BA Book Everything 1.3.27 - en to uk translation catalogue (3064 entries)

en:  before the start
uk:  до початку

en:  section
uk:  розділ

en: %/booking
uk: %/бронювання

en: &laquo; Previous
uk: &laquo; попередній

en: (deposit)
uk: (завдаток)

en: (don't use)
uk: (не використовувати)

en: (full)
uk: (повна)

en: (required)
uk: (обов'язково)

en: - without tabs -
uk: - без вкладок -

en: 0 to auto height
uk: 0 для автовисоти

en: 0 to auto width
uk: 0 для автоширини

en: 1 day
uk: 1 день

en: 1 day (cars, bikes, etc.)
uk: 1 день (автомобілі, велосипеди тощо)

en: 1 hour
uk: 1 година

en: 1 hour (hourly rent: bikes, sport equipment, etc.)
uk: 1 година (погодинна оренда: велосипеди, спортивне обладнання тощо)

en: 1 month
uk: 1 місяць

en: 1 night
uk: 1 ніч

en: 1 night (hotels, apartments, hostels, etc.)
uk: 1 ніч (готелі, апартаменти, хостели тощо)

en: 1-column list
uk: 1-колонковий список

en: 2-column list
uk: 2-колонковий список

en: 20+ Payment Gateways
uk: 20+ платіжних шлюзів

en: 3-column list
uk: 3-колонковий список

en: 4 hours
uk: 4 години

en: 9 hours
uk: 9 годин

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or password.
uk: <strong>ПОМИЛКА</strong>: Неправильне ім'я користувача або пароль.

en: <strong>Error</strong>: There is no account with that email address.
uk: <strong>Помилка</strong>: Немає облікового запису з такою електронною адресою.

en: A Coruña
uk: Ла-Корунья

en: A password will be emailed to you.
uk: Пароль буде надіслано тобі електронною поштою.

en: AND
uk: І

en: Aargau
uk: Ааргау

en: Abia
uk: Абія

en: Abim
uk: Абім

en: Abra
uk: Абра

en: Abuja
uk: Абуджа

en: Acre
uk: Акре

en: Action
uk: Дія

en: Action required to your order #%s
uk: Потрібна дія щодо твого замовлення #%s

en: Activate Coupons
uk: Активувати купони

en: Activate payment methods
uk: Активувати способи оплати

en: Active
uk: Активний

en: Activity
uk: Активність

en: Adamawa
uk: Адамава

en: Adana
uk: Адана

en: Add
uk: Додати

en: Add
uk: Додати

en: Add %s
uk: Додати %s

en: Add %s description
uk: Додати опис %s

en: Add Comment
uk: Додати коментар

en: Add Extra
uk: Додати додатково

en: Add FAQ?
uk: Додати FAQ?

en: Add Google map to booking objects?
uk: Додати Google карту до об'єктів бронювання?

en: Add New
uk: Додати новий

en: Add New %s
uk: Додати новий %s

en: Add New Age
uk: Додати нову вікову категорію

en: Add New Category
uk: Додати нову категорію

en: Add New Comment
uk: Додати новий коментар

en: Add New Coupon
uk: Додати новий купон

en: Add New FAQ
uk: Додати новий FAQ

en: Add New Fee
uk: Додати новий збір

en: Add New Order
uk: Додати нове замовлення

en: Add New Place
uk: Додати нове місце

en: Add New Service
uk: Додати нову послугу

en: Add New Taxonomy
uk: Додати нову таксономію

en: Add Services
uk: Додати послуги

en: Add address field?
uk: Додати поле адреси?

en: Add billing address fields to the checkout form
uk: Додати поля адреси для виставлення рахунку до форми оформлення замовлення

en: Add checkout fields for all guests
uk: Додати поля оформлення для всіх гостей

en: Add conditional price
uk: Додати умовну ціну

en: Add google map functionality?
uk: Додати функціональність карти Google?

en: Add guest data
uk: Додати дані гостя

en: Add meeting point
uk: Додати місце зустрічі

en: Add meeting points functionality?
uk: Додати функціональність пунктів зустрічі?

en: Add new Tab
uk: Додати нову вкладку

en: Add new booking rule
uk: Додати нове правило бронювання

en: Add pagination
uk: Додати пагінацію

en: Add rule
uk: Додати правило

en: Add schema.org Product markup to the booking object page
uk: Додати розмітку schema.org Product на сторінку об'єкта бронювання

en: Add services to booking form
uk: Додати послуги до форми бронювання

en: Add services?
uk: Додати послуги?

en: Add slideshow image
uk: Додати зображення для слайдшоу

en: Add step by step description?
uk: Додати покроковий опис?

en: Add taxes?
uk: Додати податки?

en: Add taxonomy filter
uk: Додати фільтр таксономії

en: Add time to schedule
uk: Додати час до розкладу

en: Added a Bank transfer payment option: show bank transfer details on checkout, order confirmation and in the customer email.
uk: Додано опцію оплати банківським переказом: показ реквізитів банківського переказу при оформленні замовлення, підтвердженні замовлення та в електронному листі клієнта.

en: Addons
uk: Доповнення

en: Addons for BA Book Everything plugin
uk: Доповнення для плагіна BA Book Everything

en: Address
uk: Адреса

en: Address description (optional)
uk: Опис адреси (необов'язково)

en: Address section
uk: Розділ адреси

en: Adjumani
uk: Аджумані

en: Admin New order email
uk: Електронний лист адміністратора про нове замовлення

en: Admin availability confirmation email
uk: Електронний лист адміністратора про підтвердження доступності

en: Admin confirmation
uk: Підтвердження адміністратора

en: Admin order canceled email
uk: Електронний лист адміністратора про скасування замовлення

en: Admin order updated email
uk: Електронний лист адміністратора про оновлення замовлення

en: Admin page for order confirmation (for manually availability confirmation)
uk: Сторінка адміністратора для підтвердження замовлення (для ручного підтвердження доступності)

en: Adrar
uk: Адрар

en: Advanced
uk: Розширений

en: Adıyaman
uk: Адияман

en: Afghan afghani
uk: Афганський афгані

en: Afghanistan
uk: Афганістан

en: Africa
uk: Африка

en: Afyon
uk: Афьон

en: Agago
uk: Агаго

en: Age
uk: Вікова категорія

en: Age group
uk: Вікова група

en: Ages
uk: Вікові категорії

en: Ages Metabox
uk: Метабокс віку

en: Agrigento
uk: Агрідженто

en: Aguascalientes
uk: Агуаскальєнтес

en: Agusan del Norte
uk: Агусан-дель-Норте

en: Agusan del Sur
uk: Агусан-дель-Сур

en: Ahafo
uk: Ахафо

en: Aichi
uk: Айті

en: Akita
uk: Акіта

en: Aklan
uk: Аклан

en: Aksaray
uk: Аксарай

en: Akwa Ibom
uk: Аква-Ібом

en: Al Sharqia
uk: Аш-Шаркія

en: Alabama
uk: Алабама

en: Alagoas
uk: Алагоас

en: Alaska
uk: Аляска

en: Alba
uk: Альба

en: Albacete
uk: Альбасете

en: Albania
uk: Албанія

en: Albanian lek
uk: Албанський лек

en: Albay
uk: Албай

en: Alberta
uk: Альберта

en: Alborz (البرز)
uk: Альборз (البرز)

en: Alebtong
uk: Алебтонг

en: Alessandria
uk: Алессандрія

en: Alexandria
uk: Александрія

en: Algeria
uk: Алжир

en: Algerian dinar
uk: Алжирський динар

en: Algiers
uk: Алжир

en: Alibori
uk: Аліборі

en: Alicante
uk: Аліканте

en: All
uk: Усі

en: All
uk: Усі

en: All %s
uk: Усі %s

en: All Ages
uk: Усі вікові категорії

en: All Categories
uk: Усі категорії

en: All Coupons
uk: Усі купони

en: All FAQs
uk: Усі FAQ

en: All Fees
uk: Усі збори

en: All Orders
uk: Усі замовлення

en: All Places
uk: Усі місця

en: All Services
uk: Усі послуги

en: All Taxonomies
uk: Усі таксономії

en: All items
uk: Усі елементи

en: Allow only customers who have a successful booking to post a review (one review per booking)
uk: Дозволити залишати відгук лише клієнтам, які мають успішне бронювання (один відгук на бронювання)

en: Allow to select quantity?
uk: Дозволити вибирати кількість?

en: Almería
uk: Альмерія

en: Alto Paraguay
uk: Альто-Парагвай

en: Alto Paraná
uk: Альто-Парана

en: Amambay
uk: Амамбай

en: Amapá
uk: Амапа

en: Amasya
uk: Амасья

en: Amazonas
uk: Амазонас

en: American Samoa
uk: Американське Самоа

en: Amnat Charoen
uk: Амнат Чароен

en: Amolatar
uk: Амолатар

en: Amount
uk: Сума

en: Amount Due:
uk: Сума до сплати:

en: Amount Paid:
uk: Сплачена сума:

en: Amount to Pay:
uk: Сума до оплати:

en: Amount,
uk: Сума,

en: Amudat
uk: Амудат

en: Amuria
uk: Амурія

en: Amuru
uk: Амуру

en: An error occurred while deleting the rule
uk: Сталася помилка під час видалення правила

en: An error occurred while processing...
uk: Сталася помилка під час обробки...

en: Anambra
uk: Анамбра

en: Ancash
uk: Анкаш

en: Ancona
uk: Анкона

en: Andaman and Nicobar Islands
uk: Андаманські та Нікобарські острови

en: Andhra Pradesh
uk: Андхра-Прадеш

en: Andorra
uk: Андорра

en: Anenii Noi
uk: Аненій-Ной

en: Ang Thong
uk: Анг Тхонг

en: Angola
uk: Ангола

en: Angolan kwanza
uk: Ангольська кванза

en: Anguilla
uk: Ангілья

en: Anhui / 安徽
uk: Аньхой / 安徽

en: Ankara
uk: Анкара

en: Annaba
uk: Аннаба

en: Antalya
uk: Анталія

en: Antarctica
uk: Антарктида

en: Antigua and Barbuda
uk: Антигуа і Барбуда

en: Antique
uk: Антіке

en: Aomori
uk: Аоморі

en: Aosta
uk: Аоста

en: Apac
uk: Апак

en: Apayao
uk: Апаяо

en: Appenzell Ausserrhoden
uk: Аппенцелль-Ауссерроден

en: Appenzell Innerrhoden
uk: Аппенцелль-Іннерроден

en: Applied coupon amount,
uk: Сума застосованого купона,

en: Applied coupon number
uk: Застосований номер купона

en: Apply
uk: Застосувати

en: Apply Coupon
uk: Застосувати купон

en: Apply filters
uk: Застосувати фільтри

en: Apply only to items with booking category
uk: Застосувати лише до елементів з категорією бронювання

en: Apply only to selected items
uk: Застосувати лише до вибраних елементів

en: Apply to categories (check nothing for all):
uk: Застосувати до категорій (нічого не вибирати для всіх):

en: Apr
uk: Кві

en: April
uk: Квітень

en: Apurímac
uk: Апурімак

en: Araba/Álava
uk: Алава

en: Arad
uk: Арад

en: Ardabil (اردبیل)
uk: Ардебіль (اردبیل)

en: Ardahan
uk: Ардахан

en: Arequipa
uk: Арекіпа

en: Arezzo
uk: Ареццо

en: Argentina
uk: Аргентина

en: Argentine peso
uk: Аргентинське песо

en: Argeș
uk: Арджеш

en: Arizona
uk: Арізона

en: Arkansas
uk: Арканзас

en: Armed Forces (AA)
uk: Збройні сили (AA)

en: Armed Forces (AE)
uk: Збройні сили (AE)

en: Armed Forces (AP)
uk: Збройні сили (AP)

en: Armenia
uk: Вірменія

en: Armenian dram
uk: Вірменський драм

en: Artvin
uk: Артвін

en: Arua
uk: Аруа

en: Aruba
uk: Аруба

en: Aruban florin
uk: Арубанський флорин

en: Arunachal Pradesh
uk: Аруначал-Прадеш

en: Arusha
uk: Аруша

en: Ascending
uk: За зростанням

en: Ascoli Piceno
uk: Асколі-Пічено

en: Ashanti
uk: Ашанті

en: Asia
uk: Азія

en: Ask customer to confirm or reject changes in the booking
uk: Попросити клієнта підтвердити або відхилити зміни в бронюванні

en: Ask customer to confirm or reject changes to the booking
uk: Попросити клієнта підтвердити або відхилити зміни в бронюванні

en: Asked the customer to confirm or decline the changes to the order #%s
uk: Клієнта попросили підтвердити або відхилити зміни до замовлення №%s

en: Assam
uk: Ассам

en: Asti
uk: Асті

en: Asturias
uk: Астурія

en: Asunción
uk: Асунсьйон

en: Aswan
uk: Асуан

en: Asyut
uk: Асьют

en: At least one rate is required to publish the post!
uk: Для публікації запису потрібен хоча б один тариф!

en: Atakora
uk: Атакора

en: Atlantique
uk: Атлантік

en: Attapeu
uk: Аттапи

en: Attica
uk: Аттика

en: Auckland
uk: Окленд

en: Aug
uk: Сер

en: August
uk: Серпень

en: Aurora
uk: Аврора

en: Australia
uk: Австралія

en: Australian Capital Territory
uk: Австралійська столична територія

en: Australian dollar
uk: Австралійський долар

en: Austria
uk: Австрія

en: Auto Draft
uk: Автоматичний чернетка

en: Automatically
uk: Автоматично

en: Availability date
uk: Дата доступності

en: Availability request
uk: Запит на доступність

en: Available days
uk: Доступні дні

en: Available from Date
uk: Доступно з дати

en: Available time from
uk: Доступний час від

en: Available time to
uk: Доступний час до

en: Available to Date
uk: Доступно до дати

en: Aveiro
uk: Авейру

en: Avellino
uk: Авелліно

en: Ayacucho
uk: Аякучо

en: Aydın
uk: Айдин

en: Ayutthaya
uk: Аюттхая

en: Azad Kashmir
uk: Азад Кашмір

en: Azerbaijan
uk: Азербайджан

en: Azerbaijani manat
uk: Азербайджанський манат

en: Azores
uk: Азорські острови

en: Azua
uk: Азуа

en: Aïn Defla
uk: Айн-Дефла

en: Aïn Témouchent
uk: Айн-Темушент

en: Ağrı
uk: Агри

en: BA Book Everything Settings
uk: Налаштування BA Book Everything

en: BA Booking Form
uk: Форма бронювання BA

en: BA Price Filter
uk: Фільтр ціни BA

en: BA Search Form
uk: Форма пошуку BA

en: BA Search filter
uk: Фільтр пошуку BA

en: BA Search filter reset button
uk: Кнопка скидання фільтра пошуку BA

en: BA Settings
uk: Налаштування BA

en: BABE Backoffice
uk: BABE backoffice

en: BABE Marketplace
uk: BABE marketplace

en: Background color
uk: Колір фону

en: Bacău
uk: Бакеу

en: Badajoz
uk: Бадахос

en: Bagerhat
uk: Багергат

en: Bagmati
uk: Багматі

en: Bahamas
uk: Багамські острови

en: Bahamian dollar
uk: Багамський долар

en: Bahia
uk: Баїя

en: Bahrain
uk: Бахрейн

en: Bahraini dinar
uk: Бахрейнський динар

en: Baja California
uk: Баха-Каліфорнія

en: Baja California Sur
uk: Баха-Каліфорнія-Сур

en: Baker Island
uk: Острів Бейкер

en: Baleares
uk: Балеарські острови

en: Bali
uk: Балі

en: Balochistan
uk: Белуджистан

en: Balıkesir
uk: Баликесір

en: Bandarban
uk: Бандарбан

en: Bangka Belitung
uk: Банка-Белітунг

en: Bangkok
uk: Бангкок

en: Bangladesh
uk: Бангладеш

en: Bangladeshi taka
uk: Бангладешська така

en: Banten
uk: Бантен

en: Baoruco
uk: Баоруко

en: Barahona
uk: Барахона

en: Baranya
uk: Бараня

en: Barbadian dollar
uk: Барбадоський долар

en: Barbados
uk: Барбадос

en: Barcelona
uk: Барселона

en: Barguna
uk: Баргуна

en: Bari
uk: Барі

en: Baringo
uk: Барінго

en: Barishal
uk: Барішал

en: Barletta-Andria-Trani
uk: Барлетта-Андрія-Трані

en: Bartın
uk: Бартин

en: Basarabeasca
uk: Басарабяска

en: Basel-Landschaft
uk: Базель-Ландшафт

en: Basel-Stadt
uk: Базель-Штадт

en: Basic booking period
uk: Базовий період бронювання

en: Basic settings
uk: Основні налаштування

en: Basilan
uk: Басілан

en: Bataan
uk: Батаан

en: Batanes
uk: Батанес

en: Batangas
uk: Батангас

en: Batman
uk: Батман

en: Batna
uk: Батна

en: Bauchi
uk: Баучі

en: Bay of Plenty
uk: Бей-оф-Пленті

en: Bayburt
uk: Байбурт

en: Bayelsa
uk: Баєлса

en: Beheira
uk: Бухейра

en: Beijing / 北京
uk: Пекін / 北京

en: Beja
uk: Бежа

en: Belarus
uk: Білорусь

en: Belarusian ruble
uk: Білоруський рубль

en: Belau
uk: Палау

en: Belgium
uk: Бельгія

en: Belize
uk: Беліз

en: Belize dollar
uk: Белізький долар

en: Belluno
uk: Беллуно

en: Benevento
uk: Беневенто

en: Bengkulu
uk: Бенгкулу

en: Bengo
uk: Бенго

en: Benguela
uk: Бенгела

en: Benguet
uk: Бенгет

en: Beni
uk: Бені

en: Beni Suef
uk: Бені-Суейф

en: Benin
uk: Бенін

en: Benue
uk: Бенуе

en: Bergamo
uk: Бергамо

en: Bermuda
uk: Бермудські острови

en: Bermudian dollar
uk: Бермудський долар

en: Bern
uk: Берн

en: Bheri
uk: Бхері

en: Bhola
uk: Бхола

en: Bhutan
uk: Бутан

en: Bhutanese ngultrum
uk: Бутанський нгултрум

en: Bicycling
uk: На велосипеді

en: Biella
uk: Б'єлла

en: Bihar
uk: Біхар

en: Bihor
uk: Біхор

en: Bilecik
uk: Біледжик

en: Biliran
uk: Білірен

en: Billing address
uk: Платіжна адреса

en: Bingöl
uk: Бінгьоль

en: Biscay
uk: Біскайя

en: Biskra
uk: Біскра

en: Bistrița-Năsăud
uk: Бистриця-Несеуд

en: Bitcoin
uk: Біткоїн

en: Bitlis
uk: Бітліс

en: Bié
uk: Біє

en: Blagoevgrad
uk: Благоєвград

en: Blank or 0 to skip this option
uk: Порожнє або 0, щоб пропустити цю опцію

en: Blida
uk: Бліда

en: Block specified number of days after each booking for housekeeping purposes
uk: Блокувати вказану кількість днів після кожного бронювання для прибирання

en: Body message
uk: Повідомлення тіла

en: Body title
uk: Заголовок тіла

en: Bogura
uk: Богура

en: Bohol
uk: Бохоль

en: Bokeo
uk: Бокео

en: Bolikhamsai
uk: Болікхамсай

en: Bolivia
uk: Болівія

en: Bolivian boliviano
uk: Болівійський болівіано

en: Bologna
uk: Болонья

en: Bolu
uk: Болу

en: Bolzano
uk: Больцано

en: Bomet
uk: Бомет

en: Bomi
uk: Бомі

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
uk: Бонайре, Сінт-Естатіус і Саба

en: Bong
uk: Бонг

en: Bono
uk: Боно

en: Bono East
uk: Боно Схід

en: Book Everything
uk: Book everything

en: Book Now
uk: Забронювати зараз

en: Book now, pay later!
uk: Забронюй зараз, плати пізніше!

