island
th: เกาะนาวาสซา

en: Palmyra Atoll
th: แอทอลล์พัลไมรา

en: Wake Island
th: เกาะเวก

en: Alabama
th: แอละแบมา

en: Alaska
th: อะแลสกา

en: Arizona
th: แอริโซนา

en: Arkansas
th: อาร์คันซอ

en: California
th: แคลิฟอร์เนีย

en: Colorado
th: โคโลราโด

en: Connecticut
th: คอนเนตทิคัต

en: Delaware
th: เดลาแวร์

en: District Of Columbia
th: ดิสทริกต์ออฟโคลัมเบีย

en: Florida
th: ฟลอริดา

[ctx: US state of Georgia]
en: Georgia
th: จอร์เจีย

en: Hawaii
th: ฮาวาย

en: Idaho
th: ไอดาโฮ

en: Illinois
th: อิลลินอยส์

en: Indiana
th: อินดีแอนา

en: Iowa
th: ไอโอวา

en: Kansas
th: แคนซัส

en: Kentucky
th: เคนทักกี

en: Louisiana
th: ลุยเซียนา

en: Maine
th: เมน

en: Massachusetts
th: แมสซาชูเซตส์

en: Michigan
th: มิชิแกน

en: Minnesota
th: มินนิโซตา

en: Mississippi
th: มิสซิสซิปปี

en: Missouri
th: มิสซูรี

en: Nebraska
th: เนแบรสกา

en: Nevada
th: เนวาดา

en: New Hampshire
th: นิวแฮมป์เชียร์

en: New Jersey
th: นิวเจอร์ซีย์

en: New Mexico
th: นิวเม็กซิโก

en: New York
th: นิวยอร์ก

en: North Carolina
th: นอร์ทแคโรไลนา

en: North Dakota
th: นอร์ทดาโคตา

en: Ohio
th: โอไฮโอ

en: Oklahoma
th: โอคลาโฮมา

en: Oregon
th: ออริกอน

en: Pennsylvania
th: เพนซิลเวเนีย

en: Rhode Island
th: โรดไอแลนด์

en: South Carolina
th: เซาท์แคโรไลนา

en: South Dakota
th: เซาท์ดาโคตา

en: Tennessee
th: เทนเนสซี

en: Texas
th: เท็กซัส

en: Utah
th: ยูทาห์

en: Vermont
th: เวอร์มอนต์

en: Virginia
th: เวอร์จิเนีย

en: Washington
th: วอชิงตัน

en: West Virginia
th: เวสต์เวอร์จิเนีย

en: Wisconsin
th: วิสคอนซิน

en: Wyoming
th: ไวโอมิง

en: Armed Forces (AA)
th: กองกำลังติดอาวุธ (AA)

en: Armed Forces (AE)
th: กองกำลังติดอาวุธ (AE)

en: Armed Forces (AP)
th: กองกำลังติดอาวุธ (AP)

en: Eastern Cape
th: อีสเทิร์นเคป

en: Free State
th: ฟรีสเตท

en: Gauteng
th: เกาเทง

en: KwaZulu-Natal
th: ควาซูลู-นาทาล

en: Limpopo
th: ลิมโปโป

en: Mpumalanga
th: มปูมาลังกา

en: Northern Cape
th: นอร์เทิร์นเคป

en: North West
th: นอร์ทเวสต์

en: Western Cape
th: เวสเทิร์นเคป

en: Luapula
th: ลัวปูลา

en: North-Western
th: นอร์ท-เวสเทิร์น

en: Southern
th: เซาเทิร์น

en: Copperbelt
th: คอปเปอร์เบลต์

en: Lusaka
th: ลูซากา

en: Muchinga
th: มูชิงกา

en: Africa
th: แอฟริกา

en: Asia
th: เอเชีย

en: Europe
th: ยุโรป

en: North America
th: อเมริกาเหนือ

en: Oceania
th: โอเชียเนีย

en: South America
th: อเมริกาใต้

en: Thank you for registration! Check email for your password.
th: ขอบคุณสำหรับการลงทะเบียน! กรุณาตรวจสอบอีเมลเพื่อรับรหัสผ่านของคุณ

en: Close
th: ปิด

en: Do not have an account?
th: ยังไม่มีบัญชีใช่ไหม?

en: Create an account
th: สร้างบัญชีใหม่

en: Username*
th: ชื่อผู้ใช้*

en: This username already exists
th: ชื่อผู้ใช้นี้มีอยู่แล้ว

en: First name*
th: ชื่อจริง*

en: Last name*
th: นามสกุล*

en: Your email*
th: อีเมลของคุณ*

en: This email already exists
th: อีเมลนี้มีอยู่แล้ว

en: Confirm email*
th: ยืนยันอีเมล*

en: A password will be emailed to you.
th: รหัสผ่านจะถูกส่งไปยังอีเมลของคุณ

en: Sign up
th: ลงทะเบียน

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or password.
th: <strong>ข้อผิดพลาด</strong>: ชื่อผู้ใช้หรือรหัสผ่านไม่ถูกต้อง

en: Forgot your password?
th: ลืมรหัสผ่าน?

en: Check your email address for instructions to reset password
th: ตรวจสอบอีเมลของคุณเพื่อรับคำแนะนำในการรีเซ็ตรหัสผ่าน

en: Forgot password?
th: ลืมรหัสผ่าน?

en: Login
th: เข้าสู่ระบบ

en: Username or email
th: ชื่อผู้ใช้หรืออีเมล

en: Password
th: รหัสผ่าน

en: Sign in
th: เข้าสู่ระบบ

en: Reset password
th: รีเซ็ตรหัสผ่าน

en: Get new password
th: รับรหัสผ่านใหม่

en: Dashboard
th: แดชบอร์ด

en: My Profile
th: โปรไฟล์ของฉัน

en: Edit Profile
th: แก้ไขโปรไฟล์

en: Change Password
th: เปลี่ยนรหัสผ่าน

en: Activity
th: กิจกรรม

en: My Bookings
th: การจองของฉัน

en: Sign Out
th: ออกจากระบบ

en: Reservations
th: การจอง

en: Orders
th: คำสั่งซื้อ

en: Change Profile Picture
th: เปลี่ยนรูปโปรไฟล์

en: Update profile
th: อัปเดตโปรไฟล์

en: Change password
th: เปลี่ยนรหัสผ่าน

en: Old Password *
th: รหัสผ่านเดิม *

en: New Password *
th: รหัสผ่านใหม่ *

en: Confirm Password *
th: ยืนยันรหัสผ่าน *

en: Update password
th: อัปเดตรหัสผ่าน

en: Items
th: รายการ

en: Guests
th: ผู้เข้าพัก

en: Total amount
th: จำนวนเงินทั้งหมด

en: Pay Now
th: ชำระเงินตอนนี้

en: Auto Draft
th: แบบร่างอัตโนมัติ

en: Edit
th: แก้ไข

en: Total:
th: รวม:

en: Done!
th: เสร็จสิ้น!

