BA Book Everything 1.3.27 - en to tr translation catalogue (1569 entries)

en:  before the start
tr:  başlangıçtan önce

en:  section
tr:  bölümü

en: %/booking
tr: %/rezervasyon

en: &laquo; Previous
tr: &laquo; önceki

en: (deposit)
tr: (depozito)

en: (don't use)
tr: (kullanma)

en: (full)
tr: (tam)

en: (required)
tr: (gerekli)

en: - without tabs -
tr: - sekmesiz -

en: 0 to auto height
tr: Otomatik yükseklik için 0

en: 0 to auto width
tr: Otomatik genişlik için 0

en: 1 day
tr: 1 gün

en: 1 day (cars, bikes, etc.)
tr: 1 gün (arabalar, bisikletler vb.)

en: 1 hour
tr: 1 saat

en: 1 hour (hourly rent: bikes, sport equipment, etc.)
tr: 1 saat (saatlik kiralama: bisikletler, spor ekipmanları vb.)

en: 1 month
tr: 1 ay

en: 1 night
tr: 1 gece

en: 1 night (hotels, apartments, hostels, etc.)
tr: 1 gece (oteller, daireler, hostellar vb.)

en: 1-column list
tr: 1 sütunlu liste

en: 2-column list
tr: 2 sütunlu liste

en: 20+ Payment Gateways
tr: 20+ ödeme geçidi

en: 3-column list
tr: 3 sütunlu liste

en: 4 hours
tr: 4 saat

en: 9 hours
tr: 9 saat

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or password.
tr: <strong>HATA</strong>: Geçersiz kullanıcı adı veya şifre.

en: <strong>Error</strong>: There is no account with that email address.
tr: <strong>Hata</strong>: Bu e-posta adresiyle ilişkili bir hesap yok.

en: A password will be emailed to you.
tr: Şifre e-posta adresine gönderilecek.

en: AND
tr: VE

en: Action
tr: İşlem

en: Action required to your order #%s
tr: Siparişiniz #%s için işlem gerekiyor

en: Activate Coupons
tr: Kuponları etkinleştir

en: Activate payment methods
tr: Ödeme yöntemlerini etkinleştir

en: Active
tr: Aktif

en: Activity
tr: Aktivite

en: Add
tr: Ekle

en: Add
tr: Ekle

en: Add %s
tr: %s ekle

en: Add %s description
tr: %s açıklaması ekle

en: Add Comment
tr: Yorum ekle

en: Add Extra
tr: Ekstra ekle

en: Add FAQ?
tr: SSS eklensin mi?

en: Add Google map to booking objects?
tr: Rezervasyon nesnelerine Google harita eklensin mi?

en: Add New
tr: Yeni ekle

en: Add New %s
tr: Yeni %s ekle

en: Add New Age
tr: Yeni yaş ekle

en: Add New Category
tr: Yeni kategori ekle

en: Add New Comment
tr: Yeni yorum ekle

en: Add New Coupon
tr: Yeni kupon ekle

en: Add New FAQ
tr: Yeni SSS ekle

en: Add New Fee
tr: Yeni ücret ekle

en: Add New Order
tr: Yeni sipariş ekle

en: Add New Place
tr: Yeni yer ekle

en: Add New Service
tr: Yeni hizmet ekle

en: Add New Taxonomy
tr: Yeni taksonomi ekle

en: Add Services
tr: Hizmet ekle

en: Add address field?
tr: Adres alanı eklensin mi?

en: Add billing address fields to the checkout form
tr: Ödeme formuna fatura adresi alanları ekle

en: Add checkout fields for all guests
tr: Tüm misafirler için ödeme alanları ekle

en: Add conditional price
tr: Koşullu fiyat ekle

en: Add google map functionality?
tr: Google harita işlevselliğini ekle?

en: Add guest data
tr: Misafir verisi ekle

en: Add meeting point
tr: Buluşma noktası ekle

en: Add meeting points functionality?
tr: Buluşma noktaları işlevselliğini ekle?

en: Add new Tab
tr: Yeni Sekme ekle

en: Add new booking rule
tr: Yeni rezervasyon kuralı ekle

en: Add pagination
tr: Sayfalandırma ekle

en: Add rule
tr: Kural ekle

en: Add schema.org Product markup to the booking object page
tr: Rezervasyon nesnesi sayfasına schema.org Ürün işaretlemesi ekle

en: Add services to booking form
tr: Rezervasyon formuna hizmetler ekle

en: Add services?
tr: Hizmetler eklensin mi?

en: Add slideshow image
tr: Slayt gösterisi görseli ekle

en: Add step by step description?
tr: Adım adım açıklama eklensin mi?

en: Add taxes?
tr: Vergiler eklensin mi?

en: Add taxonomy filter
tr: Taksonomi filtresi ekle

en: Add time to schedule
tr: Programa zaman ekle

en: Added a Bank transfer payment option: show bank transfer details on checkout, order confirmation and in the customer email.
tr: Banka havalesi ödeme seçeneği eklendi: banka havalesi detaylarını ödeme sayfasında, sipariş onayında ve müşteri e-postasında göster.

en: Addons
tr: Eklentiler

en: Addons for BA Book Everything plugin
tr: BA Book Everything eklentisi için eklentiler

en: Address
tr: Adres

en: Address description (optional)
tr: Adres açıklaması (isteğe bağlı)

en: Address section
tr: Adres bölümü

en: Admin New order email
tr: Yönetici Yeni sipariş e-postası

en: Admin availability confirmation email
tr: Yönetici uygunluk onayı e-postası

en: Admin confirmation
tr: Yönetici onayı

en: Admin order canceled email
tr: Yönetici sipariş iptal edildi e-postası

en: Admin order updated email
tr: Yönetici sipariş güncellendi e-postası

en: Admin page for order confirmation (for manually availability confirmation)
tr: Sipariş onayı için yönetici sayfası (manuel uygunluk onayı için)

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Afghan afghani
tr: Afgan afganisi

en: Afghanistan
tr: Afganistan

en: Africa
tr: Afrika

en: Age
tr: Yaş

en: Age group
tr: Yaş grubu

en: Ages
tr: Yaşlar

en: Ages Metabox
tr: Yaşlar meta kutusu

en: Aichi
tr: Aiçi

en: Albania
tr: Arnavutluk

en: Albanian lek
tr: Arnavut leki

en: Alexandria
tr: İskenderiye

en: Algeria
tr: Cezayir

en: Algerian dinar
tr: Cezayir dinarı

en: Algiers
tr: Cezayir

en: All
tr: Tümü

en: All
tr: Tüm

en: All %s
tr: Tüm %s

en: All Ages
tr: Tüm yaşlar

en: All Categories
tr: Tüm kategoriler

en: All Coupons
tr: Tüm kuponlar

en: All FAQs
tr: Tüm SSS'ler

en: All Fees
tr: Tüm ücretler

en: All Orders
tr: Tüm siparişler

en: All Places
tr: Tüm yerler

en: All Services
tr: Tüm hizmetler

en: All Taxonomies
tr: Tüm taksonomiler

en: All items
tr: Tüm öğeler

en: Allow only customers who have a successful booking to post a review (one review per booking)
tr: Yalnızca başarılı bir rezervasyonu olan müşterilerin inceleme göndermesine izin ver (rezervasyon başına bir inceleme)

en: Allow to select quantity?
tr: Miktar seçimine izin verilsin mi?

en: American Samoa
tr: Amerikan Samoası

en: Amount
tr: Tutar

en: Amount Due:
tr: Ödenecek tutar:

en: Amount Paid:
tr: Ödenen tutar:

en: Amount to Pay:
tr: Ödenecek tutar:

en: Amount,
tr: Tutar,

en: An error occurred while deleting the rule
tr: Kural silinirken bir hata oluştu

en: An error occurred while processing...
tr: İşlem sırasında bir hata oluştu...

en: Andaman and Nicobar Islands
tr: Andaman ve Nicobar Adaları

en: Anenii Noi
tr: Anenii noi

en: Angolan kwanza
tr: Angola kvanzası

en: Antarctica
tr: Antarktika

en: Antigua and Barbuda
tr: Antigua ve Barbuda

en: Applied coupon amount,
tr: Uygulanan kupon tutarı,

en: Applied coupon number
tr: Uygulanan kupon numarası

en: Apply
tr: Uygula

en: Apply Coupon
tr: Kuponu uygula

en: Apply filters
tr: Filtreleri uygula

en: Apply only to items with booking category
tr: Yalnızca rezervasyon kategorisine sahip öğelere uygula

en: Apply only to selected items
tr: Yalnızca seçili öğelere uygula

en: Apply to categories (check nothing for all):
tr: Kategorilere uygula (tümü için hiçbirini işaretleme):

en: Apr
tr: Nis

en: April
tr: Nisan

en: Argentina
tr: Arjantin

en: Argentine peso
tr: Arjantin pesosu

en: Armed Forces (AA)
tr: Silahlı Kuvvetler (AA)

en: Armed Forces (AE)
tr: Silahlı Kuvvetler (AE)

en: Armed Forces (AP)
tr: Silahlı Kuvvetler (AP)

en: Armenia
tr: Ermenistan

en: Armenian dram
tr: Ermeni dramı

en: Aruban florin
tr: Aruba florini

en: Ascending
tr: Artan

en: Asia
tr: Asya

en: Ask customer to confirm or reject changes in the booking
tr: Müşteriden rezervasyondaki değişiklikleri onaylamasını veya reddetmesini iste

en: Ask customer to confirm or reject changes to the booking
tr: Müşteriden rezervasyon değişikliklerini onaylamasını veya reddetmesini iste

en: Asked the customer to confirm or decline the changes to the order #%s
tr: Müşteriden sipariş #%s için yapılan değişiklikleri onaylamasını veya reddetmesini istedik

en: At least one rate is required to publish the post!
tr: Yazıyı yayınlamak için en az bir tarife gerekli!

en: Aug
tr: Ağu

en: August
tr: Ağustos

en: Australia
tr: Avustralya

en: Australian Capital Territory
tr: Avustralya Başkent Bölgesi

en: Australian dollar
tr: Avustralya doları

en: Austria
tr: Avusturya

en: Auto Draft
tr: Otomatik taslak

en: Automatically
tr: Otomatik olarak

en: Availability date
tr: Uygunluk tarihi

en: Availability request
tr: Uygunluk talebi

en: Available days
tr: Müsait günler

en: Available from Date
tr: Müsait olma başlangıç tarihi

en: Available time from
tr: Müsait zaman başlangıcı

en: Available time to
tr: Müsait zaman bitişi

en: Available to Date
tr: Müsait olma bitiş tarihi

en: Azad Kashmir
tr: Azad Keşmir

en: Azerbaijan
tr: Azerbaycan

en: Azerbaijani manat
tr: Azerbaycan manatı

en: Azores
tr: Azorlar

en: BA Book Everything Settings
tr: BA Book Everything Ayarları

en: BA Booking Form
tr: BA rezervasyon formu

en: BA Price Filter
tr: BA fiyat filtresi

en: BA Search Form
tr: BA arama formu

en: BA Search filter
tr: BA Arama filtresi

en: BA Search filter reset button
tr: BA Arama filtresi sıfırlama butonu

en: BA Settings
tr: BA ayarları

en: BABE Backoffice
tr: BABE yönetim paneli

en: BABE Currency switcher
tr: BABE Para birimi değiştirici

en: BABE Marketplace
tr: BABE pazaryeri

en: BABE Payment Bank transfer
tr: BABE Banka havalesi ödemesi

en: BABE Payment pack
tr: BABE Ödeme paketi

en: Background color
tr: Arka plan rengi

en: Bahamas
tr: Bahamalar

en: Bahamian dollar
tr: Bahamalar doları

en: Bahrain
tr: Bahreyn

en: Bahraini dinar
tr: Bahreyn dinarı

en: Baker Island
tr: Baker adası

en: Baleares
tr: Balear Adaları

en: Balochistan
tr: Belucistan

en: Bangladesh
tr: Bangladeş

en: Bangladeshi taka
tr: Bangladeş takası

en: Barbadian dollar
tr: Barbados doları

en: Barcelona
tr: Barselona

en: Basic booking period
tr: Temel rezervasyon süresi

en: Basic settings
tr: Temel ayarlar

en: Beijing / 北京
tr: Pekin / 北京

en: Belarusian ruble
tr: Belarus rublesi

en: Belgium
tr: Belçika

en: Belize dollar
tr: Belize doları

en: Bermudian dollar
tr: Bermuda doları

en: Bhutanese ngultrum
tr: Butan ngultrumu

en: Bicycling
tr: Bisiklet

en: Billing address
tr: Fatura adresi

en: Blank or 0 to skip this option
tr: Bu seçeneği atlamak için boş veya 0 bırakın

en: Block specified number of days after each booking for housekeeping purposes
tr: Temizlik amaçlı her rezervasyondan sonra belirtilen gün sayısını bloke et

en: Body message
tr: Gövde mesajı

en: Body title
tr: Gövde başlığı

en: Bolivia
tr: Bolivya

en: Bolivian boliviano
tr: Bolivya bolivyanosu

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
tr: Bonaire, Saint Eustatius ve Saba

en: Bono East
tr: Bono Doğu

en: Book Everything
tr: Her şeyi rezerve et

en: Book Now
tr: Şimdi rezervasyon yap

en: Book now, pay later!
tr: Şimdi rezervasyon yap, sonra öde!