en: Booking Categories
uk: Категорії бронювання

en: Booking Object
uk: Об'єкт бронювання

en: Booking Objects
uk: Об'єкти бронювання

en: Booking form
uk: Форма бронювання

en: Booking form: maximum number of guests available to choose
uk: Форма бронювання: максимальна кількість гостей, доступних для вибору

en: Booking mode
uk: Режим бронювання

en: Booking object
uk: Об'єкт бронювання

en: Booking object general (plural) name
uk: Загальна назва об'єкта бронювання (множина)

en: Booking object menu name
uk: Назва об'єкта бронювання в меню

en: Booking object post slug
uk: Слаг посту об'єкта бронювання

en: Booking object singular name
uk: Назва об'єкта бронювання в однині

en: Booking rule
uk: Правило бронювання

en: Booking rules
uk: Правила бронювання

en: Booking rules section
uk: Розділ правил бронювання

en: Boquerón
uk: Бокерон

en: Bordj Bou Arréridj
uk: Бордж-Бу-Арреридж

en: Borgou
uk: Боргу

en: Borno
uk: Борно

en: Borsod-Abaúj-Zemplén
uk: Боршод-Абауй-Земплен

en: Bosnia and Herzegovina
uk: Боснія і Герцеговина

en: Bosnia and Herzegovina convertible mark
uk: Конвертована марка Боснії і Герцеговини

en: Botoșani
uk: Ботошани

en: Botswana
uk: Ботсвана

en: Botswana pula
uk: Ботсванська пула

en: Bouira
uk: Буїра

en: Boumerdès
uk: Бумердес

en: Bouvet Island
uk: Острів Буве

en: Braga
uk: Брага

en: Bragança
uk: Браганса

en: Brahmanbaria
uk: Брахманбарія

en: Brazil
uk: Бразилія

en: Brazilian real
uk: Бразильський реал

en: Brașov
uk: Брашов

en: Brescia
uk: Брешія

en: Briceni
uk: Бричень

en: Brindisi
uk: Бріндізі

en: British Columbia
uk: Британська Колумбія

en: British Indian Ocean Territory
uk: Британська територія в Індійському океані

en: Brong-Ahafo
uk: Бронг-Ахафо

en: Brunei
uk: Бруней

en: Brunei dollar
uk: Брунейський долар

en: Bryce Canyon National Park, USA
uk: Національний парк Брайс-Каньйон, США

en: Brăila
uk: Бреїла

en: București
uk: Бухарест

en: Budaka
uk: Будака

en: Budapest
uk: Будапешт

en: Bududa
uk: Будуда

en: Bueng Kan
uk: Буенг Кан

en: Buenos Aires
uk: Буенос-Айрес

en: Bugiri
uk: Бугірі

en: Bugweri
uk: Бугвері

en: Buhweju
uk: Бухведжу

en: Buikwe
uk: Буікве

en: Bukedea
uk: Букедеа

en: Bukidnon
uk: Букіднон

en: Bukomansimbi
uk: Букомансімбі

en: Bukwa
uk: Буква

en: Bulacan
uk: Булакан

en: Bulambuli
uk: Буламбулі

en: Bulgaria
uk: Болгарія

en: Bulgarian lev
uk: Болгарський лев

en: Buliisa
uk: Буліса

en: Bundibugyo
uk: Бундібуджо

en: Bungoma
uk: Бунгома

en: Bunyangabu
uk: Буньянгабу

en: Burdur
uk: Бурдур

en: Burgas
uk: Бургас

en: Burgos
uk: Бургос

en: Buri Ram
uk: Бурі Рам

en: Burkina Faso
uk: Буркіна-Фасо

en: Burmese kyat
uk: Бірманський к'ят

en: Bursa
uk: Бурса

en: Burundi
uk: Бурунді

en: Burundian franc
uk: Бурундійський франк

en: Bushehr (بوشهر)
uk: Бушер (بوشهر)

en: Bushenyi
uk: Бушені

en: Busia
uk: Бусія

en: Business time
uk: Робочий час

en: Butaleja
uk: Буталеджа

en: Butambala
uk: Бутамбала

en: Butebo
uk: Бутебо

en: Button default color
uk: Колір кнопки за замовчуванням

en: Button title:
uk: Заголовок кнопки:

en: Buttons
uk: Кнопки

en: Buvuma
uk: Бувума

en: Buyende
uk: Буєнде

en: Buzău
uk: Бузеу

en: Bács-Kiskun
uk: Бач-Кішкун

en: Béchar
uk: Бешар

en: Béjaïa
uk: Беджая

en: Békés
uk: Бекеш

en: Bălți
uk: Бєльці

en: CFP franc
uk: Франк КФП

en: Caaguazú
uk: Каагуасу

en: Caazapá
uk: Каасапа

en: Cabinda
uk: Кабінда

en: Cabo Delgado
uk: Кабу-Делгаду

en: Cagayan
uk: Кагаян

en: Cagliari
uk: Кальярі

en: Cahul
uk: Кагул

en: Cairo
uk: Каїр

en: Cajamarca
uk: Кахамарка

en: Calendar & Prices
uk: Календар і ціни

en: California
uk: Каліфорнія

en: Caltanissetta
uk: Кальтаніссетта

en: Camarines Norte
uk: Камарінес-Норте

en: Camarines Sur
uk: Камарінес-Сур

en: Cambodia
uk: Камбоджа

en: Cambodian riel
uk: Камбоджійський рієль

en: Cameroon
uk: Камерун

en: Camiguin
uk: Камігін

en: Campeche
uk: Кампече

en: Campobasso
uk: Кампобассо

en: Canada
uk: Канада

en: Canadian dollar
uk: Канадський долар

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Cancel Order
uk: Скасувати замовлення

en: Cancel button color
uk: Колір кнопки скасування

en: Canindeyú
uk: Каніндею

en: Cantabria
uk: Кантабрія

en: Cantemir
uk: Кантемір

en: Canterbury
uk: Кентербері

en: Cape Verde
uk: Кабо-Верде

en: Cape Verdean escudo
uk: Кабо-вердіанське ескудо

en: Capiz
uk: Капіз

en: Caraș-Severin
uk: Караш-Северін

en: Carlow
uk: Карлоу

en: Caserta
uk: Казерта

en: Castellón
uk: Кастельйон

en: Castelo Branco
uk: Каштелу-Бранку

en: Catamarca
uk: Катамарка

en: Catanduanes
uk: Катандуанес

en: Catania
uk: Катанія

en: Catanzaro
uk: Катандзаро

en: Categories Metabox
uk: Метабокс категорій

en: Category
uk: Категорія

en: Cavan
uk: Каван

en: Cavite
uk: Кавіте

en: Cayman Islands
uk: Кайманові острови

en: Cayman Islands dollar
uk: Долар Кайманових островів

en: Ceará
uk: Сеара

en: Cebu
uk: Себу

en: Central
uk: Центральний регіон

en: Central African CFA franc
uk: Центральноафриканський франк КФА

en: Central African Republic
uk: Центральноафриканська Республіка

en: Central Greece
uk: Центральна Греція

en: Central Macedonia
uk: Центральна Македонія

en: Ceuta
uk: Сеута

en: Chachoengsao
uk: Чаченгсао

en: Chaco
uk: Чако

en: Chad
uk: Чад

en: Chaharmahal and Bakhtiari (چهارمحال و بختیاری)
uk: Чахармахал і Бахтіарія (چهارمحال و بختیاری)

en: Chai Nat
uk: Чай Нат

en: Chaiyaphum
uk: Чайяпхум

en: Champasak
uk: Тямпасак

en: Chandigarh
uk: Чандігарх

en: Chandpur
uk: Чандпур

en: Change Password
uk: Змінити пароль

en: Change Profile Picture
uk: Змінити зображення профілю

en: Change button color
uk: Колір кнопки зміни

en: Change password
uk: Змінити пароль

en: Change the order conditions and ask the customer to confirm
uk: Змінити умови замовлення та попросити клієнта підтвердити

en: Chanthaburi
uk: Чантхабурі

en: Chattogram
uk: Чаттограм

en: Check our ready-made integrations with over 20 payment gateways.
uk: Перевір наші готові інтеграції з понад 20 платіжними шлюзами.

en: Check this box and click "Save Changes" button to reset all settings to their defaults. <strong>All custom settings will be lost!</strong>
uk: Встанови цей прапорець і натисни кнопку „Зберегти зміни“, щоб скинути всі налаштування до значень за замовчуванням. <strong>Усі користувацькі налаштування будуть втрачені!</strong>

en: Check your email address for instructions to reset password
uk: Перевір свою електронну пошту для отримання інструкцій щодо скидання пароля

en: Checkbox
uk: Прапорець

en: Checkout
uk: Оформлення замовлення

en: Checkout page
uk: Сторінка оформлення замовлення

en: Chhattisgarh
uk: Чхаттісгарх

en: Chiang Mai
uk: Чіанг Май

en: Chiang Rai
uk: Чіанг Рай

en: Chiapas
uk: Чьяпас

en: Chiba
uk: Тіба

en: Chieti
uk: К'єті

en: Chihuahua
uk: Чіуауа

en: Chile
uk: Чилі

en: Chilean peso
uk: Чилійське песо

en: China
uk: Китай

en: Chinese yuan
uk: Китайський юань

en: Chișinău
uk: Кишинів

en: Chlef
uk: Шлеф

en: Chonburi
uk: Чонбурі

en: Chongqing / 重庆
uk: Чунцін / 重庆

en: Christmas Island
uk: Острів Різдва

en: Chuadanga
uk: Чуаданга

en: Chubut
uk: Чубут

en: Chumphon
uk: Чумпхон

en: Chuquisaca
uk: Чукісака

en: Cimișlia
uk: Чимішлія

en: City
uk: Місто

en: Ciudad Autónoma de Buenos Aires
uk: Автономне місто Буенос-Айрес

en: Ciudad Real
uk: Сьюдад-Реаль

en: Ciudad de México
uk: Мехіко

en: Clare
uk: Клер

en: Clarendon
uk: Кларендон

en: Clone
uk: Клонувати

en: Close
uk: Закрити

en: Cluj
uk: Клуж

en: Coahuila
uk: Коауїла

en: Coast
uk: Узбережжя

en: Cochabamba
uk: Кочабамба

en: Cocos (Keeling) Islands
uk: Кокосові (Кілінг) острови

en: Coimbra
uk: Коїмбра

en: Colima
uk: Коліма

en: Collines
uk: Коллінз

en: Colombia
uk: Колумбія

en: Colombian peso
uk: Колумбійське песо

en: Colorado
uk: Колорадо

en: Comma-separated text
uk: Текст, розділений комами

en: Comment
uk: Коментар

en: Como
uk: Комо

en: Comorian franc
uk: Коморський франк

en: Comoros
uk: Коморські острови

en: Compatibility Alert
uk: Попередження про сумісність

en: Complete My Order
uk: Завершити моє замовлення

en: Complete the booking
uk: Завершити бронювання

en: Compostela Valley
uk: Компостела-Валлі

en: Concepción
uk: Консепсьйон

en: Conditional prices
uk: Умовні ціни

en: Confirm
uk: Підтвердити

en: Confirm Order
uk: Підтвердити замовлення

en: Confirm Password *
uk: Підтвердити пароль *

en: Confirm button color
uk: Колір кнопки підтвердження

en: Confirm changes to the Order
uk: Підтвердити зміни в замовленні

en: Confirm email*
uk: Підтвердити електронну пошту*

en: Confirm item availability
uk: Підтвердити наявність

en: Confirmation
uk: Підтвердження

en: Confirmation page
uk: Сторінка підтвердження

en: Congo (Brazzaville)
uk: Конго (Браззавіль)

en: Congo (Kinshasa)
uk: Конго (Кіншаса)

en: Congolese franc
uk: Конголезький франк

en: Connecticut
uk: Коннектикут

en: Constantine
uk: Константіна

en: Constanța
uk: Констанца

en: Contact Phone
uk: Контактний телефон

en: Contact information
uk: Контактна інформація

en: Content
uk: Вміст

en: Continue
uk: Продовжити

en: Cook Islands
uk: Острови Кука

en: Copperbelt
uk: Коппербелт

en: Cordillera
uk: Кордильєра

en: Cork
uk: Корк

en: Corrientes
uk: Коррієнтес

en: Cosenza
uk: Козенца

en: Costa Rica
uk: Коста-Рика

en: Costa Rican col&oacute;n
uk: Костариканський колон

en: Cotabato
uk: Котабато

en: Country
uk: Країна

en: Coupon
uk: Купон

en: Coupon Code %s with amount %s was applied
uk: Застосовано код купона %s на суму %s

en: Coupon Code (unique)
uk: Код купона (унікальний)

en: Coupon number
uk: Номер купона

en: Coupons
uk: Купони

en: Covasna
uk: Ковасна

en: Cox's Bazar
uk: Кокс-Базар

en: Create an account
uk: Створити обліковий запис

en: Credits text (copyright, etc.)
uk: Текст авторських прав (копірайт тощо)

en: Cremona
uk: Кремона

en: Crete
uk: Крит

en: Criuleni
uk: Кріулень

en: Croatia
uk: Хорватія

en: Croatian kuna
uk: Хорватська куна

en: Cross River
uk: Крос-Рівер

en: Crotone
uk: Кротоне

en: Csongrád-Csanád
uk: Чонград-Чанад

en: Cuba
uk: Куба

en: Cuban convertible peso
uk: Кубинське конвертоване песо

en: Cuban peso
uk: Кубинське песо

en: Cuenca
uk: Куенка

en: Cumilla
uk: Куміла

en: Cunene
uk: Кунене

en: Cuneo
uk: Кунео

en: Cura&ccedil;ao
uk: Кюрасао

en: Currency
uk: Валюта

en: Currency switcher widget. Options: force booking and checkout in the base currency, turn on payment gateways on the checkout depending on currency.
uk: Віджет перемикання валют. Опції: примусове бронювання та оформлення замовлення в базовій валюті, увімкнення платіжних шлюзів на сторінці оформлення замовлення залежно від валюти.

en: Cusco
uk: Куско

en: Custom Image
uk: Власне зображення

en: Custom section
uk: Власний розділ

en: Customer
uk: Клієнт

en: Customer New order email
uk: Електронний лист клієнта про нове замовлення

en: Customer account created email
uk: Електронний лист про створення облікового запису клієнта

en: Customer address
uk: Адреса клієнта

en: Customer canceled the order email
uk: Електронний лист клієнта про скасування замовлення

en: Customer confirmation
uk: Підтвердження клієнта

en: Customer contacts
uk: Контакти клієнта

en: Customer details
uk: Дані клієнта

en: Customer is waiting for availability confirmation on admin side
uk: Клієнт очікує підтвердження доступності з боку адміністратора

en: Customer needs to confirm or reject changes to the booking
uk: Клієнт повинен підтвердити або відхилити зміни в бронюванні

en: Customer order rejected email
uk: Електронний лист клієнта про відхилення замовлення

en: Customer order to pay email
uk: Електронний лист клієнта про замовлення до оплати

en: Customer order updated email
uk: Електронний лист клієнта про оновлення замовлення

en: Customer page for order confirmation (for manually availability confirmation)
uk: Сторінка клієнта для підтвердження замовлення (для ручного підтвердження доступності)

en: Customer password reseted email
uk: Електронний лист про скидання пароля клієнта

en: Cyclic availability: available N days after start
uk: Циклічна доступність: доступно N днів після початку

en: Cyclic availability: start after every N days
uk: Циклічна доступність: початок після кожних N днів

en: Cyprus
uk: Кіпр

en: Czech Republic
uk: Чеська Республіка

en: Czech koruna
uk: Чеська крона

en: Cáceres
uk: Касерес

en: Cádiz
uk: Кадіс

en: Córdoba
uk: Кордова

en: Călărași
uk: Келераш

en: Căușeni
uk: Кеушень

en: DKI Jakarta
uk: Особлива столична територія Джакарта

en: Dadra and Nagar Haveli
uk: Дадра і Нагар-Хавелі

en: Daerah Istimewa Aceh
uk: Особливий регіон Ачех

en: Daerah Istimewa Yogyakarta
uk: Особливий регіон Джок'якарта

en: Daily
uk: Щоденно

en: Dajabón
uk: Дахабон

en: Dakahlia
uk: Дакахлія

en: Daman and Diu
uk: Даман і Діу

en: Damietta
uk: Дум'ят

en: Danish krone
uk: Данська крона

en: Dar es Salaam
uk: Дар-ес-Салам

en: Dashboard
uk: Панель керування

en: Date format
uk: Формат дати

en: Date from
uk: Дата від

en: Date from:
uk: Дата від:

en: Date of Booking
uk: Дата бронювання

en: Date to
uk: Дата до

en: Date to exclude
uk: Дата для виключення

en: Date to include
uk: Дата для включення

en: Date to:
uk: Дата до:

en: Date:
uk: Дата:

en: Dates
uk: Дати

en: Davao Occidental
uk: Давао-Оксіденталь

en: Davao Oriental
uk: Давао-Орієнталь

en: Davao del Norte
uk: Давао-дель-Норте

en: Davao del Sur
uk: Давао-дель-Сур

en: Day of the week
uk: День тижня

en: Days
uk: Дні

en: Dec
uk: Гру

en: December
uk: Грудень

en: Decimal Separator of displayed prices
uk: Десятковий роздільник у відображуваних цінах

en: Default coupon expires in (days)
uk: Купон за замовчуванням закінчується через (днів)

en: Delaware
uk: Делавер

en: Delete
uk: Видалити

en: Delete selected tab?
uk: Видалити вибрану вкладку?

en: Delete these dates
uk: Видалити ці дати

en: Delete this rule
uk: Видалити це правило

en: Delhi
uk: Делі

en: Delta
uk: Дельта

en: Demo content
uk: Демо-контент

en: Demo content setup page
uk: Сторінка налаштування демо-контенту

en: Denizli
uk: Денізлі

en: Denmark
uk: Данія

en: Departure from:
uk: Відправлення з:

en: Departure time:
uk: Час відправлення:

en: Deposit, %
uk: Завдаток, %

en: Descending
uk: За спаданням

en: Description
uk: Опис

en: Designates the ascending or descending order. Default by DESC
uk: Визначає порядок за зростанням чи спаданням. За замовчуванням за спаданням

en: Details
uk: Деталі

en: Dhaka
uk: Дакка

en: Dhaulagiri
uk: Дхаулагірі

en: Difference with the main time
uk: Різниця з основним часом

en: Dinagat Islands
uk: Острови Дінагат

en: Dinajpur
uk: Дінаджпур

en: Disable My Account page and new user mail?
uk: Вимкнути сторінку мого облікового запису та лист новому користувачу?

en: Disable availability of all booking items for these dates
uk: Вимкнути доступність усіх елементів бронювання для цих дат

en: Disable guest bookings?
uk: Вимкнути бронювання для гостей?

en: Discount (optional)
uk: Знижка (необов'язково)

en: Discount coupon
uk: Купон на знижку

en: Discount, %
uk: Знижка, %

en: District Of Columbia
uk: Округ Колумбія

en: Distrito Federal
uk: Федеральний округ

en: Distrito Nacional
uk: Національний округ

en: Diyarbakır
uk: Діярбакир

en: Djelfa
uk: Джельфа

en: Djibouti
uk: Джибуті

en: Djiboutian franc
uk: Джибутійський франк

en: Do not have an account?
uk: Не маєш облікового запису?

en: Do not include availability calendar data in search results
uk: Не включати дані календаря доступності в результати пошуку

en: Do you speak spanish?
uk: Ти розмовляєш іспанською?

en: Dobrich
uk: Добрич

en: Dodoma
uk: Додома

en: Dokolo
uk: Доколо

en: Dolj
uk: Долж

en: Dominica
uk: Домініка

en: Dominican Republic
uk: Домініканська Республіка

en: Dominican peso
uk: Домініканське песо

en: Dondușeni
uk: Дондушень

en: Done!
uk: Готово!