en: Date of Booking
th: วันที่จอง

en: Prepaid amount
th: จำนวนเงินที่ชำระล่วงหน้า

en: Prepaid received
th: ได้รับเงินล่วงหน้าแล้ว

en: Request Payment
th: ขอการชำระเงิน

en: Send
th: ส่ง

en: draft
th: แบบร่าง

en: availability confirmation
th: ยืนยันความพร้อม

en: customer confirmation
th: ยืนยันลูกค้า

en: not available
th: ไม่พร้อมให้บริการ

en: payment deferred
th: การชำระเงินที่เลื่อนออกไป

en: payment expected
th: รอการชำระเงิน

en: payment processing
th: กำลังประมวลผลการชำระเงิน

en: payment authorized
th: อนุมัติการชำระเงินแล้ว

en: payment received
th: ได้รับการชำระเงินแล้ว

en: canceled
th: ยกเลิกแล้ว

en: completed
th: เสร็จสมบูรณ์

en: New order
th: คำสั่งซื้อใหม่

en: New order for confirmation
th: คำสั่งซื้อใหม่เพื่อยืนยัน

en: Ask customer to confirm or reject changes in the booking
th: ขอให้ลูกค้ายืนยันหรือปฏิเสธการเปลี่ยนแปลงในการจอง

en: New order to pay
th: คำสั่งซื้อใหม่ที่ต้องชำระเงิน

en: Order updated
th: อัปเดตคำสั่งซื้อแล้ว

en: Order rejected
th: คำสั่งซื้อถูกปฏิเสธ

en: Order canceled
th: คำสั่งซื้อถูกยกเลิก

en: Your message has been sent! Thank you!
th: ส่งข้อความของคุณแล้ว! ขอบคุณนะ!

en: Book now, pay later!
th: จองตอนนี้ จ่ายทีหลัง!

en: Pay later
th: จ่ายทีหลัง

en: Payment tab title
th: ชื่อแท็บการชำระเงิน

en: Payment description
th: รายละเอียดการชำระเงิน

en: Pay by Coupon
th: ชำระด้วยคูปอง

en: This order is paid by coupon! You can complete the order
th: คำสั่งซื้อนี้ชำระด้วยคูปองแล้ว! คุณสามารถดำเนินการคำสั่งซื้อให้เสร็จสมบูรณ์ได้

en: per Booking
th: ต่อการจอง

en: per Person
th: ต่อคน

en: per Day
th: ต่อวัน

en: per Night
th: ต่อคืน

en: per Person/day
th: ต่อคน/วัน

en: per Person/night
th: ต่อคน/คืน

en: Availability date
th: วันที่ว่าง

en: Add New
th: เพิ่ม

en: New
th: ใหม่

en: Edit
th: แก้ไข

en: View
th: ดู

en: All
th: ทั้งหมด

en: Search
th: ค้นหา

en: Parent
th: หลัก

en: No %s found.
th: ไม่พบ %s

en: No %s found in Trash.
th: ไม่พบ %s ในถังขยะ

[ctx: Post Type General Name]
en: FAQ
th: คำถามที่พบบ่อย

[ctx: Post Type Singular Name]
en: FAQ
th: คำถามที่พบบ่อย

[ctx: admin menu]
en: FAQ
th: คำถามที่พบบ่อย

[ctx: add new on admin bar]
en: FAQ
th: คำถามที่พบบ่อย

[ctx: booking object]
en: Add FAQ
th: เพิ่มคำถามที่พบบ่อย

en: Add New FAQ
th: เพิ่มคำถามที่พบบ่อยใหม่

en: New FAQ
th: คำถามที่พบบ่อยใหม่

en: Edit FAQ
th: แก้ไขคำถามที่พบบ่อย

en: View FAQ
th: ดูคำถามที่พบบ่อย

en: All FAQs
th: คำถามที่พบบ่อยทั้งหมด

en: Search FAQ
th: ค้นหาคำถามที่พบบ่อย

en: Parent FAQ:
th: คำถามที่พบบ่อยหลัก:

en: Not found.
th: ไม่พบ

en: Not found in Trash.
th: ไม่พบในถังขยะ

en: Update FAQ
th: อัปเดตคำถามที่พบบ่อย

[ctx: Post Type General Name]
en: Services
th: บริการ

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Service
th: บริการ

[ctx: admin menu]
en: Services
th: บริการ

[ctx: add new on admin bar]
en: Services
th: บริการ

[ctx: booking object]
en: Add Service
th: เพิ่มบริการ

en: Add New Service
th: เพิ่มบริการใหม่

en: New Service
th: บริการใหม่

en: Edit Service
th: แก้ไขบริการ

en: View Service
th: ดูบริการ

en: All Services
th: บริการทั้งหมด

en: Search Service
th: ค้นหาบริการ

en: Parent Service:
th: บริการหลัก:

en: Update Service
th: อัปเดตบริการ

[ctx: Post Type General Name]
en: Orders
th: คำสั่งซื้อ

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Order
th: คำสั่งซื้อ

[ctx: admin menu]
en: Orders
th: คำสั่งซื้อ

[ctx: add new on admin bar]
en: Orders
th: คำสั่งซื้อ

[ctx: booking object]
en: Add Order
th: เพิ่มคำสั่งซื้อ

en: Add New Order
th: เพิ่มคำสั่งซื้อใหม่

en: New Order
th: คำสั่งซื้อใหม่

en: Edit Order
th: แก้ไขคำสั่งซื้อ

en: View Order
th: ดูคำสั่งซื้อ

en: All Orders
th: คำสั่งซื้อทั้งหมด

en: Search Order
th: ค้นหาคำสั่งซื้อ

en: Parent Order:
th: คำสั่งซื้อหลัก:

en: Update Order
th: อัปเดตคำสั่งซื้อ

en: Order
th: คำสั่งซื้อ

[ctx: Post Type General Name]
en: Fee
th: ค่าธรรมเนียม

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Fee
th: ค่าธรรมเนียม

[ctx: admin menu]
en: Fees
th: ค่าธรรมเนียม

[ctx: add new on admin bar]
en: Fee
th: ค่าธรรมเนียม

[ctx: booking object]
en: Add Fee
th: เพิ่มค่าธรรมเนียม

en: Add New Fee
th: เพิ่มค่าธรรมเนียมใหม่

en: New Fee
th: ค่าธรรมเนียมใหม่

en: Edit Fee
th: แก้ไขค่าธรรมเนียม

en: View Fee
th: ดูค่าธรรมเนียม

en: All Fees
th: ค่าธรรมเนียมทั้งหมด

en: Search Fee
th: ค้นหาค่าธรรมเนียม

en: Parent Fee:
th: ค่าธรรมเนียมหลัก:

en: Update Fee
th: อัปเดตค่าธรรมเนียม

en: Fee
th: ค่าธรรมเนียม

[ctx: Post Type General Name]
en: Coupons
th: คูปอง

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Coupon
th: คูปอง

[ctx: admin menu]
en: Coupons
th: คูปอง

[ctx: add new on admin bar]
en: Coupon
th: คูปอง

[ctx: booking object]
en: Add Coupon
th: เพิ่มคูปอง

en: Add New Coupon
th: เพิ่มคูปองใหม่

en: New Coupon
th: คูปองใหม่

en: Edit Coupon
th: แก้ไขคูปอง

en: View Coupon
th: ดูคูปอง

en: All Coupons
th: คูปองทั้งหมด

en: Search Coupon
th: ค้นหาคูปอง

en: Parent Coupon:
th: คูปองหลัก:

en: Update Coupon
th: อัปเดตคูปอง

en: Coupon
th: คูปอง

[ctx: Post Type General Name]
en: Places
th: สถานที่

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Place
th: สถานที่

[ctx: admin menu]
en: Places
th: สถานที่

[ctx: add new on admin bar]
en: Places
th: สถานที่

[ctx: booking object]
en: Add Place
th: เพิ่มสถานที่

en: Add New Place
th: เพิ่มสถานที่ใหม่

en: New Place
th: สถานที่ใหม่

en: Edit Place
th: แก้ไขสถานที่

en: View Place
th: ดูสถานที่

en: All Places
th: สถานที่ทั้งหมด

en: Search Place
th: ค้นหาสถานที่

en: Parent Place:
th: สถานที่หลัก:

en: Update Place
th: อัปเดตสถานที่

en: Booking Categories
th: หมวดหมู่การจอง

en: Category
th: หมวดหมู่

en: Search Categories
th: ค้นหาหมวดหมู่

en: All Categories
th: หมวดหมู่ทั้งหมด

en: Parent Category
th: หมวดหมู่หลัก

en: Parent Category:
th: หมวดหมู่หลัก:

en: Edit Category
th: แก้ไขหมวดหมู่

en: Update Category
th: อัปเดตหมวดหมู่

en: Add New Category
th: เพิ่มหมวดหมู่ใหม่

en: New Category
th: หมวดหมู่ใหม่

en: Taxonomies
th: หมวดหมู่ทางอนุกรมวิธาน

en: Taxonomy
th: อนุกรมวิธาน

en: Search Taxonomies
th: ค้นหาอนุกรมวิธาน

en: All Taxonomies
th: อนุกรมวิธานทั้งหมด

en: Parent Taxonomy
th: อนุกรมวิธานหลัก

en: Parent Taxonomy:
th: อนุกรมวิธานหลัก:

en: Edit Taxonomy
th: แก้ไขอนุกรมวิธาน

en: Update Taxonomy
th: อัปเดตอนุกรมวิธาน

en: Add New Taxonomy
th: เพิ่มอนุกรมวิธานใหม่

en: New Taxonomy
th: อนุกรมวิธานใหม่

en: Ages
th: อายุ

en: Age
th: อายุ

en: Search Ages
th: ค้นหาอายุ

en: All Ages
th: อายุทั้งหมด

en: Parent Age
th: อายุหลัก

en: Parent Age:
th: อายุหลัก:

en: Edit Age
th: แก้ไขอายุ

en: Update Age
th: อัปเดตอายุ

en: Add New Age
th: เพิ่มอายุใหม่

en: New Age
th: อายุใหม่

en: Daily
th: รายวัน

en: day
th: วัน

en: hour
th: ชั่วโมง

en: minute
th: นาที

en: minutes
th: นาที

en: At least one rate is required to publish the post!
th: ต้องมีอัตราอย่างน้อยหนึ่งรายการเพื่อเผยแพร่โพสต์!

[ctx: admin modal messages]
en: Save rate
th: บันทึกอัตรา

en: night
th: คืน

en: places
th: สถานที่

en: place
th: สถานที่

en: tickets
th: ตั๋ว

en: ticket
th: ตั๋ว

en: New rate
th: อัตราใหม่

en: Rate Title:
th: ชื่ออัตรา:

en: (required)
th: (จำเป็น)

en: Date from:
th: วันที่เริ่ม:

en: no limits
th: ไม่จำกัด

en: Date to:
th: วันที่สิ้นสุด:

en: Rate applies to days:
th: อัตรานี้ใช้กับวัน:

en: Start days:
th: วันที่เริ่มต้น:

en: General price
th: ราคาทั่วไป

en: Price from:
th: ราคาเริ่มต้น:

en: days/nights
th: วัน/คืน

en: day/night
th: วัน/คืน

en: Conditional prices
th: ราคาตามเงื่อนไข

en: IF
th: ถ้า

en: (don't use)
th: (ไม่ใช้)

en: Add conditional price
th: เพิ่มราคาตามเงื่อนไข

en: All
th: ทั้งหมด

en: General price:
th: ราคาทั่วไป:

en: Clone
th: โคลน

en: Delete
th: ลบ

en: Rating:
th: คะแนน:

en: Edit Comment
th: แก้ไขความคิดเห็น

en: Reply to Comment
th: ตอบกลับความคิดเห็น

en: Add New Comment
th: เพิ่มความคิดเห็นใหม่

en: Comment
th: ความคิดเห็น

en: Name
th: ชื่อ

en: Add Comment
th: เพิ่มความคิดเห็น

en: Update Comment
th: อัปเดตความคิดเห็น

en: Submit Reply
th: ส่งการตอบกลับ

en: by %d reviews
th: โดย %d รีวิว

en: Search Form
th: แบบฟอร์มค้นหา

en: Search Form builder
th: ตัวสร้างแบบฟอร์มค้นหา

en: Search form Tabs
th: แท็บแบบฟอร์มค้นหา

en: Tab Title:
th: ชื่อแท็บ:

en: Tab slug:
th: สลักแท็บ:

en: Only a-z letters allowed.
th: อนุญาตเฉพาะตัวอักษร a-z

en: Apply to categories (check nothing for all):
th: ใช้กับหมวดหมู่ (ไม่เลือกอะไรเลยหมายถึงทั้งหมด):

en: Add new Tab
th: เพิ่มแท็บใหม่

en: General settings
th: การตั้งค่าทั่วไป

en: Show price range picker in Advanced field
th: แสดงตัวเลือกช่วงราคาในฟิลด์ขั้นสูง

en: Set the current date in the "date from" field by default
th: ตั้งค่าวันที่ปัจจุบันในฟิลด์ “วันที่เริ่มต้น” โดยค่าเริ่มต้น

en: Set "date to" to N days from the current date by default (leave blank to avoid setting a default date)
th: ตั้งค่า “วันที่สิ้นสุด” เป็น N วันจากวันที่ปัจจุบันโดยค่าเริ่มต้น (เว้นว่างไว้เพื่อไม่ตั้งค่าวันที่เริ่มต้น)

en: Managing search form fields
th: จัดการฟิลด์แบบฟอร์มค้นหา

en: Save changes in fields
th: บันทึกการเปลี่ยนแปลงในฟิลด์

en: Delete selected tab?
th: ลบแท็บที่เลือกหรือไม่?