en: Booking Categories
tr: Rezervasyon kategorileri

en: Booking Object
tr: Rezervasyon nesnesi

en: Booking Objects
tr: Rezervasyon nesneleri

en: Booking form
tr: Rezervasyon formu

en: Booking form: maximum number of guests available to choose
tr: Rezervasyon formu: seçilebilecek maksimum misafir sayısı

en: Booking mode
tr: Rezervasyon modu

en: Booking object
tr: Rezervasyon nesnesi

en: Booking object general (plural) name
tr: Rezervasyon nesnesi genel (çoğul) adı

en: Booking object menu name
tr: Rezervasyon nesnesi menü adı

en: Booking object post slug
tr: Rezervasyon nesnesi yazı bağlantısı

en: Booking object singular name
tr: Rezervasyon nesnesi tekil adı

en: Booking rule
tr: Rezervasyon kuralı

en: Booking rules
tr: Rezervasyon kuralları

en: Booking rules section
tr: Rezervasyon kuralları bölümü

en: Bosnia and Herzegovina
tr: Bosna Hersek

en: Bosnia and Herzegovina convertible mark
tr: Bosna Hersek konvertibl markı

en: Botswana
tr: Botsvana

en: Botswana pula
tr: Botsvana pulası

en: Bouvet Island
tr: Bouvet Adası

en: Brazil
tr: Brezilya

en: Brazilian real
tr: Brezilya reali

en: British Indian Ocean Territory
tr: İngiliz Hint Okyanusu Bölgesi

en: Brunei dollar
tr: Brunei doları

en: Bryce Canyon National Park, USA
tr: Bryce Kanyonu Milli Parkı, ABD

en: București
tr: Bükreş

en: Budapest
tr: Budapeşte

en: Bulgaria
tr: Bulgaristan

en: Bulgarian lev
tr: Bulgar levası

en: Burmese kyat
tr: Burma kyatı

en: Burundian franc
tr: Burundi frangı

en: Business time
tr: İş zamanı

en: Button default color
tr: Düğme varsayılan rengi

en: Button title:
tr: Buton başlığı:

en: Buttons
tr: Düğmeler

en: CFP franc
tr: CFP frangı

en: Cairo
tr: Kahire

en: Calendar & Prices
tr: Takvim ve Fiyatlar

en: California
tr: Kaliforniya

en: Cambodia
tr: Kamboçya

en: Cambodian riel
tr: Kamboçya rieli

en: Cameroon
tr: Kamerun

en: Canada
tr: Kanada

en: Canadian dollar
tr: Kanada doları

en: Cancel
tr: İptal

en: Cancel Order
tr: Siparişi iptal et

en: Cancel button color
tr: İptal düğmesi rengi

en: Cape Verde
tr: Yeşil Burun Adaları

en: Cape Verdean escudo
tr: Cape Verde eskudosu

en: Categories Metabox
tr: Kategoriler meta kutusu

en: Category
tr: Kategori

en: Cayman Islands
tr: Cayman Adaları

en: Cayman Islands dollar
tr: Cayman Adaları doları

en: Central
tr: Merkez

en: Central African CFA franc
tr: Orta Afrika CFA frangı

en: Central African Republic
tr: Orta Afrika Cumhuriyeti

en: Central Greece
tr: Orta Yunanistan

en: Central Macedonia
tr: Orta Makedonya

en: Chad
tr: Çad

en: Chaharmahal and Bakhtiari (چهارمحال و بختیاری)
tr: Chaharmahal ve Bakhtiari (چهارمحال و بختیاری)

en: Change Password
tr: Şifre değiştir

en: Change Profile Picture
tr: Profil resmini değiştir

en: Change button color
tr: Değiştir düğmesi rengi

en: Change password
tr: Şifre değiştir

en: Change the order conditions and ask the customer to confirm
tr: Sipariş koşullarını değiştir ve müşteriden onay iste

en: Check our ready-made integrations with over 20 payment gateways.
tr: 20'den fazla ödeme geçidiyle hazır entegrasyonlarımızı incele.

en: Check this box and click "Save Changes" button to reset all settings to their defaults. <strong>All custom settings will be lost!</strong>
tr: Bu kutuyu işaretle ve tüm ayarları varsayılanlarına sıfırlamak için “Değişiklikleri Kaydet” düğmesine tıkla. <strong>Tüm özel ayarlar kaybolacak!</strong>

en: Check your email address for instructions to reset password
tr: Şifreyi sıfırlamak için talimatlar e-posta adresine gönderildi

en: Checkbox
tr: Onay kutusu

en: Checkout
tr: Ödeme

en: Checkout page
tr: Ödeme sayfası

en: Chiba
tr: Çiba

en: Chile
tr: Şili

en: Chilean peso
tr: Şili pesosu

en: China
tr: Çin

en: Chinese yuan
tr: Çin yuanı

en: Chișinău
tr: Kişinev

en: Christmas Island
tr: Christmas Adası

en: City
tr: Şehir

en: Ciudad de México
tr: Mexico City

en: Clone
tr: Kopyala

en: Close
tr: Kapat

en: Coast
tr: Sahil

en: Cocos (Keeling) Islands
tr: Cocos (Keeling) Adaları

en: Colombia
tr: Kolombiya

en: Colombian peso
tr: Kolombiya pesosu

en: Comma-separated text
tr: Virgülle ayrılmış metin

en: Comment
tr: Yorum

en: Comorian franc
tr: Komorlar frangı

en: Comoros
tr: Komorlar

en: Compatibility Alert
tr: Uyumluluk uyarısı

en: Complete My Order
tr: Siparişimi tamamla

en: Complete the booking
tr: Rezervasyonu tamamla

en: Conditional prices
tr: Koşullu fiyatlar

en: Confirm
tr: Onayla

en: Confirm Order
tr: Siparişi onayla

en: Confirm Password *
tr: Şifreyi Onayla *

en: Confirm button color
tr: Onay düğmesi rengi

en: Confirm changes to the Order
tr: Sipariş Değişikliklerini Onayla

en: Confirm email*
tr: E-posta adresini onayla*

en: Confirm item availability
tr: Öğe uygunluğunu onayla

en: Confirmation
tr: Onay

en: Confirmation page
tr: Onay sayfası

en: Congo (Brazzaville)
tr: Kongo (Brazzaville)

en: Congo (Kinshasa)
tr: Kongo (Kinshasa)

en: Congolese franc
tr: Kongo frangı

en: Contact Phone
tr: İletişim telefonu

en: Contact information
tr: İletişim bilgileri

en: Content
tr: İçerik

en: Continue
tr: Devam et

en: Cook Islands
tr: Cook Adaları

en: Costa Rica
tr: Kosta Rika

en: Costa Rican col&oacute;n
tr: Kosta Rika kolonu

en: Country
tr: Ülke

en: Coupon
tr: Kupon

en: Coupon Code %s with amount %s was applied
tr: Kupon Kodu %s %s tutarında uygulandı

en: Coupon Code (unique)
tr: Kupon Kodu (benzersiz)

en: Coupon number
tr: Kupon numarası

en: Coupons
tr: Kuponlar

en: Create an account
tr: Hesap oluştur

en: Credits text (copyright, etc.)
tr: Telif hakkı metni (telif hakkı vb.)

en: Crete
tr: Girit

en: Croatia
tr: Hırvatistan

en: Croatian kuna
tr: Hırvat kunası

en: Cuba
tr: Küba

en: Cuban convertible peso
tr: Küba konvertibl pesosu

en: Cuban peso
tr: Küba pesosu

en: Cura&ccedil;ao
tr: Curaçao

en: Currency
tr: Para birimi

en: Currency switcher widget. Options: force booking and checkout in the base currency, turn on payment gateways on the checkout depending on currency.
tr: Para birimi değiştirici bileşeni. Seçenekler: rezervasyon ve ödemeyi temel para biriminde zorunlu kılma, para birimine bağlı olarak ödeme sayfasında ödeme geçitlerini açma.

en: Custom Image
tr: Özel görsel

en: Custom section
tr: Özel bölüm

en: Customer
tr: Müşteri

en: Customer New order email
tr: Müşteri Yeni sipariş e-postası

en: Customer account created email
tr: Müşteri hesabı oluşturuldu e-postası

en: Customer address
tr: Müşteri adresi

en: Customer canceled the order email
tr: Müşteri siparişi iptal etti e-postası

en: Customer confirmation
tr: Müşteri onayı

en: Customer contacts
tr: Müşteri iletişim bilgileri

en: Customer details
tr: Müşteri bilgileri

en: Customer is waiting for availability confirmation on admin side
tr: Müşteri yönetici tarafında uygunluk onayı bekliyor

en: Customer needs to confirm or reject changes to the booking
tr: Müşterinin rezervasyondaki değişiklikleri onaylaması veya reddetmesi gerekiyor

en: Customer order rejected email
tr: Müşteri sipariş reddedildi e-postası

en: Customer order to pay email
tr: Müşteri ödenecek sipariş e-postası

en: Customer order updated email
tr: Müşteri sipariş güncellendi e-postası

en: Customer page for order confirmation (for manually availability confirmation)
tr: Sipariş onayı için müşteri sayfası (manuel uygunluk onayı için)

en: Customer password reseted email
tr: Müşteri şifresi sıfırlandı e-postası

en: Cyclic availability: available N days after start
tr: Döngüsel müsaitlik: başlangıçtan N gün sonra müsait

en: Cyclic availability: start after every N days
tr: Döngüsel müsaitlik: her N günden sonra başlat

en: Cyprus
tr: Kıbrıs

en: Czech Republic
tr: Çek Cumhuriyeti

en: Czech koruna
tr: Çek korunası

en: Dadra and Nagar Haveli
tr: Dadra ve Nagar Haveli

en: Daily
tr: Günlük

en: Daman and Diu
tr: Daman ve Diu

en: Danish krone
tr: Danimarka kronu

en: Dar es Salaam
tr: Darüsselam

en: Dashboard
tr: Panel

en: Date format
tr: Tarih formatı

en: Date from
tr: Başlangıç tarihi

en: Date from:
tr: Başlangıç tarihi:

en: Date of Booking
tr: Rezervasyon tarihi

en: Date to
tr: Bitiş tarihi

en: Date to exclude
tr: Hariç tutulacak tarih

en: Date to include
tr: Dahil edilecek tarih

en: Date to:
tr: Bitiş tarihi:

en: Date:
tr: Tarih:

en: Dates
tr: Tarihler

en: Day of the week
tr: Haftanın günü

en: Days
tr: Günler

en: Dec
tr: Ara

en: December
tr: Aralık

en: Decimal Separator of displayed prices
tr: Görüntülenen fiyatlarda ondalık ayırıcı

en: Default coupon expires in (days)
tr: Varsayılan kupon süresi (gün)

en: Delete
tr: Sil

en: Delete selected tab?
tr: Seçili sekme silinsin mi?

en: Delete these dates
tr: Bu tarihleri sil

en: Delete this rule
tr: Bu kuralı sil

en: Demo content
tr: Demo içerik

en: Demo content setup page
tr: Demo içerik kurulum sayfası

en: Denmark
tr: Danimarka

en: Departure from:
tr: Kalkış yeri:

en: Departure time:
tr: Kalkış saati:

en: Deposit, %
tr: Depozito, %

en: Descending
tr: Azalan

en: Description
tr: Açıklama

en: Designates the ascending or descending order. Default by DESC
tr: Artan veya azalan sıralamayı belirler. Varsayılan olarak AZALAN

en: Details
tr: Detaylar

en: Dhaka
tr: Dakka

en: Difference with the main time
tr: Ana saatle fark

en: Dinagat Islands
tr: Dinagat Adaları

en: Disable My Account page and new user mail?
tr: Hesabım sayfasını ve yeni kullanıcı postasını devre dışı bırak?

en: Disable availability of all booking items for these dates
tr: Bu tarihler için tüm rezervasyon öğelerinin uygunluğunu devre dışı bırak

en: Disable guest bookings?
tr: Misafir rezervasyonlarını devre dışı bırak?