en: Donegal
uk: Донегол

en: Donga
uk: Донга

en: Driving
uk: На авто

en: Drochia
uk: Дрокія

en: Duarte
uk: Дуарте

en: Dublin
uk: Дублін

en: Dubăsari
uk: Дубесарь

en: Durango
uk: Дуранго

en: Duration
uk: Тривалість

en: Duration:
uk: Тривалість:

en: Dâmbovița
uk: Димбовіца

en: Düzce
uk: Дюздже

en: East Azarbaijan (آذربایجان شرقی)
uk: Східний Азербайджан (آذربایجان شرقی)

en: East Caribbean dollar
uk: Східнокарибський долар

en: East Macedonia and Thrace
uk: Східна Македонія та Фракія

en: Eastern
uk: Східний регіон

en: Eastern Cape
uk: Східний Кейп

en: Eastern Samar
uk: Східний Самар

en: Ebonyi
uk: Ебоньї

en: Ecuador
uk: Еквадор

en: Edineț
uk: Єдинець

en: Edirne
uk: Едірне

en: Edit
uk: Редагувати

en: Edit
uk: Редагувати

en: Edit %s
uk: Редагувати %s

en: Edit %s taxonomy
uk: Редагувати таксономію %s

en: Edit Age
uk: Редагувати вікову категорію

en: Edit Category
uk: Редагувати категорію

en: Edit Comment
uk: Редагувати коментар

en: Edit Coupon
uk: Редагувати купон

en: Edit FAQ
uk: Редагувати FAQ

en: Edit Fee
uk: Редагувати збір

en: Edit Order
uk: Редагувати замовлення

en: Edit Place
uk: Редагувати місце

en: Edit Profile
uk: Редагувати профіль

en: Edit Service
uk: Редагувати послугу

en: Edit Taxonomy
uk: Редагувати таксономію

en: Edit demo content or create your own (read setting details in %1$sDocumentation%2$s)
uk: Редагуй демо-контент або створи власний (читай деталі налаштувань у %1$sДокументації%2$s)

en: Edit this rule
uk: Редагувати це правило

en: Edo
uk: Едо

en: Egypt
uk: Єгипет

en: Egyptian pound
uk: Єгипетський фунт

en: Ehime
uk: Ехіме

en: Ekiti
uk: Екіті

en: El Bayadh
uk: Ель-Баяд

en: El Callao
uk: Ель-Кальяо

en: El Oued
uk: Ель-Уед

en: El Salvador
uk: Сальвадор

en: El Seibo
uk: Ель-Сейбо

en: El Tarf
uk: Ель-Тарф

en: Elazığ
uk: Елязиг

en: Elgeyo-Marakwet
uk: Елгейо-Маракует

en: Elías Piña
uk: Еліас-Пінья

en: Emails
uk: Електронні листи

en: Emails color scheme
uk: Кольорова схема електронних листів

en: Emails template settings
uk: Налаштування шаблону електронних листів

en: Embu
uk: Ембу

en: End Time
uk: Час закінчення

en: End at
uk: Кінець о

en: Enna
uk: Енна

en: Enter Coupon Code and get a discount!
uk: Введи код купона та отримай знижку!

en: Enter address here
uk: Введи адресу тут

en: Enter title here
uk: Введи назву тут

en: Enter your address
uk: Введи свою адресу

en: Entre Ríos
uk: Ентре-Ріос

en: Enugu
uk: Енугу

en: Epirus
uk: Епір

en: Equatorial Guinea
uk: Екваторіальна Гвінея

en: Eritrea
uk: Еритрея

en: Eritrean nakfa
uk: Еритрейська накфа

en: Erongo
uk: Еронго

en: Erzincan
uk: Ерзінджан

en: Erzurum
uk: Ерзурум

en: Eskişehir
uk: Ескішехір

en: Espaillat
uk: Еспаят

en: Espírito Santo
uk: Еспіріту-Санту

en: Estado de México
uk: Штат Мехіко

en: Estonia
uk: Естонія

en: Ethiopia
uk: Ефіопія

en: Ethiopian birr
uk: Ефіопський бир

en: Euro
uk: Євро

en: Europe
uk: Європа

en: Exclude more dates from schedule
uk: Виключити більше дат з розкладу

en: Exclude new dates:
uk: Виключити нові дати:

en: Excluded Date
uk: Виключена дата

en: Excluded dates
uk: Виключені дати

en: Expected Prepaid amount,
uk: Очікувана сума передоплати,

en: Expiration date
uk: Термін дії

en: Expired
uk: Закінчився

en: Export/import
uk: Експорт/імпорт

en: Extend WP export/import with BA Book Everything data
uk: Розширити експорт/імпорт WP даними BA Book Everything

en: Extra class name
uk: Додатковий клас

en: Extra guest
uk: Додатковий гість

en: Extra guest %s
uk: Додатковий гість %s

en: Extra guest contacts
uk: Контакти додаткового гостя

en: Extra guests
uk: Додаткові гості

en: FAQ
uk: Часті запитання

en: FAQ title
uk: Назва FAQ

en: FATA
uk: ФАТА

en: Failed to import %s %s
uk: Не вдалося імпортувати %s %s

en: Faiyum
uk: Фаюм

en: Falkland Islands
uk: Фолклендські острови

en: Falkland Islands pound
uk: Фунт Фолклендських островів

en: Faridpur
uk: Фарідпур

en: Faro
uk: Фару

en: Faroe Islands
uk: Фарерські острови

en: Fars (فارس)
uk: Фарс (فارس)

en: Feature 1
uk: Особливість 1

en: Feature 2
uk: Особливість 2

en: Feature 3
uk: Особливість 3

en: Featured Image
uk: Головне зображення

en: Featured image
uk: Головне зображення

en: Features
uk: Особливості

en: Feb
uk: Лют

en: February
uk: Лютий

en: Fee
uk: Збір

en: Fees
uk: Збори

en: Fees section
uk: Розділ зборів

en: Feild name
uk: Назва поля

en: Fejér
uk: Фейєр

en: Feni
uk: Фені

en: Fermo
uk: Фермо

en: Ferrara
uk: Феррара

en: Fiji
uk: Фіджі

en: Fijian dollar
uk: Фіджійський долар

en: Filter search results by terms from selected taxonomy
uk: Фільтрувати результати пошуку за термінами з вибраної таксономії

en: Filters
uk: Фільтри

en: Find a route from your location
uk: Знайти маршрут від твого місцезнаходження

en: Find closest meeting point
uk: Знайти найближчу точку зустрічі

en: Finland
uk: Фінляндія

en: Firenze
uk: Флоренція

en: First name
uk: Ім'я

en: First name*
uk: Ім'я*

en: Fixed Deposit amount,
uk: Фіксована сума завдатку,

en: Florești
uk: Флорешть

en: Florida
uk: Флорида

en: Foggia
uk: Фоджа

en: Font Awesome 5 class (far fa-eye)
uk: Клас Font Awesome 5 (far fa-eye)

en: Font color
uk: Колір шрифту

en: Footer text (contacts, etc.)
uk: Текст нижнього колонтитула (контакти тощо)

en: For all subsequent payments only allow the payment gateway that was used for the deposit
uk: Для всіх наступних платежів дозволяти лише той платіжний шлюз, який використовувався для депозиту

en: Forgot password?
uk: Забув пароль?

en: Forgot your password?
uk: Забув свій пароль?

en: Forlì-Cesena
uk: Форлі-Чезена

en: Formosa
uk: Формоса

en: Fr
uk: Пт

en: France
uk: Франція

en: Free State
uk: Вільна держава

en: French Guiana
uk: Французька Гвіана

en: French Polynesia
uk: Французька Полінезія

en: French Southern Territories
uk: Французькі Південні території

en: Fri
uk: Пʼят

en: Fribourg
uk: Фрібур

en: From:
uk: Від:

en: Front-end custom class
uk: Власний клас фронтенду

en: Front-end style
uk: Стиль фронтенду

en: Frosinone
uk: Фрозіноне

en: Fujian / 福建
uk: Фуцзянь / 福建

en: Fukui
uk: Фукуй

en: Fukuoka
uk: Фукуока

en: Fukushima
uk: Фукусіма

en: Full
uk: Повний

en: Fălești
uk: Фелешть

en: Gabon
uk: Габон

en: Gabrovo
uk: Габрово

en: Gaibandha
uk: Гайбандха

en: Galați
uk: Галац

en: Galway
uk: Голвей

en: Gambia
uk: Гамбія

en: Gambian dalasi
uk: Гамбійський даласі

en: Gandaki
uk: Гандакі

en: Gansu / 甘肃
uk: Ганьсу / 甘肃

en: Garissa
uk: Гарісса

en: Gateway:
uk: Шлюз:

en: Gauteng
uk: Ґаутенг

en: Gaza
uk: Газа

en: Gaziantep
uk: Газіантеп

en: Gazipur
uk: Газіпур

en: Gbarpolu
uk: Гбарполу

en: Geita
uk: Гейта

en: General
uk: Загальне

en: General price
uk: Загальна ціна

en: General price:
uk: Загальна ціна:

en: General price:
uk: Загальна ціна:

en: General settings
uk: Загальні налаштування

en: General,
uk: Загальна,

en: Generate
uk: Згенерувати

en: Generate 5 star review in schema.org Product markup if no comments found
uk: Генерувати 5-зірковий відгук у розмітці schema.org Product, якщо коментарів не знайдено

en: Geneva
uk: Женева

en: Genova
uk: Генуя

en: Georgia
uk: Грузія

en: Georgian lari
uk: Грузинський ларі

en: Germany
uk: Німеччина

en: Get address
uk: Отримати адресу

en: Get data from Google API
uk: Отримати дані з Google API

en: Get new password
uk: Отримати новий пароль

en: Get the rest amount
uk: Отримати решту суми

en: Ghana
uk: Гана

en: Ghana cedi
uk: Ганський седі

en: Gharbia
uk: Гарбія

en: Ghardaïa
uk: Гардая

en: Ghazvin (قزوین)
uk: Казвін (قزوین)

en: Gibraltar
uk: Гібралтар

en: Gibraltar pound
uk: Гібралтарський фунт

en: Gifu
uk: Гіфу

en: Gilan (گیلان)
uk: Гілян (گیلان)

en: Gilgit Baltistan
uk: Гілгіт-Балтистан

en: Gipuzkoa
uk: Гіпускоа

en: Giresun
uk: Гіресун

en: Girona
uk: Жирона

en: Gisborne
uk: Гісборн

en: Giurgiu
uk: Джурджу

en: Giza
uk: Гіза

en: Glarus
uk: Гларус

en: Glodeni
uk: Глодень

en: Go to %1$sAll items%2$s page and check created items on front-end
uk: Перейди на сторінку %1$sУсі елементи%2$s і перевір створені елементи на фронтенді

en: Go to Booking form
uk: Перейти до форми бронювання

en: Goa
uk: Гоа

en: Goiás
uk: Гояс

en: Golestan (گلستان)
uk: Голестан (گلستان)

en: Gomba
uk: Гомба

en: Gombe
uk: Гомбе

en: Google API key (see %1$sGoogle Maps API docs%2$s for details). You need to activate the following libraries in your Google map API: places, marker, routes
uk: Ключ Google API (див. %1$sдокументацію Google Maps API%2$s для деталей). Тобі потрібно активувати такі бібліотеки у своєму API Google Map: places, marker, routes

en: Google map
uk: Карта Google

en: Google map: add latitude/longitude fields to terms?
uk: Google карта: додати поля широти/довготи до термінів?

en: Gopalganj
uk: Гопалгандж

en: Gorizia
uk: Горіція

en: Gorj
uk: Горж

en: Gorontalo
uk: Горонтало

en: Granada
uk: Гранада

en: Grand Bassa
uk: Гранд-Басса

en: Grand Cape Mount
uk: Гранд-Кейп-Маунт

en: Grand Gedeh
uk: Гранд-Геде

en: Grand Kru
uk: Гранд-Кру

en: Graubünden
uk: Граубюнден

en: Greater Accra
uk: Велика Аккра

en: Greece
uk: Греція

en: Greenland
uk: Гренландія

en: Grenada
uk: Гренада

en: Grid
uk: Сітка

en: Grosseto
uk: Гроссето

en: Guadalajara
uk: Гвадалахара

en: Guadeloupe
uk: Гваделупа

en: Guairá
uk: Гуайра

en: Guam
uk: Гуам

en: Guanajuato
uk: Гуанахуато

en: Guangdong / 广东
uk: Гуандун / 广东

en: Guangxi Zhuang / 广西壮族
uk: Гуансі-Чжуанський / 广西壮族

en: Guarda
uk: Гуарда

en: Guatemala
uk: Гватемала

en: Guatemalan quetzal
uk: Гватемальський кетцаль

en: Guelma
uk: Гельма

en: Guernsey
uk: Гернсі

en: Guernsey pound
uk: Гернсійський фунт

en: Guerrero
uk: Герреро

en: Guest
uk: Гість

en: Guests
uk: Гості

en: Guests:
uk: Гості:

en: Guimaras
uk: Гімарас

en: Guinea
uk: Гвінея

en: Guinea-Bissau
uk: Гвінея-Бісау

en: Guinean franc
uk: Гвінейський франк

en: Guizhou / 贵州
uk: Гуйчжоу / 贵州

en: Gujarat
uk: Гуджарат

en: Gulu
uk: Гулу

en: Gunma
uk: Гумма

en: Guyana
uk: Гаяна

en: Guyanese dollar
uk: Гаянський долар

en: Győr-Moson-Sopron
uk: Дьйор-Мошон-Шопрон

en: Gümüşhane
uk: Гюмюшхане

en: Habiganj
uk: Хабігандж

en: Hainan / 海南
uk: Хайнань / 海南

en: Haiti
uk: Гаїті

en: Haitian gourde
uk: Гаїтянський гурд

en: Hajdú-Bihar
uk: Гайду-Бігар

en: Hakkari
uk: Хаккарі

en: Hamadan (همدان)
uk: Хамадан (همدان)

en: Hanover
uk: Гановер

en: Hardap
uk: Хардап

en: Harghita
uk: Харгіта

en: Haryana
uk: Хар'яна

en: Haskovo
uk: Хасково

en: Hatay
uk: Хатай

en: Hato Mayor
uk: Хато-Майор

en: Hawaii
uk: Гаваї

en: Hawke’s Bay
uk: Хокс-Бей

en: Header image
uk: Зображення заголовка

en: Heard Island and McDonald Islands
uk: Острів Херд і острови Макдональд

en: Hebei / 河北
uk: Хебей / 河北

en: Heilongjiang / 黑龙江
uk: Хейлунцзян / 黑龙江

en: Hello, %1$s
    
    Thank you for booking! Your order has been received.
uk: Привіт, %1$s
    
    Дякуємо за бронювання! Твоє замовлення отримано.

en: Hello, %1$s
    
    There have been changes to your order that require your attention and feedback. Please read the following details and use the buttons below to inform us of your decision.
uk: Привіт, %1$s
    
    У твоєму замовленні відбулися зміни, які потребують твоєї уваги та відгуку. Будь ласка, прочитай наступні деталі та скористайся кнопками нижче, щоб повідомити нам про своє рішення.

en: Hello, %1$s
    
    Your order has been canceled:
uk: Привіт, %1$s
    
    Твоє замовлення було скасовано:

en: Hello, %1$s
    
    Your order has been updated. Please, find details below.
uk: Привіт, %1$s
    
    Твоє замовлення було оновлено. Будь ласка, ознайомся з деталями нижче.

en: Hello, %1$s
    
    Your order is confirmed, but not completed. To complete your order, click the link below to make a payment. Amount to pay is %2$s.
uk: Привіт, %1$s
    
    Твоє замовлення підтверджено, але не завершено. Щоб завершити замовлення, натисни на посилання нижче для здійснення оплати. Сума до сплати: %2$s.

en: Hello, %s
    
    Sorry, but your selected items are not available for selected dates/times. You could search another dates/times or items and create new Order.
uk: Привіт, %s
    
    На жаль, вибрані тобою елементи недоступні для вибраних дат/часу. Ти можеш пошукати інші дати/час або елементи та створити нове замовлення.

en: Hello, %s
    
    Thank you for booking with us! You could use this login/password to manage your bookings:
uk: Привіт, %s
    
    Дякуємо за бронювання! Ти можеш використовувати цей логін/пароль для керування своїми бронюваннями:

en: Hello, %s
    
    Thank you for booking! Your Order is waiting for availability confirmation. We will send you a confirmation letter as soon as possible.
uk: Привіт, %s
    
    Дякуємо за бронювання! Твоє замовлення очікує підтвердження наявності. Ми надішлемо тобі лист підтвердження якнайшвидше.

en: Hello, %s
    
    Your password has been reset. You could use this new password to manage your account:
uk: Привіт, %s
    
    Твій пароль було скинуто. Ти можеш використовувати цей новий пароль для керування своїм обліковим записом:

en: Henan / 河南
uk: Хенань / 河南

en: Hermanas Mirabal
uk: Ерманас-Мірабаль

en: Heves
uk: Гевеш

en: Hidalgo
uk: Ідальго

en: Hide prices in guest selection fields on the booking form
uk: Приховати ціни в полях вибору гостей у формі бронювання

en: Himachal Pradesh
uk: Хімачал-Прадеш

en: Hiroshima
uk: Хіросіма

en: Hoima
uk: Хоіма

en: Hokkaido
uk: Хоккайдо

en: Hold
uk: Утримання

en: Hold after each booking for service actions (applied to 1 day booking priod only)
uk: Утримувати після кожного бронювання для сервісних дій (застосовується лише до періоду бронювання на 1 день)

en: Homa Bay
uk: Хома-Бей

en: Honduran lempira
uk: Гондураська лемпіра

en: Honduras
uk: Гондурас

en: Hong Kong
uk: Гонконг

en: Hong Kong Island
uk: Острів Гонконг

en: Hong Kong dollar
uk: Гонконгський долар

en: Hormozgan (هرمزگان)
uk: Хормозган (هرمزگان)

en: Houaphanh
uk: Хуапхан

en: Hour
uk: Година

en: Hours
uk: Години

en: How much items per page to show (-1 to show all items)
uk: Скільки елементів показувати на сторінці (-1, щоб показати всі елементи)

en: Howland Island
uk: Острів Хауленд

en: Huambo
uk: Уамбо

en: Huancavelica
uk: Уанкавеліка

en: Hubei / 湖北
uk: Хубей / 湖北

en: Huelva
uk: Уельва

en: Huesca
uk: Уеска

en: Hunan / 湖南
uk: Хунань / 湖南

en: Hunedoara
uk: Хунедоара

en: Hungarian forint
uk: Угорський форинт

en: Hungary
uk: Угорщина

en: Huánuco
uk: Уануко

en: Huíla
uk: Уїла

en: Hyogo
uk: Хіого

en: Hîncești
uk: Хинчешть

en: I read and agree to the terms & conditions
uk: Я прочитав і погоджуюсь з умовами користування

en: IF
uk: ЯКЩО

en: Ialomița
uk: Яломіца

en: Ialoveni
uk: Яловень

en: Iași
uk: Ясси

en: Ibanda
uk: Ібанда

en: Ibaraki
uk: Ібаракі

en: Ica
uk: Іка

en: Iceland
uk: Ісландія

en: Icelandic kr&oacute;na
uk: Ісландська крона

en: Icon classes:
uk: Класи іконок:

en: Icon image
uk: Зображення іконки

en: Icon image height, px
uk: Висота зображення іконки, пікселів

en: Icon image width, px
uk: Ширина зображення іконки, пікселів

en: Idaho
uk: Айдахо

en: If you have made a payment, please refresh the page to check the current order status
uk: Якщо ти здійснив оплату, будь ласка, онови сторінку, щоб перевірити поточний статус замовлення

en: Ifugao
uk: Іфугао

en: Iganga
uk: Іганга

en: Ilaam (ایلام)
uk: Ілам (ایلام)

en: Ilfov
uk: Ілфов

en: Illinois
uk: Іллінойс

en: Illizi
uk: Іллізі

en: Ilocos Norte
uk: Ілокос-Норте

en: Ilocos Sur
uk: Ілокос-Сур

en: Iloilo
uk: Ілоіло

en: Image
uk: Зображення

en: Image description (optional)
uk: Опис зображення (необов'язково)

en: Image file
uk: Файл зображення

en: Imo
uk: Імо

en: Imperia
uk: Імперія

en: Important changes to your order
uk: Важливі зміни у твоєму замовленні

en: Include more dates to the schedule
uk: Включити більше дат до розкладу

en: Include taxonomies
uk: Включити таксономії

en: Included Date {#} (if entered other will be excluded)
uk: Включена дата {#} (якщо введено, інші будуть виключені)

en: Independencia
uk: Індепенденсія

en: India
uk: Індія

en: Indian rupee
uk: Індійська рупія

en: Indiana
uk: Індіана

en: Indonesia
uk: Індонезія

en: Indonesian rupiah
uk: Індонезійська рупія

en: Inhambane
uk: Іньямбане

en: Inner Mongolia / 內蒙古
uk: Внутрішня Монголія / 內蒙古

en: Inquiry about
uk: Запит про

en: Integrates PayPal and Credit Cards (Stripe) payments. Stripe integration supports 3D Secure card payments, Apple Pay, Google Pay, Microsoft Pay and the Payment Request API.
uk: Інтегрує платежі PayPal та кредитними картками (Stripe). Інтеграція Stripe підтримує платежі картками 3D Secure, Apple Pay, Google Pay, Microsoft Pay та Payment Request API.