en: An error occurred while processing...
th: เกิดข้อผิดพลาดระหว่างการประมวลผล...

en: Please, fill in the correct data
th: โปรดกรอกข้อมูลที่ถูกต้อง

en: categories:
th: หมวดหมู่:

en: Icon classes:
th: คลาสไอคอน:

en: advanced field
th: ฟิลด์ขั้นสูง

en: Title:
th: ชื่อเรื่อง:

en: active
th: ใช้งาน

en: with ages
th: พร้อมอายุ

en: add time
th: เพิ่มเวลา

en: Feild name
th: ชื่อฟิลด์

en: - without tabs -
th: - ไม่มีแท็บ -

en: Keyword
th: คำค้นหา

en: Advanced
th: ขั้นสูง

en: Start at
th: เริ่มที่

en: End at
th: สิ้นสุดที่

en: Apply
th: นำไปใช้

en: BA Book Everything Settings
th: การตั้งค่า BA Book Everything

en: BA Settings
th: การตั้งค่า BA

en: Addons
th: ส่วนเสริม

en: Demo content
th: เนื้อหาตัวอย่าง

en: Demo content setup page
th: หน้าตั้งค่าเนื้อหาตัวอย่าง

en: This tool will allow you to setup demo content to make it easy to get started with the BA Book Everything plugin. Demo content includes: booking rules, ages, features taxonomy, categories, service posts, places posts, FAQ posts and booking object posts. Please do not close this page during the installation of demo content.
th: เครื่องมือนี้จะช่วยให้คุณตั้งค่าเนื้อหาตัวอย่างเพื่อให้เริ่มต้นใช้งานปลั๊กอิน BA Book Everything ได้ง่ายขึ้น เนื้อหาตัวอย่างประกอบด้วย: กฎการจอง, อายุ, อนุกรมวิธานคุณลักษณะ, หมวดหมู่, โพสต์บริการ, โพสต์สถานที่, โพสต์คำถามที่พบบ่อย และโพสต์วัตถุการจอง โปรดอย่าปิดหน้านี้ระหว่างการติดตั้งเนื้อหาตัวอย่าง

en: Setup Demo Content
th: ตั้งค่าเนื้อหาตัวอย่าง

en: Setup ages and taxonomies...
th: ตั้งค่าอายุและอนุกรมวิธาน...

en: Setup images...
th: ตั้งค่ารูปภาพ...

en: Setup places, service and FAQ posts ...
th: ตั้งค่าสถานที่, บริการ และโพสต์คำถามที่พบบ่อย...

en: Setup rules, categories, booking object posts...
th: ตั้งค่ากฎ, หมวดหมู่, โพสต์วัตถุการจอง...

en: Next steps:
th: ขั้นตอนต่อไป:

en: Go to %1$sAll items%2$s page and check created items on front-end
th: ไปที่หน้า %1$sรายการทั้งหมด%2$s และตรวจสอบรายการที่สร้างขึ้นในหน้าเว็บ

en: Edit demo content or create your own (read setting details in %1$sDocumentation%2$s)
th: แก้ไขเนื้อหาตัวอย่างหรือสร้างเนื้อหาของคุณเอง (อ่านรายละเอียดการตั้งค่าใน %1$sเอกสาร%2$s)

en: Addons for BA Book Everything plugin
th: ส่วนเสริมสำหรับปลั๊กอิน BA Book Everything

en: Integrates PayPal and Credit Cards (Stripe) payments. Stripe integration supports 3D Secure card payments, Apple Pay, Google Pay, Microsoft Pay and the Payment Request API.
th: รวมการชำระเงินผ่าน PayPal และบัตรเครดิต (Stripe) การรวม Stripe รองรับการชำระเงินด้วยบัตร 3D Secure, Apple Pay, Google Pay, Microsoft Pay และ Payment Request API

en: BABE Backoffice
th: BABE backoffice

en: Management tools: PDF invoices, backend bookings, editing/cancellation orders, extra charge, full and partial refund, iCal synchronization, export orders to xlsx, emails and order status router customizer.
th: เครื่องมือจัดการ: ใบแจ้งหนี้ PDF, การจองจากหลังบ้าน, การแก้ไข/ยกเลิกคำสั่งซื้อ, ค่าใช้จ่ายเพิ่มเติม, การคืนเงินเต็มจำนวนและบางส่วน, การซิงค์ iCal, การส่งออกคำสั่งซื้อเป็น xlsx, อีเมลและตัวปรับแต่งเส้นทางสถานะคำสั่งซื้อ

en: Currency switcher widget. Options: force booking and checkout in the base currency, turn on payment gateways on the checkout depending on currency.
th: วิดเจ็ตสลับสกุลเงิน ตัวเลือก: บังคับการจองและชำระเงินในสกุลเงินหลัก, เปิดช่องทางการชำระเงินที่หน้าชำระเงินตามสกุลเงิน

en: BABE Marketplace
th: BABE marketplace

en: Multi Vendor Marketplace extension for BA Book Everything plugin transforms your booking site into a marketplace.
th: ส่วนขยาย Multi Vendor Marketplace สำหรับปลั๊กอิน BA Book Everything เปลี่ยนเว็บไซต์การจองของคุณให้เป็นตลาดออนไลน์

en: Added a Bank transfer payment option: show bank transfer details on checkout, order confirmation and in the customer email.
th: เพิ่มตัวเลือกการชำระเงินผ่านการโอนเงินผ่านธนาคาร: แสดงรายละเอียดการโอนเงินผ่านธนาคารที่หน้าชำระเงิน, การยืนยันคำสั่งซื้อ และในอีเมลลูกค้า

en: 20+ Payment Gateways
th: ช่องทางการชำระเงินมากกว่า 20 ช่องทาง

en: Check our ready-made integrations with over 20 payment gateways.
th: ตรวจสอบการรวมระบบที่เราเตรียมไว้แล้วกับช่องทางการชำระเงินมากกว่า 20 ช่องทาง

en: Learn more
th: เรียนรู้เพิ่มเติม

en: Management tools: PDF invoices, backend bookings, editing/cancelation orders, extra charge, full and partial refund, iCal synchronization.
th: เครื่องมือจัดการ: ใบแจ้งหนี้ PDF, การจองจากหลังบ้าน, การแก้ไข/ยกเลิกคำสั่งซื้อ, ค่าใช้จ่ายเพิ่มเติม, การคืนเงินเต็มจำนวนและบางส่วน, การซิงค์ iCal