en: Discount (optional)
tr: İndirim (isteğe bağlı)

en: Discount coupon
tr: İndirim kuponu

en: Discount, %
tr: İndirim, %

en: District Of Columbia
tr: Columbia bölgesi

en: Distrito Federal
tr: Federal Bölge

en: Djibouti
tr: Cibuti

en: Djiboutian franc
tr: Cibuti frangı

en: Do not have an account?
tr: Hesabın yok mu?

en: Do not include availability calendar data in search results
tr: Arama sonuçlarında uygunluk takvimi verilerini dahil etme

en: Do you speak spanish?
tr: İspanyolca konuşuyor musun?

en: Dobrich
tr: Dobriç

en: Dominica
tr: Dominika

en: Dominican Republic
tr: Dominik Cumhuriyeti

en: Dominican peso
tr: Dominik pesosu

en: Done!
tr: Tamamlandı!

en: Driving
tr: Araç kullanma

en: Duration
tr: Süre

en: Duration:
tr: Süre:

en: East Azarbaijan (آذربایجان شرقی)
tr: Doğu Azerbaycan (آذربایجان شرقی)

en: East Caribbean dollar
tr: Doğu Karayip doları

en: East Macedonia and Thrace
tr: Doğu Makedonya ve Trakya

en: Eastern
tr: Doğu

en: Eastern Cape
tr: Doğu Cape

en: Eastern Samar
tr: Doğu Samar

en: Ecuador
tr: Ekvador

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit %s
tr: %s düzenle

en: Edit %s taxonomy
tr: %s taksonomisini düzenle

en: Edit Age
tr: Yaş düzenle

en: Edit Category
tr: Kategori düzenle

en: Edit Comment
tr: Yorumu düzenle

en: Edit Coupon
tr: Kupon düzenle

en: Edit FAQ
tr: SSS Düzenle

en: Edit Fee
tr: Ücret düzenle

en: Edit Order
tr: Sipariş düzenle

en: Edit Place
tr: Yer düzenle

en: Edit Profile
tr: Profili düzenle

en: Edit Service
tr: Hizmet düzenle

en: Edit Taxonomy
tr: Taksonomi düzenle

en: Edit demo content or create your own (read setting details in %1$sDocumentation%2$s)
tr: Demo içeriği düzenle veya kendininkini oluştur (%1$sDokümantasyon%2$s içindeki ayar ayrıntılarını oku)

en: Edit this rule
tr: Bu kuralı düzenle

en: Egypt
tr: Mısır

en: Egyptian pound
tr: Mısır lirası

en: Elgeyo-Marakwet
tr: Elgeyo-marakwet

en: Email
tr: E-posta

en: Emails
tr: E-postalar

en: Emails color scheme
tr: E-posta renk şeması

en: Emails template settings
tr: E-posta şablonu ayarları

en: End Time
tr: Bitiş zamanı

en: End at
tr: Bitiş

en: Enter Coupon Code and get a discount!
tr: Kupon Kodu girin ve indirim kazanın!

en: Enter address here
tr: Adresi buraya girin

en: Enter title here
tr: Başlığı buraya girin

en: Enter your address
tr: Adresinizi girin

en: Equatorial Guinea
tr: Ekvator Ginesi

en: Eritrea
tr: Eritre

en: Eritrean nakfa
tr: Eritre nakfası

en: Estonia
tr: Estonya

en: Ethiopia
tr: Etiyopya

en: Ethiopian birr
tr: Etiyopya birri

en: Europe
tr: Avrupa

en: Exclude more dates from schedule
tr: Programdan daha fazla tarih çıkar

en: Exclude new dates:
tr: Yeni tarihleri hariç tut:

en: Excluded Date
tr: Hariç tutulan tarih

en: Excluded dates
tr: Hariç tutulan tarihler

en: Expected Prepaid amount,
tr: Beklenen Ön Ödeme tutarı,

en: Expiration date
tr: Son kullanma tarihi

en: Expired
tr: Süresi dolmuş

en: Export/import
tr: Dışa/içe aktar

en: Extend WP export/import with BA Book Everything data
tr: WP dışa/içe aktarımını BA Book Everything verileriyle genişlet

en: Extra class name
tr: Ekstra sınıf adı

en: Extra guest
tr: Ek misafir

en: Extra guest %s
tr: Ekstra misafir %s

en: Extra guest contacts
tr: Ek misafir iletişim bilgileri

en: Extra guests
tr: Ekstra misafirler

en: FAQ
tr: SSS

en: FAQ title
tr: SSS başlığı

en: Failed to import %s %s
tr: %s %s içe aktarılamadı

en: Falkland Islands
tr: Falkland Adaları

en: Falkland Islands pound
tr: Falkland Adaları sterlini

en: Faroe Islands
tr: Faroe Adaları

en: Feature 1
tr: Özellik 1

en: Feature 2
tr: Özellik 2

en: Feature 3
tr: Özellik 3

en: Featured Image
tr: Öne çıkan görsel

en: Featured image
tr: Öne çıkan görsel

en: Features
tr: Özellikler

en: Feb
tr: Şub

en: February
tr: Şubat

en: Fee
tr: Ücret

en: Fees
tr: Ücretler

en: Fees section
tr: Ücretler bölümü

en: Feild name
tr: Alan adı

en: Fijian dollar
tr: Fiji doları

en: Filter search results by terms from selected taxonomy
tr: Arama sonuçlarını seçilen taksonomideki terimlere göre filtrele

en: Filters
tr: Filtreler

en: Find a route from your location
tr: Konumunuzdan bir rota bulun

en: Find closest meeting point
tr: En yakın buluşma noktasını bul

en: Finland
tr: Finlandiya

en: Firenze
tr: Floransa

en: First name
tr: Ad

en: First name*
tr: Ad*

en: Fixed Deposit amount,
tr: Sabit Depozito tutarı,

en: Font Awesome 5 class (far fa-eye)
tr: Font Awesome 5 sınıfı (far fa-eye)

en: Font color
tr: Yazı tipi rengi

en: Footer text (contacts, etc.)
tr: Altbilgi metni (iletişim bilgileri vb.)

en: For all subsequent payments only allow the payment gateway that was used for the deposit
tr: Tüm sonraki ödemeler için yalnızca depozito için kullanılan ödeme geçidine izin ver

en: Forgot password?
tr: Şifreni mi unuttun?

en: Forgot your password?
tr: Şifreni mi unuttun?

en: Fr
tr: Cu

en: France
tr: Fransa

en: Free State
tr: Özgür Eyalet

en: French Guiana
tr: Fransız Guyanası

en: French Polynesia
tr: Fransız Polinezyası

en: French Southern Territories
tr: Fransız Güney Bölgeleri

en: Fri
tr: Cum

en: From:
tr: Nereden:

en: Front-end custom class
tr: Ön yüz özel sınıfı

en: Front-end style
tr: Ön yüz stili

en: Fukushima
tr: Fukuşima

en: Full
tr: Tam

en: Gambia
tr: Gambiya

en: Gambian dalasi
tr: Gambiya dalasisi

en: Gateway:
tr: Geçit:

en: General
tr: Genel

en: General price
tr: Genel fiyat

en: General price:
tr: Genel fiyat:

en: General price:
tr: Genel fiyat:

en: General settings
tr: Genel ayarlar

en: General,
tr: Genel,

en: Generate
tr: Oluştur

en: Generate 5 star review in schema.org Product markup if no comments found
tr: Yorum bulunamazsa schema.org Ürün işaretlemesinde 5 yıldızlı inceleme oluştur

en: Geneva
tr: Cenevre

en: Genova
tr: Cenova

en: Georgia
tr: Gürcistan

en: Georgian lari
tr: Gürcistan larisi

en: Germany
tr: Almanya

en: Get address
tr: Adresi al

en: Get data from Google API
tr: Google API'den veri al

en: Get new password
tr: Yeni şifre al

en: Get the rest amount
tr: Kalan tutarı al

en: Ghana
tr: Gana

en: Ghana cedi
tr: Gana sedisi

en: Gibraltar
tr: Cebelitarık

en: Gibraltar pound
tr: Cebelitarık sterlini

en: Go to %1$sAll items%2$s page and check created items on front-end
tr: %1$sTüm öğeler%2$s sayfasına git ve ön yüzde oluşturulan öğeleri kontrol et

en: Go to Booking form
tr: Rezervasyon formuna git

en: Google API key (see %1$sGoogle Maps API docs%2$s for details). You need to activate the following libraries in your Google map API: places, marker, routes
tr: Google API anahtarı (ayrıntılar için %1$sGoogle Maps API belgeleri%2$s'ne bakın). Google harita API'nizde şu kütüphaneleri etkinleştirmeniz gerekir: places, marker, routes

en: Google map
tr: Google harita

en: Google map: add latitude/longitude fields to terms?
tr: Google harita: terimlere enlem/boylam alanları eklensin mi?

en: Grand Bassa
tr: Grand bassa

en: Grand Cape Mount
tr: Grand cape mount

en: Grand Gedeh
tr: Grand gedeh

en: Grand Kru
tr: Grand kru

en: Greater Accra
tr: Büyük Accra

en: Greece
tr: Yunanistan

en: Greenland
tr: Grönland

en: Grid
tr: Izgara

en: Guatemalan quetzal
tr: Guatemala quetzalı

en: Guernsey pound
tr: Guernsey sterlini

en: Guest
tr: Misafir

en: Guests
tr: Misafirler

en: Guests:
tr: Misafirler:

en: Guinea
tr: Gine

en: Guinea-Bissau
tr: Gine-Bissau

en: Guinean franc
tr: Gine frangı

en: Guyanese dollar
tr: Guyana doları

en: Haitian gourde
tr: Haiti gurdu

en: Hawke’s Bay
tr: Hawke's Bay

en: Header image
tr: Üstbilgi görseli

en: Heard Island and McDonald Islands
tr: Heard Adası ve McDonald Adaları

en: Hello, %1$s
    
    Thank you for booking! Your order has been received.
tr: Merhaba, %1$s
    
    Rezervasyon için teşekkürler! Siparişiniz alındı.

en: Hello, %1$s
    
    There have been changes to your order that require your attention and feedback. Please read the following details and use the buttons below to inform us of your decision.
tr: Merhaba, %1$s
    
    Siparişinizde dikkatinizi ve geri bildiriminizi gerektiren değişiklikler oldu. Lütfen aşağıdaki detayları okuyun ve kararınızı bildirmek için aşağıdaki butonları kullanın.

en: Hello, %1$s
    
    Your order has been canceled:
tr: Merhaba, %1$s
    
    Siparişin iptal edildi:

en: Hello, %1$s
    
    Your order has been updated. Please, find details below.
tr: Merhaba, %1$s
    
    Siparişiniz güncellendi. Lütfen aşağıdaki detaylara bakın.

en: Hello, %1$s
    
    Your order is confirmed, but not completed. To complete your order, click the link below to make a payment. Amount to pay is %2$s.
tr: Merhaba, %1$s
    
    Siparişiniz onaylandı, ancak tamamlanmadı. Siparişini tamamlamak için aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ödeme yap. Ödenecek tutar: %2$s.

en: Hello, %s
    
    Sorry, but your selected items are not available for selected dates/times. You could search another dates/times or items and create new Order.
tr: Merhaba, %s
    
    Üzgünüz, ancak seçtiğiniz öğeler seçilen tarihler/saatler için mevcut değil. Başka tarihler/saatler veya öğeler arayabilir ve yeni Sipariş oluşturabilirsin.

en: Hello, %s
    
    Thank you for booking with us! You could use this login/password to manage your bookings:
tr: Merhaba, %s
    
    Bizimle rezervasyon yaptığın için teşekkürler! Rezervasyonlarını yönetmek için bu kullanıcı adı/şifreyi kullanabilirsin:

en: Hello, %s
    
    Thank you for booking! Your Order is waiting for availability confirmation. We will send you a confirmation letter as soon as possible.
tr: Merhaba, %s
    
    Rezervasyon için teşekkürler! Siparişiniz uygunluk onayı bekliyor. En kısa sürede size bir onay mektubu göndereceğiz.

en: Hello, %s
    
    Your password has been reset. You could use this new password to manage your account:
tr: Merhaba, %s
    