en: Ionian Islands
uk: Іонічні острови

en: Iowa
uk: Айова

en: Iran
uk: Іран

en: Iranian rial
uk: Іранський ріал

en: Iraq
uk: Ірак

en: Iraqi dinar
uk: Іракський динар

en: Ireland
uk: Ірландія

en: Iringa
uk: Іринга

en: Is mandatory?
uk: Обов'язково?

en: Isabela
uk: Ісабела

en: Isernia
uk: Ізернія

en: Isfahan (اصفهان)
uk: Ісфахан (اصفهان)

en: Ishikawa
uk: Ісікава

en: Isingiro
uk: Ісінгіро

en: Isiolo
uk: Ісіоло

en: Islamabad Capital Territory
uk: Столична територія Ісламабад

en: Isle of Man
uk: Острів Мен

en: Ismailia
uk: Ісмаїлія

en: Isparta
uk: Испарта

en: Israel
uk: Ізраїль

en: Israeli new shekel
uk: Ізраїльський новий шекель

en: Italy
uk: Італія

en: Itapúa
uk: Ітапуа

en: Item Category
uk: Категорія елемента

en: Item Code:
uk: Код товару:

en: Item Description step-by-step
uk: Покроковий опис елемента

en: Item Questions & Answers
uk: Питання та відповіді елемента

en: Item address map
uk: Карта адреси елемента

en: Item calendar
uk: Календар елемента

en: Item price
uk: Ціна елемента

en: Item rating
uk: Рейтинг елемента

en: Item slideshow
uk: Слайдшоу елемента

en: Items
uk: Елементи

en: Ivory Coast
uk: Кот-д'Івуар

en: Iwate
uk: Івате

en: Iğdır
uk: Игдир

en: Jalisco
uk: Халіско

en: Jamaica
uk: Ямайка

en: Jamaican dollar
uk: Ямайський долар

en: Jamalpur
uk: Джамалпур

en: Jambi
uk: Джамбі

en: Jammu and Kashmir
uk: Джамму і Кашмір

en: Jan
uk: Січ

en: Janakpur
uk: Джанакпур

en: January
uk: Січень

en: Japan
uk: Японія

en: Japanese yen
uk: Японська єна

en: Jarvis Island
uk: Острів Джарвіс

en: Jashore
uk: Джашор

en: Jawa Barat
uk: Західна Ява

en: Jawa Tengah
uk: Центральна Ява

en: Jawa Timur
uk: Східна Ява

en: Jaén
uk: Хаен

en: Jersey
uk: Джерсі

en: Jersey pound
uk: Джерсійський фунт

en: Jhalokati
uk: Джалокаті

en: Jharkhand
uk: Джаркханд

en: Jhenaidah
uk: Дженайдах

en: Jiangsu / 江苏
uk: Цзянсу / 江苏

en: Jiangxi / 江西
uk: Цзянсі / 江西

en: Jigawa
uk: Джигава

en: Jijel
uk: Джиджель

en: Jilin / 吉林
uk: Цзілінь / 吉林

en: Jinja
uk: Джинджа

en: Johnston Atoll
uk: Атол Джонстон

en: Johor
uk: Джохор

en: Jordan
uk: Йорданія

en: Jordanian dinar
uk: Йорданський динар

en: Joypurhat
uk: Джойпургат

en: Jujuy
uk: Жужуй

en: Jul
uk: Лип

en: July
uk: Липень

en: Jun
uk: Чер

en: June
uk: Червень

en: Junín
uk: Хунін

en: Jura
uk: Юра

en: Jász-Nagykun-Szolnok
uk: Яс-Надькун-Сольнок

en: Kaabong
uk: Каабонг

en: Kabale
uk: Кабале

en: Kabarole
uk: Кабароле

en: Kaberamaido
uk: Каберамаідо

en: Kaduna
uk: Кадуна

en: Kafr el-Sheikh
uk: Кафр-еш-Шейх

en: Kagadi
uk: Кагаді

en: Kagawa
uk: Кагава

en: Kagera
uk: Кагера

en: Kagoshima
uk: Кагосіма

en: Kahramanmaraş
uk: Кахраманмараш

en: Kajiado
uk: Каджіадо

en: Kakamega
uk: Какамега

en: Kakumiro
uk: Какуміро

en: Kalangala
uk: Калангала

en: Kalasin
uk: Каласін

en: Kalimantan Barat
uk: Західний Калімантан

en: Kalimantan Selatan
uk: Південний Калімантан

en: Kalimantan Tengah
uk: Центральний Калімантан

en: Kalimantan Timur
uk: Східний Калімантан

en: Kalimantan Utara
uk: Північний Калімантан

en: Kalinga
uk: Калінга

en: Kaliro
uk: Каліро

en: Kalungu
uk: Калунгу

en: Kampala
uk: Кампала

en: Kamphaeng Phet
uk: Кампхенг Пхет

en: Kamuli
uk: Камулі

en: Kamwenge
uk: Камвенге

en: Kanagawa
uk: Канагава

en: Kanchanaburi
uk: Канчанабурі

en: Kano
uk: Кано

en: Kansas
uk: Канзас

en: Kanungu
uk: Канунгу

en: Kapchorwa
uk: Капчорва

en: Kapelebyong
uk: Капелебйонг

en: Karabük
uk: Карабюк

en: Karaman
uk: Караман

en: Karas
uk: Карас

en: Kardzhali
uk: Кирджалі

en: Karnali
uk: Карналі

en: Karnataka
uk: Карнатака

en: Kars
uk: Карс

en: Kasanda
uk: Касанда

en: Kasese
uk: Касесе

en: Kastamonu
uk: Кастамону

en: Katakwi
uk: Катакві

en: Katavi
uk: Катаві

en: Katsina
uk: Кацина

en: Kavango East
uk: Каванго-Іст

en: Kavango West
uk: Каванго-Вест

en: Kayseri
uk: Кайсері

en: Kayunga
uk: Каюнга

en: Kazakhstan
uk: Казахстан

en: Kazakhstani tenge
uk: Казахстанський тенге

en: Kebbi
uk: Кеббі

en: Kedah
uk: Кедах

en: Kelantan
uk: Келантан

en: Kentucky
uk: Кентуккі

en: Kenya
uk: Кенія

en: Kenyan shilling
uk: Кенійський шилінг

en: Kepulauan Riau
uk: Острови Ріау

en: Kerala
uk: Керала

en: Kericho
uk: Керічо

en: Kerman (کرمان)
uk: Керман (کرمان)

en: Kermanshah (کرمانشاه)
uk: Керманшах (کرمانشاه)

en: Kerry
uk: Керрі

en: Keyword
uk: Ключове слово

en: Khagrachhari
uk: Кхаграчхарі

en: Khammouane
uk: Кхаммуан

en: Khenchela
uk: Хеншела

en: Khomas
uk: Хомас

en: Khon Kaen
uk: Кхон Каен

en: Khulna
uk: Кхулна

en: Khuzestan  (خوزستان)
uk: Хузестан (خوزستان)

en: Khyber Pakhtunkhwa
uk: Хайбер-Пахтунхва

en: Kiambu
uk: Кіамбу

en: Kibaale
uk: Кібаале

en: Kiboga
uk: Кібога

en: Kibuku
uk: Кібуку

en: Kigoma
uk: Кігома

en: Kikuube
uk: Кікуубе

en: Kildare
uk: Кілдер

en: Kilifi
uk: Кіліфі

en: Kilimanjaro
uk: Кіліманджаро

en: Kilis
uk: Кіліс

en: Kilkenny
uk: Кілкенні

en: Kingman Reef
uk: Риф Кінгмен

en: Kingston
uk: Кінгстон

en: Kiribati
uk: Кірібаті

en: Kirinyaga
uk: Кіріньяга

en: Kiruhura
uk: Кірухура

en: Kiryandongo
uk: Кір'яндонго

en: Kishoreganj
uk: Кішоргандж

en: Kisii
uk: Кісії

en: Kisoro
uk: Кісоро

en: Kisumu
uk: Кісуму

en: Kitgum
uk: Кітгум

en: Kitui
uk: Кітуї

en: Koboko
uk: Кобоко

en: Kocaeli
uk: Коджаелі

en: Kochi
uk: Коті

en: Kogi
uk: Когі

en: Kohgiluyeh and BoyerAhmad (کهگیلوییه و بویراحمد)
uk: Кохгілує і Боєрахмад (کهگیلوییه و بویراحمد)

en: Kole
uk: Коле

en: Komárom-Esztergom
uk: Комаром-Естергом

en: Konya
uk: Конья

en: Koshi
uk: Коші

en: Kotido
uk: Котідо

en: Kouffo
uk: Куффо

en: Kowloon
uk: Коулун

en: Krabi
uk: Крабі

en: Kuala Lumpur
uk: Куала-Лумпур

en: Kuando Kubango
uk: Куандо-Кубанго

en: Kumamoto
uk: Кумамото

en: Kumi
uk: Кумі

en: Kunene
uk: Кунене

en: Kurdistan / کردستان)
uk: Курдистан (کردستان)

en: Kurigram
uk: Курігрем

en: Kushtia
uk: Куштія

en: Kuwait
uk: Кувейт

en: Kuwaiti dinar
uk: Кувейтський динар

en: KwaZulu-Natal
uk: Квазулу-Наталь

en: Kwale
uk: Квале

en: Kwania
uk: Кванія

en: Kwanza-Norte
uk: Кванза-Норте

en: Kwanza-Sul
uk: Кванза-Сул

en: Kwara
uk: Квара

en: Kween
uk: Квін

en: Kyankwanzi
uk: К'янкванзі

en: Kyegegwa
uk: К'єгегва

en: Kyenjojo
uk: К'єнджоджо

en: Kyotera
uk: К'йотера

en: Kyoto
uk: Кіото

en: Kyrgyzstan
uk: Киргизстан

en: Kyrgyzstani som
uk: Киргизький сом

en: Kyustendil
uk: Кюстенділ

en: Kütahya
uk: Кютахья

en: Kırklareli
uk: Киркларелі

en: Kırıkkale
uk: Кириккале

en: Kırşehir
uk: Киршехір

en: L'Aquila
uk: Л'Аквіла

en: La Altagracia
uk: Ла-Альтаграсія

en: La Libertad
uk: Ла-Лібертад

en: La Pampa
uk: Ла-Пампа

en: La Paz
uk: Ла-Пас

en: La Rioja
uk: Ла-Ріоха

en: La Romana
uk: Ла-Романа

en: La Spezia
uk: Ла-Спеція

en: La Union
uk: Ла-Уніон

en: La Vega
uk: Ла-Вега

en: Label before "price from" amount on the booking item page. Use "%s" to add currency three-letter code ISO 4217
uk: Мітка перед сумою „ціна від“ на сторінці елемента бронювання. Використовуй „%s“, щоб додати трилітерний код валюти ISO 4217

en: Labuan
uk: Лабуан

en: Ladakh
uk: Ладакх

en: Laghouat
uk: Лагуат

en: Lagos
uk: Лагос

en: Laguna
uk: Лагуна

en: Laikipia
uk: Лайкіпія

en: Lakshadeep
uk: Лакшадвіп

en: Lakshmipur
uk: Лакшміпур

en: Lalmonirhat
uk: Лалмонірхат

en: Lambayeque
uk: Ламбаєке

en: Lampang
uk: Лампанг

en: Lamphun
uk: Лампхун

en: Lampung
uk: Лампунг

en: Lamu
uk: Ламу

en: Lamwo
uk: Ламво

en: Lanao del Norte
uk: Ланао-дель-Норте

en: Lanao del Sur
uk: Ланао-дель-Сур

en: Lao kip
uk: Лаоський кіп

en: Laois
uk: Лейш

en: Laos
uk: Лаос

en: Las Palmas
uk: Лас-Пальмас

en: Last available booking time for the current date, H:i
uk: Останній доступний час бронювання на поточну дату, Г:хв

en: Last name
uk: Прізвище

en: Last name*
uk: Прізвище*

en: Latina
uk: Латіна

en: Latitude
uk: Широта

en: Latvia
uk: Латвія

en: Learn more
uk: Дізнатися більше

en: Leave blank to allow any time
uk: Залиш порожнім, щоб дозволити будь-який час

en: Lebanese pound
uk: Ліванський фунт

en: Lebanon
uk: Ліван

en: Lecce
uk: Лечче

en: Lecco
uk: Лекко

en: Left
uk: Зліва

en: Left with space
uk: Зліва з пробілом

en: Leiria
uk: Лейрія

en: Leitrim
uk: Літрім

en: Leova
uk: Леова

en: Lesotho
uk: Лесото

en: Lesotho loti
uk: Лесотський лоті

en: Leyte
uk: Лейте

en: León
uk: Леон

en: Liaoning / 辽宁
uk: Ляонін / 辽宁

en: Liberia
uk: Ліберія

en: Liberian dollar
uk: Ліберійський долар

en: Libya
uk: Лівія

en: Libyan dinar
uk: Лівійський динар

en: Liechtenstein
uk: Ліхтенштейн

en: Lima
uk: Ліма

en: Limerick
uk: Лімерік

en: Limit of uses
uk: Ліміт використань

en: Limit on the number of uses (0 for unlimited)
uk: Обмеження на кількість використань (0 для необмеженого)

en: Limpopo
uk: Лімпопо

en: Lindi
uk: Лінді

en: Links color
uk: Колір посилань

en: Lira
uk: Ліра

en: Lisbon
uk: Лісабон

en: Listing
uk: Список

en: Lithuania
uk: Литва

en: Littoral
uk: Літорал

en: Livorno
uk: Ліворно

en: Lleida
uk: Льєйда

en: Location Latitude
uk: Широта місцезнаходження

en: Location Longitude
uk: Довгота місцезнаходження

en: Lodi
uk: Лоді

en: Loei
uk: Лей

en: Lofa
uk: Лофа

en: Login
uk: Увійти

en: Login:
uk: Логін:

en: Logo image
uk: Зображення логотипу

en: Longford
uk: Лонгфорд

en: Longitude
uk: Довгота

en: Lopburi
uk: Лопбурі

en: Loreto
uk: Лорето

en: Louisiana
uk: Луїзіана

en: Louth
uk: Лаут

en: Lovech
uk: Ловеч

en: Luanda
uk: Луанда

en: Luang Namtha
uk: Луангнамтха

en: Luang Prabang
uk: Луангпхабанг

en: Luapula
uk: Луапула

en: Lucca
uk: Лукка

en: Lugo
uk: Луго

en: Lumbini
uk: Лумбіні

en: Lunda-Norte
uk: Лунда-Норте

en: Lunda-Sul
uk: Лунда-Сул

en: Luristan (لرستان)
uk: Лурестан (لرستان)

en: Lusaka
uk: Лусака

en: Luuka
uk: Луука

en: Luwero
uk: Луверо

en: Luxembourg
uk: Люксембург

en: Luxor
uk: Луксор

en: Luzern
uk: Люцерн

en: Lwengo
uk: Лвенго

en: Lyantonde
uk: Ліантонде

en: Macanese pataca
uk: Макаоська патака

en: Macao
uk: Макао

en: Macao / 澳门
uk: Макао / 澳门

en: Macedonian denar
uk: Македонський денар

en: Macerata
uk: Мачерата

en: Machakos
uk: Мачакос

en: Madagascar
uk: Мадагаскар

en: Madaripur
uk: Мадаріпур

en: Madeira
uk: Мадейра

en: Madhya Pradesh
uk: Мадх'я-Прадеш

en: Madre de Dios
uk: Мадре-де-Діос

en: Madrid
uk: Мадрид

en: Mae Hong Son
uk: Мае Хонг Сон

en: Maguindanao
uk: Магінданао

en: Magura
uk: Магура

en: Maha Sarakham
uk: Маха Саракхам

en: Mahakali
uk: Махакалі

en: Maharashtra
uk: Махараштра

en: Main address
uk: Основна адреса

en: Maine
uk: Мен

en: Make extra checkout fields mandatory
uk: Зробити додаткові поля оформлення обов'язковими

en: Make terms of all levels of the hierarchy available for selection
uk: Зробити доступними для вибору терміни всіх рівнів ієрархії

en: Makueni
uk: Макуені

en: Malacca (Melaka)
uk: Малакка (Мелака)

en: Malagasy ariary
uk: Малагасійський аріарі

en: Malanje
uk: Маланже

en: Malatya
uk: Малатья

en: Malawi
uk: Малаві

en: Malawian kwacha
uk: Малавійська квача

en: Malaysia
uk: Малайзія

en: Malaysian ringgit
uk: Малайзійський рингіт

en: Maldives
uk: Мальдіви

en: Maldivian rufiyaa
uk: Мальдівська руфія

en: Mali
uk: Малі

en: Malta
uk: Мальта

en: Maluku
uk: Малуку

en: Maluku Utara
uk: Північне Малуку

en: Manafwa
uk: Манафва

en: Management tools: PDF invoices, backend bookings, editing/cancelation orders, extra charge, full and partial refund, iCal synchronization.
uk: Інструменти управління: PDF-рахунки, бекенд-бронювання, редагування/скасування замовлень, додаткова плата, повне та часткове відшкодування, синхронізація iCal.

en: Management tools: PDF invoices, backend bookings, editing/cancellation orders, extra charge, full and partial refund, iCal synchronization, export orders to xlsx, emails and order status router customizer.
uk: Інструменти управління: PDF-рахунки, бекенд-бронювання, редагування/скасування замовлень, додаткова плата, повне та часткове відшкодування, синхронізація iCal, експорт замовлень у xlsx, налаштування маршрутизатора електронних листів та статусу замовлення.