en: Date format
th: รูปแบบวันที่

en: Booking object post slug
th: สลักโพสต์วัตถุการจอง

en: Booking object singular name
th: ชื่อเอกพจน์ของวัตถุการจอง

en: Booking object general (plural) name
th: ชื่อทั่วไป (พหูพจน์) ของวัตถุการจอง

en: Booking object menu name
th: ชื่อเมนูวัตถุการจอง

en: Prefix for custom taxonomies (*before changing this option it is required to remove all custom taxonomies)
th: คำนำหน้าสำหรับอนุกรมวิธานที่กำหนดเอง (*ก่อนเปลี่ยนตัวเลือกนี้จำเป็นต้องลบอนุกรมวิธานที่กำหนดเองทั้งหมด)

en: Select search result page
th: เลือกหน้าผลการค้นหา

en: Services page
th: หน้าบริการ

en: Checkout page
th: หน้าชำระเงิน

en: Confirmation page
th: หน้ายืนยัน

en: Terms & Conditions page
th: หน้าข้อกำหนดและเงื่อนไข

en: Admin page for order confirmation (for manually availability confirmation)
th: หน้าผู้ดูแลระบบสำหรับการยืนยันคำสั่งซื้อ (สำหรับการยืนยันความพร้อมด้วยตนเอง)

en: Customer page for order confirmation (for manually availability confirmation)
th: หน้าลูกค้าสำหรับการยืนยันคำสั่งซื้อ (สำหรับการยืนยันความพร้อมด้วยตนเอง)

en: My Account page
th: หน้าบัญชีของฉัน

en: Disable My Account page and new user mail?
th: ปิดการใช้งานหน้าบัญชีของฉันและอีเมลผู้ใช้ใหม่หรือไม่?

en: Remove default login/register form from "My account" page (this allows to use a third party login form shortcode into the "My account" page content)
th: ลบแบบฟอร์มเข้าสู่ระบบ/ลงทะเบียนเริ่มต้นออกจากหน้า “บัญชีของฉัน” (ช่วยให้สามารถใช้ shortcode แบบฟอร์มเข้าสู่ระบบของบุคคลที่สามในเนื้อหาหน้า “บัญชีของฉัน”)

en: Search result: items per page
th: ผลการค้นหา: รายการต่อหน้า

en: Taxonomy archive page: items per page
th: หน้าอนุกรมวิธาน: รายการต่อหน้า

en: Return search results without checking availability if no dates are specified
th: แสดงผลการค้นหาโดยไม่ตรวจสอบความพร้อมหากไม่ได้ระบุวันที่

en: Do not include availability calendar data in search results
th: ไม่รวมข้อมูลปฏิทินความพร้อมในผลการค้นหา

en: Use "OR" logic when searching among taxonomy terms
th: ใช้ตรรกะ “OR” เมื่อค้นหาในเงื่อนไขอนุกรมวิธาน

en: Remove search query arguments from booking item links on the search result page
th: ลบอาร์กิวเมนต์คำค้นหาออกจากลิงก์รายการการจองในหน้าผลการค้นหา

en: Search result view
th: มุมมองผลการค้นหา

en: Use minimized version of the main CSS file
th: ใช้เวอร์ชันย่อของไฟล์ CSS หลัก

en: Use minimized version of the main JS file
th: ใช้เวอร์ชันย่อของไฟล์ JS หลัก

en: Reset settings
th: รีเซ็ตการตั้งค่า

en: Booking object
th: วัตถุการจอง

en: Use Gutenberg for booking object posts
th: ใช้ Gutenberg สำหรับโพสต์วัตถุการจอง

en: When service price is 0 display
th: เมื่อราคาบริการเป็น 0 ให้แสดง

en: Maximum number of months in availability calendar
th: จำนวนเดือนสูงสุดในปฏิทินความพร้อม

en: Show booking object post content in tabs?
th: แสดงเนื้อหาโพสต์วัตถุการจองในแท็บหรือไม่?

en: Add meeting points functionality?
th: เพิ่มฟังก์ชันจุดนัดพบหรือไม่?

en: Media library filter: show only current user attachments and unattached madia in the Media library
th: ตัวกรองคลังสื่อ: แสดงเฉพาะสิ่งที่แนบมาของผู้ใช้ปัจจุบันและสื่อที่ไม่ได้แนบในคลังสื่อ

en: Remove unitegallery from booking object pages
th: ลบ unitegallery ออกจากหน้าวัตถุการจอง

en: Remove availability calendar from booking object pages
th: ลบปฏิทินความพร้อมออกจากหน้าวัตถุการจอง

en: Remove all prices from availability calendar
th: ลบราคาทั้งหมดออกจากปฏิทินความพร้อม

en: Remove price details on hover from availability calendar
th: ลบรายละเอียดราคาเมื่อวางเมาส์ออกจากปฏิทินความพร้อม

en: Show all rates in the price details on hover on the availability calendar
th: แสดงอัตราทั้งหมดในรายละเอียดราคาเมื่อวางเมาส์บนปฏิทินความพร้อม

en: Remove google map from booking object pages
th: ลบแผนที่ Google ออกจากหน้าวัตถุการจอง

en: Add schema.org Product markup to the booking object page
th: เพิ่มมาร์กอัป schema.org Product ในหน้าวัตถุการจอง

en: Generate 5 star review in schema.org Product markup if no comments found
th: สร้างรีวิว 5 ดาวในมาร์กอัป schema.org Product หากไม่พบความคิดเห็น

en: Allow only customers who have a successful booking to post a review (one review per booking)
th: อนุญาตให้เฉพาะลูกค้าที่มีการจองสำเร็จเท่านั้นที่สามารถโพสต์รีวิวได้ (หนึ่งรีวิวต่อการจอง)

en: Show reviews in tab on booking object page?
th: แสดงรีวิวในแท็บบนหน้าวัตถุการจองหรือไม่?

en: Reviews comment template (leave empty to use the default "/comments.php")
th: เทมเพลตความคิดเห็นรีวิว (เว้นว่างไว้เพื่อใช้ค่าเริ่มต้น “/comments.php”)

en: Booking form
th: แบบฟอร์มการจอง

en: Booking form: maximum number of guests available to choose
th: แบบฟอร์มการจอง: จำนวนผู้เข้าพักสูงสุดที่สามารถเลือกได้

en: Add services to booking form
th: เพิ่มบริการในแบบฟอร์มการจอง

en: Prepopulates the date field on the booking form, starting with the nearest available date
th: กรอกข้อมูลในฟิลด์วันที่ในแบบฟอร์มการจองล่วงหน้า โดยเริ่มจากวันที่ที่พร้อมใช้งานที่ใกล้ที่สุด

en: Hide prices in guest selection fields on the booking form
th: ซ่อนราคาในฟิลด์การเลือกผู้เข้าพักในแบบฟอร์มการจอง