    Şifren sıfırlandı. Hesabını yönetmek için bu yeni şifreyi kullanabilirsin:

en: Hide prices in guest selection fields on the booking form
tr: Rezervasyon formundaki misafir seçim alanlarında fiyatları gizle

en: Hiroshima
tr: Hiroşima

en: Hold
tr: Bekletme

en: Hold after each booking for service actions (applied to 1 day booking priod only)
tr: Servis işlemleri için her rezervasyondan sonra beklet (yalnızca 1 günlük rezervasyon süresine uygulanır)

en: Homa Bay
tr: Homa bay

en: Honduran lempira
tr: Honduras lempirası

en: Hong Kong Island
tr: Hong Kong Adası

en: Hong Kong dollar
tr: Hong Kong doları

en: Hour
tr: Saat

en: Hours
tr: Saatler

en: How much items per page to show (-1 to show all items)
tr: Sayfa başına kaç öğe gösterileceği (-1 tüm öğeleri gösterir)

en: Howland Island
tr: Howland adası

en: Hungarian forint
tr: Macar forinti

en: Hungary
tr: Macaristan

en: I read and agree to the terms & conditions
tr: Şartları ve koşulları okudum ve kabul ediyorum

en: IF
tr: EĞER

en: Iceland
tr: İzlanda

en: Icelandic kr&oacute;na
tr: İzlanda kronası

en: Icon classes:
tr: Simge sınıfları:

en: Icon image
tr: Simge görseli

en: Icon image height, px
tr: Simge görseli yüksekliği, px

en: Icon image width, px
tr: Simge görseli genişliği, px

en: If you have made a payment, please refresh the page to check the current order status
tr: Ödeme yaptıysanız, mevcut sipariş durumunu kontrol etmek için lütfen sayfayı yenileyin

en: Image
tr: Görsel

en: Image description (optional)
tr: Görsel açıklaması (isteğe bağlı)

en: Image file
tr: Görsel dosyası

en: Important changes to your order
tr: Siparişinizle ilgili önemli değişiklikler

en: Include more dates to the schedule
tr: Programa daha fazla tarih ekle

en: Include taxonomies
tr: Taksonomileri dahil et

en: Included Date {#} (if entered other will be excluded)
tr: Dahil Edilen Tarih {#} (girilirse diğerleri hariç tutulacak)

en: India
tr: Hindistan

en: Indian rupee
tr: Hindistan rupisi

en: Indonesia
tr: Endonezya

en: Indonesian rupiah
tr: Endonezya rupisi

en: Inner Mongolia / 內蒙古
tr: İç Moğolistan / 內蒙古

en: Inquiry about
tr: Hakkında sorgulama

en: Integrates PayPal and Credit Cards (Stripe) payments. Stripe integration supports 3D Secure card payments, Apple Pay, Google Pay, Microsoft Pay and the Payment Request API.
tr: PayPal ve Kredi Kartı (Stripe) ödemelerini entegre eder. Stripe entegrasyonu 3D Secure kart ödemelerini, Apple Pay, Google Pay, Microsoft Pay ve Ödeme İsteği API'sini destekler.

en: Ionian Islands
tr: İyon Adaları

en: Iran
tr: İran

en: Iranian rial
tr: İran riyali

en: Iraq
tr: Irak

en: Iraqi dinar
tr: Irak dinarı

en: Ireland
tr: İrlanda

en: Is mandatory?
tr: Zorunlu mu?

en: Ishikawa
tr: İşikawa

en: Islamabad Capital Territory
tr: İslamabad Başkent Bölgesi

en: Isle of Man
tr: Man Adası

en: Ismailia
tr: İsmailiye

en: Israel
tr: İsrail

en: Israeli new shekel
tr: İsrail yeni şekeli

en: Italy
tr: İtalya

en: Item Category
tr: Öğe kategorisi

en: Item Code:
tr: Ürün kodu:

en: Item Description step-by-step
tr: Öğe Açıklaması adım adım

en: Item Questions & Answers
tr: Öğe Soru ve Cevapları

en: Item address map
tr: Öğe adres haritası

en: Item calendar
tr: Öğe takvimi

en: Item price
tr: Öğe fiyatı

en: Item rating
tr: Öğe değerlendirmesi

en: Item slideshow
tr: Öğe slayt gösterisi

en: Items
tr: Öğeler

en: Ivory Coast
tr: Fildişi Sahili

en: Jamaica
tr: Jamaika

en: Jamaican dollar
tr: Jamaika doları

en: Jammu and Kashmir
tr: Jammu ve Keşmir

en: Jan
tr: Oca

en: January
tr: Ocak

en: Japan
tr: Japonya

en: Japanese yen
tr: Japon yeni

en: Jarvis Island
tr: Jarvis adası

en: Jersey pound
tr: Jersey sterlini

en: Johnston Atoll
tr: Johnston atolu

en: Jordan
tr: Ürdün

en: Jordanian dinar
tr: Ürdün dinarı

en: Jul
tr: Tem

en: July
tr: Temmuz

en: Jun
tr: Haz

en: June
tr: Haziran

en: Kagoshima
tr: Kagoşima

en: Kardzhali
tr: Kırcaali

en: Kavango East
tr: Kavango Doğu

en: Kavango West
tr: Kavango Batı

en: Kazakhstan
tr: Kazakistan

en: Kazakhstani tenge
tr: Kazakistan tengesi

en: Kenyan shilling
tr: Kenya şilini

en: Keyword
tr: Anahtar kelime

en: Khuzestan  (خوزستان)
tr: Khuzestan (خوزستان)

en: Khyber Pakhtunkhwa
tr: Hayber Pahtunhva

en: Kingman Reef
tr: Kingman resifi

en: Kochi
tr: Koçi

en: Kohgiluyeh and BoyerAhmad (کهگیلوییه و بویراحمد)
tr: Kohgiluyeh ve BoyerAhmad (کهگیلوییه و بویراحمد)

en: Kurdistan / کردستان)
tr: Kürdistan (کردستان)

en: Kuwait
tr: Kuveyt

en: Kuwaiti dinar
tr: Kuveyt dinarı

en: Kyrgyzstan
tr: Kırgızistan

en: Kyrgyzstani som
tr: Kırgızistan somu

en: Label before "price from" amount on the booking item page. Use "%s" to add currency three-letter code ISO 4217
tr: Rezervasyon öğesi sayfasında “başlangıç fiyatı” tutarından önce etiket. Para biriminin üç harfli ISO 4217 kodunu eklemek için “%s” kullan

en: Lao kip
tr: Laos kipi

en: Last available booking time for the current date, H:i
tr: Mevcut tarih için son rezervasyon saati, S:d

en: Last name
tr: Soyad

en: Last name*
tr: Soyad*

en: Latitude
tr: Enlem

en: Latvia
tr: Letonya

en: Learn more
tr: Daha fazla bilgi

en: Leave blank to allow any time
tr: Herhangi bir zamana izin vermek için boş bırakın

en: Lebanese pound
tr: Lübnan lirası

en: Lebanon
tr: Lübnan

en: Left
tr: Sol

en: Left with space
tr: Sol boşluklu

en: Lesotho loti
tr: Lesotho lotisi

en: Liberia
tr: Liberya

en: Liberian dollar
tr: Liberya doları

en: Libyan dinar
tr: Libya dinarı

en: Liechtenstein
tr: Lihtenştayn

en: Limit of uses
tr: Kullanım limiti

en: Limit on the number of uses (0 for unlimited)
tr: Kullanım sayısı sınırı (sınırsız için 0)

en: Links color
tr: Bağlantı rengi

en: Lisbon
tr: Lizbon

en: Listing
tr: Listeleme

en: Lithuania
tr: Litvanya

en: Location Latitude
tr: Konum enlemi

en: Location Longitude
tr: Konum boylamı

en: Login
tr: Giriş

en: Login:
tr: Giriş:

en: Logo image
tr: Logo görseli

en: Longitude
tr: Boylam

en: Lovech
tr: Loveç

en: Luang Namtha
tr: Luang namtha

en: Luang Prabang
tr: Luang prabang

en: Luxembourg
tr: Lüksemburg

en: Luxor
tr: Luksor

en: Macanese pataca
tr: Makao patacası

en: Macao
tr: Makao

en: Macao / 澳门
tr: Makao / 澳门

en: Macedonian denar
tr: Makedon dinarı

en: Madagascar
tr: Madagaskar

en: Main address
tr: Ana adres

en: Make extra checkout fields mandatory
tr: Ek ödeme alanlarını zorunlu yap

en: Make terms of all levels of the hierarchy available for selection
tr: Hiyerarşinin tüm seviyelerindeki terimleri seçim için kullanılabilir yap

en: Malagasy ariary
tr: Madagaskar ariarisi

en: Malawi
tr: Malavi

en: Malawian kwacha
tr: Malavi kvaçası

en: Malaysia
tr: Malezya

en: Malaysian ringgit
tr: Malezya ringgiti

en: Maldives
tr: Maldivler

en: Maldivian rufiyaa
tr: Maldiv rufiyaası

en: Maluku Utara
tr: Kuzey Maluku

en: Management tools: PDF invoices, backend bookings, editing/cancelation orders, extra charge, full and partial refund, iCal synchronization.
tr: Yönetim araçları: PDF faturalar, arka plan rezervasyonları, sipariş düzenleme/iptal, ekstra ücret, tam ve kısmi geri ödeme, iCal senkronizasyonu.

en: Management tools: PDF invoices, backend bookings, editing/cancellation orders, extra charge, full and partial refund, iCal synchronization, export orders to xlsx, emails and order status router customizer.
tr: Yönetim araçları: PDF faturalar, arka plan rezervasyonları, sipariş düzenleme/iptal, ekstra ücret, tam ve kısmi geri ödeme, iCal senkronizasyonu, siparişleri xlsx'e aktarma, e-postalar ve sipariş durumu yönlendirici özelleştirici.

en: Manager
tr: Yönetici

en: Managing search form fields
tr: Arama formu alanlarını yönetme

en: Mandatory fees
tr: Zorunlu ücretler

en: Mandatory services
tr: Zorunlu hizmetler

en: Manually (by dashboard or e-mail)
tr: Manuel olarak (panel veya e-posta ile)

en: Manx pound
tr: Man Adası sterlini

en: Map
tr: Harita

en: Map start Longitude
tr: Harita başlangıç boylamı

en: Map start latitude
tr: Harita başlangıç enlemi

en: Map zoom
tr: Harita yakınlaştırma

en: Maputo Province
tr: Maputo Eyaleti

en: March
tr: Mart

en: Marshall Islands
tr: Marshall Adaları

en: Martinique
tr: Martinik

en: Mauritania
tr: Moritanya

en: Mauritanian ouguiya
tr: Moritanya ouguiyası

en: Mauritian rupee
tr: Mauritius rupisi

en: Maximum booking:
tr: Maksimum rezervasyon:

en: Maximum number of Guests
tr: Maksimum Misafir sayısı

en: Maximum number of months in availability calendar
tr: Uygunluk takviminde maksimum ay sayısı

en: Maximum quantity
tr: Maksimum miktar

en: May
tr: Mayıs

en: Media library filter: show only current user attachments and unattached madia in the Media library
tr: Medya kütüphanesi filtresi: Medya kütüphanesinde yalnızca mevcut kullanıcı eklerini ve bağlantısız medyayı göster

en: Meeting place
tr: Buluşma yeri

en: Meeting point
tr: Buluşma noktası

en: Meeting points
tr: Buluşma noktaları

en: Menu order
tr: Menü sırası

en: Message
tr: Mesaj

en: Message for status "availability confirmation"
tr: “Uygunluk onayı” durumu için mesaj

en: Message for status "draft"
tr: “Taslak” durumu için mesaj

en: Message for status "not available"
tr: “Uygun değil” durumu için mesaj

en: Message for status "payment deferred"
tr: “Ödeme ertelendi” durumu için mesaj

en: Message for status "payment expected"
tr: “Ödeme bekleniyor” durumu için mesaj

en: Message for status "payment processing"
tr: “Ödeme işleniyor” durumu için mesaj

en: Message for status "payment received"
tr: “Ödeme alındı” durumu için mesaj

en: Mexican peso
tr: Meksika pesosu

en: Mexico
tr: Meksika

en: Micronesia
tr: Mikronezya

en: Midway Atoll
tr: Midway atolu

en: Minimum booking:
tr: Minimum rezervasyon:

en: Minimum number of Guests
tr: Minimum Misafir sayısı

en: Minutes
tr: Dakikalar

en: Mo
tr: Pt

en: Mode of Travel:
tr: Seyahat şekli:

en: Moldovan leu
tr: Moldova leyi

en: Mon
tr: Pzt

en: Monaco
tr: Monako

en: Mongolia
tr: Moğolistan

en: Mongolian t&ouml;gr&ouml;g
tr: Moğol tögrögü

en: Montenegro
tr: Karadağ

en: Moroccan dirham
tr: Fas dirhemi

en: Morocco
tr: Fas

en: Mozambican metical
tr: Mozambik meticali

en: Mozambique
tr: Mozambik

en: Multi Vendor Marketplace extension for BA Book Everything plugin transforms your booking site into a marketplace.
tr: BA Book Everything eklentisi için Çoklu Satıcı Pazaryeri uzantısı, rezervasyon sitenizi bir pazaryerine dönüştürür.