en: Manager
uk: Менеджер

en: Managing search form fields
uk: Керування полями форми пошуку

en: Manawatu-Wanganui
uk: Манавату-Вангануї

en: Manchester
uk: Манчестер

en: Mandatory fees
uk: Обов'язкові збори

en: Mandatory services
uk: Обов'язкові послуги

en: Mandera
uk: Мандера

en: Manica
uk: Маніка

en: Manikganj
uk: Манікгандж

en: Manipur
uk: Маніпур

en: Manisa
uk: Маніса

en: Manitoba
uk: Манітоба

en: Mantova
uk: Мантуя

en: Manually (by dashboard or e-mail)
uk: Вручну (через панель керування або електронну пошту)

en: Manx pound
uk: Менський фунт

en: Manyara
uk: Маньяра

en: Map
uk: Карта

en: Map start Longitude
uk: Початкова довгота карти

en: Map start latitude
uk: Початкова широта карти

en: Map zoom
uk: Масштаб карти

en: Maputo
uk: Мапуту

en: Maputo Province
uk: Провінція Мапуту

en: Mar
uk: Бер

en: Mara
uk: Мара

en: Maracha
uk: Марача

en: Maramureș
uk: Марамуреш

en: Maranhão
uk: Мараньян

en: March
uk: Березень

en: Mardin
uk: Мардін

en: Margibi
uk: Маргібі

en: Marinduque
uk: Марінадуке

en: Markazi (مرکزی)
uk: Марказі (مرکزی)

en: Marlborough
uk: Мальборо

en: Marsabit
uk: Марсабіт

en: Marshall Islands
uk: Маршаллові острови

en: Martinique
uk: Мартиніка

en: Maryland
uk: Меріленд

en: María Trinidad Sánchez
uk: Марія-Тринідад-Санчес

en: Masaka
uk: Масака

en: Masbate
uk: Масбате

en: Mascara
uk: Маскара

en: Masindi
uk: Масінді

en: Massa-Carrara
uk: Масса-Каррара

en: Massachusetts
uk: Массачусетс

en: Matera
uk: Матера

en: Mato Grosso
uk: Мату-Гросу

en: Mato Grosso do Sul
uk: Мату-Гросу-ду-Сул

en: Matrouh
uk: Матрух

en: Mauritania
uk: Мавританія

en: Mauritanian ouguiya
uk: Мавританська угія

en: Mauritian rupee
uk: Маврикійська рупія

en: Mauritius
uk: Маврикій

en: Maximum booking:
uk: Максимальне бронювання:

en: Maximum number of Guests
uk: Максимальна кількість гостей

en: Maximum number of months in availability calendar
uk: Максимальна кількість місяців у календарі доступності

en: Maximum quantity
uk: Максимальна кількість

en: May
uk: Травень

en: Mayo
uk: Мейо

en: Mayotte
uk: Майотта

en: Mayuge
uk: Маюге

en: Mazandaran (مازندران)
uk: Мазандаран (مازندران)

en: Mbale
uk: Мбале

en: Mbarara
uk: Мбарара

en: Mbeya
uk: Мбея

en: Meath
uk: Міт

en: Mechi
uk: Мечі

en: Media library filter: show only current user attachments and unattached madia in the Media library
uk: Фільтр медіатеки: показувати в медіатеці лише вкладення поточного користувача та невкладені медіа

en: Meeting place
uk: Місце зустрічі

en: Meeting point
uk: Місце зустрічі

en: Meeting points
uk: Місця зустрічі

en: Meghalaya
uk: Мегхалая

en: Mehedinți
uk: Мехедінць

en: Meherpur
uk: Мехерпур

en: Melilla
uk: Мелілья

en: Mendoza
uk: Мендоса

en: Menu order
uk: Порядком меню

en: Meru
uk: Меру

en: Message
uk: Повідомлення

en: Message for status "availability confirmation"
uk: Повідомлення для статусу „підтвердження доступності“

en: Message for status "draft"
uk: Повідомлення для статусу „чернетка“

en: Message for status "not available"
uk: Повідомлення для статусу „недоступно“

en: Message for status "payment deferred"
uk: Повідомлення для статусу „відкладений платіж“

en: Message for status "payment expected"
uk: Повідомлення для статусу „очікується оплата“

en: Message for status "payment processing"
uk: Повідомлення для статусу „обробка платежу“

en: Message for status "payment received"
uk: Повідомлення для статусу „платіж отримано“

en: Messina
uk: Мессіна

en: Metro Manila
uk: Метро Маніла

en: Mexican peso
uk: Мексиканське песо

en: Mexico
uk: Мексика

en: Michigan
uk: Мічиган

en: Michoacán
uk: Мічоакан

en: Micronesia
uk: Мікронезія

en: Midway Atoll
uk: Атол Мідвей

en: Mie
uk: Міє

en: Migori
uk: Мігорі

en: Mila
uk: Міла

en: Milano
uk: Мілан

en: Minas Gerais
uk: Мінас-Жерайс

en: Minimum booking:
uk: Мінімальне бронювання:

en: Minimum number of Guests
uk: Мінімальна кількість гостей

en: Minnesota
uk: Міннесота

en: Minutes
uk: Хвилини

en: Minya
uk: Мінья

en: Misamis Occidental
uk: Місаміс-Оксіденталь

en: Misamis Oriental
uk: Місаміс-Орієнталь

en: Misiones
uk: Місьйонес

en: Mississippi
uk: Міссісіпі

en: Missouri
uk: Міссурі

en: Mitooma
uk: Мітоома

en: Mityana
uk: Мітяна

en: Miyagi
uk: Міягі

en: Miyazaki
uk: Міядзакі

en: Mizoram
uk: Мізорам

en: Mo
uk: Пн

en: Mode of Travel:
uk: Спосіб пересування:

en: Modena
uk: Модена

en: Moldova
uk: Молдова

en: Moldovan leu
uk: Молдовський лей

en: Mombasa
uk: Момбаса

en: Mon
uk: Пон

en: Monaco
uk: Монако

en: Monaghan
uk: Монаган

en: Mongolia
uk: Монголія

en: Mongolian t&ouml;gr&ouml;g
uk: Монгольський тугрик

en: Mono
uk: Моно

en: Monseñor Nouel
uk: Монсеньйор-Ноуель

en: Montana
uk: Монтана

en: Monte Cristi
uk: Монте-Крісті

en: Monte Plata
uk: Монте-Плата

en: Montenegro
uk: Чорногорія

en: Montserrado
uk: Монтсеррадо

en: Montserrat
uk: Монтсеррат

en: Monufia
uk: Монуфія

en: Monza e della Brianza
uk: Монца і Бріанца

en: Moquegua
uk: Мокегуа

en: Morelos
uk: Морелос

en: Moroccan dirham
uk: Марокканський дирхам

en: Morocco
uk: Марокко

en: Morogoro
uk: Морогоро

en: Moroto
uk: Морото

en: Mostaganem
uk: Мостаганем

en: Moulvibazar
uk: Маулвібазар

en: Mountain Province
uk: Гірська провінція

en: Moxico
uk: Мошико

en: Moyo
uk: Мойо

en: Mozambican metical
uk: Мозамбіцький метикал

en: Mozambique
uk: Мозамбік

en: Mpigi
uk: Мпігі

en: Mpumalanga
uk: Мпумаланга

en: Mtwara
uk: Мтвара

en: Mubende
uk: Мубенде

en: Muchinga
uk: Мучінга

en: Mukdahan
uk: Мукдахан

en: Mukono
uk: Муконо

en: Multi Vendor Marketplace extension for BA Book Everything plugin transforms your booking site into a marketplace.
uk: Розширення Multi Vendor Marketplace для плагіна BA Book Everything перетворює твій сайт бронювання на маркетплейс.

en: Multi checkbox
uk: Мультипрапорець

en: Multi select
uk: Мультивибір

en: Municipalidad Metropolitana de Lima
uk: Муніципалітет Метрополітен-де-Ліма

en: Munshiganj
uk: Муншігандж

en: Murang’a
uk: Муранга

en: Murcia
uk: Мурсія

en: Mureș
uk: Муреш

en: Muğla
uk: Мугла

en: Muş
uk: Муш

en: Mwanza
uk: Мванза

en: My Account
uk: Мій акаунт

en: My Account page
uk: Сторінка мого облікового запису

en: My Bookings
uk: Мої бронювання

en: My Profile
uk: Мій профіль

en: Myanmar
uk: М'янма

en: Mymensingh
uk: Мименсінгх

en: Málaga
uk: Малага

en: Médéa
uk: Медеа

en: M’Sila
uk: Мсіла

en: Naama
uk: Наама

en: Nabilatuk
uk: Набілатук

en: Nagaland
uk: Нагаленд

en: Nagano
uk: Нагано

en: Nagasaki
uk: Нагасакі

en: Nairobi County
uk: Округ Найробі

en: Nakapiripirit
uk: Накапіріпіріт

en: Nakaseke
uk: Накасеке

en: Nakasongola
uk: Накасонгола

en: Nakhon Nayok
uk: Накхон Найок

en: Nakhon Pathom
uk: Накхон Патхом

en: Nakhon Phanom
uk: Накхон Пханом

en: Nakhon Ratchasima
uk: Накхон Ратчасіма

en: Nakhon Sawan
uk: Накхон Саван

en: Nakhon Si Thammarat
uk: Накхон Сі Тхаммарат

en: Nakuru
uk: Накуру

en: Namayingo
uk: Намаїнго

en: Name
uk: Ім'я

en: Namibe
uk: Намібе

en: Namibia
uk: Намібія

en: Namibian dollar
uk: Намібійський долар

en: Namisindwa
uk: Намісіндва

en: Nampula
uk: Нампула

en: Namutumba
uk: Намутумба

en: Nan
uk: Нан

en: Nandi
uk: Нанді

en: Naogaon
uk: Наогаон

en: Napak
uk: Напак

en: Napoli
uk: Неаполь

en: Nara
uk: Нара

en: Narail
uk: Нараїл

en: Narathiwat
uk: Наратхіват

en: Narayanganj
uk: Нараянгандж

en: Narayani
uk: Нараяні

en: Narok
uk: Нарок

en: Narsingdi
uk: Нарсінгді

en: Nasarawa
uk: Насарава

en: Natore
uk: Натор

en: Nauru
uk: Науру

en: Navarra
uk: Наварра

en: Navassa Island
uk: Острів Навасса

en: Nawabganj
uk: Навабгандж

en: Nayarit
uk: Наяріт

en: Neamț
uk: Нямц

en: Nebbi
uk: Неббі

en: Nebraska
uk: Небраска

en: Negeri Sembilan
uk: Негері-Сембілан

en: Negros Occidental
uk: Негрос Оксиденталь

en: Negros Oriental
uk: Негрос Орієнталь

en: Nelson
uk: Нельсон

en: Nepal
uk: Непал

en: Nepalese rupee
uk: Непальська рупія

en: Netherlands
uk: Нідерланди

en: Netherlands Antillean guilder
uk: Нідерландський антильський гульден

en: Netrakona
uk: Нетракона

en: Neuchâtel
uk: Невшатель

en: Neuquén
uk: Неукен

en: Nevada
uk: Невада

en: Nevşehir
uk: Невшехір

en: New
uk: Новий

en: New %s
uk: Новий %s

en: New Age
uk: Нова вікова категорія

en: New Brunswick
uk: Нью-Брансвік

en: New Caledonia
uk: Нова Каледонія

en: New Category
uk: Нова категорія

en: New Coupon
uk: Новий купон

en: New FAQ
uk: Новий FAQ

en: New Fee
uk: Новий збір

en: New Hampshire
uk: Нью-Гемпшир

en: New Jersey
uk: Нью-Джерсі

en: New Mexico
uk: Нью-Мексико

en: New Order
uk: Нове замовлення

en: New Order created
uk: Створено нове замовлення

en: New Order is waiting for confirmation
uk: Нове замовлення очікує на підтвердження

en: New Password *
uk: Новий пароль *

en: New Place
uk: Нове місце

en: New Service
uk: Нова послуга

en: New South Wales
uk: Новий Південний Уельс

en: New Taiwan dollar
uk: Новий тайванський долар

en: New Taxonomy
uk: Нова таксономія

en: New Territories
uk: Нові Території

en: New Valley
uk: Нова Долина

en: New York
uk: Нью-Йорк

en: New Zealand
uk: Нова Зеландія

en: New Zealand dollar
uk: Новозеландський долар

en: New booking request
uk: Новий запит на бронювання

en: New booking request for %1$s
uk: Новий запит на бронювання для %1$s

en: New order
uk: Нове замовлення

en: New order #%s
uk: Нове замовлення #%s

en: New order for confirmation
uk: Нове замовлення для підтвердження

en: New order to pay
uk: Нове замовлення для оплати

en: New rate
uk: Новий тариф

en: Newfoundland and Labrador
uk: Ньюфаундленд і Лабрадор

en: Next &raquo;
uk: Наступний &raquo;

en: Next steps:
uk: Наступні кроки:

en: Ngora
uk: Нгора

en: Niassa
uk: Ніасса

en: Nicaragua
uk: Нікарагуа

en: Nicaraguan c&oacute;rdoba
uk: Нікарагуанська кордоба

en: Nidwalden
uk: Нідвальден

en: Niger
uk: Нігер

en: Nigeria
uk: Нігерія

en: Nigerian naira
uk: Нігерійська найра

en: Niigata
uk: Ніїгата

en: Nilphamari
uk: Нілпхамарі

en: Nimba
uk: Німба

en: Ningxia Hui / 宁夏
uk: Нінся-Хуейський / 宁夏

en: Nisporeni
uk: Ніспорень

en: Niue
uk: Ніуе

en: Niğde
uk: Нігде

en: Njombe
uk: Нджомбе

en: No
uk: Ні

en: No %s found in Trash.
uk: Не знайдено %s у кошику.

en: No %s found.
uk: Не знайдено %s.

en: No results were found for your request
uk: За твоїм запитом нічого не знайдено

en: Noakhali
uk: Ноакхалі

en: None
uk: Немає

en: Nong Bua Lam Phu
uk: Нонг Буа Лам Пху

en: Nong Khai
uk: Нонг Кхай

en: Nonthaburi
uk: Нонтхабурі

en: Norfolk Island
uk: Острів Норфолк

en: North Aegean
uk: Північне Егейське море

en: North America
uk: Північна Америка

en: North Carolina
uk: Північна Кароліна

en: North Dakota
uk: Північна Дакота

en: North East
uk: Північно-Східний регіон

en: North Khorasan (خراسان شمالی)
uk: Північний Хорасан (خراسان شمالی)

en: North Korea
uk: Північна Корея

en: North Korean won
uk: Північнокорейський вон

en: North Macedonia
uk: Північна Македонія

en: North Sinai
uk: Північний Синай

en: North West
uk: Північно-Західна провінція

en: North-Western
uk: Північно-Західна

en: Northern
uk: Північний регіон

en: Northern Cape
uk: Північний Кейп

en: Northern Mariana Islands
uk: Північні Маріанські острови

en: Northern Samar
uk: Північний Самар

en: Northern Territory
uk: Північна територія

en: Northland
uk: Нортленд

en: Northwest Territories
uk: Північно-західні території

en: Norway
uk: Норвегія

en: Norwegian krone
uk: Норвезька крона

en: Not found in Trash.
uk: Не знайдено в кошику.

en: Not found.
uk: Не знайдено.

en: Nov
uk: Лис

en: Nova Scotia
uk: Нова Шотландія

en: Novara
uk: Новара

en: November
uk: Листопад

en: Ntoroko
uk: Нтороко

en: Ntungamo
uk: Нтунгамо

en: Nueva Ecija
uk: Нуева Есіха

en: Nueva Vizcaya
uk: Нуева Віская

en: Nuevo León
uk: Нуево-Леон

en: Number of decimal points shown in displayed prices
uk: Кількість десяткових знаків у відображуваних цінах

en: Number of items
uk: Кількість елементів

en: Number of the same rooms, cars, etc.
uk: Кількість однакових номерів, автомобілів тощо

en: Number of uses
uk: Кількість використань

en: Nunavut
uk: Нунавут

en: Nuoro
uk: Нуоро

en: Nusa Tenggara Barat
uk: Західна Нуса-Тенгара

en: Nusa Tenggara Timur
uk: Східна Нуса-Тенгара

en: Nwoya
uk: Нвоя

en: Nyamira
uk: Ньяміра

en: Nyandarua
uk: Ньяндаруа

en: Nyeri
uk: Ньєрі

en: Nógrád
uk: Ноград

en: Oaxaca
uk: Оахака

en: Object booking
uk: Бронювання об'єкта

en: Object code (unique)
uk: Код об'єкта (унікальний)

en: Obwalden
uk: Обвальден

en: Occidental Mindoro
uk: Західний Міндоро

en: Oceania
uk: Океанія

en: Ocnița
uk: Окниця

en: Oct
uk: Жов

en: October
uk: Жовтень

en: Odisha
uk: Одіша

en: Offaly
uk: Оффалі

en: Offer Ends:
uk: Пропозиція закінчується:

en: Ogun
uk: Огун

en: Ohangwena
uk: Охангвена

en: Ohio
uk: Огайо

en: Oita
uk: Оіта

en: Ok
uk: Ок

en: Okayama
uk: Окаяма

en: Okinawa
uk: Окінава

en: Oklahoma
uk: Оклахома

en: Old Password *
uk: Старий пароль *

en: Olt
uk: Олт

en: Omaheke
uk: Омахеке

en: Oman
uk: Оман

en: Omani rial
uk: Оманський ріал

en: Omoro
uk: Оморо

en: Omusati
uk: Омусаті

en: Ondo
uk: Ондо

en: Only a-z letters allowed.
uk: Дозволені лише літери a-z.

en: Ontario
uk: Онтаріо

en: Oporto
uk: Порту

en: Optional
uk: Необов'язково

en: Optional fees
uk: Додаткові збори

en: Optional. Will be displayed before items
uk: Необов'язково. Буде відображатися перед елементами

en: Options
uk: Опції

en: Oran
uk: Оран

en: Order
uk: Замовлення

en: Order #
uk: Замовлення №

en: Order # %1$s was canceled
uk: Замовлення # %1$s було скасовано

en: Order #%s
uk: Замовлення №%s

en: Order #%s is canceled.
uk: Замовлення №%s скасовано.

en: Order #%s is confirmed.
uk: Замовлення №%s підтверджено.

en: Order #%s is rejected.
uk: Замовлення №%s відхилено.

en: Order #%s updated
uk: Замовлення #%s оновлено

en: Order (1, 2, etc.), *required
uk: Порядок (1, 2, тощо), *обов'язково

en: Order By
uk: Сортувати за

en: Order Number (unique)
uk: Номер замовлення (унікальний)

en: Order canceled
uk: Замовлення скасовано

en: Order clarification from the administrator to the client
uk: Уточнення замовлення від адміністратора клієнту

en: Order has been canceled
uk: Замовлення було скасовано

en: Order items
uk: Елементи замовлення

en: Order rejected
uk: Замовлення відхилено

en: Order updated
uk: Замовлення оновлено

en: Order updated. Please, find details below.
uk: Замовлення оновлено. Будь ласка, знайди деталі нижче.

en: Orders
uk: Замовлення

en: Ordu
uk: Орду

en: Oregon
uk: Орегон

en: Orhei
uk: Оргей

en: Oriental Mindoro
uk: Східний Міндоро

en: Oristano
uk: Орістано

en: Oruro
uk: Оруро

en: Osaka
uk: Осака

en: Oshana
uk: Ошана

en: Oshikoto
uk: Ошикото

en: Osmaniye
uk: Османіє

en: Osun
uk: Осун

en: Otago
uk: Отаго

en: Oti
uk: Оті

en: Otjozondjupa
uk: Отжозондьюпа

en: Otuke
uk: Отуке

en: Ouargla
uk: Уаргла

en: Oudomxay
uk: Удомсай

en: Oum El Bouaghi
uk: Ум-ель-Буагі

en: Ourense
uk: Оренсе

en: Ouémé
uk: Уеме

en: Overview
uk: Огляд

en: Oyam
uk: Оям

en: Oyo
uk: Ойо

en: Pabna
uk: Пабна

en: Pader
uk: Падер

en: Padova
uk: Падуя

en: Pahang
uk: Паханг

en: Pakistan
uk: Пакистан

en: Pakistani rupee
uk: Пакистанська рупія

en: Pakwach
uk: Паквач

en: Palawan
uk: Палаван

en: Palencia
uk: Паленсія

en: Palermo
uk: Палермо

en: Palestinian Territory
uk: Палестинська територія

en: Pallisa
uk: Палліса

en: Palmyra Atoll
uk: Атол Пальміра

en: Pampanga
uk: Пампанга

en: Panama
uk: Панама

en: Panamanian balboa
uk: Панамський бальбоа

en: Panchagarh
uk: Панчагарх

en: Pando
uk: Пандо

en: Pangasinan
uk: Пангасінан

en: Papua
uk: Папуа

en: Papua Barat
uk: Західне Папуа

en: Papua New Guinea
uk: Папуа-Нова Гвінея

en: Papua New Guinean kina
uk: Папуа-Новогвінейська кіна

en: Paraguarí
uk: Парагуарі

en: Paraguay
uk: Парагвай

en: Paraguayan guaran&iacute;
uk: Парагвайський гуарані

en: Paraná
uk: Парана

en: Paraíba
uk: Параїба

en: Parent
uk: Батьківський

en: Parent %s
uk: Батьківський %s

en: Parent %s:
uk: Батьківський %s:

en: Parent Age
uk: Батьківська вікова категорія

en: Parent Age:
uk: Батьківська вікова категорія:

en: Parent Category
uk: Батьківська категорія

en: Parent Category:
uk: Батьківська категорія:

en: Parent Coupon:
uk: Батьківський купон:

en: Parent FAQ:
uk: Батьківський FAQ:

en: Parent Fee:
uk: Батьківський збір:

en: Parent Order:
uk: Батьківське замовлення:

en: Parent Place:
uk: Батьківське місце:

en: Parent Service:
uk: Батьківська послуга:

en: Parent Taxonomy
uk: Батьківська таксономія

en: Parent Taxonomy:
uk: Батьківська таксономія:

en: Parma
uk: Парма

en: Pará
uk: Пара

en: Pasco
uk: Паско

en: Password
uk: Пароль

en: Password:
uk: Пароль:

en: Pathum Thani
uk: Патхум Тхані

en: Pattani
uk: Паттані

en: Patuakhali
uk: Патуакхалі

en: Pavia
uk: Павія

en: Pay Now
uk: Оплатити зараз

en: Pay Now!
uk: Оплатити зараз!