en: Title for optional services section
th: ชื่อสำหรับส่วนบริการทางเลือก

en: Title for mandatory services section
th: ชื่อสำหรับส่วนบริการที่จำเป็น

en: Currency
th: สกุลเงิน

en: Select base currency
th: เลือกสกุลเงินหลัก

en: Place of currency symbol in displayed prices
th: ตำแหน่งของสัญลักษณ์สกุลเงินในราคาที่แสดง

en: Thousand Separator of displayed prices
th: ตัวคั่นหลักพันของราคาที่แสดง

en: Decimal Separator of displayed prices
th: ตัวคั่นทศนิยมของราคาที่แสดง

en: Number of decimal points shown in displayed prices
th: จำนวนจุดทศนิยมที่แสดงในราคาที่แสดง

en: Label before "price from" amount on the booking item page. Use "%s" to add currency three-letter code ISO 4217
th: ป้ายกำกับก่อนจำนวน “ราคาเริ่มต้น” บนหน้ารายการการจอง ใช้ “%s” เพื่อเพิ่มรหัสสกุลเงินสามตัวอักษร ISO 4217

en: Payments
th: การชำระเงิน

en: For all subsequent payments only allow the payment gateway that was used for the deposit
th: สำหรับการชำระเงินครั้งต่อไปทั้งหมด อนุญาตให้ใช้เฉพาะช่องทางการชำระเงินที่ใช้สำหรับเงินมัดจำเท่านั้น

en: Activate payment methods
th: เปิดใช้งานวิธีการชำระเงิน

en: Gateway:
th: ช่องทาง:

en: Add billing address fields to the checkout form
th: เพิ่มฟิลด์ที่อยู่สำหรับการเรียกเก็บเงินในแบบฟอร์มชำระเงิน

en: Disable guest bookings?
th: ปิดการจองสำหรับผู้เยี่ยมชมหรือไม่?

en: Waiting before delete orders with "payment processing" status, minutes
th: รอก่อนลบคำสั่งซื้อที่มีสถานะ “กำลังประมวลผลการชำระเงิน”, นาที

en: Show "Pay now" button on the confirmation page if the order has "payment expected" or "draft" status
th: แสดงปุ่ม “ชำระเงินตอนนี้” บนหน้ายืนยันหากคำสั่งซื้อมีสถานะ “รอการชำระเงิน” หรือ “ร่าง”

en: Show a reload page button on the confirmation page if the order has "payment processing" or "payment expected" status
th: แสดงปุ่มโหลดหน้าใหม่บนหน้ายืนยันหากคำสั่งซื้อมีสถานะ “กำลังประมวลผลการชำระเงิน” หรือ “รอการชำระเงิน”

en: Message for status "availability confirmation"
th: ข้อความสำหรับสถานะ “รอการยืนยันความพร้อม”

en: Message for status "not available"
th: ข้อความสำหรับสถานะ “ไม่พร้อมใช้งาน”

en: Message for status "payment deferred"
th: ข้อความสำหรับสถานะ “การชำระเงินถูกเลื่อนออกไป”

en: Message for status "payment expected"
th: ข้อความสำหรับสถานะ “รอการชำระเงิน”

en: Message for status "payment processing"
th: ข้อความสำหรับสถานะ “กำลังประมวลผลการชำระเงิน”

en: Message for status "payment received"
th: ข้อความสำหรับสถานะ “ได้รับการชำระเงินแล้ว”

en: Message for status "draft"
th: ข้อความสำหรับสถานะ “ร่าง”

en: Emails
th: อีเมล

en: Shop admin email (site admin email by default)
th: อีเมลผู้ดูแลร้านค้า (อีเมลผู้ดูแลเว็บไซต์โดยค่าเริ่มต้น)

en: Emails template settings
th: การตั้งค่าเทมเพลตอีเมล

en: Logo image
th: โลโก้

en: Header image
th: รูปภาพส่วนหัว

en: Footer text (contacts, etc.)
th: ข้อความส่วนท้าย (ข้อมูลติดต่อ ฯลฯ)

en: Credits text (copyright, etc.)
th: ข้อความเครดิต (ลิขสิทธิ์ ฯลฯ)

en: Customer account created email
th: อีเมลสร้างบัญชีลูกค้า

en: Subject
th: หัวเรื่อง

en: Body title
th: ชื่อเรื่องเนื้อหา

en: Body message
th: ข้อความเนื้อหา

en: Customer password reseted email
th: อีเมลรีเซ็ตรหัสผ่านลูกค้า

en: Emails color scheme
th: โครงสีอีเมล

en: Font color
th: สีตัวอักษร

en: Background color
th: สีพื้นหลัง

en: Titles color
th: สีชื่อเรื่อง

en: Links color
th: สีลิงก์

en: Button default color
th: สีปุ่มเริ่มต้น

en: Confirm button color
th: สีปุ่มยืนยัน

en: Cancel button color
th: สีปุ่มยกเลิก

en: Change button color
th: สีปุ่มเปลี่ยน

en: Google map
th: แผนที่ Google

en: Add google map functionality?
th: เพิ่มฟังก์ชันแผนที่ Google หรือไม่?

en: Google API key (see %1$sGoogle Maps API docs%2$s for details). You need to activate the following libraries in your Google map API: places, marker, routes
th: คีย์ API ของ Google (ดู %1$sเอกสาร Google Maps API%2$s สำหรับรายละเอียด) คุณต้องเปิดใช้งานไลบรารีต่อไปนี้ใน Google map API ของคุณ: places, marker, routes

en: Map zoom
th: ซูมแผนที่

en: Map start latitude
th: ละติจูดเริ่มต้นของแผนที่

en: Map start Longitude
th: ลองจิจูดเริ่มต้นของแผนที่

en: Select map marker
th: เลือกมาร์กเกอร์แผนที่

en: Customer New order email
th: อีเมลคำสั่งซื้อใหม่สำหรับลูกค้า

en: Customer order updated email
th: อีเมลอัปเดตคำสั่งซื้อสำหรับลูกค้า

en: Customer is waiting for availability confirmation on admin side
th: ลูกค้ากำลังรอการยืนยันความพร้อมจากฝั่งผู้ดูแลระบบ

en: Customer needs to confirm or reject changes to the booking
th: ลูกค้าต้องยืนยันหรือปฏิเสธการเปลี่ยนแปลงการจอง

en: Customer order to pay email
th: อีเมลคำสั่งซื้อที่ต้องชำระเงินสำหรับลูกค้า

en: Customer order rejected email
th: อีเมลคำสั่งซื้อถูกปฏิเสธสำหรับลูกค้า

en: Customer canceled the order email
th: อีเมลลูกค้ายกเลิกคำสั่งซื้อ

en: Admin New order email
th: อีเมลคำสั่งซื้อใหม่สำหรับผู้ดูแลระบบ

en: Admin order updated email
th: อีเมลอัปเดตคำสั่งซื้อสำหรับผู้ดูแลระบบ

en: Admin availability confirmation email
th: อีเมลยืนยันความพร้อมสำหรับผู้ดูแลระบบ