en: Multi checkbox
tr: Çoklu onay kutusu

en: Multi select
tr: Çoklu seçim

en: Municipalidad Metropolitana de Lima
tr: Lima Büyükşehir Belediyesi

en: Murang’a
tr: Murang'a

en: My Account
tr: Hesabım

en: My Account page
tr: Hesabım sayfası

en: My Bookings
tr: Rezervasyonlarım

en: My Profile
tr: Profilim

en: M’Sila
tr: M'sila

en: Nairobi County
tr: Nairobi ilçesi

en: Name
tr: Ad

en: Namibia
tr: Namibya

en: Namibian dollar
tr: Namibya doları

en: Navassa Island
tr: Navassa adası

en: Nepalese rupee
tr: Nepal rupisi

en: Netherlands
tr: Hollanda

en: Netherlands Antillean guilder
tr: Hollanda Antilleri guldeni

en: New
tr: Yeni

en: New %s
tr: Yeni %s

en: New Age
tr: Yeni yaş

en: New Caledonia
tr: Yeni Kaledonya

en: New Category
tr: Yeni kategori

en: New Coupon
tr: Yeni kupon

en: New FAQ
tr: Yeni SSS

en: New Fee
tr: Yeni ücret

en: New Order
tr: Yeni sipariş

en: New Order created
tr: Yeni Sipariş oluşturuldu

en: New Order is waiting for confirmation
tr: Yeni Sipariş onay bekliyor

en: New Password *
tr: Yeni Şifre *

en: New Place
tr: Yeni yer

en: New Service
tr: Yeni hizmet

en: New Taiwan dollar
tr: Yeni Tayvan doları

en: New Taxonomy
tr: Yeni taksonomi

en: New Territories
tr: Yeni Bölgeler

en: New Valley
tr: Yeni Vadi

en: New Zealand
tr: Yeni Zelanda

en: New Zealand dollar
tr: Yeni Zelanda doları

en: New booking request
tr: Yeni rezervasyon talebi

en: New booking request for %1$s
tr: %1$s için yeni rezervasyon talebi

en: New order
tr: Yeni sipariş

en: New order #%s
tr: Yeni sipariş #%s

en: New order for confirmation
tr: Onay için yeni sipariş

en: New order to pay
tr: Ödenecek yeni sipariş

en: New rate
tr: Yeni tarife

en: Newfoundland and Labrador
tr: Newfoundland ve Labrador

en: Next &raquo;
tr: Sonraki &raquo;

en: Next steps:
tr: Sonraki adımlar:

en: Nicaragua
tr: Nikaragua

en: Nicaraguan c&oacute;rdoba
tr: Nikaragua córdobası

en: Niger
tr: Nijer

en: Nigeria
tr: Nijerya

en: Nigerian naira
tr: Nijerya nairası

en: No
tr: Hayır

en: No %s found in Trash.
tr: Çöp Kutusunda %s bulunamadı.

en: No %s found.
tr: %s bulunamadı.

en: No results were found for your request
tr: İsteğiniz için sonuç bulunamadı

en: None
tr: Hiçbiri

en: Norfolk Island
tr: Norfolk Adası

en: North Aegean
tr: Kuzey Ege

en: North America
tr: Kuzey Amerika

en: North Carolina
tr: Kuzey Carolina

en: North Dakota
tr: Kuzey Dakota

en: North East
tr: Kuzey Doğu

en: North Khorasan (خراسان شمالی)
tr: Kuzey Horasan (خراسان شمالی)

en: North Korea
tr: Kuzey Kore

en: North Korean won
tr: Kuzey Kore wonu

en: North Macedonia
tr: Kuzey Makedonya

en: North Sinai
tr: Kuzey Sina

en: North West
tr: Kuzey Batı

en: North-Western
tr: Kuzey-batı

en: Northern
tr: Kuzey

en: Northern Cape
tr: Kuzey Cape

en: Northern Mariana Islands
tr: Kuzey Mariana Adaları

en: Northern Samar
tr: Kuzey Samar

en: Northern Territory
tr: Kuzey Bölgesi

en: Northwest Territories
tr: Kuzeybatı Bölgeleri

en: Norway
tr: Norveç

en: Norwegian krone
tr: Norveç kronu

en: Not found in Trash.
tr: Çöp Kutusunda bulunamadı.

en: Not found.
tr: Bulunamadı.

en: Nov
tr: Kas

en: November
tr: Kasım

en: Number of decimal points shown in displayed prices
tr: Görüntülenen fiyatlarda gösterilen ondalık basamak sayısı

en: Number of items
tr: Öğe sayısı

en: Number of the same rooms, cars, etc.
tr: Aynı odaların, arabaların vb. sayısı

en: Number of uses
tr: Kullanım sayısı

en: Object booking
tr: Nesne rezervasyonu

en: Object code (unique)
tr: Nesne kodu (benzersiz)

en: Occidental Mindoro
tr: Batı Mindoro

en: Oceania
tr: Okyanusya

en: Oct
tr: Eki

en: October
tr: Ekim

en: Offer Ends:
tr: Teklif bitiş tarihi:

en: Ok
tr: Tamam

en: Old Password *
tr: Eski Şifre *

en: Oman
tr: Umman

en: Omani rial
tr: Umman riyali

en: Only a-z letters allowed.
tr: Sadece a-z harflerine izin verilir.

en: Oporto
tr: Porto

en: Optional
tr: İsteğe bağlı

en: Optional fees
tr: İsteğe bağlı ücretler

en: Optional. Will be displayed before items
tr: İsteğe bağlı. Öğelerden önce gösterilecek

en: Options
tr: Seçenekler

en: Order
tr: Sipariş

en: Order #
tr: Sipariş #

en: Order # %1$s was canceled
tr: Sipariş # %1$s iptal edildi

en: Order #%s
tr: Sipariş #%s

en: Order #%s is canceled.
tr: Sipariş #%s iptal edildi.

en: Order #%s is confirmed.
tr: Sipariş #%s onaylandı.

en: Order #%s is rejected.
tr: Sipariş #%s reddedildi.

en: Order #%s updated
tr: Sipariş #%s güncellendi

en: Order (1, 2, etc.), *required
tr: Sıra (1, 2, vb.), *gerekli

en: Order By
tr: Sıralama kriteri

en: Order Number (unique)
tr: Sipariş Numarası (benzersiz)

en: Order canceled
tr: Sipariş iptal edildi

en: Order clarification from the administrator to the client
tr: Yöneticiden müşteriye sipariş açıklaması

en: Order has been canceled
tr: Sipariş iptal edildi

en: Order items
tr: Sipariş öğeleri

en: Order rejected
tr: Sipariş reddedildi

en: Order updated
tr: Sipariş güncellendi

en: Order updated. Please, find details below.
tr: Sipariş güncellendi. Lütfen aşağıdaki ayrıntıları incele.

en: Orders
tr: Siparişler

en: Oriental Mindoro
tr: Doğu Mindoro

en: Oum El Bouaghi
tr: Oum el Bouaghi

en: Overview
tr: Genel bakış

en: Pakistani rupee
tr: Pakistan rupisi

en: Palestinian Territory
tr: Filistin Bölgesi

en: Palmyra Atoll
tr: Palmyra atolu

en: Panamanian balboa
tr: Panama balboası

en: Papua Barat
tr: Batı Papua

en: Papua New Guinea
tr: Papua Yeni Gine

en: Papua New Guinean kina
tr: Papua Yeni Gine kinası

en: Paraguayan guaran&iacute;
tr: Paraguay guaranisi

en: Parent
tr: Üst

en: Parent %s
tr: Üst %s

en: Parent %s:
tr: Üst %s:

en: Parent Age
tr: Üst yaş

en: Parent Age:
tr: Üst yaş:

en: Parent Category
tr: Üst kategori

en: Parent Category:
tr: Üst kategori:

en: Parent Coupon:
tr: Üst kupon:

en: Parent FAQ:
tr: Üst SSS:

en: Parent Fee:
tr: Üst ücret:

en: Parent Order:
tr: Üst sipariş:

en: Parent Place:
tr: Üst yer:

en: Parent Service:
tr: Üst hizmet:

en: Parent Taxonomy
tr: Üst taksonomi

en: Parent Taxonomy:
tr: Üst taksonomi:

en: Password
tr: Şifre

en: Password:
tr: Şifre:

en: Pay Now
tr: Şimdi öde

en: Pay Now!
tr: Şimdi öde!

en: Pay by Coupon
tr: Kuponla öde

en: Pay deposit amount
tr: Depozito tutarını öde

en: Pay deposit or full amount (the customer will choose)
tr: Depozito veya tam tutarı öde (müşteri seçecek)

en: Pay full amount
tr: Tam tutarı öde

en: Pay later
tr: Sonra öde

en: Payment Method
tr: Ödeme yöntemi

en: Payment description
tr: Ödeme açıklaması

en: Payment details
tr: Ödeme detayları

en: Payment model
tr: Ödeme modeli

en: Payment tab title
tr: Ödeme sekmesi başlığı

en: Payments
tr: Ödemeler

en: Pazardzhik
tr: Pazarcık

en: Pemba North
tr: Kuzey Pemba

en: Pemba South
tr: Güney Pemba

en: Pending
tr: Beklemede

en: Per Page
tr: Sayfa başına

en: Percent,
tr: Yüzde,

en: Percentage
tr: Yüzde

en: Percentages from booking (only for per Booking service type)
tr: Rezervasyondan yüzdeler (yalnızca Rezervasyon başına hizmet türü için)

en: Peruvian nuevo sol
tr: Peru nuevo solu

en: Philippine peso
tr: Filipin pesosu

en: Philippines
tr: Filipinler

en: Place
tr: Yer

en: Place 1
tr: Yer 1

en: Place 2
tr: Yer 2

en: Place of currency symbol in displayed prices
tr: Görüntülenen fiyatlarda para birimi sembolünün yeri

en: Places booking
tr: Yer rezervasyonu

en: Please click the button below to cancel the order:
tr: Siparişi iptal etmek için lütfen aşağıdaki düğmeye tıklayın:

en: Please click the button below to confirm changes to the order:
tr: Siparişteki değişiklikleri onaylamak için lütfen aşağıdaki düğmeye tıklayın:

en: Please click the button below to confirm the order:
tr: Siparişi onaylamak için lütfen aşağıdaki düğmeye tıklayın:

en: Please click the button below to reject the order:
tr: Siparişi reddetmek için lütfen aşağıdaki düğmeye tıklayın:

en: Please describe below any changes to the booking that the client will need to confirm:
tr: Lütfen müşterinin onaylaması gereken rezervasyon değişikliklerini aşağıda açıklayın:

en: Please fill in all the data.
tr: Lütfen tüm verileri doldurun.

en: Please login or register to continue your booking
tr: Rezervasyonunuza devam etmek için lütfen giriş yapın veya kayıt olun

en: Please, confirm or reject this Order.
tr: Lütfen, bu Siparişi onayla veya reddet.

en: Please, fill in the correct data
tr: Lütfen doğru verileri gir

en: Plugin
tr: Eklenti

en: Poland
tr: Polonya

en: Polish z&#x142;oty
tr: Polonya zlotisi

en: Portugal
tr: Portekiz

[ctx: Post Type General Name]
en: Coupons
tr: Kuponlar

[ctx: Post Type General Name]
en: FAQ
tr: SSS

[ctx: Post Type General Name]
en: Fee
tr: Ücret

[ctx: Post Type General Name]
en: Orders
tr: Siparişler

[ctx: Post Type General Name]
en: Places
tr: Yerler

[ctx: Post Type General Name]
en: Services
tr: Hizmetler

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Coupon
tr: Kupon

[ctx: Post Type Singular Name]
en: FAQ
tr: SSS

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Fee
tr: Ücret

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Order
tr: Sipariş

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Place
tr: Yer

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Service
tr: Hizmet

en: Post date
tr: Gönderi tarihi

en: Post modified date
tr: Gönderi değiştirilme tarihi

en: Pound sterling
tr: İngiliz sterlini

en: Prefix for custom taxonomies (*before changing this option it is required to remove all custom taxonomies)
tr: Özel taksonomiler için önek (*bu seçeneği değiştirmeden önce tüm özel taksonomileri kaldırmak gereklidir)

en: Prepaid amount
tr: Ön ödeme tutarı

en: Prepaid received
tr: Ön ödeme alındı

en: Prepaid received,
tr: Alınan ön ödeme,

en: Prepopulates the date field on the booking form, starting with the nearest available date
tr: Rezervasyon formundaki tarih alanını, en yakın uygun tarihten başlayarak önceden doldur

en: Price
tr: Fiyat

en: Price Cut %d%% off applied
tr: Fiyat İndirimi %d%% uygulandı

en: Price from:
tr: Fiyat başlangıcı:

en: Price type
tr: Fiyat türü

en: Prices
tr: Fiyatlar

en: Prices
tr: Fiyatlar

en: Prince Edward Island
tr: Prens Edward Adası

en: Puerto Rico
tr: Porto Riko

en: Qatar
tr: Katar

en: Qatari riyal
tr: Katar riyali

en: Qom (قم)
tr: Kum (قم)

en: Question 2?
tr: Soru 2?