en: Pay by Coupon
uk: Оплатити купоном

en: Pay deposit amount
uk: Оплатити суму завдатку

en: Pay deposit or full amount (the customer will choose)
uk: Оплатити завдаток або повну суму (клієнт обере сам)

en: Pay full amount
uk: Оплатити повну суму

en: Pay later
uk: Оплатити пізніше

en: Payment Method
uk: Спосіб оплати

en: Payment description
uk: Опис оплати

en: Payment details
uk: Деталі оплати

en: Payment model
uk: Модель оплати

en: Payment tab title
uk: Заголовок вкладки оплати

en: Payments
uk: Платежі

en: Pazardzhik
uk: Пазарджик

en: Pedernales
uk: Педерналес

en: Peloponnese
uk: Пелопоннес

en: Pemba North
uk: Пемба північ

en: Pemba South
uk: Пемба південь

en: Penang (Pulau Pinang)
uk: Пенанг (Пулау-Пінанг)

en: Pending
uk: В очікуванні

en: Pennsylvania
uk: Пенсильванія

en: Per Page
uk: На сторінці

en: Perak
uk: Перак

en: Peravia
uk: Перавія

en: Percent,
uk: Відсоток,

en: Percentage
uk: Відсоток

en: Percentages from booking (only for per Booking service type)
uk: Відсотки від бронювання (лише для типу послуги за бронювання)

en: Perlis
uk: Перліс

en: Pernambuco
uk: Пернамбуку

en: Pernik
uk: Перник

en: Peru
uk: Перу

en: Perugia
uk: Перуджа

en: Peruvian nuevo sol
uk: Перуанський новий соль

en: Pesaro e Urbino
uk: Пезаро і Урбіно

en: Pescara
uk: Пескара

en: Pest
uk: Пешт

en: Phang Nga
uk: Пханг Нга

en: Phatthalung
uk: Пхаттхалунг

en: Phayao
uk: Пхаяо

en: Phetchabun
uk: Пхетчабун

en: Phetchaburi
uk: Пхетчабурі

en: Phichit
uk: Пхічіт

en: Philippine peso
uk: Філіппінське песо

en: Philippines
uk: Філіппіни

en: Phitsanulok
uk: Пхітсанулок

en: Phongsaly
uk: Пхонгсалі

en: Phrae
uk: Пхрае

en: Phuket
uk: Пхукет

en: Piacenza
uk: П'яченца

en: Piauí
uk: Піауї

en: Pirojpur
uk: Піроджпур

en: Pisa
uk: Піза

en: Pistoia
uk: Пістоя

en: Pitcairn
uk: Піткерн

en: Piura
uk: Піура

en: Place
uk: Місце

en: Place 1
uk: Місце 1

en: Place 2
uk: Місце 2

en: Place of currency symbol in displayed prices
uk: Місце символу валюти у відображуваних цінах

en: Places booking
uk: Бронювання місць

en: Plateau
uk: Плато

en: Please click the button below to cancel the order:
uk: Будь ласка, натисни кнопку нижче, щоб скасувати замовлення:

en: Please click the button below to confirm changes to the order:
uk: Будь ласка, натисни кнопку нижче, щоб підтвердити зміни в замовленні:

en: Please click the button below to confirm the order:
uk: Будь ласка, натисни кнопку нижче, щоб підтвердити замовлення:

en: Please click the button below to reject the order:
uk: Будь ласка, натисни кнопку нижче, щоб відхилити замовлення:

en: Please describe below any changes to the booking that the client will need to confirm:
uk: Будь ласка, опиши нижче будь-які зміни в бронюванні, які клієнт повинен підтвердити:

en: Please fill in all the data.
uk: Будь ласка, заповни всі дані.

en: Please login or register to continue your booking
uk: Будь ласка, увійди або зареєструйся, щоб продовжити бронювання

en: Please, confirm or reject this Order.
uk: Будь ласка, підтверди або відхили це замовлення.

en: Please, fill in the correct data
uk: Будь ласка, заповни правильні дані

en: Pleven
uk: Плевен

en: Plovdiv
uk: Пловдив

en: Plugin
uk: Плагін

en: Poland
uk: Польща

en: Polish z&#x142;oty
uk: Польський злотий

en: Pondicherry (Puducherry)
uk: Пондічеррі (Пудучеррі)

en: Pontevedra
uk: Понтеведра

en: Pordenone
uk: Порденоне

en: Port Said
uk: Порт-Саїд

en: Portalegre
uk: Порталегре

en: Portland
uk: Портленд

en: Portugal
uk: Португалія

[ctx: Post Type General Name]
en: Coupons
uk: Купони

[ctx: Post Type General Name]
en: Fee
uk: Збір

[ctx: Post Type General Name]
en: Orders
uk: Замовлення

[ctx: Post Type General Name]
en: Places
uk: Місця

[ctx: Post Type General Name]
en: Services
uk: Послуги

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Coupon
uk: Купон

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Fee
uk: Збір

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Order
uk: Замовлення

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Place
uk: Місце

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Service
uk: Послуга

en: Post date
uk: Датою публікації

en: Post modified date
uk: Датою зміни публікації

en: Potenza
uk: Потенца

en: Potosí
uk: Потосі

en: Pound sterling
uk: Фунт стерлінгів

en: Prachin Buri
uk: Прачін Бурі

en: Prachuap Khiri Khan
uk: Прачуап Кхірі Кхан

en: Prahova
uk: Прахова

en: Prato
uk: Прато

en: Prefix for custom taxonomies (*before changing this option it is required to remove all custom taxonomies)
uk: Префікс для користувацьких таксономій (*перед зміною цієї опції необхідно видалити всі користувацькі таксономії)

en: Prepaid amount
uk: Передоплачена сума

en: Prepaid received
uk: Передоплату отримано

en: Prepaid received,
uk: Передоплату отримано,

en: Prepopulates the date field on the booking form, starting with the nearest available date
uk: Попередньо заповнювати поле дати у формі бронювання, починаючи з найближчої доступної дати

en: Presidente Hayes
uk: Пресиденте-Аєс

en: Price
uk: Ціна

en: Price Cut %d%% off applied
uk: Застосовано знижку %d%%

en: Price from:
uk: Ціна від:

en: Price type
uk: Тип ціни

en: Prices
uk: Ціни

en: Prices
uk: Ціни

en: Prince Edward Island
uk: Острів Принца Едуарда

en: Puebla
uk: Пуебла

en: Puerto Plata
uk: Пуерто-Плата

en: Puerto Rico
uk: Пуерто-Ріко

en: Punjab
uk: Пенджаб

en: Puno
uk: Пуно

en: Putrajaya
uk: Путраджая

en: Qalyubia
uk: Кальюбія

en: Qatar
uk: Катар

en: Qatari riyal
uk: Катарський ріал

en: Qena
uk: Кена

en: Qinghai / 青海
uk: Цінхай / 青海

en: Qom (قم)
uk: Кум (قم)

en: Quebec
uk: Квебек

en: Queensland
uk: Квінсленд

en: Querétaro
uk: Керетаро

en: Question 2?
uk: Питання 2?

en: Questions & Answers
uk: Питання та відповіді

en: Questions & Answers section
uk: Розділ питань і відповідей

en: Quezon
uk: Кесон

en: Quintana Roo
uk: Кінтана-Роо

en: Quirino
uk: Кіріно

en: Radio
uk: Радіокнопка

en: Ragusa
uk: Рагуза

en: Rajasthan
uk: Раджастхан

en: Rajbari
uk: Раджбарі

en: Rajshahi
uk: Раджшахі

en: Rakai
uk: Ракаї

en: Rangamati
uk: Рангаматі

en: Rangpur
uk: Рангпур

en: Ranong
uk: Ранонг

en: Rapti
uk: Рапті

en: Ratchaburi
uk: Ратчабурі

en: Rate Title:
uk: Назва тарифу:

en: Rate applies to days:
uk: Тариф застосовується до днів:

en: Rating
uk: Рейтинг

en: Rating:
uk: Рейтинг:

en: Ravenna
uk: Равенна

en: Rayong
uk: Районг

en: Razavi Khorasan (خراسان رضوی)
uk: Хорасан-Резаві (خراسان رضوی)

en: Razgrad
uk: Разград

en: Re-type Email
uk: Повторно введи email

en: Recalculate Rating
uk: Перерахувати рейтинг

en: Recalculate rating
uk: Перерахувати рейтинг

en: Recurrent custom (weekly schedule for tours, events, etc.)
uk: Повторюваний індивідуальний (щотижневий розклад для турів, подій тощо)

en: Red Sea
uk: Червоне море

en: Refresh the page
uk: Оновити сторінку

en: Reggio Calabria
uk: Реджо-Калабрія

en: Reggio Emilia
uk: Реджо-Емілія

en: Reject
uk: Відхилити

en: Reject Order
uk: Відхилити замовлення

en: Related items
uk: Пов'язані елементи

en: Relizane
uk: Релізан

en: Remove %s
uk: Видалити %s

en: Remove Coupon
uk: Видалити купон

en: Remove all prices from availability calendar
uk: Видалити всі ціни з календаря доступності

en: Remove availability calendar from booking object pages
uk: Видалити календар доступності зі сторінок об'єктів бронювання

en: Remove date
uk: Видалити дату

en: Remove default login/register form from "My account" page (this allows to use a third party login form shortcode into the "My account" page content)
uk: Видалити стандартну форму входу/реєстрації зі сторінки „Мій обліковий запис“ (це дозволяє використовувати шорткод форми входу третьої сторони у вмісті сторінки „Мій обліковий запис“)

en: Remove google map from booking object pages
uk: Видалити карту Google зі сторінок об'єктів бронювання

en: Remove guest data
uk: Видалити дані гостя

en: Remove guests from booking form
uk: Видалити гостей з форми бронювання

en: Remove image
uk: Видалити зображення

en: Remove meeting point
uk: Видалити місце зустрічі

en: Remove price details on hover from availability calendar
uk: Видалити деталі ціни при наведенні з календаря доступності

en: Remove search query arguments from booking item links on the search result page
uk: Видалити аргументи пошукового запиту з посилань на елементи бронювання на сторінці результатів пошуку

en: Remove unitegallery from booking object pages
uk: Видалити unitegallery зі сторінок об'єктів бронювання

en: Reply to Comment
uk: Відповісти на коментар

en: Request Payment
uk: Запит на оплату

en: Request a reservation
uk: Запит на бронювання

en: Request for price and details
uk: Запит на ціну та деталі

en: Require full payment when there are less than specified number of days left before the start of the booking (days, optional)
uk: Вимагати повну оплату, коли залишається менше вказаної кількості днів до початку бронювання (днів, необов'язково)

en: Reservations
uk: Резервації

en: Reset password
uk: Скинути пароль

en: Reset settings
uk: Скинути налаштування

en: Return search results without checking availability if no dates are specified
uk: Повертати результати пошуку без перевірки доступності, якщо дати не вказані

en: Reunion
uk: Реюньйон

en: Reviews
uk: Відгуки

en: Reviews comment template (leave empty to use the default "/comments.php")
uk: Шаблон коментарів відгуків (залиш порожнім, щоб використовувати стандартний „/comments.php“)

en: Rezina
uk: Резіна

en: Rhode Island
uk: Род-Айленд

en: Riau
uk: Ріау

en: Rieti
uk: Рієті

en: Right
uk: Справа

en: Right with space
uk: Справа з пробілом

en: Rimini
uk: Ріміні

en: Rio Grande do Norte
uk: Ріу-Гранді-ду-Норті

en: Rio Grande do Sul
uk: Ріу-Гранді-ду-Сул

en: Rio de Janeiro
uk: Ріо-де-Жанейро

en: River Gee
uk: Рівер-Джі

en: Rivercess
uk: Ріверсесс

en: Rivers
uk: Ріверс

en: Rizal
uk: Різаль

en: Rize
uk: Різе

en: Roi Et
uk: Рой Ет

en: Roma
uk: Рим

en: Romania
uk: Румунія

en: Romanian leu
uk: Румунський лей

en: Romblon
uk: Ромблон

en: Rondônia
uk: Рондонія

en: Roraima
uk: Рорайма

en: Roscommon
uk: Роскоммон

en: Rovigo
uk: Ровіго

en: Rubanda
uk: Рубанда

en: Rubirizi
uk: Рубірізі

en: Rukiga
uk: Рукіга

en: Rukungiri
uk: Рукунгірі

en: Rukwa
uk: Руква

en: Ruse
uk: Русе

en: Russia
uk: Росія

en: Russian ruble
uk: Російський рубль

en: Ruvuma
uk: Рувума

en: Rwanda
uk: Руанда

en: Rwandan franc
uk: Руандійський франк

en: Río Negro
uk: Ріо-Негро

en: Rîșcani
uk: Ришкань

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
uk: Сан-Томе і Принсіпі

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe dobra
uk: Добра Сан-Томе і Принсіпі

en: Sa
uk: Сб

en: Sa Kaeo
uk: Са Каео

en: Sabah
uk: Сабах

en: Saga
uk: Сага

en: Sagarmatha
uk: Сагарматха

en: Saint Andrew
uk: Сент-Ендрю

en: Saint Ann
uk: Сент-Енн

en: Saint Barth&eacute;lemy
uk: Сен-Бартельмі

en: Saint Catherine
uk: Сент-Кетрін

en: Saint Elizabeth
uk: Сент-Елізабет

en: Saint Helena
uk: Острів Святої Єлени

en: Saint Helena pound
uk: Фунт Святої Єлени

en: Saint James
uk: Сент-Джеймс

en: Saint Kitts and Nevis
uk: Сент-Кітс і Невіс

en: Saint Lucia
uk: Сент-Люсія

en: Saint Martin (Dutch part)
uk: Сен-Мартен (голландська частина)

en: Saint Martin (French part)
uk: Сен-Мартен (французька частина)

en: Saint Mary
uk: Сент-Мері

en: Saint Pierre and Miquelon
uk: Сен-П'єр і Мікелон

en: Saint Thomas
uk: Сент-Томас

en: Saint Vincent and the Grenadines
uk: Сент-Вінсент і Гренадини

en: Sainyabuli
uk: Сайнябулі

en: Saitama
uk: Сайтама

en: Sakarya
uk: Сакарья

en: Sakon Nakhon
uk: Сакон Накхон

en: Salamanca
uk: Саламанка

en: Salavan
uk: Салаван

en: Salerno
uk: Салерно

en: Salta
uk: Сальта

en: Samaná
uk: Самана

en: Samar
uk: Самар

en: Samburu
uk: Самбуру

en: Samoa
uk: Самоа

en: Samoan t&#x101;l&#x101;
uk: Самоанська тала

en: Samsun
uk: Самсун

en: Samut Prakan
uk: Самут Пракан

en: Samut Sakhon
uk: Самут Сакхон

en: Samut Songkhram
uk: Самут Сонгкхрам

en: San Cristóbal
uk: Сан-Крістобаль

en: San José de Ocoa
uk: Сан-Хосе-де-Окоа

en: San Juan
uk: Сан-Хуан

en: San Luis
uk: Сан-Луїс

en: San Luis Potosí
uk: Сан-Луїс-Потосі

en: San Marino
uk: Сан-Марино

en: San Martín
uk: Сан-Мартін

en: San Pedro
uk: Сан-Педро

en: San Pedro de Macorís
uk: Сан-Педро-де-Макоріс

en: Santa Catarina
uk: Санта-Катаріна

en: Santa Cruz
uk: Санта-Крус

en: Santa Cruz de Tenerife
uk: Санта-Крус-де-Тенеріфе

en: Santa Fe
uk: Санта-Фе

en: Santarém
uk: Сантарен

en: Santiago
uk: Сантьяго

en: Santiago Rodríguez
uk: Сантьяго-Родрігес

en: Santiago del Estero
uk: Сантьяго-дель-Естеро

en: Santo Domingo
uk: Санто-Домінго

en: Santorini, Greece
uk: Санторіні, Греція

en: Saraburi
uk: Сарабурі

en: Sarangani
uk: Сарангані

en: Sarawak
uk: Саравак

en: Saskatchewan
uk: Саскачеван

en: Sassari
uk: Сассарі

en: Sat
uk: Суб

en: Satkhira
uk: Саткхіра

en: Satu Mare
uk: Сату-Маре

en: Satun
uk: Сатун

en: Saudi Arabia
uk: Саудівська Аравія

en: Saudi riyal
uk: Саудівський ріал

en: Savannah
uk: Саванна

en: Savannakhet
uk: Саваннакхет

en: Save
uk: Зберегти

en: Save changes in fields
uk: Зберегти зміни в полях

en: Save schedule
uk: Зберегти розклад

en: Savona
uk: Савона

en: Saïda
uk: Саїда

en: Schaffhausen
uk: Шаффхаузен

en: Schedule
uk: Розклад

en: Schedule section
uk: Розділ розкладу

en: Schwyz
uk: Швіц

en: Search
uk: Пошук

en: Search
uk: Шукати

en: Search %s
uk: Шукати %s

en: Search Ages
uk: Шукати вікові категорії

en: Search Categories
uk: Шукати категорії

en: Search Coupon
uk: Шукати купон

en: Search FAQ
uk: Шукати FAQ

en: Search Fee
uk: Шукати збір

en: Search Form
uk: Форма пошуку

en: Search Form builder
uk: Конструктор форми пошуку

en: Search Now
uk: Шукати зараз

en: Search Order
uk: Шукати замовлення

en: Search Place
uk: Шукати місце

en: Search Service
uk: Шукати послугу

en: Search Taxonomies
uk: Шукати таксономії

en: Search form
uk: Форма пошуку

en: Search form Tabs
uk: Вкладки форми пошуку

en: Search result
uk: Результат пошуку

en: Search result view
uk: Вигляд результатів пошуку

en: Search result: items per page
uk: Результати пошуку: елементів на сторінці

en: Section background image
uk: Фонове зображення розділу

en: Section text
uk: Текст розділу

en: Section title
uk: Заголовок розділу

en: Segovia
uk: Сеговія

en: Sekong
uk: Секонг

en: Selangor
uk: Селангор

en: Select address
uk: Вибрати адресу

en: Select base currency
uk: Вибрати базову валюту

en: Select category to setup other post fields
uk: Вибери категорію для налаштування інших полів запису

en: Select map marker
uk: Вибрати маркер карти

en: Select meeting point
uk: Вибрати місце зустрічі

en: Select search result page
uk: Вибрати сторінку результатів пошуку

en: Select...
uk: Вибрати...

en: Selected items are not available
uk: Вибрані елементи недоступні

en: Sembabule
uk: Сембабуле

en: Semnan (سمنان)
uk: Семнан (سمنان)

en: Send
uk: Надіслати

en: Senegal
uk: Сенегал

en: Sep
uk: Вер

en: September
uk: Вересень

en: Serbia
uk: Сербія

en: Serbian dinar
uk: Сербський динар

en: Serere
uk: Серере

en: Sergipe
uk: Сержипі

en: Service per booking
uk: Послуга за бронювання

en: Service per person
uk: Послуга на особу

en: Service selection method
uk: Метод вибору послуг

en: Service type
uk: Тип послуги

en: Services
uk: Послуги

en: Services page
uk: Сторінка послуг

en: Services section
uk: Розділ послуг

en: Services title
uk: Назва послуг

en: Set "date to" to N days from the current date by default (leave blank to avoid setting a default date)
uk: Встановлювати „дату до“ на N днів від поточної дати за замовчуванням (залиш порожнім, щоб уникнути встановлення дати за замовчуванням)

en: Set the current date in the "date from" field by default
uk: Встановлювати поточну дату в полі „дата від“ за замовчуванням

en: Seti
uk: Сеті

en: Setup Demo Content
uk: Налаштувати демо-контент

en: Setup ages and taxonomies...
uk: Налаштувати вік і таксономії...