en: Admin order canceled email
th: อีเมลคำสั่งซื้อถูกยกเลิกสำหรับผู้ดูแลระบบ

en: Upload
th: อัปโหลด

en: Custom Image
th: รูปภาพที่กำหนดเอง

en: Upload Image
th: อัปโหลดรูปภาพ

en: Left
th: ซ้าย

en: Right
th: ขวา

en: Left with space
th: ซ้ายพร้อมช่องว่าง

en: Right with space
th: ขวาพร้อมช่องว่าง

en: Check this box and click "Save Changes" button to reset all settings to their defaults. <strong>All custom settings will be lost!</strong>
th: ทำเครื่องหมายที่ช่องนี้และคลิกปุ่ม “บันทึกการเปลี่ยนแปลง” เพื่อรีเซ็ตการตั้งค่าทั้งหมดเป็นค่าเริ่มต้น <strong>การตั้งค่าที่กำหนดเองทั้งหมดจะหายไป!</strong>

en: Full
th: เต็ม

en: Grid
th: ตาราง

en: Booking Object
th: วัตถุการจอง

en: Booking Objects
th: วัตถุการจอง

en: Add Extra
th: เพิ่มเพิ่มเติม

en: Mandatory services
th: บริการที่จำเป็น

[ctx: item price from label]
en: From %s
th: จาก %s

en: Your order is waiting for the availability confirmation, you will be notified by email when it's ready. Thank you!
th: คำสั่งซื้อของคุณกำลังรอการยืนยันความพร้อม คุณจะได้รับแจ้งทางอีเมลเมื่อพร้อมแล้ว ขอบคุณนะ!

en: Sorry, but your selected items are not available for selected dates/times. Please, search another dates/times or items and create new order.
th: ขออภัย รายการที่คุณเลือกไม่พร้อมใช้งานสำหรับวันที่/เวลาที่เลือก โปรดค้นหาวันที่/เวลาหรือรายการอื่นและสร้างคำสั่งซื้อใหม่

en: Your order is completed and received, and a confirmation email was sent to you. You will pay the full amount later. Thank you!
th: คำสั่งซื้อของคุณเสร็จสมบูรณ์และได้รับแล้ว และอีเมลยืนยันได้ถูกส่งถึงคุณแล้ว คุณจะชำระเงินเต็มจำนวนในภายหลัง ขอบคุณนะ!

en: Your order is confirmed, but not completed. To complete your order, please, click the link below to make a payment.
th: คำสั่งซื้อของคุณได้รับการยืนยันแล้ว แต่ยังไม่เสร็จสมบูรณ์ เพื่อทำให้คำสั่งซื้อของคุณเสร็จสมบูรณ์ โปรดคลิกลิงก์ด้านล่างเพื่อชำระเงิน

en: Your order has been confirmed and your payment is being processed. Thank you!
th: คำสั่งซื้อของคุณได้รับการยืนยันแล้วและกำลังประมวลผลการชำระเงินของคุณ ขอบคุณนะ!

en: Your order is completed, your payment has been received, and a confirmation email was sent to you. Thank you!
th: คำสั่งซื้อของคุณเสร็จสมบูรณ์แล้ว ได้รับการชำระเงินของคุณแล้ว และอีเมลยืนยันได้ถูกส่งถึงคุณแล้ว ขอบคุณนะ!

en: Your booking has not been paid or confirmed. Follow the link to complete your booking.
th: การจองของคุณยังไม่ได้ชำระเงินหรือยืนยัน คลิกลิงก์เพื่อทำการจองให้เสร็จสมบูรณ์

en: Order #%s updated
th: คำสั่งซื้อ #%s อัปเดตแล้ว

en: Order updated. Please, find details below.
th: คำสั่งซื้ออัปเดตแล้ว โปรดดูรายละเอียดด้านล่าง

en: New order #%s
th: คำสั่งซื้อใหม่ #%s

en: You have new order. Please, find details below.
th: คุณมีคำสั่งซื้อใหม่ โปรดดูรายละเอียดด้านล่าง

en: New booking request for %1$s
th: คำขอจองใหม่สำหรับ %1$s

en: New booking request
th: คำขอจองใหม่

en: You have new booking request. Please, find details below.
th: คุณมีคำขอจองใหม่ โปรดดูรายละเอียดด้านล่าง

en: Availability request
th: คำขอความพร้อม

en: New Order is waiting for confirmation
th: คำสั่งซื้อใหม่กำลังรอการยืนยัน

en: Please, confirm or reject this Order.
th: กรุณายืนยันหรือปฏิเสธคำสั่งซื้อนี้

en: Action required to your order #%s
th: ต้องดำเนินการกับคำสั่งซื้อของคุณ #%s

en: Important changes to your order
th: การเปลี่ยนแปลงสำคัญเกี่ยวกับคำสั่งซื้อของคุณ

en: Hello, %1$s
    
    There have been changes to your order that require your attention and feedback. Please read the following details and use the buttons below to inform us of your decision.
th: สวัสดี %1$s
    
    มีการเปลี่ยนแปลงในคำสั่งซื้อของคุณที่ต้องการความสนใจและข้อเสนอแนะจากคุณ กรุณาอ่านรายละเอียดต่อไปนี้และใช้ปุ่มด้านล่างเพื่อแจ้งให้เราทราบถึงการตัดสินใจของคุณ

en: Your order #%s
th: คำสั่งซื้อของคุณ #%s

en: New Order created
th: สร้างคำสั่งซื้อใหม่แล้ว

en: Hello, %s
    
    Thank you for booking! Your Order is waiting for availability confirmation. We will send you a confirmation letter as soon as possible.
th: สวัสดี %s
    
    ขอบคุณสำหรับการจอง! คำสั่งซื้อของคุณกำลังรอการยืนยันความพร้อมใช้งาน เราจะส่งจดหมายยืนยันให้คุณโดยเร็วที่สุด

en: Your order #%s is updated
th: คำสั่งซื้อของคุณ #%s ได้รับการอัปเดตแล้ว

en: Your order has been updated
th: คำสั่งซื้อของคุณได้รับการอัปเดตแล้ว

en: Hello, %1$s
    
    Your order has been updated. Please, find details below.
th: สวัสดี %1$s
    
    คำสั่งซื้อของคุณได้รับการอัปเดตแล้ว กรุณาดูรายละเอียดด้านล่าง

en: Your order has been received
th: ได้รับคำสั่งซื้อของคุณแล้ว

en: Hello, %1$s
    
    Thank you for booking! Your order has been received.
th: สวัสดี %1$s
    
    ขอบคุณสำหรับการจอง! เราได้รับคำสั่งซื้อของคุณแล้ว

en: Your order is waiting for payment
th: คำสั่งซื้อของคุณกำลังรอการชำระเงิน

en: Hello, %1$s
    
    Your order is confirmed, but not completed. To complete your order, click the link below to make a payment. Amount to pay is %2$s.
th: สวัสดี %1$s
    