en: Questions & Answers
tr: Sorular ve Cevaplar

en: Questions & Answers section
tr: Sorular ve Cevaplar bölümü

en: Radio
tr: Radyo düğmesi

en: Rate Title:
tr: Tarife başlığı:

en: Rate applies to days:
tr: Tarife şu günlere uygulanır:

en: Rating
tr: Derecelendirme

en: Rating:
tr: Değerlendirme:

en: Razavi Khorasan (خراسان رضوی)
tr: Razavi Horasan (خراسان رضوی)

en: Re-type Email
tr: E-postayı tekrar yazın

en: Recalculate Rating
tr: Derecelendirmeyi yeniden hesapla

en: Recalculate rating
tr: Derecelendirmeyi yeniden hesapla

en: Recurrent custom (weekly schedule for tours, events, etc.)
tr: Tekrarlanan özel (turlar, etkinlikler vb. için haftalık program)

en: Red Sea
tr: Kızıldeniz

en: Refresh the page
tr: Sayfayı yenile

en: Reject
tr: Reddet

en: Reject Order
tr: Siparişi reddet

en: Related items
tr: İlgili öğeler

en: Remove %s
tr: %s kaldır

en: Remove Coupon
tr: Kuponu kaldır

en: Remove all prices from availability calendar
tr: Uygunluk takviminden tüm fiyatları kaldır

en: Remove availability calendar from booking object pages
tr: Rezervasyon nesnesi sayfalarından uygunluk takvimini kaldır

en: Remove date
tr: Tarihi kaldır

en: Remove default login/register form from "My account" page (this allows to use a third party login form shortcode into the "My account" page content)
tr: “Hesabım” sayfasından varsayılan giriş/kayıt formunu kaldır (bu, “Hesabım” sayfası içeriğine üçüncü taraf giriş formu kısa kodunu kullanmana olanak tanır)

en: Remove google map from booking object pages
tr: Rezervasyon nesnesi sayfalarından google haritayı kaldır

en: Remove guest data
tr: Misafir verisini kaldır

en: Remove guests from booking form
tr: Rezervasyon formundan misafirleri kaldır

en: Remove image
tr: Görseli kaldır

en: Remove meeting point
tr: Buluşma noktasını kaldır

en: Remove price details on hover from availability calendar
tr: Uygunluk takviminden üzerine gelindiğinde gösterilen fiyat ayrıntılarını kaldır

en: Remove search query arguments from booking item links on the search result page
tr: Arama sonucu sayfasındaki rezervasyon öğesi bağlantılarından arama sorgusu argümanlarını kaldır

en: Remove unitegallery from booking object pages
tr: Rezervasyon nesnesi sayfalarından unitegallery'yi kaldır

en: Reply to Comment
tr: Yoruma cevap ver

en: Request Payment
tr: Ödeme talep et

en: Request a reservation
tr: Rezervasyon talebi gönder

en: Request for price and details
tr: Fiyat ve detaylar için talep

en: Require full payment when there are less than specified number of days left before the start of the booking (days, optional)
tr: Rezervasyon başlangıcından önce belirtilen gün sayısından daha az kaldığında tam ödeme talep et (gün, isteğe bağlı)

en: Reservations
tr: Rezervasyonlar

en: Reset password
tr: Şifreyi sıfırla

en: Reset settings
tr: Ayarları sıfırla

en: Return search results without checking availability if no dates are specified
tr: Tarih belirtilmemişse uygunluğu kontrol etmeden arama sonuçlarını getir

en: Reviews
tr: Değerlendirmeler

en: Reviews comment template (leave empty to use the default "/comments.php")
tr: İnceleme yorum şablonu (varsayılan “/comments.php” kullanmak için boş bırak)

en: Right
tr: Sağ

en: Right with space
tr: Sağ boşluklu

en: River Gee
tr: River gee

en: Romania
tr: Romanya

en: Romanian leu
tr: Romen leyi

en: Ruse
tr: Rusçuk

en: Russia
tr: Rusya

en: Russian ruble
tr: Rus rublesi

en: Rwanda
tr: Ruanda

en: Rwandan franc
tr: Ruanda frangı

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
tr: São Tomé ve Príncipe

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe dobra
tr: Sao Tome ve Principe dobrası

en: Sa
tr: Ct

en: Saint Barth&eacute;lemy
tr: Saint Barthélemy

en: Saint Helena pound
tr: Saint Helena poundu

en: Saint Kitts and Nevis
tr: Saint Kitts ve Nevis

en: Saint Martin (Dutch part)
tr: Saint Martin (Hollanda kısmı)

en: Saint Martin (French part)
tr: Saint Martin (Fransız kısmı)

en: Saint Pierre and Miquelon
tr: Saint Pierre ve Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
tr: Saint Vincent ve Grenadinler

en: Samoan t&#x101;l&#x101;
tr: Samoa tālāsı

en: Santorini, Greece
tr: Santorini, Yunanistan

en: Sat
tr: Cmt

en: Saudi Arabia
tr: Suudi Arabistan

en: Saudi riyal
tr: Suudi Arabistan riyali

en: Save
tr: Kaydet

en: Save changes in fields
tr: Alanlardaki değişiklikleri kaydet

en: Save schedule
tr: Programı kaydet

en: Schedule
tr: Program

en: Schedule section
tr: Program bölümü

en: Search
tr: Ara

en: Search
tr: Ara

en: Search %s
tr: %s ara

en: Search Ages
tr: Yaşları ara

en: Search Categories
tr: Kategorileri ara

en: Search Coupon
tr: Kupon ara

en: Search FAQ
tr: SSS Ara

en: Search Fee
tr: Ücret ara

en: Search Form
tr: Arama formu

en: Search Form builder
tr: Arama Formu oluşturucu

en: Search Now
tr: Şimdi ara

en: Search Order
tr: Sipariş ara

en: Search Place
tr: Yer ara

en: Search Service
tr: Hizmet ara

en: Search Taxonomies
tr: Taksonomileri ara

en: Search form
tr: Arama formu

en: Search form Tabs
tr: Arama formu Sekmeleri

en: Search result
tr: Arama sonucu

en: Search result view
tr: Arama sonucu görünümü

en: Search result: items per page
tr: Arama sonucu: sayfa başına öğe sayısı

en: Section background image
tr: Bölüm arka plan resmi

en: Section text
tr: Bölüm metni

en: Section title
tr: Bölüm başlığı

en: Select address
tr: Adres seç

en: Select base currency
tr: Temel para birimini seç

en: Select category to setup other post fields
tr: Diğer yazı alanlarını ayarlamak için kategori seç

en: Select map marker
tr: Harita işaretçisini seç

en: Select meeting point
tr: Buluşma noktası seç

en: Select search result page
tr: Arama sonucu sayfasını seç

en: Select...
tr: Seç...

en: Selected items are not available
tr: Seçilen öğeler mevcut değil

en: Send
tr: Gönder

en: Sep
tr: Eyl

en: September
tr: Eylül

en: Serbia
tr: Sırbistan

en: Serbian dinar
tr: Sırp dinarı

en: Service per booking
tr: Rezervasyon başına hizmet

en: Service per person
tr: Kişi başına hizmet

en: Service selection method
tr: Hizmet seçim yöntemi

en: Service type
tr: Hizmet türü

en: Services
tr: Hizmetler

en: Services page
tr: Hizmetler sayfası

en: Services section
tr: Hizmetler bölümü

en: Services title
tr: Hizmetler başlığı

en: Set "date to" to N days from the current date by default (leave blank to avoid setting a default date)
tr: Varsayılan olarak “bitiş tarihi” alanını geçerli tarihten N gün sonrasına ayarla (varsayılan bir tarih ayarlamak istemiyorsanız boş bırakın)

en: Set the current date in the "date from" field by default
tr: Varsayılan olarak “başlangıç tarihi” alanına geçerli tarihi ayarla

en: Setup Demo Content
tr: Demo içeriği kur

en: Setup ages and taxonomies...
tr: Yaşları ve taksonomileri kuruyorum...

en: Setup available days template
tr: Müsait günler şablonunu ayarla

en: Setup images...
tr: Görselleri kuruyorum...

en: Setup places, service and FAQ posts ...
tr: Mekanları, hizmetleri ve SSS yazılarını kuruyorum...

en: Setup rules, categories, booking object posts...
tr: Kuralları, kategorileri, rezervasyon nesnesi yazılarını kuruyorum...

en: Seychelles
tr: Seyşeller

en: Seychellois rupee
tr: Seyşeller rupisi

en: Shanghai / 上海
tr: Şanghay / 上海

en: Shiga
tr: Şiga

en: Shimane
tr: Şimane

en: Shizuoka
tr: Şizuoka

en: Shop admin email (site admin email by default)
tr: Mağaza yönetici e-postası (varsayılan olarak site yönetici e-postası)

en: Show "Pay now" button on the confirmation page if the order has "payment expected" or "draft" status
tr: Sipariş “ödeme bekleniyor” veya “taslak” durumundaysa onay sayfasında “Şimdi öde” düğmesini göster

en: Show Booking form on the booking item page
tr: Rezervasyon öğesi sayfasında Rezervasyon formunu göster

en: Show Search filter reset button
tr: Arama filtresi sıfırlama butonunu göster

en: Show Search form
tr: Arama formunu göster

en: Show a reload page button on the confirmation page if the order has "payment processing" or "payment expected" status
tr: Sipariş “ödeme işleniyor” veya “ödeme bekleniyor” durumundaysa onay sayfasında sayfayı yeniden yükleme düğmesini göster

en: Show all rates in the price details on hover on the availability calendar
tr: Uygunluk takviminde üzerine gelindiğinde fiyat ayrıntılarında tüm oranları göster

en: Show booking object post content in tabs?
tr: Rezervasyon nesnesi yazı içeriğini sekmelerde göster?

en: Show items which are available from selected date.
tr: Seçilen tarihten itibaren mevcut olan öğeleri göster.

en: Show items which are available up to selected date.
tr: Seçilen tarihe kadar mevcut olan öğeleri göster.

en: Show price range picker in Advanced field
tr: Gelişmiş alanda fiyat aralığı seçiciyi göster

en: Show reviews in tab on booking object page?
tr: İncelemeleri rezervasyon nesnesi sayfasında sekmede göster?

en: Show selected items only. Input item title to see suggestions
tr: Sadece seçili öğeleri göster. Önerileri görmek için öğe başlığını gir

en: Shows a price filter slider in a widget which lets you narrow down the list of shown items
tr: Gösterilen öğelerin listesini daraltmanıza olanak tanıyan bir fiyat filtresi kaydırıcısını bir widget'ta gösterir

en: Shumen
tr: Şumnu

en: Sierra Leonean leone
tr: Sierra Leone leonesi

en: Sign Out
tr: Çıkış yap

en: Sign in
tr: Giriş yap

en: Sign up
tr: Kaydol

en: Silistra
tr: Silistre

en: Sindh
tr: Sind

en: Singapore
tr: Singapur

en: Singapore dollar
tr: Singapur doları

en: Single custom (one-time events, etc.)
tr: Tek özel (tek seferlik etkinlikler vb.)

en: Single radio
tr: Tekli radyo düğmesi

en: Single rating
tr: Tek değerlendirme

en: Single select
tr: Tekli seçim

en: Sistan and Baluchestan (سیستان و بلوچستان)
tr: Sistan ve Belucistan (سیستان و بلوچستان)

en: Slideshow Image
tr: Slayt gösterisi görseli

en: Slideshow Images
tr: Slayt gösterisi görselleri

en: Slovakia
tr: Slovakya

en: Slovenia
tr: Slovenya

en: Sofia
tr: Sofya

en: Sofia-Grad
tr: Sofya-şehir

en: Solomon Islands
tr: Solomon Adaları

en: Solomon Islands dollar
tr: Solomon Adaları doları

en: Somali shilling
tr: Somali şilini

en: Somalia
tr: Somali

en: Some of the plugins you’re using have not been tested with the latest version of %1$s (%2$s). To avoid issues, make sure they are all up to date and compatible before updating %1$s.
tr: Kullandığınız bazı eklentiler %1$s (%2$s)'in son sürümüyle test edilmemiştir. Sorunları önlemek için, %1$s'i güncellemeden önce hepsinin güncel ve uyumlu olduğundan emin olun.