en: Setup available days template
uk: Налаштувати шаблон доступних днів

en: Setup images...
uk: Налаштувати зображення...

en: Setup places, service and FAQ posts ...
uk: Налаштувати місця, послуги та пости FAQ...

en: Setup rules, categories, booking object posts...
uk: Налаштувати правила, категорії, пости об'єктів бронювання...

en: Setúbal
uk: Сетубал

en: Sevilla
uk: Севілья

en: Seychelles
uk: Сейшельські острови

en: Seychellois rupee
uk: Сейшельська рупія

en: Shaanxi / 陕西
uk: Шеньсі / 陕西

en: Shandong / 山东
uk: Шаньдун / 山东

en: Shanghai / 上海
uk: Шанхай / 上海

en: Shanxi / 山西
uk: Шаньсі / 山西

en: Shariatpur
uk: Шаріатпур

en: Sheema
uk: Шіма

en: Sherpur
uk: Шерпур

en: Shiga
uk: Сіга

en: Shimane
uk: Сімане

en: Shinyanga
uk: Шиньянга

en: Shizuoka
uk: Сідзуока

en: Shop admin email (site admin email by default)
uk: Електронна пошта адміністратора магазину (електронна пошта адміністратора сайту за замовчуванням)

en: Show "Pay now" button on the confirmation page if the order has "payment expected" or "draft" status
uk: Показувати кнопку „Оплатити зараз“ на сторінці підтвердження, якщо замовлення має статус „очікується оплата“ або „чернетка“

en: Show Booking form on the booking item page
uk: Показати форму бронювання на сторінці елемента бронювання

en: Show Search filter reset button
uk: Показати кнопку скидання фільтра пошуку

en: Show Search form
uk: Показати форму пошуку

en: Show a reload page button on the confirmation page if the order has "payment processing" or "payment expected" status
uk: Показувати кнопку перезавантаження сторінки на сторінці підтвердження, якщо замовлення має статус „обробка платежу“ або „очікується оплата“

en: Show all rates in the price details on hover on the availability calendar
uk: Показувати всі тарифи в деталях ціни при наведенні на календар доступності

en: Show booking object post content in tabs?
uk: Показувати вміст посту об'єкта бронювання у вкладках?

en: Show items which are available from selected date.
uk: Показувати елементи, які доступні з вибраної дати.

en: Show items which are available up to selected date.
uk: Показувати елементи, які доступні до вибраної дати.

en: Show price range picker in Advanced field
uk: Показувати вибір діапазону цін у розширеному полі

en: Show reviews in tab on booking object page?
uk: Показувати відгуки у вкладці на сторінці об'єкта бронювання?

en: Show selected items only. Input item title to see suggestions
uk: Показувати лише вибрані елементи. Введи назву елемента, щоб побачити пропозиції

en: Shows a price filter slider in a widget which lets you narrow down the list of shown items
uk: Показує повзунок фільтра ціни у віджеті, який дозволяє звузити список показаних елементів

en: Shumen
uk: Шумен

en: Siaya
uk: Сіая

en: Sibiu
uk: Сібіу

en: Sichuan / 四川
uk: Сичуань / 四川

en: Sidi Bel Abbès
uk: Сіді-Бель-Аббес

en: Siena
uk: Сієна

en: Sierra Leone
uk: Сьєрра-Леоне

en: Sierra Leonean leone
uk: Леоне Сьєрра-Леоне

en: Sign Out
uk: Вийти

en: Sign in
uk: Увійти

en: Sign up
uk: Зареєструватися

en: Siirt
uk: Сіірт

en: Sikkim
uk: Сіккім

en: Silistra
uk: Сілістра

en: Simiyu
uk: Сіміу

en: Sinaloa
uk: Сіналоа

en: Sindh
uk: Сінд

en: Sing Buri
uk: Сінг Бурі

en: Singapore
uk: Сінгапур

en: Singapore dollar
uk: Сінгапурський долар

en: Singida
uk: Сінгіда

en: Single custom (one-time events, etc.)
uk: Одноразовий індивідуальний (одноразові події тощо)

en: Single radio
uk: Одиночна радіокнопка

en: Single rating
uk: Одиночний рейтинг

en: Single select
uk: Одиночний вибір

en: Sinoe
uk: Сіное

en: Sinop
uk: Сіноп

en: Siquijor
uk: Сікіхор

en: Siracusa
uk: Сіракуза

en: Sirajganj
uk: Сіраджгандж

en: Sironko
uk: Сіронко

en: Sisaket
uk: Сісакет

en: Sistan and Baluchestan (سیستان و بلوچستان)
uk: Сістан і Белуджистан (سیستان و بلوچستان)

en: Sivas
uk: Сівас

en: Skikda
uk: Скікда

en: Slideshow Image
uk: Зображення для слайдшоу

en: Slideshow Images
uk: Зображення для слайдшоу

en: Sligo
uk: Слайго

en: Sliven
uk: Слівен

en: Slovakia
uk: Словаччина

en: Slovenia
uk: Словенія

en: Smolyan
uk: Смолян

en: Sofala
uk: Софала

en: Sofia
uk: Софія

en: Sofia-Grad
uk: Софія-град

en: Sohag
uk: Сохаг

en: Sokoto
uk: Сокото

en: Solomon Islands
uk: Соломонові острови

en: Solomon Islands dollar
uk: Долар Соломонових Островів

en: Solothurn
uk: Золотурн

en: Somali shilling
uk: Сомалійський шилінг

en: Somalia
uk: Сомалі

en: Some of the plugins you’re using have not been tested with the latest version of %1$s (%2$s). To avoid issues, make sure they are all up to date and compatible before updating %1$s.
uk: Деякі з плагінів, які ти використовуєш, не були протестовані з останньою версією %1$s (%2$s). Щоб уникнути проблем, переконайся, що вони всі оновлені та сумісні перед оновленням %1$s.

en: Somogy
uk: Шомодь

en: Sondrio
uk: Сондріо

en: Songkhla
uk: Сонгкхла

en: Sonora
uk: Сонора

en: Soria
uk: Сорія

en: Soroca
uk: Сорока

en: Soroti
uk: Сороті

en: Sorry, but your selected items are not available for selected dates/times. Please, search another dates/times or items and create new order.
uk: На жаль, вибрані тобою елементи недоступні для вибраних дат/часу. Будь ласка, шукай інші дати/час або елементи та створи нове замовлення.

en: Sorry, no terms could be found.
uk: Вибач, не знайдено жодного терміну.

en: Sorsogon
uk: Сорсогон

en: Souk Ahras
uk: Сук-Ахрас

en: South Aegean
uk: Південне Егейське море

en: South Africa
uk: Південна Африка

en: South African rand
uk: Південноафриканський ранд

en: South America
uk: Південна Америка

en: South Australia
uk: Південна Австралія

en: South Carolina
uk: Південна Кароліна

en: South Cotabato
uk: Південний Котабато

en: South Dakota
uk: Південна Дакота

en: South Georgia/Sandwich Islands
uk: Південна Джорджія/Сандвічеві острови

en: South Khorasan (خراسان جنوبی)
uk: Південний Хорасан (خراسان جنوبی)

en: South Korea
uk: Південна Корея

en: South Korean won
uk: Південнокорейський вон

en: South Sinai
uk: Південний Синай

en: South Sudan
uk: Південний Судан

en: South Sudanese pound
uk: Південносуданський фунт

en: Southern
uk: Південна

en: Southern Leyte
uk: Південний Лейте

en: Southland
uk: Саутленд

en: Spain
uk: Іспанія

en: Sri Lanka
uk: Шрі-Ланка

en: Sri Lankan rupee
uk: Шрі-ланкійська рупія

en: St. Gallen
uk: Санкт-Галлен

en: Stara Zagora
uk: Стара Загора

en: Start Time
uk: Час початку

en: Start at
uk: Початок о

en: Start days:
uk: Початкові дні:

en: State
uk: Область

en: Status
uk: Статус

en: Step
uk: Крок

en: Step title
uk: Назва кроку

en: Stop booking
uk: Зупинити бронювання

en: Stop booking .. hours before the start
uk: Зупинити бронювання за.. годин до початку

en: Stop booking .. hours before the start (applied to recurrent custom booking period only)
uk: Зупинити бронювання за.. годин до початку (застосовується лише до повторюваного індивідуального періоду бронювання)

en: Stop booking .. hours before the start (optional)
uk: Зупинити бронювання за.. годин до початку (необов'язково)

en: Street, etc.
uk: Вулиця тощо

en: Strășeni
uk: Стрешень

en: Style particular content element differently - add a class name and refer to it in custom CSS.
uk: Стилізуй окремий елемент вмісту по-іншому - додай назву класу та посилайся на неї у власному CSS.

en: Su
uk: Нд

en: Subject
uk: Тема

en: Submit Reply
uk: Надіслати відповідь

en: Subtotal:
uk: Проміжна сума:

en: Success!
uk: Успіх!

en: Suceava
uk: Сучава

en: Sud Sardegna
uk: Південна Сардинія

en: Sudan
uk: Судан

en: Sudanese pound
uk: Суданський фунт

en: Suez
uk: Суец

en: Sukhothai
uk: Сукхотхай

en: Sulawesi Barat
uk: Західний Сулавесі

en: Sulawesi Selatan
uk: Південний Сулавесі

en: Sulawesi Tengah
uk: Центральний Сулавесі

en: Sulawesi Tenggara
uk: Південно-Східний Сулавесі

en: Sulawesi Utara
uk: Північне Сулавесі

en: Sultan Kudarat
uk: Султан Кударат

en: Sulu
uk: Сулу

en: Sumatera Barat
uk: Західна Суматра

en: Sumatera Selatan
uk: Південна Суматра

en: Sumatera Utara
uk: Північна Суматра

en: Sun
uk: Нед

en: Sunamganj
uk: Сунамгандж

en: Suphan Buri
uk: Супхан Бурі

en: Surat Thani
uk: Сурат Тхані

en: Surigao del Norte
uk: Сурігао дель Норте

en: Surigao del Sur
uk: Сурігао дель Сур

en: Surin
uk: Сурін

en: Suriname
uk: Суринам

en: Surinamese dollar
uk: Суринамський долар

en: Svalbard and Jan Mayen
uk: Шпіцберген і Ян-Маєн

en: Swazi lilangeni
uk: Свазілендський лілангені

en: Swaziland
uk: Свазіленд

en: Sweden
uk: Швеція

en: Swedish krona
uk: Шведська крона

en: Swiss franc
uk: Швейцарський франк

en: Switzerland
uk: Швейцарія

en: Sylhet
uk: Сілхет

en: Syria
uk: Сирія

en: Syrian pound
uk: Сирійський фунт

en: Szabolcs-Szatmár-Bereg
uk: Саболч-Сатмар-Берег

en: Sánchez Ramírez
uk: Санчес-Рамірес

en: São Paulo
uk: Сан-Паулу

en: Sétif
uk: Сетіф

en: Sîngerei
uk: Синжерей

en: Sălaj
uk: Селаж

en: Tab Title:
uk: Заголовок вкладки:

en: Tab slug:
uk: Слаг вкладки:

en: Tabasco
uk: Табаско

en: Tabora
uk: Табора

en: Tacna
uk: Такна

en: Taita-Taveta
uk: Таїта-Тавета

en: Taiwan
uk: Тайвань

en: Tajikistan
uk: Таджикистан

en: Tajikistani somoni
uk: Таджицький сомоні

en: Tak
uk: Так

en: Tamanghasset
uk: Таманрассет

en: Tamaulipas
uk: Тамауліпас

en: Tamil Nadu
uk: Тамілнад

en: Tana River
uk: Тана-Рівер

en: Tanga
uk: Танга

en: Tangail
uk: Тангайл

en: Tanzania
uk: Танзанія

en: Tanzanian shilling
uk: Танзанійський шилінг

en: Taraba
uk: Тараба

en: Taraclia
uk: Тараклія

en: Taranaki
uk: Таранакі

en: Taranto
uk: Таранто

en: Targovishte
uk: Тирговіште

en: Tarija
uk: Таріха

en: Tarlac
uk: Тарлак

en: Tarragona
uk: Таррагона

en: Tasman
uk: Тасман

en: Tasmania
uk: Тасманія

en: Tawi-Tawi
uk: Таві-Таві

en: Taxes
uk: Податки

en: Taxes title
uk: Назва податків

en: Taxes, %
uk: Податки, %

en: Taxonomies
uk: Таксономії

en: Taxonomies Metabox
uk: Метабокс таксономій

en: Taxonomies and Other fields
uk: Таксономії та інші поля

en: Taxonomy
uk: Таксономія

en: Taxonomy archive page: items per page
uk: Сторінка архіву таксономії: елементів на сторінці

en: Taxonomy:
uk: Таксономія:

en: Tehran  (تهران)
uk: Тегеран (تهران)

en: Tekirdağ
uk: Текірдаг

en: Telangana
uk: Телангана

en: Telenești
uk: Теленешть

en: Teleorman
uk: Телеорман

en: Tennessee
uk: Теннессі

en: Teramo
uk: Терамо

en: Terengganu
uk: Теренггану

en: Terms & Conditions
uk: Умови та положення

en: Terms & Conditions page
uk: Сторінка умов і положень

en: Terms selection mode
uk: Режим вибору термінів

en: Terni
uk: Терні

en: Teruel
uk: Теруель

en: Tested up to %s version
uk: Протестовано до версії %s

en: Tete
uk: Тете

en: Texas
uk: Техас

en: Th
uk: Чт

en: Thai baht
uk: Тайський бат

en: Thailand
uk: Таїланд

en: Thakurgaon
uk: Тхакургаон

en: Thank you for registration! Check email for your password.
uk: Дякуємо за реєстрацію! Перевір електронну пошту, щоб отримати пароль.

en: Tharaka-Nithi
uk: Тарака-Ніті

en: The order has been canceled:
uk: Замовлення було скасовано:

en: Thessaly
uk: Фессалія

en: This email already exists
uk: Ця електронна пошта вже існує

en: This order is paid by coupon! You can complete the order
uk: Це замовлення оплачено купоном! Ти можеш завершити замовлення

en: This tool will allow you to setup demo content to make it easy to get started with the BA Book Everything plugin. Demo content includes: booking rules, ages, features taxonomy, categories, service posts, places posts, FAQ posts and booking object posts. Please do not close this page during the installation of demo content.
uk: Цей інструмент дозволить тобі налаштувати демо-контент, щоб легко почати роботу з плагіном BA Book Everything. Демо-контент включає: правила бронювання, вік, таксономію функцій, категорії, пости послуг, пости місць, пости FAQ та пости об'єктів бронювання. Будь ласка, не закривай цю сторінку під час встановлення демо-контенту.

en: This username already exists
uk: Це ім'я користувача вже існує

en: Thousand Separator of displayed prices
uk: Роздільник тисяч у відображуваних цінах

en: Thu
uk: Чет

en: Thurgau
uk: Тургау

en: Tianjin / 天津
uk: Тяньцзінь / 天津

en: Tiaret
uk: Тіарет

en: Tibet / 西藏
uk: Тибет / 西藏

en: Ticino
uk: Тічино

en: Tickets booking
uk: Бронювання квитків

en: Tickets:
uk: Квитки:

en: Tierra del Fuego
uk: Вогняна Земля

en: Time from:
uk: Час від:

en: Time to:
uk: Час до:

en: Time:
uk: Час:

en: Timiș
uk: Тіміш

en: Timor-Leste
uk: Тимор-Лешті

en: Tindouf
uk: Тіндуф

en: Tipasa
uk: Тіпаза

en: Tipperary
uk: Тіпперері

en: Tissemsilt
uk: Тіссемсілт

en: Title
uk: Назва

en: Title Icon
uk: Іконка заголовка

en: Title for mandatory services section
uk: Заголовок для розділу обов'язкових послуг

en: Title for optional services section
uk: Заголовок для розділу додаткових послуг

en: Title:
uk: Заголовок:

en: Titles color
uk: Колір заголовків

en: Tizi Ouzou
uk: Тізі-Узу

en: Tlaxcala
uk: Тлакскала

en: Tlemcen
uk: Тлемсен

en: To:
uk: До:

en: Tocantins
uk: Токантінс

en: Tochigi
uk: Точігі

en: Togo
uk: Того

en: Tokat
uk: Токат

en: Tokelau
uk: Токелау

en: Tokushima
uk: Токусіма

en: Tokyo
uk: Токіо

en: Toledo
uk: Толедо

en: Tolna
uk: Толна

en: Tonga
uk: Тонга

en: Tongan pa&#x2bb;anga
uk: Тонганська паанга

en: Torino
uk: Турин

en: Tororo
uk: Тороро

en: Total amount
uk: Загальна сума

en: Total amount,
uk: Загальна сума,

en: Total:
uk: Всього:

en: Total:
uk: Всього:

en: Tottori
uk: Тотторі

en: Tourist
uk: Турист

en: Toyama
uk: Тояма

en: Trabzon
uk: Трабзон

en: Trang
uk: Транг

en: Trans Nzoia
uk: Транс-Нзоя

en: Transnistrian ruble
uk: Придністровський рубль

en: Trapani
uk: Трапані

en: Trat
uk: Трат

en: Trelawny
uk: Трелоні

en: Trento
uk: Тренто

en: Treviso
uk: Тревізо

en: Trieste
uk: Трієст

en: Trinidad and Tobago
uk: Тринідад і Тобаго

en: Trinidad and Tobago dollar
uk: Долар Тринідаду і Тобаго

en: Tripura
uk: Тріпура

en: Tu
uk: Вт

en: Tucumán
uk: Тукуман

en: Tue
uk: Вів

en: Tulcea
uk: Тульча

en: Tumbes
uk: Тумбес

en: Tunceli
uk: Тунджелі

en: Tunisia
uk: Туніс

en: Tunisian dinar
uk: Туніський динар

en: Turkana
uk: Туркана

en: Turkey
uk: Туреччина

en: Turkish lira
uk: Турецька ліра

en: Turkmenistan
uk: Туркменістан

en: Turkmenistan manat
uk: Туркменський манат

en: Turks and Caicos Islands
uk: Острови Теркс і Кайкос

en: Tuvalu
uk: Тувалу

en: Tébessa
uk: Тебесса

[ctx: US state of Georgia]
en: Georgia
uk: Джорджія

en: UTA Găgăuzia
uk: АТО Гагаузія

en: Uasin Gishu
uk: Уасін-Гішу

en: Ubon Ratchathani
uk: Убон Ратчатхані

en: Ucayali
uk: Укаялі

en: Udine
uk: Удіне

en: Udon Thani
uk: Удон Тхані

en: Uganda
uk: Уганда

en: Ugandan shilling
uk: Угандійський шилінг

en: Ukraine
uk: Україна

en: Ukrainian hryvnia
uk: Українська гривня

en: Ungheni
uk: Унгень

en: United Arab Emirates
uk: Об'єднані Арабські Емірати

en: United Arab Emirates dirham
uk: Дирхам ОАЕ

en: United Kingdom (UK)
uk: Велика Британія (UK)

en: United States (US)
uk: Сполучені Штати (US)

en: United States (US) Minor Outlying Islands
uk: Малі віддалені острови США

en: United States dollar
uk: Долар США

en: Unknown
uk: Невідомо

en: Update %s
uk: Оновити %s

en: Update Age
uk: Оновити вікову категорію

en: Update Category
uk: Оновити категорію

en: Update Comment
uk: Оновити коментар

en: Update Coupon
uk: Оновити купон

en: Update FAQ
uk: Оновити FAQ

en: Update Fee
uk: Оновити збір

en: Update Order
uk: Оновити замовлення

en: Update Place
uk: Оновити місце

en: Update Service
uk: Оновити послугу

en: Update Taxonomy
uk: Оновити таксономію

en: Update password
uk: Оновити пароль

en: Update profile
uk: Оновити профіль

en: Update rule
uk: Оновити правило

en: Upload
uk: Завантажити

en: Upload Image
uk: Завантажити зображення

en: Upload or add multiple images.
uk: Завантаж або додай кілька зображень.