    คำสั่งซื้อของคุณได้รับการยืนยันแล้ว แต่ยังไม่เสร็จสมบูรณ์ เพื่อทำให้คำสั่งซื้อของคุณเสร็จสมบูรณ์ คลิกที่ลิงก์ด้านล่างเพื่อชำระเงิน จำนวนเงินที่ต้องชำระคือ %2$s

en: Selected items are not available
th: รายการที่เลือกไม่พร้อมใช้งาน

en: Hello, %s
    
    Sorry, but your selected items are not available for selected dates/times. You could search another dates/times or items and create new Order.
th: สวัสดี %s
    
    ขออภัย แต่รายการที่คุณเลือกไม่พร้อมใช้งานสำหรับวันที่/เวลาที่เลือก คุณสามารถค้นหาวันที่/เวลาหรือรายการอื่นและสร้างคำสั่งซื้อใหม่ได้

en: Your account details
th: รายละเอียดบัญชีของคุณ

en: Hello, %s
    
    Thank you for booking with us! You could use this login/password to manage your bookings:
th: สวัสดี %s
    
    ขอบคุณที่จองกับเรา! คุณสามารถใช้ชื่อผู้ใช้/รหัสผ่านนี้เพื่อจัดการการจองของคุณ:

en: Your password has been reset
th: รหัสผ่านของคุณได้รับการรีเซ็ตแล้ว

en: Your password has been reset.
th: รหัสผ่านของคุณได้รับการรีเซ็ตแล้ว

en: Hello, %s
    
    Your password has been reset. You could use this new password to manage your account:
th: สวัสดี %s
    
    รหัสผ่านของคุณได้รับการรีเซ็ตแล้ว คุณสามารถใช้รหัสผ่านใหม่นี้เพื่อจัดการบัญชีของคุณ:

en: Order # %1$s was canceled
th: คำสั่งซื้อ # %1$s ถูกยกเลิกแล้ว

en: Order has been canceled
th: คำสั่งซื้อถูกยกเลิกแล้ว

en: The order has been canceled:
th: คำสั่งซื้อถูกยกเลิกแล้ว:

en: Your order was canceled
th: คำสั่งซื้อของคุณถูกยกเลิกแล้ว

en: Your order has been canceled
th: คำสั่งซื้อของคุณถูกยกเลิกแล้ว

en: Hello, %1$s
    
    Your order has been canceled:
th: สวัสดี %1$s
    
    คำสั่งซื้อของคุณถูกยกเลิกแล้ว:

en: Single rating
th: คะแนนเดียว

en: Filters
th: ตัวกรอง

en: Apply filters
th: ใช้ตัวกรอง

en: Edit %s taxonomy
th: แก้ไขหมวดหมู่ %s

en: <strong>Error</strong>: There is no account with that email address.
th: <strong>ข้อผิดพลาด</strong>: ไม่มีบัญชีที่ใช้อีเมลนี้

en: Book Everything
th: จองทุกอย่าง

en: Section title
th: หัวข้อส่วน

en: Title Icon
th: ไอคอนหัวข้อ

en: Section text
th: ข้อความส่วน

en: Optional. Will be displayed before items
th: ไม่จำเป็น จะแสดงก่อนรายการ

en: Item Category
th: หมวดหมู่รายการ

en: Show selected items only. Input item title to see suggestions
th: แสดงเฉพาะรายการที่เลือก ใส่ชื่อรายการเพื่อดูคำแนะนำ

en: Per Page
th: ต่อหน้า

en: How much items per page to show (-1 to show all items)
th: จำนวนรายการต่อหน้าที่จะแสดง (-1 เพื่อแสดงทุกรายการ)

en: Order By
th: เรียงตาม

en: Post date
th: วันที่โพสต์

en: Post modified date
th: วันที่แก้ไขโพสต์

en: Menu order
th: ลำดับเมนู

en: Designates the ascending or descending order. Default by DESC
th: กำหนดลำดับจากน้อยไปมากหรือมากไปน้อย ค่าเริ่มต้นคือจากมากไปน้อย

en: Ascending
th: จากน้อยไปมาก

en: Descending
th: จากมากไปน้อย

en: Show items which are available from selected date.
th: แสดงรายการที่พร้อมใช้งานตั้งแต่วันที่เลือก

en: Show items which are available up to selected date.
th: แสดงรายการที่พร้อมใช้งานจนถึงวันที่เลือก

en: Extra class name
th: ชื่อคลาสเพิ่มเติม

en: Style particular content element differently - add a class name and refer to it in custom CSS.
th: จัดสไตล์องค์ประกอบเนื้อหาให้แตกต่าง - เพิ่มชื่อคลาสและอ้างอิงในแบบ CSS ที่กำหนดเอง

en: Section background image
th: ภาพพื้นหลังส่วน

en: Item address map
th: แผนที่ที่อยู่รายการ

en: Item calendar
th: ปฏิทินรายการ

en: Item Questions & Answers
th: คำถามและคำตอบของรายการ

en: Item price
th: ราคารายการ

en: Item slideshow
th: สไลด์โชว์รายการ

en: Item rating
th: คะแนนรายการ

en: Item Description step-by-step
th: คำอธิบายรายการแบบทีละขั้นตอน

en: Listing
th: รายการ

en: Add taxonomy filter
th: เพิ่มตัวกรองหมวดหมู่

en: With sorting option
th: พร้อมตัวเลือกการเรียงลำดับ

en: Add pagination
th: เพิ่มการแบ่งหน้า

en: Search form
th: แบบฟอร์มค้นหา

en: BA Booking Form
th: แบบฟอร์มการจอง BA

en: Show Booking form on the booking item page
th: แสดงแบบฟอร์มการจองในหน้ารายการการจอง

en: BA Price Filter
th: ตัวกรองราคา BA

en: Shows a price filter slider in a widget which lets you narrow down the list of shown items
th: แสดงแถบเลื่อนตัวกรองราคาในวิดเจ็ตซึ่งช่วยให้คุณจำกัดรายการที่แสดง

en: BA Search filter reset button
th: ปุ่มรีเซ็ตตัวกรองการค้นหา BA

en: Show Search filter reset button
th: แสดงปุ่มรีเซ็ตตัวกรองการค้นหา

en: Button title:
th: ชื่อปุ่ม:

en: BA Search filter
th: ตัวกรองการค้นหา BA

en: Filter search results by terms from selected taxonomy
th: กรองผลการค้นหาตามเงื่อนไขจากหมวดหมู่ที่เลือก

en: Taxonomy:
th: หมวดหมู่:

en: BA Search Form
th: แบบฟอร์มค้นหา BA

en: Show Search form
th: แสดงแบบฟอร์มค้นหา