en: Sorry, but your selected items are not available for selected dates/times. Please, search another dates/times or items and create new order.
tr: Üzgünüz, seçtiğin öğeler seçilen tarihler/saatler için uygun değil. Lütfen başka tarihler/saatler veya öğeler ara ve yeni bir sipariş oluştur.

en: Sorry, no terms could be found.
tr: Üzgünüz, hiçbir terim bulunamadı.

en: South Aegean
tr: Güney Ege

en: South Africa
tr: Güney Afrika

en: South African rand
tr: Güney Afrika randı

en: South America
tr: Güney Amerika

en: South Australia
tr: Güney Avustralya

en: South Carolina
tr: Güney Carolina

en: South Cotabato
tr: Güney Cotabato

en: South Dakota
tr: Güney Dakota

en: South Georgia/Sandwich Islands
tr: Güney Georgia/Sandwich Adaları

en: South Khorasan (خراسان جنوبی)
tr: Güney Horasan (خراسان جنوبی)

en: South Korea
tr: Güney Kore

en: South Korean won
tr: Güney Kore wonu

en: South Sinai
tr: Güney Sina

en: South Sudan
tr: Güney Sudan

en: South Sudanese pound
tr: Güney Sudan poundu

en: Southern
tr: Güney

en: Southern Leyte
tr: Güney Leyte

en: Spain
tr: İspanya

en: Sri Lankan rupee
tr: Sri Lanka rupisi

en: Start Time
tr: Başlangıç zamanı

en: Start at
tr: Başlangıç

en: Start days:
tr: Başlangıç günleri:

en: State
tr: Eyalet

en: Status
tr: Durum

en: Step
tr: Adım

en: Step title
tr: Adım başlığı

en: Stop booking
tr: Rezervasyonu durdur

en: Stop booking .. hours before the start
tr: Başlangıçtan .. saat önce rezervasyonu durdur

en: Stop booking .. hours before the start (applied to recurrent custom booking period only)
tr: Başlangıçtan .. saat önce rezervasyonu durdur (yalnızca tekrarlanan özel rezervasyon süresine uygulanır)

en: Stop booking .. hours before the start (optional)
tr: Başlangıçtan .. saat önce rezervasyonu durdur (isteğe bağlı)

en: Street, etc.
tr: Sokak vb.

en: Style particular content element differently - add a class name and refer to it in custom CSS.
tr: Belirli bir içerik öğesini farklı şekilde stillendir - bir sınıf adı ekle ve özel CSS'te buna başvur.

en: Su
tr: Pa

en: Subject
tr: Konu

en: Submit Reply
tr: Cevabı gönder

en: Subtotal:
tr: Ara toplam:

en: Success!
tr: Başarılı!

en: Sud Sardegna
tr: Güney Sardinya

en: Sudanese pound
tr: Sudan poundu

en: Suez
tr: Süveyş

en: Sulawesi Barat
tr: Batı Sulawesi

en: Sulawesi Selatan
tr: Güney Sulawesi

en: Sulawesi Tengah
tr: Orta Sulawesi

en: Sulawesi Tenggara
tr: Güneydoğu Sulawesi

en: Sun
tr: Paz

en: Suriname
tr: Surinam

en: Surinamese dollar
tr: Surinam doları

en: Svalbard and Jan Mayen
tr: Svalbard ve Jan Mayen

en: Swazi lilangeni
tr: Svaziland lilangenisi

en: Swaziland
tr: Svaziland

en: Sweden
tr: İsveç

en: Swedish krona
tr: İsveç kronu

en: Swiss franc
tr: İsviçre frangı

en: Switzerland
tr: İsviçre

en: Syria
tr: Suriye

en: Syrian pound
tr: Suriye poundu

en: Tab Title:
tr: Sekme başlığı:

en: Tab slug:
tr: Sekme kısa adı:

en: Taita-Taveta
tr: Taita-taveta

en: Taiwan
tr: Tayvan

en: Tajikistan
tr: Tacikistan

en: Tajikistani somoni
tr: Tacikistan somonisi

en: Tana River
tr: Tana nehri

en: Tanzania
tr: Tanzanya

en: Tanzanian shilling
tr: Tanzanya şilini

en: Targovishte
tr: Tırgovişte

en: Tasmania
tr: Tazmanya

en: Taxes
tr: Vergiler

en: Taxes title
tr: Vergiler başlığı

en: Taxes, %
tr: Vergiler, %

en: Taxonomies
tr: Taksonomiler

en: Taxonomies Metabox
tr: Taksonomiler meta kutusu

en: Taxonomies and Other fields
tr: Taksonomiler ve Diğer alanlar

en: Taxonomy
tr: Taksonomi

en: Taxonomy archive page: items per page
tr: Taksonomi arşiv sayfası: sayfa başına öğe sayısı

en: Taxonomy:
tr: Taksonomi:

en: Tehran  (تهران)
tr: Tahran (تهران)

en: Terms & Conditions
tr: Şartlar ve Koşullar

en: Terms & Conditions page
tr: Şartlar ve Koşullar sayfası

en: Terms selection mode
tr: Terim seçim modu

en: Tested up to %s version
tr: %s sürümüne kadar test edildi

en: Th
tr: Pe

en: Thai baht
tr: Tayland bahtı

en: Thailand
tr: Tayland

en: Thank you for registration! Check email for your password.
tr: Kayıt olduğun için teşekkürler! Şifren için e-postanı kontrol et.

en: Tharaka-Nithi
tr: Tharaka-nithi

en: The order has been canceled:
tr: Sipariş iptal edildi:

en: Thessaly
tr: Tesalya

en: This email already exists
tr: Bu e-posta adresi zaten var

en: This order is paid by coupon! You can complete the order
tr: Bu sipariş kuponla ödendi! Siparişi tamamlayabilirsin

en: This tool will allow you to setup demo content to make it easy to get started with the BA Book Everything plugin. Demo content includes: booking rules, ages, features taxonomy, categories, service posts, places posts, FAQ posts and booking object posts. Please do not close this page during the installation of demo content.
tr: Bu araç, BA Book Everything eklentisiyle kolayca başlamanızı sağlamak için demo içeriği kurmanıza olanak tanır. Demo içeriği şunları içerir: rezervasyon kuralları, yaşlar, özellikler taksonomisi, kategoriler, hizmet yazıları, mekan yazıları, SSS yazıları ve rezervasyon nesnesi yazıları. Lütfen demo içeriğin kurulumu sırasında bu sayfayı kapatmayın.

en: This username already exists
tr: Bu kullanıcı adı zaten var

en: Thousand Separator of displayed prices
tr: Görüntülenen fiyatlarda binlik ayırıcı

en: Thu
tr: Per

en: Tickets booking
tr: Bilet rezervasyonu

en: Tickets:
tr: Biletler:

en: Time from:
tr: Saat başlangıç:

en: Time to:
tr: Saat bitiş:

en: Time:
tr: Saat:

en: Title
tr: Başlık

en: Title Icon
tr: Başlık simgesi

en: Title for mandatory services section
tr: Zorunlu hizmetler bölümü için başlık

en: Title for optional services section
tr: İsteğe bağlı hizmetler bölümü için başlık

en: Title:
tr: Başlık:

en: Titles color
tr: Başlık rengi

en: To:
tr: Nereye:

en: Tochigi
tr: Toçigi

en: Tokushima
tr: Tokuşima

en: Tongan pa&#x2bb;anga
tr: Tonga pa'angası

en: Total amount
tr: Toplam tutar

en: Total amount,
tr: Toplam tutar,

en: Total:
tr: Toplam:

en: Total:
tr: Toplam:

en: Tourist
tr: Turist

en: Trans Nzoia
tr: Trans nzoia

en: Transnistrian ruble
tr: Transdinyester rublesi

en: Trinidad and Tobago
tr: Trinidad ve Tobago

en: Trinidad and Tobago dollar
tr: Trinidad ve Tobago doları

en: Tu
tr: Sa

en: Tue
tr: Sal

en: Tunisia
tr: Tunus

en: Tunisian dinar
tr: Tunus dinarı

en: Turkey
tr: Türkiye

en: Turkish lira
tr: Türk lirası

en: Turkmenistan
tr: Türkmenistan

en: Turkmenistan manat
tr: Türkmenistan manatı

en: Turks and Caicos Islands
tr: Turks ve Caicos Adaları

en: UTA Găgăuzia
tr: UTA găgăuzia

en: Uasin Gishu
tr: Uasin gishu

en: Ugandan shilling
tr: Uganda şilini

en: Ukraine
tr: Ukrayna

en: Ukrainian hryvnia
tr: Ukrayna grivnası

en: United Arab Emirates
tr: Birleşik Arap Emirlikleri

en: United Arab Emirates dirham
tr: Birleşik Arap Emirlikleri dirhemi

en: United Kingdom (UK)
tr: Birleşik Krallık (UK)

en: United States (US)
tr: Amerika Birleşik Devletleri (ABD)

en: United States (US) Minor Outlying Islands
tr: Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Küçük Dış Adaları

en: United States dollar
tr: ABD doları

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Update %s
tr: %s güncelle

en: Update Age
tr: Yaş güncelle

en: Update Category
tr: Kategori güncelle

en: Update Comment
tr: Yorumu güncelle

en: Update Coupon
tr: Kupon güncelle

en: Update FAQ
tr: SSS Güncelle

en: Update Fee
tr: Ücret güncelle

en: Update Order
tr: Sipariş güncelle

en: Update Place
tr: Yer güncelle

en: Update Service
tr: Hizmet güncelle

en: Update Taxonomy
tr: Taksonomi güncelle

en: Update password
tr: Şifreyi güncelle

en: Update profile
tr: Profili güncelle

en: Update rule
tr: Kuralı güncelle

en: Upload
tr: Yükle

en: Upload Image
tr: Görsel yükle

en: Upload or add multiple images.
tr: Birden fazla görsel yükle veya ekle.

en: Upper East
tr: Yukarı Doğu

en: Upper West
tr: Yukarı Batı

en: Uruguayan peso
tr: Uruguay pesosu

en: Use "OR" logic when searching among taxonomy terms
tr: Taksonomi terimleri arasında arama yaparken “VEYA” mantığını kullan

en: Use Age categories for prices?
tr: Fiyatlar için Yaş kategorilerini kullanılsın mı?

en: Use Ages
tr: Yaşları kullan

en: Use Gutenberg for booking object posts
tr: Rezervasyon nesnesi yazıları için Gutenberg kullan

en: Use global settings
tr: Genel ayarları kullan

en: Use minimized version of the main CSS file
tr: Ana CSS dosyasının küçültülmüş versiyonunu kullan

en: Use minimized version of the main JS file
tr: Ana JS dosyasının küçültülmüş versiyonunu kullan

en: Use only the main age to calculate the total number of guests in conditional prices
tr: Koşullu fiyatlarda toplam misafir sayısını hesaplamak için yalnızca ana yaşı kullan

en: Used
tr: Kullanılmış

en: Used if previous field value > 1
tr: Önceki alan değeri > 1 ise kullanılır

en: User email
tr: Kullanıcı e-postası

en: User message
tr: Kullanıcı mesajı

en: User must fill all extended guest data to finish order
tr: Kullanıcı siparişi tamamlamak için tüm genişletilmiş misafir verilerini doldurmalıdır

en: User name
tr: Kullanıcı adı

en: User will be prompted to enter names off all guest in order
tr: Kullanıcıdan sırayla tüm misafirlerin isimlerini girmesi istenecek

en: Username or email
tr: Kullanıcı adı veya e-posta

en: Username*
tr: Kullanıcı adı*

en: Uzbekistan
tr: Özbekistan

en: Uzbekistani som
tr: Özbekistan somu

en: Value purchase
tr: Değerli alışveriş

en: Vanuatu vatu
tr: Vanuatu vatusu

en: Vatican
tr: Vatikan

en: Veliko Tarnovo
tr: Veliko Tırnovo

en: Venezia
tr: Venedik

en: Venezuelan bol&iacute;var
tr: Venezuela bolivarı

en: Verbano-Cusio-Ossola
tr: Verbano-cusio-ossola

en: Vibo Valentia
tr: Vibo valentia

en: Vientiane Province
tr: Vientiane eyaleti

en: Vietnamese &#x111;&#x1ed3;ng
tr: Vietnam dongu

en: View
tr: Görüntüle

en: View Coupon
tr: Kupon görüntüle

en: View FAQ
tr: SSS Görüntüle

en: View Fee
tr: Ücret görüntüle

en: View Order
tr: Sipariş görüntüle

en: View Place
tr: Yer görüntüle

en: View Service
tr: Hizmet görüntüle

en: Virgin Islands (British)
tr: Virgin Adaları (İngiliz)

en: Virgin Islands (US)
tr: Virgin Adaları (ABD)

en: Waiting before delete orders with "payment processing" status, minutes
tr: “Ödeme işleniyor” durumundaki siparişleri silmeden önce bekleme süresi, dakika

en: Wake Island
tr: Wake adası

en: Walking
tr: Yürüme

en: Wallis and Futuna
tr: Wallis ve Futuna

en: We
tr: Ça

en: Wed
tr: Çar

en: West African CFA franc
tr: Batı Afrika CFA frangı

en: West Azarbaijan (آذربایجان غربی)
tr: Batı Azerbaycan (آذربایجان غربی)

en: West Bengal
tr: Batı Bengal

en: West Greece
tr: Batı Yunanistan

en: West Macedonia
tr: Batı Makedonya

en: West Pokot
tr: West pokot

en: West Virginia
tr: Batı Virginia

en: Western
tr: Batı

en: Western Australia
tr: Batı Avustralya

en: Western Cape
tr: Batı Cape

en: Western North
tr: Batı Kuzey

en: Western Sahara
tr: Batı Sahra

en: When service price is 0 display
tr: Hizmet fiyatı 0 olduğunda göster

en: When:
tr: Ne zaman:

en: Will be shown in the order details and in emails to the client
tr: Sipariş detaylarında ve müşteriye gönderilen e-postalarda gösterilecektir

en: Will be used by default if both amount and percent fields filled.
tr: Hem miktar hem de yüzde alanları doldurulursa varsayılan olarak kullanılacaktır.