en: Upper East
uk: Верхній Схід

en: Upper West
uk: Верхній Захід

en: Uri
uk: Урі

en: Uruguay
uk: Уругвай

en: Uruguayan peso
uk: Уругвайське песо

en: Use "OR" logic when searching among taxonomy terms
uk: Використовувати логіку „АБО“ при пошуку серед термінів таксономії

en: Use Age categories for prices?
uk: Використовувати вікові категорії для цін?

en: Use Ages
uk: Використовувати вікові категорії

en: Use Gutenberg for booking object posts
uk: Використовувати Gutenberg для постів об'єктів бронювання

en: Use global settings
uk: Використовувати глобальні налаштування

en: Use minimized version of the main CSS file
uk: Використовувати мінімізовану версію основного CSS-файлу

en: Use minimized version of the main JS file
uk: Використовувати мінімізовану версію основного JS-файлу

en: Use only the main age to calculate the total number of guests in conditional prices
uk: Використовувати лише основний вік для розрахунку загальної кількості гостей в умовних цінах

en: Used
uk: Використаний

en: Used if previous field value > 1
uk: Використовується, якщо значення попереднього поля > 1

en: User email
uk: Email користувача

en: User message
uk: Повідомлення користувача

en: User must fill all extended guest data to finish order
uk: Користувач повинен заповнити всі розширені дані гостей для завершення замовлення

en: User name
uk: Ім'я користувача

en: User will be prompted to enter names off all guest in order
uk: Користувачу буде запропоновано ввести імена всіх гостей по порядку

en: Username or email
uk: Ім'я користувача або електронна пошта

en: Username*
uk: Ім'я користувача*

en: Utah
uk: Юта

en: Uthai Thani
uk: Утхай Тхані

en: Uttar Pradesh
uk: Уттар-Прадеш

en: Uttaradit
uk: Уттарадіт

en: Uttarakhand
uk: Уттаракханд

en: Uzbekistan
uk: Узбекистан

en: Uzbekistani som
uk: Узбецький сум

en: Uíge
uk: Уїже

en: Uşak
uk: Ушак

en: Valais
uk: Вале

en: Valencia
uk: Валенсія

en: Valladolid
uk: Вальядолід

en: Value purchase
uk: Вигідна покупка

en: Valverde
uk: Вальверде

en: Van
uk: Ван

en: Vanuatu
uk: Вануату

en: Vanuatu vatu
uk: Вануатський вату

en: Varese
uk: Варезе

en: Varna
uk: Варна

en: Vas
uk: Ваш

en: Vaslui
uk: Васлуй

en: Vatican
uk: Ватикан

en: Vaud
uk: Во

en: Veliko Tarnovo
uk: Велико Тирново

en: Venezia
uk: Венеція

en: Venezuela
uk: Венесуела

en: Venezuelan bol&iacute;var
uk: Венесуельський болівар

en: Veracruz
uk: Веракрус

en: Verbano-Cusio-Ossola
uk: Вербано-Кузіо-Оссола

en: Vercelli
uk: Верчеллі

en: Vermont
uk: Вермонт

en: Verona
uk: Верона

en: Veszprém
uk: Веспрем

en: Viana do Castelo
uk: Віана-ду-Каштелу

en: Vibo Valentia
uk: Вібо-Валентія

en: Vicenza
uk: Віченца

en: Victoria
uk: Вікторія

en: Vidin
uk: Відін

en: Vientiane
uk: В'єнтьян

en: Vientiane Province
uk: Провінція В'єнтьян

en: Vietnam
uk: В'єтнам

en: Vietnamese &#x111;&#x1ed3;ng
uk: В'єтнамський донг

en: View
uk: Переглянути

en: View Coupon
uk: Переглянути купон

en: View FAQ
uk: Переглянути FAQ

en: View Fee
uk: Переглянути збір

en: View Order
uk: Переглянути замовлення

en: View Place
uk: Переглянути місце

en: View Service
uk: Переглянути послугу

en: Vihiga
uk: Віхіга

en: Vila Real
uk: Віла-Реал

en: Virgin Islands (British)
uk: Віргінські острови (британські)

en: Virgin Islands (US)
uk: Віргінські острови (США)

en: Virginia
uk: Вірджинія

en: Viseu
uk: Візеу

en: Viterbo
uk: Вітербо

en: Volta
uk: Вольта

en: Vrancea
uk: Вранча

en: Vratsa
uk: Враца

en: Vâlcea
uk: Вилча

en: Waikato
uk: Ваікато

en: Waiting before delete orders with "payment processing" status, minutes
uk: Очікування перед видаленням замовлень зі статусом „обробка платежу“, хвилин

en: Wajir
uk: Ваджір

en: Wakayama
uk: Вакаяма

en: Wake Island
uk: Острів Вейк

en: Wakiso
uk: Вакісо

en: Walking
uk: Пішки

en: Wallis and Futuna
uk: Уолліс і Футуна

en: Washington
uk: Вашингтон

en: Waterford
uk: Вотерфорд

en: We
uk: Ср

en: Wed
uk: Сер

en: Wellington
uk: Веллінгтон

en: West African CFA franc
uk: Західноафриканський франк КФА

en: West Azarbaijan (آذربایجان غربی)
uk: Західний Азербайджан (آذربایجان غربی)

en: West Bengal
uk: Західна Бенгалія

en: West Coast
uk: Вест-Кост

en: West Greece
uk: Західна Греція

en: West Macedonia
uk: Західна Македонія

en: West Pokot
uk: Вест-Покот

en: West Virginia
uk: Західна Вірджинія

en: Western
uk: Західний регіон

en: Western Australia
uk: Західна Австралія

en: Western Cape
uk: Західний Кейп

en: Western North
uk: Західний Північ

en: Western Sahara
uk: Західна Сахара

en: Westmeath
uk: Вестміт

en: Westmoreland
uk: Вестморленд

en: Wexford
uk: Вексфорд

en: When service price is 0 display
uk: Коли ціна послуги 0, відображати

en: When:
uk: Коли:

en: Wicklow
uk: Віклоу

en: Will be shown in the order details and in emails to the client
uk: Буде показано в деталях замовлення та в електронних листах клієнту

en: Will be used by default if both amount and percent fields filled.
uk: Буде використано за замовчуванням, якщо заповнені обидва поля: сума та відсоток.

en: Wisconsin
uk: Вісконсин

en: With sorting option
uk: З опцією сортування

en: With the smallest number will be the main age, others will be sorted by ASC
uk: З найменшим числом буде основний вік, інші будуть відсортовані за зростанням

en: Wyoming
uk: Вайомінг

en: Xaisomboun
uk: Сайсомбун

en: Xiangkhouang
uk: Сіангкхуанг

en: Xinjiang / 新疆
uk: Сіньцзян / 新疆

en: Yala
uk: Яла

en: Yalova
uk: Ялова

en: Yamagata
uk: Ямагата

en: Yamaguchi
uk: Ямагуті

en: Yamanashi
uk: Яманасі

en: Yambol
uk: Ямбол

en: Yasothon
uk: Ясотхон

en: Yazd (یزد)
uk: Єзд (یزد)

en: Yemen
uk: Ємен

en: Yemeni rial
uk: Єменський ріал

en: Yes
uk: Так

en: Yes (for 1 month basic booking period and pay full amount mode only)
uk: Так (лише для базового періоду бронювання на 1 місяць і режиму оплати повної суми)

en: Yobe
uk: Йобе

en: You are using an unregistered version of %1$s and are not receiving compatibility and security updates. %2$sRegister now%3$s
uk: Ти використовуєш незареєстровану версію %1$s і не отримуєш оновлень сумісності та безпеки. %2$sЗареєструйся зараз%3$s

en: You could pay after the items availability confirmation! <br> Confirmation will be sent to your e-mail. <br> Amount to pay online will be %s.
uk: Ти можеш оплатити після підтвердження наявності товарів! <br> Підтвердження буде надіслано на твій e-mail. <br> Сума для оплати онлайн становитиме %s.

en: You have new booking request. Please, find details below.
uk: У тебе новий запит на бронювання. Будь ласка, знайди деталі нижче.

en: You have new order. Please, find details below.
uk: У тебе нове замовлення. Будь ласка, знайди деталі нижче.

en: You have to edit "Terms & Conditions" page to replace this start content with your own.
uk: Ти маєш відредагувати сторінку „Умови та положення“, щоб замінити цей початковий вміст своїм власним.

en: You may like
uk: Тобі може сподобатись

en: Your account details
uk: Деталі твого облікового запису

en: Your booking has not been paid or confirmed. Follow the link to complete your booking.
uk: Твоє бронювання не оплачено та не підтверджено. Перейди за посиланням, щоб завершити бронювання.

en: Your contacts
uk: Твої контакти

en: Your email
uk: Твій email

en: Your email*
uk: Твоя електронна пошта*

en: Your message has been sent! Thank you!
uk: Твоє повідомлення надіслано! Дякуємо!

en: Your name
uk: Твоє ім'я

en: Your order #%s
uk: Твоє замовлення #%s

en: Your order #%s is updated
uk: Твоє замовлення #%s оновлено

en: Your order has been canceled
uk: Твоє замовлення було скасовано

en: Your order has been confirmed and your payment is being processed. Thank you!
uk: Твоє замовлення підтверджено, і твій платіж обробляється. Дякуємо!

en: Your order has been received
uk: Твоє замовлення отримано

en: Your order has been updated
uk: Твоє замовлення оновлено

en: Your order is completed and received, and a confirmation email was sent to you. You will pay the full amount later. Thank you!
uk: Твоє замовлення завершено та отримано, і тобі надіслано електронний лист із підтвердженням. Ти сплатиш повну суму пізніше. Дякуємо!

en: Your order is completed, your payment has been received, and a confirmation email was sent to you. Thank you!
uk: Твоє замовлення завершено, твій платіж отримано, і тобі надіслано електронний лист із підтвердженням. Дякуємо!

en: Your order is confirmed, but not completed. To complete your order, please, click the link below to make a payment.
uk: Твоє замовлення підтверджено, але не завершено. Щоб завершити замовлення, будь ласка, натисни посилання нижче, щоб здійснити оплату.

en: Your order is waiting for payment
uk: Твоє замовлення очікує на оплату

en: Your order is waiting for the availability confirmation, you will be notified by email when it's ready. Thank you!
uk: Твоє замовлення очікує підтвердження доступності, тебе повідомлять електронною поштою, коли воно буде готове. Дякуємо!

en: Your order was canceled
uk: Твоє замовлення було скасовано

en: Your password has been reset
uk: Твій пароль було скинуто

en: Your password has been reset.
uk: Твій пароль було скинуто.

en: Yozgat
uk: Йозгат

en: Yucatán
uk: Юкатан

en: Yukon Territory
uk: Територія Юкон

en: Yumbe
uk: Юмбе

en: Yunnan / 云南
uk: Юньнань / 云南

en: Zacatecas
uk: Сакатекас

en: Zaire
uk: Заїре

en: Zala
uk: Зала

en: Zambales
uk: Самбалес

en: Zambezi
uk: Замбезі

en: Zambia
uk: Замбія

en: Zambian kwacha
uk: Замбійська квача

en: Zamboanga Sibugay
uk: Замбоанга Сібугай

en: Zamboanga del Norte
uk: Замбоанга дель Норте

en: Zamboanga del Sur
uk: Замбоанга дель Сур

en: Zambézia
uk: Замбезія

en: Zamfara
uk: Замфара

en: Zamora
uk: Самора

en: Zanjan (زنجان)
uk: Занджан (زنجان)

en: Zanzibar North
uk: Занзібар північ

en: Zanzibar South
uk: Занзібар південь

en: Zanzibar West
uk: Занзібар захід

en: Zaragoza
uk: Сарагоса

en: Zhejiang / 浙江
uk: Чжецзян / 浙江

en: Zimbabwe
uk: Зімбабве

en: Zombo
uk: Зомбо

en: Zonguldak
uk: Зонгулдак

en: Zou
uk: Зу

en: Zug
uk: Цуг

en: Zürich
uk: Цюрих

en: active
uk: активний

[ctx: add new on admin bar]
en: Coupon
uk: Купон

[ctx: add new on admin bar]
en: Fee
uk: Збір

[ctx: add new on admin bar]
en: Orders
uk: Замовлення

[ctx: add new on admin bar]
en: Places
uk: Місця

[ctx: add new on admin bar]
en: Services
uk: Послуги

en: add time
uk: додати час

[ctx: admin menu]
en: Coupons
uk: Купони

[ctx: admin menu]
en: Fees
uk: Збори

[ctx: admin menu]
en: Orders
uk: Замовлення

[ctx: admin menu]
en: Places
uk: Місця

[ctx: admin menu]
en: Services
uk: Послуги

[ctx: admin modal messages]
en: Are you sure?
uk: Ти впевнений?

[ctx: admin modal messages]
en: Cancel
uk: Скасувати

[ctx: admin modal messages]
en: Delete
uk: Видалити

[ctx: admin modal messages]
en: Done!
uk: Готово!

[ctx: admin modal messages]
en: Ok
uk: Гаразд

[ctx: admin modal messages]
en: Oops...
uk: Ой...

[ctx: admin modal messages]
en: Save
uk: Зберегти

[ctx: admin modal messages]
en: Save rate
uk: Зберегти тариф

[ctx: admin modal messages]
en: Something went wrong!
uk: Щось пішло не так!

[ctx: admin modal messages]
en: The page will be reloaded
uk: Сторінку буде перезавантажено

en: advanced field
uk: розширене поле

en: any unique character set for identification
uk: будь-який унікальний набір символів для ідентифікації

en: applies to all prices
uk: застосовується до всіх цін

en: availability confirmation
uk: підтвердження доступності

[ctx: booking form]
en: Maximum number of guests:
uk: Максимальна кількість гостей:

[ctx: booking form]
en: Minimum number of guests:
uk: Мінімальна кількість гостей:

[ctx: booking object]
en: Add Coupon
uk: Додати купон

[ctx: booking object]
en: Add FAQ
uk: Додати FAQ

[ctx: booking object]
en: Add Fee
uk: Додати збір

[ctx: booking object]
en: Add Order
uk: Додати замовлення

[ctx: booking object]
en: Add Place
uk: Додати місце

[ctx: booking object]
en: Add Service
uk: Додати послугу

en: by %d reviews
uk: за %d відгуками

en: canceled
uk: скасовано

en: categories:
uk: категорії:

en: completed
uk: завершено

en: customer confirmation
uk: підтвердження клієнта

[ctx: customer_confirmation]
en: Your order is confirmed, but not completed. To complete your order, please click the button below to make a payment
uk: Твоє замовлення підтверджено, але не завершено. Щоб завершити замовлення, натисни кнопку нижче для оплати

en: d/m/Y
uk: д/м/Р

[ctx: daterangepicker]
en: Apply
uk: Застосувати

[ctx: daterangepicker]
en: Cancel
uk: Скасувати

[ctx: daterangepicker]
en: Custom
uk: Власний

[ctx: daterangepicker]
en: From
uk: Від

[ctx: daterangepicker]
en: To
uk: До

[ctx: daterangepicker]
en: W
uk: Ср

en: day
uk: день

en: day/night
uk: день/ніч

en: days
uk: днів

en: days/nights
uk: днів/ночей

en: deposit
uk: завдаток

en: deposit and full
uk: завдаток і повна сума

[ctx: district]
en: Belgrade
uk: Белград

[ctx: district]
en: Bor
uk: Бор

[ctx: district]
en: Braničevo
uk: Браничево

[ctx: district]
en: Central Banat
uk: Центральний банат

[ctx: district]
en: Danube
uk: Дунай

[ctx: district]
en: Jablanica
uk: Ябланиця

[ctx: district]
en: Kolubara
uk: Колубара

[ctx: district]
en: Kosovo
uk: Косово

[ctx: district]
en: Kosovo-Metohija
uk: Косово-метохія

[ctx: district]
en: Kosovo-Pomoravlje
uk: Косово-поморавлє

[ctx: district]
en: Kosovska Mitrovica
uk: Косовська мітровіца

[ctx: district]
en: Mačva
uk: Мачва

[ctx: district]
en: Morava
uk: Морава

[ctx: district]
en: Nišava
uk: Нішава

[ctx: district]
en: North Banat
uk: Північний банат

[ctx: district]
en: North Bačka
uk: Північна бачка

[ctx: district]
en: Peć
uk: Печ

[ctx: district]
en: Pirot
uk: Пірот

[ctx: district]
en: Pomoravlje
uk: Поморавлє

[ctx: district]
en: Prizren
uk: Призрен

[ctx: district]
en: Pčinja
uk: Пчиня

[ctx: district]
en: Rasina
uk: Расіна

[ctx: district]
en: Raška
uk: Рашка

[ctx: district]
en: South Banat
uk: Південний банат

[ctx: district]
en: South Bačka
uk: Південна бачка

[ctx: district]
en: Srem
uk: Срем

[ctx: district]
en: Toplica
uk: Топлиця

[ctx: district]
en: Vojvodina
uk: Воєводина

[ctx: district]
en: West Bačka
uk: Західна бачка

[ctx: district]
en: Zaječar
uk: Заєчар

[ctx: district]
en: Zlatibor
uk: Златібор

[ctx: district]
en: Šumadija
uk: Шумадія

en: draft
uk: чернетка

en: example
uk: приклад

en: find closest location
uk: знайти найближче місце

en: from
uk: з

en: full
uk: повна сума

en: guests
uk: гості

en: hour
uk: година

en: hours
uk: годин

en: hours. 0 or nothing for no hold period.
uk: годин. 0 або нічого для відсутності періоду утримання.

[ctx: item price from label]
en: From %s
uk: Від %s

en: leave blank to ignore
uk: залиш порожнім, щоб ігнорувати

en: m/d/Y
uk: м/д/Р

en: minute
uk: хвилина

en: minutes
uk: хвилини

en: night
uk: ніч

en: nights
uk: ночей

en: no
uk: ні

en: no limits
uk: без обмежень

en: not available
uk: недоступно

en: not used
uk: не використовується

en: payment authorized
uk: оплата авторизована

en: payment deferred
uk: оплата відкладена

en: payment expected
uk: очікується оплата

en: payment processing
uk: обробка оплати

en: payment received
uk: оплата отримана

en: per Booking
uk: за бронювання

en: per Day
uk: за день

en: per Night
uk: за ніч

en: per Person
uk: за особу

en: per Person/day
uk: за особу/день

en: per Person/night
uk: за особу/ніч

en: person
uk: особа

en: persons
uk: осіб

en: place
uk: місце

en: places
uk: місця

en: please, select date first
uk: будь ласка, спочатку вибери дату

en: price by age (used instead of the general):
uk: ціна за віком (використовується замість загальної):

en: qty.
uk: к-сть.

en: recurrent custom
uk: повторюваний індивідуальний

en: single custom
uk: одноразовий індивідуальний

en: ticket
uk: квиток

en: tickets
uk: квитки

en: to
uk: до

en: used in the guest selection dropdown for main age, default 0
uk: використовується у випадаючому списку вибору гостей для основного віку, за замовчуванням 0

en: with ages
uk: з віком

en: yes
uk: так

en: Ávila
uk: Авіла

en: Åland Islands
uk: Аландські острови

en: Çanakkale
uk: Чанаккале

en: Çankırı
uk: Чанкири

en: Çorum
uk: Чорум

en: Évora
uk: Евора

en: Ñeembucú
uk: Ньєембуку

en: İstanbul
uk: Стамбул

en: İzmir
uk: Ізмір

en: İçel
uk: Ічель

en: Şanlıurfa
uk: Шанлиурфа

en: Şırnak
uk: Ширнак

en: Șoldănești
uk: Шолденешть

en: Ștefan Vodă
uk: Штефан-Воде