en: With sorting option
tr: Sıralama seçeneği ile

en: With the smallest number will be the main age, others will be sorted by ASC
tr: En küçük sayıya sahip olan ana yaş olacak, diğerleri ASC'ye göre sıralanacak

en: Xinjiang / 新疆
tr: Sincan / 新疆

en: Yamaguchi
tr: Yamaguçi

en: Yamanashi
tr: Yamanaşi

en: Yemeni rial
tr: Yemen riyali

en: Yes
tr: Evet

en: Yes (for 1 month basic booking period and pay full amount mode only)
tr: Evet (yalnızca 1 aylık temel rezervasyon süresi ve tam tutarı ödeme modu için)

en: You are using an unregistered version of %1$s and are not receiving compatibility and security updates. %2$sRegister now%3$s
tr: %1$s'in kayıtsız bir sürümünü kullanıyorsunuz ve uyumluluk ve güvenlik güncellemeleri almıyorsunuz. %2$sŞimdi kaydol%3$s

en: You could pay after the items availability confirmation! <br> Confirmation will be sent to your e-mail. <br> Amount to pay online will be %s.
tr: Ürünlerin uygunluğu onaylandıktan sonra ödeme yapabilirsiniz! <br> Onay e-postanıza gönderilecektir. <br> Çevrimiçi ödenecek tutar %s olacaktır.

en: You have new booking request. Please, find details below.
tr: Yeni bir rezervasyon talebiniz var. Lütfen aşağıdaki ayrıntıları incele.

en: You have new order. Please, find details below.
tr: Yeni bir siparişin var. Lütfen aşağıdaki ayrıntıları incele.

en: You have to edit "Terms & Conditions" page to replace this start content with your own.
tr: Bu başlangıç içeriğini kendi içeriğinizle değiştirmek için “Şartlar ve Koşullar” sayfasını düzenlemeniz gerekiyor.

en: You may like
tr: Beğenebilirsiniz

en: Your account details
tr: Hesap bilgilerin

en: Your booking has not been paid or confirmed. Follow the link to complete your booking.
tr: Rezervasyonun ödenmedi veya onaylanmadı. Rezervasyonunu tamamlamak için bağlantıyı takip et.

en: Your contacts
tr: İletişim bilgilerin

en: Your email
tr: E-posta adresiniz

en: Your email*
tr: E-posta adresin*

en: Your message has been sent! Thank you!
tr: Mesajın gönderildi! Teşekkürler!

en: Your name
tr: Adınız

en: Your order #%s
tr: Siparişiniz #%s

en: Your order #%s is updated
tr: Siparişiniz #%s güncellendi

en: Your order has been canceled
tr: Siparişin iptal edildi

en: Your order has been confirmed and your payment is being processed. Thank you!
tr: Siparişin onaylandı ve ödemen işleniyor. Teşekkürler!

en: Your order has been received
tr: Siparişiniz alındı

en: Your order has been updated
tr: Siparişiniz güncellendi

en: Your order is completed and received, and a confirmation email was sent to you. You will pay the full amount later. Thank you!
tr: Siparişin tamamlandı ve alındı, sana bir onay e-postası gönderildi. Tam tutarı daha sonra ödeyeceksin. Teşekkürler!

en: Your order is completed, your payment has been received, and a confirmation email was sent to you. Thank you!
tr: Siparişin tamamlandı, ödemen alındı ve sana bir onay e-postası gönderildi. Teşekkürler!

en: Your order is confirmed, but not completed. To complete your order, please, click the link below to make a payment.
tr: Siparişin onaylandı, ancak tamamlanmadı. Siparişini tamamlamak için lütfen aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ödeme yap.

en: Your order is waiting for payment
tr: Siparişiniz ödeme bekliyor

en: Your order is waiting for the availability confirmation, you will be notified by email when it's ready. Thank you!
tr: Siparişin uygunluk onayını bekliyor, hazır olduğunda e-posta ile bilgilendirileceksin. Teşekkürler!

en: Your order was canceled
tr: Siparişin iptal edildi

en: Your password has been reset
tr: Şifren sıfırlandı

en: Your password has been reset.
tr: Şifren sıfırlandı.

en: Yukon Territory
tr: Yukon Bölgesi

en: Zambia
tr: Zambiya

en: Zambian kwacha
tr: Zambiya kvaçası

en: Zamboanga del Norte
tr: Kuzey Zamboanga

en: Zamboanga del Sur
tr: Güney Zamboanga

en: Zanzibar North
tr: Kuzey Zanzibar

en: Zanzibar South
tr: Güney Zanzibar

en: Zanzibar West
tr: Batı Zanzibar

en: Zimbabwe
tr: Zimbabve

en: Zürich
tr: Zürih

en: active
tr: aktif

[ctx: add new on admin bar]
en: Coupon
tr: Kupon

[ctx: add new on admin bar]
en: FAQ
tr: SSS

[ctx: add new on admin bar]
en: Fee
tr: Ücret

[ctx: add new on admin bar]
en: Orders
tr: Siparişler

[ctx: add new on admin bar]
en: Places
tr: Yerler

[ctx: add new on admin bar]
en: Services
tr: Hizmetler

en: add time
tr: zaman ekle

[ctx: admin menu]
en: Coupons
tr: Kuponlar

[ctx: admin menu]
en: FAQ
tr: SSS

[ctx: admin menu]
en: Fees
tr: Ücretler

[ctx: admin menu]
en: Orders
tr: Siparişler

[ctx: admin menu]
en: Places
tr: Yerler

[ctx: admin menu]
en: Services
tr: Hizmetler

[ctx: admin modal messages]
en: Are you sure?
tr: Emin misin?

[ctx: admin modal messages]
en: Cancel
tr: İptal

[ctx: admin modal messages]
en: Delete
tr: Sil

[ctx: admin modal messages]
en: Done!
tr: Tamamlandı!

[ctx: admin modal messages]
en: Ok
tr: Tamam

[ctx: admin modal messages]
en: Oops...
tr: Hay aksi...

[ctx: admin modal messages]
en: Save
tr: Kaydet

[ctx: admin modal messages]
en: Save rate
tr: Tarifeyi kaydet

[ctx: admin modal messages]
en: Something went wrong!
tr: Bir şeyler yanlış gitti!

[ctx: admin modal messages]
en: The page will be reloaded
tr: Sayfa yeniden yüklenecek

en: advanced field
tr: gelişmiş alan

en: any unique character set for identification
tr: tanımlama için herhangi bir benzersiz karakter seti

en: applies to all prices
tr: tüm fiyatlara uygulanır

en: availability confirmation
tr: uygunluk onayı

[ctx: booking form]
en: Maximum number of guests:
tr: Maksimum misafir sayısı:

[ctx: booking form]
en: Minimum number of guests:
tr: Minimum misafir sayısı:

[ctx: booking object]
en: Add Coupon
tr: Kupon ekle

[ctx: booking object]
en: Add FAQ
tr: SSS Ekle

[ctx: booking object]
en: Add Fee
tr: Ücret ekle

[ctx: booking object]
en: Add Order
tr: Sipariş ekle

[ctx: booking object]
en: Add Place
tr: Yer ekle

[ctx: booking object]
en: Add Service
tr: Hizmet ekle

en: by %d reviews
tr: %d değerlendirme tarafından

en: canceled
tr: iptal edildi

en: categories:
tr: kategoriler:

en: completed
tr: tamamlandı

en: customer confirmation
tr: müşteri onayı

[ctx: customer_confirmation]
en: Your order is confirmed, but not completed. To complete your order, please click the button below to make a payment
tr: Siparişiniz onaylandı, ancak tamamlanmadı. Siparişinizi tamamlamak için lütfen aşağıdaki ödeme düğmesine tıklayın

[ctx: daterangepicker]
en: Apply
tr: Uygula

[ctx: daterangepicker]
en: Cancel
tr: İptal

[ctx: daterangepicker]
en: Custom
tr: Özel

[ctx: daterangepicker]
en: From
tr: Nereden

[ctx: daterangepicker]
en: To
tr: Nereye

[ctx: daterangepicker]
en: W
tr: Ç

en: day
tr: gün

en: day/night
tr: gün/gece

en: days
tr: gün

en: days/nights
tr: gün/gece

en: deposit
tr: depozito

en: deposit and full
tr: depozito ve tam

[ctx: district]
en: Belgrade
tr: Belgrad

[ctx: district]
en: Central Banat
tr: Orta Banat

[ctx: district]
en: Danube
tr: Tuna

[ctx: district]
en: Kosovo
tr: Kosova

[ctx: district]
en: Kosovo-Metohija
tr: Kosova-Metohija

[ctx: district]
en: Kosovo-Pomoravlje
tr: Kosova-Pomoravlje

[ctx: district]
en: North Banat
tr: Kuzey Banat

[ctx: district]
en: North Bačka
tr: Kuzey Bačka

[ctx: district]
en: South Banat
tr: Güney Banat

[ctx: district]
en: South Bačka
tr: Güney Bačka

[ctx: district]
en: Vojvodina
tr: Voyvodina

[ctx: district]
en: West Bačka
tr: Batı Bačka

[ctx: district]
en: Šumadija
tr: Şumadiya

en: draft
tr: taslak

en: example
tr: örnek

en: find closest location
tr: en yakın konumu bul

en: from
tr: başlangıç

en: full
tr: tam

en: guests
tr: misafirler

en: hour
tr: saat

en: hours
tr: saat

en: hours. 0 or nothing for no hold period.
tr: saat. Bekletme süresi olmaması için 0 veya boş bırakın.

[ctx: item price from label]
en: From %s
tr: %s'den itibaren

en: leave blank to ignore
tr: yok saymak için boş bırak

en: minute
tr: dakika

en: minutes
tr: dakika

en: night
tr: gece

en: nights
tr: gece

en: no
tr: hayır

en: no limits
tr: limit yok

en: not available
tr: müsait değil

en: not used
tr: kullanılmıyor

en: payment authorized
tr: ödeme onaylandı

en: payment deferred
tr: ödeme ertelendi

en: payment expected
tr: ödeme bekleniyor

en: payment processing
tr: ödeme işleniyor

en: payment received
tr: ödeme alındı

en: per Booking
tr: Rezervasyon başına

en: per Day
tr: Gün başına

en: per Night
tr: Gece başına

en: per Person
tr: Kişi başına

en: per Person/day
tr: Kişi/gün başına

en: per Person/night
tr: Kişi/gece başına

en: person
tr: kişi

en: persons
tr: kişi

en: place
tr: yer

en: places
tr: yerler

en: please, select date first
tr: lütfen, önce tarih seçin

en: price by age (used instead of the general):
tr: yaşa göre fiyat (genel yerine kullanılır):

en: qty.
tr: adet

en: recurrent custom
tr: tekrarlanan özel

en: single custom
tr: tek özel

en: ticket
tr: bilet

en: tickets
tr: biletler

en: to
tr: bitiş

en: used in the guest selection dropdown for main age, default 0
tr: ana yaş için misafir seçim açılır menüsünde kullanılır, varsayılan 0

en: with ages
tr: yaşlarla

en: yes
tr: evet

en: Åland Islands
tr: Åland Adaları

en: Ștefan Vodă
tr: Ștefan vodă
